Haig krijgt stoom J niet van de ketel A C y Schmidt hekelt linkervleugel Overleg in El Salvador nog muurvast Grens tussen Gibraltar en Spanje nog niet open A 5e Internationale Paastournooi LEIDSC AGBLAD "Ik zat net aan je te denken" Verkennend gesprek in Londen Levenslang voor West- duitse lustmoordenaar Dissidente zanger mag naar DDR Arabische vrouw op Westoever gedood Russen en Argentijnen gaan samen vissen bij Falklands ■ftrn V VRIJDAG 9 APRIL 1982 Buitenland Overleg tot 25 juni uitgesteld ken te veel in beslag genomen wordt door de affaire van de Falkland Eilan den, die vorige week vrijdag door Ar- MADRID - De opening van de grens lus- Rentinie werden geannexeerd, sen Gibraltar en Spanje, aanvankelijk gepland voor 20 april, is in onderling Bijkomende omstandigheid is dat def overleg tussen de Spaanse en Britse re gering uitgesteld tot 25 juni. Ook de on derhandelingen over de teruggave van de Britse kroonkolonie, die tegelijker tijd in het Portugese Sintra zouden be ginnen, zijn tot deze datum uitgesteld. De aanleiding voor het uitstel is dat het Britse ministerie van buitenlandse za- minister van buitenlandse ken, Pym, opvolger van de afgetreden Lord Carrington, nog onvoldoende in gewerkt is in de gecompliceerde kwes- tie-Gibraltar. In eerste instantie had En geland het aanbod gedaan de onderhan delingen toch te beginnen, maar op een lager diplomatiek niveau, zonder aan wezigheid van de beide ministers van buitenlandse zaken zoals op 9 januari dit jaar in Londen was afgesproken. Dat aanbod stuitte echter af op het veto van Spanje. Hoewel diverse Spaanse politieke leiders enkele dagen geleden nog verkondig den dat een nieuw uitstel van de onder handelingen onaanvaardbaar zou zijn, ging Spaiye uiteindelijk noodgedwon gen met de verdaging tot 25 juni ak koord. Premier Calvo Sotelo verklaarde gisteren in Malaga dat het begin van de gesprekken onder de voor Engeland precaire situatie van een dreigend gewa pend conflict met Argentinië de Spaan se belangen alleen maar zou schaden. In Spanje is het nieuwe uitstel niet overal even enthousiast ontvangen. De socia listen tonen weliswaar begrip voor de gewijzigde situatie na de annexatie van de Falkland Eilanden, maar buitenland secretaresse Helena Flores vroeg zich toch af of het uitstel niet mede in de hand wordt gewerkt door het feit dat Spanje zich onthouden had van stem ming over de door Engeland ingediende resolutie in de Veiligheidsraad waarin terugtrekking van de Argentynse troe pen van de Falkland Eilanden werd geëist Ook kringen buiten de politiek in Spanje uitten gisteren hun ongenoegen over het uitstel van de onderhandelingen en van de opening van de grens Daaronder zijn ook toeristenorganisaties aan de Costa del Sol, die dit voorjaar op een aanzienlijke groei van het aantal toeris ten hadden gehoopt door de extra at tractie van de vrijhaven Gibraltar. (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig heeft gis teren in Londen met de Britse premier mevrouw Thatcher onderhandeld over een vreedzame Oplossing voor de Falkland-crisis. Ook met minister van buitenlandse zaken Francis Pym en minister van defensie John Nott sprak Haig, in zijn poging Engeland en Argentinië dichter bij elkaar te brengen. Vandaag reist Haig naar Argentinië waar hij met de regeringsleiders daar zal onderhandelen. Bij aankomst in Londen maakte Haig duidelijk, achter het Britse standpunt te staan, dat er pas on derhandeld kan worden als Ar gentinië eerst zijn troepen terug trekt van de Falkland Eilanden. Haig herinnerde er in dit ver band aan, dat de Veiligheidsraad ook al om een dergelijke terug trekking heeft gevraagd. De eerste gesprekken van Haig in Londen waren, aldus een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken, verkennend van aard. Haig is bij zijn gesprek ken ongetwijfeld geconfronteerd met een hard Brits standpunt. Minister van defensie Nott zei, en kele uren voor Haig in Engeland aankwam, nog dat de Britse ma rine „het eerst zal schieten" als Argentijnse schepen zich binnen de 200 miilszone wagen die vanaf paasmaandag rond de Falkland Eilanden geldt. Geen bemiddelaar Over het bezoek van Haig zei Nott: „Wij waarderen zijn steun en vriendschap, maar wat ons be treft komt hij hier niet als een be middelaar. Wij zijn bereid naar hem te luisteren, maar er is geen middenweg denkbaar tussen een agressor en iemand die zijn terri torium verdedigt". Nott kondigde het instellen van de oorlogszone woensdagavond laat in het Lagerhuis aan. Vele parle mentariërs waren duidelijk ver rast door de oorlogszuchtige taal van Nott, zeker omdat minister van buitenlandse zaken Pym eer der leek te laten doorschemeren dat Engeland wel tot concessies bereid zou zijn. (Van onze correspondent Hannes Kopp) BONN - Wegens wellustige, sadistische moord op vier meisjes in de leeftyd tussen 4 en 13 jaar, veroordeelde gisteren een rechtbank in Duisburg de 48-jarige ex-opzichter Joachim Georg Kroll tot levenslan ge gevangenisstraf. Ofschoon de beklaagde een lichte hersenbeschadi ging heeft, kwam de rechtbank na 151 zittingsdagen, waarbij 250 getui gen en dertien deskundigen aan het woord kwamen, tot de overtuiging dat de dader voor zijn in 1975 en 1976 begane moorden ten volle verant woordelijk is en aan zijn schuld geen twijfel bestaat. Zoals in het vonnis werd gezegd, maakte de wat eenkennige wellusteling planmatig jacht op zijn slachtoffers, die hij dan op sadistische wijze wurgde of met messteken om het leven bracht. Volgens het vonnis pleegde Kroll - die bij zijn eerste ondervraging alle moorden bekend had, maar later zijn uitlatingen herriep omdat, zoals hij zei, hij onder druk was gezet - de moorden in koelen bloede. Hij bewaarde altijd zijn kalmte en had zichzelf steeds onder controle. Deze koelbloedigheid was voor de rechtbank ook het doorslaggevende punt voor levenslange gevangenisstraf. Speculaties, dat de Britse regering geneigd zou zijn Argentinië tege moet te komen bij het overdra gen van de soevereiniteit van de Falkland Eilanden, werden door Nott finaal de bodem ingeslagen. Gistermiddag lichtte Nott zijn plannen om een oorlogszone van 200 zeemijl (bijna 400 kilometer) in te stellen nader toe met de woorden: „Als er een Argentijns schip binnen die zóne komt, zul len we direct schieten". Dat de zóne maandag al ingaat, wijst erop dat enkele, mogelijk twee van de zes door nucleaire energie aangedreven duikboten die Engeland heeft, vlak by de Falkland Eilanden zijn. Deze duikboten zijn elk uitgerust met 20 zeer krachtige torpedo's die een reikwijdte van 30 kilometer hebben. Argentinië heeft inmiddels op de Britse stap gereageerd door zelf ook de 200 mijlszone rond de Falkland Eilanden, rond het eveneens bezette eiland South Georgia en rond het vasteland van Argentinië af te kondigen. Elk Brits schip, aldus de Argen tijnen, dat zich in die zóne be vindt, stelt zich bloot aan aanval len. Argentinië is verder aan voorbereidingen begonnen die duidelijk maken dat het land aanvallen op militaire bases op het vasteland verwacht. De Engelse staatssecretaris van fi nanciën Brittan heeft inmiddels in het Lagerhuis gezegd dat de militaire acties bij de Falkland Eilanden vrijwel zeker tot belas tingverhogingen alsmede ver dere bezuinigingen zullen leiden. Vijf uur lang sprak gisteren de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig (midden) met de Britse premier Thatcher en haar minister van buitenlandse zaken over de crisis rond de Falkland-Eilanden. BERLIJN (AFP) - De van oor sprong Oostduitse dissidente zanger Rolf Bierrnann mag vier dagen in Oost-Berlijn vertoeven voor een bezoek aan zijn - eveneens dissiden te - vriend Robert Have- mann, die 72 jaar is en zwaar ziek. Dat is gisteren in West- Berlijn vernomen. Volgens sommige berichten heeft Bierrnann, die in no vember 1976 uit de DDR werd gezet, een visum gekre gen via de Oostduitse ambas sade in Parijs. Volgens ande ren kreeg de zanger er een na dat hij de Oostduitse partij en regeringsleider Erich Ho- necker persoonlijk een brief had gestuurd. Honecker en prof. Havemann, een natuurkundige van naam, zaten samen in een na zi-gevangenis. Wegens zijn voor Oostduitse begrippen „verkeerde" opvattingen werd Havemann onder streng huisarrest geplaatst. Eenheid in SPD geëist HAMBURG (UPI) - In een artikel in „Vorwarts", het orgaan van de Westduitse Sociaal-Democrati sche Partij, heeft bondskanselier Helmut Schmidt gisteren de lin kervleugel van zijn partij gehe keld en gevraagd om eenheid naar buiten toe en overreding van de coalitiepartners om bin nen de regering te blijven. In het artikel valt de bondskanse lier die partijleden aan „die af wijken van de partijlijn om poli tiek succes te behalen". „Een politieke partij die de indruk maakt van verdeeldheid verliest een deel van haar aantrekkelijk heid", aldus Schmidt en hij voegt er aan toe dat aanvallen op het kabinet vanuit de eigen poli tieke partij „het vermogen van de sociaal-democraten tot rege ren schade berokkenen". Binnenkort houdt de SPD in Mün- chen haar jaarcongres en Schmidt heeft eedreigd met op stappen als hy geen steun krijgt voor de rakettenpolitiek van zijn kabinet. In Vorwarts schreef hij dat wie in de grond van de zaak tegen het compromis is, geschikt is noch voor democratie noch voor vre de. Over zijn coalitiegenoot de liberale FDP zei Schmidt dat deze „met consideratie" behandeld moest worden. Men meent te weten in Bonn dat de vrije democraten, geleid door Schmidts minister van buitenlandse zaken Hans- Dietrich Genscher, ernstig over wegen een bondgenootschap aan te gaan met de in de lift zittende christen-democraten, waardoor aan dertien jaar sociaal-democra tisch bewind een einde zou ko- Volgens de bondskanselier maakt ongevoeligheid voor de coalitie genoot deze i ADVERTENTIE Op zaterdag 10 april a.s. organiseert de Leidse rugbyclub "D.I.O.K.i.s.m. het Leidsch Dagblad het met topteams uit Engeland en Wales Deelnemers: BIRMINGHAM IPSWICH WEST HEARTLE POOL YNYSYPWL ORPINGTON CHOLSEY OLD COUPERIANS CALDY OLD RUTLISHIANS OLD KINGSBURIANS L.R.C. "D.I.O.K." Toegang vrij Aanvang: 10.30 uur Mede mogelijk gemaakt door: TEL AVIV (AP/AFP/UPI) - Een Israëlische soldaat heeft gisteren een Arabische vrouw doodge schoten die een militaire basis ten noorden van Jeruzalem op de bezette Westoever naderde. De soldaat, die de basis bewaakte, riep de vrouw toe te stoppen en zich te identificeren. Toen zij daaraan geen gehoor gaf, vuurde hij op haar, aldus een militaire woordvoerder. Het incident zou verder worden onderzocht. Plaatselijke Arabieren zeiden dat de vrouw aan het werk was op een stuk grond dat grenst aan de basis, toen zij werd doodgescho ten. Bij recente gewelddadige confrontaties op de Westoever zijn vyf Arabieren en twee Israë liërs om het leven gekomen. De militaire woordvoerder erkende dat de vrouw niet deelnam aan een hetoging. Ondertussen bezette een groep van ongeveer 300 studenten en stafle- den van de Bethlehem-v teit gedurende vijf uur het ge meentehuis van Bethlehem, uit protest tegen het optreden van de dorpsliga's op de Jordaanoe- De burgemeester van Bethlehem, Elias Freij, heeft meegedeeld dat twee Palestijnen werden gewond bij de inval in het universiteits gebouw. Een groep drong de uni versiteit binnen en raakte een studentenleider en een bewaker met geweerkolven. De twee werden naar het zieken huis gebracht. De burgemeester stelde leden van de dorpsliga's verantwoordelijk voor de ge welddadigheden. „Het was ter reur met toestemming", aldus Freij. Hij heeft de Israëlische au toriteiten gevraagd onmiddellijk een onderzoek in te stellen. In Beit Sahour werd geschoten in een christelijke club en een cof feeshop. De schade was aanzien lijk, maar er waren geen gewon den. Sinal De ministers van buitenlandse za ken van de niet-gebonden lan den, in Koeweit bijeen voor een driedaagse conferentie, zijn ver deeld over de Sinai-vredesmacht en de Egyptisch-Israèlische on derhandelingen over Palestynse autonomie. Gisteren begonnen zy na een nachtelijke zitting, die eindigde in een impasse, aan de laatste dag van de bijeenkomst. De 70 delegaties van de beweging van niet-gebonden landen kwa men overeen de Israëlische poli tiek in de bezette gebieden te veroordelen. Maar de Egyptische delegatie probeerde kritiek op de internationale vredesmacht voor de Sinal-woestijn uit het slot communiqué te weren. Daarin werd Egypte gesteund door een aantal gematigde landen. De vre desmacht moet de grens tussen Israël en Egypte in de gaten hou den nadat Israël zich uit de woes tijn heeft teruggetrokken. BUENOS AIRES (Reuter) - Argentinië en de Sowjet- Unie richten samen twee maatschappyen op die in het Zuiden van de Atlantische Oceaan tussen de Falkland - eilanden en het vasteland van Zuid-Amerika gaan vissen op krill (een soort garnaal). Het Argentijnse ministerie van maritieme zaken heeft dit gis teren meegedeeld in Buenos Aires. De vangst zal gebeuren vanaf Russische schepen die in Ar gentinië geregistreerd wor den, dus onder Argentynse vlag zullen varen Er zal wor den gevist ten zuiden van de 46ste breedtegraad De Falk- land-eilanden liggen op onge veer 52 graden zuiderbreedte, ongeveer 700 km uit de Ar gentijnse kust Verdere bij zonderheden verschafte het ministerie niet. De Britse regering heeft het zeegebied rond de eilanden tot "oorlogszone" verkaard, ingaande 05.00 uur Neder landse tijd op maandag 12 april. Het oorlogsgebied reikt tot 200 zeemijl uit de kust, on geveer 370 kilometer. De Britse minister van defen sie. John Nott. heeft laten we ten dat Argentynse schepen die zich m het gebied bevin den de kans lopen aangeval len te worden door de Britse vloot, die naar de Falkland- eilanden onderweg is in ver band met de Argentynse ïn- Volgens het officiële Russische persbureau. Tass, is Enge land schuldig aan het conflict met Argentinië betreffende de soevereiniteit over de Falkland-eilanden. China bereid tot compromis over Taiwan PEKING (DPA) - De Chinese Volksrepubliek heeft gisteren blijk gegeven van bereidheid tot een compromis in de zaak van de Amerikaanse wapenleveranties aan Taiwan. De regering in Pe king liet doorschemeren af te zien van verlaging in rang van de diplomatieke betrekkingen met Washington, zolang het by de Amerikaanse leveranties slechts gaat om wapens die Taiwan al toegezegd waren. Als aanwijzing voor deze verander de houding van Peking verwe zen politieke waarnemers in Pe king naar een bericht in de „Asian Wall Street Journal" in Hongkong, afkomstig van het Chinese persbureau Nieuw-Chi- De krant had een niet nader ge noemde Chinese functionaris la ten zeggen dat de regering van China wel tegen de aanstaande Amerikaanse levering ter waarde van 60 miljoen dollar zou protes teren. maar niet zover zou gaan dat zij de diplomatieke betrek kingen met Washington in rang verlaagt. Gisteren nog had Peking hiermee in een perscommentaar ge dreigd Het doorgeven van de uitlating van deze functionaris kan volgens waarnemers worden gezien als een aanduiding dat de regering onder leiding van vice- voorzitter Deng Xiaoping erach ter staat Gisteren bleven nieuwe aanvallen op de Verenigde Staten wegens de leveranties aan Taiwan uit Ook dit werd gezien als een aan- wyzing dat Peking verdere toe spitsing van het conflict met Washington in de nabye toe komst wil vermijden McDonald's Voor leder kind Familierestaurant: V flLJBJpH Is er eei iratls Leden. P ffijrtnrf Beestenmarkt 6 Maak vandaag McOaialI's renasslu! McDonalds dag (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO-STAD - Het overleg tus sen de vijf ultra-rechtse partijen en de christen-democraten in El Salvador zit in feite nog muur vast. Ultra-rechts voelt zich op permachtig met een meerder heid van zes zetels in de deze maand te installeren grondwet gevende raad en lijkt vastbeslo ten de huidige juntaleider Jose Napoleon Duarte uit het zadel te stoten. Niettemin zal de ultra-rechtse lei der Roberto D'Aubuisson er wel op gebrand zijn dat enkele chris ten-democraten deel van het nieuwe bewind uitmaken, omdat dat de verregaande Amerikaanse steun zou garanderen. Maar de christen-democraten lyken voor lopig weinig zin te hebben in een dergelijke, louter representatie ve rol. En of Duarte zich zo maar langs de kant van de weg zal la ten zetten, is uiterst twijfelach tig- Ondertussen gaan de gevechten in het kleine Middenamenkaanse land in alle hevigheid voort. De guerrilla heeft deze week reeds twee keer de provinciehoofdstad San Vicente aangevallen, op nog geen 60 kilometer ten oosten van de hoofdstad San Salvador. Ook op de nabijgelegen Guazapa-vul- kaan worden voortdurend hevi ge schietpartijen gehoord. En Usulutan, op 110 kilometer ten oosten van San Salvador, is op nieuw door de rebellen omsin geld. Uit deze stad, die tijdens de stembusslag door de guerrilla werd bezet maar kort daarna door junta-troepen werd her overd, komen opnieuw berich ten van hevige gevechten. De straten zijn uitgestorven, terwyl de rebellen vanaf de daken de vier legerposten onder vuur hou den. In San Salvador heeft de Ameri kaanse ambassadeur, Dean Hm- ton, deze week opnieuw langdu rig met vertegenwoordigers van de vyf ultra-rechtse partijen ge sproken. Maar zyn pogingen om de door Roberto d'Aubuisson ge leide meerderheid in de grond wetgevende raad te overtuigen dat het noo.dzakelijk is met Jose Napoleon Duarte in zee te gaan, lijken tot nu toe vruchteloos. Volgens een woordvoerder van de christen-democratische partij wordt er op het ogenblik overi gens wel met ultra-rechts onder handeld over eventuele samen werking. Of die onderhandelin gen over het wel of niet meedoen van Duarte gaan. weigerde hij te zeggen. Evenmin wilde hij uit sluitsel geven op de vraag of de christen-democraten bereid zijn Duarte in ruil voor enige rege ringsposten te laten vallen. Duar te zelf heeft vorige week gezegd dat hij zijn politieke hoofdrol zal inleveren als zijn party dat van hem zou verlangen, maar voor spelde tegelijkertijd dat het niet zo ver zal komen. In San Salvador heefl het politieke overleg achter gesloten deuren reeds tot verschillende geruch ten geleid. Zo zou Duarte Was hington hebben gedreigd naar de gewapende oppositie over te lo pen als de Amerikanen een totaal door ultra-rechts gedomineerde regering financieel zullen steu nen. Aan de andere kant heet het dat Washington het reeds op een akkoord zou hebben gegooid met D'Aubuisson. in de zin van "jij neemt enkele voor jou aan vaardbare christen-democraten in de regering op (Duarte dus niet) en wy zullen jullie econo misch en militair blijven steu nen" En D'Aubuisson zou Duar te garanties voor zijn leven heb ben gegeven als deze enkele van zyn christen-democratische on derdanen ertoe zou weten over te halen in een door ultra-rechts ge controleerd kabinet te stappen. ADVERTENTIE ptt tetocommumcfltie Laat eens wat van je

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9