Lucht voor bedrijfsleven C D geëist tegen Black Harley's Celstraf Goudse Vraagtekens rond akkoord voorjaarsnota Wachten op einde der tijden NI Lastenverlichting en belastingverlaging Toename alcoholgebruik op werk VRIJDAG 9 APRIL 1982 ROTTERDAM (ANP) - Het club huis van de Goudse motorclub "Black Harley's" is in zijn twee jarig bestaan uitgegroeid tot de plaats van een terreurbende. die zich schuldig heeft gemaakt aan perverse geweldplegingen, mis handeling. diefstal, verboden wapenbezit en cocaïnehandel. Dit zei gisteren officier van justitie mr. D. Hart bij de rechtbank in Rotterdam, waar vijf leden van de motorclub terechtstonden. De officier eiste tegen vier van hen gevangenisstraffen van vier jaar tot zes maanden. De zaak tegen de vijfde verdachte kon pas gisteravond beginnen wegens problemen bij zijn ver voer vanuit de gevangenis. Veer tien andere Black Harley's zijn nog in afwachting van hun pro ces. Onder hen de leider. De vijf verdachten hebben zich volgens de officier in en buiten hun clubhuis één of meerdere malen schuldig gemaakt aan ver krachting of het dwingen van vrouwen tot ontuchtige hande lingen. Dit ging al dan niet ge paard met geweld. De slachtof fers werden steeds voor verschil- Binnenland Vier jaar tot zes maanden wegens terreur lende clubleden tegelijk mis bruikt. Twee vrouwen is dit twee keer overkomen, zo hebben ze bij de politie verklaard. Het kwam ook voor dat van de "uitspattingen" pornografische films werden gemaakt. De ver dachten verklaarden eigenlijk al len tegen verkrachting te zijn. Ze ontkenden dan ook dat ze zich er schuldig aan hebben gemaakt. Hun verklaringen luidden: "Ik was er niet bij. ze vond het niet erg, ze wilde het zelf of ze deed het met iedereen". Twee ver dachten zeiden achteraf in te zien dat ze te ver waren gegaan. Een andere zaak in de tenlasteleg ging was de "afstraffing" van een 23-jarig lid van een motorclub uit Waddinxveen. Deze werd door vijf Black Harley's met een honkbalknuppel, een klauwha mer en stukken hout afgetuigd omdat hij met één van hen ruzie had gehad. Hij had ook een "on aardige" vakantiekaart naar het clubhuis in Gouda gestuurd. Het slachtoffer liep bij de stra fexpeditie zwaar hersenletsel op. Volgens de officier was hij te bang voor represailles om naar de oolitie te stannen. Hij heeft in middels zelfmoord gepleegd. Een 25-jarige Black Harley hoorde vier jaar tegen zich eisen. Hij wordt behalve de zedenzaken en de zware mishandeling ook ver dacht van diefstal van twee mo torfietsen. Alleen dit laatste gaf hij toe. Hij vertelde de rechtbank dat hij tot de Goudse motorclub was toegetreden omdat hij werk loos is. Hij vroeg om een lichte straf, omdat hij kans op werk heeft en wil hertrouwen met zijn ex-vrouw. Zijn lidmaatschap zei hij te hebben opgegeven. Voor een 21-jarig lid van de ter reurbende vroeg de officier we gens sexuelc gewelddaden en diefstal een celstraf van drie jaar en eventueel een psychiatrisch onderzoek. Mr Hart noemde hem de gevaarlijkste man van het arrondissement Rotterdam De man ontkende overigens al les. Hij beweerde dat zijn motor club bestaat uit doodnormale jongens en mannen, veelal ge trouwd en met werk. die zich af en toe wel eens te buiten zijn ge gaan aan een vechtpartij Mr. Hart wees er op dat de Black Harley's aanvankelijk door de gemeente Gouda en politie in de watten zijn gelegd, in de hoop dat zij zich rustig zouden hou den. De gemeente stelde in het centrum van de stad een oud ge bouw ter beschikking, waarin de leden zelf op kosten van de over heid voor een bedrag van 80.000 gulden mochten verbouwen. "Naderhand bleek dat deze met de beste bedoelingen gevoerde politiek geen resutlaat heeft op geleverd". aldus de officier. Uitspraak 22 april. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD) - De bezuinigingsmaatregelen van het kabinet betekenen voor het bedrijfsleven een lastenver lichting van totaal f 800 miljoen voor de periode tot eind 1983, waarbij nog eens f 500 miljoen wordt vrijgemaakt voor belastingverlaging. Voor de werkgelegenheid wordt in deze periode f2,6 miljard uitgetrokken. Daarbij houdt het kabinet nog een post voor 1983 achter de hand, waar voor echter nog geen geld is uitgetrokken. Door het bedrijfsleven vooral via lastenverlichting te hulp te ko men, veroorzaakt het pakket uit eindelijk nauwelijks lastenver zwaring. Van Agt zei dat de ver zwaring zou uitkomen op 0,1 pro cent. Dat deed hij af als „te ver waarlozen gefrutsel in de mar ge" Solidariteitsheffing Den Uyl dacht daar echter anders Betere sfeer in kabinet? DEN HAAG (GPD) - De sfeer tussen de drie coalitiepart ners lijkt de afgelopen 24 uur sterk verbeterd te zijn. Onder de groeiende druk van de be zuinigingsproblemen zijn met name CDA en PvdA dichter bij elkaar gekomen. Met name PvdA-leider Den Uyl roemde de „compromis bereidheid" bij de christen democraten- Na afloop van het langdurige kabinetsberaad, vrijdagoch tend bij het krieken van de dag, zei Den Uyl dat de sfeer „steeds redelijk" is geweest. „Ik vind dat diegenen die ge start zijn met 4,5 miljard aan bezuinigingen en nu aanvaar den dat niet meer dan 3,4 mil jard wordt omgebogen, een bijzonder ingrijpende stap hebben gedaan," zei hij. Premier Van Agt had al eerder tijdens het beraad duidelijk gemaakt de coalitie heel huids door de problemen te willen loodsen. Zo noemde hij zelf gistermiddag zijn de finitieve voorstel een „monu ment van coalitiebereid heid". Maar hij was ook daar na toch weer bereid zijn voor stellen aan te passen. Een ander teken van de verbe terde verhoudingen is het niet houden van een stem ming om tot het nu genomen besluit te komen. over. Hij sprak onomwonden over een lastenverzwaring van ruim f 1500 miljoen. In tegenstel ling tot Van Agt liet hij ook we ten dat de 'solidariteitsheffing' per 1 juli zeker door zal gaan. De ze tijdelijke belastingverhoging zal daarbij vooral op de hoogste inkomens gaan drukken. Op deze wijze denkt Den Uyl het 'koopkrachtplaatje' alsnog enigs zins bij te buigen in de oorspron kelijke richting. De dreigende extra daling voor de minima valt volgens de PvdA-leider minder slecht uit dan Van Agt had laten weten. „Op basis van de huidige cijfers zal het bij 1,6 tot 1,7 procent liggen. Ik weet nog niet hoe dat uitpakt, omdat dat afhangt van de invul ling van de premieverschuivin gen en de prijsontwikkeling. We hebben het principebesluit geno men dat ik voor 1 juli met maat regelen zal komen voor bescher ming van de positie van de mini ma. We kunnen nog uitkomen in de buurt van de 1 procent" Kinderbijslag Den Uyl verklaarde voorts te zul len werken aan inkomensafhan kelijke kinderbijslag, en bij de komende bezuinigingen op deze post daarop al vooruit te lopen. Het kabinet zal nog moeten kie zen tussen bevriezing van de hui dige uitkeringen of de invoering van progressie in de kinderbij slag. Maar „Ik heb nadrukkelijk doen vastleggen dat er volgend jaar een inkomensafhankelijke kinderbijslag komt, en dat is niet tegengesproken". ROERMOND (ANP) - Onge veer driehonderd vrouwen uit heel Nederland en een groepje uit Vlaanderen hebben gisteren gevolg gegeven aan de oproep van de stichting "Blijf van mijn lijf' om in Roermond te protesteren tegen vrouwenmis handeling. Aanleiding daartoe vormde de behandeling op die dag door de rechtbank in Roermond van de strafzaak tegen een 32-jarige man uit Venlo die er van wordt verdacht, na zijn vrouw jaren lang mishandeld te hebben, haar op 3 oktober verleden jaar met een bijl te'hebben doodge slagen. De demonstranten trokken rond twee uur, voorzien van spandoeken en protestborden, vanaf het Munsterplein naar het gebouw van de rechtbank waar zij spreekkoren aanhie ven en protestleideren zongen. ROTTERDAM (GPD) - Het gebruik van acoholische dranken tijdens het werk neemt steeds meer toe. Het meest wordt gedronken in de bouw. haven en scheepvaart. Maar ook bij overheidsdiensten, universiteiten en omroepen wordt tijdens het werk steeds meer alcohol ingenomen. Bij banken en verzekeringsmaatschappijen blijven tijdens de werku ren de flessen met alcoholische versnaperingen over het algemeen dicht. Dit blijkt uit een onderzoek van het Nationaal centrum voor Geestelijke Volksgezondheid. Gebleken is dat het gebruik van alcohol bij het werk al lang geen taboe meer is. Vooral bij jubilea en recepties is de borrel algemeen aanvaard. De onderzoekers stellen echter vast dat het gebruik ook steeds frequen ter wordt tijdens het werk: bij onderhandelingen, lunches, klantenbe- zoek, als afsluiting van de dag of de werkweek. Bij de meeste bedrijven wordt het gebruik van alcohol toegestaan. Een strikt verbod wordt alleen nageleefd in bedrijfstakken waar de veilig heid voorop staat. Dat is het geval bij bij raffinaderijen, booreilanden, in de luchtvaart en bij de spoorwegen. Volgens de onderzoekers krijgen bedrijfsgeneeskundige diensten en be- drijfsmaatschappelijke werkers veelal in een te laat stadium te maken met een alcoholist. Evangelist met duizenden opgezette dieren aangetroffen WEERRAPPORTEN d d 1 jj joS .s e Rotterdam regenbui 6 Twente hagelbui 5 Vlissingen regenbui 6 Zd.-Limburg regen 5 Athene onbewolkt 16 Barcelona half bew. 16 Berlijn regen 7 Bordeaux zwaar bew. 17 Brussel regenbui 5 Frankfort regen 6 Genève geheel bew. 17 Helsinki regen 6 Innsbruck zwaar bew 18 Klagenfurt zwaar bew. 17 Kopenhagen hagelbui 3 Lissabon onbewolkt 22 Locarno licht bew 17 Londen regenbui 8 Luxemburg regen 4 Madrid half bew. 24 Malaga licht bew. 18 Mallorca licht bew. 17 München geheel bew. 12 Nice licht bew. 16 Osl sneeuw 0 Parijs geheel bew. 7 Rome half bew. 16 Split licht bew. 20 Stockholm sneeuw 1 Wenen geheel bew. 17 Zurich regen 10 Casa Blanca onbewolkt 23 Istanbul onbewolkt 16 Tunis onbewolkt •22 BRUMMEN (ANP) - Verscholen in het dichte naaldhout van het Veluwe-massief, opgeslagen in enkele tientallen bouwvallige schimmelige schuurtjes en muf fe onderaardse keldergewelven heeft de rijkspolitie van Brum- men een bijna ongelooflijke vondst gedaan: meer dan 250.000 opgezette dieren, duizenden vo geleieren en een gigantische in sectenverzameling. Het complete levenswerk van de 72-jarige "ome John" Roeleveld, evangelist/preparateur en naar zijn zeggen trouwe slaaf van de Heer, die hem opdracht heeft ge geven met zijn ark van Noach te wachten op de dag des oordeels, om dan met enkele trouwe volge lingen de wederopstanding van de duizenden opgezette beesten mee te maken. Dat die wederopstanding van zijn complete verzameling er komt, ook na de politie-actie die giste ren een einde maakte aan de gro te stilte waarin Roeleveld zijn werk in de Veluwse bossen sinds 1951 doet, staat volgens de be jaarde evangelist als een paal bo ven water. "De dieren komen te rug" en "mijn taak is volbracht", sprak hij gistermiddag plechtig terwijl brandweer- en politie mensen met handschoenen en persluchtmaskers en vooral met het ongeloof nog op hun gezich ten afdaalden in zijn mausoleum, van het dierenrijk. Voor de bijna twintig rijkspolitie mensen en de even zovele brand weerlieden die sinds de ontdek king van Roelevelds verzameling woensdag onafgebroken bezig zijn met het sjouwen van honder den dozen en kisten vol opgezet te dieren en onderdelen daarvan, is de verbazing nog steeds niet voorbij. "Dit bestaat gewoonweg niet", al dus een politieman, terwijl hij een kangoeroe, twee struisvogels en een vossejong uit een schuur tje sleept en inmiddels blikt in de opengesperde muil van een kro kodil en de glazen ogen van een jonge beer. "Dit heeft geen ster veling ooit meegemaakt". Raadsel Het is de politie nog steeds een raadsel hoe Roeleveld aan de die ren is gekomen. Vast staat in ie der geval dat hij al vele tientallen jaren bezig is met zijn giganti sche verzameling. Roeieveld zelf zegt dat de dode beesten hem sinds zijn vijfde levensjaar door de Heer worden gezonden. Ze ar riveren vanzelf of in pakketjes met anonieme afzender. Komt er 's morgens een vrouwtje, dan volgt vrijwel zeker 's middags het mannelijke exemplaar per post. zo liet de bejaarde man de politie weten. "Toen ik vijf jaar oud was zat ik te spelen op mijn zolderkamertje", vertelt Roeleveld. Dakdekkers vonden op ons huis wat eieren. Die kreeg ik en samen met mijn vader maakte ik ze schoon en stopte ze in een trommeltje. En toen was er opeens die stem die mij zei: "kijk eens naar je eieren, kijk eens in dat trommeltje". En wat ik toen zag... alle wonderen der schepping. "Ga en preekt", zei de Heer. "want ze kennen mij niet meer". En als zijn trouwe slaaf heb ik, zoals hij het wilde, de dieren verzameld om straks, na het oordeel, de wederopstan ding met hem te beleven". Voor zijn huis, ook op het door bo men omgeven stukje terrein, werkte de evangelist met enkele trouwe volgelingen aan een kerkgebouw. Deze plek, waar hij en zo'n zeshonderd anderen de ondergang en wedergeboorte de wereld wilde beleven, be staat nu nog uit niet meer dan wat onduidelijke fundamenten en een wat warrig ingedeelde tuin. Sijsjeskoppen De duizenden dozen die de politie van Brummen de komende da gen ter inventarisatie en daarop volgende vernietiging wil over brengen naar een royale en in elk geval veel minder stinkende hal van een kampeerwarenfabriek in Eerbeek, zitten vol met vogels, kleine zoogdieren als muizen en ratten, reptielen en onderdelen van dieren. Stapels dozen, allerhande dieren, stank en schimmel. Een evangelist in de Veluwse bossen. Zo vond de politie wat dozen met daarin uitsluitend koppen van sijsjes en een doos met honder den vleugels. Uit de schuurtjes en de onderaardse gewelven, vol gens Roeleveld in de loop der ja ren door hem zelf gebouwd, kwa men de wat grotere stukken: on der meer apen, een beer, een kist jonge panters, tijgers, ooievaars, een olifantsschedel, vossen, das sen. een kameel en tientallen potten met dieren op stérk water. Stank Stank van rotting en chemicaliën wisselden elkaar af temidden van de huizenhoge stapels dozen en kisten, die de politie in een vrywel onafgebroken stroom uit de bunkers omhoog haalde. "Een levensgroot gevaar voor de volksgezondheid", aldus een woordvoerder van de Brummen- se politie. "De schimmel staat er hier en daar duimendik op. Dat is in elk geval een reden om hier zo snel mogelijk op te ruimen en het spul te vernietigen". Volgens de politieman is ongeveer negentig procent van de dieren die Roeleveld heefl opgezet bij de wet beschermd en heefl hij zich dus vele tientallen keren schuldig gemaakt aan een straf baar feit Wat er allemaal gebeurt als over enige tijd het ongetwijfeld lgvige proces verbaal over de zaak klaar is, wist de politiewoord voerder nog niet te zeggen. "Of het tot vervolging van de 72-jan- ge man komt is aan de officier van justitie. Het is een zielig ge val. meneer Roeleveld meende werkelijk dat hij er al die jaren goed aan heefl gedaan de dieren op te zetten en te bewaren". DEN HAAG - Zes maanden geleden zwoegden de hoog geleerde informateurs De Ga- lan en Halberstadt samen met een handvol toppolitici op een nieuw regeerakkoord voor het kabinet-Van Agt, dat toen net zijn eerste crisis ach ter de rug had. In de vroege morgen van Goede Vrijdag werd het eindprodukt van die noeste arbeid door de 15 ministers van dat kabinet eendrachtig in de prullen mand gegooid. Het regeerakkoord op basis waarvan het kabinet-Van Agt in de herfst van 1981 aan het regeren sloeg, heefl het dus slechts een half jaar volge houden. Premier Van Agt zei vanmorgen nog - met groot gevoel voor understatement - „dat geen van de doelstel lingen van het regeerakkoord nog recht overeind staat". De werkelijkheid is nog erger, ze staan niet eens scheef, ze liggen op hun gat. En wijse lijk hebben de ministers zich bij het opstellen van de voor jaarsnota dit keer onthouden van het opschrijven van nieu we doelstellingen. De econo mische situatie verslechtert de laatste maanden zo snel. dat zelfs de socialisten, zij het nog wat onwennig, zich voor zichtigheid en gevoel voor realiteit hebben aangemeten. Het ontbreken daarvan - al tij dens de formatie van het ka binet-Van Agt - heefl in niet geringe mate bijgedragen aan het rozige beeld dat de PvdA'ers eind vorig jaar nog hadden van de kansen op economisch herstel en de me thoden om dat te bereiken. Een tas vol tegenvallers en een slecht verkiezingsresul taat later ziet het economisch toekomst-perspectief van Den Uyl en de zijnen er toch wel wat anders uit. Maar de discussies over de voorjaarsnota hebben ook het CDA-verlanglijstje niet onaangetast gelaten. De posi tie van de ambtenaren blijft intact (en minister Van Thijn blijft aan), en ook de door de PvdA tot laatste „strijdpunt" verheven koppeling tussen lonen en uitkeringen is in elk geval voor dit jaar buiten schot gebleven. Hebben de PvdA-verlangens zich dienen te schikken naar de economische realiteit, de CDA-doelstellingen hebben zich neergelegd bij de politie ke realiteit, die regeren met PvdA en D'66 nu eenmaal is „Het monument van coalitie- bereidheid", zoals Van Agt zijn voorstel noemde, ver dient die naam dan ook ze ker. Maar omwille van die coalitie zijn wel de hoofdlijnen van het regeerakkoord verkwan seld. Zo zal het financierings tekort dit jaar - als alles mee zit - niet lager uitkomen dan in 1981. Dat betekent een te kort van 8,25 procent van het nationaal inkomen, ofwel 26 miljard gulden. Dus geen terugdringing met 1 procent, zoals in het regeer akkoord was afgesproken, laat staan tot 6,5 procent. Hoe gauw de normen kunnen ver anderen, bleek wel toen pre mier Van Agt bijna trots mee deelde dat „voor het eerst sinds 1973 (toen het tekort 1,5 procent was) sprake is van stabilisatie in plaats van groei". Een kabinet dat zoiets doet, maakt geschiedenis, voegde hij er in een overmoedige bui aan toe. Een kinderhand is gauw gevuld. Eén tegenvaller erbij - en die rollen met de regelmaat van de klok uit de computers van het Centraal Plan Bureau - en die hand loopt weer even hard leeg. Ook de doelstelling uit het re geerakkoord om de minima maximaal 1 procent te laten inleveren en wie 140.000 gul den verdient 4 procent, is vol ledig onderuit gehaald Door verschuivingen in de sociale premieheffing zullen de mi nima bijna 2 procent moeten inleveren, terwijl de topinko mens volgens het huidige voorstel niet meer dan 2.8 procent hoeven in te leveren Minister Den Uyl komt dan wel. voor 1 juli met maatregelen om. naar zijn zeggen, de mini ma te beschermen, maar pre mier Van Agt legde al zoveel nadruk op het begrip „échte dat wit- meent tot te behoren en niet op de rand van de krepeer- grens verkeert, maar geen al te hoge verwachtingen moet koesteren. Een doelstelling die - opmer kelijk genoeg - wél overeind blyfl is die van de stabilisatie van de collectieve lasten druk. De totale druk van so ciale premies en belastingen voor werkgevers en werkne rners stijgt niet. Maar door de verschuiving van premie druk van werkgevers naar werknemers is dat een stabi lisatie waar de laatsten - die zo hun prijscompensatie op 1 juli zien afgeroomd - nog wel een groot vraagteken bu zullen zetten. De vierde hoofddoelstelling van het regeerakkoord was het terugdringen van de werkloosheid. Dat is wellicht nog de meest vage kant van het nu bereikte akkoord. Mi nister Den Uyl kon vanmor gen niet aangeven wat het werkgelegenheidseffect van de maatregelen zal zun. Veel directe steun kan hij het be drijfsleven met ruim 300 mil joen in dit en 600 miljoen in volgend jaar ook niet bieden. Het kabinet heefl nu volledig zijn kaart gezet op de lasten verlichting voor het bedrijfs leven. en daarvoor moet de particuliere burger diep in de beurs tasten. Het bedrijfsle ven ziet de sociale premies verminderen en weet dat ach ter de horizon van 1982 ook nog een verlaging van de ven nootschapsbelasting in 1983 gloort Totaal een „voordeeltje" van 2.6 miljard (plus een eventue le solidariteitsheffing. die er volgens Den Uyl zeker wel, en volgens Van Agt mis schien komt). En daarvan - dat heeft de geschiedenis wel uitgewezen - is het nog maar de vraag of het inderdaad tot vergroting van de werkgele genheid zal leiden. Of moeten we ook hier maar tevreden zijn met een „stabilisatie" van de werkloosheid? Bovendien is nauwelijks reke ning gehouden met het werk loosheid-bevorderende ka rakter van de bezuinigingen van 900 miljoen op de depar tementale begrotingen. En ook het koopkrachtverlies voor de lagere inkomens groepen zal in het consump tiegedrag merkbaar zun. Het nu gesloten „akkoord" be vat daarom nog heel wat vraagpunten Tal van maatre gelen (kinderbijslag. minima, invoering kostwinnersbe grip) zun nog niet of onvol doende ingevuld Ook is het nog een volsterkt raadsel voor minister Gardeniers, waar zij de haar toegewezen 250 miljoen aan bezuinigin gen op de gezondheidszorg vandaag moet halen. Vooruit schuiven wordt zo een ge woonte. Maar die twijfels waren vrijdag morgen voor de vijftien be windslieden - na hun mara thonzitting van 18 uur - ken nelijk niet groot genoeg meer om de geboorte vaii de Voor jaarsnota (die er op 1 maart had moeten zijn) nog langer tegen te houden Daar zal de coalitiebereidheid van alle dne partijen zeker een rol bu hebben gespeeld. Opmerkcluk waren daarom ook de woorden van waarde ring, die Den Uyl aan het adres van de CDA-bewinds- lieden richtte. „Compromis bereidheid" noemde hij dat. En voor de inschikkelijkheid van het CDA om niet, zoals het eerst wilde. 4.5 miljard maar nu „slechts" 3.4 miljard te bezuinigen, ontlokte de vermoeide PvdA-leider zelfs ..groot respect" Die nieuwe opstelling van alle dne partijen zal het kabinet nog goed van pas kunnen ko men Een van de meest wan kele punten uit het „Goede Vrijdag-akkoord" is namelijk dat (aldus Van Agt) „geen af spraken zijn gemaakt over het opvangen van nieuwe te genvallers En zei Den Uyl afgelopen nacht niet „dat wy niet opgewassen zgn tegen de tegenvallers"? Over drie maanden al moet het kabinet zich weer zetten aan het opstellen van de Miljoc nennota voor 1983 Dan moet ook een aantal van de deze week genomen besluiten voor dat jaar worden geëffec tueerd. Het zal daarom dit keer vast niet de laatste be zuinigingsmarathon van dit kabinet zun geweest. Nee. hoe crisisbcstcndig de ploeg van Van Agt is, zal zu onder deze omstandigheden elk kwartaal moeten bewuzen. Tot de volgende crisis dus m<Wr HANS DE BRUIJN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7