'Horeca zekerheid bieden' "Explosie" van ratten en muizen in De Camp 1 £VlEliP§- Nieuwe aansluiting woonwagencentrum op gas- en lichtnet Ds. Post (81) overleden Provincie behandelt bestemmingsplan Pieterswijk Woningen Stevenshof: tweeduizend gegadigden STADS DEZE KEER: DE STADSKRANT Leidse stadsrubriek VRIJDAG 9 APRIL 1982 LEIDEN- In Rijnsburg is op 81- jarige leeftijd ds. H. Post overle den. Na van 1939 af predikant van de gereformeerde kerk in Rijnsburg te zijn geweest, kreeg ds. Post in 1965 een speciale op dracht voor het werk van de stichting 'De Jeugdhaven' te Lei den, die toen nog van de gerefor meerde kerk uitging. Hij heeft dat ruim vijfjaar gedaan. In 1970 ging ds. Post met pensioen. Molen uit voortuin gestolen LEIDEN - Een rood-witte molen van een meter hoog is uit de voortuin van J.- de Raay uit de Lindestraat 19 gestolen. De Raay (63) had de molen eigenhandig gemaakt. Ook de groene paal waarop de molen stond, is mee genomen. Reinigingsdienst neemt maatregelen de ratten- en muizenplaag i LEIDEN - De gemeentelijke Reini" gingsdienst gaat de overlast van ratten en muizen in 'De Camp' aanpakken. De vele opslagplaat sen in deze buurt (achter de Rex- bioscoop) en de werkzaamheden aan riolering en walmuren aan de Turfmarkt hebben een ware ratten- en muizenplaag in de wijk veroorzaakt. In een brief aan de reinigings dienst, aan de GG en GD en aan het Bureau Milieuzaken van de gemeente, heeft de buurtvereni ging Maredorp haar nood ge klaagd over de last van ratten en muizen in het buurtgedeelte 'De Camp'. Het niet op de juiste da gen plaatsen van vuilniszakken en het laten staan, door de reini gingsdienst, van onjuist gedepo neerd huisvuil zijn volgens buurtbewoners ook één van de belangrijke oorzaken van deze plaag. Een andere zaak. die de buurt een doorn in het oog is. is de opslag plaats van De Nobel in de wyk. Niet de oud-ijzerhandel van De Nobel zou ratten of muizen aan trekken maar wel het vuil dat mensen over de omheining gooi en. Volgens de buurtvereniging zijn vooral jonge mensen zich niet bewust van de gevaren die ratten en muizen meebrengen voor de volksgezondheid. Eén van de leden van de werk groep De Camp heeft enkele maanden geleden geruime tijd een rat in zijn woonhuis gehad. Een door de Reinigingsdienst geadviseerd bestrijdingsmiddel heeft hem uiteindelijk van de on gewenste gast afgeholpen. Maar daarmee zijn de problemen in de rest van de wijk niet van de baan. Het met de grond gelijk maken van de oud-ijzerhandel is vol gens de buurtbewoners de enige oplossing voor het probleem. De Reinigingsdienst zegt de pro blemen in de wijk snel aan te zul len pakken. De verbetering van walmuren en rioleringen aan de nabijgelegen Turfmarkt is, vol gens de dienst, oorzaak i tijdelijke explosie van ratten die wegvluchten van de waterkant "Daarnaast is het illegaal ge dumpte vuil en de veel opslag plaatsen in de wijk eén van de belangrijkste oorzaken van het vele ongedierte. De ratten- en muizenplaag dient daarom by de bron te worden aangepakt an ders is het onmogelyk het onge dierte uit te roeien", aldus de heer Seyn van de reinigings dienst. "Als de mensen blijven doorgaan met hun rotzooi in 'De Camp' te deponeren dan is het vechten tegen de bierkaai" LEIDEN - Met de definitieve her- bestrating van de Herenstraat tussen de Witte Singel en de Ko- ninginnelaan wordt dinsdag een begin gemaakt. Daarmee komt een einde aan de reeks van werk zaamheden die er in de Heren straat is uitgevoerd. De straat krijgt een nieuwe vorm en inde ling. Het werk moet volgens de gemeen te over circa drie weken voltooid zijn. In die periode kan er m de Herenstraat geen doorgaand ver keer rijden. DEN HAAG/LEIDEN - Het is geen goede zaak dat de café-houders in de Pieterswijk in Leiden niet weten waar zij aan toe zijn. Er zijn op dit moment acht cafés in die buurt en het moeten er in de toekomst vijf worden. Welke zaken moeten verdwijnen weet nog niemand. Met deze regeling van de gemeente Leiden in het bestemmingsplan „Pieterswijk" wordt „tekort ge daan aan de rechtszekerheid nu er niet is aangegeven welke cafés zijn wegbestemd", zegt de Pro vinciaal Planologische Dienst (PPD), een adviescollege van het dagelijks bestuur van de provin- cie Zuid-Holland. Donderdag is er in het provincie huis in Den Haag een hoorzitting van een commissie uit gedepu teerde staten naar aanleiding van twaalf bezwaarschriften tegen het besluit van de Leidse ge meenteraad waarin het bestem mingsplan „Pieterswijk" is vast gesteld. Een van de twaalf is de afdeling Leiden van Horeca Ne derland, namens de caféhouders. C en A Tegen het bestemmingsplan zijn ook bezwaren binnengekomen van onder meer de vereniging Pieters- en Academiewijk, de werkgroep milieubeheer Leiden en de Leidse universiteit. De werkgroep en de vereniging zijn onder andere tegen de nieuw bouw van C A op de hoek van de Langebrug. De PPD zegt hierover dat een „ver nieuwde C A een verbetering zal betekenen van de winkel- structuur in het centrum". De Leidse universiteit wil onder an dere een uitgebreidere bestem ming voor de huidige universi teitsbibliotheek aan het Rapen burg. De gemeente zegt dat dit niet wenselijk is vanwege neve neffecten, zoals parkeerdruk. Tegen het bestemmingsplan heb ben ook veertien mensen be zwaar aangetekend tegen het au tovrij maken van het Pieters kerkhof. Zowel de gemeente als de PPD zijn van mening dat er in de wijk geen parkeervoorzienin gen hoeven te komen, omdat de parkeergarage Sanders (Leven daal) de „problemen zal oplos- Tandarts Brand trekt ook bij de provincie aan de bel, omdat zijn praktij kpand aan de Papen gracht is wegbestemd. Volgens B en W kan de garage gehand haafd blijven, maar „het andere pand liever niet". De PPD hier over: „Kantorenfynctie in ver band met stadsgezicht niet ge- Drukkerij Groen en nog twee an deren hoeven niet bang te zijn dat het bedrijf uit de buurt moet verdwijnen. Ze vinden de be stemming drukkerijbedrijf aan de Langebrug te beperkt. Vol gens de gemeente is het voortbe staan van het bedrijf voldoende gewaarborgd. De PPD noemt de plannen van de gemeente „niet onaanvaardbaar". Twee bewoners van huizen aan het Rapenburg tekenen tenslotte be zwaar aan tegen een voetganger spad achter hun woningen langs. Volgens de gemeente is dit pad nodig omdat er weinig groen voorzieningen in de wijk zijn. Er wordt echter wel aan gedacht het pad 's nachts af te sluiten. Bij de provincie Pieterskerkhof. LEIDEN Tweeduizend personen (om precies te zijn: 2001) hebben zich bij de gemeente gemeld als gegadigde voor een woning in de Stevens- hofpolder. De inschrijving voor de nieuwbouwwoningen sloot op 22 maart. Van de tweeduizend gegadigden hebben er 460 te kennen gegeven ook in aanmerking te willen komen voor een premie-koop huis. De overigen willen uitsluitend een huurhuis. De grootste groep belangstellenden (579) bestaat uit personen, die een huurwoning met een huur beneden de 250 gulden per maand achter (zouden) laten. Deze aanmeldingen komen grotendeels van gezinnen die momenteel in een flat in Zuid-West, het Morskwartier. Meerburg en de 'hoven' in Noord wonen. Deze groep krijgt bij de toewijzing voorrang. De gemeente hoopt zo goed kope flats beschikbaar te krijgen voor de vele woningzoekenden met een laag inkomen. Groot is ook de groep van zogeheten starters (504). Dat is de categorie, die nu onzelfstandig woont, inwoning, kamerbewo ning en dergelijke. Van de gegadigden beschikken er 284 over een woning met een huur tussen de 250 en 350 gulden per maand, terwijl er zich 366 personen hebben gemeld, die nu meer dan 350 gulden huur betalen Laatstge- noemdén komen vooral uit de horsten in de Merenwijk en de nieuw bouw in het Morskwartier (Jan Luyckenlaan enz.). By deze groep is de interesse in een premie-koop huis het grootst. LEIDEN Het woonwagencen trum aan de Haarlemmertrek vaart krijgt een nieuw systeem voor de aansluiting van de wa gens op het gas- en elektrici teitsnet. Op die manier moet de onveilige situatie in het kamp worden verbeterd en fraude met het aftappen van gas en elektrici teit tegengegaan. Het algemeen bestuur van de Regionaal Woon wagencentra Leiden heeft hier gisteren, zij het schoorvoetend, 8,5 ton voor beschikbaar gesteld. Het nieuwe systeem houdt in dat elke bewoner, ook de 25 die het centrum overbezetten, een eigen aansluiting op het net krijgt. Het energiebedrijf Rijnland levert energie aan het woonwagen schap, dat het weer verdeelt over de woonwagens. Ook de betaling verloopt via het schap. Een sys teem waarbij de woonwagenbe woners rechtstreeks met Rijn land te maken hebben, had een investering van 1.800.000 gulden gevergd. En veel leden van het algemeen bestuur vinden 8,5 ton eigenlijk al veel te veel. Nu is het het zo dat de 68 officiële standplaatsen op het centrum van een eigen gas- en elektri citeitsaansluiting zijn voorzien. Er zijn tussenmeters die via kwartjes, guldens en munten gas of electricitet leveren. Van de meters leest het energiebedrijf de rekening af die vervolgens aan het woonwagenschap wordt gepresenteerd. Deze meters zijn echter vaak kapot en bovendien blijkt er vaak energié 'zoek' te ra ken. Het woonwagenschap moest in 1981 1,5 ton meer beta len dan van de bewoners werd terugontvangen. De grootste doorn in het oog zijn echter nog de clandestiene aan sluitingen van de 25 woonwa gens die het centrum overbezet ten. Hun aansluitingen zijn vaak provisorisch aangelegd en vor men een groot gevaar voor de veiligheid. Strafmaatregelen zijn er echter niet te nemen in het huidige systeem. Gas en elektri citeit kunnen alleen voor het ge hele centrum worden afgesloten, en niet bij iedereen afzonderlijk. Bij afsluiting zouden dus de goe den onder de kwaden lijden. Afzonderlijke afsluiting wordt in het nieuwe systeem, dat nog voor de volgende winter moet worden aangelegd, wel mogelijk. Op die manier kan dus iets wor den "terugverdiend" van de in vestering van 8,5 ton die de re gionale woonwagencentra nu moeten doen. Toch waren veel gemeenten die aan het regionaal overleg meedoen, gistermiddag tegen de hoge investering. Het is niet de bedoeling dat het Leidse centrum altijd zo groot blijft, was hun argument. "En we blijven dan toch met de hoge kosten zit ten". - Heeft de gewone Leldenaar ook nog wat te vertellen? een ekskluslef gesprek met Dlck Tesselaar (PvdA), Jan Hoekema (D'66), Hans de la Mar (PSP), Jan Brands (CPN) en Rob van Lint (PPR) over Inspraak, wl|kraden, bezuinigen en progressieve samenwerking. - Oplichting In de Hansenstraat het onthullende verhaal over een nep-aannemer die een Leidse familie oplicht - Woongroepen In Leiden "Woongroepen? Daar slapen ze toch In tlenpersoonsbedden?" -- En nog veel meer In Vanaf morgen te koop op de markt, In de tljdschrlftenhandel en In de tabaks zaak op de hoek. Proefabonnement 3 maanden voor 5,- overmaken op giro 4 226 361 t.n.v. Stichting UP. Lalden. door René van der Velden Jaap Visser V-r L L_lL Stank voor dank Precies een week geleden kwa men honderdvijftig in Leiden woonachtige Marokkanen bijeen. Verontruste Marokka nen, want zojuist was een van hen, die al sinds 1975 legaal in Nederland woonde, het land uitgezet. De man was werkloos geworden en daar door zijn verblijfsvergunning kwijtgeraakt. Door deze uit zetting is grote onrust ont staan in de Marokkaanse ge meenschap in Leiden (ruim duizend mannen, vrouwen en kinderen). "Wie van ons is de volgende?", vragen de Ma rokkaanse Leidenaars zich in angst af. De eind vorig jaar opgerichte Werkgroep Marokkanen in Leiden en omstreken heeft in samenwerking met de Ma rokkaanse gemeenschap een drietal eisen op papier gezet: "Verlenging van de verblijfs vergunning voor Marokka nen die door de economische crisis langer dan één jaar werkloos zijn. Zij zijn niet de veroorzakers van de huidige crisis, dus géén uitzettin gen!" "Openbaarheid en versprei ding van alle wetten en maat regelen die over het verblijf van Marokkanen in Neder land gaan". "Duidelijke voorlichting voor buitenlanders over hun rech ten. Deze voorlichting moet onafhankelijk werken van de vreemdelingenpolitie. Hier voor moet de gemeente geld en personeel vrijmaken". "Wij zijn vrije mensen. Wij zijn hier indertijd gebracht om te werken, de troep op te rui men. Nu gaat het slecht met de Nederlandse economie. De Nederlandse regering durft niet openlijk te zeggen: we hebben genoeg van jullie, rot maar op. Nee, wij worden gepakt op andere manieren en stuk voor stuk het land uitgezet", zo verwoorden en kele werkgroep-leden hun angst. De werkgroep roept alle Ma rokkanen die vorige week niet op de vergadering zijn geweest achter de eisen te gaan staan. "Helaas zijn er onder ons die zeggen: ik heb werk, ik heb een vestigings vergunning, dus mij gaat het niets aan. Maar wat er met an deren gebeurt, kan morgen met hen net zo goed gebeu- De Werkgroep Marokkanen in Leiden en omgeving houdt zich noodgedwongen bezig met het voorlichten van land genoten, vooral over arbeids zaken. "Het arbeidsbureau doet niets aan de begeleiding een betalingsregeling voor de familie te treffen. Door het GAK wordt elke maand een bedrag van 500 gulden afge houden van de WAO-uitke- ring van de; man. Automa tisch wordt het geld overge maakt naar het energiebe drijf voor betaling van de gas- rekening en aflossing van de schuld. De kinderen brengen wat meer 'kostgeld' thuis. Zo moet het gezin het zien te rooien. Binnen een paar dagen is de fa milie weer aangesloten. "Waarom nou niet meteen ge probeerd om zo n HMéfilIg t< treffen in plaats van die men sen eerst in de kou te zetten", vraagt comité-lid Anton Pie ters zich af. "Waarom houden de WD-wethoudster en het energiebedrijf zich niet aan de afspraak met het comité dat altijd serieus zal worden geprobeerd een oplossing te vinden voor betalingsproble- "Het sociaal beleid van het energiebedrijf lijkt nergens naar". Gonnie Lantrok weet het nu zeker. "Als iemand duizend gulden schuld heeft, moet het energiebedrijf zeg gen: kom effe praten. Maar ze wachten tot die schuld tot tweeduizend gulden is opge lopen. Ze hebben op de Lan- gcgracht een sociaal-werker of -werkster nodig die dit soort dingen regelt. Door het huidige beleid komen steeds meer mensen in de proble- Het energiebedryf is zich van geen schuld bewust: "Voor dat we mensen afsluiten, vra gen we eerst aan de sociale dienst of aan de kredietbank of een betalingsregeling mo gelijk is", zegt directie-secre taris Sand bergen. "We heb ben er niets aan om de éne dag af te sluiten, en de andere dag. als de sociale dienst is bijgesprongen, weer aan te sluiten Er zyn duidelijke af spraken gemaakt om te voor komen dat wc langs elkaar heen werken". Maar als er geen uitzicht is op een oplos sing via de sociale dienst of de kredietbank, dan houdt het voor Sandbergen op. "Wy zyn primair een energiebe drijf voor de levering van gas en elektriciteit en geen so ciaal raadsman die mensen helpt met al hun problemen". Om gezinnen te ondersteunen die zyn afgesloten van gas en licht, of afgesloten dreigen te worden, heeft het actiecomi té 'Gasprysverhoging Nee' een spreekuur ingesteld: elke week op dinsdagmorgen van tien tot elf uur en op donder dagavond van zeven tot acht uur, in de buurtwinkel, Haar lemmerstraat 73a. Een deel van werkgroep Marokkanen in Leiden en omgeving bijeen in de rokerige bovenkamer van de Onderwijswinkel in de Sophiastraat in Leiden-Noord. van werkloze buitenlanders. Kans op omscholing hebben zij nauwelijks. De meesten van ons weten niet waar ze aan toe zijn wanneer ze wor den ontslagen. Het gevolg is dat hun verblijfsvergunning in gevaar komt omdat ze niet meer aan de slag komen". Daarom organiseert de werk groep driftig thema-avonden om landgenoten een beetje op de hoogte te brengen van de Nederlandse wetgeving. Op dergelijke thema-avond en is al eens iemand van de sociale dienst en van de vreemdelingenpolitie komen opdraven. Thema-avonden over ziektewet-maatregelen en onderwijs zitten er aan te komen. De werkgroep heeft inmiddels de steun gekregen van onder andere de Leidse kerken, het advokatenkollektief en de onderwijswinkel. Deze in stanties vormen een steun comité waar de werkgroep op terug kan vallen. Een subsidie-aanvraag (zo'n achtduizend gulden) is in middels door de gemeente gehonoreerd en doorge speeld naar het ministerie. "Dat geld hebben we hard nodig om die thema-avonden te houden. Op die avonden kunnen wij onze landgenoten bewust maken van hun rech ten: om te voorkomen dat ze als oud vuil dit land worden uitgegooid. Met dank voor de bewezen diensten". Het actiecomité 'Gasprysver hoging Nee' is alsnog boos. Boos of> 'de Langegracht' (het energiebedrijn en op WD-wethoudster Jos Fase. Enkele maanden geleden sprong het comité nog een gat in de lucht omdat het zo'n "hartstikke gezellig" gesprek had gehad met de wethoud- ster. Wethoudster Fase, die tevens voorzitter is van het college van beheer van het energie bedrijf, gaf toen ruiterlijk toe dat de mensen niet voor hun lol de acceptgirokaarten van het energiebedrijf opzij leg gen. Zij erkende dat "er kre- peergevallen bestaan die écht hun energierekening niet kunnen betalen". Het comité wist niet wat ze hoorde. Het energiebedrijf zegt vijftig tot zestig afsluitingen per maand te hebben in de Leid se regio. Bijzonder tevreden was het comité daarom dat de wethoudster zowaar het nut erkende van het actieco mité om te bemiddelen tus sen 'krepeergevallen' ener zijds en het energicbedrif en enkele gemeentelijke instel lingen (sociale dienst, kre dietbank) anderzyds. Het energiebedryf zou minder kwistig met afsluitingen strooien. Ook dat beloofde de wethoudster. Het energiebe drijf zou eerst proberen een betalingsregeling af te slui ten. Voor mensen die finan cieel helemaal op de bodem van de put zitten, zou er mis schien zelfs een gedeeltelijke kwijtschelding van de schuld in zitten. Eerst zien, dan geloven schre ven wy enkele maanden gele den. Het gascomité staat in middels weer met beide be nen op de grond. Met koffie en babbelaars is de stryd nog niet gestreden Het comité heeft net als vóór het gèsprek de mond weer vol over het sociaal gevoel dat het ener giebedrijf en de wethoudster in hun 'donder' zouden mis- Twee weken geleden meldde een gezin uit Leiden-Noord zich bij het gascomité:' man (WAO-er), vrouw (net uit zie kenhuis) en vijf kinderen in dure woning. Zij kunnen de gasrekening niet meer beta len. De familie is al maanden afgesloten. Bij de sociale dienst en kredietbank vindt de familie geen gehoor. Het gezin zou niet kredietwaardig genoeg zyn. "Geen eer aan te behalen", heeft chef incasso Van Beek van het energiebe dryf gezegd, vertelt het boze comité. Maar het gascomité lukt het wél om binnen twee dagen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3