c FNV wil duidelijkheid RSV Fouten bij fusie Ballast-Nedam Terlc behoi ►uw wil textiel nden, de vraag is allt nog hoe? Prijzen in maart 1 procent gestegen Kort zakelijk marktberichten Energiesituatie dodelijk voor industrie" Via wet openbaarheid van bestuur r x Geringe winst Slavenburg VRIJDAG 9 APRIL 1982 Cebuto Het touringcarreisbureau Cebuto is gestopt met het organiseren van buitenlandse touringcar- vakanties. Ten gevolge van sterk tegenvallende boekingen heeft het bedrijf hier eerder deze week toe besloten. Een Cebuto-woord- voerder heeft dit gisteren tegen- ^over het ANP bevestigd. Cebuto is met OAD-busreizen in Holten overeengekomen dat dit bedrijf de boekingen van Cebuto over neemt. OAD gaat nu passagiers die al bij Cebuto hadden ge boekt, "een passende reis uit het OAD-programma aanbieden", al dus een OAD-woordvoerder. Óm hoeveel passagiers het gaat kon de woordvoerder gistermiddag niet zeggen. Pond, goud, dollar Het pond sterling heeft zich giste ren goed weten te handhaven, de goudprjis daalde enigszins en de dollar gaf opnieuw een koersver- betering te zien. In Londen was de slotkoers van het pond 1,7575 dollar. Dat was maar 0,2 dollar cent lager dan het hoogste peil dat in de loop van de dag werd bereikt en 0,5 dollarcent onder de slotkoers van woensdag. Gisteren stond het pond aanvanke lijk onder druk. Dat werd in ver band gebracht met de verklaring van de Britse regering dat het zeegebied rond de Falkland-ei- landen tot op 200 mijl als "oor logszone" wordt beschouwd. De goudhandel in Londen eindig de donderdag op een prijs van 351,50 dollar per ounce (31,1 gram), vier dollar lager dan de voorgaande dag. Deli De NV Deli-Maatschappij heeft de winst vorig jaar met ca. 15 pet zien stijgen van 9,25 min tot 10,44 min. De omzet daalde met bijna 5 pet tot rond de 1.700 min, zo heeft de maatschappij bekendgemaakt. De omzet nam met name af door een lagere omzet in de produk- tenhandel. In de houtsector boekte Deli een groter verlies dan in 1980. Hiertegenover ston den betere resultaten van de ta- bakshandel en een belangrijke stijging van de winst in de pro- duktenhandel. Ondanks hogere rentelasten steeg het bedrijfsresultaat met 34 pet tot ruim ƒ31 min (1980: ruim 23 min). Door bijzondere lasten van per saldo ca. 2 min en een toe neming van het aandeel van der den, bleef de stijging van de net towinst beperkt tot ca. 13 pet. Groenteveiling 9-4. Aardappelen 31-32, andijvie 1,45-2,25, snijbonen 11,60-13,20, Chinese kool 1.15-1,20, postelein 1,80- 2,30, prei 50-1,25, rabarber 55-1,10, spi nazie 35-1.05, stoofsla 55, uien 8-39, wit lof 1,55-3,65, bloemkool 8 p bak 4,80- 5,30, bloemkool 10 p bak 3,70-4,20, sla 22-46, raapstelen 9-17, radijs 54-63, sel derij 8-26, paprika kg 1,85, st 55-70. Qroenteveiling Katwijk aan den Rijn. 8 April 1982. Waspeen AI per kist 11,16,30; AJI 6,- - 13,50; BI 10.- - 16,40; Bil 5,70 - 8,60; Cl 10,- - 14,30; CII 23,90 - 11.-. Aanvoer: 351 ton. Breekpeen BI per kist 3,20; Cl 3,40; prei A per kg. 0,70; prei B per kg. 0,41rabar ber 1,58, uien per kg 27 - 32. Economie Akzo Zout: AMSTERDAM (ANP) - Een onge wijzigd beleid op het gebied van de energie bedreigt het voortbe staan van de chloor- en chloor- verwerkende industrie in ons land dodelijk. Het verdwijnen van deze industrie zou een ver lies betekenen van direct 3.500 arbeidsplaatsen, maar met het uitstralingseffect zouden er tus sen de 10.000 en 15.000 arbeids plaatsen verloren gaan. De bij drage van de industrietak aan de betalingsbalans is bovendien ze ker 970 miljoen. Dit zei ir. H.J. J. van der Werf, voor zitter van de algemene directie van Akzo Zout Chemie tijdens een persconferentie in Amster dam. Akzo Zout Chemie ziet zich op het moment, voor het in be drijf stellen van een nieuwe chloorfabriek in Rotterdam ge plaatst voor een verliesgevende situatie, waaruit niet te komen valt zonder dat het beleid op het gebied van de energie wordt ge wijzigd. Uit gegevens van de EEG blijkt, dat bij een indexcij fer van 100 voor Nederland per 1 januari 1981 de energieprijzen voor de chemische industrie in alle omringendei landen fors la ger liggen. Kijkt 'men naar Duits land. waar de belangrijkste con currenten van Akzo zitten, dan is de index voor ingekochte elektri citeit sinds 1973 gestegen van 110 naar 230. voor Nederland van 100 naar 400. Het onaanvaardbare kostenniveau voor Akzo ten op zichte van het buitenland is een bedreiging voor de continuïteit van Akzo Zout Chemie. Oorzaken zijn duidelijk de te hoge elektriciteitsprijzen en de in ons land te dure brandstoffen. De eniergierekening van Akzo Zout neemt 3 procent van de omzet van de Akzo-divisie voor haar re kening. De oplossing voor het probleem, waarmee niet alleen Akzo kampt, maar ook andere Nederlandse bedrijven in de be drijfstak, ziet Akzo Zout in een aanpassing van het elektriciteits tarief aan het Duitse peil en in de ombouw van de kzo-lokaties met warmte-kracht eenheden in Hen gelo. Delfzijl op kolen. Het effect op de energierekening van Akzo Zout zou een daling be tekenen van 415 min. tot 255 min. Dit betekent een met Duits land concurrerende energiereke ning op basis van het in bedrijf zijn van de nieuwe dure Rotter damse chloorfabriek. De hele situatie is niet verwezenlij ken zonder overheidshulp. Voor de ombouw op kolen van de ves tigingen Delfzijl en Hengelo zal in 5 jaar tijd zeker 300 miljoen nodig zijn, in de vorm van finan cieringshulp en eventueel subsi dies in verband met milieu-eisen. Daarnaast moet er een tijdelijke compensatie komen voor het aardgasaandeel voor eigen ener gieopwekking. De heer Van der Werf meende dat er wel begrip voor de problemen in de bedrijfstak in Den Haag ontstaan was. Hij verwachtte wel iets van de komende voorjaars nota. Er zal een keuze moeten komen voor het behoud van de bedrijfstak, anders is alles voor bij op vrij korte termijn, zo meende hij. DEN HAAG (GPD) - De kosten van levensonderhoud stegen tus sen half februari en half maart met één procent volgens het prijsindexcijfer dat het CBS heeft berekend. Ook het inflatie- tempo is iets toegenomen. De eerste drie maanden van dit jaar zijn de prijzen met 2 procent ge stegen. een ontwikkeling die vol gens het ministerie van economi sche zaken „niet meevalt". De pnjsbeweging in het eerste kwartaal is daarmee nagenoeg gelijk aan die van de eerste drie maanden van 1981. Toen stegen ook de kosten van levensonder houd in maart met één procent Gezien de prognose voor het ge- hele jaar (5 tot 5.5 procent) is de trend tot dusver te hoog Aanne melijk is dat de voorspelling moet worden bijgesteld Het inflatietempo steeg van 6.7 procent in februari tot 6.8 pro cent. Het prijsindexcijfer in pun ten nam toe van 148.3 in februari tot 149,8 in maart De stijgingen werden voornamelijk veroor zaakt door de tarieven in de ge zondheidszorg (0,5 procent'. k:< ding (0.3 procent) en verder door schoeisel, melk. melkprodukten, brood en vers fruit Van de dalin gen vallen met name die voor benzine (0.1 procent) te noemen Het CBS zette ook de prijsstijging van enkele groepen artikelen in de eerste drie maanden op een rijtje: hygiene en medische ver zorging met 4,2, woning met 2.9 en voeding met 2.7 procent kwa men boven de gemiddelde toene ming uit Ontwikkeling, ont spanning en verkeer bleef met een stijging van 0.1 procent ver achter. Dalingen ten opzichte van het prijspeil van december 1981 werden geconstateerd bij particuliere verzekeringen met 2,8 en kleding en schoeisel met 0.3 procent UTRECHT (ANP) - De Industriebond FNV wil via de wet openbaarheid bestuur duidelijkheid krijgen over de in houd van afspraken die zijn gemaakt tussen de overheid en RSV naar aanleiding van de steunoperatie van 300 miljoen gulden. RSV heeft volgens industriebondsbestuurder Ties Hagen gisteren in een gesprek met de bonden geweigerd open heid van zaken te geven over de details van de steunope ratie. De bonden willen vooral weten hoe het zit met de saneringsplan nen die voor 1 oktober op tafel moeten komen. "Misschien zit ten daar wel bikkelharde conse quenties aan vast voor de werk gelegenheid bij RSV" aldus Ha gen, die op dit moment overi gens nog geen aanwijzingen heeft dat er forse klappen gaan vallen. Bij de Nederlandse werk maatschappijen van het scheeps bouw- en machineconcern werken ongeveer 18.000 mensen. RSV-topman Stikker heeft tegen over de bonden ook niets willen zeggen over de overheidsvoor- waarde dat het bedrijf intern grondig orde op zaken moet stel len. Minister Terlouw van econo mische zaken heeft laten weten Run op goed kope vakanties DEN HAAG (GPD) - De belang- stelling voor de goedkoopste buitenlandse vakantiereizen is dit jaar veel groter dan in 1981. Het aantal boekingen voor een zomervakantie in het buitenland ligt weliswaar vrijwel op hetzelf de niveau als vorig jaar, maar meer dan voorheen zoeken de mensen goedkope accommoda ties in vooral Spanje en Frank rijk. Uit de boekingen tot nu toe blijkt dat de verhoogde belang stelling voor vlieg- en busvakan ties ten koste gaat van auto- en treinvakanties. dat de bedrijfsleiding moet wor den versterkt, maar wat dat nu betekent is totaal onduidelijk, al dus Hagen. "Dat kan net zo goed betekenen dat er een extra direc tiesecretaresse bijkomt. We wil len precies weten wa toe zijn", zo stelt de industrie bondbestuurder. Het argument van RSV dat openheid van der gelijke zaken niet in het belang van het bedrijf is wijst hij hand. De vereniging van hoger personeel bij RSV (HPME) heeft in reactie op de nieuwe steunverlening la ten weten dat de RSV-top de toe komstmogelijkheid van het con cern "veel te rooskleurig" heeft weergegeven. RSV denkt kenne lijk dat bij een realistische weer gave deze steun achterwege zou blijven, zo stelt het hoger perso neel, dat veel meer toekomst ziet in een gedeeltelijke opsplitsing van RSV. Dat hoeft helemaal geen 300 tot 400 miljoen gulden te kosten, zoals minister Terlouw suggereert, en de grote winst van zo'n aanpak zou een betere garantie van de werkgelegenheid zijn. Met de huidige "oplossing" kun nen nieuwe tegenslagen het ge hele concern alsnog op de rand van een faillissement brengen, zo vreest de HPME. De nieuwe gel dinjectie van overheidszijde zal slechts op zeer korte termijn enig soulaas kunnen bieden, aldus de vakorganisatie, die vooral de Al gerijnse activiteiten van RSV en het kolengraafproject als onzeke re factoren aanmerkt. land binnen. Douane- GRENSPOST BERGH - Gisteren stroomden de eerste Paastoeristen bij Bergh beambten hielden steekproeven, die hier en daar wat opstoppingen veroorzaakten. DEN HAAG (GPD) - Bij de overname van het Neder landse bouw- en baggerconcern Ballast-Nedam zijn de gedragsregels die voor fusies gelden, met voeten getreden. Als berisping daarvoor heeft de SER- Commissie voor Fusieaangelegenheden deze over treding openbaar gemaakt. Het concern werd in november voor 70 procent eigen dom van de Arabische beleggersgroep Minefa Hol dings, dat kantoor houdt in Amstelveen. Minefa be zat al 38 procent van de aandelen Ballast-Nedam. De meerderheid verkreeg zij door overname van het pakket aandelen dat de Antillian Holding Company in Ballast-Nedam had. Het ging daarbij om 33 pro cent van de uitstaande aandelen. De Antillian Hol ding Company is onderdeel van de Heerema-Groep De overdracht van de aandelen vond op 10 november tegen contante betaling in Genève plaats. Pas op 16 november werd de Fusiecommissie ervan op de hoogte gesteld. Een paar dagen eerder hadden vak bonden bij Ballast-Nedam zelf opheldering ge vraagd omtrent hetgeen hun langs andere kanalen ter ore was gekomen. Pas op 26 november wendde Minefa zich tot de vakbe weging teneinde alsnog de voorgeschreven proce dures af te werken. Volgens de Fusiecommissie zijn er geen redenen geweest om niet al veel eerder - bijvoorbeeld direct nadat op 5 november overeen stemming over de transactie was bereikt - contact op te nemen met de vakbonden Bij Ballast-Nedam zelf toonde men zich na de overna me erg ingenomen met de nieuwe situatie. Minefa wordt gevormd door een groep beleggers in het Midden-Oosten die overal in de wereld kapitaal steekt in een grote verscheidenheid aan bedrijven. Ballast-Nedam verwacht dat haar kansen op orders in het Midden-Oosten door de overname nog be langrijk stijgen. ROTTERDAM (ANP) - Slaven burg's Bank heeft 1981 afgeslo ten met een zuivere winst van iets meer dan 1 miljoen tegen 2.9 miljoen in 1980 De winst voor voorzieningen en belastingen daalde van 88,9 min naar ƒ83.6 min Hieruil wordt aan de voorziening alge mene risico's i 7:i min iMO 66 min.) toegevoegd en aan de voor zicning voor belasting- n f S 6 min I 10 min Hoewel het nog niet mogelijk is een exacte uitspraak over de gang van zaken m 1982 te doen. heeft de raad van bestuur tu t vertrouwen, dat door de uitbrei ding van de commerciéle activi teiten, de samenwerking met de Franse grootaandeelhouder Cre dit Lyonnais en de versterking van de financiële basis, de bruto baten een stijging zullen verto nen. Voorts zal naar verwachting de verbeterde effiency binnen het bedrijf een gunstige uitwer king hebben op de k-istcnont wikkeling. Volgens het bestuur zal er echter rekening mee moe ten worden gehouden dat het be drijfsresultaat ook dit deeltelijk aan de VOOHimifH gemene risico's en gedeeltelijk aan de reserves zal worden toe gevoegd. De Amsterdamse effectenbeurs was vandaag gesloten Van Aardenne Lubbers Longman UTRECHT - „Terlouw is sinds 1970 de vierde minister van economische zaken, die heeft gezegd dat de textiel in Nederland moet blij ven. Zijn voorgangers Langman, Lubbers en Van Aardenne hebben hetzelfde beweerd. Hoe is het dan mogelijk dat alleen al in de wol-, de katoen-, rayon- en linnenindustrie vanaf 1970 tot 1980 26.000 banen zijn verdwe nen? Dat is 63 procent van het totaal en we hebben er nu nog 15.000 over. Wat voor waarde hebben de uitspraken van de drie voorgangers?" Het antwoord ligt al besloten in de vraag die Wil Verstraeten van de Industriebond FNV stelt. Wij hadden een geprek met hem over de aanbevelingen die de stichting Commis sie van Overleg en Samenwerking voor de Textielindustrie (kortweg Cost) heeft ge- daan voor behoud van de werkgelegenheid. Het is een advies aan de overheid, naar aan leiding van het McKinsey-rapport over een herstructurering in de textiel. In principe schaart de Cost zich achter het rapport. Vertraeten is dit jaar voorzitter van de stich ting en is al jaren nauw betrokken bij de ont wikkelingen in de textiel en de confectie. „Terlouw is natuurlijk niet verantwoordelijk voor de uitspraken en het beleid van zijn voorgangers, die zonder enig succes miljoe nen hebben gesluisd naar de ondernemin gen. Daarmee kwamen dan hergroeperingen van bedrijven tot stand, die ook weer ten on- der zijn gegaan", aldus de FNV-man. Naar zijn mening moet de huidige minister er voor zorgen dat het verval van werkgelegen heid in de traditionele textiel (voor de kle- ding) moet worden opgevuld door produk- tievernieuwing en differentiatie. Daarnaast moet er, wat Verstraeten noemt, een flanke rend overheidsbeleid komen. Binnen de EG moeten alle tien lidstaten gelijke rechten en plichten krijgen. Niemand mag worden be voordeeld, of benadeeld, zoals dat met Ne derland gebeurt. Hij noemt vragenderwijs diverse punten op die moeten veranderen: „Waarom mag alleen in Nederland ook de han del kledingorders uitbesteden in de Oosteu- ropese landen (de zogenaamde loonverede- ling)? In andere landen is dit recht voorbe houden aan de industrie". - „Waarom vangen wij nagenoeg geen over- heidsorders van de EG-partners en waarom krijgen wij wel grote overheidsopdrachten van ons land? (voor defensie). West-Duits- land stopt ons wat kruimels toe. Zelf vangt West-Duitsland grote orders van ons en die worden soms zelfs uitbesteed in Oost-Duits land" - „Waarom hebben we een energiebeleid dat lijk op het leegmelken van koeien? (hij doelt op de hoge prijzen). „Na de auto, de benzine, de tabak en de drank is de beurt aan ons aardgas". Verstraeten raakt opgewonden, wanneer hij de beleidsverschillen binnen de EG opsomt. „Jarenlang hebben we erop getamboerd, om een oorsprongscertificaat op kleding te krij gen. Dan kun je zien, waar het spul vandaag komt. Er is nooit een akkoord over bereikt in de EG. Op 1 oktober 1980 voerde frankrijk zelf zo'n verplicht certificaat in. Komt een produkt uit de Oostbloklanden via West Duitsland bij de Franse grens dan wordt het geweigerd. Alleen de handel tussen de EG- landen is vrij. Door een handelsverdrag tus sen West- en Oost-Duitsland komen de pro- dukten uit Oost-Europa vrij Berlijn binnen Van daaruit worden ze weer even vrij in de EG verkocht. Straks gaan ook Engeland en België een oorsprong-certificaat eisen („ze liggen op de loer") en dan wordt de Benelux nog meer overspoeld met kleding uit Oost- Duitsland". Verstraeten: „België heeft er twee jaar over ge daan om de steunmaatregelen voor de eigen textiel goedgekeurd te krijgen door de EG- commissans voor het mededelingenbebeid, onze eigen Andriessen. Het duurt zo lang dat Belgie niet langer wilde wachten. Daarom heeft het land al vast steunmaatregelen ge nomen. Er is al financiële steun verleend aan individuele bedrijven. Frankrijk zegt daar op. als België dat doet kunnen wij niet ach terblijven. „Frankrijk heeft de industrie toegezegd dat men sociale premies vergoedt wanneer de industrie bepaalde investeringen doet. Daar verandert Andriessen niets aan Nederland heeft tot nu toe gedaan wat het gewend is, afwachten". De achteruitgang in de textiel is volgens Ver straeten deels te wijten aan de ondernemers zelf. Zij bleven doorgaan in sectoren, waarin de arme landen voor de helft van de prijs konden produceren. Aangenomen werd dat de ontwikkelingslanden mindere kwalitei ten zouden blijven maken. Maar de landen zijn voortdurend bezig geweest hun produk- ten te verbeteren, waardoor onze industrie steeds weer moest aanpassen (via inkrim pingen). Een tweede, even fundamentele oorzaak van de teruggang ligt naar zyn mening in de kle dingindustrie. de grootste afnemer van tex tiel. „We hebben de confectie uit Nederland laten vertrekken. We hebben er zelfs subsi dies voor gegeven, onder het mom van ont wikkelingshulp", aldus Verstraeten. Hij noemt twee bedrijven die met een subsidie •een fabriek in Tunesie hebben gebouwd „De voorvechter voor het opdoeken van Ne derlandse confectie, prof. Tinberg! D vond in ex-minister Pronk een goed leerling' vindt hij. Over de zogenaamde loonveredeling zegt hy nog „De handel begon met het uitbesteden van kledingorders in het buitenland De mdus trie bleef niet achter in verband met de lage re loonkosten. Dat heeft geleid tot een „vliegwiel-effect". De één voerde het per centage uitbesteed werk op en de ander deed hetzelfde in verband met de concurren tiepositie. Hierdoor werd steeds meer con fectie in het buitenland uitbesteed Er kwam een conceptplan van de EG Daarin werd be paald dat dc industrie niet meer mocht uit besteden aan het buitenland dan dertig pro cent van de eigen produktie. De loonverede ling door de handel moest worden bevroren Iedereen was tegen het plan en er is niets van terecht gekomen. „Dc vak beweging in Nederland wil dat de handel helemaal geen orders mag uitbesteden aan de Oostbloklan den, zoals ook bij de andere EG-landen is bepaald. Dat heeft geleid tot felle protesten door de handel. „Nederland is van oudsher een handelstand en geen industrieland", legt Verstraeten uit „De handel heeft nog steeds de grotere macht in Den Haag" Niet onvermeld rn.., bH)WB I MTOOI dl tiel moet blijven, waarschuwt hij Het gaat niet alleen om het in stand houden van de arbeidsplaatsen - Zou textiel en de industrie uit Nederland ver dwynen dan berokkenen wg ons zelf scha de. Het is een basisindustrie en je moet zor gen dat je daarvoor niet afhankelijk wordt van het buitenland Zweden heeft dit onder vonden. Daar heelt men de textiel en de con fectie laten verloederen en het lukt ondanks vele miljoenen niet de industrie weer be hoorlijk van de grond te krijgen - Voor een gedifferentieerde werkgelegenheid is de textiel eveneens nodig Niet iedereen kan dokter, architect of ingenieur worden Er moet eenvoudigere werkgelegenheid blij - Het scheppen van nieuwe banen is duurder dan maatregelen om bestaand< plaatsen te handhaven Dat is ook »-en factor die pleit voor dc adviezen van McKinsey en de Cost Wat Verstraeten zeker nog kwijt wil is dat ook in de textiel een vorm van arbeidstijdverkor ting moet komen, al dam legen de toene mende werkloosheid Om het werken in ploegen aantrekkelijker te maken moet de overheid een bijdrage leveren „Ik zie niet in dat men wel geld zou willen offeren voor de economische en niet voor sociaal maat schappelijke maatregelen", aldus Verstrae ten HARRY BOUTS

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19