Veiling Flora: minder ruimte voor tv-opnamen Biotechnologie moet gestimuleerd Advies programmacommissie NS: tot 1990 groei vervoer 30 procent Verbruiks belasting motorfiets TROStrekt omstreden tv-spot in Raadslid in arrest na brand TROS moet in mei al uitwijken naar Noordwijkerhout Jeugdschaakdag opnieuw succes VRIJDAG 9 APRIL 1982 DEN HAAG (ANP) - De regering moet in samenwerking met de wetenschap en het bedrijfsleven met de grootste spoed een programma voor biotechnologisch onderzoek opzetten en uitvoeren. Hiervoor zal dit jaar 4,8 miljoen gulden uit de algemene midde len vrijgemaakt moeten worden. Dit bedrag zal de komende jaren verhoogd moeten worden tot twaalf miljoen gulden in 1988. Deze stimulans is nodig om ons land niet achterop te laten gera ken in vergelijking met het bui tenland. Tevens kan vooral het toegepast gericht biotechnolo gisch onderzoek een fundament leggen voor nieuwe produkten en produktieprocessen in de landbouw, industrie en diensten sector. Dit adviseert de programmacom missie biotechnologie in een rap port over de innovatie op het ge bied dat zij aan de minister van wetenschapsbeleid heeft aange boden. Als het onderzoek zonder verder aarzelen wordt aange pakt, kan Nederland zich binnen vijf jaar een behoorlijke positie UTRECHT (GPD) - De Nederland se Spoorwegen rekenen voor 1990 op een vervoersomvang die 30 procent hoger ligt dan het hui dige, indien in de komende jaren de knelpunten in het spoorweg- Staking bij veerdienst HOEK VAN HOLLAND - Op de twee Britse schepen van de veer dienst Hoek van Holland-Har wich is gistermiddag een staking uitgebroken. Beide schepen zijn niet uit Harwich vertrokken. Dit heeft een woordvoerder van de Stoomvaart Maatschappij Zee land (SMZ) in Hoek van Holland, die samen met de Britse spoor wegen de veerdienst onder houdt, gistermiddag bekendge maakt. Waarom er op de twee schepen wordt gestaakt is niet bekend. Door de staking zijn er gister avond geen afvaarten meer ge weest uit Hoek van Holland. Bei de Britse schepen hadden gister avond om elf uur moeten ver trekken naar Harwich. De woordvoerder verwachtte geen grote moeilijkheden voor passa giers naar Harwich, omdat er voor hen inmiddels een aantal plaatsen is gereserveerd op de lijn Oostende-Dover. net verdwijnen, nieuwe lijnen volgens plan in gebruik geno men worden en voldoende nieuw materieel beschikbaar ge komen is. Dit is vermeld in het beleidsplan „Spoor verder", dat NS binnen kort in de openbaarheid zal bren gen. Het beleidsplan geeft een overzicht van de ontwikkelingen en verwachtingen in de jaren tachtig op het gebied van passa giers- en goederenvervoer, nieu we lijnen en stations, materieel, aanpak van knelpunten en per soneelsbeleid. „Spoor verder" is vergelijkbaar met de in 1969 uitgebrachte plan nen „Spoorslag '70" en „Spoor naar '75", waarin voor het eerst plannen werden ontvouwd voor de treindienst in de volgende ja ren. Uitvoering van deze plannen betekende invoering van de in tercitydiensten, versnelling van de treindienst op korte trajecten en opvoering van de frewkentie. Het nieuwe beleidsplan gaat in zoverre verder, dat niet alleen aandacht wordt besteed aan plannen die geheel of gedeelte lijk in uitvoering zijn, maar ook aan mogelijkheden die NS als spoorwegbedrijf kan bieden aan de klant. Doel van deze publica tie is verschaffing van informatie over NS zelf en de functie van NS in het Nederlandse vervoer spatroon van de komende jaren. Dat omvat zowel het passagiers als het goederenvervoer. op de wereldmarkt1 deelde de voorzitter van de com missie, prof. dr. R. Schilperoort, gisteren in een toelichting op het rapport mee. Ons land beschikt volgens hem over voldoende toegeruste on derzoeksgroepen van internatio naal niveau aan de universiteiten en hogescholen. Bovendien zijn er goede onderzoeksinstituten, zoals het TNO. die goede moge lijkheden hebben op het gebied van de biotechnologie. Tenslotte zijn er enkele belangrijke inter nationale bedrijven die goed mee kunnen in de internationale con currentiestrijd. Voorwaarde voor het slagen van een goede biotechnologische in dustrie in ons land is volgens de voorzitter dat het vergunningen beleid van de overheid doelmati ger wordt en niet strakker wordt dan de regelingen in het buiten land. Dit is naar zijn mening een van de belangrijkste oorzaken dat het biotechnologisch onder zoek in ons land achterop is ge raakt. De aandacht bij het biotechnolo gisch onderzoek zal voorname lijk gericht moeten worden op die gebieden waarop Nederland vanouds sterk is. Deze zijn de landbouw, de zuivelindustrie en de antibiotica-industrie. Voorts komen in aanmerking delen van de chemische industrie en mi lieuhygiënische activiteiten, zo als de verwerking van afvalstof fen, het reinigen van afvalwater en het schoonmaken van veront reinigde grond. STRAATSBURG (AP) -De Fran se douane heeft gisteren in sa menwerking met de politie van Straatsburg een 24-jarige huis schilder uit Purmerend en een 36-jarige man zonder beroep, gearresteerd nadat in hun voer tuig 70 gram onversneden heroï ne was ontdekt. Naast de heroïne werd in een ge heime bergplaats onder de ver snellingsbak van hun auto 20 gram hasj-olie aangetroffen. De narcotica, die in beslag zijn geno men. vertegenwoordigden een waarde op de vrije markt van ze ker 70.000 gulden. BARBADOS - President Reagan heeft een gezellige kout over vliegende vissen Dit naar aanleiding van de nagemaakte vliegende vis die als versiering dient op een van de schotels van het koude buffet dat premier Adams van Barbados de Reagans gisteren aanbood. De Amerikaanse president maakt met zijn echtgenote een reisje in het Caribisch gebied. DEN HAAG (GPD) - Met ingang van 1 juni zal over nieuw te ver kopen motorfietsen een bijzon dere verbruiksbelasting (BVB) worden geheven. Ook wordt dan een nieuw stelsel voor de berekening van de bijzondere verbruiksbelasting op perso nenauto's van kracht, waardoor prijs-„sprongen" worden voor komen. De nieuwe BVB op motorfietsen bedraagt 8 procent voor goed kopere motorfietsen, 10 procent voor de middenklasse en 12 pro cent voor de duurste exempla ren. De gemiddelde prijs van een motorfiets zal door deze maatregel 800 gulden omhoog gaan tot ca. 8000 gulden. Minister Van der Stee en staatsse cretaris Kombrink (financiën) hebben gisteren hun - al eerder aangekondigde - wetsontwerp terzake bij de Tweede Kamer ingediend. Vanuit de organisa ties van motorfiets-eigenaars is fel tegen de invoering van een BVB geprotesteerd. Maar in de Tweede Kamer - die daar im mers zelf om gevraagd heeft - bestaat een -ruime meerderheid voor dit voorstel. Belangrijkste overweging voor invoering van een BVB op mo torfietsen is dat de regering geld nodig heeft. Op jaarbasis levert dit 8 tot 10 miljoen gul den op, dit jaar overigens niet meer dan 3 tot 5 miljoen. Vol gens de bewindslieden liggen echter ook andere overwegin gen aan hun voorstel ten grond slag. Zo stellen zij dat de motorfiets steeds meer eenzelfde functie krijgt als de personenauto. Om dat duurdere motorfietsen net als duurdere auto's een zekere luxe-karakter hebben, is het BVB-tarief gedifferentieerd. De motorfietsenhandel heeft aan gevoerd dat verhoging van de prijs een lagere afzet tot gevolg heeft en dus de werkgelegen heid in deze branche zal scha den. Van der Stee en Kombrink voeren echter - daarin gesteund door de Raad van State - aan dat dit nauwelijks te bewijzen is. Bovendien zal de opbrengst van de BVB gebruikt worden voor financiering van het op de bevordering van werkgelegen heid gerichte kabinetsbeleid. Het nadelige effect zal boven dien lager zijn, menen de be windslieden, omdat zij hun aan vankelijke voorstel (16 procent) hebben gehalveerd. Het tarief van de BVB voor mo torfietsen wordt 8 procent op motorfietsen beneden 6000 gul den, 10 procent over motorfiet sen tusseb 6.000 en 11.000 gulden en 12 procent over duurdere mo torfietsen. Handelaren die op 1 juni nog ongebruikte en voor die datum ingekochte motor fietsen in voorraad hebben, zul len een heffing moeten betalen ter hoogte van de BVB. Graven uit vóór Christus gevonden ROME (UPI) - Italiaanse archeologen hebben nabjj Cervetti, op 40 km ten noordwesten van Rome, verscheidene Etruskische graven uit de zesde en vijfde eeuw voor Christus ontdekt. Zij deden hun vondst in een dicht bebost gebied, nadat een helikopter van de politie ter plaatse een groep grafrovers had gesignaleerd De rovers wisten te ontkomen, met achterlating van hun werktuigen In de graven werden uitstekend geconserveerde vazen en ander aarde werk gevonden. Veel andere voorwerpen uit terracotta verkruimelden echter onder de inwerking van de buitenlucht HILVERSUM (GPD) - De TROS heefi het televisies potje waann ten koste van de Gooi- en Eemlander reclame werd gemaakt voor de om- roepgids TROS-Kompas in getrokken. Dat bleek gister avond toen een nieuwe versie op het scherm verscheen De krant wordt daarin niet, zoals in de oorspronkelijke versie, op de grond gesmeten, maar keurig opgevouwen en be heerst weggelegd. Ook de be geleidende tekst is stukken minder agressief dan in de eerste versie. Overigens gaat het voor dinsdag aangekon digde kort geding dat de di rectie van de Gooi- en Eem lander heeft aangespannen tegen de TROS gewoon door De raadsman van de krant heeft namelijk ook een op de televisie uit te zenden rectifi catie geëist en daaraan is door de TROS (nog) geen ge hoor gegeven. HAARLEM (GPD) - De 32-jarige fractievoorzitter van D'66 in Haarlem. Jaap Bregman, is gis termiddag op last van de rechter commissaris in bewaring geno men. Hij wordt verdacht van brandstichting woensdagmor gen in zijn woning aan de Kin derhuissingel in Haarlem. Breg man blijft echter hardnekkig ontkennen. Op ongeveer een kilometer afstand van zijn woning heefi de politie zijn auto gevonden met daann een hoeveelheid kostbare goede ren, waardepapieren en kleding uit zijn woning. Voor verder ver hoor blijft de verdachte voorlo pig op het politiebureau. Daarna zal hij worden overgebracht naar het huis van bewaring. Een medebewoner van het pand heeft rond drie uur 's nachts in de gang een sterke terpentine- geur en rook waargenomen, al dus een woordvoerder van de po litie gaande. Maar het veilingbestuur verkocht 'nee'. Vanwege het al eerder gesignaleerde ruimtege brek. Daarom wijkt de TROS op 13 mei uit naar Noordwijker hout. In de nog niet zo lang gele den geopende evenementen/ sporthal 'De Schelft' zal Ivo Nie- he nu zijn gasten moeten ontvan gen. TROS De TROS heeft laten weten dat zij Rijnsburg zeker de rug niet voor goed zal toekeren. Op momenten dat de veilinghal niet vrij is zal zij moeten omzien naar een vervan gende zaal. "Maar wat Noordwijkerhout be treft", zegt Van de Water van de ze omroep, "is het eenmalig. Al thans, voorzover het er nu uit ziet. Daarnaast is het natuurlijk geen wet van Meden en Perzen dat je een bepaalde show vanuit één- en dezelfde lokatie uitzendt. Je kunt best vanuit verschillen de plaatsen werken. Aan de an dere kant is het wél praktisch als je steeds in hetzelfde onderko men terecht kunt. Je kent de si tuatie ter plekke, weet met welke mensen je te maken hebt en noem maar op. Flora bood ons al tijd de helpende hand. Zorgde voor de aankleding en organi- De eerste televisie-opname in de nieuwe veiling Flora tijdens het openingsfeest. De komende tijd zullen t seerde het nodige voor ons. Na- minder opnamen worden gemaakt. (Archieffoto). tuurlijk, je kunt overal opnamen RIJNSBURG - De grote i hal van veiling Flora in Rijns burg zal in de toekomst minder beschikbaar zijn voor het maken van televisie-opnamen. Met na me de TROS komt geregeld naar het dorp om in een decor van bloemen kleurrijke beelden te' schieten. De reden is dat Flora de ruimte steeds meer zélf nodig heeft. In bepaalde maanden van het jaar is de aanvoer van bloemen en plan ten zó groot, dat het voor het vei lingbestuur onmogelijk is om an dere activiteiten in de hal te ont plooien. "We moeten natuurlijk in de gaten houden dat we in de eerste plaats een bloemenveiling zijn", reageerde secretaris Lan- gerak. "Je zou kunnen stellen dat wij, Flora dus, een soort ver houding met de TROS hebben. We vinden dit echt wel leuk en hebben met plezier de aanvoer- hal voor opnamen afgestaan. Ja, de TROS zal er rekening mee moeten houden dat wij in de toe komst van tijd tot tijd 'nee' zul len moeten verkopen en zij naar een andere plek moet zoeken." Flora's H. Hoogervorst voegt er nog aan toe: "De veiling zit nu in een maatkostuum. In de eerste plaats moeten we ervoor zorgen dat het veilingpercentage niet te hoog wordt. Groeit het aanbod nog meer, dan wordt een uitbrei ding van de veiling noodzake lijk." De omroep heeft dit nu aan den lij ve ondervonden. Het was de be doeling om half mei (de dertien de om precies te zijn) de 'Televi sieshow' van Ivo Niehe in Flora op te nemen. Zoals alle voor- Veel jongeren (192) toonden belangstelling voor de jeugdschaakdag. Het was een groot aantal, maar minder groot dan vorig jaar. Toen waren er 213 deelnemers. maken. Als er maar wat ruimte is. Maar de medewerking, zoals in de veiling het geval is. is voor ons van belang. We hebben niet zo bar veel personeel om in te zetten." Van de Water ziet het vooralsnog niet zó problematisch in. Dc nieuwe situatie gaat pas voor het volgend seizoen spelen. "Je kunt je opname-schema erop afstel len. Dat is gewoon een kwestie van agenda's naast elkaar leggen. Is de hal niet te gebruiken, dan moeten we wat zien te schuiven. Van belang is dat dit allemaal maanden van tevoren kan wor den bekeken." ALPHEN AAN DEN RIJN - De achtste Alphense jeugdschaak dag is gisteren met 192 deelne mers uit 42 gemeenten erg suc cesvol verlopen. Schakers tot en met twintig jaar, onder wie 83 Al- phenaren. waren uit het hele land (zelfs uit Groningen, Breda en Nijmegen) naar de Opstan- dingskerk aan de Prinses Marij- kestraat gekomen om onderver deeld in vgf leeftijdscategorieën het op de 64 zwarte en witte vel den tegen elkaar op te nemen De organisatie van deze inmiddels tradionele schaakgebeurtenis in Alphen is in handen van de Al phense Schaak Club (ASC) die dit jaar niet op een recordaantal deelnemers kon bogen. "Dat komt omdat een aantal schakers niet is komen opdagen", ver klaarde Thcunis Stelling (22), één van de leden van ASC en mede-organisator van de dag Toch was het gisteren een drukte van belang Boven, waar de lage re leeftijdscategorieën speelden, verging horen en zien de aanwe zige toeschouwers en ouders. Beneden, bg de hogere catego rieën, viel niet meer waar te ne men dan een gedempt geroeze moes en het getik van de schaakklokken. De 13-jarige Al- phenaar Gert Jan Baas van ASC trok vrij veel belangstelling om dat hg in de hoogste lecftgdcate- gone (17-20 jaar) uitkwam Hij slaagde er echter met in tot de finales door te dringen. Er waren vrg weinig meisjes aanwezig: 21 van de 192 deelnemers, en dan voornamelijk in de lagere leef- tgdscatcgoneén. 's Morgens werden de voorronden gespeeld. De tien sterkste spe lers van elke groep plaatsten zich voor de finales die 's middags werden gehouden. Alleen de hoofdgroep speelde een finale- competitie. Deze groep A be stond uit zes schakers in de leef tijd van 17 tot en met 20 jaar. Winnaar werd de Leiderdorper Kees van Zgp, op de voet ge volgd door Maarten Kuyt uit Katwgk. Maarten Vlasveld uit Leiden werd derde waarna de eerste Alphenaar, Herbert Passe nder, de vierde plaats bezette. Vgfde werd de Katwgkcr Peter van de Plas en zesde werd Peter Passemier. De overige resultaten van de fina les: groep B (15 en 16 jaar) 1 Si mon Duindam (Noordwgk) 2. Freek Weyers (Polsbroek) 3. Joost Dirkson (Gouda); groep C (13 en 14 jaar): 1. Joost Meeuwis sen (Polsbroek) 2. Herman van der Post (Zoeterwoude) 3. Jeroen dc Wit (Oostzaan); groep D (11 en 12 jaar): 1. Peter Reedijk (Leiden) 2. Henk Hoek (Noordwgk) 3 Martin Hcylman (Uithoorn); groep E (10 jaar en jonger): h Ben dc Boer (Nicuwegein) 2 Je roen Jansen (Gouda) 3. Kilion Schreuder (Leiderdon».

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17