"Bedrijven bezuinigen op gezondheid werknemers" Diepgaand bedrijfsonderzoek kan \n\erv\evv ziekteverzuim gunstig beïnvloeden 4 VRIJDAG 9 APRIL 1982 Varia PAGINA 15 Door Margot Klompmaker Honderdvijftig jaar nadat Charles Lutwidge Dodgson geboren werd, bezocht ik het Engelse uni- versiteitsstadje Oxford, waar Dodgson, 33 jaar oud, het be roemdste kinderboek ter wereld schreef: „Alice in Wonderland". Hij deed dat onder de naam Le wis Carroll. En hij schreef het boek niet om er geld mee te ver dienen, maar om er zijn vrien dinnetje Alice Liddell een plezier mee te doen. Maar laat ik dat verhaal, zo kort mogelijk, van het begin af aan vertellen. Van de twee hoofdpersonenen in dit verhaal was Charles Dodgson er het eerst: hij werd op 6 februa ri 1832 geboren. Twintig jaar la ter volgde Alice Liddell, die in 1852 werd geboren. Vier jaar la ter werd haar vader, die school hoofd was, benoemd tot Dean van Christ Church. Geen geringe functie. Christ Church is een zeer groot gebouwencomplex, tegelijk college (een van de 35 colleges die Oxford momenteel telt) en kathe draal, en de Dean was zowel De ken van de kerk als Hoofd van het college. Toen de familie in de „Deanery" trok, had de 4-jarige Alice een 9-jarig broertje Harry, een 6-jarig zusje Lorina en een 2- jarig zusje Edith. Charles Dodgson woonde toen al vijfjaar op Christ Church, waar hij tot zijn dood op 66-jarige leef tijd ook zou blijven. Hij gaf wis kundeles, en had fotograferen als hobby. Aan die hobby was zijn eerste ontmoeting met Alice te danken. Op 25 april 1856 schreef Charles Dodgson in zijn dagboek dat hij naar de Deanery was ge weest om een foto van de kathe draal te maken, en dat hij heel' goede vrienden was geworden met „de drie kleine meisjes" die bijna aldoor in de tuin waren. Hij besloot die dagboekaanteke ning met de mededeling: „Ik markeer deze dag met een witte steen". Zijn instinct bedroog hem hierin niet. Hij markeerde in zijn dag boek alleen die dagen met een witte steen, waarvan hij ver moedde dat zij een bijzondere be tekenis voor zijn leven hadden. En ook al kon hij op die 25e april 1856 nog niet bevroeden dat zijn ontmoeting met die drie zusjes op een bepaald manier de hele ideeënwereld van de mensheid zou beinvloeden, het is toch op merkelijk dat hij die simpele ont moeting met de drie kleine doch tertjes van de Deken meteen al van een „witte steen" voorzag! Ik had de Deanery, waar Alice op groeide, graag bezichtigd, met de tuin waar de eest ontmoeting plaatsvond tussen Alice en Lewis Carroll. Ik had daar graag even rondgelopen, en mijn hand op de bast gelegd van de legendarische Chestnut Tree, de kastanjeboom, waar de Cheshire Kat in zat, die heel langzaam verdween, begin nend bij het puntje van zijn staart en eindigend met de grijns, die nog een tijdje bleef hangen toen de rest al weg was: „Ik heb dikwijls een kat zonder grijns gezien", dacht Alice, „maar een grijns zonder een kat, dat is wel het gekste dat ik ooit in mijn leven gezien heb!" Er staat minstens één kastanje boom in de tuin van de Deanery, dat heb ik op een foto in het aar dige boekje „Alice's Adventures in Oxford" gezien, maar zowel het huis als de tuin zijn privédo- mein van de 'huidige Dean en zijn gezin. Die mensen hebben geen zin om ieder jaar honderd duizend Alice-fans over de vloer te hebben, daar had ik alle be grip voor, maar ik wou toch wel even, al was het maar vanuit de verte, een blik op die tuin en die kastanjeboom slaan. De tuin was ingesloten tussen allerlei gebou wen, ik kocht een kaartje voor een klein museum in de hoop dat ik door een raam in de aangren zende tuin kon kijken (maar nee, naar de tuinkant toe was alles potdicht afgeslotenik besteeg alle trappen in een gebouw waar het „Verboden voor onbevoeg den" was en waar blijkens de bordjes op de deuren (allemaal doctors) de docenten gehuisvest de het buiten trappenhuis mijn bereik. En ook de bibliotheek, die niet voor buitenstaanders toegankelijk was, bleek aan de tuinzijde ge heel volgebouwd te zijn met boe kenkasten. Geen militair geheim wordt in Groot-Brittannië zo goed beschermd tegen spioneren de blikken van buitenstaanders, als het geheim van de verdwij nende en weer verschijnende Chesire Kat met zijn grijns, die tussen de takken blijft hangen als hij al weg is. Het hologram avant la lettre! Toen ik een half uurtje later aan de buitenkant van het gebouwencomplex liep en boven een afwerende muur rond een kennelijke tuin de bovenlijven van enkele kastanjebomen zag uitsteken, heb ik daar een mi nuut lang heel intensief naar staan kijken, in de hoop dat ik dan het aan- en uitflikkeren van een kat tussen de takken zou gaan zien, maar helaas, dat ge beurde niet. Waarom is er, bij Oxford, in navolging van Disney Land in Amerika, nog steeds geen Alice in Wonderland? Met de huidige stand van de techniek moet er een pachtige kastanje boom te maken zijn met een kat erin die steeds weer verdwijnt en verschijnt De zorg voor welzijn en gezondheid van de werkende mens is nog steeds een zaak van de werkgever, daartoe in een groot aantal bedrijven met raad en daad bijgestaan door een bedrijfsarts. Een deskundige met een brede taak va riërend van het uitdelen van een pleis ter tot het behandelen van gehoorspro- blemen als gevolg van een lawaaiige werkomgeving. Ondanks deze gezondheidszorg consta teerden bedrijfsartsen ieder jaar een toename van het aantal ziektemeldin gen. Zij hadden het vermoeden dat niet alleen ziekten of gebreken maar ook sociale problemen in de arbeidssi tuatie vaak aanleiding waren tot moei lijk functioneren op het werk. Behalve lawaai, tocht en het werken met ge vaarlijke stoffen kunnen ook te grote lichamelijke inspanning, verkeerde or ganisatie van het werk, of conflicten met een chef ertoe leiden dat mensen overbelast raken en zich ziek melden. De bedrijfsartsen meenden dat een diepgaand onderzoek naar het functio neren van werknemers binnen een be drijf met hoog ziekteverzuim de beste mogelijkheid was om goed te kunnen inspelen op de klachten van de werk nemers. Een onderzoek van het gehele bedrijf zou veel verborgen problemen aan het licht kunnen brengen. Het Nederlands Instituut voor Praeven- tieve Gezondheidszorg (NIPG/TNO) in Leiden werd gevraagd een bruikbare, vooral praktische onderzoeksmethode te ontwikkelen. Het instituut stelde de zogenaamde POF- methode samen (Pe riodiek Onderzoek Functioneren), na een uitvoerige test in een dertigtal be drijven. Een onderzoeksmethode die heel duidelijk op de praktijk is ge richt: aan de hand van persoonlijke vragenlijsten worden knelpunten ge- LEIDEN - Werknemers staan onder toenemende druk en raken overbelast. Als gevolg van onder meer de economische malaise bezuinigen veel be drijven niet alleen op het onderhoud van hun ma chines, maar ook op de gezondheid van hun werk nemers. Vacatures worden niet meer vanzelfspre kend opgevuld waardoor de overgebleven werkne mers zwaarder worden belast. Dal is volgens dr. A. Dijkstra van het NIPG/TNO in Leiden een van de redenen waarom het ziekteverzuim de laatste jaren sterk is gestegen. Uit zijn onderzoek met behulp van de POF-methode is gebleken dat klachten over grote lichamelijke en geestelijke in spanning veel eerder leiden tot ziekteverzuim dan slechte werk- omstandighedentzoals lawaai, tocht, of werken met gevaarlijke stoffen. 'Er moet bij onderzoek niet alleen worden gekeken naar slechte arbeidsomstandigheden. Soms zie je in een moeilijke werkomge ving toch weinig ziekteverzuim. De inspanning die mensen moe ten leveren om hun werk vol te houden speelt een beslissende rol en kan vaak de druppel zijn die de emmer doet overlopen', aldus Dijkstra. De door zijn instituut ontwikkelde onderzoeksmethode wil dan ook allerlei facetten combineren die van belang zijn voor het functioneren van iemand op zijn werk, zodat een totaalbeeld ontstaat. Alleen vanuit een zo volledig mogelijk overzicht kun nen oplossingen worden gevonden voor verbetering van de werksituatie. Overigens is een dergelijk onderzoek niet alleen een zaak voor bedrijven waar het ziekteverzuim hoog is opgelo pen, meent Dijkstra. 'Alle bedrijven moeten regelmatig de vin ger aan de pols houden, ook als er ogenschijnlijk niets aan de hand is'. Dijkstra noemt dit een positieve reden voor een bedrijf om onderzoek te doen. Zo kan de POF-methode ook worden gebruikt om eventuele problemen te voorkomen, preventief dus. Persoonlijk functioneren Het door Dijkstra ontwikkelde onderzoek richt zich op de er varingen van de mensen in hun werksituatie: voldoet het werk aan hun persoonlijke wensen? Beoordelingen en verwachtingen van chefs - doet de werknemer wat van hem of haar wordt verlangd anders gezegd het 'zakelijk functioneren' - blijven buiten beschouwing. Onderzoek volgens de POF-methode re gistreert wat de werknemer zélf van zijn werk vindt: zijn 'persoonlijk functioneren'. Het is volgens Dijkstra van het grootste belang dat zake lijk en persoonlijk functione ren in het onderzoek geschei den blijven. 'Mensen moeten in vertrouwen durven spre ken over wat hun dwars zit en ruime gelegenheid krijgen zich te uiten. We zijn niet gëinteresseerd in het zakelijk functioneren, de beoordeling van mensen door hun chef, maar in het omgekeerde. Wij willen weten hoe werkne mers denken over de leiding van hun bedrijf. De vraag rijst of werkgevers het belang inzien van een on derzoek naar de mening van hun werknemers, waarbij forse kritiek op hun beleid kan worden geleverd. Wat dat betreft gelooft Dijkstra in de goede wil van de werkge- ver. 'Je mag er van uitgaan dat iedere werkgever graag een goed bedrijf wil beheren. Het merendeel van de mana gers met wie wij in aanraking kwamen tijdens het uittesten van onze onderzoeksmetho de waren geïnteresseerd in het welzijn van hun werkne mers en hadden er geld voor over. De meeste betrokken bedrijven hebben het onder zoek constructief benut' Na jaren testen en verbeteren heeft eind vorig jaar de POF- methode zijn definitieve vorm gekregen. De belang stelling uit het bedrijfsleven voor het rapport dat het NIPG/TNO over deze metho de publiceerde is enorm groot. Het Leidse instituut wordt overstelpt met aanvra gen voor het rapport, niet al leen door particuliere bedrij ven maar ook door gemeente en overheidsinstellingen. Bedrijfsarts Het onderzoek is samengesteld op verzoek van de Neder landse Vereniging voor Ar- beids- en Bedrijfsgeneeskun de en in eerste instantie be doeld als hulmiddel voor de bedrijfsarts bij zijn zorg voor de lichamelijke en geestelijke gezondheid van de werkne mer. Een onderzoek, waaruit grote kritiek van de werkne mers op de bedrijfsleiding naar voren komt, kan de be drijfsarts voor problemen stellen: hij staat immers in dienst van de bedrijfsleiding, maar moet opkomen voor de belangen van de werknemer. Een weinig benijdenswaardi ge positie voor een gewetens vol arts. 'De bedrijfsarts zit op een vertrouwenspost. Een verkeerde stap en een sfeer van wantrouwen ontstaat die heel moeilijk valt weg te pra ten', aldus Dijkstra. Het is volgens hem niet nodig be drijfsartsen te vervangen door onafhankelijke artsen. Bedrijfsartsen dienen hun onafhankelijkheid te bewij zen in hun dagelijkse werk. Het advies van een bedrijfs arts moet controleerbaar tot stand komen, ongeacht of de arts nu wel of niet in dienst staat van een onderneming. Het beleid van de bedrijfsarts hoeft de bedrijven niet alleen maar geld te kosten, het kan uiteindelijk ook rendement opleveren, meent Dijkstra. Het onderzoek kan worden uit gevoerd door het bedrijf zelf, dat daartoe een speciale com missie benoemt, of worden uitbesteed aan een deskundi ge. In bepaalde gevallen kan het NIPG/TNO het onder zoek begeleiden. Het onder zoek bestaat globaal uit een gesprek vooraf met onder meer de bedrijfsleiding en de ondernemingsraad over de Toch kerkgeld in Doetinchem voor het IKV De kerkeraad van de gerefor meerde kerk te Doetinchem heeft zijn besluit om kerkleden de gelegenheid te geven de bij drage van de kerk aan het Inter kerkelijk Vredesbedraad (IKV) van hun kerkgeld af te trekken, ongedaan gemaakt. Kerkordelijk kan dat namelijk helemaal niet, zo is de kerkeraad gebleken. Bin nen het kerkverband zijn duide lijke afspraken gemaakt, die niet zomaar eenzijdig kunnen wor den opgezegd, verklaart de ker keraad in het kerkblad-'Ontmoe ting'. "Bij nader inzien vinden wij als kerkeraad, dat je als gere formeerde kerken, aaneengeslo ten in een groter verband, zó niet met elkaar kunt omgaan". Met de intrekking van zijn besluit heeft de kerkeraad geen uit spraak gedaan over het IKV. Hij is doordrongen van de gemoeds bezwaren van een aantal ge meenteleden. Daarom heeft de kerkeraad aan het classicale (re gionale) bestuur van de gerefor meerde kerken in en rond Doe tinchem dringend gevraagd, een oplossing hiervoor te zoeken. De kerkeraad beseft ook wel, dat hierover op landelijk niveau zou moeten worden beslist. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Leek-Roden H. J. Siegers Uithuizen. Oud-Ge reformeerde Gemeenten in Ne derland: bedankt voor Rijssen M. Pronk Dordrecht. El Salvador In een telegram vragen voorzitter professor dr. H. Berkhof en se cretaris dr. H. A. M. Fiolet van de Raad van Kerken in Nederland president Reagan, Adolfo Perez Esquivel, Nobelprijswinnaar voor de vrede, te ontvangen en te bevorderen dat er een eind komt aan de 'onverdragelijke overtre dingen van de mensenrechten in El Salvador'. Esquivel nam vorige week het ini tiatief tot een wereldwijde actie van vasten en gebed voor El Sal vador, die in Washington is be gonnen. "Veel vertegenwoordigers van ker ken en christelijke organisaties in Nederland vasten en bidden in solidariteit met de internationale groep in de lutherse kerk van Washington", schrijven Berkhof en Fiolet in hun telegram. "De Raad van Kerken in Nederland steunt hen". In rooms-katholieke* kringen houdt men er ernstig rekening mee, dat het bezoek van de paus aan Engeland eind mei niet kan doorgaan wegens het conflict van dit land met Argentinië (Falkland-eilanden). "Als het conflict niet langs diplo matieke weg tot een oplossing wordt gebracht en tot oorlogs handelingen leidt, dan zou bij een bezoek van de paus aan een van de strijdende partijen de neutraliteit van het Vaticaan in gevaar worden gebracht", zei een kerkelijke woordvoerder. Volgens hem moet er op korte termijn over worden beslist. Immers, de voorbereidingen van het bezoek zijn in volle fang. Vredesbeweging De Amerikaanse vredesbewe ging groeit en wordt op plaatse lijk niveau veelal gedragen door de kerken. Dat verklaarde Lau rens Hogebrink, na terugkeer van een reis door de Verenigde Staten. Hogebrink is functiona ris'van de Raad voor de zaken van Overheid en Samenleving (ROS) van de Hervormde Kerk en lid van het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV). Hij maakte de reis met negen andere leidingge vende figuren uit de Europese vredesbeweging. Doel was, een brug te slaan tussen de Ameri kaanse en Europese vredesactie. De deelnemers hielden spreek beurten en persconferenties en werkten mee aan radio- en tv- programma's. De belangstelling was zeer wisselend. Het aantal bezoekers by spreekbeurten va rieerde van 20 tot meer dan 15.000. De nog jonge Amerikaanse vredes beweging is, naar het oordeel van Hogebnnk, een zeer brede beweging, die mensen aantrekt met verschillende politieke ach tergronden. De belangstelling van mensen van middelbare leef tijd is zeer groot. Doel van de Amerikaanse vredes beweging is niet, zoals in Euro pa. eenzijdige stappen tot ontwa- signaleerd en kunnen suggesties wor den gedaan ter verbetering. De POF- methode is bedoeld als hulpmiddel voor bedrijven om te komen tot een be ter sociaal bedrijfsbeleid, waarbij het belang en welzijn van de werknemer op de eerste plaats komen. Positieve geluiden dus voor de werkne mers. maar hoe staan werkgevers te genover een dergelijk onderzoek? De socioloog Atze Dijkstra, onder wiens leiding de POF-methode tot stand is gekomen, licht in onderstaand verhaal zijn ervaringen met de POF-methode motieven van het onderzoek en het waarborgen van de vertrouwelykheid van de ge gevens. Dat laatste is volgens Dijkstra essentieel. In elk be drijf hebben mensen moeite met praten. De procedure van het onderzoek moet glas helder zyn, de deelnemers moeten overtuigd zijn van het positieve effect van het onderzoek en elkaar vertrou wen'. Een goede introductie van het onderzoek by alle be trokkenen. die op vTywillige basis deelnemen, is dus ui terst belangrijk Hoofdmoot van het onderzoek bestaat uit het klassikaal invullen van een gestandanseerde vragen lijst. pening te doen. maar te komen tot bevriezing van het Ameri kaanse kern wapenarsenaal op het huidige niveau. De voorzitter van het Canadese bisschoppencollege. aartsbis schop Henri Leg a re. heeft tot oos ten en gebed voor de vrede opge roepen Daarmee wil hij berei ken, dat de Canadese regering krachtig voor ontwapening zal pleiten op de bijzondere confe rentie van de Verenigde Naties die in juni in New York begint De aartsbisschop noemde het peil van de ontwapening 'schrikba rend'. ADVERTENTIE BLIJVEN W HELPEN! ruim 400 projecten in Afrika. Arte en Latijns-Amerika VASTENAKTIE GIRO 5850 te Zeist By het testen van de methode bleek deze ^agenlijst werk nemers die jaren hadden ge zwegen te 'bevryden'. Er werd gretig gebruik gemaakt van de mogelykheid tot een persoonlijk gesprek na de schriAelyke enquête om per- soonlyke ideeen of proble men nog eens te verduidelij ken. Dijkstra: 'By veel werk nemers zitten nog te veel blokkades om zonder schroom naar hun chef of di recteur toe te stappen wan neer zy iets willen bespreken. Ons onderzoek, dat in een sfeer van wederzyds vertrou wen plaats vindt, kan het stellen van vragen stimule ren Er zijn mensen die enorm in de problemen zitten en van wie je je kunt afvragen hoe ze het al die jaren hebben volgehouden zonder iets te zeggen. Door middel van dit onderzoek kregen ze opeens een weg aangereikt tot een mogelyke oplossing. Alleen lossen wy de problemen niet op, dat moeten werkgever en werknemer zelf doen. Het on derzoek signaleert alleen de knelpunten'. Verwerking van de gegevens vindt plaats bij het NIPG/ TNO. Alle persoonlyke gege vens worden 'geanonimi seerd' (de naam wordt weg gelaten) en in categorieën on dergebracht Niemand by het bedrijf hoeft zo moeilijkhe den naar aanleiding van be paalde uitspraken te vrezen. Na verwerking van de gege vens - waarmee een penode van twee maanden is ge moeid - krijgt het bedrijf een rapport, aan de hand waar van een 'knelpuntemnventa- risatie' kan worden opgesteld en suggesties kunnen wor den gedaan ter verbetering van bepaalde (wanHoestan den. Communicatie Uit zijn ervaringen met bedrij ven en instellingen is Dyk- stra gebleken dat er een grote communicatiestoornis be staat tussen leiding en 'basis' van een bedrijf. De directie van een bedrijf vindt het vaak een enorm probleem om haar beleid en ideeêen daaromtrent te verkopen aan de werkhemers. Niet zo ver wonderlijk volgens Dijkstra. 'De leiding interesseert zich nauwelyks voor de mensen aan de basis van haar bedryf en heeft geen weet van wat deze mensen bezig houdt. Hoe kun je belangstelling vragen van mensen, voor wie je zelf geen belangstelling toont? Juist mensen die op de afdelingen werken waar wat mis is. kunnen heel goe de oplossingen aandragen. Bij hun chefs, die de opmer kingen van hun onderge schikten veel te snel als kri tiek opvatten, vinden ze geen gewillig oor. Vandaar dat de basis zyn mond maar houdt, omdat er toch niet naar haar ideeën wordt geluisterd. Een bedryfsonderzock waarby al le afdelingen zijn betrokken kan de onderlinge communi catie bevorderen, zodat chefs en ondergeschikten geïnfor meerd raken over eikaars op vattingen'. 'Het onderzoek werpt ook een verhelderend licht op de sa menhang die binnen een be drijf bestaat Veel bedrijven letten uitsluitend op de afde ling met het hoogste ziekte percentage. De werknemers daar krijgen de zwarte piet toegespeeld. Maar hoog ziek teverzuim op zichzelf is niets zeggend. Geen enkele afde ling binnen een bedryf staat Seisolcerd en op zichzelf, loeilykheden op afdeling A werken door naar afdeling B Een bedryf dat zich alleen ncht op die ene afdeling waar de problemen het meest in het oog springen voert een kunstmatig beleid' aldus At ze Dykstra Dr. Atze Dijkstra: "wij willen weten hoe werknemers denken over de leiding van hun bedrijf'.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15