"Volgende etappe is ziekenhuis" DE PEUGEOT505 BREAK IS DE RUIMSTE VAN EUROPA Toernooi bij ASG SVLVin volgende bekerronde Grootse ontvangst Flyer DE NIEUWE PEUGEOT505 BREAK: VANAF F 27.990,- ROTTERDAM (GPD) - Nooit eerder in de geschiedenis van de Nederlandse zeilsport werd een zeiler zó uitbundig gehuldigd als gisteren in Rotterdam het geval was. Dat eerbetoon viel ten deel aan Connie van Rietschoten die met zijn Flyer een dubbele zege behaalde in de zware Whitbread-zeilrace rond de wereld. (Hij kwam als eerste binnen en werd tevens winnaar volgens handicap). Die geweldige prestatie werd beloond met een' indrukwekkende ontvangst in de Maasstad en tenslotte met Van Rietschotens benoe ming tot officier in de orde van Oranje Nassau. Duizenden belangstellen juichten de succesvolle zeiler - het was al voor de tweede keer dat hij de ■Whitbread' won - en zijn 16 be manningsleden toe toen de Flyer werd afgemeerd aan de Willems- LEIDEN - De Leidse burge meester Goekoop (foto) heeft gistermorgen het internatio nale jeugdtoernooi van het jubilerende ASC geopend. Aan het toernooi nemen jeugdploegen uit Denemar ken, Duitsland, België, Lu xemburg, Frankrijk en Enge land deel, plus de Cl en C2 teams van ASC. In de poules die gisteren werden afge werkt, zegevierden het Deen se Dalum Idraets en Etoile Sportive uit Frankrijk. In de kruisfinales die vandaag wor den afgewerkt ontmoeten die teams resp. VSB Uerdingen uit Duitsland en Racing Troisvierges uit Luxemburg. Morgen spelen de voetballer tjes niet, dan is er een boot tocht en een bowlingtoernooi voor de deelnemers, zondag worden de finales afgewerkt op het ASC-terrein. (aanvang 9.30 uur). kade. De opvarenden, onder wie prins Bernhard, hadden toen al een ware zegetocht over de Nieu we Waterweg achter de rug. Om stuwd door tientallen schepen voer het smetteloze jacht van Hoek van Holland naar Rotter dam. Grote vrachtvaarders en sleepboten lieten hun scheeps hoorns loeien, van brandblusbo- ten spoten metershoge water stralen omhoog en herhaaldelijk gingen vuurpijlen de lucht in. Spandoeken op de afgeladen rond vaartboten en achter vliegtuigjes riepen de rond-de-wereld-zeilers een welkom toe. De bekende stoomsleepboot Furie zorgde met dikke rookpluimen uit de schoorsteen voor wat extra Hol lands Glorie en op de wal bracht een complete marinierskapel een muzikale hulde. Kortom, een in drukwekkend geheel. Allergrootsten Behalve al die huldeblijken ont ving de schipper van de Flyer la ter op de dag bovendien de offi ciële erkenning voor zijn haast weergaloze prestatie. Tijdens een ontvangst - met onder meer ver tegenwoordigers van het minis terie van CRM, de watersportor ganisaties en de Nederlandse scheepvaart - in de burgerzaal van het stadhuis maakte burge meester dr. Bram Peper de be noeming van Van Rietschoten tot officier in de orde van Oranje Nassau bekend. Namens het ge meentebestuur bood hij hem de 'Atlas van Willem van der Vel den' aan. Peper noemde het volbrengen van een zeilrace over een afstand van zo'n 40.000 kilometer op zich een prestatie van formaat. „Wie bovendien nog kans ziet de wed strijd als winnaar af te sluiten be hoort tot de allergrootsten i zeilwereld", aldus de burgemees ter. Hij prees vooral ook de be manning, die volgens hem dank roer en werd daarbij platgesla gen. Bij windkracht negen sloeg de spinnakerboom eens met zo'n kracht tegen de mast dat deze 'paal' van bijna 30 meter over een lengte van 17 meter vernieuwd moest worden. Verschillende malen werd de Flyer door de ho ge golven op zijn kant gesmeten. Dagenlang kwam je niet uit je oliegoed. Echt slapen was er niet meer bij. Je deed alleen wat ha- zeslaapjes van een minuut of tien. Dan was je er weer bij". Wellicht is het allemaal wat teveel geweest. De schipper, die jaren geleden al een deel van zijn long moest missen, kreeg in de storm- gebieden van de Stille Oceaan een hartinfarct. Ernstig werd overwogen om een Australische haven binnen te lopen. Connie van Rietschoten besloot evenwel in overleg met bemanningslid Julien Fuller, die arts is, aan boord te blijven en de wedstrijd voort te zetten. De bemanning kreeg het uitdrukkelijke verzoek niet over de ziekte van de schip per te praten. Dat zou de rivalen er maar toe gebracht hebben het de Flyer nog moeilijker te ma ken. Om dezelfde reden zag Van Riet schoten er vanaf om via de mari foon advies te vragen aan de car dioloog aan boord van de Ceram- co uit Nieuw-Zeeland, één van de grootste rivalen. Alles is ge lukkig goed gegaan. „Maar mijn volgende etappe is nu het zieken huis", zei de schipper gisteren la coniek. Vandaag of morgen zal VRIJDAG 9 APRIL 1982 HOEK VAN HOLLAND - In een vooruitgespeelde wedstrijd voor de tussenronde van de stryd om de amateurvoetbalbeker heeft de Voorschotense vierdeklasser SVLV met 5-2 by Hoekse Boys gewonnen. Door een eigen doelpunt van Ad Kriellenaars kwam SVLV voor de rust wel met 1-0 achter bij de zaterdagvierdeklassers, maar na de pauze stelde de ploeg orde op zaken. Door twee goals van Goossens werd het binenen een kwartier 1-2, waarna Martin van der Valk en (na 2-3) Wilco West geest de voorsprong uitbouwden tot 2-4. Hans van Gils zorgde met het benutten van een straf schop voor de 2-5, waarmee SVLV uiteraard verder bekert. hij voor onderzoek worden opge- Publiek Ondanks deze tegenslag sluit Van Rietschoten het niet uit dat hij nog eens aan de Whitbread-race zal meedoen. Maar dan wil hij een strijd van schip tegen schip, dus zonder een handicap-rege ling. Volgens hem begrijpt het grote publiek er niets van dat een jacht, dat bijvoorbeeld als acht ste binnenkomt, toch de race kan winnen. In zo'n ontmoeting van schip tegen schip komen uitslui tend maxi-racers uit, schepen met een lengte van meer dan 20 meter. Zonder de hulp van spon sors zijn zulke jachten eigenlijk niet meer in de vaart te houden. Voor een volgende keer zou Van Rietschoten beslist een sponsor willen hebben. Het deelnemen aan twee ronde-de- wereld-races heeft de Rotter damse zeiler miljoenen guldens gekost. Hij hoopt dan ook spoe dig een koper te vinden voor zijn Flyer, die voor 900.000 dbllar te koop is aangeboden. „Ik zal erg gelukkig zijn als er iemand komt die het schip wil hebben", aldus Van Rietschoten donderdag. Maar ook als die koper komt heeft hij een hoge prijs betaald voor roem en eer, een officiers schap, een fraaie beker straks - uit handen van prins Philip - en niet te vergeten een hartkwaal wellicht. Hoe dat alles zij: Van Rietschoten en zijn mannen heb ben een stuk belangrijke zeilhis- torie geschreven. Prins Bernhard heft het glas met schipper Connie van Rietschoten zij teamgeest en karakter de ver schillende moeilijkheden wist te overwinnen en de zege te beha len. Daarmee werd naar de me ning van Peper de naam van Ne derland als zeevarende natie en die van Rotterdam als wereldha ven nummer één hoog gehou den. Connie van Rietschoten en zijn be manningsleden hebben er inder daad heel hard voor moeten knokken om dit te bereiken, zo bleek gisteren uit een gesprek met de alom gerespecteerde schipper. Hij vertelde dat de race nu veel zwaarder was dan vier jaar geleden toen hij met een kleiner schip, ook een Flyer, meedeed en won. „Als men mij na de vorige keer vroeg of ik wel eens bang was zei ik nee. Na deze race beantwoord ik zo'n vraag met ja. Dat kwam voornamelijk doordat we nu met een groter schip meededen met veel meer zeil dan op de oude Flyer. Als de zeilen zoveel groter zijn worden de gevaren wel met vijf ver menigvuldigd, zou je kunnen zeggen. Er komen geweldige krachten op te staan en herhaal delijk ging er iets kapot. Dat was levensgevaarlijk soms. Als de be manning in slecht weer met de spiboom op het voordek aan het werk was hoefde er maar iets fout te gaan of je had meteen drie doden. De verantwoordelijkheid drukte zwaar". „Uitermate spannend was het ook", zo ging de schipper verder, „als je met een snelheid van een 25 mijl door de nacht raast met ijsbergen om je heen. Je zou in zulke gevallen snelheid kunnen Prinses Juliana en prins Bern hard zijn donderdag iets later voor vakantie naar Porte Erco- lo in Italië vertrokken dan aan vankelijk de bedoeling was. Prins Bernhard wilde namelijk graag eerst de zegetocht mee maken van het jacht Flyer van Connie van Rietschoten, die de Whitbread-race rond de wereld won en daarmee ook het record rond de wereld zeilen royaal verbeterde. Op die tocht van Hoek van Hol land naar Rotterdam liep het jacht in de buurt van Maassluis buiten de betonning aan de grond. Gelukkig was er vol doende sleepboothulp in de buurt om de Flyer spoedig los te trekken. Het jacht kwam slechts met geringe vertraging in Rotterdam aan. De prins stapte daar al gauw van boord om naar Zestienhoven te gaan, waar het vliegtuig met de prin ses al klaar stond voor vertrek. minderen door zeil weg te ne men. Maar dat doe je niet omdat je weet datje grootste rivaal vlak achter je zit. Dan neem je inder daad risico. Maar dat moet je in zo'n wedstrijd nemen wil je win- „Vooral in de zuidelijke oceaan wa ren het spannende dagen. Het schip liep enige keren uit het De nieuwe Peugeot 505 Break is niet zo maar een verlengde of iets aangepaste uitvoering van een Peugeot 505 personenauto. Je herkent het niveau en de klasse van een 505, dat wel. Maar verder is de 505 Break een totaal nieuw op zich zelf staand model. 'n Break model stelt nu eenmaal andere eisen. Dus is hij speciaal ontworpen. Op 'n lange wielbasis bijvoorbeeld. En op zoveel mogelijk nuttige ruimte. En op schoonheid. Peugeot blijft nu eenmaal Peugeot. Als de achterbank is neergeklapt heeft u een laad vloer van 2.32 x 1.15 m. En als de achterbank niet omlaag is heeft u de mooiste, meest komfortabele, meest stijl volle break van Europa*. De Peugeot 505 Break heeft de grootste nuttige ruimte en het grootste nuttige laadvermogen. De wagens zijn er in verschillende uitvoeringen. Met benzinemotor (1971 cm3). Of met dieselmotor (2304 cm3 of2498 cm3). Met 4-, 5-of automatische versnellingsbak. Welke u ook kiest, u krijgt altijd het overbekende Peugeot komfort. En dat zit niet alleen in een goede stoel. Het zit in alles. In de ideale wegligging door unieke wielophanging, rembekrachtiging, bedieningsgemak, overdadige standaard uitrusting, enz. enz. En is het soms niet komfortabel te weten dat er een Peugeot zekerheidspakket bestaat: 6 jaar carrosseriegaran tie, de Peugeot Pannehulp. Bovendien de Peugeot Reparatie Overeenkomst tegen kosten van breuk en/of abnormale slijtage gedurende 3 jaar of100.000 km. Bij uw lokale Peugeot dealer bent u van harte welkom voor 'n proefrit. Prijzen incl. BTW. Wijzi gingen voorbehouden. 'Ook verkrijgbaarals 8-persoons Familiale. KATWIJK AAN ZEE, Den Hollander, Kon.Julianalaan. LEIDEN, Auto Leithon, Oegstgeesterweg/Maredijk 175.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12