Haig begint pendelmissie EG aarzelt over boycot Argentinië 1195.- Verzet in El Salvador palet strijdbijl weer op Tussen Londen en Buenos Aires VS produceren meer Pershing-2 raketten mLeVent Surf Londen kondigt oorlogszone af rond Falklands Amerikaanse prominenten bepleiten herziening NAY 0-koers Buitenland DONDERDAG 8 APRIL 1982 (Van onze correspondenten) BRUSSEL/BONN - De Europese Gemeenschap neemt een aarze lende houding aan ten aanzien van de Brits-Argentijnse crisis. De EG-ambassadeurs hebben gisteren in Brussel nog geen po sitief antwoord gegeven op een Brits verzoek om in Europees verband economische sancties tegen Argentinië te nemen. Wel heeft een aantal lidstaten, te we ten de Bondsrepubliek. Frank rijk. België en Nederland, beslo ten een wapenembargo tegen Ar gentinië af te kondigen. België heeft bovendien zijn ambassa deur uit Argentinië teruggeroe pen voor overleg. De meeste EG-lidstaten blijken over het Britse verzoek voor een totale boycot nog geen duidelijk standpunt te hebben ontwik keld, reden waarom het de EG- ambassadeurs gisteren in Brus sel aan de nodige instructies uit de nationale hoofdsteden ont brak. Morgen zal het zogenaam de politieke comité binnen de Europese Gemeenschap in Brus sel bijeenkomen om zich verder over de zaak te beraden. Het co mité bestaat uit hoge ambtena ren van de nationale ministeries van buitenlandse zaken, die voor internationaal politiek beleid verantwoordelijk zijn. Onderbroken Kanselier Schmidt heeft zijn paas vakantie gisteren onderbroken voor een bijzondere kabinetszit ting. Na afloop daarvan heeft hij de Britse premier Margaret That cher telefonisch op de hoogte ge bracht van het besluit een wa penboycot in te stellen. Volgens regeringswoordvoerder Becker toonde de Britse premier zich „zeer verheugd" en noemde zij het Westduitse besluit om voor lopig geen wapens aan Argenti nië te leveren „een belangrijke uitdrukking van de nauwe rela ties tussen Bonn en Londen". Woordvoerder Becker maakte ook duidelijk dat de Bondsrepubliek zeer veel belang hecht aan goede betrekkingen met Argentinië. „Met het vandaag genomen be sluit geen wapens aan dit land te leveren, zal de verhouding met Argentinië niet voor altijd op 'nul' blijven staan", zei hij. Ook de NAVO-ambassadeurs heb ben gisteren in Brussel op hun normale vergadering de gebeur tenissen rond de Falkland Eilan den besproken. Na afloop van het overleg is echter geen verkla ring door de NAVO-ambassa deurs uitgegeven. Voor de NA VO geldt dat de Falkland Eilan den zich ver buiten het NAVO- verdragsgebied bevinden en dat de NAVO dus buiten het conflict staat. Terwijl de EG-lidstaten vrijwel ze ker geen algehele economische boycot tegen Argentinië zullen afkondigen, bestaat er wel een groeiende mate van overeen stemming over opschorting met een maand van een speciaal ver drag ter bevordering van de Ar gentijnse export naar de EG. In kringen van de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EG, wees men er echter op dat dit een niet erg indrukwekkende stap is. In commissiekringen is men teleurgesteld over het voor lopig ontbreken van een snelle daadkrachtige Europese actie op economisch gebied. Druk „Een snel besluit om Argentinië economisch onder druk te zet ten. had de bereidheid van dit land om het conflict via onder handelingen op te lossen kunnen bevorderen. Langs deze weg zou ook een militaire confrontatie met Groot-Brittannië kunnen worden voorkomerr. Nu is het besluit daarover weer uitgesteld en ondertussen stoomt de Britse vloot op", zo werd gezegd. Er werd op gewezen dat Europa in deze cnsis een werkelijk goede beurt had kunnen maken, maar dat het helaas nog met zo ver is gekomen. In de vergadering van de EG-am bassadeurs gisteren in Brussel bleken de economische gevolgen van eventuele importbeperkin gen van Argentijnse produkten en de juridische basis waarop zulke economische sancties ge nomen moeten worden, aanlei ding voor discussie. Wat de juri dische basis betreft, verschillen de landen van mening of de sanc- PAGINA 9 ties vallen binnen de Gemeen- schappelgke handelspolitiek en dus een echte EG-zaak zijn. of dat ze thuishoren onder de uit zonderingsbepalingen die bij in ternationale crises van kracht worden. In dat laatste geval zou den de sancties van de Europese Gemeenschap met gezamenlijk kunnen worden getroffen, maar zou elk EG-land apart de import uit Argentinië moeten beperken In Brussel werd gisteren opge merkt dat in het laatste geval een effectieve economische boycot tegen Argentinië zeer moeilijk te realiseren ts. Met name Denemarken verzette zich gisteren tegen sancties te gen Argentinië binnen het vaste EG-kader. Denemarken had de zelfde bezwaren toen de Europe se Gemeenschap de import van Russische goederen wilde beper ken in verband met de Poolse cnsis. Later echter gaf Denemar ken ten aanzien van de Poolse zaak haar tegenstand op. Sowjet-Unie geeft Londen schuld van crisis MOSKOU (Reuter) - De Sow jet-Unie heeft gisteren Groot- Brittannië de schuld gegeven van de Falkland-crisis. Dat land had allang de soeverei niteit over dat gebied moeten afstaan. Een woordvoerder van het ministerie van bui tenlandse zaken zei dat Groot-Brittannië opzettelijk de onderhandelingen met Ar gentinië om een diplomatie ke oplossing voor de kwestie te vinden, had vertraagd. De woordvoerder gaf telefonisch in een tevoren opgestelde verklaring aan westelijke persbureaus een toelichting inzake de Sowjet-weigering een VN-resolutie te steunen waarin Argentinië werd op geroepen zijn troepen terug te trekken. „Vele jaren heeft Londen zich hardnekkig verzet tegen VN- eisen tot de kolonisering van zijn gebied en rekte het de onderhandelingen met Ar gentinië. Daarom steunde de Sowjet-Unie niet de ontwerp resolutie die Groot-Brittan nië bij de Veiligheidsraad had ingediend. Die ontwerp resolutie negeerde volkomen genoemde kant van de kwes tie". De resolutie, waarin beide par tijen ook opgeroepen werden een diplomatieke oplossing na te streven, werd dit week einde door de Veiligheids raad aanvaard. De Sowjet- Unie onthield zich van stem ming. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Haig gaat in Londen en Buenos Aires pro beren te bemiddelen in het geschil tussen Groot-Brittan nië en Argentinië over de Falkland Eilanden. In opdracht van president Reagan werd Haig op weg gestuurd vlak voor hij met de president voor een 'werk-vakantie' zou vertrekken naar Jamaica en Barbados. De VS denken omstreeks een week de tijd te hebben voor het bereiken van een vreedzame op lossing, voordat met het naderen van de Britse oorlogsvloot ge weld waarschijnlijk wordt. De Organisatie van Amerikaanse Staten, die haar hoofdkwartier in Washington heeft, komt vandaag in een speciale zitting bijeen op initiatief van Colombia. De ver wachting is dat Costa Rica en Ecuador daar een motie zullen indienen, waarin de OAS zijn goede diensten aanbiedt bij het bereiken van een vreedzame op lossing in overeenstemming met de internationale wetten. De pre sident van de OAS, Francisco Nustillo (Uruguay) zou contact moeten opnemen met de Britten en Argentijnen teneinde met hun instemming een groep bemidde laars uit lidstaten van de OAS sa men te stellen. WASHINGTON (GPD) - De Ver enigde Staten willen aanmerke lijk meer Pershing-2 raketten bouwen dan de 108 die in het NAVO-plan voor de modernise ring van het kernarsenaal voor de middellange afstand waren voorzien. De nieuwe Pershings kunnen vanaf Westduits grond gebied de Sowjet-Unie raken. Tezamen met de kruisraketten vormen zij de inzet van onder handelingen tussen de VS en de Sowjet-Unie in Genève. Volgens het Amerikaanse dagblad de Washington Post leeft binnen de Amerikaanse regering de op vatting dat wanneer de onder- ADVERTENTIE HAAGSE PRIJSBLUF IN ZEILPLANKEN Wie dit surfseizoen mot een eigen zeilplank wil binnenvaren laat zich de wind voor een lage prijs niet uit het zeil nemen. Zo iemand komt naar 'Le Vent Surf'. Kijk maar! SURFPLANK 1190.- 2-DLG. SURFPAK 2.50 SURFSCHOENEN 1.05 IMPERIAAL 0.95 SPANBANDEN 0.50 Uw 'Le Vent Surf' prijs Boekhorststraat 18, Den Haag. Tel. 070-636302/635191 handelingen over deze zoge naamde Europese kernwapens, waarvan ook de Russische SS-20 onder meer de inzet vormt, geen resultaat opleveren, meer dan 108 Pershing-2 raketten moeten worden opgesteld. Dergelijke voornemens zouden het verzet tegen de kernwapens in Europa nieuw voedsel geven en zouden met name in de Bondsrepubliek vèr reikende politieke gevolgen kunnen hebben. De Amerikanen zouden aan West- Duitsland niet alleen de Pers hing-2 willen verkopen, maar ook een versie van de raket met een korter bereik, die conventio neel of nucleair kan worden be wapend. Deze variatie op het Pershing-model zou de oudere Pershings, waarvan de Westduit se luchtmacht er 78 heeft, moe ten vervangen. Volgens recente gegevens zou president Carter in 1980 een samenwerkingspro gramma met de Bondsrepubliek ter vervanging van die nucleaire Pershing-1A hebben goedge keurd en verwachten de VS dat die aan de orde zal komen als de Pershing-2 voor de middellange afstand eenmaal is geplaatst, hoewel daartoe nog geen formele overeenkomst is gesloten. De Amerikanen willen meer Pers- hing-2's bouwen, omdat mede dank zij problemen bij de ont wikkeling van het wapen, de kosten schrikbarend zyn geste gen: van 107,7 miljoen dollar per stuk in maart 1981 tot 168,7 mil joen dollar in december van dat zelfde jaar. Voorlopig heeft het Amerikaanse leger voor proefne mingen en plaatsing 226 Pers hings besteld. Daartoe zijn in de belastingjaren '82, '83 en '84 fondsen uitgetrokken. Ook voor de jaren tot en met 1987 is geld gereserveerd voor de aanschaf van meer Pershings. De kosten kunnen worden gedrukt als meer Pershings worden ge bouwd en een deel daarvan wordt verkocht. Doodvonnissen in Zuid-Jemen ADEN (AFP) - Het hooggerechts hofvan Zuid-Jemen heeft 12 per sonen ter dood veroordeeld we gens een 'poging tot sabotage' te gen de staatsveiligheid. Dit is gisteren van officiële zijde in Aden vernomen. De vonnissen zijn ter bekrachti ging voorgelegd aan het staats hoofd van Zuid-Jemen. lichtte, kenschetste die als 'een poging tot bijstand' en als 'be middeling'. Hij herhaalde dat de VS met beide landen bevriend zijn en dat het voornaamste nu is verder gebruik van geweld te vermijden. Haigs taak wordt niet vereenvoudigd door het feit dat Groot-Brittannië de VS reeds heeft laten weten geen bemidde lingsvoorstellen te zullen aan vaarden die betekenen dat de huidige situatie wordt bevroren, met de Argentijnse vlag wappe rend boven de Falkland Eilan den. De Amerikaanse minister van de fensie Weinberger heeft gister ochtend in een televisie-inter view verklaard dat de VS vol gens een overeenkomst van 1962 verplicht zijn de Britten een vliegveld op het eiland Ascen sion ter beschikking te stellen. Het eiland is Brits en de Amen- kanen hebben er een vliegveld aangelegd. Volgens Weinberger is er 'voor het ogenblik' geen aanwijzing dat Amerika vanwe ge zijn deelgenootschap in het 'Verdrag van Rio' Argentinië zou moeten helpen in geval van een Britse aanval. Het verdrag noopt Amerikaanse staten tot zulke on derlinge bijstand. Weinberger zei dat de VS hun over eenkomst met de Britten over het gebruik van de vliegbasis zullen nakomen, maar dat wat de Falkland Eilanden aangaat in ogenschouw moet worden geno men dat zij met geweld zijn inge nomen. Mandela weg van Robbeneiland JOHANNESBURG (UPI) - Vier zwarte Zuidafrikaanse leiders, onder wie Nelson Mandela, zijn van Robbeneiland overgebracht naar de Pollsmoor-gevangenis bij Kaapstad. Dit heeft een woordvoerder van het Zuidafri kaanse gevangeniswezen giste ren meegedeeld. De woordvoerder wilde niet zeg gen waarom de vier, die in 1964 tot levenslang zijn veroordeeld wegens "verraad", naar een an dere gevangenis zijn gebracht. BUENOS AIRES - Personeel van de Britse ambassade draait de rollen om door Argentijnse persfotografen te fotograferen. De Britten moeten Argentinië verlaten, nu de betrekkingen tussen Londen en Buenos Aires zeer explosief zijn. LONDEN - De Britse marine zal vanaf maandag elk vijan delijk schip dat zich in de buurt van de Falkland Eilan den bevindt, aanvallen. Dat heeft minister Nott (defensie) gisteravond laat in het Lager huis gezegd. Onder luide toe juichingen van conservatieve parlementsleden, kondigde Nott aan dat vanaf Paas maandag een oorlogszone van 200 zeemijlen rond de Falklandeilanden van kracht zal zijn. De Britse marine wil daarmee voorkomen dat de Argentijnse bezetters van de eilanden verdere versterkin gen en troepen daar aanbren gen. Het tijdstip waarop de blokka de van kracht wordt, heeft bij velen verbazing gewekt. De Britse oorlogsvloot is nog ze ker twee weken onderweg en dit moet betekenen dat een aantal van de Engelse nu cleair voortgestuwde onder zeeboten al wél zo goed als op de plaats van bestemming zijn aangekomen. Deze sche pen zijn veruit superieur aan de Argentijnse onderzeebo ten en zijn bovendien uitge rust met zeer krachtige torpe do's. De krijgszuchtige toespraak van Nott was het onverwach te einde van een debat, waar in, volgens veel parlements leden. de regering juist een wat minder harde houding tegenover de Argentijnen leek in te nemen. Het ultima tum lijkt bedoeld te zijn om de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexan der Haig, die vandaag in Lon den voor een bemiddelings poging aankomt, voor een voldongen feit te stellen. Er was aanvankelijk gisteren veel verwarring in het Lager huis na een toespraak van de nieuwe minister van buiten landse zaken, Francis Pym. Wat opviel was, dat hij in zijn speech niet sprak over het herstellen van de Britse soe vereiniteit op de eilanden, maar over het herstellen van het bestuur daar. Dat zou een essentieel punt kunnen zijn. De stellingname van Pym, aldus veel parle mentsleden. zou erop kun nen wijzen dat de Britse rege ring bereid is voor de Falk land Eilanden een zelfde op lossing te kiezen als voor Hongkong. Engeland heeft in de vorige eeuw Hongkong van de Chinezen gehuurd en die huur gaat tot 1997. Daar na kan de stad weer onder Chinees bestuur worden ge bracht, als de Chinezen dat tenminste willen. Als Engeland voor de Falkland Eilanden ook zo'n bestuurs vorm kiest, dan betekent dit, dat het land bereid zou zijn de eilanden formeel aan de Argentijnen over te doen, on der voorwaarde dat het de ei landen gedurende bijvoor beeld 100 jaar kan huren. Thatcher had zaterdag nog nadrukkelijk gesproken over 'herstel van de soevereini teit'. Het feit dat Pym dit gis teren niet deed, leidde tot speculaties rond de vraag of de Britse regering langzaam terugtrok. Volgens Pym is dat niet zo Gis teravond zei hij voor de tele visie dat het vraagstuk van de soevereiniteit niet aan de or de is, omdat die nooit is over gedragen. Het gaat ons nu dus om het herstel van het bestuur, aldus Pym. WASHINGTON (GPD) - Vier be faamde staatslieden uit de Ame rikaanse buitenlandse politiek hebben de NAVO gisteren opge roepen zijn doctrine op het ge bied van kernwapens te herzien en het eerste gebruik van taeti sche kernwapens in geval van een Russische conventionele aanval met overmacht, af te zwe- ..Wij denken dat zo'n beleid, vooral als dat door de Sowjet-Unie wordt gedeeld, nieuwe hoop kan brengen voor de mensen in alle landen waar het leven wordt overschaduwd door de afgrijse lijke mogelijkheid van een derde groot conflict in Europa tgdens de twintigste eeuw conventio neel of nucleair", aldus schrijven de vier. McNamara. Bundy. Ken nan en Smith, in het tijdschrift Foreign Policy Tijdens een persconferentie ver klaarden de vier kopstukken, die regeringen van zeer uiteenlopen de aard hebben gediend, dat zij een kopie van nel artikel aan Haig hadden aangeboden, vlak nadat deze minister van buiten landse zaken in een toespraak een dergelijke politiek voor on bruikbaar en gevaarlijk had ver klaard. Zij stellen in hun artikel voor dat de VS pogingen doen om met de Sowjet-Unie een over eenkomst te sluiten waarbij de supermachten het eerste gebruik van de tactische kernwapens af wijzen. Volgens de initiatiefnemers, die al len dienden onder Kennedy en posities hebben bekleed in alle regeringen na die van Truman en tot die van Reagan, moet de NA VO zijn doctrine op het gebied van de tactische wapens vervan gen door een vergroting van zgn conventionele sterkte. Dit zou ook een grotere Amerikaanse mi litaire aanwezigheid in Europa vereisen. Minister van buitenlandse zaken Haig zei dinsdag dat een belofte kernwapens niet als eerste in te zetten, het Westen niets overlaat als tegenwicht voor de Russische conventionele overmacht en zijn strategische positie in Europa Hg betoogde ook dat voorstellen als dat van de vier „grgze emi nenties" het nodig maken in de VS de dienstplicht weer in te voeren, zgn leger te verdrievou digen en zgn economie „op voet van oorlog" te brengen. Leger begint zuiveringsoffensief Misdaad in KS stijgt nauwelijks WASHINGTON (AFP/UPI) - De criminaliteit in de Verenigde Staten is het vorig jaar nauwelgks toegenomen Dit blgkt uit gegevens van de Amerikaanse veiligheidsdienst FBI. Het is voor het eerst sinds 1977 dat de misdaadcijfers geen forse stgging te zien geven Het aantal misdnj ven waarbij geweld is gebruikt en waarvoor aangifte is gedaan nam met ëen procent toe. Hieronder valt het aantal berovingen dat met vijf pro cent steeg De hoeveelheid moorden, aanrandingen en verkrachtingen daalde met dne, twee en één procent. ADVERTENTIE SAN SALVADOR (UPI/Reuter) - De strijd in El Salvador is weer opgelaaid, zo is gisteren, ruim anderhalve week na de verkie zingen, gebleken uit mededelin gen van een legerwoordvoerder. Het leger is met steun van heli kopters een groot zuiveringsof- fensief langs de Panamerikaanse hoofdweg begonnen. Het verzet blies, naar hij zei, gisteravond bij Metapan tussen de hoofdstad en de grens met Guatemala een spoorbrug op. Bij een aanval op de oostelijke voorstad Soyapango van San Salvador werd nog een brug ver nield en zodanige schade aange richt aan een elektriciteitscentra le, dat de voorstad volgens inge lichte bronnen twee uur zonder stroom zat. Anderhalve week na de verkiezin gen voor een grondwetgevende vergadering in El Salvador, heb ben de partijen kennelijk over eenstemming bereikt over de toekomstige regeringsvorm. Naar het Amerikaanse dagblad, de "Washington Post" gisteren meldde, zullen in de toekomstige regering de militairen alleen het ministerie van defensie bezetten. Die nieuwe regering zal vermoe delijk nog deze maand haar be slag krijgen. De Verenigde Staten zijn bereid hun gehele beleid ten aanzien van Midden-Amerika te herzien, nu de verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering in El Salvador achter de rug zijn Dit heeft de Amerikaanse am bassadeur in Nicaragua. Antho ny Quainton, verklaard in een vraaggesprek met een oppositie blad La Prensa. Hij verzekerde dat er geen sprake van is dat de VS van plan zgn een inval te doen in Nicaragua "Wij erkennen dat er ernstige, belang rijke en zeer moeilgke proble men zgn. maar die worden niet met een invasie opgelost", aldus Quainton Volgens hem kunnen er spoedig op hoog niveau be sprekingen tussen de VS en Ni caragua beginnen over een ver betering van de betrekkingen De ambassadeur die kort geleden in Managua werd benoemd, deel de mee dat hg vorige week in Washington had deelgenomen aan overleg waarbg ..de hele si tuatie in het gebied na de verkie zingen van 28 maart in El Salva dor opnieuw is bezien". Bgzon- derheden wilde hg niet geven, voordat hg met de Nicaraguaan se autoriteiten had gesproken Gcgmindccrd tot f 100,- per cheque Zi er krijg haar hij alle Kinken cn spaarbanken

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9