c "Voor abstracte zaken heb ik prima geheugen 3 Wethouder Van Dam na acht jaar weg "Als mensen mij voor een technocraat uitschelden, zit ik daar niet zo mee" Behoorlijke toeloop culturen-expositie Leiden DONDERDAG 8 APRIL 1982 LEIDEN - Na vier jaar raadslid en acht jaar wethouder van achtereenvolgens financiën en onderwijs te zijn geweest in de Leidse gemeenteraad voor de PvdA treedt hij dit jaar af: Hans van Dam. Pas toen hij de wethouderspost 'onderwijs' kreeg toe gewezen, werd hij aan kritiek blootgesteld. Daar vóór ging het allemaal wat gemakkelijker; geld spreekt immers niet tegen. Hij is een echte partijman en heeft beslist geen ambities om zich te ontwikkelen als leider. Hy weet van zichzelf dat hij een niet al te vrolijk gezicht heeft. "Zeker als ik moe ben vallen mijn plooien zodanig dat het lijkt of ik nors of sikke neurig kijk. Dan zeggen ze ook wel tegen mij: kijk niet zo boos. Boos, boos, dan ben ik helemaal niet boos". Het is de enige keer die avond dat hij zijn stem verheft. Het interview ondergaat hy lijd zaam. Zijn pantoffels en de fles Berenburger lijken de voor werpen te zijn die hem eigen lijk het meest behagen. Nogal koeltjes geeft hy nauwkeurig antwoord. Mededelingen die bijna doen vermoeden dat er nauwelyks valt te lachen in het bestaan van de wethouder. Als er zich tussentijds geen leuke bestuursfuncties aandienen bij rijk of provincie staat hy op 7 september met zijn tas weer op de stoep van de universiteit. Hij heeft daar een vaste aan stelling als planningsmede werker en laat niet merken het onaangenaam te vinden te moeten terugkeren. Een ge sprek over de politiek van het leven. "Ik besef heel goed dat ik nu 35 ben en niet nog dertig jaar in Leiden wethouder kan blijven. Het zijn rationele overwegin gen die my er toe hebben aan gezet deze plek te verlaten. Ja* natuurlijk ben ik gehecht aan het politieke spel, maar op een gegeven moment moet je dur ven opstappen. Dat kan je, denk ik, het beste doen op een leeftijd datje nog flexibel ben. Hoelanger je blijft, hoe meer je aan alle gemakken van zo'n wethouderschap gaat wennen en hoe moeilijker het is weer iets anders aan te leren. Op myn leeftijd moet dat allemaal nog vry eenvoudig zijn. Ik heb ook de partij-politiek in de gaten gehouden. Kyk, als mijn drie collega's (Tesselaar, Bordewijk, Waal) kebaar had den gemaakt wij houden er ook mee op, dan had ik gezegd: ik ga door. Er moet continuï teit zitten in je bestuur. En aan de andere kant: als ik was ge bleven, zóuden er over vier jaar weer meer wethouders tegelij kertijd aftreden. Maar goed, ze hebben zich, nadat het zich eerst wat anders liet aanzien, toch alle drie weer verkiesbaar gesteld". Een diepe zucht. Zijn kordate antwoord klinkt wat minder kordaat door, na de toevoeging: "Je mag het wel weten. Af en toe heb ik er ook weer spijt van, dat ik die stap heb gezet". Dus de belangen van de partij in de gaten gehouden? Ja. er valt nu geen gat en er hoeven niet allerlei nieuwelingen op te dra ven. Op de vraag of hy eer zuchtig is volgt een krachtig nee. "Ik ben niet eerzuchtig, maar ik ken wel plichtsbe trachting. Een aantal ambtena ren vindt dat ik hard werk, zelf zou ik me meer als 'lui' willen omschrijven. Dat lykt met el kaar in tegenspraak, maar ik zal het verklaren: ik zorg van uit een gevoel van plichtsbe trachting dat myn stukken op tijd gereed zyn. Daar komt echter weinig eerzucht aan te pas. Als ik had gewild, had ik het toch voor het zeggen gehad? Twee keer lijsttrekker geweest, dan kun je toch de lijn bepalen?. Maar dat voel ik helemaal niet zo. Als je dat wel wilt moet je er energie in steken. Daar ben ik nu net te lui voor. En ik ben ook niet echt het type van een leidersfiguur. Het past hele maal niet by me. Ik heb toch wat andere ambities. Welke? Dat is met mijn partij een aantal dingen doorvoeren. Niet zozeer omdat ik ze zo wil, maar ik zit in een party en de partij stelt een programma vast. Vaak ben ik het daarmee eens; soms helemaal niet. Maar goed. wat de partij heeft vast gesteld. moet worden uitge voerd. En dan bezie je een he leboel zaken toch onder een andere invalshoek, dan als je gedreven bent door de zaak op zich. In het laatste geval zijn het dingen waardoor je zelf bent geraakt en die probeer je uit persoonlijke betrokken heid te gaan regelen. Dat brengt volgens mij veel meer emotie met zich mee en je kunt de kritiek slechter verdragen. Een aantal mensen hebben mij in het verleden ook wel verwe ten technocratisch bezig te zijn. Ik weet dat ik zo ben. Daar voel ik my het meest in thuis. Als mensen mij voor techno craat uitschelden zit ik daar ei-* genlijk niet mee". Studeren De vertrekken in het huis zijn sober en strak ingericht. Alvo rens het interview begint, graait hy nog even alle tijd schriften en kranten, die her en der door de kamer verspreid liggen, bijeen; die moeten keu rig op stapeltjes liggen. Aan de muur hangt een groot strak wit wandkleed van zijn zusje. Hij is de middelste van een gezin van drie kinderen. Hy heeft één oudere broer. Van Dam is in Pernis geboren, waar zijn vader een filiaal van de Coóp had. Op zijn vierde jaar verhuisde het gezin naar een nieuwbouwwijk in Rotter dam-Zuid. Vader kreeg een an dere baan. Het ergste vond hy dat hy pas met (bijna) zeven jaar naar de eerste klas mocht, omdat hij ongunstig (in okto ber) jarig was. "Daar waren ze toentertijd erg streng in, want er was veel aanbod. Ik zat net in de geboortegolf. Er was wel een aardige juffrouw, die my extra hielp. Zodoende kon ik een klas overslaan en met myn twaalfde naar de HBS". Onderwijs-wethouder Hans van Dam houdt het voor gezien. "Ik besef heel goed dat ik niet nog dertig jaar in Leiden wethouder kan blijven. Het zijn rationele overwegingen die mij er toe hebben aangezet deze plek te verlaten". Studeren was in zijn kringen niet normaal. "Ik was de eerste die naar een universiteit ging. Ik koos in 1963 op advies van mijn rector voor wiskunde. Daar was ik ook erg goed in. Het is de universiteit van Lei den geworden omdat ik daar een aantal mensen kende. Voor de rest wist ik nauwelyks hoe het er aan toe ging. Ik had niet zo'n duidelijk idee over wat ik wilde worden". De belangstelling voor de poli tiek heeft hij van jongsaf aan meegekregen. Zijn ouders wa ren beiden lid van de SDAP en later PvdA. Hij zegt daarover: "Thuis werd er vaak gepraat over mijn grootvader die werd ontslagen omdat hij had mee gedaan aan de spoorwegsta king van 1903. Mijn vader heeft trouwens dienst geweigerd in de jaren twintig. Hy heeft daar zelfs een tijdje voor in de ge vangenis gebeten. Dus politiek bewust waren ze wel. Maar in een open sfeer. In communisti sche gezinnen zag je toen dat hele geslotene. Daar was by ons geen sprake van. Het was bij ons meer een leefwijze". Koude kikker Zo werd de jonge student Vari Dam, na zich als een 'linkse ac tivist' in de studentenvakbe weging te hebben ontpopt, in '68 lid van de PvdA. Twee jaar later, op 23-jarige leeftijd werd hij geïnstalleerd als raadslid om in '74 boven aan de verkie zingslijst van de partij te staan. Hij werd in dat college van PvdA en D'66 wethouder van financiën. Van Dam: "We had den toen een vierschaar. Ik ben, denk ik, bovenaan gezet omdat ik de minst kwetsbare de ik v s de jongste. Het was toen erg in de mode om hele jonge mensen in je partij te hebben". Maar hoe zo minst kwetsbare? "Nou, in die zin dat ik meestal onder fel le verwijten heel rustig bleef. Anderen konden nog wel eens emotioneel uitvallen". Ik denk dat het publiek u moei lijk kan peilen. Ze hebben va ker het gevoel dat u een koude kikker bent, dan dat u werkelijk bij de problemen be trokken bent? "Ja...dat kan voorkomen (ijzig). Het gaat om de zaak. Ik kan me heel goed voorstellen dat door bepaalde onderwerpen een mens flink geraakt kan zijn. Dat ze daar emotioneel op rea geren. Nou, daar heb ik geen enkel probleem mee. Wel heb ik problemen als mensen pro beren je gemeen en achterbaks onderuit te halen. Daar kan ik echt boos over worden. Maar als een bepaald onderwerp aan de orde is en er zijn een hele boel mensen die er hun kwaad heid over uiten, kan ik vrij nuchter blijven. Ik raak niet gauw van mijn stuk". Nadat hij in '78 opnieuw als ly- strekker is opgetreden (en ook wel constructeur van het in dat jaar gevormde PvdA-WD col lege wordt genoemd), wordt hij in '80 van financiën naar on derwijs geschoven. Niet omdat hij een onbekwaam financier was gebleken. Integendeel, als wethouder van financiën wist hij steeds overal het geld van daan te halen. Zo kon er door zijn toedoen een nieuw onder komen voor het rekencentrum, het stadsbouwhuis en het ener giebedrijf aan de Langegracht worden gebouwd. In de wan delgangen heeft men het wel eens over de "Van Dam- gracht". Echter, wethouder Verboom trad tussentijds af, Tesselaar wilde eens van portefeuille veranderen en Bordewijk voel de niets voor de post onder wijs. Van Dam: "Ik kon daar mee leven". Over zijn periode op financiën: "Je moest probe ren zoveel mogelijk middelen bij elkaar te schrapen door goed op te letten van welke re gelingen je allemaal gebruik kon maken. Ook moest je in de gaten houden of je door een iets andere opzet niet meer geld kon binnenhalen". La chend: "Voor abstracte zaken, waaronder bij mij regeltjes val len heb ik een prima geheugen. Voor de rest is het een matige zaak. Mijn vrouw klaagt er wel eens over, dat ik dingen niet meer weet die ze mij de vorige avond heeft verteld". Schokeffect Binnen korte tijd had hij zich in het onderwijs vastgebeten. De eerste aanvaring kreeg hij met de besturen van de bijzondere scholen. Zij waren zeer verbol gen over de instandhoudings nota die de wethouder onver wachts lanceerde. Daarin wer den met naam en toenaam de christelijke scholen genoemd die volgens hem in Leiden moesten verdwijnen. "Myn doel is: lijnen uitzetten en die liefst ook vastleggen. Met het oog op de te vormen basis school in 1985 vond ik dat een school een minimum omvang moest hebben. Ook het colle geprogramma gaf dit aan. Ten minste twee kleuterleidsters tegenover vijf leerkrachten van de lager school. Dan pas kun je.goed samenwerken. Ik ben toen gaan bekijken hoe de voorgeschiedenis lag. Daaruit bleek dat op het moment datje de discussie aangaat met het bijzonder onderwijs er wel sa men iets kan worden opgezet, maar als er conclusies moeten worden getrokken ontstaat er een patstelling. Ik vond dus ook dat die patstelling moest worden doorbroken. Aanvan kelijk was iedereen tégen. Een soort schokeffect. Maar ik heb ze met argumenten weten te overtuigen. Vier maanden later toen de nota de raad passeerde waren alle partijen, met uitzon dering van het CDA, op myn hand". Hij kijkt vergenoegd en neemt de fles nog eens ter hand. Evenzo is het gegaan met het So ciaal Cultureel Plan, het Leids Educatief Cëntrum en de huis vesting van een aantal scholen. Op de inspraakavonden was er veel geschreeuw. Vervolgens werd het door de raad bijna ge ruisloos aangenomen. Van Dam: "Je moet een proces goed in de hand houden an ders wordt het oeverloos. Dat er lawaai onstaat komt omdat ik in mijn nota's een knoop wil doorhakken. Je hebt natuur lijk ok procedures die je ge woon kunt doorlopen en waar- inverder niets wordt geregeld. Die kun je net zo ged achterwe ge laten. Je moet zorgen dat er een besluit komt. Ik denk heus wel na voordat ik iets in proce dure breng. Aan zwalkende be stuurders heb je niets. Een be stuurder moet een helder idee hebben over wat hij wil, daar om maak je tenslotte ook par tijprogramma's". Karikatuur Er wordt wel eens van hem ver teld dat hij beter met een tel- raam kan omgaan dan met mensen. Hij snijdt dit onder werp zelf aan. "Er worden je al lerlei eigenschappen toege dicht: zoals ik zou niet met mensen kunnen omgaan. On zin. Dat bij bepaalde zaken de emoties hoog oplaaien, hoort gewoon bij het vak. Op een ge geven moment wordt er een karikatuur van je gemaakt. En elke keer als er iets gebeurt, wordt dat weer opgepakt en verhevigd. Voor elke wethou der en elke persoon die een beetje op de voorgrond treedt geldt dat. Alle dingen die er te gen in gaan, worden onmiddel lijk vergeten. Dat is niet alleen bij mensen, maar ook bij scho len. Een school heeft op een bepaald ogenblik een goede of slechte naam. Voordat dat beeld zich heeft gewijzigd gaan er generaties overheen". Naast de gemeentepolitiek en zijn gezin houdt Van Dam zeer weinig tijd over voor andere liefhebberijen. In die schaars overgebleven tijd staat TV-ky- ken bovenaan. Hij geniet van thrillers en films met een psy chologisch gegeven én van Koot en Bie. Hij noemt zichzelf een visueel ingesteld mens. Bij een boek gaat hij zitten dag dromen. "Als ik een paar pas sages heb gelezen, ga ik dat he lemaal associëren met mijn ei gen ervaring. Kan ik echt zo'n beetje gaan zitten dagdromen en dan schrik ik op en denk, o ja, ik moet verder. Vervolgens lees ik weer een paar passages en dan begint het opnieuw. Ik kijk dus maar naar verfilmin gen van boeken. Dat scheelt my uren". Van Dam heeft er geen spijt van gehad de afgelopen periode met de WD in zee te zijn ge gaan. Hij denkt dat D'66 dat wel heeft. (Deze partij is by de samenstelling van het college in '78 uit de boot gevallen). Van Dam: "Het is heel werkbaar ge bleken. In het college is de WD een hele loyale partner. Ik denk dat het ligt aan de mensen. De Leidse WD be hoort tot de liberale vleugel. Als je van die mensen krijgt die in de JOVD-Leiden de bo ventoon voeren, zou het denk ik niet mogelijk zijn". Rooie vrouwen Dat D'66 bij de komende ge meenteraadsverkiezingen, in juni, een belangrijke rol zal gaan spelen staat voor Van Dam vast. "In een interview met Hoekema (raadslid D'66) heb ik al gelezen dat ze de fout van de vorige keer niet meer zullen herhalen. Hoekema heeft in dat zelfde verhaal ook verklaard graag wethouder van onderwijs te willen wor den. Daarom kijk ik, als ik nu beleidsvoorstellen doe, vaak in zijn richting. Misschien pikt hij er wat van mee. Nogmaals de uiteindelijke opstelling van D'66 wordt heel bepalend. Zij kunnen zowel rechts als links aan een meerderheid helpen." En als de PvdA mag doorgaan? "Ik denk dat Henriëtte van Dongen dan mijn opvolger moet zijn. De rooie vrouwen vinden dat ze overal bij moeten zitten. Ik denk dat ze dan ook in het dagelijks bestuur zou den moeten plaatsnemen. Hen riëtte wordt door mijn partij als een zeer goede kandidaat gezien". En wat vindt u daar zelf van? "Daar spreek ik mij niet over uit. Wel vind ik 'dat als er over mannelijke en vrou welijke benaderingen wordt gesproken Henriëtte een zeer goede mannelijke benadering heeft". Zou u het wel toejuichen een vrouw in het college? Zeer af gemeten: "We hebben een vrouw in het college (wethou der Fase WD, red.), maar een rooie vrouw erbij is nooit weg. Tenslotte is de politiek geba seerd op vertegenwoordiging. Het feit dat ik nu in het college zit, komt omdat mijn partij toe vallig zoveel stemmen heeft gehad. Het college wordt niet in de eerste plaats samenge steld op basis van de meeste ervaring of meeste deskundig heid. Het is gewoon een kwes tie van hoeveel achterban je vertegenwoordigt. Als je het zo bekijkt moeten de rooie vrou wen haast wel iemand voor het college leveren". Cursus make-up Bij Troef, het vormingscentrum voor jong volwassenen aan het Noordeinde. wordt een cursus gezichtsverzorging en make-up gegeven voor vrou- wen die meer willen weten over cosmetica en wat er nog meer komt kijken bij hel ver zorgen van gezicht en li chaam. De cursus begint op 20 april, wordt gegeven op dinsdagavonden en duurt tien weken. Vrouwen van 17 tot en met 29 jaar die niet meer dan vier jaar vervolg onderwijs hebben gehad, kunnen er aan meedoen. In- Hengelsport De leden van de Leidse Hengel sportcompetitie hebben beslo ten om het komend seizoen het oude systeem weer toe te pas sen bij de viswedstrijden: korps tegen >korps. Inschrij ving is tot 18 mei mogelijk bij de secretaris. J.F. Benning, Houtschans 108, 2352 CJ Lei derdorp. De loting wordt 18 mei gehouden in het kantoor van de Leidse Hengelaars- bond, om acht uur. Collecte Voor een collecte in de week van drie tot en acht mei worden nog collectanten gezocht. Het gaat hier om de jaarlijkse 'Bevrijdingskollekte' ten bate van het verzet in Chili. Het geld is bestemd voor een ui-* deo-project in een armenwijk en voor de aanschaf van een zender voor de illegale radio van het verzet, radio Libera- cion in de stad Concepción. Opgeven voor de collecte kan op de tel. nummers 149293, 140397. 216059 of 899272. LEIDEN - De tentoonstelling over culturen, die op het mo ment wordt gehouden in de Burchtzalen, geniet een be hoorlijke belangstelling. Meer dan 1500 mensen heb ben de twee weken geleden geopende tentoonstelling reeds bezocht. De expositie, die gaat over de cultuur van Surinamers, buitenlandse werknemers en vluchtelin gen, is nu nog tot en met Tweede Paasdag te bezichti gen. Aantrekkelijk voor de bezoe kers is dat de tentoongestel de voorwerpen niet in vitri nes liggen, maar opgepakt en aangeraakt mogen worden. Het gaat om unieke kunst en gebruiksvoorwerpen zoals onder meer Indiaanse pijlen en bogen, opgezette kaai mannen, maquêttes van Suri naamse huizen, bosnegerhut ten, sieraden, etenswaren en gesteente. Ook is er veel documentatie aanwezig over de culturen van landgenoten uit Marok ko. Turkije en Suriname. Be doeling van de tentoonstel ling, eigendom van het Am sterdamse Europamuseum, is dat er meer begrip komt voor eikaars gewoonten en cultuur. De tentoonstelling in de Burchtzalen is maandag tot en met zaterdag geopend van tien tot vijf uur, zondag van een tot vijf uur en donderdag avond bovendien van vijf tot negen uur. LEIDEN - De gemeente Leiden is vorige week begonnen in de buurt van de Vijf Meilaan een aantal maatrege len te treffen om sluipverkeer in de aangrenzende straten te voorkomen. Zo wordt bijvoorbeeld de Boshuizerlaan geheel afgesloten. Behalve voor fietsers en voetgangers. En op het kruispunt Hoflaan/Telderskade komt een bloembak (zie foto). Hierdoor zullen beide straten niet meer doorlo pend zijn.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4