Leiden wil toch geld provincie PttEtllj Ondmdelijkheid rond weghalen bomenOudeRijn Vrouwen uit opvangcentra demonstreren bij stadhuis Muziekverenigingen naar Berlagestraat Flinke file na ongeval Zuid-Holland: geen subsidie voor opknappen Visfontein Leidse stadsrubriek ïf DONDERDAG 8 APRIL 1982 LEIDEN - Een file van twaalf ki lometer was het gevolg van een botsing op Rijksweg 4. tussen de afrit Hoge Rijndijk en Europa- weg. Vijf wagens moesten wor den weggetakeld. Pas een uur la ter kon het verkeer weer normaal doorrijden. Het ongeluk ontstond rond half zes. Twee auto's wisten een stil staande wagen te ontwijken, een derde niet, met als resultaat: een bosting waarbij vijf automobilis ten waren betrokken. Éen van hen, een 48-jarige man uit Pur- merend, moest met hoofdletsel naar het AZL worden vervoerd. Windstoot LEIDEN - De Eerste Hulp Dienst moest gistermiddag om kwart voor twee de schaafwonden van een 27-jarige vrouw verzorgen, die op het Bevrijdingsplein door een flinke windstoot een kleine luchtreis had gemaakt. Voor betere kansen op woonruimte op het stadhuisplein. Wethouder Tesselaar noemde hun eisen LEIDEN - Bewoonsters van het Vrouwen Opvang Centrum en Cortona hebben gistermiddag gedemonstreerd op het stadhuis plein. Met zang en het bouwen van een huisje wilden de vrou wen de aandacht vestigen op de problemen die zij hebben met het vinden van zelfstandige huis vesting. Wethouder Tesselaar kreeg het rapport aangeboden dat het Landelijk Vrouwen Huis- vestings Overleg heeft samenge steld over deze moeilijkheden. Ook in andere grote steden in Nederland werd gisteren een dergelijk actie gevoerd. In het rapport van het LVHO staat een aantal eisen van vrouwenop vanghuizen. In deze huizen wor den vrouwen (en soms hun kin- deren) opgenomen die noodge dwongen hun huis hebben moe ten verlaten Dat kan zijn omdat ze door de echtgenoot lichame lijk of geestelijk werden mishan deld Na verblijf in een opvang huis willen de vrouwen vaak met naar hun vonge woning terug In andere dan hun eigen gemeen ten komen de vrouwen echter nooit aan een huis, omdat ze daar niet kunnen voldoen aan eisen van economische, sociale of his torische gebondenheid. Het aan tal huizen dat zonder meer aan vrouwen uit opvanghuizen wordt toegewezen is nu veel te klein. Gevolg is dat veel vrouwen langer in een opvangcentrum moeten blijven dan nodig is voor de opvanghuizen een dure. voor de vrouwen een zeer on prettige situatie Daarom zouden vrouwen uit op vanghuizen zich in elke gemeen te moeten kunnen inschrgven als woningzoekenden, zo betoog den de actievoersters gisteren. Of ze nu wel of niet economisch, sociaal of historisch aan zo'n ge meente is gebonden. Bij inschrij ving moet ook de datum worden gebruikt waarop de vrouw het opvanghuis binnenkwam. Uit eindelijk moet iedere vrouw, na dne maanden verblijf in een op vanghuis. naar een zelfstandige woonruimte kunnen vertrekken. flllllMnH en woningbouwver enigingen. zowel in Leiden als in de regio-gemeenten moeten de ze taak op zich nemen. Wethouder Tesselaar noemde de eisen van de vrouwen gistermid dag 'rechtvaardig' "Maar ik vind zo'n eis van iedere woningzoe kende rechtvaardig En het is de vraag welke groep belangrijker is dan de andere Als belangrijk ste probleem merkte Tesselaar aan dat het toewijzen van huizen aan alleen Leidse woningzoeken den hier een uitgangspunt is. Het is heel moeilijk daarop uitzonde ringen te gaan maken Wel no digde Tesselaar de vrouwen uit om op een van de volgende ver gaderingen van de raadscommis sie volkshuisvesting te komen. Daar kan dan verder worden ge praat over de problemen en eventuele oplossingen voor vrouwen uit opvanghuizen. LI CIDEN/DEN HAAG De gemeente Leiden hoopt als nog aibsidie te ontvangen van de provincie voor de res tauratie van de Visfontein bij het stadhuis. V en D hoopt hetzelfde voor het opknappen van haar pand aan de Breestraat (het vroegere restaurant De vergulden Turk). Beide maakten gisteren bij de provincie bezwaar tegen het afwjzen van de subsidie. De provincie heeft de subsidie kraan voor het restaureren van monumenten twee jaar geleden nagenoeg dichtgedraaid. De pro vincie kon niet anders, want het geld was op. Gevolg: diverse ge meenten en particulieren maken op grond van de wet administra tieve rechtspraak overheids-be- schikkingen (AROB) bezwaar. Toen de provincie de subsidie beëindigde, besloot het provin ciebestuur een overgangsrege ling in te stellen. In deze over gangsregeling staat dat projecten waarvoor het rijk al subsidie had toegezegd, ook de provincie in de buidel zou tasten. Zowel de gemeente Leiden als V en D hebben tot nu toe van het ministerie van CRM te horen ge kregen dat het rijk in principe wel wil subsidiëren, maar op dit moment geen geld heeft. De pro vincie beschouwt dit als een af wijzing van het verzoek om sub sidie door het rijk. De advocaat van V en D vond dat onjuist, maar aangezien de Raad van State (het hoogste orgaan in AROB-zaken) in een soortgelijk geval dat standpunt al had on derschreven, lijkt het bezwaar van V en D kansloos. De advocaat van het bedrijf vroeg daarom om uitstel van een be slissing door de provincie, totdat het rijk de subsidie wel heeft toe gewezen. De kans dat de provin cie dit verzoek inwilligt is ook zeer klein, zo liet de provinciale AROB-commissie tijdens de zit ting gistermorgen doorscheme- Archieven De gemeente Leiden gaf haar zaak een andere wending. In de kwes tie van de Visfontein had het mi nisterie van CRM weliswaar tot nu toe afwijzend beschikt, maar - zo had monumenten-ambtenaar Schraa bij toeval in de archieven opgeduikeld - er was ook bij het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening subsidie aangevraagd en wel verkregen. Aan de in de provinciale over gangsregeling gestelde eis werd dus voldaan concludeerde Schraa, want het rijk had tijdig subsidie toegezegd. De provin ciale commissie liet zich niet zo snel overtuigen. Het ministerie van volkshuisvesting had de ver nieuwing van de kademuren van de Vismarkt gesubsidieerd. De Visfontein was hiervan slechts een onderdeel. Het is nu aan de gemeente om aan te tonen dat de minister van volkshuisvesting ook speciaal voor de restauratie van de fon tein subsidie heeft verleend. Schraa moet opnieuw in de ar chieven duiken, want de subsi die-aanvraag dateert al van 1977. Civiele Werken slaat toe LEIDEN - Bomen aan het begin van de Oude Rijn (even num mers) zijn deze week uitgegra ven. Ze worden verplaatst. Bewoners van de Oude Rijn begrij pen er niets van. Enkele gemeen tediensten evenmin. De verant woordelijke gemeentedienst 'ci viele werken' begrijpt het uiter aard wel, maar wenst het achter ste van de tong nog niet te laten De walkanten en de riolering aan de even kant van de Oude Rijn worden in enkele jaren tijd ver nieuwd. Dat was bekend. Vol gens het schema zou de eerste negen maanden gewerkt worden vanaf de Haven tot aan de Peli kaanstraat; de negen maanden erna zou het gedeelte van de Ou de Rijn aan de beurt zijn tussen de Pelikaanstraat en de Kerk- brug; vervolgens zou pas het be gin van de Oude Rijn tussen Kerkbrug en Donkersteeg be handeld worden. Die planning is bijgesteld, vertelt ambtenaar Arie Monster van Ci viele Werken. De Oude Rijn wordt in zijn geheel aangepakt. Nadere mededelingen wenst hij pas te doen in de projectgroep 'Maredorp' waar ambtenaren en bewoners om de paar maanden praten over de voortgang van de verbeteringen in de buurt. Mon ster zegt nü nog niet precies te kunnen aangeven hoe de nieuwe planning van de werkzaamheden eruit komt te zien. Maar nü is het in elk geval de meest geschikte tijd om gezonde bomen over te planten, vertelt hij nog. Binnenstads-ambtenaar Karei Cu- sell, secretaris van de project groep, is hoogst verbaasd als hij van een nieuwe planning hoort. Niet minder verbaasd dan de be woners van de Oude Rijn. "Als je bij ons in de straat gaat wroeten, dan is het toch normaal datje dat even van tevoren vertelt". De bewoners weten nog niets van een bijgestelde planning van de werkzaamheden. Zij vrezen dat hun 'groene' gracht er - afgaan de op de oude planning - jaren kaal komt bij te liggen. "Min stens hadden we door Bureau Voorlichting ingelicht moeten worden wat hier gebeurt", vindt bewonerscontactpersoon Jille- ba. Dat vindt ook Edwin Koomen van de Oude Rijn 8. Had hij van de operatie geweten, dan had hij zijn fiets ergens anders neerge zet. Hij is inmiddels zijn fiets kwijt: "gestolen". Zoals zoveel studenten aan de Oude Rijn zette hij zijn fiets met een kettingslot vast aan de stalen beschermpa- len om de boom. De bomen zijn uitgegraven, de palen gingen de grond uit, dus de functie van het kettingslot ging ook verloren. Koomen was een paar dagen weg; toen hij thuis kwam, was zijn fiets spoorloos weg. Ambtenaar Enk Hulsker van Bu reau Voorlichting constateert dat zijn Bureau geen voorlichting kan geven als andere gemeente diensten de informatie niet tijdig doorgeven. "Als bomen worden verplaatst, dan melden wij dat normaal gesproken snel omdat de bewoners juist bij dit soort dingen willen weten 1 toe zijn". De opgeknapte Visfontein achter het stadhuis Leiden wil geld Zelfverdediging Vriendelijk staat zij haar klan ten en klantjes te woord; Cathrina Brandt-Veen (76), de snoepwinkel-mevrouw van de Oude Varkenmarkt. De klanten praat ze de oren van de kop, de klantjes krij gen een paar dropjes toe. Dezelfde winkel-i kocht dinsdagmiddag 'even vrolijk' een paar flinke opta- ters aan een jongeman. Die vilde er met de kas vandoor gaan. Het was spannend. "De jongen was zeker een kop groter dan ik", vertelt mevrouw Brandt- Veen. "Hij belde aan bij onze voordeur aan de Groenhazen- gracht. Ik keek door de keu kenruit en dacht: 'Die ken ik riet'. Hij had zijn bromfiets- helm nog op". De voordeur bleef dicht. "Maar toen kwam ie de hoek om en deed de winkeldeur open. Ik zei niets. Hij duwde me opzij. Nou toen wist ik dat 't niet goed zat, hè. Hij pakte de geldla. Maar ik heb 'm een paar opduvels op z'n gezicht gegeven. Heb ik dat niet goed gedaan"! Mevrouw Brandt-Veen pakte de geldla terug. De la vloog door de winkel. Haar bril vloog in het strijdgewoel op de grond en een fles drop viel kapot "Die lange jongen ging er vandoor. Ik probeer de hem nog te slaan met de trap die bij de deur staat maar hij was de deur al uit. Buiten gilde ik: Een OVER VAL hier. Een OVERVAL!". "De katten van de buren en mijn eigen kat vlogen er van door. De studenten uit de buurt stroomden toe. Maar de jongen reed weg samen met nog een andere jongen op een brommer. Het ging al lemaal zó snel. Toch hebben de studenten het kenteken van de brommer genoteerd en ze hebben de politie ver teld hoe hij er uitzag". De snoepmevrouw van "het winkeltje van Veen" nam een harttabletje na het avontuur en ging eens rustig zitten. Zij is hartpatiënte "Het was echt toevallig dat ik alleen in de winkel stond. Anders heb ik altijd bezoek. Alleen m'n man Toon was er maar die Cathrina Brandt-Veen in haar snoepwinkeltje "Heb ik dat niet goed gedaan was boven. Hij is slecht ter been". Zij vermoedt dat de dieven hoogstens enkele tientjes hebben weggege- grabbeld. De dieven hebben het de laat ste tijd nogal op haar gemunt. "Het is nu al de vierde of de vijfde keer dat ze het probe ren". Waarom snapt ze niet. "Ik heb nooit geld in huis, al les gaat via de bank. Ze kun nen hier alleen maar snoep halen". Het is nog geen vier weken ge leden, vertelt ze, dat de win kelruit werd ingegooid. De houten planken achter de ruit zitten goed vast. De die ven konden alleen wat stop- hoest, kauwgom en katjes uit de grote glazen potten halen die op de planken staan "De katjes lagen tot op het Rapen burg". Ook de oplichtster uit Dor drecht is bg haar aan de deur geweest "of mevrouw Brandt-Veen soms twintig gulden kon missen voor haar zieke zoontje". De snoepme vrouw trapte er niet in. even min als haar buurman wa genmaker De Groot. De poli tie heeft de Dordse inmiddels ingerekend; zg bleek oude mensen op te lichten om drugs te kunnen koDen. De politie heeft de dieven van afgelopen dinsdag nog niet kunnen aanhouden. De gege vens van het bromfietsplaatje die de studenten hadden ge noteerd, zijn nagetrokken maar ze bleken niet te klop pen. Zo'n verzekerings plaatje heeft kleine letters. Mevrouw Brandt-Veen is niet uit het veld geslagen door de dieven. Het winkeltje 'van om 't hoekje' blijft haar grote liefhebberij. Al vanaf haar derde staat ze in de winkel (Een goede jeugd). Snoep en sigaretten verkoopt ze 't liefst. Maar voor de mensen uit de buurt verkoopt ze ook wel een pak koffie of een en kel ander artikel Als ze de winkel de volgende dag dicht doet, dan weet de buurt dat "Als ik naar 't ziekenhuis moest, dan vertelde ik het ook aan de mensen van de Oefenen in schoolgebouw LEIDEN - Het eerdaags leegkomende schoolgebouw aan de Berlage straat gaat dienen als huisvesting voor Leidse muziekverenigingen. In de school, die acht lokalen en een aula omvat, kunnen de muziekver enigingen een definitieve oefenruimte vinden Nu zitten de muziekverenigingen, die twee jaar geleden de Morspoortka- zerne moesten verlaten, in de Barbaraschool aan het Levendaal. Deze huisvesting is echter maar een tgdelgke en bovendien erg krap Zo hebben de korpsen er geen ruimte om muziekinstrumenten en kos tuums op te bergen. De muziekverenmgen hebben er bg het gemeente bestuur dan ook regelmatig op aangedrongen nu eens een definitieve huisvesting te bieden Nu de prof. Vliegenthartschool straks het gebouw aan de Berlagestraat gaat verlaten, is die nieuwe huisvesting gevonden. De school verhuist naar het gebouw aan de Da Costastraat dat op zijn beurt weer leegkomt door de verhuizing van het Gemeentelijk rekencentrum. De school aan de Berlagestraat moet nog wel worden aangepast voordat de muziekverenigingen erin kunnen trekken. Om het gebouw geschikt te maken moet de gemeenteraad nog een bedrag van 150 000 gulden geven. Er zal een werkgroepje van ambtenaren en vertegenwoordigers vande muziekverenigingen worden opgericht om te bepalen wat er precies aan de school verbouwd moet worden door René van der Velden Jaap Visser De Geus vindt dat de calcula tors van de huurcommissie de in rekening gebrachte ser vice-kosten over het seizoen '79 '80 verkeerd hebben na gerekend. De hulp- en informatiedienst van de Socialistiese Partij (SP) had namens een van de Horsten-bewoners vorig jaar een klacht bg de huurcom- missie gedeponeerd Enkele weken geleden kwam de commissie tot de conclusie dat de PCW over het stook- seizoen '79-'80 bijna tachtig gulden te veel aan energie kosten had berekend Inmid dels heeft de commissie ook het stookseizoen '80-'81 in on derzoek. Na de dakreparaties, die een kleine dne ton hebben ge kost, en de isolatie van de verwarmingsbuizen in de trapportalen van de Horsten weigert de PCW om opnieuw een flinke som geld (bijna veertigduizend gulden) op ta fel te leggen. "We zullen geen cent tcrugbe talen aan de bewoners", is de stellige overtuiging van PCW voorzitter De Geus. "Er is een bnef onderweg naar de bewoner van de Havikshorst die samen met de Socialistic se Partg die klacht had inge diend waann staat dat we het advies van de huurcornmis- sie naast ons neer zullen leg gen". Voor de hulp- en informatie dienst van de SPheeft De Geus geen goed woord over "Die stookkosten-afTaire is opgeblazen tot waanzinnige proporties Het loopt tegen de verkiezingen cn de SP probeert niets anders dan met deze actie stemmen te w innen. Ze slaan zich nu op de borst en doen alsof z»J voor de dakreparaties en isolaties hebben gezorgd Maar wg als PCW bestuurders laten ons in elk geval niet dwingen door die Socialistiese Partg" En kennclgk ook niet door de huurcommissie De vraag is nu of de PCW-bestuurders zich wel laten dwingen door de rechter Want de kans is groot dat de PCW en de Hor sten-bcwoners/SP nu voor de kantonrechter verder gaan vechten bouw (van het zogenaamde Arsenaal aan de Groenhazen- gracht) Dan wisten ze dat ze vóór tienen nog terecht kon den als ze een biertje wil den". Ze vindt het maar wat jammer dat de meeste 'jon gens van de bouw' weg zgn. nu het Arsenaal klaar is "Het waren leuke lui Ze kwamen graag bg me 'U bent sympa thiek' zeiden ze" Geïsoleerd (5) Het bestuur van de Protestants Chnstelgke Woningbouw vereniging (PCW) piekert er met over om in de buidel te tasten. Het advies van de huucommissic. om de 484 be woners van de vgf Horsten in de Merenwgk tachtig gulden aan teveel betaalde energie rekeningen terug te geven, legt het bestuur van de PCW naast zich neer. "Omdat", zo meldt voorzitter De Geus. "het advies van de huurcom missie elke grond van waar heid mist".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3