Rondvisvloot ligt op zinken Vaart pont wel dag en nacht? "Als we doorgaan vissen we ons kapot en gaan failliet" "Vangstbeperking haring opheffen" Padden dood door misverstand Banen op tocht bij Eminent Bewoners Kaag-eiland ongerust DONDERDAG 8 APRIL 1982 Streek Haring Wat is nu de oorzaak van de malaise in het Katwijkse vis serskamp. Volgens Ouwe hand speelt een aantal facto ren een beslissende rol. Hij zegt: "Er zwemt veel haring in de Noordzee. Haring vreet het kuit van de kabeljauw en wijting. Het visbestand van deze soorten is daarom la ger". Ouwehand vindt dan ook dat de vangstbeperking op haring moet worden inge trokken. Hij ziet ook moge lijkheden voor de rondvis- sers om op haring te gaan vis sen. "Dat scheelt dan weer in de magere periode", vult Van Rijn aan. Een minstens zo belangrijke re den voor deze slechte tijd is, meent Ouwehand, de overbe- vissing. Volgens Ouwehand en ook eigenaar Van Rijn gel den voor overige vissers geen strakke regels, zodat zij het brood uit de mond van de rondvissers kunnen stoten. Van Rijn beeldend: "Wij heb ben een eigen weide. Maar andere koeien mogen hier ook komen grazen. Wij kun nen niet naar elders. Zo wor den wij genekt. Het wordt hoog tijd dat er sloten en hek ken langs ons land worden aangelegd". Met dit betoog doelt Van Rijn met name op de zogenaamde 'zware' boomkorvissers uit onder meer Urk en Texel. Zij vissen nu ook met 150 sche pen op kabeljauw en wijting. "En", zo gaat Van Rijn ver der, "als zij teveel kabeljauw vangen wordt er niets van ge zegd. Als wij ons niet aan de Perk Volgens Ouwehand en Van Rijn» dateren de eerste moei lijkheden in feite al uit 1975, toen de groep traditionele rondvissers haar oorsprong vond. Bij de toenmalige ver deling van de te vangen hoe veelheden vis kwamen deze vissers niet in aanmerking voor een tongquantum. Omdat de quanta werden be Er paald op grond van de cijfers uit 1972, 1973 en 1974 kregen de Kat wij kers geen platvis- quantum. Het overschakelen op de boomkorvisserij, waar bij het net is gespannen tus sen twee 'bomen' achter de boot, had daarmee geen zin. en de twee Katwij- kers, door het ministerie ver zuimd in te gaan op de toe zeggingen. "Dat was wel be loofd. Maar naar ons is niet meer geluisterd. Wij zijn een vergeten groep". Aldus Ou wehand, die aangeeft dat dat nieuwe technieken en betere netten van andere schepen eveneens dikwijls in het na deel zijn van de Katwykers Hoewel somber gestemd, ho pen de schipperseigenaren toch over een week of zeven weer de volle zee te kiezen. "Wij moeten zien deze eerste periode te overbruggen en hopen dat betere tijden aan breken", verklaart Ouwe hand. Het eerste wat echter moet gebeuren, zo benadrukt hij, is dat de verantwoordelij ke minister maatregelen neemt en de Katwijkse vis sers meer mogelijkheden toe kent om in de toekomst ge lijksoortige ontwikkelingen te voorkomen. Gesprek Een woordvoerder van het mi nisterie voor landbouw en visserij laat desgevraagd we ten dat volgende week op het ministerie een gesprek zal plaatsvinden met een verte genwoordiging van de vis sers. "Dat wil nog niet zeggen dat volgende week ook de op lossing is gevonden", zo voegt hij daar aantoe Volgens de woordvoerder heeft het ministerie altyd al ge waarschuwd tegen overbe- vMni en uitbreiding van de visserijvloot De kntiek aan het adres van het ministerie is, zo vindt hij, niet geheel te recht "We zijn nu eenmaal afhankelijk van een bepaalde vastgestelde quotering In feite zit je dus tussen allerlei kwaad in". ADRIAAN BRANDENBURG 1, KATWIJK - De Katwijkse rondvisvloot ligt op zinken. Door de slechte vangsten, hoge lasten en lage prijzen zitten de schip- perseigenaren met hun handen in het haar. De schepen liggen sinds maandag doelloos in de haven van IJmuiden. Alleen het ministerie kan met passende maatregelen nog voor een oplos sing zorgen, menen de vissers. "Rond Pasen en Pinksteren is het altijd een slechte periode. Maar gaan wij nu door met het vangen van vis, dan vissen wij ons kapot en gaan wij ons faillisement tegemoet", zegt J. Ou wehand, secretaris van de Vereniging van Schipperseigena- ren. De Katwijkse vissers zijn al jaren gespecialiseerd in de vangst op makreel en wijting. Dit jaar zijn de vangsten echter derma te tegengevallen dat de schipperseigenaren hebben besloten voorlopig niet uit te varen. "Van de opbrengst kunnen wij niet eens de olie betalen", stelt Ouwehand vast. Willen de vissers geen verlies lijden dan moet per week per schip voor 20.000 gulden worden gevangen. Momenteel becij fert Ouwehand de vangst gemiddeld op zesduizend gulden. "Vorige week hadden we een schip dat zelfs voor slechts 1500 gulden had gevangen", vertelt Ouwehand om de huidige slech te situatie nader te schetsen. Uitkering Voor de ongeveer 100 personeelsleden is op grond van de werk loosheidswet een uitkeringt^pangevraagd. De vissers hebben zich inmiddels laten inschrijven bij het Leidse arbeidsbureau. Gisteren heeft Ouwehand een onderhoud gehad met de direc teur van het arbeidsbureau. Dat gesprek heeft volgens Ouwe hand nog geen directe resultaten opgeleverd. "Wij zijn afhan kelijk van de bedrijfsvereniging. Die moet nog akkoord gaan". Bepaalde normen van de bedrijfsvereniging schrijven voor dat de eerste 13 dagen na het ingaan van het ontslag door de eige naren moeten worden betaald. "Dat kunnen wij niet opbren gen. Dat kost ons weer veel geld en dan gaan wij nog de af grond in", reageert Van Rijn, eigenaar van een van de schepen. Ouwehand heeft inmiddels contact gezocht met de gemeentebe stuurders van Katwijk om bij te springen in de financiële te korten. Van de zijde van de gemeente kon nog geen reactie worden gegeven op zijn vragen. Wel wordt op het Katwijkse gemeentehuis overleg gevoerd over de gang van zaken. Het is nog niet bekend wanneer burgemeester en wethouders zich definitief zullen uitspreken over het verzoek. In elk geval vindt vandaag opnieuw een gesprek plaats met de gemeente bestuurders. De Katwijkse rondvloot ligt werkeloos voor anker in de haven van IJmuiden. <Foto q. Boer». NOORDWIJK - Het ontbreken van een goede communicatie tussen de gemeente Noord- wijk, de Vereniging voor Na tuur- en Vogelbescherming en boswachter A. Bos is er de oorzaak van geweest dat de afgelopen dagen honderden padden op de Kapelleboslaan in Noordwijk zijn doodgere den. Dat is de mening van C.M.J. Verweij, voorzitter van de Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming in Noord- wijk. Verweij: "Destijds heeft A. Bos (boswachter en raadslid, red.) toegezegd dat hij voor de af rastering aan de Kapellebos laan in het Langeveld zou zorgen. Dat is niet gebeurd" Het terrein aan de Kapellebos laan, waar een pompstation van het gemeentelijke water leidingbedrijf staat, was vo- ng jaar wel afgerasterd De gemeente heeft de hekken langs de Kapelleboslaan kort geleden een stuk naar achte ren geplaatst in verband met de mogelijke aanleg van een fietspad. De afrastering voor padden is daarbij verloren gegaan. "Ik vind het erg jammer dat de padden zijn doodgereden, na tuurlijk voor de beesten zelf, maar ook omdat wij bezig zijn met een onderzoek naar het gedrag van deze bees ten", aldus Verweij. De voorzitter vindt ook dat de gcmecnU- Mn .rg ongelukkig tijdstip heeft uitgekozen om aan de hekken te gaan werken "Het is onbegrijpe lijk dat men er nu aan begon nen is De gemeente had be ter even contact met ons kun nen opnemen. Zij kon weten d.it ii nat an oadan i bezig waren, want wy geven elk jaar een jaarverslag uit". Volgens L.H. Boon, chef van de afdeling gas en water van de gemeente Noordwyk, is het waterleidingbedrijf bereid al le medewerking te verlenen "Er mag op ons terrein wor den gewerkt Wy willen zelfs zorgen voor een buis onder de inrit naar ons terrein zodat de padden de inrit niet hoe ven over te steken, maar me neer Verweij moet zorgen voor een afrastering Dat is hem afgelopen week duide lijk gezegd". Boswachter A. Bos, de ontbre kende schakel in het verhaal, kon niet om commentaar w(ird<-n g< vr.i.igd M r blyt momenteel in Opper- Volta om de projecten te be zichtigen die de gemeente Noordwijk steunt Maar volgens Verwey is er alle tyd om op zijn terugkomst te wachten "Het kwaad is nu al geschied We moeten er nu voor zorgen dat het volgend jaar in orde is". BODEGRAVEN - De werkgele genheid voor zestig man staat op de tocht by Eminent in Bodegra ven. De directie wil deze mensen ontslaan in verband met een reorganisatie in het bedryf die de fabrikant van elektronische or gels uit de rode cyfers moet ha len. De afgelopen jaren beliepen de verliezen by Eminent meer dan 25 mihoen gulden. De gesprekken tussen de directie en de vakbonden over de ontsla gen zyn inmiddels op gang geko men Geen van beide partijen wil echter mededelingen doen in verband met nog te voeren ge sprekken. ALKEMADE - De gemeente Alke made heeft ook volgens de wet wel degelijk de eindverantwoor delijkheid voor de instandhou ding van het Kaagse pontveer. Tegen de op 1 april van kracht geworden overdracht van de pont aan de Kaagse firma Ponto is echter niets te doen. Dat zegt de Leidse advocaat N. Geelkerken in een advies aan de dorpsraad over de beroepsmoge lijkheden die de Kagenaars heb ben tegen de overname van het pontveer door Kagenaar Hoo- genboom en zijn zoons. Geelker ken stelt dat er weinig meer is te doen aan de overeenkomst die de gemeente met de firma Ponto heeft gesloten. Volgens de ge meentewet heeft een gemeente wel de zorg voor de "instandhou ding, bruikbaarheid, vrijheid en veiligheid der publieke wegen, bruggen, veren, wateren, straten, plantsoenen, pleinen en andere plaatsen tot gemene dienst van allen bestemd", maar dat bete kent niet concreet dat de ge meente Alkemade (eventueel sa men met de gemeente Haarlem mermeer) dus ook het Kaagveer zelf moet exploiteren. "Maar naar myn mening betekent dit artikel wel dat de gemeente Al kemade de eindverantwoorde lijkheid heeft voor de instand houding, bruikbaarheid, vrijheid en veiligheid van het pontveer" aldus Geelkerken. De advocaat vindt het daarom niet terecht dat de gemeente alleen een morele verplichting voor het instandhouden van de oeverver binding heeft aanvaard, maar zich daarbij altijd op het stand punt stelt dat die verplichting nergens in de wet kan worden te ruggevonden. Wet In de Verenwet is, zegt Geelker ken, vastgelegd dat een onderne mer zelf bepaalt of een veer wordt geëxploiteerd en welke dienstregeling daarbij geldt. De afgelopen twintig jaar resulteer de dat voor de Kagenaars in een 24-uursdienst waarbij de hele dag (en nacht) op afroep werd ge varen. Het is volgens Geelkerken daarom de plicht van de gemeen te ervoor te zorgen dat die rege ling ook door de firma Ponto in ere wordt gehouden. Die bedoeling is, vindt de advo caat, ook duidelijk terug te vin den in het contract dat de ge meente met Hoogenboom heeft gesloten, maar hij vraagt zich wel of de formulering dat er iedere dag tussen 00.00 en 24 00 uur wordt gevaren wel voldoende scherp is. "Naar de letter is een dienstregeling dat alleen wordt overgezet van 7.00 tot 22.00 uur ook een dienstregeling tussen 00.00 uur en 24.00 uur", zegt hij.- Daar ligt volgens Geelkerken ook het aangrijpingspunt voor een bezwaarschriftprocedure, die op grond van de wet administratief recht overheidsbeschikkingen (AROB) kan worden gevoerd: in de overeenkomst tussen ge meente en Ponto is niet voldoen de duidelijk dat er 24 uur per dag op afroep moet worden gevaren. Indirect komt daarmee ook het "principiële punt" van de verant woordelijkheid van de gemeente voor de goede gang van zaken bij het pontveer aan de orde, denkt de advocaat. De dorpsraad heeft inmiddels bij de gemeente Alkemade een offi cieel bezwaarschrift ingediend. Wanneer de gemeenteraad het bezwaarschrift afwijst, dan kun nen de Kagenaars zich nog wen den tot de Raad van State. Daar mee is echter een bedrag ge moeid van ongeveer negendui zend gulden, denkt het dorps- raadbestuur, dat daarvoor een beroep doet op de offervaardig heid van de ongeveer zeshon derd eilandbewoners. Ook de zinsnede dat er "naar be hoefte" moet worden gevaren is voor meerdere uitleg vatbaar. Bijvoorbeeld dat alleen wordt gevaren wanneer de opbrengst opweegt tegen de kosten. Het Kaagpontje dat nu in handen is van een partikulier.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21