Thatcher treedt niet af Spanje in een lastig parket contactlenzen, da's pas fijn Ook Bonn stopt levering wapens aan Argentinië van der WIEL "Plaatsing SS-20 gaat toch door" Akkoord over tuindersgas Opleiding bij HSA gaat door Britten vragen EG om sancties Washington praat met betrokkenen Waar kun je tot diep inde nacht aan het strand spelen? Casino Scheveningen Door optreden Argentinië Waar staan wel tien tafels voor je klaar? Casino Scheveningen Waar kun je nog tot 2 uur 's ochtends tafelen? Casino Scheveningen WOENSDAG 7 APRIL 1982 Buitenland PAGINA» (Van onze correspondent Hannes Kopp) BONN - De Duitse bondsregering heeft besloten, in navolging van Nederland en Oostenrijk, de wa penleveranties aan Argentinië op te schorten in verband met het Brits-Argentijnse conflict over de Falkland Eilanden. Rege ringswoordvoerder Kurt Becker heeft dat gisteravond verklaard. Argentinië heeft in de Bondsre publiek omvangrijke wapenop drachten geplaatst. Een defini tief exportverbod zou duizenden Duitse arbeiders met werkloos heid bedreigen. Niet alleen uit solidariteit met En geland als EG-patner en NAVO- bondgenoot, maar ook volgens de Westduitse wet is stopzetting van wapenleveranties aan Ar gentinië onder de huidige om standigheden vereist. De wet op oorlogswapens voorziet namelijk in een onmiddellijk verbod op wapenleveranties aan een land wanneer het gevaar bestaat dat deze bij een de vrede verstoren de handeling, in het bijzonder in een aanvalsoorlog kunnen wor den gebruikt. Ook moet een ex portvergunning worden herroe pen als naderhand bekend wordt dat de oorzaken van de vredesbe- dreiging met binnen een bepaal de termijn uit de weg worden ge ruimd. In 1977 ondertekende Thyssen- Nordseewerke met de regering HENGELO (ANP) - De opleiding die meer dan 100 Argentijnen bij Hollandse Signaalapparaten in Hengelo volgen voor het onderhoud van vuurlei dingssystemen die daar ten behoeve van Argenti nië worden gebouwd, gaat voorlopig gewoon door. Volgens een woordvoerder van HSA valt op dit moment nog niet te overzien wat de gevolgen zijn van de uitspraak van het ministerie van buiten landse zaken dat Nederland onder de huidige om standigheden geen wapens levert aan Argentinië. HSA maakt vuurleidingssystemen voor Argentijnse marineschepen die op Westduitse werven worden gebouwd. De Argentijnen die bij HSA een oplei ding volgen zijn deels burgers en deels militairen. De duur van die opleidingen varieert van enkele maanden tot meer dan een jaar. De woordvoerder van Philips-dochter HSA wilde verder geen com mentaar leveren op de houding van het bedrijf na de verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken. Een woordvoerder van dit departement zei desge vraagd dat het bedrijf door het ministerie op de hoogte was gesteld van de verklaring over de leve ring van wapens. in Buenos Aires een verdrag over de produktie van zes duikboten van de klasse 1400 en 1700. Twee daarvan worden intussen in Em- den en vier - met gebruikmaking van op Westduitse werven gepre fabriceerde delen - in Argentinië gebouwd. In 1978 kwam met de werven Blohm und Voss een ver drag over de levering van vier motortorpedoboten van het type Meko 360 tot stand, die tot het volgend jaar moeten worden af geleverd. Met deze opdracht was een overeenkomst over de bouw in licentie van zes Meko-corvet- ten in Argentinië verbonden. Eerder werden In 1974 aan Argen tinië reeds twee in Kiel gebouw de duikboten van het type U 209 geleverd. Een jaar later kreeg de Argentijnse marine twee motor torpedoboten uit West-Duitsland tot haar beschikking. ring in Argentinië beperkte zich niet alleen tot de marine. Voor de nieuwe Argentijnse gevecht stank Tam en het nieuwe gepant serde voertuig VCTP staat de Duitse tank 'Marder' model. Met deze orders behoort de Bondsre publiek tot de belangrijkste leve rancier van wapens aan Argenti nië. De bondsregering heeft bij het totstandkomen van deze op drachten niet alleen vlot uitvoer vergunningen verstrekt, maar ook kredietwaarborgen gegeven. In dit licht bezien is de bondsrege ring meer dan wie ook in een vreedzame oplossing van het En- gels-Argentijnse conflict geïnte resseerd. Naar verluidt heeft mi nister van buitenlandse zaken Genscher gisteren bij het staats- iebezoek van bondspresident Carstens in Brazilië met de Bra ziliaanse president Figueiredo mogelijkheden tot oplossing van het conflict onderzocht. Dit zou Genscher in overeenstemming met de regering in Londen heb ben gedaan. Brazilië had kort na de Argentijnse militaire actie de Argentijnse territoriale aanspra ken op de Falkland Eilanden goedgekeurd. De Bondsrepubliek wil echter geen bemiddelingsrol in deze kwestie op zich nemen, zo werd in Bonn nog eens bevestigd. (Van onze correspondenten) LONDEN - De Britse premier Thatcher heeft gisteren in het Lagerhuis in krachtige bewoordingen gezegd er niet aan te denken af te treden. Woordvoerders van de Labour-fractie hadden de premier medeverantwoorde lijk gesteld voor het debacle op de Falkland Eilanden, en vonden daarom dat de premier, net als haar minis ter van buitenlandse zaken, moet aftreden. Mevrouw Thatcher antwoordde dat niet te zullen doen, omda juist nu daadkracht en beslistheid nodig zijn. De premier kondigde aan dat met gentijnse banktegoeden in Euro- ingang van vandaag geen Argen tijnse produkten meer in Groot- Brittannië zullen mogen worden ingevoerd. Engeland kocht vorig jaar voor 600 miljoen gulden aan Argentijnse produkten. De helft daarvan bestond uit corned beef. De Engelse economie bjdt overi gens meer schade van het embar go dan de Argentijnse. De export van Engelse produkten naar Ar gentinië bedroeg vorig jaar 850 miljoen gulden. Groot-Brittannië heeft de EG-part- ners gisteren gevraagd de moge lijkheden te bestuderen voor economische sancties tegen Ar gentinië. Londen denkt voorna-- melijk aan importbeperkingen van onder andere staal, schoe nen, textiel en landbouwproduk- ten en aan bevriezing van de Ar- WASHINGTON (AFP/Reuter) - Washington, tussen twee vuren, is gisteren begonnen met praten met vertegenwoordigers van En geland en Argentinië om te po gen een vreedzame oplossing te vinden voor hun conflict over de Falkland-eilanden. Minister Haig van buitenlandse" zaken sprak eerst met hun ambassadeurs, de Brit Sir Nicholas Henderson en de Argentijn Esteban Takacs. De Argentijnse minister van buiten landse zaken, Nicanor Costa Mendez, reisde uit New York naar Washington voor overleg met Haig. Minister Haig stelde de ambassa deurs officieel op de hoogte van het Amerikaanse aanbod van goede diensten om een oplossing te vinden, maar deed volgens be voegde bron van het ministerie van buitenlandse zaken geen be paald voorstel voor een oplos sing. Na afloop van het gesprek verklaarde de Britse ambassa deur, dat Washington bij de kwestie is betrokken, omdat het om "een daad van agressie gaat op het westelijke halfrond en niet om een koloniale kwestie". "De agressors, die ons grondge bied hebben bezet, dienen dit eerst te verlaten", zo zei hij. Dit geluid klonk ook in Londen, waar een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenland se zaken gisteravond reageerde op het aanbod van de Ameri kaanse goede diensten. "Ook de Britse regering zou de voorkeur geven aan een diplomatieke op lossing, maar er is geen sprake van onderhandelingen zolang de Argentijnen op de Falkland (Mal- vinas) eilanden zijn", zo zei hii. pa. De ambassadeurs van de Eu ropese Gemeenschap, die giste ren over de Brits-Argentijnse cri sis vergaderden, hebben over het Britse verzoek nog geen besluit genomen. Daarvoor ontbraken ook de nodige instructies uit de diverse hoofdsteden. Vandaag komen de EG-ambassadeurs weer bijeen om verder over de zaak te praten. In Brussel werd er gisteren op ge wezen dat er grote handelsbelan gen op het spel staan, mocht het tot economische sancties tegen Argentinië komen. De EG expor teert meer naar Argentinië dan het uit dat land importeert. Het werd in Brussel gisteren overi gens niet duidelijk of Engeland kan rekenen op de onverdeelde steun van de negen andere EG- lidstaten. Vooral de harde mili taire aanpak die Londen heeft gekozen, zou in sommige hoofd steden nogal wat aarzelingen hebben opgeroepen. Mevrouw Thatcher zei, toen haar gevraagd werd of de Amerikaan se president Reagan wil bemid delen in het conflict, „erg geluk kig te zijn als iemand in staat zou zijn de Argentijnen tot terugtrek ken te bewegen. Ik ben daar ech ter niet gerust op". Tanks Nieuwe oorlogsschepen hebben gisteren Engelse havens verlaten op weg naar de Falkland-eilan den. De Britse marine heeft een tweede schip van de rederij P and O gevorderd, dat behulp zaam moet zijn bij eventuele ac ties tegen Argentinië. Het gaat om een containerschip dat, naar verluidt, zal worden gebruikt voor het vervoer van tanks. Die tanks duiden op de mogelijkheid dat de Britten het op een bestor ming van de eilanden willen la ten aankomen. Inmiddels is in de Labour-partij onenigheid uitgebroken over de politiek die inzake het Falkland- conflict moet worden gevolgd. De meerderheid vindt dat de re gering moet worden gesteund, juist als het tot een treffen met de Argentijnen zal komen. Maar een niet onaanzienlijke minderheid, onder leiding van de leider van de linkervleugel binnen Labour, Tony Benn, vindt dat de partij elk geweld van tevoren moet af wijzen. Zeer ongelukkig met de huidige crisis is inmiddels de financiële wereld in Londens zakencen trum, de City. De koers van de Britse aandelen is de afgelopen dagen gedaald en ook het pond is minder waard geworden. Grootste vrees van de banken is, dat de Argentijnse regering zal besluiten schulden aan Britse banken niet terug te betalen. De Britten hebben van de Argentij nen een bedrag van in totaal ruim 16 miljard gulden te goed. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 - 124108 Aan boord HMS Hermes Ook op zee moet de conditie bewaard blijven. Britse mariniers c Hermes houden zich in vorm door excercitie-oefeningen te doen. ADVERTENTIE In Casino Scheveningen, dat pal aan het strand staat, lekker voor even een frisse neus. En lekker om even in spanning te ontspannen. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Kurhaus. tol. 070-512621 Amerikaanse experts: (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - De Sowjet-Unie gaat door met de aanleg van lanceer- bases voor de SS-20 atoomraket ten voor de middellange afstand, ook na de mededeling van de Russische partijleider Brezjnjev op 16 maart j 1. dat het aantal SS- 20-raketten op het huidige aantal van 300 zal worden bevroren. De Amerikaanse militaire experts hebben dit gisteren meegedeeld aan de speciale overleggroep van de NAVO die zich met de Ameri kaans-Russische onderhandelin gen over de wapenbeperking be zighoudt. Een hoge Amerikaanse diplomaat zei overigens dat het voortbou wen aan de lanceerbases niet per se in strijd hoeft te zijn met de door Brezjnjev afgekondigde be vriezing omdat niet zeker is of de raketten ook op die nieuwe bases geinstalleerd zullen worden. De speciale overleggroep heeft gis teren overigens het bevriezings- voorstel van Brezjnjev nog eens van de hand gewezen omdat dit aanvaarding zou betekenen van de Russische voorsprong op het terrein van de nieuwe atoomra ketten voor de middellange af stand in Europa. In Brussel werd benadrukt dat de Amerikaans-Russische onder handelingen in Genève over be perking van de nieuwe raketten in Europa „serieuze onderhande lingen zijn". „Alhoewel er be langrijke verschillen zijn, waren de onderhandelingen intensief en zakelijk, en ze gaven elke par tij een meer volledig en gedetail leerd begrip van de positie van de andere. Dit soort onderzoek in de diepte vormt natuurlijk een onmisbaar voorbereidend sta dium om in de toekomst vooruit gang te boeken", aldus de verkla ring van de NAVO-overleggroep. De laatste weken is vanuit Ameri kaanse bron overigens wel min der positief geoordeeld over de stand van zaken bij de onderhan delingen in Genève. De NAVO- partners zijn in elk geval het er over eens dat, zolang er geen re sultaten in Genève geboekt wor den, de NAVO bij haar voorne men moet blijven om aan West- europese zijde 572 nieuwe atoomraketten te installeren. Als men daar niet aan vasthoudt dan zijn de Russen ook niet meer be reid om van hun kant concessies te doen, zo vreest men in NAVO- kring. "Parijs verkoopt pantserwagens aan Argentinië" PARIJS (UPI) - Argentinië gaat onder licentie 1000 pantservoer tuigen fabriceren, waarvan het prototype, de Panhard van 15 ton, van Franse makelij is. Dit heeft het Franse satirische week blad Le Canard Enchaine bericht in zijn jongste uitgave, die van daag uitkwam. Het ministerie van defensie in Parijs wilde op het bericht geen commentaar ge ven. Volgens de Canard houdt Frank rijk aan de transactie een bedrag over van 875 miljoen gulden. En kele dagen geleden zei minister Charles Hernu van defensie, dat hij heeft ingestemd met de uit voer van 1000 lichte pantserwa gens naar een "Latijnsameri kaans land". Hij noemde geen naam. In een communique van het ministerie van defensie, dat maandag verscheen, werd met geen woord gerept over de iden titeit van de koper van het wa pentuig. De Spaanse regering is door de Argentijnse bezetting van de Falkland-eilanden (Malvinas) in dubbel opzicht in een las tig parket gebracht. Spanje moet nu partij kiezen in een geschil tussen twee landen waarmee het belangrijke be trekkingen onderhoudt of binnenkort gaat krijgen. Daarnaast is er de parallel die te trekken valt tussen de Falkland-eilanden en Gibral tar. Over deze zich voortsle pende zaak zullen tussen Spanje en Engeland op 20 april op Portugees gebied on derhandelingen beginnen. „Het thema van de Malvinas is voor Spanje een uiterst pijn lijke affaire", zo verwoordde de Spaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties. Jaime de Pinies. het afgelopen weekeinde in de Veiligheids raad het dilemma waarvoor Spanje zich nu gesteld ziet. Want aan de ene kant heeft Spanje - dat zich nog steeds graag laat afschilderen als het moederland van de Zuidame- rikaanse naties - hechte eco nomische en sentimentele banden met Argentinië. An derzijds kan de Spaanse rege ring zich moeilijk veroorlo ven openlijk partij te kiezen voor Argentinië. Daarmee zou Madrid de Britten voor het hoofd stoten, waardoor de toch al stroef verlopende procedure van Spanje's toe treding tot de NAVO en de EG nog verder zou worden bemoeilijkt. Ingeklemd tussen die twee vu ren heeft de Spaanse rege ring zich afgelopen weekein de onthouden van stemming in de Veiligheidsraad over de Britse resolutie waarin terug trekking van de Argentijnse troepen wordt geëist Daarna gaf de regering een commu niqué uit waarin de kool en de geit gespaard werden door zowel het gebruik van ge weld door Argentinië te ver oordelen als het historisch recht van dat land op de ar chipel te erkennen. Tegelijkertijd werd in die nota een verband gelegd tussen de Falkland-eilanden en Gibral tar: „De voortzetting van identieke, koloniale situaties, zonder dat reële oplossingen worden bereikt, is de oorzaak van spanningen die zelfs tot conflicten als het huidige kunnen leiden". Een niet mis te verstane oproep aan Enge land bij de 20 april beginnen de onderhandelingen over Gibraltar de teruggave aan Spapje niet te belemmeren door een opstelling die beïn vloed kan zijn door de Falk land-crisis. Aannemelijk is evenwel dat de bezetting van de Falkland-ei landen wel degelijk invloed zal hebben op de komende onderhandelingen over de kroonkolonie. De eerste emo tionele reacties in Engeland sluiten zeker niet uit dat het verlies van de archipel en de daarmee gepaard gaande in ternationale vernedering zul len leiden tot verharding in het Britse standpunt. Bovendien heeft de Spaanse publieke opinie (toch al hy pergevoelig voor het thema Gibraltar) een nieuwe natio nalistische impuls gekregen, die zich naar alle waarschijn lijkheid ook aan de onder handelingstafel zal doen voe len. Vooral de extreemrecht se pers heeft de affaire met de Falkland-eilanden gretig aan gegrepen om de regering on der druk te zetten door de ti mide onderhandelingspogin gen te ridiculiseren tegen over het 'kordate' Argentijn se optreden. Het dagblad El Alcazar - spreekbuis van de meest ra dicale nationalistische secto ren - putte zich uit in lovende woorden over het Argentijn se initiatief. Onder de kop 'Bedankt Argentinië werd de innige hoop uitgesproken dat 'deze waardige geste van Ar gentinië misschien de apa thie kan doorbreken van alle nutteloze discussie'. Het blad riep op tot 'de inzet van alle nationale energie om de Spaanse tweekleur op de Rots van Gibraltar te laten wapperen en om ons de trots van onze geschiedenis terug te geven'. Maar ook de gematigder Hoja de Lunes (orgaan van de Spaanse Pers Federatie) ging zich te buiten aan jubelende geluiden: 'De herovering van de Malvinas door Argentinië is een daad die ons Spanjaar den vervult met vreugde, en thousiasme en jaloezie'. Tegen die sociale achtergrond en zeker op een moment dat de interne politieke spannin gen toenemen en de verlei ding groeit om via externe factoren de aandacht hiervan af te leiden, ligt één conclusie voor de hand: naarmate re sultaten in de onderhandelin gen over Gibraltar langer uit blijven, zal de neiging zich aan het Argentijnse voor beeld te spiegelen, worden versterkt Niet alleen in de meest uiteenlopende maat schappelijke sectoren, maar ook in het Spaanse leger. En dat is een gegeven waarmee de Spaanse regenng de ko mende maanden terdege re kening zal moeten houden GERRIT JAN HOEK ADVERTENTIE In de speelzaal van Casino Scheveningen. Met een internationale staf korrekte croupiers, met bar en restaurant. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Kurhaus. tel. 070-512621 Beslissing gunstig voor Nederland iVan onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - De aardgasprijs voor de Nederlandse glastuinders zal minder ver omhoog gaan dan aanvankelijk was geeist door de Europese Gemeenschap. De Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG. heeft giste ren namelijk besloten het Neder- ADVERTENTIE In Casino Scheveningen met z'n 24 Roulette- en Black Jack tafels, z'n bar en restaurant. Gezelligheid is er troef. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Kurhaus, tel. 070-512621 landse compromisvoorstel voor de aanpassing van de te lage Ne derlandse tuindergasprijzen aan het Europese niveau, in hoofd zaak te aanvaarden De Commissie gaat ermee akkoord dat de gaspnjs pas in april 1983 (en niet een stookseizoen eerder, in oktober 1982) gelijk getrokken moet zun. De aanpassing gebeurt in pnncipe aan de zogenaamde oliepanteit en niet zoals aanvan kelijk geeist, aan de veel hogere industnegasprus. De Commissie heeft wel enig poli tiek wisselgeld ingebouwd Aan passing aan de oliepanteit, dat wel. maar de gasprijs moet wel steeds iets hoger, een halve cent per kubieke meter, worden vast gesteld. Nederland moet nu voor 23 april zeggen of dit standpunt van de Commissie aanvaardbaar is. Is het antwoord van Nederland po sitief. dan is daarmee een al lang slepend probleem in de Europe se Gemeenschap opgelost De Europese partners van Neder land klagen er namelijk al jaren over dat de Nederlandse rege- nng de tuinders bevoordeelt door de lage gasprijzen en daar mee de eerlijke internationale concurrentie schaadt In knngen van de Europese Com missie zei men gisteren: „Neder land zou wel gek zijn als men dit voorstel nu niet aanvaardt" Fi nancieel betekent het compro mis voor de tuinders namelijk een verschil aan stookkosten dat per jaar in de duizenden guldens zal lopen Momenteel betalen zy ruim 30 cent per kubieke meter gas In april 1903 zullen ze (uit gaande van de huidige olieprij zen die de oliepariteit bepalen) na een geleidelijke aanpassing 41.94 cent plus 0.5 cent is 42,44 cent moeten betalen Zouden ze de industriegaspnjs moeten be talen. dan had dat voor de mees te tuinders een pnjs van ruim 46 cent betekend Het verschil van 5 cent tikt aardig aan met een ver bruik van enkele honderddui zenden kubieke meters gas per jaar.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9