GokliaHen taboe Sf beneden 16 jaar Cadmium bedreigt gezondheid fase Anesthesiste na dood van operatie-patiënt berispt Kabinet in beslissende Van der Stoel beducht voor kloof tussen Europa en VS Ontslag onderwijzer nietig Wet wordt verscherpt "Boycot beter regelen" WOENSDAG 7 APRIL 1982 Binnenland PAGINA 7 UTRECHT (GPD) - Het zware metaal cadmium vormt een steeds grotere bedreiging voor de volks gezondheid. Volgens de stichting Natuur en Milieu zal het cadmiumgehalte in Nederlandse voedings middelen jaarlijks met ruim 1 procent toenemen, indien geen maatregelen worden genomen. Cadmium is een stof die zich in het lichaam van mens en dier opeen- hoopt. Het kan de nieren bescha digen. Grote hoeveelheden cad mium worden in verband ge bracht met het ontstaan van prostaatkanker en aangeboren afwijkingen. Het is de hoogste tijd dat het ge- Dat staat in een voorstel tot wijzi ging van de Wet op de Kansspe len. dat de staatssecretarissen Scheltema (justitie) en Van Zeil (economische zaken) gisteren bij de Tweede Kamer hebben inge diend. Het gaat hierbij om een verscherping van de al door het vorige kabinet opgestelde wet, die met name het exploiteren van fruit- en andere speelauto maten wil regelen. Het verbod voor beneden 16-jari- gen geldt overigens niet voor de speelautomaten in horecagele genheden, voor zover jongeren daar al mogen komen. De be windslieden menen dat daar moeilijker te bewijzen valt dat ie mand op zo'n automaat aan het gokken is. Bovendien is de socia le controle op jeugdige spelers in horecagelegeheden groter dan in speelautomatenhallen, menen Scheltema en Van Zeil. Welke straffen kunnen staan op overtreding van een dergelijke maatregel is nog niet bekend. De jeugdige overtreders zullen via het gewone strafrecht worden bestraft, de exploitant van de speelautomatenhal via de wet op de economische delicten. Opsporing In hun voorstel - dat ook nog ande re verscherpingen van de speel- ADVERTENTIE een sterrenhotel... en géén leenfietsen? Bestel boekje 'Fietsvakantie in het buitenland', vraag bij ANWB. boekhandel, fietsen- vakman of VVV, danwel bestellen door overmaking I van f 7.-op postgiro 234567 I t.n.v. stichting: fiets!, A dam. I bruik van cadmium wordt be perkt tot toepassingen die recyc ling mogelijk maken. Dat zegt dr. Lucas Reijnders van de stichting Natuur en Milieu in het gisteren gepresenteerde rapport „Cad mium, een groeiende bedrei ging". Bijprodukt Cadmium komt voor 95 procent vrij als bijprodukt van de ver vaardiging van zinkerts. In Ne derland bedroeg de produktie in 1980 452 ton, bijna driemaal zo veel als in 1974. De belangrijkste toepassingen van cadmium heb- automatenhandel bevat - stellen de staatssecretarissen voor spe ciale opsporingsambtenaren aan te stellen, die de naleving van de wettelijke regels moeten gaan controleren. Zij krijgen bijzonde re bevoegdheden, zodat zij ook controle kunnen uitoefenen wanneer geen sprake is van ver denking van een strafbaar feit. Overigens blijft ook de politie aangewezen als controlerende instantie. Op grond van het twee jaar geleden door hun voorgangers ingedien de wetsvoorstel wordt het ex ploiteren van speelautomaten - hoofdzakelijk de 'eenarmige bandieten' - slechts toegestaan wanneer de betrokken gelegen heid een vergunning heeft. Nu is het plaatsen en exploiteren nog vrij. In de toekomst zal wel wor den toegestaan dat behaalde winst wordt uitbetaald, wat nu nog verboden is. Besloten clubs Scheltema en Van Zeil willen nu ook de besloten clubs en niet voor het publiek vrij toegankelij ke verenigingen onder deze be palingen brengen. Het oude voorstel bevatte slechts een ver gunningensysteem voor openba re horecabedrijven en vrij toe gankelijke speelautomatenhal len. ben plaats in kleurstoffen, plas tics en nikkelcadmiumbatterij en. Vrijwel alle cadmium dat uit erts wordt gewonnen, komt vroeg of laat in het milieu terecht. Niet meer dan ongeveer 10 procent van de wereldproduktie (18.000 ton per jaar) wordt gedekt door recycling van cadmiumafval. Cadmium zit ook. zij het niet opzet telijk. in fosfaatkunstmest Toe passing van deze kunstmest voegde in 1980 acht tot 16 ton cadmium toe aan de Nederland se bodem. De kunstmestindus trie loosde in hetzelfde jaar 12 Ook zullen regels worden gesteld aan de beschikbaarheid van re paratie- en onderhoudsfacilitei- ten. zodat de gokapparatuur al tijd in goede conditie kan zijn. Is dat niet zo, dan kan de vergun ning worden ingetrokken. Ook zeggen Scheltema en Van Zeil zich het recht voor te behouden om het aantal gokautomaten per inrichting aan een maximum te binden. Tv-spelen De verscherpingen die Scheltema en Van Zeil willen aanbrengen, zullen ook de zogenaamde be hendigheidsspelen - zoals flip perkasten en de televisie- en vi- deospelen - treffen. Ook hier gaat het volgens hen om een elektro nisch spel, waarbij prijzen en premies zouden kunnen worden uitgekeerd. In de uitvoerings voorschriften zullen in elk geval maxima voor het aantal uit te ke ren vrije spelen worden opgeno men. In Nederland worden jaarlijks on geveer 10.000 speelautomaten in gevoerd. Er zijn vrijwel geen Ne derlandse fabrikanten van deze apparatuur. In de hele branche zijn volgens de beide bewindslie den 3000 tot 4000 mensen werk- ton van dit zware metaal op het oppervlaktewater. Via de Rijn kwam 120 ton cadmium het land binnen. Volgens dr. Reijnders schuilt het grootste gevaar in het toenemen de cadmiumgehalte van de bo dem Nu al zijn er voedingsmid delen die enkele tientallen mi crogrammen cadmium per kilo bevatten: brood, aardappelen, de meeste groenten en vleessoor ten. Gerst, nieren, lever, aal en mosselen bevatten zelfs meer dan 100 microgram cadmium per kilo. AMSTERDAM (ANP) - Het Me disch Tuchtcollege in Amster dam heeft een in Zwitserland wonende anesthesiste berispt wegens handelingen die naar de mening van het college het ver trouwen in de medische stand ernstig hebben ondermijnd. De arts verzorgde in oktober 1976 met assistentie van een verpleeg kundige de narcose van een pa tiënt die in het St. Elisabethzie- kenhuis in Oudenbosch een me niscusoperatie onderging. Na af loop van de zonder moeilijkhe den verlopen operatie stopte plotseling de ademhaling van de patiënt en moesten maatregelen worden genomen om hem in le ven te houden, waarbij onder meer hartmassage werd toege past. Aanvankelijk leek enige verbete ring in de toestand van de pa tiënt op te treden, maar hij bleef in coma. De patiënt werd overge bracht naar een ander zieken huis, waar hij een dag later over leed. Volgens de uitspraak verrichtte de anesthesiste noch een andere arts een onderzoek bij de patiënt vóór zijn operatie. Dit werd over gelaten aan een verpleegkundige aan wie een dergelijk medisch onderzoek nooit kan en mag worden gedelegeerd, aldus het college. De anesthesiste had DEN HAAG (GPD) - Het kabinetsoverleg over de extra bezuinigingen ver keert volgens premier Van Agt in een beslissen de fase. Hij zou nog van daag een eigen voorstel voorleggen aan het kabi net, dat vermoedelijk van avond bijeenkomt. Van Agt gaat er nog steeds van uit dat de Voorjaarsnota eind deze week zal verschijnen, hoewel de besprekingen met de fractielei ders van de drie regeringspartij en, die gisteren hebben plaatsge had. volgens hem „weinig ver helderend" waren geweest. Nieuwe gezichtspunten hadden ze niet opgeleverd Inmiddels is duidelijk geworden dat de ministers van de Vijfhoek De Wereld Gezondheidsorganisa tie (WHO) stelt voor gezonde vol wassenen de grens op een inna me van 400 tot 500 microgram per week. Deze norm is omstre den. In 1977 berekende men voor het laatst dat de gemiddelde Ne derlander via het voedsel 32 gram cadmium inneemt. Mensen met afwijkende eetge woontes en bloedarmoede ne men meer cadmium in hun li chaam op. Rokers van sigaretten, werknemers van cadmium-pro- ducerende of verwerkende be drijven en mensen die in de buurt van zo'n bedrijf wonen. evenmin zelf de beschikbare la- boratoriumgegevens gecontro leerd. Het nalaten van een derge lijk onderzoek moet haar ernstig worden verweten, zegt het Me disch Tuchtcollege. Omdat in ons land nog steeds wordt aanvaard dat een anesthe sist meerdere operaties tegelijk begeleidt, kan. aldus het college, de aangeklaagde arts niet wor den verweten op deze wijze te hebben gewerkt. Het college vindt het echter wel onjuist dat bij een van de twee onder haar verantwoordelijkheid vallende narcoses assistentie werd ver- DEN HAAG (GPD) - De overheid moet eventuele toekomstige boycotmaatregelen preciezer for muleren, en zorgen voor controle op de naleving ervan. Dat zei CDA-kamerlid Jan Nico Schol ten naar aanleiding van het giste ren verschenen eindverslag van een werkgroep van de Tweede Kamer, die de ontduiking van de economische boycot tegën het voormalige Rhodesië door in Ne derland gevestigde oliemaat schappijen heeft onderzocht. Scholten was voorzitter van deze werkgroep. (behalve Van Agt de ministers Den Uyl, Terlouw, Van Thijn en Van der Stee) er definitief niet uit zijn gekomen. Vandaar dat Van Agt sinds het afgelopen weekeinde druk aan het schaven is aan zijn eigen voorstel Het overleg, dat gisterochtend op het Catshuis plaatsvond met achtereenvolgens Engwirda (D'66) en Meijer (PvdA), heeft bij hen nauwelijks verhelderend ge werkt, zeiden zij na afloop. Opmerkelijk is dat de Rijksvoor lichtingsdienst gisteravond ont kende dat Van Agt de fractielei ders zijn plan al had voorgelegd. Hij zou hen alleen op de hoogte hebben gebracht van de stand van zaken by het kabinetsover leg. De RVD ontkende voorts dat minister Den Uyl (sociale zaken) afgelopen vrijdag een compro mis had voorgesteld. Meyer had dit maandagavond voor de VA- RA-televisie verklaard kunnen ook rekenen op een ver hoogde opname van het zware metaal in hun lichaam. Vergroot risico Volgens dr Reijnders krijgt 30 tot 40 procent van de Nederlanders binnen afzienbare tijd meer cad mium naar binnen dan de huidi ge regels toelaatbaar achten De ze mensen lopen een vergroot ri sico op nierafwijkingen. Reijnders bepleit daarom een ver bod op de toepassing van cad- miumhoudende kleurstoffen en stabilisatoren Ook vindt hij dat het cadmiumgehalte van kunst mest moet worden verminderd door gebruik van cadmium-arme fosfaatertsen. Voor gebruikte nikkeicadmiumbatterijen moet een doelmatig inzamelsysteem worden opgezet, vindt Reijnders. leend door een daartoe niet be voegde verpleegkundige. Volgens het college riskeerde zij daarbij, dat deze verpleegkundi ge zelfstandige handelingen zou moeten verrichten, waartoe hij niet bevoegd en opgeleid was De anesthesiste wordt het meest verweten, dat zij kennelijk de operatie-afdeling had verlaten zonder de assistenten tevoren te laten weten waar en hoe zij kon worden bereikt. Hierdoor was zij van het moment al dat er alarm werd geslagen, zeven minuten onvindbaar, aldus het college. Het CDA-kamerlid is van mening dat dat de boycot tegen Rhodesie „gebrekkig" heeft gewerkt. Het verslag van de werkgroep stelt dat de betreffende kabinetten hiervoor mede verantwoordelijk zyn. De sancties waren in 1966 door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties verplicht ge steld. Het komitee Zuidelyk Afrika en de werkgroep Kaïros vinden dat de Nederlandse wetgeving om de verplichte boycot tegen Rhode sië effectief te maken afwezig of volstrekt onvoldoende was Voorstel Naar verluidt werkt Van Agt aan een voorstel waarbij nog afge zien van een aantal bezuinigin gen ook de premies enigszins worden verhoogd. In totaal wil hy op deze wijze een kleine f3,5 miljard vrijmaken, waarvan on geveer een half miljard bestemd is voor de stimulering van het werkgelegenheidsprogramma Daarmee komt Van Agt dicht in de buurt van de voorstellen, die D'66 vorige week in het kabinet op tafel heeft gelegd. De premier denkt aan een verho ging van de ziektewetpremie voor werknemers met 1 procent. Deze verhoging zou moeten lei den tot een even grote daling voor werkgevers, zodat er sprake is van een verschuiving van de lasten van werkgever naar werk nemer. De totale lastendruk blyft op deze wijze gelyk DEN HAAG (GPD) - De NAVO staat aan de rand van zyn incas seringsvermogen wat betreft de verhouding tussen de Europese landen en de Verenigde Staten. Dat zei minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) gister avond in Den Haag tijdens een toespraak voor het Nederlands Genootschap voor Internationa le Zaken. De bewindsman zei verontrust te zyn over verschil len in visie, die de „spankracht van de alliantie meer op de proef stellen dan ooit tevoren". Van der Stoel verwees in zyn rede naar de toenemende geluiden over terugtrekking van Ameri kaanse troepen van ons conti nent Om te voorkomen dat Amerika in die ongewenste rich ting beweegt, zullen, aldus de be windsman, de meer op Europa georiënteerde stromingen in de Verenigde Staten versterkt moe ten worden. Als een van de diepere oorzaken van de huidige spanning binnen het bondgenootschap noemde minister Van der Stoel de ver schillen in benadering van revo lutionaire bewegingen „Er moet gezocht worden naar samenwer kingsvormen met revolutionaire bewegingen in plaats van deze bij voorbaat af te schrijven en te vervreemden en daarmee m de richting van communistische landen te dryven zo stelde Van der Stoel in een duidelyke ver wijzing naar de situatie in El Sal vador. Hij herhaalde zyn belofte deze problematiek aan de orde te zullen stellen tijdens het bezoek later deze maand van koningin Beatrix aan de VS. Van der Stoel bleek duidelijk aan sluiting te zoeken by de stclling- name van de Bondsrepubliek, aan de vooravond van de belang- ryke NAVO-top aanstaande juni in Bonn Van der Stoel haalde met instemming bondskanselier Schmidt aan, die onlangs zei dat de hoge rentestand in de Ver enigde Staten een vrywel even knellend vraagstuk vormt voor de onderlinge verhoudingen als dat van de kernbewapening in Europa. Full-time inbreker VLISSINGEN (GPD) - Een 29-jarigc inwoner van Vlis- singen heeft de politie be kend van l!<77 .il Injn.i lui) m braken en insluipingen te hebben uitgevoerd in ver schillende plaatsen in ons land. De man woont sinds vo rig jaar in Vlissingen. waar hij uiteindelijk tegen de lamp liep na achttien inbraken en insluipingen gedurende de afgelopen acht maanden Bovendien bekende hy nog ze ven inbraken in kantoren en woningen in Middelburg en twee in Zienkzee Hy is maandag voorgeleid voor de officier van justitie in Middel burg, maar verblijft nog in verzekerde bewaring op het politiebureau in Vlissingen in verband met een onder zoek naar inbraken elders in het land Ook wil Van Agt de WW-premie met 0,5 procent verhogen. Beide verhogingen zouden ook moeten gelden voor ambtenaren en so ciale uitkeringen Deze moeten verder op 1 juli 1 procent extra inleveren in de vorm van 'ïnves- tenngsloon' voor het scheppen van extra banen bij de overheid De doorwerking van deze maat regelen naar de overheidssector betekent dat de bestaande kop pelingen tussen lonen, uitkerin gen en ambtenarensalarissen kan wurdt n iliaald Mensen die van een uitkering le ven en alleen zich zelf hoeven te onderhouden, zouden voorts eveneens extra moeten inleve ren. De kinderbijslag kan bevro ren worden, terwyl op de over heidsuitgaven verder een bezui niging van fl.S miljard moet worden doorgevoerd Een deel hiervan moet dan gebruikt wor den voor werkgelegenheids- cheppcnde projecten. ROTTERDAM (ANP) - Het ambtenarengerecht in Rotterdam heeft gisteren het ontslag van onderwijzer René Coenradie (26) van de christelijke nationale school in Heinenoord nietig ver klaard. Het gerecht vindt dat de gemeente Heinenoord het ont slagbesluit heeft genomen zonder dat de leerkracht en het schoolbestuur de zaak voldoende hebben uitgepraat. De onder wijzer muzikale vorming had maandag in Rotterdam zijn ont slag bij het ambtenarengerecht aangevochten. Coenradie mocht vorig jaar aan de school geen les meer geven nadat hij en een vriend, met wie hij een travestie-cabaretpro gramma doet, zich in een plaatselijk weekblad "kwetsend en onterend" hadden uitgelaten over God en de kerk. Met name de uitspraken "alle narigheid komt door God" en "we hebben de schurft aan de kerk" waren het bestuur van de christelijke school in het verkeerde keelgat geschoten. Stockholm Casa Blanca Las Palmas Tunis De eerste van zeven nieuwe luidklokken voor de Utrechtse Domtoren gaat hier m de takels. De klokken vormden het verjaardagscadeau van de Utrechtse bevolking voor de zes eeuwen oude toren. De klokken die totaal 7500 kilo wegen zullen als hulptroepen dienen voor zes aanzienlijk zwaardere collega's die al een paar eeuwen dienst doen. De totale kosten van het cadeau bedroegen 300.000 gulden ADVERTENTIE Tien eeuwen Leiden, Leienaars en hun BESTUUR Wie hadden het in Leiden voor het zeggen en wie waren het daar soms niet mee eens. Hoeken en Kabeljauwen, Calvinisten en Remonstranten, Patriotten en Prinsgezin- dcn. Regenten en Schutterij, burgemeesters en raadsle den ze vullen deze aflevering met hun gekrakeel. DEN HAAG (GPD) Speelautomatenhallen worden verboden terrein voor kinderen beneden 16 jaar. Bovendien zullen exploitanten van dergelijke hallen strafbaar zijn indien zij jongeren beneden 16 jaar toelaten. Alleen onder begeleiding van een ouder, voogd of verzorger zou zo'n jongere wel toegelaten mogen worden. Politiek Den Haag heeft er een ontspanningsmogelijkheid bij. De voorzitter van de Tweede Kamer. D Dolman (geheel rechts), heeft gisteren de nieuwe consumptiewagen met terras van de Italiaanse ijscoman G. Izzo (l geopend. Terwijl premier Van Agt (2e v.l.jzijn bestelling doet. genieten burgemeester Schols van Den Haag en de heer Dolman van een speciaal voor deze gelegenheid samengestelde sorbet Vanavond laatste overleg over bezninigingeii

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7