Leidse Woning Stichting moet verdwijnen, wat nu? actief in vrije tijd Studenten willen in Guinness-boek komen Renovatie pand in Noord mijlpaal woningstichting 4» '2? fC' Floriade '82 dit jaar thema zomerzegels Strijd om zeggenschap bij bouw en beheer woningen WOENSDAG 7 APRIL 1982 Van der Holst (90) overleden LEIDEN - Op negentigjarige leef tijd is de heer J.P. van der Holst in de nacht van maandag op dinsdag in het Sint Elisabeth- gasthuishof overleden. Hij was een bekende man. vooral in krin gen rond de melkhandel. Van der Holst was jarenlang voor zitter van de voormalige Katho lieke Bond van Melkhandelaren in Leiden. Zelf was hij, oorspron kelijk afkomstig uit Noordwijk. eigenaar van een melkzaak in de Musschenbroekstraat. Later was hij nauw betrokken bij de sane ring van de melkhandel in Lei den. Ook was hij hoofdbestuurs lid van de landelijke Katholieke Bond van Melkhandelaren en be stuurslid van de voormalige Ne derlands Rooms Katholieke Mid denstandsorganisatie in Leiden. Verder was hij nauw betrokken bij het speeltuinwerk in de wijk Groenoord. Van der Holst was drager van de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. Leiden LEIDEN - Vier heren hebben zich voor 75 uur teruggetrok ken in hun studentensocie- teit Quintus om daar weer uit te komen als de meest volhar dende beoefenaars van het spel 'Mens, erger je niet'. De studenten zullen daarmee een plaatsje veroveren in het Guinness Book of Records, het handvest van waanzinni ge records. De Nederlandse versie van het boek wel te verstaan, want 'Mens, erger je niet' kent geen buitenlandse variant. Het vier jaar oude re cord van 72 uur (gevestigd door een Voorburger en een Voorschotenaar) zal dus - als alles goed gaat - morgen avond om tien uur naar de eeuwige jachtvelden worden verbannen. Het kwartet spelers maakt deel uit van het dispuut Con Do mo plus homo. een dispuut van louter heren zoals de rub beren woordspeling al aan duidt. Behalve dat moet Con Domo plus homo ook de La tijnse versie van 'Met melk meer mans' voorstellen - ter verduidelijking: Domo is een merknaam. Een grap in een grap dus. De leden van dit dispuut ver gasten hun mede Quintus-le- den ook nog op andere dolle record-taferelen. Wat te den ken bijvoorbeeld van het on derdeel Bunny wippen, dat mooi aansluit op het ondeu gende imago van het dispuut. Penningmeester Eric Teunis- sen: "Een aantal lieftallige en schaars geklede dames gaat daarbij op een tafel zitten. Degenen die de meeste Bun ny's omhoog krijgen, win- Teunissen weet verder nog te melden dat Con Domo plus homo zich ijvert voor veel vuldig melkgebruik en waar schuwt voor overmatig ge bruik van sterke drank. De dispuut-leden moeten wat dat laatste betreft als af schrikwekkend voorbeeld dienen, glimlacht hij. En hebben de vier heren zelf nog iets leuks voor de krant? Nee. of het zou moeten zijn dat de alcoholica nogal ge mist worden. Een staande lamp in het mid den en van links naar rechts: Veen en Frits Vijverberg, Marce Verkuil, Pieler Hilkens, Rem- melt Veen, Frits Vijverberg en wat mensen die ook op de foto wilden. LEIDEN - Mevrouw Crama uit de Anna van Saksenstraat kreeg gistermiddag de sleutel overhan digd van haar gerenoveerde wo-, ning. Met deze symbolische daad schonk de Leidse Woning Stich ting feestelijk aandacht aan een mijlpaal uit haar historie: het he- Cursus politiek Met het oog op de komende ge- meenteraadsverkieizngen or ganiseert het volwassenen- werk van het Leidse Volks huis een korte cursus over de gemeente en de verkiezingen. Begonnen wordt op donder dag 15 april van half acht tot half tien. Op vijf donderda gen komen verschillende as pecten van de gemeenteraad naar voren. Informatie en op geven b ij Hilde Jansen, tel. 149180. Contactavond De contactcommissie van Buurtvereniging Maredorp houdt vrijdag een contact avond voor bewoners van de Camp. Maredorp en Noord- vest. Zij zijn om acht uur wel kom in de grote zaal van het Leidse Volkshuis en kunnen daar kaarten, sjoelen, dam- le vooroorlogse woningbestand van de LWS is gerenoveerd. Sinds 1973 zijn ruim 650 oude LWS-woningen grondig opge knapt of door nieuwbouw ver vangen. Het eerste complex dat onder handen werd genomen waren 164 woningen in de Van men, tafeltennissen en dan- Films Op Eerste Paasdag, zondag, wordt in het kader van de tentoonstelling 'Netsuke, de Japanse Gordelknoop' in het museum voor volkenkunde de film 'Netsuke', die twaalf mi nuten duurt, vertoond. Aan sluitend is de film 'Crafts of Edo' te zien, een Engelse film van een half uur. die een beeld geeft van de traditione le Japanse kunstnijverheid. Tweede Paasdag draait de half uur durende Chinese film 'A look of China' over Chinese steden De voorstel lingen beginnen beide dagen om drie uur. Vrijwilligerswerk De folder "vrijwilligerswerk in de zomervakantie 1982" is uit. De folder bevat een lande lijk overzicht van vakantie activiteiten voor kinderen, jongeren, ouderen en gehan dicapten. Er zijn vrijwilli gers nodig voor de begelei ding van groepen op vakan tiekampen. op reizen enz. De folder geeft informatie ov?r vergoeding, aanmelding, ver zekering en andere zaken u aar een vrijwilliger op moet letten Particulieren en instel lingen kunnen de folder (kos ten vijftig cent) krijgen bij de Vrijwilhgerscentrale. Lange- gracht 246a, tel. 149064. Hogendorpstraat. Sinsdien werd het ene project na het andere uit gevoerd. De Haagweg. de Verversstraat, de Sophiastraat-zuid, de Prinsen straat en omgeving, de Os- en Paardenlaan en omgeving en tenslotte 24 woningen in de An na van Saksenstraat. De renovatie van zo'n tweehon derd na-oorlogse woningen in het Morskwartier komt waar schijnlijk nog voor de zomer ge reed. De LWS is dan nagenoeg klaar met renovatie-werkzaam heden. De nog resterende nood zakelijke opknapbeurten zijn te rangschikken onder de noemer 'groot onderhoud', hetgeen ook voor de bewoners minder ingrij pend is. Bij de gebeurtenis werd gistermid dag stilgestaan in het zaaltje van de speeltuinvereniging Noorder kwartier. Wethouder Tesselaar had voor aannemer Ooijevaar. die de werkzaamheden in de An na van Saksenstraat heeft uitge voerd, nog een aangename me dedeling. De wethouder had zojuist verno men dat het rijk goedkeuring heeft verleend aan het plan voor de renovatie van 103 woningen aan de Willem de Zwijgerlaan en de Falckstraat van woningbouw vereniging Ons Belang. Ooije vaar voert ook dit project uit. LEIDEN Zes colbertjasjes, sa men een waarde vertegenwoor digend van 1200 gulden, werden gistermiddag gestolen uit een vrachtwagen die kleding stond te lossen voor een winkel aan de Haarlemmerstraat. De chauffeur was zelf bezig kleding de winkel binnen te brengen toen de dief stal moet zijn gepleegd. Rembrandt en RIO winnen schoolvoetbal LEIDEN - Op de voetbalvelden van Leiden en Docos is gisteren het schoolvoetbaltoernooi voort gezet. Ditmaal was de beurt aan zowel junioren senioren. Bij de basisscholen ging de eerste prijs naar de Jan Ligthartschool, die in de finale de Pacellischool met 1-0 klopte. De Rembrandt scho lengemeenschap kwam als over winnaar uit het strijdperk bij de junioren. In de finale tegen de MTS schoten Henri van der Wey- den (Lugdunum) en Cinan Cen- giz (VNL) de Rembrandt naar een 2-0 voorsprong. Het RIO was het sterkste bij de senioren. Benno Schoonwater (ASC) en Hendrik Jan Bayer (Blauw Zwart) waren produktief voor het elftal van Ruud de Groot. Te genstander de Streekschool, dat het gehele toernooi met 10 spe lers waren uitgekomen, kwam in de laatste minuut tot een tegen treffer van George van der Luyt (Randstad Sp). LEIDEN - De Leidse Wo ning Stichting houdt op te bestaan. De LWS moet verdwijnen, vindt de mi nister van volkshuisves ting, want het is noch een woningbouwvereniging noch een gemeentelijke dienst. De LWS zit er er gens tussenin. Dat is on doorzichtig en dat moet veranderen. Maar hoe? Dat is onderwerp van discussie binnen en buiten de stichting. De Leidse wethouder van volks huisvesting, Dick Tesselaar, heeft een uitgesproken mening over de toekomst van de LWS. De kleine linkse partijen ook. Daar houdt de overeenkomst op. Bestuur en personeel van de LWS, bewoners van woningen van de stichting, besturen van woning bouwverenigingen en ambtena ren hebben ook uiteenlopende meningen. Het verdwijnen van de LWS gaat kortom gepaard met opwinding in het Leidse we reldje van de woningbouw. Een strijd om zeggenschap tegen het decor van onverminderde wo ningnood. De LWS beheert 4.230 woningwet woningen. De stichting is daar mee verreweg de grootste be heerder van het sociale woning bestand in Leiden. De grootste woningbouwvereniging is 'Ons Doel', die nog geen 1900 wonin gen onder haar hoede heeft. "De LWS gedraagt zich als een wo ningbouwvereniging, maar is in feite een gemeentelijk iets. De in komsten en uitgaven van de stichting vind je op de begroting van de gemeente Leiden terug. De LWS heeft geen eigen begro ting en dat vindt het ministerie bezwaarlijk". Wethouder Tesse laar geeft een korte uiteenzetting over de vraag waarom de LWS moet verdwijnen. In een brief aan de woningbouw verenigingen heeft de gemeente enkele maanden geleden de knuppel in het hoenderhok ge worpen. Voorgesteld werd om de LWS en de woningbouwvereni- I ngen te laten fuseren. Dat zou in de vorm van een gezamen- stichting kunnen gebeuren. "Persoonlijk heb ik een voorkeur voor de vorm van een woning bouwvereniging. Dat idee van een grote fusie met de woning bouwverenigingen is overigens niet nieuw. Mijn voorgangers wilden dat al en ook de Stichting Welzijn heeft er in het verleden voor gepleit. Maar niemand heeft er zijn politieke nek voor uitge stoken", zegt Tesselaar. Volgens de wethouder waren de reacties op de voorgestelde grote fusie zeer uiteenlopend. "De één zei: Moetje dat nou uitgerekend vlak voor de verkiezingen doen, en de ander zag er een verkie zingsstunt in" Macht Over de kans van slagen van het idee van een grote fusie van LWS met alle woningbouwverenigin gen in Leiden zegt de wethou der: "Het blijkt een financiële noodzaak voor een corporatie om regelmatig nieuwbouwpro jecten uit te voeren. De corpora ties die dat de laatste jaren niet hebben gedaan staan er finan cieel het slechtst voor". "Bij de woningbouwverenigingen bestaan verschillende meningen. Tja, je hebt verenigingen die er financieel goed en je hebt er die er minder goed voor staan. Maar het is ook duidelijk, dat de be stuurders bij de fusie een stukje macht moeten inleveren" Hoewel de gemeente de woning bouwverenigingen niet tot een fusie kan dwingen, maakt de fi nanciële noodzaak van nieuw bouw in elk geval duidelijk dat de gemeente een stevige stok achter de deur heeft. In de ge noemde brief werd gesteld dat alleen de corporaties die mee werkten aan de fusie in aanmer king zouden komen voor het grootste Leidse bouwproject in de tachtiger jaren: de bebouwing van de Stevenshofpolder. Verenigingen die zelfstandig wil len blijven opereren (bijvoor beeld omdat ze hun christelijke of andere eigen identiteit willen behouden) kunnen alleen nog maar rekenen op nieuwbouw van beperkte omvang. Deze moeten er volgens de gemeente op rekenen dat ze alleen op de open plekken in de stad grond voor nieuwbouw ter beschikking zullen krijgen. "Leiden is volgens de Nationale Woningraad uniek met z'n vele kleine woningbouwverenigin gen. Het woningbezit is boven dien vaak zeer versnipperd. In één wijk zijn er soms wel zes wo ningbouwverenigingen". Tesselaar heeft nog een aantal ar gumenten die pleiten voor een fusie. De LWS is de enige met een professioneel apparaat. De corporaties worden gerund door overigens goedwillende - amateurs. Met de inbreng van de LWS hoopt de gemeente iets te kunnen bieden, waardoor de fu sie voor de corporaties aantrek kelijker wordt. De wethouder denkt de fusie nog deze zomer rond te krijgen en een voorstel hierover in augustus in de gemeenteraad te behande len. Voor het zover is moeten er nog lange gesprekken gevoerd worden, want de bestuurders van woningbouwverenigingen staan nou niet direct te trappelen van enthousiasme. Inspraak Tesselaar heeft niet alleen de weer stand van bestuurders van wo ningbouwverenigingen te over winnen. Een werkgroep van CPN, PPR en PSP verzet zich ook tegen de plannen van de wethouder. Niet omdat men vindt dat de LWS moet blijven of om de diverse woningbouwver enigingen in stand te houden. In tegendeel. De kleine linkse partijen zijn even zeer van mening dat LWS en wo ningbouwverenigingen het beste kunnen verdwijnen. Het gaat er hen om wat ervoor in de plaats komt. Dat moet geen 'Stichting Verenigde Woningbouwcorpora ties' worden, maar een gemeen telijk woningbedrijf. CPN. PPR en PSP menen dat de inspraak van de bewoners dan het beste gewaarborgd is. In een rapport, gewijd aan de reorgani satie van de LWS, schrijft de werkgroep van klein links: "Een stichtingsvorm is een slechte vorm voor het beheren van wo ningen. Op deze vorm hebben de huurders geen invloed". "Wanneer er een bestuurder be dankt, bepalen de zittende be stuurders wie er bij komt, dus er is dan geen enkele invloed van bewonerszijde. Zitten er in het bestuur dan ook arbeiders? Nee. er zitten in het bestuur geen ar beiders. Zitten in het bestuur vertegenwoordigers van de minst draagkrachtigen, die het meest kwetsbaar zijn? Nee, die zitten er niet in", zo formuleert de werkgroep haar bezwaar. En vervolgens stelt men zich op merkelijk fel op: "Wij wijzen elke stichtingsvorm en verenigings- vorm, met de kans op vriendjes politiek, af. De gemeenteraad zal hier een sterke stimulans moeten zijn van werkelijke invloed van bewoners. Een wethouder die de verantwoordelijkheid voor een gemeentelijk woningbedrijf niet kan of wil dragen, mag geen wet houder van volkshuisvesting zijn". De werkgroep vindt dat er per complex of buurt bewonerscom missies moeten komen. Deze zouden niet alleen moeten kun nen meepraten over de kleur van de tegeltjes in de gang, maar echt meebeslissen over "algemenere zaken als huurverhoging, onder houd en dergelijke". In het LWS-rapport is de organisa tie van de invloed van bewoners niet verder uitgewerkt. Het wordt in het midden gelaten - of liever: aan de bewoners overge laten - of er een overkoepelend orgaan moet komen van de di verse bewonerscommissies. Op een door klein links georgani seerde discussie-avond op 23 maart in 't Spoortje bleken de en kele tientallen aanwezigen de mening van CPN, PPR en PSP te onderschrijven. "De LWS is toch eigenlijk de gemeente en daarbij moet het blijven", zo werd opgemerkt. Men toonde zich huiverig voor al te ingewik kelde en daardoor ondoorzichti ge structuren. Over de bestaande inspraak waren de aanwezigen, veelal leden van bewonerscommissies, niet te spreken. De directie van de LWS fungeert teveel als een buffer tussen bewoners en bestuurders, zo luidde de algemene mening. De wethouder zegt dat het geen verschil maakt of het bestuur ge vormd wordt door een stichting of door (een commissie uit) de gemeenteraad. "In verschillende steden bestaan verschillende be stuursvormen. Het is mij niet ge bleken, dat een politiek bestuur beter werkt. Het maakt eigenlijk geen verschil". Als het geen verschil maakt, waar om wordt er van de LWS dan geen gemeentelijke dienst ge maakt? Tesselaar: "Dat heeft één groot nadeel: De gemeente is dan volkomen afhankelijk van de woningbouwverenigingen. De gemeente mag namelijk pas bou wen, als de woningbouwvereni gingen het laten afweten". LEO MAAT. Winkelierster (76) verjaagt jonge rover LEIDEN - Bij het snoepwin keltje op de hoek van de Ou de Varkenmarkt is gistermid dag, op klaarlichte dag, een poging tot kassaroof gedaan. Tegen drie uur stapte een lan ge jongen het winkeltje bin nen, overigens na eerst aan gebeld te hebben. Aanvanke lijk deed de jongeman alsof hij iets wilde kopen, maar al snel werd een greep gedaan naar de geldlade achter de toonbank. De bejaarde win kelierster (76 jaar) gaf de jon gen echter een paar flinke op- taters zodat hij de kassa liet vallen en de benen nam. In zijn vlucht wist de overvaller nog wel ongeveer vijftig gul den mee te grissen. De jon gen ontkwam met een brom mer die zijn handlanger bui ten startklaar hield. LEIDEN - De verkoop van zomerpostzegels is weer begonnen. Burge meester Goekoop heeft vanochtend in het postkantoor aan de Gere- straat de eerste zegels gekocht. De zomerpostzegels, waarvan de extra opbrengst aan goede doelen wordt besteed, heeft dit jaar de Floriade '82 tot onderwerp. Will van Sambeek heeft een ontwerp voor vier post zegels gemaakt. De bijslag is één gulden op een complete serie. Het Comité voor de Zo merpostzegels gebruikt deze bijslag om instellingen op sociaal en cul tureel gebied te steunen. In 1981 bedroeg de opbrengst ruim 3'/2 mil joen gulden, waarvan 68.800 gulden in Leiden werd besteed. Hiervan profiteerden de Nederlandse Israëlitische Gemeente Leiden, de plaat selijke afdeling van het Rode Kruis, de Stichting Welzijn, het Comité Voltooiing Petrusorgel, de Stichting Meerburg, de Katholieke Stich ting voor Club- en Buurthuiswerk en de Stichting Clubhuizen De Jeugdhaven. Naast het kantoor in de Gerestraat worden de zomerzegels verkocht in de PTT-filialen aan het Bevrijdingsplein en in de Merenwijk. Crama (links) Mevrouw Kerling van de LWS overhandigt sleutels en bloemen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4