Leeuwenhoek: 2.200 woningen Kritiek op functioneren bestuur energiebedrijf Afstand tot laboratoria universiteit 150 meter Leidse stadsrubriek WOENSDAG 7 APRIL 1982 Leiden r rmrw t~ t 1i_ 1. __i_ j t-m LEIDEN - In de Leeuwenhoek, het gebied tussen Plesmanlaan en Wassenaarseweg, wil de gemeente de komende jaren een kleine 2200 woningen bouwen. In het gebied is tevens ruimte gereserveerd voor een uitbreiding van de universiteitslaboratoria en voor kantoren en bedrijven. Een en ander blijkt uit het ont- werp-bestemmingsplan voor de Leeuwenhoek dat de gemeente gisteren presenteerde. In dit plan wordt, in hoofdlijnen, aangege ven wat er de komende jaren zoal met de wijk kan gebeuren op het gebied van wonen, werken en verkeer. Tot dusver waren de plannen steeds zeer omstreden. Wethouder Waal (ruimtelijke or dening) zei gisteren dat het be stemmingsplan voor de Leeu wenhoek het moeilijkste is dat de gemeente ooit gemaakt heeft. Zoals bekend heeft de gemeente stevig in de clinch gelegen met de universiteit over de verdeling van de grond in de Leeuwen hoek en over de gevaren die schuilen in de bouw van wonin gen in de directe omgeving van de universiteitslaboratoria. De mogelijke risico's voor toekom stige bewoners van de wijk ston den tot dusver centraal. In opdracht van de gemeente, de universiteit en het Academisch Ziekenhuis heeft een onafhanke lijk adviesbureau destijds een onderzoek ingesteld naar de ge varen die het wonen in de Leeu wenhoek kan opleveren. Uit het rapport kwam naar voren dat de bewoners van de geplande woonwijk bloot staan aan ver schillende gezondheidsrisico's, maar dat de nabijheid van een LPG-tank verrev/eg het gevaar lijkst is. Afstand Het rapport speelde een belangrij ke rol in de verdere discussie over de Leeuwenhoek. Duidelij ke conclusies, zoals op welke af stand woningbouw aanvaard baar is, ontbraken echter. Na langdurig overleg met universi teit en ziekenhuis heeft de ge meente in het bestemmingsplan een afstand aangehouden van 150 meter tussen de laboratoria en de geplande woningbouw. In deze zone zijn alleen bedrijven (al dan niet gekoppeld aan de universiteit), onderdelen van de universiteit met een niet-labora- toriumfunctie en kantoren toege staan. Ter beperking van de risi co's dienen volgens het bestem mingsplan nog een aantal maat regelen te worden genomen. Ge dacht wordt aan de verplaatsing van het chemicalïenafvaldepot 071-131141 ;iden, Haorlemmerstroat t naar een plaats die verder verwij derd ligt van de woningbouw, opvoering van de filtrering van verdachte stoffen en een beper king van het lozen van afval op de gemeentelijke riolering. Het radioactieve-afvalstoffendepot voldoet al aan de gestelde eisen. Ter beperking van de kans op cala miteiten zouden nog extra veilig heidsmaatregelen genomen kun nen worden binnen de laborato ria. Het gaat hier in belangrijke mate om op vrijwillige basis door de universiteit te nemen maatre gelen. Uit het risico-onderzoek blijkt dus dat de LPG-installatie van het benzinestation aan de Plesman laan het grootste risico vormt. De bouw van woningen in de nabij heid van het LPG-station is dan ook in strijd met de veiligheids eisen. Sluiting of verplaatsing van deze installatie is noodzake lijk voordat tot de bouw van wo ningen, kantoren of bedrijven wordt overgegaan. Het gebied tussen het teitsterrein en het Academisch Ziekenhuis is bedoeld voor de toekomstige woonwijk Leeu wenhoek. Zoals gezegd voorziet het bestemmingsplan in de bouw van een kleine 2200 wonin gen, voor het merendeel in de woningwetsfeer. Daar bovenop wordt in het plan nog rekening gehouden met de bouw, in de zo genaamde 'Van Dam-regeling', van 480 kamers, met gemeen schappelijke voorzieningen, voor werkende jongeren en stu derenden. Toch hoogbouw Volgens het risico-onderzoek dient in de nabijheid van de laborato ria bij voorkeur geen hoogbouw plaats te vinden omdat in de ho gere luchtlagen grotere concen traties van milieuvreemde stof fen zouden voorkomen dan lager bij de grond. In het ontwerp-be- stemmingsplan gaat de gemeen te echter uit van de bouw van een relatief groot aantal gestapel de woningen (tot zes lagen) aan de Plesmanlaan. Deze etage- bouw wordt noodzakelijk geacht om aan te sluiten op hoge aan grenzende bebouwing aan de overzijde van de Plesmanlaan en de hoge bebouwing van de uni versiteit. In verband met de ge luidshinder is het alleen moge lijk speciale terrasflats aan de Plesmanlaan te bouwen. De kans dat binnen enkele jaren met de woningbouw wordt begonnen is gering. De Plesmanlaan zal zijn huidige functie als stedelijke ontslui- tingsweg behouden. De huidige verbreding van de weg ter hoog te van Schouwenhove wordt mo menteel rechtgetrokken. Een soortgelijke verschuiving van een der rijbanen zal ook aan de zijde van de Leeuwenhoek plaatsvinden. Ten westen van het voormalige Pesthuis is de toekomstige hoofdingang ge pland van de nieuwbouw van het AZL. Het bestemmingsplan maakt het mogelijk om tussen Rijksweg 44 en de bestaande universiteitsge bouwen, te weten het Gorlaeus- Donderdagavond 8 april a.8. signeert BOB DEN UYL OPKOMST EN ONDERGANG VAN DE ZWARTE TRUI' in Art Tea House "De Oude Rijn", Stille Mare 4, Lelden, 19.00 - 21.00 uur. Georganiseerd door: ZANDVLIET BOEKHANDEL B.V. Haarlemmerstraat 117, Lelden. en het tiuygenslaboratorium als mede het Centraal Rekeninsti- tuut, nieuwbouw neer te zetten ten behoeve van de subfaculteit Biologie en het Kamerlingh On- neslaboratorium die nu nog in de binnenstad zijn gevestigd. Ten oosten van de laboratoria is nog plaats voor eventuele nieuw bouw ten behoeve van de facul teit der sociale wetenschappen. Het bestemmingsplan maakt het tevens mogelijk het bestaande sportveldencomplex voor uni versitaire bebouwing te benut ten wanneer geen voldoende an dere mogelijkheden meer voor handen zijn. Bedrijven Naast woningbouw en een uitbrei ding van de universiteitslabora toria heeft men ook grond gere serveerd voor bedrijven en kan toren. Voorts is een TNO-vesti- ging waarschijnlijk. In de woon wijk is ten slotte plaats voor een basisschool en een bescheiden winkelcentrum. Het bestem mingsplan maakt de toepassing van stadsverwarming in dit ge bied mogelijk. Burgemeester Goekoop bracht i Kres het boek "Het groene mutsje" van Barend de Graaff n 'Een gemeenschappelijke regeling is al geen ideale democratische structuur. Als daar bovenge noemde ervaringen by opgeteld worden rijst de vraag hoeveel be lang het college hecht aan het de mocratisch functioneren van het energiebedrijf aldus merkt Van Oosten op m zijn schriftelijke toelichting. Mevrouw M. Kres 101 jaar LEIDEN - De Leidse mevrouw Maria Elisabeth Kres—Land- wehr heeft gisteren de respecta bele leeftijd van 101 jaar bereikt. De bewoonster van bejaarden huis Groenhoven, dat vanwege de renovatie tijdelijk aan de Schubertlaan is gehuisvest, kreeg daarom bezoek van burge meester Goekoop. De burge meester bracht voor haar twee boeken en wat snoepgoed mee Lezen is namelijk dé grote hobby van mevrouw Kres, die wars is van alles wat met elektriek te maken heeft. Een telefoon zal ze niet snel gebruiken en ook radio of televisie hebben haar niet in de greep kunnen krijgen. Me vrouw Kres kijkt alleen naar et tv-toestel wanneer de koningin daarop verschijnt. De koningin kent ze namelyk nog uit de tijd dat zij een studentenhuis hield aan de Jan van Goyenkade en de toenmalige prinses daar by vTiendinnen op bezoek kwam. In 1967 verliet mevrouw Kres haar huis aan de Jan van Goyenkade en nam haar intrek in huize Groenhoven. Daar vervult ze de functie van spreekbuis voor an dere bewoners. LEIDEN door René van der Velden Jaap Visser In de Kontzack (1) De Leidenaren Isy en Evy Zwolle hebben een alleraar digst wandelboekje van Lei den gemaakt. De stadswan deling voert 52 pagina's lang van Breestraat naar Bree- straat. Met het boekje in de hand loopt de toerist van hof je naar kerk en van kerk naar hofje. De wandelgids is er niet alleen voor toeristen, meldt de uit gever, boekhandel De Kier: "Het wil elke Leidenaar uit nodigen in de stad te wande len en nu eens niet naar au to's etcetera te kijken maar naar de enorme rijkdom die Leiden bezit. Die rijkdom aan monumenten en geschie denis komt tijdens het wan delen tot leven". Voor de prijs van vijf gulden vijftig. Het boekje is met vaste hand geschreven: het handschrift van Isy Zwolle (pseudoniem voor Ise Zwolle) is in 5000 ex emplaren afgedrukt. "Dat geeft iets eigens", meent Isy Hetzelfde geldt voor de 47 te keningen van Leidse gebou wen van de hand van Evy Zwolle (pseudoniem voor Evert Zwolle). Met die teke ningen en de vele platte- grondjes naast de tekst zou zelfs een vreemdeling in Je ruzalem niet kunnen verdwa len. Het kontzak-formaat van het boekje 'loopt' gemakkelijk. Veel gemakkelijker in elk ge val dan dat je "met lellen van kaarten door de stad ban jert", stel Isy vast. Hij werkt als eindredacteur bij een en cyclopedie terwijl Evy boek houder is. "Maar dat heeft met het boekje niets te ma ken". Of het zou de secuur heid moeten zijn waarmee het boekje is samengesteld of het feit dat het boekje in de vrije avonduren is gemaakt. "Je kan 's avonds ook gaan stappen of teevee kijken" be denkt Evy Zwolle. Een boek je maken, vonden de broers wel zo aardig. In de Kontzack (2)' Het wandelboekje van de Ge broeders Zwolle brengt de oude geschiedenis van de rij ke Leidenaren tot leven. De wandelaar wordt vooral langs de herenhuizen van weleer aan de Oude Vest, de Heren gracht of het Rapenburg ge leid. Ook als het over armen huizen of over hofjes gaat, hebben de broers het over de rijken. Bij het Meermans- burghof aan de Oude Vest wordt aldus verteld van Maarten Ruijckhaver Meer man, de rijke bewindhebber van de Verenigde Oostindi- sche Compagnieën die het hof in 1680 heeft gesticht. Over de arme hofjesbewo ners van toen of van nii (hoge huren) geen woord. Het Ligt er aan welke opzet je kiest, menen de broers. "Wy wilden een leuk boekje ma ken om de oude gebouwen in de stad te laten zien". In die opzet zijn ze uitstekend ge slaagd. Toch zouden wy ei genlijk graag eens een eigen tijds wandelboekje zien He den en verleden zouden daar in overigens best te combine ren zijn. Bijvoorbeeld het verhaal van de Leidse burge meester die anno 1981 met zyn fiets tegen het openbaar vervoer aanknalde, iets voor bij de Waag die in 1658 door Pieter Post is gebouwd. Of: de werknemers van de Olga Matrassenfabriek die anno '81 uit protest tegen hun ont slag met vrachtauto's de ene rijbaan van de Breestraat blokkeerden. Dat was ter hoogte van de zeshoekige Blauwe Steen m de Bree straat waar tijdens de midde leeuwen de door de schepe nen opgelegde straffen van ontpoortering tot onthoof- Isy en Evy op de Kerkbrug zo als ze zichzelf zien in hun iean- delboekje; Ise en Evert zoals fo tograaf Jan Holvast ze ziet. ding ten uitvoer werden ge bracht. Isy en Evy voelen met ons mee. "De VVV zou om de paar jaar zon actueel wandelboekje uit kunnen brengen". Maar als het aan de Leidse VW ligt, dan kunnen we nog wel jaren wachten. De agenda van VW-directeur Roel Dek ker zit al boordevol met za ken zoals 'Hoe krijg ik de Haagse rozenkoningin naar Leiden om de Haagse markt aan te prijzen' of - na protest van de Leidse markt 'Hoe verhinder ik dat de Haagse rozenkoningin in Leiden komt'. De VW heeft nu in elk geval alvast het handzame boekje van de Gebroeders Zwolle om de toeristen kennis te la ten maken met Leiden. Want veel meer dan enkele losse flodder-folders had de VW de toerist tot dusver niet te bieden. De Drentse VW pakt het an ders aan. Die heeft enkele maanden geleden vier kont zak-wandelboekjcs van dc gebroeders Zwolle voor spot prijsjes in de aanbieding Rondom de wandeltour over de Hondsrug heeft de VW zelfs een driedaags arrange ment' gebouwd, met hotels en ruggzak toe Isy en Evy hebben familie in Drente De laatste vier jaar hebben zy m de weekeinden aan de Drent se boekjes gewerkt Een boekje langs de Drentse ri vier De Aa ligt al klaar, te wachten op een uitgever De broers hebben de smaak te pakken gekregen van het ma ken van wandelboekjes Na de landelyke wandelboekjes van Drente (die pas onlangs zyn uitgekomen omdat de broers de weg naar 'de' uitge ver nog niet kenden) maak ten zij de wandelgids van Lei den Over enkele weken ver schijnt een soortgelyke wan delgids van Delft, een uitgave van boekhandel De Kier Dne andere ryke Hollandse steden van weleer staan op stapel: Gouda, Haarlem en Dordrecht. De forse brand die de binnenstad van Dor drecht onlangs teisterde, viel tot opluchting van de broers net buiten hun wandelboek je Aan een kontzak-boekje van Zwolle denken Isy en Evy niet te kunnen ontko- In de Kontzack (3) De Drentse VW pakt het an ders aan. Die heeft enkele maanden geleden vier kont- ak-wmdelbORlüM van da gebroeders Zwolle voor spot prijsjes in de aanbieding. Rondom de wandeltour over de Hondsrug heeft de VW zelfs een driedaags 'arrange ment' gebouwd, met hotels en ruggzak toe. Isy en Evy hebben familie in Drente De laatste vier jaar hebben zij in de weekeinden aan de Drent se boekjes gewerkt Een boekje langs de Drentse ri vier De Aa ligt al klaar, te wachten op een uitgever De broers hebben de smaak te pakken gekregen van het ma ken van wandelbockjes Na de landelyke wandelboekjes van Drente (die pas onlangs zijn uitgekomen omdat de broers de weg naar 'de' uitge ver nog niet kenden) maak ten zy de wandelgids van Lei den. Over enkele weken ver- schynt een soortgelyke wan delgids van Delft, een uitgave van bockhandel Dc Kier. Dne andere ryke Hollandse steden van weleer staan op stap* I Gouda. Haarlem en Dordrecht. De forse brand die dc binnenstad van Dor drecht onlangs teisterde, viel tot opluchting van de broers net buiten hun wandelbock- je. Aan een kontzak-boekje van Zwolle denken Isy en Evy niet te kunnen ontko- Indianen- expositie: 50.000 bezoekers LEIDEN - Een grapjeMe vrouw Groen uit Wassenaar midden op de foto) dacht van wel. want ze keek ten minste niet erg serieus toen de museum-functionaris haar vertelde dat ze de 50.000 ste bezoekster van de tentoonstel ling Indianen van Mexico was. Toen de beste man echter een fraai boekwerk tevoor schijn toverdeverdween de twijfel als sneeuw voor de zon. Haar kinderen en oma werden overigens ook nog voorzien van leerzame werk jes. Wie belangstelling heeft kan de tentoonstelling, die vorig jaar februari werd geopend, nog bezoeken tot 4 oktober dit jaar. PPR-raadslid Van Oosten: LEIDEN "Het democratisch functioneren van het algemeen bestuur van het energiebedrijf Rijnland wordt zeer gefrustreerd door de wijze van voorzitten, het ontbreken van informatie, de la ge frequentie van vergaderen en het niet of nauwelijks reageren van het college op voorstellen uit de Algemene Raad" Dit schrijft PPR-raadslid Van Oos ten, tevens één van de Leidse vertegenwoordigers in het alge meen bestuur van het streeke- nergiebedrijf Rijnland, aan het College van Beheer (dagelijks bestuur) van Rijnland. Van Oos ten verliet vorige week voortijdig de vergadering van de Algemene Raad. In de brief licht hy het waarom toe. De wijze van voorzitten door de Leidse wethouder Fase (WD) heeft volgens Van Oosten tot ge volg gehad dat de raad bijna an derhalf uur praatte over een pro fielschets van een te benoemen adjunct-directeur. "Een onder werp dat feitelijk niet aan de or- de was". "Vervolgens krygt dc raad niet de kans om over wezenlijke beleids lijnen voldoende te discussieren Tussen kwart over elf en half twaalf moeten in een sneltrein vaart de meest belangrijke be slissingen worden genomen", al dus Van Oosten. Ook het uitblijven van informatie stoort het raadslid "Herhaalde lijk heeft de raad moeten aan dringen op het verschaffen van meer inzicht en informatie. Pas na een moeizame discussie over de directie-structuur werd een achtergrond-notitie toegezegd" Het college reageert volgens Van Oosten niet of zeer vetraagd op voorstellen. Hy wyst erop dat de motie-Ranner over energiebe sparing na byna dne jaar door het college werd afgewikkeld. Zijn eigen voorstel over wind energie wacht ook al tien maan den op behandeling. "Het voor stel zal kennelyk zeer grondige aandacht krygen". zo conclu deert Van Oosten cynisch.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3