- en zwemonderwns Vale wordt minder aangetast Tevredenheid over plan Koudenhoorn L^eidse agenda Eerste ontslag onderwijs mogelijk nog voor 1 mei Door nieuw voorstel bedrijfsleider "De Does" In Warmond: Burgers bang voor geweld van jongeren" Open ochtend trekt twintig werklozen Brutale inbraak In Oegstgeest: "Stemlokaal dichterbij Eerste paal opslagplaats Haaswijk" Stad en rand WOENSDAG 7 APRIL 1982 LEIDERDORP - Het zwemonderwijs en het vakonderwijs (gym, teke nen enz.) in Leiderdorp zal bijna geheel worden gehandhaafd. De subsidie voor het godsdienstonder wijs zal worden ingetrok ken. De commissie onderwijs moest gisteravond tussen diverse be zuinigingsmogelijkheden kie zen. In alle mogelijkheden werd er vanuit gegaan dat of he zwemonderwijs flink moest inle veren of het vakonderwijs. Uit eindelijk hoefde die keus niet ge maakt te worden. Bedrijfsleider Timmermans van het zwembad "De Does" kwam met een geheel nieuw voorstel, dat wel de beno digde bezuiniging opleverde, maar niet zoveel ten koste ging van het vak- en zwemonderwijs. Wethouder Verdier had door zijn ambtenaren een nota laten schrijven. Daarin werden allerlei mogelijke bezuinigingen opge somd. Het voorstel van Timmer- mans stond er echter niet in. Tij dens de vergadering kwam de bedrijfsleider ineens met het voorstel dat hem net te binnen schoot. Hij stelde voor de groe pen kinderen die zwemonder wijs volgen te vergroten van 45 naar 75. Dat betekent dat de bus. die eerst maar voor een deel vol zat, geheel gevuld is en dat er een paar uur minder zwemonderwijs per week eeeeven wordt. Alleen kinderen die nog geen diploma's hebben, krijgen in het voorstel van Timmermans zwemles. De anderen mogen vrij zwemmen. Het zwemonderwijs zou zo toch twee jaar gegeven kunnen wor den. In totaal levert het voorstel van Timmermans zo'n kleine veertigduizend gulden op. Het betekent wel dat voor twee zwemvaardigheidsinstructeurs, die tien uur les geven, ander werk gevonden moet worden. Het vakonderwijs zou met dit voorstel een klein beetje in moe ten leveren en het godsdienston derwijs zou niet meer door de ge meente worden gesubsidieerd. De gehele commissie schaarde zich achter dit voorstel. In eerste instantie (toen het voorstel van Timmermans nog niet bekend was) koos een meerderheid van de commissie voor halvering van het zwemonderwijs. Alleen de PvdA (handhaving schoolzwem men) en de PPR (zo min moge lijk bezuinigen op onderwijs) maakten een voorbehoud. Er moet nog wel worden bekeken of het voorstel van Timmermans ook te realiseren is. Overigens zullen de nu voorgestel de bezuinigingen niet worden in gevoerd voordat bekend is hoe veel mee- en tegenvallers de on derwijsbegroting dit jaar heeft. Wethouder Bezemer veroorzaak te nogal wat onduidelijkheid door mee te delen dat als de re gionalisering van het Onderwijs Adviescentrum niet door zou gaan dit jaar (de tweede - grote - bezuiniging op onderwijs) het geld, zo'n 72.000 gulden, zonder al te veel moeite weer binnen de onderwijsbegroting gevonden kon worden. Dat komt omdat er zeer waarschijnlijk een over schot is op die begroting. Vooral het WD-raadslid Huigen pleitte ervoor de voorgestelde bezuinigingen niet door te voe ren zolang onduidelijk is hoeveel geld er over is. Wethouder Ver- dier wil een eventueel overschot best gebruiken om het zwem-, vak- en godsdienstonderwijs nog een jaar te sparen, maar vond dat de raad een beslissing moest ne men over een eventueel meeval ler op onderwijs. "Je moet je af vragen of de meevallers van on derwijs alleen de meevallers van onderwijs mogen blijven. Of dat je gaten op andere posten in de begroting er mee in moet vul len", zei hij. WOENSDAG WARMOND Op één belangrijk punt en wat details na lijkt zowel politiek Warmond als de Warmonder zelf erg tevreden met plan van de Heidemij waarin wordt uiteengezet hoe het eiland Koudenhoorn zou kunnen worden ingericht. Uit het inrichtingsplan moet het uiteindelijke bestemmingsplan voortkomen. Burgemeester Hen- drickx verwoordde de waarde van het inrichtingsschema tij dens de drukbezochte vergade ring, gisteravond, van de raads commissie ruimtelijke ordening als volgt: "Het plan van de Hei demij is geen uitvoeringsplan maar een handvat. Begrijp uit mijn woorden nu niet dat we dit plan niet gaan uitvoeren want de gemeente Warmond zal er alles aan doen het van de grond te krijgen", aldus een enthousiaste Hendrickx. Zoals bekend voorziet het inrich tingsplan in een driedeling van Koudenhoorn, namelijk in een derde dagrecreatiegebied en tweederde rust- en stiltegebied. Voorwaarde is natuurlijk dat de zo lang verwachte brug die de Warmondse gemeentehaven met het eiland moet verbinden ook werkelijk zal worden gebouwd. Hendrickx' antwoord op vragen hieromtrent vanaf de publieke tribune: "Die brug komt er, dat is zeker. Net zoals het zeker is dat er geen auto's of bromfietsen overheen mogen". De vergadering werd ingeleid door Els Kolff, land- en tumbouwar- chitecte bij de Heidemij. en de ei genlijke maakster van dit plan. Zij vertelde dat zij is uitgegaan van de enquête die indertijd is gehouden onder de Warmondse bevolking, de door Warmond ge wenste driedeling en de vergade ringen die eraan zfjn voorafge gaan. Van het grootste belang bij het ma ken van het inrichtingsschema is geweest dat het uitzicht vanaf Warmond op Koudenhoorn en andersom ondanks de ertussen gelegen Leede behouden moest blijven. Kolff: Het eiland is erg hoog opgespoten. Vanaf de Dorpsstraat en de Straat Ter Leede gezien kijk je tegen een koek aan, het loopt bol op en om doorzichten te behouden dient er te worden afgegraven". Toch vormde het uitzicht vanaf het dorp naar het bovenste gedeelte van het eiland, het recreatiege bied, het belangrijkste discussie punt van gisteravond. Commis sielid Van der Zalm (Progressief Warmond) kreeg bijval van de gehele comissie toen hij opmerk te dat de boompartijen tegenover het dorp op het eiland naar zijn smaak te intensief zijn. Hij pleit te voor een algehele doorkijk tot aan 't Joppe - dat ten oosten van Koudenhoorn ligt - toe. Kolff betoogde dat er tussen de ge plande bossages, die overigens zijn bedoeld om luwte te bieden aan de in het recreatiegebied ge projecteerde speel- en ligweides, beter hier en daar uitzicht kan worden gecreëerd. "Maar dat is een kwestie van smaak en u heeft alle bevoegdheid het een en ander te veranderen", voegde ze eraan toe. Over de te creëren aanlegplaatsen (op Koudenhoorn zelf, langs de boezemkade van de Zwanbur- gerpolder en langs het Boter- huisgat en Tengnagel) zei Kolff dat er hoge verwachtingen zijn ten aanzien van de capaciteit van die aanlegplaatsen. Kolff: "Ik heb van uw gemeentebestuur de opdracht gekregen van War mond geen Kaagdorp te maken. Daarom zijn de aanlegvoorzie- ningen beperkt tot zo'n 200 aan legplaatsen". "Bovendien", zo voegde ze eraan toe, "gaat het veel meer om passanten- dan om aanlegplaatsen. Ze zijn vooral bedoeld om mensen de gelegen heid te bieden aan te leggen en via de brug een bezoek te bren gen aan Warmond". Burgerlid Van Dam maakte zich sterk voor het zo min mogelijk aanbrengen van paden door het stilte- en rustgebied en vond de hierin geprojecteerde moestui nen en dierenweides "een te in tense voorziening van activitei ten". Hij pleitte ervoor de moes tuinen meer naar het recreatiege bied te trekken. Ook vond Van Dam dat er in het plan te weinig visplaatsen zyn opgenomen. Kolff antwoordde hierop dat er juist erg weinig wandelpaden in het stilte- en rustgebied zijn op- nomen. Over de visplaatsen zei ze: "Overal waar geen riet is, kan worden gevist". Kolff en Hendrickx benadrukten nog eens het belang van de moestuinen in het overgangs- bied ("die persé geen volkstui nen met bijbehorende huisjes mogen worden"). "Met moestui nen lok je de Warmonders die zo'n lapje gTond hebben gehuurd naar het eiland toe waarmee je meteen bereikt dat er sprake kan zijn van een sociale controle", al dus Hendrickx. Wel komt er bij de moestuinen een berghok waar de Warmonders hun gereed schappen kunnen opslaan. Bonjer (VVD) sprak zijn bewonde ring voor het inrichtingsplan uit. De liberaal vroeg zich echter af of en hoe het eiland zal worden bewaakt. Hendrickx antwoordde hierop dat ze hoopte dat Kou denhoorn niet bewaakt zal hoe ven te worden. "Koudenhoorn is immers gewoon een uitbreiding van Warmond en ik vertrouw er op dat de politie haar werk net zoals in Warmond zal verrichten. Voorts denk ik dat de sociale contróle afdoende zal zijn". Een andere kopzorg van de com missie betrof de Warmondse viervoeters. Van der Zalm wen ste een duidelijke uitspraak over de toegankelijkheid van Kou denhoorn voor honden. "Als we honden toegang verlenen dan moeten we er rekening mee hou den dat Koudenhoorn verwordt tot een hondentoilet. Je moet ze weren of ze er gewoon op laten. Voorzieningen op het eiland zelf om hondenoverlast tegen te gaan hèlpen niet want een hond komt overal waar-ie wezen wil", aldus Van dr Zalm. Hendrickx wilde op deze en tal van andere zaken nu niet ingaan. "De precieze verordeningen over de tijdsduur gedurende welke een boot mag aanleggen en over wel of geen honden op Koudenhoorn zijn thans nog niet ter zake. We hebben hier te maken met een inrichtingsplan en ik ben erg blij dat u allen zo tevreden bent met wat tot nu toe is bereikt", aldus Warmonds eerste burger. De commissie openbare werken vergadert morgen over het in richtingsplan Koudenhoorn. VOORSCHOTEN - "Een groot aantal mensen in Voorschoten heeft angst en is bang dat het aangeven van ordeverstoringen wordt gevolgd door represaille maatregelen". Dit zei CDA- raadslid Meershoek gisteravond in de raadscommissie voor alge mene zaken in Voorschoten. Twee uur lang werd gediscus sieerd over het politionele beleid in deze gemeente en de veront rusting van de burgers over de veiligheid, die aangetast wordt door een paar jeugdgroepen. De ze zijn veelal onherkenbaar om dat zij bij hun acties integraalhel men dragen. Burgemeester Cannegieter be perkte zich tot het eigen gezags- gebied van de openbare orde en wilde niet dat in een openbare vergadering een oordeel zou worden gegeven over de politie ambtenaren. Dat was niet geheel volgens de wens van Meershoek die gesteund werd door Aikens (D'66). Deze laatste benadrukte dat veel mensen hun gevoel voor veiligheid kwijt zijn en uit de volksmond te horen valt dat "de politie niks deed". PvdA-er Visser zei de preventie te missen en vond de opbouw van In Voorschoten: V) de groep Voorschoten van de rijkspolitie erg jong met een groot gemis aan oudere politie functionarissen. De Keuning (WD) verzocht om een besloten behandeling, waardoor man en paard genoemd zouden kunnen worden. Daartoe was de burge meester pas bereid na afloop van de normale vergadering. Cannegieter betoogde dat er een totaal verkeerd beeld bestaat over de Voorschotense politie. "Natuurlijk kan de politie niet overal tegelijk zijn. De meeste or deverstoringen vinden plaats tij dens de avonduren of in de nacht en dan is de bezetting van de groep zeer miniem. Wanneer de burger niet meewerkt, kan de po litie niets uitrichten. Burgers wil len geen aangifte doen van orde verstoringen, maar daardoor ont staan 'maffiaanse' situaties. In zijn algemeenheid is de balda digheid van de jeugd niet groter dan elders in het land". "De politie wordt geconfronteerd met een nieuwe groep jeugdigen die her en der proberen de orde te verstoren. De preventie ont staat eerst wanneer verenigingen en andere instanties werkelijk een vergunning aanvragen voor een groot evenement geheel vol gens de algemene politieverorde ning. Dan is ook de politie op de hoogte van eventuele moeilijk heden". Daarmee verklaarde de burgemeester de grote rel tijdens een disco-avond bij de tennisver eniging 'Forescate', waarbij een bestuurslid gemolesteerd werd en enige auto's werden bescha digd. De vereniging had volgens Cannegieter een vergunning moeten aanvragen en dat had dan tevens de politie voor verras singen kunnen behoeden. OEGSTGEEST Zo'n twintig werklozen hebben vanoch tend de open ochtend be zocht van de stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest (zie foto). Deze stichting bood naast informatie over haar bezigheden de mogelijkheid om zich aan te melden voor het leiden van groepen, zo merkampen en het doen van klussen. De SJJO had in totaal zo'n 160 werklozen met folders in Oegstgeest benaderd. Vol gens een woordvoerder was men toch niet teleurgesteld over de lage opkomst. Opvallend was met name de af wezigheid van vrouwen ter wijl toch het totale werklo- zenbestand in Oegstgeest zo'n beetje voor de helft uit vrouwen bestaat. Schoolgebouw De Noorderwiek, Ter Haarkade, repetitie Leidse Vrouwen koor Hespendes, 19.30 uur. Gomarusschool Vronkenlaan 46, Werkgroep Leiden van de Vereniging tot Bescherming van het Ongeboren Kind, voorlichtingsavond, 20 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, avond rond het thema 'Moederschap, wat doet het ons en wat doen we ermee?', 20 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - kinderfilm 'Lucie's dolle wereld', 14.30 uur. Rapenburg 100 - Leidse Studenten Ékklesia vertoont de film 'Son of man' van Dennis Potter, 21.30 uur. Zuiderkerk - Lammenschansweg 15, jaarvergadering van de Niria lezing over stadsverwarming. 20.15 uur. Café The Duke - Oude Singel 2, optre den aantal dichters, 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66. film Tiet- sendieven'-Vittorio De Sica, woe en do 20 en 22.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, do soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel. 213490. Oegstgeest - Taberna, Julianalaan, och tend voor werklozen, 10 uur. Leiderdorp - Muzenhof, Engelendaal, kinderfilm, 15 uur. gemeentehuis - commissie centrale an tenne inrichting, 20 uur. Voorschoten - Moeder Godskerk, con cert door Christelijk Vocaal Ensem ble Voorschoten, 20 uur. Warmond - gemeentehuis, commissie fi nanciën en economische aangelegen heden, 20 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, commis sie financiën, 20 uur. DONDERDAG Leiden - stadhuis, volkshuisvesting, bouwzaken, sport en recreatie, 20 uur. Stadhuis - regionale Woonwagencentra rayon Leiden, 15 uur. Stadsbouwhuis - Langegracht, commis sie huisvesting migranten 9.15 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - koordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en be geleiding dienstweigeren, tel. 216180/ 149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur, vr soos van 15-17 uur. Leidse Wergroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505 Sportzaal aan het Broekplein in de Me- renwijk - gymnastiekinstuif, 14 uur. Breehuys - Breestraat 19, informatiebu reau Stichting Internationale Werk kampen, 16-20 uur. Oegstgeest - Cultureel Centrum, creatie ve paasmiddag SJJO, 14.30 uur. Warmond - gemeentehuis, openbare werken, 20 uur. Wassenaar - gemeentehuis, financiën, 19.30 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 2 tot 9 april door: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; Apotheek Linnaeus. Kempenaerstraat lb, Oegstgeest, tel. 153274. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel.- ten noorden van de Rijn: 135604, tel. ten zuiden van de Ryn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur,. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 01717-4641. WARMOND - Een inbraak op klaarlichte dag heeft brutale in brekers gisteren een buit met een waarde van tienduizenden gulden opgeleverd. De inbrekers drongen in een villa aan de He renweg in Warmond en namen onder meer sieraden, juwelen en zilveren voorwerpen mee. Ten tijde van de inbraak waren de be woners niet thuis, zodat de inbre kers ongemerkt de tuindeur kon den openbreken. De politie van Warmond verzoekt getuigen, die bijvoorbeeld een vreemde auto voor de villa's aan de Herenweg hebben zien staan, zich te melden. Wethouder Blom: Expositie ZOETERWOUDE- De eerste paal die gisterochtend werd geslagen voor de bouw van het nieuwe onderkomen van de dienst gemeentewerken in Zoeterwoude zal niet gaan behoren tot de meest gezeglijke/Hoewel het slaan vlot verliep, schoot de paal schuin in de grond zodat een nieuwe poging noodzakelijk was. Dat werd officieel verricht door Toon Kleyweg een bekende oud-gediende bij de algemene dienst van de gemeentewerken. De hal gaat nu inmiddels ruim één miljoen gulden kosten. Diverse tegen vallers en prijsverhogingen zijn er de oorzaak van geweest dat het oor spronkelijke bedrag niet toereikend was. De hal moet in augustus/sep- -tcmber gereed ztjn. OEGSTGEEST - De Joris de Wit- teschool zal voor de komende ge- Film meenteraadsverkiezingen ook als stemlokaal voor de bewoners van Haaswijk dienst gaan doen deelde wethouder Blom gister avond mee. Zoals gisteren ge meld hebben de bewoners van deze nieuwe Oegstgeester wijk geklaagd over de indeling van hun wijk bij het stembureau m het bejaardentehuis Hofwgck. Mevrouw Bosman (PvdA) had daarover vragen opgesteld aan het college van burgemeester en wethouders. Zij vond het ook vreemd dat de Haaswijkers naar het verder weg gelegen stembu reau in Hofwijck toe moesten. Zij was van mening dat gezien de ligging de Joris de Witteschocl aan de Kamperfoelielaan de meest voor de hand liggende op lossing zou zijn voor de kiezers uit Haaswijk. In het Cultureel Centrum aan de Marijkelaan in Voorschoten is tot en met 9 mei een tentoon stelling over de zomerpostze- gels 1981. Het gaat hier om post zegels van Ger Dekkers over het nieuwe Nederlandse landschap, handelend over landwinning, polders, ontginning en land bouw. De expositie is elke werk dag geopend van twee tot vijf Crossen De op te richten fletscross-club in Leiderdorp heeft voor haar baan die in 'de Bloemerd' een definitieve vorm zal krijgen, au tobanden nodig om het par cours veilig af te bakenen. Tot nu toe hebben zich zo'n 110 kan didaat-leden aangemeld voor de cross-afdeling en 30 belangstel lenden voor de afdeling fietstoe- ren. Degene die de meeste ban den verzamelt krijgt een cross- flets cadeau (Inlichtingen 892222). In 'Muzenhof aan de Engelendaal in Leiderdorp is donderdag avond de film 'La Carapate' te zien. Aanvang negen uur. OEGSTGEEST "De mogelijk heid bestaat dat we nog voor 1 mei een onderwijzer ontslag moeten aanzeggen". Dat zei de secretaris van de raadscommis sie voor onderwijs in Oegstgeest gisteravond Zoals overal in Ne derland kampt men ook in Oegstgeest met een teruglopend aantal leerlingen op de scholen. Het gevolg van deze ontwikkeling is, dat het op een gegeven mo ment tot gedwongen ontslagen kan komen van onderwijzend personeel. Om de rechtszeker heid voor het personeel te bevor deren vindt men het in Oegst geest gewenst een afvloeiingsre geling vast te stellen. Volgens deze regeling moet dan worden vastgesteld, wie van de onderwijzers op een school het eerst in aanmerking komt voor ontslag. De commissieleden had den gisteravond echter grote moeite met het voorstel van bur gemeester en wethouders hier over. Men had vooral problemen met de voorgenomen 'dubbeltelling'. Het plan is namelijk om dienstja ren in Oegstgeest doorgebracht dubbel te gaan tellen. Het komt er dan op neer dat vijf jaren les die een onderwijzer in Oegst geest heeft gegeven als tien jaren zal worden geteld. Iemand die zeven jaar les heeft gegeven op een school buiten Oegstgeest en nog één jaar binnen de gemeente zou hiermee op een totaal van ne gen dienstjaren komen. WD-er Rijks was het hier niet mee eens. "Het zou er dus op neerko men dat iemand die een paar jaar geleden de stap naar Oegstgeest waagde daar nu voor zou worden gestraft, omdat alleen zijn dienst jaren in Oegstgeest dubbel tel len. Ik vind dat de arbeidsmarkt toch al zo verziekt wordt door al lerlei overheidsmaatregelen. Zouden wij daar dan nog één aan toe moeten voegen?". Verantwoordelijk wethouder Blom verdedigde het voorstel van B en W. "Het is ons er vooral om begonnen zoveel mogelijk de teams van onderwijzend perso neel binnen Oegstgeest in stand te houden". Mevrouw Blom (PvdA) vroeg zich af of men op deze manier niet het evenwicht op de arbeidsmarkt zou verstoren. Van Hazel (CDA) vond dat men in deze zaak wat meer naar het landelijk belang dan naar dat van Oegstgeest zou moeten kijken. Alle aanwezige commissieleden besloten eerst met hun fractiegenoten te gaan praten over deze zaak alvorens een definitieve beslissing te ne- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgeversmaatschappij Letösch Dagblad B V. Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 07^-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabfzorgmg na 19 30 uur); vooruitbetaling te voldoen Bi| automatische Overschn|ving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57,35 Per post f 79.70 Jaarabonnement 217.90 Per post 307,30 0.60 Directie G Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel, Londen. Parijs, Washington, Cairo. Commentator W F J Wirtz I 071-144941 tal 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2