c Polen krijgt voorlopig financiële adempauze Ecivit opnieuw voor rechter nu nogheter van de naald. 3- Paasvoettocht voor jongeren Ombudsman ontevreden over departementen Weer minder belasting ontvangen Onderzoek naar inrichting gehandicapten geëist F alldand-conflict brengt WK in gevaar League WOENSDAG 7 APRIL 1982 Varia FRANKFORT (DPA) - Polen is voorlopig uit de financiële pro blemen. Gisteren is in Frankfort de overeenkomst voor de wijzi ging van de Poolse schuldenlast ondertekend. Aanwezig waren de plaatsvervangend minister van financiën van Polen, W. Bien, de president van de Bank Handlowy (de Poolse bank voor de buitenlandse handel) en een aantal vertegenwoordigers van westerse banken. Het nieuwe schema voor de'aflossing van de Poolse schulden geldt alleen voor de aflossing van kredieten die niet van overheidswege zijn gegarandeerd. De nieuwe aflossingsregeling voor ziet in spreiding over vier jaar van 95 procent van de 2,4 miljard dollar die voor eind vorig jaar moest zijn terugbetaald. Hier voor zijn zeven halfjaarlijkse ter mijnen vastgesteld. De resteren de vijf procent moet dit jaar wor den terugbetaald, en wel in drie termijnen. De rente is 1,75 pro cent hoger dan het Londense in- terbancaire tarief. Polen kan maar kort 'ademhalen' want hoe het aan zijn verplich tingen voor dit jaar moet voldoen is nog lang niet duidelijk. Zeker is alleen dat er op zo kort moge lijke termijn onderhandelingen beginnen over een nieuwe rege ling voor de aflossing van de Na uitspraken over Turks bewind ISTANBOEL - De Turkse sociaal democratische oud-premier Bu lent Ecevit zal op 29 april op nieuw voor een krijgsraad in An kara moeten verschijnen, waar een straf van minstens zeven maanden tegen hem zal worden geëist. Afgelopen winter heeft hij al twee maanden uitgezeten we gens overtreding van decreet nummer 52 van het militaire be wind, waarbij het ex-politici wordt verboden zich uit te laten over de voorbije of toekomstige politieke situatie in Turkije. Kort naar zijn, enigszins vervroeg de, vrijlating overtrad Ecevit dit decreet andermaal in een vraag gesprek met de NCRV-televisie. Nog kwader echter moeten de generaals zijn geworden over het artikel dat twee weken geleden van zijn hand verscheen in het Westduitse weekblad Der Spie gel. Daarin werd de junta ervan beschuldigd, de nalatenschap van Ataturk met voeten te treden juist in het jaar dat ze diens hon- derste geboortedag met grote luister vierde. 'Daar sta ik voor' is het thema van de tiende oecumenische jon- geren-paasvoettocht die het jon gerenpastoraat van het rooms- katholieke dekenaat Leiden en de regionale hervormde jeug draad op 'stille zaterdag', 10 april, houdt. De tocht begint om 2 uur in het Dorpscentrum aan de Schoolstraat 6 in Wassenaar, is ongeveer 18 kilometer lang, voert door de Wassenaarse dui nen en langs het strand en ein digt om ongeveer 10 uur 's avonds. Ter afsluiting is er om half 11 nog een viering in de Dorpskerk. "Het gaat niet om een wandeling of een sportieve prestatie", zegt de aankondiging van de voettocht, "maar om onderweg met elkaar in gesprek te raken". Tijdens de tocht wordt voor drinken ge zorgd, maar deelnemers moeten wel brood meenemen. Hun leef tijd mag niet jonger zijn dan zes tien jaar. Wie meer inlichtingen wil, kan Marga Faassen, De Savornin Lohmanplein 52 Voorschoten, Jan en Plonie Robbers, Erica laan 6 Leiderdorp, Ben Juffer mans, Plantage 18 Leiden, of Rie Derks, Van Wassenaer van Ob- damlaan 23 Wassenaar, bellen. Hervormde Kerk: beroepen te Strijen J. G. Barnhoorn Kapelle (Z.), te Capelle aan de IJssel Joh. Richter Bodegraven; aangeno men naar Kollumerzwaag (Fr.) S. J. Seinen Ferwerd, naar Eist (Geld.) H. Frijling Nijmegen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Alphen aan den Rijn kandidaat A. de Ruiter Aduard, te Spakenburg-Noord A. den Broeder Bergentheim; be dankt voor Winschoten J. van de Wetering Harkstede. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Slikkerveer en voor Clifton (Ver.Staten) j. J. van Ec- keveld Zeist. Ds. C. Jongeboer, hervormd pre dikant te Heusden, gaat eind de ze maand met pensioen. Hij is ook predikant geweest in Val kenburg Zuid-Holland en Lisse. Vorige maand maakte hij de veertig dienstjaren vol. Handleiding De Gereformeerde Kerken in Ne derland hebben onder de titel 'Instaan voor elkaar' een hand leiding gepubliceerd voor het ge sprek met homofielen. Verant woordelijk hiervoor is de sectie 'pastoraat' van het deputaat- schap (commissie) 'Gemeente opbouw'. De werkgroep heeft als ondertitel aan het boekje meege geven: 'een uitnodiging om niet langer onzichtbaar te blijven, een uitdaging om voor elkaar in te staan'. Het boekje is niet als discussiestuk bedoeld, maar als hulpmiddel voor gesprek. Als bijlage zijn de synodebesluiten over de omgang tussen heterofiele en homofiele gemeenteleden en de ervaringen van een gespreksgroep in een plaatselijke kerk aan het boekje toegevoegd. Het bestuur van het Joods We reldcongres heeft een wereldwij de commissie inzake het anti-se- mitisme ingesteld, die uit 67 lan den gegevens over dit verschijn sel wil bijeenbrengen. Een com puter van het instituut voor jood se aangelegenheden in Londen zal de verkregen informatie ver werken. Doel is inzicht te krijgen in vormen en motieven van anti semitisme. De Bond van Duitse Katholieke Jongeren in het bisdom Regens- burg zegt in een open brief, dat ontwapening in fasen met goed doordachte eenzijdige stappen de voorkeur verdient boven het huidige systeem van afschrik king. "Ook met een bewuste en beperkte achterstand kan men vrede bereiken, terwijl het stre ven naar militair evenwicht al leen maar de wapenwedloop aanjaagt" De rooms-katholieke bisschop pen van Japan hebben een lan delijke campagne gelanceerd voor een volledig verbod van atoomwapens en voor internatio nale nucleaire ontwapening. De paus zal van 12 tot 15 mei Por tugal bezoeken. De Wereldraad van Kerken en het Islamitisch Wereldcongres gaan nauwere banden aankno pen. In de slotresolutie van een eerste officiële ontmoeting wordt de noodzaak erkend van een 'christelijk-islamitische dia loog'. Ataturks nalatenschap, zo zei Ece vit, bestond uit het door hem in gestelde en altijd geheiligde par lement en de door hem opgerich te Republikeinse Volkspartij. Deze waren allebei door het be wind ontbonden; zelfs de feest dag (23 april) die aan „het parle ment en het kind" was gewijd, was afgeschaft. De generaalsjun- ta van haar kant verkondigt juist dat zij zich uitsluitend door Ata turk laat inspireren en dat ze zijn levenswerk, dat van uiterst linkse en reactionaire zijde werd bedreigd, heeft gered. Naar algemeen wórdt aangenomen is er een nieuwe „Kemalistische" partij in de maak (Kemal was Ataturks voornaam) die, zij het niet meer door generaals geleid, de „verworvenheden" van het re gime moet behouden en bij de eerstvolgende parlementsverkie zingen een grote meerderheid moet behalen. Links en rechts daarvan is er dan misschien ruimte voor kleinere partijen, maar die zullen niet meer onder leiding kunnen staan van de „ou de" politici, Ecevit en zijn vroe gere rechtse rivaal Demirel. Ook deze laatste oud-premier kwam onlangs met decreet 52 in con flict toen hij in een weekblad - dat meteen in beslag werd geno men - zijn economisch beleid verdedigde. Het was op deze twee dat president Evren een dezer dagen doelde in een toespraak in Bursa, waarin hij aankondigde dat een tijdsche ma voor de invoering van een le vensvatbare democratie - een re ferendum over een nieuw grond wetsontwerp komende herfst, verkiezingen uiterlijk voorjaar 1984 - zou worden uitgevoerd, „niet omdat anderen het willen, maar omdat wij het zelf willen" Voor communisme, fascisme en religieus fundamentalisme was in dit nieuwe bestel geen plaats meer, zo zei hij. schulden over dit jaar. In bank- kringen in Frankfort schat men dat Polen dit jaar drie miljard dollar moet aflossen en een rente van bijna een half miljard dollar moet terugbetalen. De totale bui tenlandse schulden van Polen aan het Westen worden in War schau officieel geraamd op 25,5 miljard dollar: westerse banken houden met op 27 miljard dollar. De overeenkomst die gisteren is ondertekend stond vorig jaar herfst al op papier. De onderte kening is een aantal malen uitge steld omdat de westerse banken eert de zekerheid wilden hebben dat Polen de rente van het afge lopen jaa volledig zou terugbeta len. Polen leek daartoe niet in staat te zijn: al voordat het leger de macht overnam was de econo mische situatie slecht. De steen- koolproduktie - een belangrijke bron van inkomsten - lag vrij wel stil. Beetje bij beetje maakte Polen de rente over en eind maart werd het laatste deel ervan betaald. De woordvoerder van de Dresdner Bank, Hans Friderichs, verklaar de dat het vaststaat dat Polen zijn rente heeft kunnen terugbe talen dankzij financiële hulp van de Sowjet-Unie en andere Oost- bloklanen. Hoeveel steun Polen van die kant heeft gekregen kan met zekerheid worden gezegd. Hoe en wanneer de eerste stappen voor de regeling van de schulden over dit jaar worden genomen hangt af van de politieke ontwik kelingen, niet alleen in Polen zelf, maar ook in de zestien lan den die vorderingen op Polen hebben, vooral de Verenigde Staten. De banken zijn alleen bereid we derom een andere aflossingsre geling te treffen als ook de rege ringen van de schuldeisende lan den de vorderingen willen wijzi gen. Vooral de regering-Reagan wil de overheidskredieten aangrijpen als drukmiddel op het militaire gezag in Polen om een opheffing van de uitzonderingstoestand te bewerkstelligen. De Europese landen nemen een gematigder standpunt in en hebben generaal Jaruzelski al laten weten de kre dietonderhandelingen te willen oppakken. De banken achten een terugkeer naar "normale" economische verhoudingen een belangrijke voorwaarde voor onderhandelin gen over de commerciële schul den. Vooral het herstel van de steenkoolproduktie is van be lang. Met de export van steen kool kan Polen weer in het bezit komen van harde valuta's. Of Po len inderdaad in staat is zijn kre dietwaardigheid te herstellen is echter nog lang niet zeker. BOSTON (AP) - De weersvoorspellingen voor Nederland mogen dan niet gunstig zijn, in het Amerikaanse Boston weet men ook van slecht weer mee te praten. Gisteren viel er tijdens sneeuwstormen zo'n 30 centimeter sneeuw. DEN HAAG (GPD) - De Nationale Ombudsman, dr. Rang. is niet erg te spreken over de medewer king die hij krijgt van de departe menten bij de behandeling van klachten. Hij zei gisteren op een persconferentie naar aanleiding van zijn eerste verslag dat de de partementen steeds terughou dender reageren op zijn brieven. "Ik begrijp het best", zei Rang. "Ik ben een bedreiging die via een onverwachte mogelijkheid, dat wil zeggen ben klacht van een burger, kan gaan controleren". De ombudsman heeft overigens maatregelen genomen om te voorkomen dat een antwoord van een ministerie te lang uit blijft. "Als een ambtelijke orga nisatie niet reageert, roep ik de secretaris-generaal van het de partement op om uitleg te geven. Dat is mij niet in dank afgeno men, maar het functioneert wel. Ik sta immers sterk: ik heb 14 miljoen potentiële klagers achter mij staan", aldus Rang. Het prille enthousiasme van de mi nisteries voor de Nationale Om budsman is volgens Rang lang zamerhand overschaduwd door de ernst van de klachten. Hg ver wacht dat de nu al overstelpende hoeveelheid klachten dit jaar zal oplopen tot 7000. terwijl er 4500 werden verwacht. DEN HAAG (GPD) - De belasting ontvangsten zijn in de eerste twee maanden van dit jaar op nieuw fors teruggelopen. Uit voorlopige cijfers van het minis terie van financiën blijkt een da ling van totaal f750 miljoen, ver geleken met de opbrengst in de eerste twee maanden van 1981. Het sterkst was de daling in ja nuari. toen de ontvangsten met f700 miljoen terugliepen De daling van de belastingont vangsten hangt nauw samen met de verslechterde economische si tuatie en de doorgevoerde loon matiging. Vooral de opbrengst van loon- en inkomstenbelas ting, de vennootschapsbelasting en de belasting op dividenden liepen dan ook aanzienlijk achteruit. Van de indirecte belas tingen ging de btw met ruim f300 miljoen achteruit, wat sa men lijkt te hangen met de terug lopende winkelverkopen. De totale belastingopbrengst be droeg in januari f5,97 miljard, vergeleken met vorig jaar januari f 6,68 mifjard. In februari was de opbrengst f7.24 miljard. Dat was in 1981 nog f7.28 miljard. ARNHEM (GPD) De Vereniging Landelijke Organisatie Moderne Zwakzinnigenzorg wil een on derzoek op rijksniveau waarin het al dan niet verder functione ren van het sociaal-pedagogisch centrum 's Koonings Jaght te Arnhem centraal komt te staan. Dit onder meer naar aanleiding van het doodslaan van een pupil door een verpleger vorige maand. vereniging heefl de bijzondere commissie gehandicaptenzorg en de Tweede Kamer om dit on derzoek verzocht. In het schrij ven vraagt de landelijke organi satie zich af waarom de erken ning van 's Koonings Jaght als centrum voor zwaar geestelijk gehandicapten niet wordt inge trokken. Twee jaar geleden ge beurde dat wel met het Brabant se Hertejong. een kleinschalige woonvoorziening voor diep- zwakzinnige kinderen. Het Hertejong bleek niet te vol doen aan de wettelijk gestelde ei sen. 's Koonings Jaght doet dat wel.maar dat zegt volgens de ver eniging niet alles „Die eisen hebben vooral betrekking op brandveiligheid etcetera", aldus een woordvoerder. Volgens de landelijke organisatie is het al jaren bekend dat er zich op 's Koonings Jaght bij tgd en wijle zeer extreme situaties voor doen rond de verpleging van pu pillen. ADVERTENTIE EERSTE INTERVIEW MET WALESA. HET GEVECHT OP DE KOPPENBERG. Deze week in de vernieuwde Nieuwe Revu. Op zestien extra pagina's. Actuele sport: de gemeenste kasseiklim in de Ronde van Vlaanderen. Actueel nieuws: het eerste in het geheim gemaakte inter view met Walesa sinds zijn arrestatie in december. Verder: dossier dierenliefde over de aanbidding van hond en kat; onthullingen over Limburgse bouwfraude; reportage over een rugbyteam van straatschoffies; een interview met Jo Lemaire en nog veel meer. I LONDEN-BIRMINGHAM (GPD) Het conflict tussen Engeland en Argentinië over de Falkland- eilanden kan gevolgen hebben voor het wereldkampioenschap voetbal. Groot-Bnttannie is van 13 juni tot 11 juli met drie naties vertegenwoordigd in Spanje en daar trekt ook wereldkampioen Argentinië het voetbalkloffie aan. Schotland. Noord-Ierland en Engeland zijn niet in dezelfde groep ingedeeld als de Zuidame rikanen, maar in het verloop van het toernooi is een ontmoeting tussen de landen denkbeeldig. Schotland kan bijvoorbeeld in de tweede ronde op de wereld kampioen stuiten. De voetbalbonden van Engeland, Noord-Ierland en Schotland heb ben het ministerie van buiten landse zaken inmiddels ge vraagd hoe zg zich moeten op stellen. FA-vooratter Bert Milli- chip liet desgevraagd gisteren weten „dat de Engelse voetbal bond geen struisvogelpolitiek kan bedrijven door net te doen alsof deze inval de voetbalwereld niet raakt. Want dat laatste is wel degelijk het geval". Voor televisierechten zijn miljoe nen betaald, de handel in WK- prularia is op gang gekomen en de supporters hebben reizen ge boekt. Het ministerie heefl offi cieel nog niet gereageerd, offi cieus is vernomen, dat met terug trekking rekening gehouden moet worden als het bij aan komst van de Engelse vloot tot een treffen tussen de Bntten en Argentijnen komt Keith Burkinshaw. de manager van Tottenham Hotspurs dat vanavond in de halve finale van het toernooi om de UEFA-cup aantreedt tegen Barcelona, legt vooralsnog alle politieke proble men naast zich neer De Londen se ploeg heefl twee Argentijnen (Vilas en Ardiles) onder contract, van wie de zondagavond naar Ar gentinië teruggekeerde Ardiles zich zaterdagmiddag in de beker- ontmoeting tegen Leicester City tal van fluitconcerten moest la ten welgevallen. Zorgen Om die reden ook drong Ricardo Vilas. die na een wekenlange ab sentie vanwege een blessure weer beschikbaar is. aan op een gesprek met Burkinshaw. Bur kinshaw „Vilas maakte zich nogal zorgen over de reacties van het Engelse publiek. Tegenover mij heefl hg gezegd hoe hg over de inval dacht fcn wat mezelf be treft de politieke controverse tussen Engeland en Argentinië laat mij voorlopig koud. Daarom zal Vilas ook gewoon spelen". Op Ardiles kan Burkinshaw dit sei zoen echter geen beroep meer doen. Volgens afspraken mocht de Argentijn zondag naar zijn va derland terugkeren waar hij zich maandag voegde bij de Argen tgnse selectie van bondscoach Menotti De regerend wereld kampioen is al sinds enkele we ken in trainingskamp. Wel heefl Burkinshaw Ardiles verzocht naar Londen terug te keren voor de Cupfinal van 22 mei tegen Queens Park Rangers „Maar op dit moment", zo heefl Ar diles vanuit Argentinië laten we ten, „weet ik nog niet of ik dat wel doe. Het hangt nauw samen met de politieke ontwikkelingen in de komende weken". Hg maakte er geen geheim van „big te zgn dat de Argcntgnen na 149 jaar weer bezit hebben genomen van de Falkland-eilanden" Naast Ardiles kan Burkinshaw vanavond evenmin beschikken over Steve Archibald, die door de UEFA is geschorst, terwijl daarnaast blessures het meespe len van Roberts en Crooks twg- felachtig maken. LONDEN - De uitslagen van de gisteren in de Engelse lea gue gespeelde wedstrgden zijn: Birmingham-Everton 0-2, Middlesbrough-Leeds 0-0. Swansea-West Brom- wich Albion 3-1, West Ham United-Wolverhampton Wanderers 3-1.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21