c PSV ontloopt draai om oren Feyenoord stijgt bij de gratie van de anderen D Ajax op weg naar zoveelste record Goed begin van Vermin Willem II haalt uit tegen zwak Utrecht FC Twente zietzekerewinst omgebogen in nederlaag WOENSDAG 7 APRIL 1982 WESTERBORK (ANP) - In de openingsronde van het 64ste persoonlijke damkampioen schap van Nederland heb ben Rob Clerc en Hans Ver min de volle winst behaald. Alle overige partijen eindig den in remises. Deze in Westerbork gespeelde eerste zitting kende een ze kere damsensatie door de kapitale fout die Vermin in duidelijk gewonnen positie maakte. Hij had geluk dat Luteyn dezelfde denkfout maakte en opgaf. Rob Clerc besliste een inge wikkelde partij in hevige tijdnood met een winnende combinatie tegen Stokkel. Van der Wal moest een punt toestaan aan Bauke Bies. De uitslagen uit de eerste ronde: Clerc-Stokkel 2-0, Smeenk-Pal- mer 1-1, Van den Borst-Jansen 1-1, Van der Wal-Bies 1-1, Lutey- n-Vermin 0-2, Bronstring-Heus- dens 1—1. Sport De commissaris van de koningin in de provincie Drente, mevrouw Schilthuis verrichtte gisteren de opening van het NK-dammen. Zij speelde de eerste zet in de partij Jannes van der Wal - Auke Bies (links). De heren kwamen overigens remise i ROTTERDAM Feyenoord wordt zo ongeveer in een fauteuil naar het Europese toneel gedragen. Hoezeer de ploeg zich ook lijkt te beijveren het seizoen zonder enig succes af te sluiten: het wil gewoon niet lukken. De Rotterdammers kunnen de ene na de andere wanprestatie afleveren; de kansen op EC-voetbal stijgen in deze periode alleen maar. Met het banale spel dat tegenwoordig wordt gespeeld, zou het doek eigenlijk allang gevallen moeten zijn voor de Kuipformatie; de praktijk is dat Feyenoord met het scoren van het 2000ste eredivisiedoelpunt tegen Roda JC (1-0, dus) nu zelfs is opgeklommen naar de vierde plaats. TILBURG (ANP) - Voor het eerst heeft Willem II als eredivisionist in een thuiswedstrijd tegen FC Utrecht gescoord. En hoe! Twee gave tref fers van Rob McDonald en een benutte strafschop van Johan Haver- mans brachten de Tilburgers de zege van 3—0. Een zeer verdiende over winning, die zonder twijfel hoger was uitgevallen als doelman Van Breukelen niet zo in vorm was geweest. De international redde voor rust knap op inzetten van McDonald en Huybregts. AZ'67 Moeilijker dan verwacht heeft AZ'67 gisteravond beide punten behaald in het duel tegen NEC. Met veel geluk en dankzij doelpunten van Jon ker, Peters en Tol werd voor ongeveer vijfduizend toeschouwers na een ruststand van 0—0 uiteindelijk met 3—0 van de Nijmegenaren gewon nen. Met een klein beetje fortuin had NEC al na twee minuten een comfortabele voorsprong kunnen hebben. Eerst moest Treytel alle zei len bij zetten bij een afstandsschot van Salfischberger, daarna trof Frans Janssen de paal. Het typeert de zwakte van de rest (uitgezonderd Ajax, PSV en mis schien AZ) dat de Rotterdam mers de mogelijkheid om dit sei zoen nog met een troostprijs af te sluiten weer geheel in eigen hand hebben. Op de vitale mo menten laat de concurrentie (FC Utrecht en Haarlem, de tegen stander in de eerstvolgende thuiswedstrijd op 18 april) het opzichtig afweten. En niet alleen de concurrentie, ook de directe tegenstanders die er gewoon niet aan lijken te willen dat dit Feye noord qua voetbal allang is af- geschminkt. De Graafschap toonde het zaterdag al aan, Roda JC kwam het gisteravond in de Kuip benadrukken. Timide het eind van de Rotterdamse driedaagse over het veld. Geen spoortje van geloof in eigen kun nen was te ontdekken bij het team dat zondag Sparta nog te recht had gewezen, in de Kuip hadden ook de jonge Limbur gers last van plankenkoorts. Routinier Nanninga liet zich wil loos uitschakelen door de jonge Duut (lang niet de slechtste Feyenoorder) en Hendriks, Enk- sen en Marijnissen liepen verlo ren rond hoewel de laatste twee toch uiterst zwakke tegenstan ders hadden in Troost en de bar slechte Stafleu. Dat de off-day van die twee geen gevolgen had, kwam in eerste in stantie door de verlegenheid van Roda en in tweede instantie door de werklust die de rest van de Feyenoorders aan de dag legde. Met al hun ijver en inzet konden ze echter het gebrek aan echte ENSCHEDE (GPD) Het heeft weinig gescheeld of PSV had anderhalve week voor het cruciale competitietreffen tegen Ajax een gevoelige draai om de oren gekregen. In het Diekman-stadion, waar de Eindhovenaren het traditiegetrouw moeilijk hadden, zat FC Twente lange tijd op rozen, maar bezat de Libregts-equipe uiteindelijk toch de langste adem. De in passiviteit uitblinkende PSV-ploeg keek bij rust nog tegen een terechte 2-0 achterstand aan, maar kreeg in het slotkwartier de door vermoeidheid geplaagde Enschedeërs alsnog op de knieën: 2-3. Evenals zateragavond tegen Go Ahead Eagles, waar PSV met 4-1 van won, begonnen de Eindho venaren met twee spitsen (Geels en Koolhof), met daarachter een zwervende Thoresen. Geels werd echter uitgeschakeld door Twen- te-voorstopper Harleman en Thoresen kwam niet echt uit de verf tegen zijn persoonlijke be waker Kila, waardoor PSV-trai- ner Libregts het pas uitgedachte 4-4-?-systeem al in de rust moest bijstellen. „Met René van de Kerkhof', zo verklaarde Li bregts, „probeerde ik-wat meer pressie via de vleugels te krij gen". Toch ging het ook Libregts te ver om het falen van zijn ploeg in de eerste helft enkel en alleen toe te schrijven aan de voorhoede. „Een verklaring ervoor heb ik ook niet", verduidelijkte hij la ter, „maar bij ons ontbrak in de eerste helft iedere vorm van agressiviteit". Het gevolg was dat er van enige creativiteit ook totaal geen sprake meer kon zijn. Het PSV-middenveld, dat de laatste weken toch al niet uit blinkt door geniale vondsten, wist totaal geen lijn in de op bouw te brengen, terwijl het uit verdedigen van de laatste linie ook beneden maat bleef. Het had dan ook weinig gescheeld, of de desinteresse van PSV had catastrofale gevolgen gehad. Al na een minuut spelen schoot Ab Gritter, voor het eerst sinds an- EREDIVISIE MVV-Haarlem 2-1, NEC-AZ'67 0-3. Feyenoord—Roda JC 1—0, Willem II-FC Utrecht 3-0, PEC Zwolle-Go Ahead Eagles 3-0, FC Twente-PSV 2-3, De Graafschap-NAC 0-0. Aja- x-Sparla 5-1, FC Den Haag-FC Gro ningen (verschoven naar 12/4). Ajax 27 20 3 PSV 27 20 3 AZ'67 27 17 4 Feyenoord 27 12 10 FC Utrecht 27 14 Haarlem 27 12 NAC 27 10 Sparta 27 9 Roda 27 11 Groningen 26 9 GA Eagles 27 9 FC Twente 27 11 Willem II 27 8 PEC Zw 27 6 NEC 27 7 MW 27 6 Den Haag 27 4 Graafschap 27 3 5 11 27 8 9 26 7 11 25 3 13 25 5 14 2! 8 13 20 6 14 20 7 14 19 5 17 13 6 18 12 2. Kist (AZ'67)24 3. Geels (PSV)15 4 Eriksen (Roda JC). McDonald (Wil lem II. Schapendonk (MVV)14 7. Loggie (Sparta). Houtman. (FC Gro ningen), Vanenburg (Ajax). Thoresen (PSV)12 derhalf jaar weer spelend als cen trumspits, de bal op sublieme wijze achter de verbouwereerde Pim Doesburg. En terwijl de PSV-defensie nog nauwelijks leek te beseffen dat het duel be gonnen was, kogelde de Twentse vleugelspits Sanchez Torres de bal buiten bereik van Doesburg tegen de kruising. Geen weerwerk PSV kon de jeugdige Twentse ploeg vooralsnog weinig weer werk bieden. De aanvallers kwa men nauwelijks los van hun di recte tegenstanders, terwijl de aanvoer van achteruit weinig om het lijf had. De Eindhovense po gingen om iets terug te doen wer den ontkracht door een enorme besluiteloosheid in de opbouw en er ontstond dan ook nauwe lijks gevaar voor de Enschedese keeper Theo Snelders. De tegen stoten van FC Twente daarente gen, weliswaar niet altijd even doordacht uitgevoerd, waren aanmerkelijk meer doelgericht, en het was dan ook niet zo ver wonderlijk dat de ploeg van Groener de marge nog voor rust kon vergroten. Stuntelig uitverdedigen van Erwin Koeman lag ten grondslag van de tweede Enschedese treffer. De PSV-middenvelder verspeel de de bal op kinderlijke wijze aan Sanchez Torres, die oog in oog met doelman Doesburg wel raad wist met dit geschenk: 2-0. De schade had voor PSV zelfs nog groter kunnen worden als twee knappe afstandschoten van Jaap Bos hun doel niet ternau wernood hadden gemist. Met René van de Kerkhof als derde aanvaller voor Ernie Brandts probeerde PSV in de tweede helft het een en ander recht te zetten. Al na twee minuten leek deze wissel succes te hebben, maar de inzet van de op links de marrerende Van de Kerkhof werd door Ab Gritter, na het uit vallen van Van Gestel verhuisd naar de backplaats, van de doel lijn gehaald. De goed spelende Twentse libero Rutten moest zijn doelman in het verdere verloop van de wedstrijd ook nog eens op de doellijn te hulp schieten na een inzet van Koolhof, maar ver der kwam PSV vooralsnog niet. 26-53 Op moment dat PSV er nauwe- 30-53 lijks meer in leek te geloven, 25-58 haalde Libregts de falende Geels 25-70 naar de kant ten gunste Landsbergen. Deze wist met zijn lengte onrust in de Twentse de fensie te brengen, omdat daar een specifieke 'kopper' ontbrak. Thoresen wist van de onzeker heid in de Enschedese verdedi ging als eerste gebruik te maken. Met nog slechts 12 minuten te spelen verlengde de vrijstaande oud-Twentenaar een voorzet van Poortvliet met het hoofd: 2-1. De door veel blessures geplaagde Twentse ploeg wist het hoofd vervolgens niet meer koel te hou den en raakte het spoor volledig bijster. Allereerst kopte de in de lucht heersende Landsbergen een voorzet van Stevens in de touwen en in de op een na laatste minuut werd het lot voor de En schedeërs definitief bezegeld. Terwijl libero Rutten met kramp op de grond lag, brak Thoresen door op links. Hij bediende Poortvliet die, andermaal met het hoofd, de anti-climax voor Twente compleet maakte: 2-3. Toen het nog goed ging met FC Twente. Manuel Sanchez Thorres (midden) legt aan voor een schot De PSV-ers Jan Poortvliet (links) Piet Wildschut (achter Torres) en Ernie Brands kijken angstig toe. In de slotfase zou PSV de winst nog grijpen. klasse nooit compenseren nu Je- liazkov (hij is zaterdag in het gips afgereisd naar Sofia) en de grie perige Van Hanegcm ontbraken. De enige fantasie die tegen Roda te bespeuren was, lag opgesloten in de opstelling met Van Deinsen als linkerspits en Wijnstekers op het middenveld. Dat bleek geen succes, dus was het voetbal weer uiterst mager en voorspelbaar. Spelhervatting Het Rotterdamse overwicht dat op grond van de werklust werd op gebouwd. leverde dan ook zel den iets op en in de sporadische gevallen dat er gevaar dreigde werd dat hoofdzakelijk gepeurd uit spelhervattingen. Driemaal had Roda-doelman Smits in de eerste helft assistentie nodig. Tsinos en Marijnisse voorkwa men na corners op de doellijn dat kopballen van Duut en Van Til doel troffen en Van de Ven stond een treffer van Kaczor in de weg. na de enige voorzet van Budding die aankwam. De rechterspits, die een imitatie leek te willen neerzetten van de onzichtbare man. werd in de pauze vervangen. Ook met stand-in Vermeulen (aanvanke lijk op de bank gehouden omdat trainer Jezek hem wilde prikke len), Van Deinsen en Wijnstekers op hun oude plek en Nielsen en de voor Troost ingezette Hoek stra op het middenveld, verbe terde er echter niet veel. Feye noord viel nog meer aan. maar dreigde relatief nog minder dan voorheen. Het wekte hevige irritatie bij de 9000 in het stadion verscholen kijkers, die niet waren thuisge bleven voor het avondje AVRO. In "Dallas" wordt tenminste nog eens bewust raak geschoten en die tv-serie zal best vermakelijk zijn voor geïnteresseerden. Dat element ontbrak bij Feyenoord- Roda. dat louter toevallig toch nog een (verdiende) winnaar kreeg Dankzij Brard. die zeven minuten voor het einde alleen raak kon schieten via het been van Degens. In alle opzichten een opmerkelijk doelpunt. Niet alleen door de fortuinlijke wijze waarop het tot stand kwam. maar ook omdat het hier het 2000ste eredivisiedoelpunt van de Rotterdammers betrof. Het was het enig bijzondere van de wedstrijd. PAUL DE TOMBE Invaller Molenaar scoort tegen Sparta honderdste competitiedoelpunt AMSTERDAM - De met talloze re cords 'vergulde' annalen van Ajax mogen ogenschijnlijk nau welijks ruimte laten voor een nieuw hoogtepunt, maar dat neemt niet weg dat de Amster dammers dit seizoen hard op weg zijn een nieuwe dimensie aan de toch al rijke clubhistorie toe te voegen. Tegen het als 'pit tig' ingeschatte Sparta werd op vallend gemakkelijk met 5-1 ge wonnen, waardoor Ajax niet al leen de grens van 100 doelpun ten in dit seizoen bereikte, maar tevens nog maar 22 goals is ver wijderd van de record-produk- tie die in de competitie 1966-'67 werd afgeleverd. Ajax heeft in de huidige voetbal jaargang nog zeven tegenstan ders te goed om het record van 122 treffers van toen te evenaren of te overtreffen. De opponenten 58-30 52-44 42-33 42-35 37-33 46-41 43-41 49-49 41-43 43-46 39-52 37-57 zijn achtereenvolgens NAC, PSV (dat 18 april naar Amsterdam komt en nu al voor een ongeken de voorverkoop van ruim 50.000 kaarten heeft gezorgd), Go Ahead, FC Utrecht, Roda JC. AZ '67 en Haarlem. Zoals Ajax in het rijke voetbalver leden snel placht af te rekenen met zijn tegenstanders, zo stelde het ook gisteravond in een om mezien de winst veilig, waarna het de service aan het recordaan tal van 25.000 dit seizoen in De Meer volledig uit het oog verloor. Na 45 minuten lang reclame te hebben gemaakt voor voetbal kwam er in de tweede helft van het duel met Sparta een abrüpt einde aan de 'STER-uitzending'. Pas tegen het einde van de wed strijd raakte Ajax opnieuw geïn spireerd en breidde het de in het eerste bedrijf bereikte voor sprong van 3-0 uit tot 5-1. De terugval van Ajax vloeide al voort uit het feit dat de Am sterdammers te snel verzadigd waren en in de tweede helft niet meer de behoefte voelden om het hoge tempo dat daarvoor was aangehouden nog te volgen. Sparta, dat eerder volledig was overspeeld en niets anders had kunnen doen dan genieten van een ware show waarin Ajax voor de zoveelste maal duidelijk maakte dat voetbal nog wel de gelijk erg mooi kan zijn, mocht na rust het idee hebben dat het toch niet zoveel voor de lijsttrek ker van de eredivisie behoeft on der te doen. Spelers als Van Gaal en Tiktak begonnen zich einde lijk te manifesteren, terwijl Ajax nog slechts plichtmatig zijn werk deed. „Zoiets ligt natuurlijk voor de hand, als je een helft zo goed hebt gevoetbald. Ik ben allang blij dal de mensen in de eerste helft geweldig voetbal hebben gezien. Het is duidelijk dat Ajax zonder Cruijff klasse-voetbal laat zien en met Cruijff voetbal van super-klasse demonstreert", nam Kurt Linder zijn discipelen in bescherming. Dergelijke superlatieven waren ze ker van toepassing in de periode waarin Ajax nog alles met Sparta kon doen en laten wat het wilde Na negen minuten leidde dat al tot de openingstreffer van Kieft. Zes minuten later stelde Kieft zich andermaal voor en negen minuten voor rust maakte Van enburg met een schitterende schijnbeweging duidelijk waar om hij als een van de grootste ta lenten van Ajax bekend staat 3- 0 De voortzetting liet erg lang op zich wachten Enerzijds omdat Ajax de uitdaging miste om zicb opnieuw waar te maken, ander zijds omdat Sparta zich veel agressiever opstelde. e spelopvatting leidde tot kansen voor Tiktak en vooral voor Van der Gyp, die doelman Galjé eenmaal passeerde, maar in zijn hoogmoed te lang wachtte waardoor de stand-in van Schrij vers de bal voor de voeten van de aanvaller kon weggrissen De Rotterdammers, bij wie aan voerder Dick Advocaat maandag naar het Amerikaanse San José vertrekt om te solliciteren bij Earthquakes, maakten als ploeg «Chtfll weinig indruk Dat toonde opnieuw Kieft en de VOOf h. t eerst sinds 13 februari weer eens opdravende Keje Molenaar aan In de fase waarin Ajax er door het publiek met langzaam hand geklap op attent werd gemaakt dat er gevoetbald diende te wor den. leverde Kieft zijn derde doelpunt in dit duel af en eiste Molenaar de eer van de 100ste treffer op. Pas toen. een minuut voor tyd. mocht Blind voor 5-1 zorgen •7/ R&PUVlup-PEE1g X&MEAJ'.'}

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17