"De Krijgsraad speelt altijd thuiswedstrij d" ïllfe Een Fbgggnpohl is z'n gdd meer dan waard nfr^4i Salarisproblemen openbaar vervoer bijna opgelost Voor het eerst vervangende interview dienst voor totaalweigeraar poggenpohl te WOENSDAG 7 APRIL 1982 Varia PAGINA 13 Door Pieter van de Vliet Het Hoog Militair Gerechtshof (HMG) heeft het voorlopig arrest van totaal weigeraar Joost Duinhof geschorst om hem de kans te geven op een expe rimentele straf. Het betekent dat voor het eerst een totaalweigeraar vervan gende dienst mag doen zonder eerst militair te zijn gekeurd en zonder voor de Commissie Gewetensbe zwaarden Militaire Dienst te zijn ver schenen. Pieter van de Vliet sprak met de 19-jarige rechtenstudent uit Utrecht. Hij moet ook wel eens moei lijke redevoeringen houden" „Mijn vader is in zyn politieke partij een discussie aange gaan over het totaalweigeren omdat hij vindt dat ze als vle andere politieke partijen op dat punt in gebreke zijn ge bleven". Joost Duinhof"De gevangenis is een misdaadschool" Ik heb gisteren verteld over André Boers en David Kleerekoper, die tijdens een toeristische Vernu- reis naar de Sow jet-Unie in de ■pleisterplaatsen Moskou, Kiev, Odessa, Kisjinjev en Leningrad zoveel mogelijk joodse geloofsge noten hebben opgezocht. Alle maal „refuseniks"wier adressen zij kenden (André Boers is voor zitter van de Nederlandse Zionis ten Bond), omdat deze joden ver geefs een uitreisvisum naar Is- rctël hebben aangevraagd. André en David kennen geen Russisch, maar dat bleek geen probleem: van de vele gesprekken die zij voerden gingen 90 procent in het ivriet (hebreeuws), vijf procent in het jiddisch en vijf procent in het Engels. Dat herinnert me aan een verhaal van Karei van het Reve, die kort na de oorlog als tolk van dr. Max Euwe een schaaktoernooi in Moskou bij woonde, een keer met de Ameri kaan Samuel Reshevsky de stad in trok, daar in een biljartzaal verzeild raakte, waar Reshevsky zich uitstekend met de aanwezige Moskouse biljarters bleek te kun nen verstaan. In het jiddisch... Bijna alle refuseniks die David en André ontmoetten, waren na hun visumaanvrage ontslagen, - ze ker nadat zij dat visum na een eerste afwijzing weer een tweede keer hadden aangevraagd. Soms slaagt men erin een nederiger functie te veroveren, zoals die in genieur die nu liftbediende was, maar meestal raakt men zonder werk, en is men afhankelijk van familie en geloofsgenoten. Want „80 procent van het laatst geno ten salaris" is er in de USSR niet bij. „Docent ivriet" wordt overi gens niet als beroep erkend. Ze hadden iemand ontmoet die ge tracht had belasting te betalen over zijn honoraria als docent ivriet, maar hij kreeg zijn belas tingcentjes terug met de medede ling dat dit geen beroep was, en dat hij dus ook geen belasting kon betalen. ,Soms vroeg je jezelf verbijsterd af, waar je je bevond", vertelde André Boers. „Je stapt midden in een Russische stad zo'n typisch Russisch huizenblok binnen, je belt aan, er wordt opengedaan, en opeens sta je in een andere we reld. Aan de muur hangen foto's van Golda Meir, Menachim Be gin, Ben Goerion, Theodor Herzl, ansichten uit Israël, een platte grond van Jeruzalem... Er staan boeken over Israël in de kast, om de tien minuten stapt er iemand binnen, het is een komen en gaan van joodse vrienden en familieled- den, iedereen spreekt ivriet, en er wordt gediscussieerd over de po litieke situatie in Israël en over het probleem van de Palestijnen. Toen Ina Nepomnjasja ons vroeg de volgende dag terug te komen, omdat we dan iets konden vertel len aan het klasje leerlingen die bij haar ivriet studeerden, vroeg ik waarover ik dan zou moeten spreken? Over het Palestijnse probleem, was het antwoord. In Leningrad ontmoetten we een re- fusenik die tijdens het gesprek vertelde dat hij wel eens een le zing over Japanse computers had gehouden, en daarvoor ook wat Japans had gestudeerd. Ik vertel de hem toen dat ik ook Japans studeerde, hij haalde grote vellen tevoorschijn met Japanse karak ters die we toen samen bekeken, als toen de KGB was binnenge vallen zou dat een buitengewoon verdachte indruk gemaakt heb ben: twee joden met keppeltjes op die op hun knieën op de grond Japanse teksten aan het bestude- Het les geven en het les nemen in het ivriet, is overigens geen sinecure. Vier maanden geleden, zo was bekend geworden, had de KGB weer eens al het materiaal bij de 19-jarige Ida Nepomnjasja weg gehaald. Alle adressen van de re fuseniks zijn natuurlijk bekend en het is ook bekend dat zij regel matig bezoek ontvangen uit het buitenland. De gebruikelijke tac tiek die gevolgd wordt is, dat men dit een paar maandjes aan ziet, en pas een inval doet als men mag aannemen dat er in middels wel genoeg materiaal (boeken, tijdschriften, leerboe ken) is aangevoerd om in beslag name aantrekkelijk te maken. Soms wordt er nog wel eens iets teruggegeven ook: een van de re fuseniks vertelde dat hij het Oude Testament weer teruggekregen had. Maar het blijft niet alleen bij huis zoekingen en in beslagnames. In Kiev was een refusenik 's mid dags thuisgekomen, na enige uren afwezighed. Hij had zijn jas nog niet uit of er werd gebeld, huiszoeking!, ze liepen regelrecht naar de koelkast en vonden daar een pistool en een zakje hasjish... Een jongen die les nam in ivriet, werd op weg daarheen door zes man in elkaar geslagen. Toen hij na een tijdje, geheel versuft, weer bijkwam en opkrabbelde, schoot de politie toe en arresteerde hem. Op het politiebureau kwam een van zijn aanvallers getuigen dat hij door hem, de jood, was aange vallen. Hij zit nog steeds vast. „Hoe word je totaalweigeraar? Dat is een proces. Dat groeit. Als 17-jarige krijg je een op roep voor de militaire keu ring. Je hebt nog weinig over dat soort zaken nagedacht. Je praat erover met je vrienden op het Christelijk Lyceum. Je schrikt omdat er zoveel geld wordt weggegooid aan wa pens, terwijl er dagelijks mensen doodgaan van de honger. Dat zijn dingen die niet kloppen, hoe je het ook beredeneert". ,Zo word je anti-militarist. Het militarisme is iets waarvoor ik bang ben, waar ik ver van wil blijven. Dan zeggen ze: we hebben in Nederland toch een schitterende Wet Gewe tensbezwaren Militaire Dienst. Je hoeft alleen maar de militaire keuring te onder gaan en je geweten te laten onderzoeken door een com missie en als die commissie gunstig beslist, mag je ver vangende dienst doen. Na tuurlijk is die wet beter dan in de meeste andere landen. Oost-Duitsland, Chili, Grie kenland: daar hebben dienst weigeraars het erg slecht. Maar dat wil nog niet zeggen dat we hier moeten juichen" ,Die keuring is er toch vooral om te bekijken of je als mili tair deugt, niet om te kijken of je goede kwaliteiten hebt voor vervangende dienst. Die vervangende dienst is dan ook een vergaarbak van klus jes voor dienstweigeraars, niet interessant werk dat beantwoordt aan de filosofie achter het dienst weigeren" Psychopaten „De commissie die je geweten onderzoekt is nou niet be paald een club van pacifisten. Ze benaderen je bijzonder onprettig, vijandig bijna, DEN HAAG (ANP) - De werkne mersorganisaties in het stads- en streekvervoer hebben goede hoop dat de salarisproblematiek van het rijdend personeel bij het openbaar vervoer spoedig achter de rug zal zijn. Volgens Dick Ketting van de Ver- voersbond FNV kan het strijd punt van behoud van de onge- makkentoeslag naast salarisver hoging volledig binnengehaald worden, nu minister Zeevalking gisteren tijdens overleg met werkgevers en werknemers heeft toegezegd de toeslag naast indeling in schaal 32 waardevast voor rekening van het rijk te zul len brengen. Volgens Ketting on tstaat hierdoor ruimte bij de indi viduele ondernemingen en ge meentelijke vervoerbedrijven, waarover onderhandeld mag worden. De waardevaste toeslag van onge veer drie procent plus de drie procent die de bonden bij de be drijven denken weg te halen vor men precies de zes procent onge- makkentoeslag waarover alle problemen bij het openbaar ver voer zijn begonnen. Ketting gaat er vanuit dat de on derhandelingen met de werkge vers succes zullen opleveren, omdat deze tijdens het overleg met de minister van verkeer en waterstaat (die de tekorten van het openbaar vervoer dekt) niet duidelijk hebben gemaakt dat dat geld er niet is. De onderhan delingen worden de komende dagen gevoerd. weet ik van diverse mensen. Ik vind het gevaarlijk: de staat die mag beoordelen of wat ik denk wel kan. Dat is een natuurgetrouwe kopie van al die totalitaire syste men waar we met z'n allen zo ontzettend tegen zijn. Er wordt gewoon gedaan alsof mensen die niet in het leger willen psychopaten zijn. Ter wijl je zelf het gevoel hebt met iets goeds bezig te zijn' ,Het leger zit vastgeroest in het Nederlandse denken. De meeste mensen kunnen zich geen land zonder leger voor stellen. Daarom staan ze wan trouwig tegenover pacifisten. Geweldloze weerbaarheid is een vrijwel onbekend begrip. En het lullige is dat je niet weet of ze er op tijd achter zullen komen". ,Het is eigenlijk te gek. Je pro beert op en top een pacifist te zijn. Principieel zijn, oprecht zeggen wat je denkt. Daarom wil je de boel niet bedonde ren, geen foefjes verzinnen. Wantje hoeft maar een diplo ma van een Jehova's Getuige op te houden en je bent ,Je hoopt op een dialoog met de Krijgsraad. Je probeert dus een confrontatie te ver mijden. Want meestal zegt de aanklager: het leger is een noodzakelijk kwaad ter be scherming van onze demo cratie. Terwijl de dienstwei geraar veelal zegt: het leger is een onderdrukkend systeem dat de kapitalisten in het za del moet houden ten koste van andersdenkenden. Men gebruikt andere taal, men verstaat elkaar niet. Daarom zei ik voor de Krijgsraad niet alleen: ik wijs het leger af; maar ik zei ook: er moet een vrije keus bestaan tussen twee volwaardige zaken: de militaire dienst en de sociale dienstplicht" De bonden zullen het resultaat van de onderhandelingen en de toe zegging van Zeevalking optellen en aan de leden voorleggen. Gaan die akkoord, dan zijn acties in het openbaar vervoer van de baan. Het streven is de hele zaak voor Pasen af te ronden. Minister Zeevalking legde er de nadruk op dat de onderhandelingen niet mogen leiden tot tekorten waar voor de bedrijven weer bij het rijk aan moeten kloppen: de ope ratie moet budgettair neutraal verlopen. Zeevalking zegde de bonden naast het waardevast maken van de toeslag (die voorwaarde voor de bonden was om de acties van voorjaar 1981 te beëindigen) toe, dat ook nieuwe werknemers on der voorwaarden de toeslag zul len krijgen, mits het kabinet daarmee akkoord gaat. Bij het overleg waren overigens ook de ministers Van Thijn (binnen landse zaken, ambtenaren) en Den Uyl (sociale zaken) aanwe zig. Zeevalking liet na afloop van de beraadslagingen weten dat hij met zijn toezeggingen niet is te ruggekomen op zijn standpunt van eind januari, tijdens de eer ste overlegronde. Hij meende zijn voorstellen alleen wat te hebben aangescherpt. De minis ter legde er de nadruk op dat in deling in schaal 32 een ongemak- kentocslag overbodig maakt, omdat die daar al in verwerkt is. Redelijk „Mijn advocaat en ik hadden een heel redelijk voorstel aan de Krijgsraad om de druk een beetje van de ketel te halen. Dat voorstel was een plan voor alternatief werk gedu rende een lange periode. Dat leek ons leuk voor de Krijgs raad: een flinke straf kunnen geven en tegelijk redelijk kunnen zijn. Het doorbreken van een automatisme: acht tien maanden cel voor iedere totaalweigeraar, of het nou een harde actievoerder was of een principieel pacifist. Dat zou betekenen dat totaal- weigeraars niet zonder meer als misdadigers zouden wor den opgeslot. Maar ze weiger den er zelfs over na te den ken. Een botte afwijzing. Ge woon niet normaal. Ik voelde me vreselijk in de hoek ge trapt. Rechters horen toch een soort scheidsrechters te zijn. Maar de rechters van de Krijgsraad zijn home-refe- rees. Ze spelen altijd een thuiswedstrijd. Ze hebben op de KMA gezeten, ze hebben een pak aan, ze hebben ge leerd in het leger te geloven en een pacifist als tegenstan der te beschouwen" „Gelukkig heeft het toch door gewerkt. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft het voorlo pig arrest geschorst om me de kans te geven op een expe rimentele straf. Het is voor het eerst dat een totaalweige raar vervangende dienst mag doen zoner eerst militair te zijn gekeurd en zonder zijn geweten ter beoordeling te hebben hoeven voorleggen'* ,Ik heb bijna vier maanden ge zeten. Vooral de laatste maand was erg moeilijk. Als totaalweigeraar val je een Hij blijft dan ook achter een des kundigen-rapport staan dat tot grote woede van de bonden tot deze conclusie kwam. Voor de bonden is de druk echter wat van de ketel nu ze onderhan delingsruimte zien die in hun vi sie tot een vergelijkbare toeslag beetje buiten de boot. Je krijgt het idee dat je een toe schouwer bent. Eentje die de laatste trein naar huis heeft gemist. De echte bajesklan ten begrijpen je niet. Ze be grijpen niet dat consequent pacifisme betekent: achttien maanden zitten. Ze begrijpen niet dt je de marechaussee in licht over je verblijfplaats, zo dat ze je kunnen pakken. Die is maf, zeggen ze in de bajes' Misdaad „De gevangenis is een mis daadschool. Ik had niet ge dacht dat het zo erg zou zijn. De man die een grote kraak heeft gezet telt, niet het dief je. Een pure prestatiemaat schappij. Een constante con frontatie. Als je uit een be schermd milieu komt, een atheneum-klant met een pa die goed verdient, waar thuis een bepaalde levensstijl geldt, dan heb je het moeilijk in de bajes" ,Van de bewaarders hebben de meesten een onzeker bestaan achter de rug: gevaren, in de bouw, baan kwijt. Bewaarder betekent voor hen vooral ambtenaar zijn, vastigheid, brood op de plank. Als het vijf uur is is het vijf uur. Ze zijn werknemer en dat is het. Zij hebben de sleutel en als kan leiden, zo stelde ook be stuurder Van der Heide van de Vervoersbond CNV. Eind dit jaar zal de harmonisatie van de arbeidsvoorwaarden van de diverse bedrijven en onder- nemgingen in het openbaar ver voer afgerond moeten zijn. Die een gedetineerde kritiek heeft of ze vinden een gedeti neerde lastig, dan gaat hij achter de deur. Machtsmis bruik? Nee. een manier van denken. Geen opzettelijke manier van denken, maar een vastgeroeste. E zijn ook idea listen onder, bij wie het om de bejegening gaat. Maar hun idealisme wordt gesmoord in de regels, in de dingen die niet mogen en niet kunnen' ,Toen ik terugkwam van de Krijgsraad met die straf van achttien maanden voelde ik me goed klote. Een bewaar der ving me op. Hij vond het echt rot voor me, zei dat ik niet in de gevangenis thuis hoorde. Hij heeft een half uur met me gebabbeld, hoewel dat helemaal niet mocht. Makkelijk hebben zulke be waarders het niet" Vader „Mijn vader heeft wat je noemt een goede baan bij een groot adviesbureau voor bedrijven. Hij is reserve-kapitein in het leger. Op een aantal punten zijn we het niet eens. Maar ik laat hem in zijn waarde en hij mij. Hij steunt mij omdat hij weet waarom ik denk zoals ik denk. Hij waardeert dat. Hij was zelfs trots op me nadat ik mijn motivering voor de Krijgsraad had voorgelezen. arbeidsvoorwaarden lopen nogal uiteen, zowel wat basisloon als secundaire arbeidsvoorwaarden betreft. Ook de onregelmatig heidstoeslag zal in deze harmoni satiebesprekingen worden mee genomen, aldus Zeevalking. De harmonisatie zal tegen de achter grond van de gehele salarispro- wooit zal ik schieten. En nooit zal ik meedoen aan acties die op gewelddadige manier het gelijk zoeken, ook niet in El Salvador, al weet ik dat veel pacifisten het daar erg moei lijk mee hebben. Maar er zijn zoveel voorbeelden van bruut door rechts onderdruk te landen waar de linkse be vrijdingsbeweging later de onderdrukker wordt want als een land bevrijd is zijn de mensen nog niet bevrijd' .Over bommen hoef ik niet te praten. Ik ben zelfs tegen verfbommen. Een verfbom is gewelddadig. Iemand voelt zich lullig met verf op z'n kop. Dat is net zo erg als ge fouilleerd worden, afgeluis terd worden, bekeken wor den. Maar je op de rails vast binden zie ik als een vorm van geweldloze weerbaar heid. Je stelt alleen je eigen leven in de waagschaal om een trein vol gewelddadige rotzooi tegen te houden". Onkruit „Ik ben niet tegen Onkruit. Ik ben het alleen niet altijd eens met hun manier van actievoe ren. Er zitten nogal wat anar chisten en die handelen nou eenmaal anders dan mensen die het principe van de ge weldloze weerbaarheid aan hangen Op de vliegbasis in Soesterberg wist Onkruit dat ze door haar manier van ac tievoeren geweld zou oproe pen. Onkruit zegt dat anders de tegenpartij gebruikt ge weld door haar foute manier van denken. Maar zo los je geen conflicten op. Je verer gert het alleen maar. Een con flict los je op door oplossin gen aan te dragen. Dat kan nooit het uitlokken van ge weld zijn Onkruit heeft scherpe kritiek gehad over wat ik in het alternatieve blad De Vrije Apeldoorner heb ge schreven over de militaire strafgevangenis Nieuwer- sluis. Daarin had ik begrip voor de positie van de bewa kers. die vertelden dat ook zij gespannen waren, ook zij ge pest werden, schoenen naar hun hoofd kregen of boter hammen in het gezicht ge duwd kregen. Onkruit vond dat ik geen positief beeld van die bewakers had mogen ge ven omdat zoiets ten koste ging van het beeld van de dienst wei geraars ,Nu maar stoppen over On kruit. Er zijn genoeg kranten die proberen mij als totaal weigeraar uit te spelen tegen de totaalweigeraars van On kruit. En ook daarvoor laat ik mij niet gebruiken". blematiek van het overheidsper soneel worden bezien en Zeeval king sluit bM Uit ddt er van har monisatie naar beneden sprake kan zijn, in sommige gevallen Volgens de bonden heefi Zeeval king de budgettaire gevolgen van de harmonisatie echter niet op voorhand afgewezen. ADVERTENTIE Een eigentijds voorbeeld uit het Poggenpohl- programma: de HR 52 met massieve ronde hoeken en ambachtelijke hoekverbindingen. Ook van deze Poggcnpohl- kcuken zijn nog na jaren en jaren onderdelen te verkrijgen. Zodat u altijd kunt uitbreiden of veranderen. Samen met de robuuste kwaliteit en de doordachte vormgeving is hel uw garantie dat een Poggenpohl z'n geld meer dan waard is. Ga maar kijken bij de Poggenpohl- dealer b.v. Gebr Rolffs Handel mij Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijnduk Tel. 071-899206 Winkelcentrum Babylon Den Haag lel 070-851308

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13