LEIDSCH DAGBLAD miljard snoeien Katvvijkse vloot vaart niet uit Alcohol gevaar voor en werkloze wao-er Ministerie wist van invasieplan Honderd vissers in de ww Rondvisvangst bedroevend Premier komt met eigen voorstel voor bezuinigingen Op Goede Vrijdag Juridische nasleep in Halcionzaak Doodschieten rover geen zelfverdediging met DINSDAG 6 APRIL 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36747 Orecleuf G Koopman Hootöredacteuf AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R 0 Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 2311 BG iMftn Voor Mrn cotton Britse pers: LONDEN (DPA/Reuter) - Het Britse ministerie van buitenlandse zaken zou tien dagen voor de ophan den zijnde invasie door Argentinië op de Falk- land-eilanden op de hoog te zijn gesteld van de plan nen van de militaire junta. Ofschoon de via geheime dienstka- nalen doorgegeven informatie Londen bereikte, werd zij door de regering kennelijk niet ern stig genomen. Dit hebben Britse kranten vanmorgen gemeld. Britse kranten meldden dat de weg waarlangs de informatie de Brit se regering bereikte, nog niet be kend is. Maar Londen had bovendien vijf dagen vóór de actie aanwijzingen uit de Verenigde Staten gekre gen, dat Buenos Aires een vloot in de richting van de Falkland- eilanden in gang had gezet. Bewijzen daarvoor had een spiona- ge-satelliet van de V.S. geleverd: "maar zij (de Britten) wilden niets ondernemen", zo citeerde "The Times" een niet met naam genoemde woordvoerder. Nederland weigert onder de hui dige omstandigheden wapens en wapenonderdelen te leveren aan Argentinië. Het gaat om vuurleidingssystemen van de firma Holland Signaal in Hen gelo die moeten worden ge plaatst op voor Argentinië be stemde marinevaartuigen die momenteel in West-Duitsland worden gebouwd. (zie verder pagina 9) Duitsers schopten deuken in auto's (Van één c verslaggevers) KATWIJK - De Katwijkse rondvisvloot is gisteren niet uitgevaren. Voor honderd vissers van de uit zestien schepen be staande vloot is inmiddels een uitkering aangevraagd op grond van de werkloos heidswet. Verwacht wordt dat de eerste boten pas over over zes zeven weken weer zullen uitvaren. Volgens J. Ouwehand, secretaris van de Vereniging van Schipperseigenaren, zit er momenteel te weinig rondvis (voor namelijk kabeljauw en wijting) in de Noordzee. "De uitkomsten zijn bedroe vend, de lasten kunnen niet meer wor den opgebracht", aldus de Katwijker. Als oorzaak voor de slechte rondvisstand wijst Ouwehand de grote hoeveelheden haring aan. Volgens hem eet de haring het kuit van de kabeljauw en wijting op. Voorts is er, aldus de secretaris, de laat ste jaren steeds meer sprake van overbe- vissing. De hoge olieprijzen maken het vissen daarbij eveneens onaantrekke lijk. Willen de vissers er financieel niet op achteruit gaan dan moet per week voor 20.000 gulden per schip worden gevan gen. Volgens Ouwehand wordt thans niet meer dan voor zes zevenduizend gulden uit het water gehaald. Dat komt neer op slechts 50 kisten vis. Vorige week heeft de vereniging in een te legram aan minister De Koning van landbouw en visserij al gevraagd om fi nanciële steun om daarmee de vloot va rende te houden en de werkgelegenheid te bewaren. Daarop is nog geen ant woord binnen. Omdat de Katwijkse vloot specifiek is uit gerust voor vangst van rondvis en daar voor ook de technische faciliteiten heeft vallen de klappen hier harder dan bij de overige vloten in ons land, licht de se cretaris van het Visserijschap Dubbe- laar desgevraagd toe. Ook het Visserij schap heeft de problemen bij de Kat wijkse vissers aangekaart bij de hogere overheden. Volgens Dubbelaar is op dit moment echter nog niets te zeggen over het resultaat daarvan. Dubbelaar bevestigt het relaas van Ouwe hand dat de grote haringstand in de Noordzee mede verantwoordelijk is voor de slechte besommingen (op brengst). "Wij hebben altijd al beweerd dat je de Noordzee niet voor honderd procent dicht moet houden voor haring vissers", aldus de secretaris. Vandaag heeft de Vereniging van Schip perseigenaren een gesprek met de direc teur van het gewestelijk arbeidsbureau in Leiden. Inmiddels hebben de 100 Kat wijkse vissers zich gisteren al laten in schrijven voor een uitkering. (Van één c r verslaggevers) KATWIJK - Twee Duitsers heb ben gisteravond huisgehouden in Katwijk. De 18-jarige jongens liepen over een tiental aan de Boulevard en Varkevisserstraat geparkeerd staande auto's en schopten deuken in de wagens. De politie heeft de twee, afkom stig uit Koblenz, inmiddels in de kraag gegrepen. Over de schade kon de politie nog geen medede lingen doen. TILBURG (ANP) - Arbeidsonge schikten en in mindere mate - werklozen gebruiken meer alco hol en kalmerende middelen dan mensen die een baan hebben. Omdat dit invloed heeft op hun rijgedrag wordt het verkeer hier door onveiliger. Voor de wao-ers en ww-ers zelf is dit een zorg wekkende situatie vooral omdat hun terugkeer in het normale maatschappelijke leven hierdoor wordt bemoeilijkt. Tot deze conclusie komen de vak groep arbeids- en organisatiepsy chologie van de Katholieke Ho geschool Tilburg en de gemeen tepolitie van Rotterdam na een onderzoek. Drs. J. Grosfeld van de vakgroep en dr. D. van Ooijen, directeur van het studiecentrum voor hogere politie ambtenaren in Warnsveld, spreken van een "zeer gevaarlijke ontwikkeling". De onderzoekers hebben vooral bij arbeidsongeschikten een bedui dend hoger alcoholgehalte in het bloed geconstateerd wanneer zij werden aangehouden. Zij drin ken ook meer in de week. Zowel Tijdelijk regen Eerst nog een enkele bul, mogelijk met onweer. Morgen overdag veel bewol king en vanuit het westen tijdelijk re gen. Minimumtemperatuur omstreeks 9 graden, middagtemperatuur om streeks 13 graden, aan de kust tot krachtig toenemende zuidwesten wind. 7 April 1982. Zon op: 07.03 uur. zon onder: 20.23 uur. Maan op: 19.15 uur. maan onder: 07.13 werklozen als arbeidsongeschik ten nemen opmerkelijk veel meer geneesmiddelen - en dan vooral kalmerende middelen - in dan mensen met werk. Vooral een gecombineerd gebruik van alcohol en kalmerende middelen neemt volgens de onderzoekers schrikbarend toe. De kans op blijvend letsel in het verkeer wordt hierdoor groter, waardoor de arbeidsongeschikt heid nog kan verergeren. Boven dien werkt een en ander een ver zwakking van de positie van wao-ers en ww-ers in de hand. Daarom vragen Grosfeld en Van Ooijen zich af of een strafrechte lijke vervolging wel gewenst is. Daarmee wordt volgens hen niets gedaan aan het probleem zelf. Zij pleiten er dan ook voor artikel Anderhalf en twee jaar voor wapendieven ZWOLLE (ANP) - De rechtbank in Zwolle heeft vanochtend een 23-jarige Rijnsburger en een 18- jarige Katwijker veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Een 19-jarige Katwijker kreeg ander half jaar. Zij werden schuldig bevonden aan het plegen van een overval op de Johan van der Kornputkazerne in Steenwijk, waarbij ze in de nacht van 20 op 21 januari 28 uzi's en zeventien Browning FN- pistolen hadden buitgemaakt. De veroordeling was conform de eis van de officier van justitie. 18 van de Wegenverkeerswet te hanteren. Dat artikel schept de mogelijkheid om aangehouden weggebruikers te verplichten zich aan een onderzoek te onder werpen. Ook zouden ze zich vrij willig kunnen laten behandelen door een consultatiebureau voor alcoholisme en drugs. Op die ma nier kan men het verstrekken of teruggeven van het rijbewijs be ter in de hand houden. Wanneer iemand weigert een behandeling te laten ondergaan, zou hij nooit meer voor een rijbewijs in aan merking mogen komen, aldus de onderzoekers. zullen onze kantoren tot 16.00 uur geopend zijn. Voor het aannemen van advertentieopdrachten voor onze edities van zaterdag 10 april geldt als uiterste inleveringstermijn: vrijdagmorgen 9 april 12.00 uur. Voor de krant van dinsdag 13 april is de sluitingstijd voor het aannemen van advertenties vrijdagmiddag 9 april 15.00 uur. Directie LeidschJAlphens Dagblad DEN HAAG (GPD) - De Hal- cion-affaire krijgt een juridi sche nasleep Een vyftigtal ex-patiënten die dit medicijn enkele jaren geleleden heb ben gebruikt en daarvan ziek werden, hebben een advo caat in de arm genomen. Hun bedoeling is dat fabrikant Upjohn voor de rechter ver schijnt, de eis is schadever goeding. De Haagse psychiater C. van der Kroef beschreef de bij werkingen die het gebruik van Halcion bij 1000 patiën ten hadden veroorzaakt: de pressies, achtervolgingswaan en soortgelijke verschijnse len. Dit was voor het College ter Beoordeling van Geneesmid delen aanleiding de fabrikant de registratie van het middel te ontnemen. De tekst van de zogenaamde bijsluiter („ge bruiksaanwijzing) zou ingrij pend gewijzigd moeten wor den. Upjohn heeft dat gewei gerd omdat men dit ..volsla gen ongerechtvaardigd en wetenschappelijk onaan vaardbaar" achtte. Over enkele maanden zal een uitvoerig wetenschappelijk verslag van het onderzoek bij 1000 patiënten, verschijnen in het Tijdschrift voor Alco hol en Drugs. Van der Kroef: "Deze mensen waren dood ziek toen zij Halcion gebruik ten. Voordien waren zij ge zond en toen ze het middel lieten staan, werden ze weer beter". DEN HAAG - Minister-president Van Agt heeft vanmor gen zijn voorstellen tot oplossing van de bezuinigings problemen besproken met PvdA-fractieleider Meijer en waarnemend fractieleider Engwirda van D'66. Gisteravond al kreeg CDA-fractieleider Lubbers het plan onder ogen. Van Agt zou bezuinigingen willen van ruim drie miljard plus een verhoging van de werkloosheidspremie en de doorwerking daarvan in de sociale uitkeringen en ambte narensalarissen. De PvdA zou nu bereid zijn tot een pakket van totaal drie miljard. Het gat tussen beide voorstellen moet de komen de dagen worden overbrugd. „Van Agt heeft de basislijnen van zijn voorstel op tafel gelegd. Ik denk dat ik nu wel begrepen heb in welke richting Van Agt denkt een compromis te zoeken", zei Meijer vanmorgen na zijn ge sprek met Van Agt. Hij zei zeker „niet pessimistisch" te zijn. Vol gens Meijer naderen de opvattin gen van CDA en PvdA elkaar „Mijn oordeel is niet negatief'. De financiële opzet voor de Voor jaarsnota brengt Van Agt van middag in het „vijfhoek' -overleg met de ministers Den Uyl. Ter louw. Van der Stee en Van Thijn. Het kabinet komt mogelijk mor gen, maar in elk geval donderdag voltallig bijeen om over Van Agts voorstellen te praten. Vrijdag al kondigde premier Van Agt na afloop van de wekelijkse ministerraad aan, dat nieuwe ge sprekken in de vijfhoek weinig zin meer zouden hebben. Hij liet toen doorschemeren dat hij met een eigen voorstel zou komen om de knoop door te hakken, als het kabinet er niet zelf uit zou ko men. PvdA-voorstel Nu premier Van Agt heeft besloten zelf met een voorstel te komen voor de oplossing van de proble men. ziet het er niet naar uit dat het voorstel van PvdA-minister Den Uyl nog zal worden bespro ken in de vijfhoek. Den Uyl stel de eind vorige week voor dit jaar nog 3 miljard te bezuinigen, bij- Ombudsman overstelpt met klachten DEN HAAG (GPD) - De Nationale ombudsman is de eerste maan den van dit jaar overstelpt met klachten. Rekening werd gehou den met ongeveer 4500 klachten voor dit jaar, maar nu al wordt verwacht dat dit aantal tot zeker 7000 zal oplopen. Er zullen orga nisatorische maatregelen geno men dienen te worden om het veel groter aantal klachten dan was voorzien te kunnen verwer ken Dit zegt de Nationale om budsman in een vanmiddag ge presenteerd verslag over de eer ste maanden van zyn functione- De meeste klachten gaan over uit keringen. belastingen, over de lange behandelingsduur door ambtclyke organen alsmede over het optreden van de politie. na 1 miljard meer dan waartoe de PvdA tot nog toe bereid was. (zie verder pagina 7) 22 PAGINA'S Ir. Van der Pot: "Oceanen: enorme energiebronnen" PAGINA 15 Spanning kabinet is wat weggeëbd Regering-Thatcher in een crisissfeer RSV krijgt weer steun: 50 miljoen Amsterdamse rechtbank: AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse rechtbank heeft een 34-jarige vrouw die in septem ber van het vorige Jaar een 17- jarige tasjesrover doodschoot in de Bijlmermeer vandaag ver oordeeld tot een voorwaardelij ke gevangenisstraf van drie maanden, een proeftijd van twee jaar en duizend gulden boete. De officier van justitie had ontslag van rechtsvervolging gevraagd, omdat naar zijn mening de vrouw uit zelfverdediging had gehandeld De rechtbank was echter van me ning dat uit niets gebleken was dat de aanvallers op iets anders uit waren geweest dan beroving, en dat de wyze waarop de vrouw gereageerd had in geen verhou ding stond met de aanval. De rechtbank achtte dan ook dood slag, zware mishandeling en overtreding van de vuurwapen- wet bewezen. De overtuiging daarbij was dat de vrouw met op zet heeft gehandeld, omdat zy van dichtby heeft geschoten. Het feit dat de vrouw nog een schot had afgevuurd toen de rovers er al met haar tasje vandoor gingen pleitte volgens de rechtbank te gen de lezing dat zy uit angst voor haar leven had geschoten Ook noodweer exces achtte de rechtbank niet bewezen, omdat de vrouw als lid van een schiet vereniging vertrouwd was met het omgaan met een vuurwapen en dus op minder vitale li chaamsdelen had kunnen schie ten De rechtbank was het wel eens met de rapporten van de psychiater en de psycholoog, dat de vrouw tijdens het voorval slechts in zeer gering mate toerekeningsvatbaar was geweest. nANKUJGJUMKK^ UrrG€9KEIDt Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres Woonplaats Gironr. S v p bon ingevuld tn een open enveloppe ronder postzegel opsturennaarLeidsch Dagb/ad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Letden en de krant komt SN£L in de bus LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1