Eenheid EG ver te zoeken Arabieren bang voor export revolutie Iran Ook Reagan kwakkelt een beetje met de gezondheid Wapengekletter om Falldands Moord en zelfmoord in ontvoeringszaak Italië Nieuw landbouwvoorstel valt slecht Washington Post meldt: jnjev had beroerte Brezji Polen vluchten in gekaapt vliegtuig LENING 1S82 PER 10SS/1992 Als Iran van Irak wint: VRIJDAG 2 APRIL 1982 WASHINGTON (Reuter/AFP) - De Amerikaanse pre sident, Ronald Reagan, heeft gistermiddag in het marinehospitaal van Bethesda (in het gebied van Washington) een medisch onderzoek ondergaan na problemen in de urinewegen. Het Witte Huis deelde in een kort communiqué mee dat de president, die 71 jaar is, "enkele weken gele den" "lichte pijn" in de urinewegen had en daarom zou worden onderzocht. De plaatsvervangend woordvoerder van het Witte Huis. Larry Speakes, zei dat Reagan besloten had tot een onderzoek om dat zijn lijfarts, Burton Smith, uit Los Angeles, die dag in Washington was. Speakes zei dat Reagan in 1967 een medische ingreep had ondergaan voor het verwijderen van gruis uit de urinewegen. Hij was toen gouverneur van Califor- Het laatste volledig medisch onderzoek van de presi dent had plaats in oktober vorig jaar. Het medische bulletin dat toen werd uitgegeven, maakte geen melding van problemen. Gezegd werd dat de ge zondheidstoestand van Reagan goed was. Na afloop van het onderzoek verklaarden de artsen dat de pre sident goed gezond is en geen behandeling nodig heeft. "Ik voel me prima", zei Reagan bij terugkeer in het Witte Huis. In 1967 heeft Reagan een prcstaat- operatie ondergaan. De Amerikaanse president kreeg gisteren ook bezoek van een tweeling, reumapatiëntjes, die altijd op de posters staan van het Amerikaanse reu mafonds. De tweeling overhandigde Reagan een pop, die hel evenbeeld vontit van de president. (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - De Europese ministers van landbouw zijn el kaar gisteren op de tweede dag van hun marathonverga dering in Brussel nog niet veel genaderd bij de vaststel ling van het pakket nieuwe landbouwprijzen. BONN (AP) - Bondskanselier Helmut Schmidt heeft kennelijk lol i Lilly Palmer hem gisteren voor de televisie afnam. het interview dat de Westduitse actrice Het wekte in de Brusselse wandel gangen wel verbazing dat de Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Ge meenschap al de tweede dag van de onderhandelingen met een nieuw pakket voorstellen kwam en daarbij dus afstand nam van de eerdere voorstellen die tot dan toe als de beste oplossing waren verdedigd. De Commissie stelt nu een gemid delde prijsverhoging in de land bouw voor van 10,5 11 procent in plaats van de eerder ingedien de 9 procent. De Nederlandse minister van landbouw, drs. J. de Koning vond deze Commissie actie weinig gelukkig: „Ik heb de commissie er dringend voor ge waarschuwd dat zo'n nieuw voorstel al snel naar een tweede en een derde aanpassing zal lei den en dan gaan we van kwaad tot erger. Het voorstel betekent dat de landbouwkosten nog eens een derde hoger worden vergele ken met het eerste pakket en dat terwijl de prijzen daarin al onge kend hoog zijn, aldus minister De Koning. De prijsverhoging kost, zo wordt in Veiligheidsraad maant tot terughoudendheid NEW YORK/BUENOS AIRES (Reuter/AFP/UPI) - De Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties had vannacht een beroep ge daan op Argentinië en Engeland om gebruik van geweld in het conflict over de Falkland-eilan- den te vermijden. De twee lan den dienden een diplomatieke oplossing te zoeken, aldus de verklaring. Engeland had om een spoedzitting van de Veiligheidsraad verzocht omdat Argentinië de bezetting van de omstreden eilandengroep voorbereiden. Volgens de Britse VN-ambassadeur Anthony Par sons heeft de Argentijnse marine alle verloven ingetrokken en is de hele Argentijnse vloot uitge varen. Volgens berichten uit Buenos Ai res trof Argentinië op dat mo ment inderdaad al militaire voor bereidingen voor een mogelijke invasie van de Falklands. Een Argentijns persbureau meldde dat een brigade luchtlandings troepen was overgevlogen naar de kustplaatsen Comodoro Riva- davia en Rio Gallegos, die recht tegenover de Falklands liggen. Eenheden marine-infanterie op de militaire basis van Rio Gallegos waren al voorzien van wapens en voedselrantsoenen met het oog op een actie op de Falklands, zo werd van militaire zijde in Bue nos Aires WASHINGTON (AFP/UPI) - Sowjet-leider Brezjnjev heeft wellicht een beroerte gehad en zal weken in het ziekenhuis blij ven, daar zijn gezondheidstoe stand tijdens zijn jongste reis "ernstig is achteruitgegaan". Het blad "Washington Post" meldde vandaag verder uit ingelichte Sowjet-kringen te hebben verno men, dat Brezjnjev op 25 maart bij terugkeer van zijn bezoek aan Tasjkent op een brancard naar het ziekenhuis moest worden ge dragen. Sindsdien is hij niet meer in het openbaar gezien. Volgens dezelfde kringen heeft de Sowjet-leider wellicht een lichte beroerte gehad. Zij zeiden ook, dat hij begin februari een lichte hartaanval had. Een partij woordvoerder in Mos kou wilde berichten bevestigen noch tegenspreken, dat Brezjn jev in het ziekenhuis is opgeno- Ex-minister van buitenlandse za ken Mario Amadeo zei gisteren na een onderhoud met de huidi ge minister van buitenlandse za ken dat Argentinië nu heeft be sloten tot de 'definitieve inlijving van de Falklands. Hij sprak van een "beslissende overwinning voor de nationale souvereniteit". Volgens het Argentijnse persbu reau Noticias bevond vrijwel de hele Argentijnse marine zich toen op zee, onder bevel van schout-bij-nacht Walter Allara. Het enige vliegdekschip van de Argentijnse marine (de voormali ge Karei Doorman, in 1968 door Nederland aan Argentinië ver kocht) bevindt zich sinds zondag ook op zee. De Britse VN-ambassadeur had ter toelichting bij zijn verzoek om een spoedzitting van de Veilig heidsraad verklaard dat de bij eenkomst geen dag meer kon WENEN wachten, omdat het dan al te laat zou kunnen zijn. Ook de Britse marine heeft enige oorlogssche pen richting Falklands gestuurd. Op de eilanden zelf zijn ter ver dediging van de 1800 bewoners slechts een zestigtal mariniers. De Falklands zijn sinds 1833 Brits bezit en worden bewoond door mensen van Britse afkomst die in hoofdzaak van schapenfokken leven, maar Argentinië maakt al lange tijd aanspraak op het ge bied. De Argentijnse regering heeft laten weten "bezorgd" te zijn over de berichten dat Britse marineschepen opstomen naar de Falklands. Alle politieke partijen in Argenti nië en de vakbeweging hebben hun steun betuigd aan het be sluit van de Argentijnse regering om de Argentijnse souvereiniteit over de Falklands, die in Argen tinië Malvinas worden genoemd, te verdedigen. Brussel geschat, ongeveer 2.5 miljard gulden op een totale landbouwbegroting van zo'n 30 miljard gulden. Er wordt getwij feld of de landbouwuitgaven op deze manier wel binnen de gren zen van de groei van de totale Europese begroting gehouden kunnen worden. Dat probleem geldt vooral in 1983, door de gun stige wereldprijzen verwacht men in 1982 niet zoveel proble men. Een groot obstakel voor Nederland vormen de verschillende heffin gen voor de mede-verantwoorde lijkheid die de boeren moeten betalen voor de kosten van hun overproduktie aan melk. De commissie is ondanks eerdere bezwaren gebleven bij haar voor stel die heffing te beperken tot 1,5 procent voor de eerste 60.000 kilo en 2,5 procent te rekenen voor alles daarboven. Nederland heeft daar principiële bezwaren tegen. De moderne veehouders zullen ook nadeel van zo'n ver schillend tarief kunnen onder vinden. Nederland wenst tenslotte ook niet akkoord te gaan met voorstellen van de commissie om de export subsidies op de Nederlandse landbouwprodukten sneller af te schaffen dan die in West-Duits- land. Dat zou een verslechtering van de Nederlandse handelsposi tie ten aanzien van West-Duits- land betekenen. West-Duitsland zelf, Denemarken en Engeland vinden, evenals Ne derland. het prijzenpakket one venwichtig en aan de hoge kant. Griekenland en Italië vinden het eigenlijk te laag en alleen Frank rijk toonde zich gisteren duide lijk tevreden. Er worden gezien de meningsverschillen nog lange en moeizame onderhandelingen in Brussel verwacht alvorens men het eens is. Dat kan nog wel weken duren, temeer daar Groot- Brittannië het prijsakkoord kop pelt aan de oplossing van een an der langslepend Europees pro bleem. de verlaging van de Brit se bijdrage aan de Europese be groting. Daarover gaan de minis ters van buitenlandse zaken za terdag a.s. in Luxemburg praten, zonder veel kans op succes in de huidige situatie. STAAT DER NEDERLANDEN bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 6 april 1982 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 mei aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 1 mei 1988 af inschrijving 6 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 3 mei 1982 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Twee Poolse lucht machtmilitairen en een burger hebben gisteren een oude mili taire tweedekker gekaapt en zijn met hun gezinnen naar Oosten rijk gevlogen. De kaping begon gistermorgen op een militair vliegveld niet ver van Krakau, waar drie soldaten en een burger voor een routinevlucht aan boord gingen van het toestel, een éénmotorige Antonov-2, die ei gendom is van een Poolse mili taire vliegclub. Niet lang nadat het toestel was op gestegen, werd de militaire boordwerktuigkundige met een pistool bedreigd terwijl de beide anderen een van te voren geplan de landing maakten om hun vrouwen en kinderen op te pik ken. Daarna werd koers gezet naat Tsjechoslowakije. Men vloog zo laag mogelijk om de ra darstations te vermijden tot de Oostenrijkse grens was bereikt. Daarbij werden boomtoppen ge raakt, waardoor het vliegtuig schade opliep. Keurig zette een van de kapers ten slotte het toe stel op het burgervliegveld Schwechat bij Wenen aan de grond, waarna de kapers zichzelf meldden bij de autoriteiten De ontvoerde boordwerktuigkun dige, de 35-jarige Oleslaw Rona. heeft verklaard dat hy terug wil naar Polen. De Poolse ambassa de in Wenen is verzocht een rege ling te treilen om het toestel af te halen. Ofschoon de kapers waarschijnlijk formeel in staat van beschuldi ging zullen worden gesteld, is het vrijwel zeker dat Oostenrijk de vluchtelingen niet naar Polen zal terugsturen. De recente 'strategische her groepering' van Iraakse troe pen - of zo men wil een 'ge deeltelijke doorbraak' van het Iraanse leger - in de Golf oorlog heeft een ware schok teweeg gebracht in de Arabi sche wereld. De meeste Ara bische landen hebben zich achter Bagdad geschaard. Uitzonderingen zijn Syrië en Libië, die het niet-Arabische Iran steunen. Met name in de conservatieve Arabische-Golfianden toont men zich ongerust. Bijna alle sjeiks en emirs plegen vrijwel dagelijks nerveuze telefoon gesprekken met de Iraakse president Saddam Hoessein. Diens Arabische 'vriend van het eerste uur', koning Hous- sein van Jordanië kwam eer der deze week persoonlijk naar Bagdad om de aangesla gen Irakezen moed in te spre ken. Alleen de van staatswege ge controleerde Syrische pers toont zich uitgelaten over de recente Iraanse militaire suc cessen tegen Irak, dat gere geerd wordt door een met Damascus rivaliserende vleu gel van de Baath-partij. In middels heeft Teheran, bij monde van «yatollah Monta- zari, nummer twee in Irans theocratische hiërarchie, de Arabische-Golfianden ge waarschuwd geen hulp te bieden aan Irak: „Jullie zou den er beter aan doen om vrienden te worden met Iran voor het te laat is". In Arabische diplomatieke kringen in Beiroet wordt openlijk de vrees uitgespro ken dat Irans jongste militai re successen in de Golfoorlog tegen Irak - na 18 maanden status quo - de machtsver houdingen in het Midden- Oosten de komende maan den danig zouden kunnen verstoren. De strategie van de conservatieve Arabische landen om het revolutionaire moslim-fundamentalistische Iran 'in te dammen' dreigt op losse schroeven komen te staan. De eerste potentiële slachtof fers zijn, volgens deze stel ling, rond de Arabische Golf en Saoedi-Arabië, die in Iraks militaire macht een uitne mend schild vonden tegen Iraanse bedreigingen. Geen lege woorden, want Koeweit werd tot twee maal toe door de Iraanse luchtmacht 'per ongeluk' gebombardeerd en in Bahrein staan op dit mo ment 73 lieden terecht op be schuldiging van het plegen van een machtsgreep ge steund door Iran. Omdat de Golfianden - met uit zondering van Oman - nooit directe militaire steun van Amerika hebben geaccep teerd en hun eigen strijd krachten nog in staat van op bouw zijn, zal een aanzienlij ke verzwakking van Iraks mi litaire macht tengevolge van Irans successen in de oorlog, een gevaarlij ke strategische leemte in het Golfgebied kunnen creëren. Een ander Arabisch land dat het moeilijk kan knjgen, is Jordanië. Koning Hoessein heeft zich met handen en voeten aan Irak gebonden. Gevolg daarvan is dat Jorda nië nu zowel te maken heefi met de dreiging vanuit Israël als met die vanuit Syrië, het land dat openlijk Iran steunt. Jordanië wordt er door Syrië van beschuldigd onderdak te verlenen aan de Moslimbroe derschap. Deze groepering wordt door Damascus ver antwoordelijk gesteld voor terreur binnen Synê. Zelfs voor Libanon kan de re cente Iraanse doorbraak in de Golfoorlog gevolgen heb ben. De shnetische gemeen schap in Libanon - meer dan eenderde van de 3 miljoen Li- banezen - voelt zich zichtbaar versterkt door de successen van de shiitische geloofsge noten in het verre Iran. Deze morele opkikker, gecombi neerd met de militaire steun die Iran (via Svrie) aan de Li banese shueten geeft, zal pro blemen gaan opleveren niet alleen voor Libanon als ge heel, maar ook voor de PUD, wiens relaties met de Libane se shneten de laatste tijd aan merkelijk verslechterd zyn. Drie landen in het Midden-Oos ten winnen bij de nieuwe ont wikkelingen in het Iraaks- Iraanse conflict Syrië. Egyp te en, tot op zekere hoogte, Is raël. Syrië omdat elke ver zwakking van de ideologi sche aartsvijand Irak Damas cus zeer welkom is. Egypte omdat Cairo, ondanks alles (Camp David enz.) voor met name de conservatieve Ara bische landen wel eens het laatste redmiddel zou kun nen zijn tegen het nieuwe ge vaar: een door Iran geleide is lamitische revolutie die zich over heel de Arabische we reld kan verspreiden. Israel tenslotte, is een verhaal apart. Het heefi er alle belang bij dat het Iraaks-Iraanse conflict voortduurt (en er dus geen overwinnaar uit de bus komt) omdat de Golfoorlog de Arabische wereld hope loos verdeeld houdt en de aandacht afleidt van het hoofdprobleem in het Mid den-Oosten: de Palestijnse kwestie Een Iraanse over winning evenwel zal Israël ook in de kaart spelen omdat het 'spook van Chomeini' de Arabische-Golfianden dan werkelijk zal gaan bedreigen en het verzwakte Jordanië extra kwetsbaar zal maken voor pogingen om tegen haar zin betrokken te raken by het Camp-Davidvredcsproces of wat daar van over is. Een 'eervolle' vredesregeling van het Iraaks-Iraanse con flict, zonder gezichtsverlies voor wie dan ook - en daar gokken de Arabieren op - zal Israël echter niet welkom zijn omdat het Iraanse gevaar van 'export van Chomeim's revo lutie' dan inderdaad inge damd zou kunnen worden en Interarabische tegenstellin gen zouden kunnen worden afgezwakt. Hoe dan ook, het doorslaan van de balans in de Iraaks Iraan se oorlog zal heel het Midden Oosten de komende maan den nog explosiever maken dan het al is. Vooral nu Is raels agressie tegen de Pale- stynen scherper is dan ooit en dit vroeg of laat tot Arabi sche reacties zal leiden RIENK WILTON NAPELS (AFP) - Gistermiddag is in de buurt van Napels het onthoofde lijk gevonden van de crimino loog Aldo Semerari, die ervan werd verdacht dat hy de auteur was van een .politierapport' dat werd ge pubheeerd door het blad van de Italiaanse commu nistische party L'Unita. In dit vervalste rapport werden twee christen-demo cratische ministers beschuldigd van deelneming aan onderhandelingen met de stadsguerrillabcwe- ging Rode Brigades over de invrijheidstelling van de Napolitaanse christen-democratische politicus Ciro Cirillo, oud-voorzitter van de volksvertegen woordiging van het gewest Campania, die was ont voerd en voor wiens vrylating een losgeld werd geëist Cinllo, die op 27 apnl 1981 was ontvoerd, werd op 23 juli daaropvolgend in vrijheid gesteld na overdracht van een losgeld van 1.5 miljard lire. Het lyk van Se- meran werd gevonden in Ottaviano by Napels in bagageruimte van een auto Het hoofd was in plastic zak in het interieur van de wagen gelegd. Semeran. die niet tegensprak dat hy betrekkingen on derhield met Rafiacle Cutolo. de gedetineerde „peetvader' van de Napolitaanse Camorra of Mafia, werd beschouwd als een vooraanstaand persoon in het .zwarte' terrorisme in Italië Zyn medewerkster. Fiorella Maria Carrara, heefi zich gisteren in haar woning m Rome met een schot in het hoofd van het leven beroofd. Volgens het gewraakte geschnfi - voor de publikatie waarvan L'Unita in het parlement haar verontschul digingen aan de christen-democraten heeft aange boden waren de onderhandelingen tussen de Rode Brigades en de twee ministers gevoerd met bemid deling door de Camorra.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9