CDA en D'66 naderen elkaar D-TOURS Hulp Vietnam aan banden Loodgehalte benzine moet snel omlaag Toch geen legionair Via korting ambtenarensalarisse Baghwan gaat zich vestigen in Heerde 2g i Handel in zenders en ontvangers beteugeld Meer vogels hinderen luchtmacht Miljoenenbrand in fabriek "Politie in hachelijke situatie" Na ontdekking dwangarbeiders in Laos VRIJDAG 2 APRIL 1982 Binnenland PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Lambers- Hacquebard (volksge zondheid en milieuhygië ne) streeft er naar het loodgehalte in benzine zo snel mogelijk te verlagen tot hoogstens 0.15 gram per liter. Nu is het vier tiende gram in superben- zine. In een gisteren aan de Tweede Ka mer gestuurde notitie over lood in het milieu schrijft de bewinds vrouwe dat deze vermindering met ongeveer 65 procent de hoogst mogelijke is binnen de Europese richtlijnen. Ook heeft een loodgehalteverlaging tot 0,15 gram per liter geen risico's voor de huidige automotorên met ho ge compressie. het loodgehalte en het toevoegen van vervangende, niet zo schade lijke stoffen drie cent per liter zal stijgen. Het zal van de marktsi tuatie afhangen of de autorijder daarvan iets merkt. Men ver wacht overigens dat het onder houd van de auto wat goedkoper zal worden omdat bougies en uit laatsysteem minder te lijden zul len hebben. De oliemaatschappijen hebben be- Mevrouw Lambers is van plan de rekend dat de produktieprijs van voorlopige wijziging van het be- benzine door het verlagen van sluit loodgehalte in benzine nog vóór 1 juli in de staatscourant te laten zetten. Verder wil zij dat de looduitstoot van kolenstook (elektriciteitscentrales) zoveel mogelijk wordt beperkt door goede stoffïlters toe te passen. Ook voor de industne zullen nor men worden ontwikkeld voor de toe te laten maximum hoeveel heden loodstof in uitlaatgassen of rook. Mevrouw Lambers schrijft het van belang te vinden dat waterlei dingbedrijven zoveel mogelijk hun oude loden waterleidingen vervangen door ander materiaal. Ook bij renovatie van woningen moet daar op gelet worden. De bewindsvrouwe zal de waterlei dingbedrijven ook verzoeken de gebruikers weer eens goed te at tenderen op het belang van vers, schoon water bij het aanlengen van voedsel voor zuigelingen. Ook in de Warenwet zullen scher pere maatstaven worden opge nomen voor loodgehaltes in eet- en drinkwaren, zo kondigt de staatssecretaris aan. MARSEILLE (GPD) - De twee 18-jange Utrechters Peter Temming en John Lmnebank zijn gistermiddag vrijgelaten uit een opleidingskamp van het Franse Vreemdelingenlegioen by Marseille. De twee jongens liepen eind vonge week van huis weg en tekenden een meerjarig dienstverband by het Vreemdelingenlegioen Het zetten van een handtekening betekende voor de beide Utrechters dat zij definitief 'vast' zaten aan het legioen. De commandant van het oplei dingskamp in Aubagne heefl de jongens echter laten gaan. omdat uit contacten met hun haastig naar Marseille overgekomen moeders bleek dat de twee zelf het idee hadden wat overhaast te werk te zyn gegaan. De moeders van Peter Temming en John Linnebank arriveerden dinsdag in Marseille. Via de Nederlandse consul-generaal in Marseille werd con tact opgenomen met de commandant van het opleidingskamp van het legioen in Aubagne. De twee Utrechters waren op dat moment nog niet in het kamp gearriveerd. Zij kwamen daar pas gisterochtend 1 april aan. DEN HAAG (GPD) - CDA en D'66 vinden dat het kabinet een groot deel van de extra bezuinigingen voor 1982 moet vinden door fors te korten op de ambtenarensalarissen. PvdA-minister Van Thijn heeft echter al gedreigd met opstappen als de ambtenaren eenzijdig worden aangepakt. Ook willen CDA en D'66 dat de bo- ven-minimale uitkeringen extra inleveren. Voorts denken alle drie regeringspartijen aan een verhoging van de WW-premie. Deze maatregel heeft gevolgen voor iedereen. De meningen over de grootte van de verhoging ech ter lopen tussen CDA, PvdA en D'66 vooralsnog uiteen. Ook is er nog allerminst overeen stemming over de invoering - al dan niet verplicht - van het inves- teringsloon. Hoewel de CDA- Tweede-Kamerfractie voor een snelle invoering is, hebben de CDA-ministers grote aarzelin gen. De PvdA wil het per 1 juli invoeren, maar dat zou technisch bijna onuitvoerbaar zijn. Dit valt op te maken uit de voor stellen die de CDA- en D'66-be- windslieden hebben ingebracht in het beraad van de zgn. „Vijf hoek". Deze vijf meest betrok ken ministers, het kernkabinet genoemd, houden zich nu al zes weken bezig met het opstellen van de Vooijaarsnota. Premier Van Agt zal mogelijk begin vol gende week de knopen proberen te ontwarren door met een eigen bezuinigingsvoorstel te komen. Goede wil De betrokken ministers hebben HEERDE (GPD) - De Nederlandse volgelingen van Baghwan heb ben in het plaatsje Heerde bij Zwolle een voormalig conferen tieoord aangekocht. Men wil er een levensgemeenschap opzet ten voor in eerste instantie tach tig tot honderd bewoners, en werkplaatsen om in het eigen le vensonderhoud te voorzien. Het geheel moet geen missionerend karakter krijgen maar een open instelling zijn waar ook niet- Bhagwan-aanhangers welkom zijn. Het uit bungalows en bijgebouwen bestaande conferentie'oord werd voorheen beheerd door een ver zekeringsmaatschappij. De Baghwan-groep kwam er terecht nadat in het Achterhoekse Barlo pogingen mislukten om er de zo genaamde stad Rajneesh van de grond te helpen. Na felle acties van de plaatselijke bevolking ging daar in januari het aan te ko pen gebouw 'Groot Deunk' in vlammen op. WEERRAPPORTEN gisteren opnieuw overleg ge voerd met hun fracties in de Tweede Kamer. Vanmorgen is het overleg binnen de Vijfhoek hervat, zonder dat er volgens be windslieden reden is voor opti misme. Toch wordt in Den Haag verwacht dat het kabinet „met een beetje goede wil" alsnog vol gende week de bezuinigingspro blemen kan oplossen. De PvdA houdt intussen vast aan de eis dat er dit jaar slechts zo'n twee miljard netto bezuinigd kan worden. Wel is de partij bereid afspraken te maken over extra bezuinigingen tot een totaal van f7 tot f 8 miljard voor dit en vol gend jaar samen. Dat zou dan moeten gebeuren tijdens het op stellen van de begroting voor 1983. Het CDA acht het uitsmeren van de bezuinigingen eveneens ge wenst, maar houdt vast aan de eis dat bij de Vooijaarsnota in ie der geval afspraken over een be drag van f 4,5 miljard gemaakt worden. D'66 wil dit jaar ook al een fors bedrag (ruim f 3 miljard) bezuinigen, maar een deel hier van gebruiken voor investerin gen. Ontkoppeling Minister Van der Stee heeft inmid dels zelf een voorstel op tafel ge legd, waarbij hij uitgaat van een volledige herstructurering van het sociale verzekeringsstelsel. Daarbij heeft hij ook aangegeven welke koppelingen volgens hem doorbroken zouden moeten wor den. Het is bekend dat Van der Stee twijfelt aan de houdbaarheid van de bestaande koppelingen tus sen de lonen in het particuliere bedrijfsleven, en enerzijds amb tenarensalarissen en anderzijds de uitkeringen. Maar ontkoppe ling kan vermoedelijk niet vóór 1 januari volledig worden doorge voerd. Vandaar dat hij, met de PvdA-be- windslieden Den Uyl en Van Thijn, heeft voorgesteld de ww- premie met een vol procent te verhogen. Dat levert per 1 juli al ruim een miljard gulden op. De CDA-fractie en minister Terlouw wijzen dit voorstel nog van de hand, vanwege de algemene ef fecten voor de koopkracht. Noodmaatregel In navolging van het CDA, dat „noodmaatregel" op zijn plaats acht, heeft Terlouw woensdag een volledig pakket bezuini gingsvoorstellen op tafel gelegd. Behalve het laten vervallen van de prijscompensatie voor ambte naren (opbrengst dit jaar f660 miljoen) wil hij voor een heel jaar de periodieken voor de ambtena ren niet laten doorgaan. Doorwerking naar trendvolgers en de bovenminimale uitkeringen zou dit jaar nog eens f 150 mil joen opleveren. Per 1 januari moeten ambtenaren en de uitke ringstrekkers dan nog eens 1 procent inleveren ten behoeve van de werkgelegenheid. Maatre gelen in de sfeer van wao, wwv en ww moeten dit jaar voorts f250 miljoen en volgend jaar f 450 miljoen opleveren. ADVERTENTIE VERTREK Mil DATA KIES UIT! 27 SUCCES-ACCOMMODATIES: HAAL SNEE ZO'n REDUKTIE BON enZOMERGIDS oi vraag er een gratis aan bij BEL 020-198822 Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen ROTTERDAM - Minister Van der Louw (CRM) heefl zich met zijn plan voor de jeugdwerkgelegenheid niet alom geliefd ge maakt. Tijdens een toespraak die hij gisteren afstak op de mani festatie "Kijk op werk" in de Rotterdamse Doelen werd hij gere geld onderbroken door een aantal jongeren. Hoe zij over de minis ter dachten stond op een bord... DEN HAAG (ANP) - Dr. Marga Klompé probeerde gis teren namens elf kerkelijke organisaties tevergeefs een petitie aan te bieden bij de Zuidafrikaanse ambassade aan de Wassenaarseweg in Den Haag. De petitie betuigt solidariteit met de hongersta kende zwarte vrouwen in een Kaapstadse kerk, die tot gis teren nog werden bedreigd met deportatie naar het thuisland Transkei, terwijl hun mannen in Kaapstad werken en wonen. De Zuid afrikaanse ambassadeur weigerde de petitie in ont vangst te nemen, waarna dr. Klompé het stuk in de brie venbus deponeerde. Een aan tal demonstranten houdt een wake bij de ambassade. Nederlands paar voor hasj smokkel vast in Algerije DEN HAAG (ANP) - Een Neder- lands echtpaar is deze week door de Algerijnse douane aangehou den op verdenking van smokkel van hasj. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken krijgen de Nederlanders inmiddels con sulaire bijstand. Op het smokke len van verdovende middelen staat in Algerije de doodstraf. Het echtpaar werd voor zover be kend aan de grens met Marokko aangehouden met een grote par tij hasj in hun auto. Het vermoe den bestaat dat zij de Spaanse grenscontrole wilden vermijden en per boot vanuit een Algerijnse havenstad naar Frankrijk of Ita lië wilden reizen. DEN HAAG (GPD) - De vrije han del in zend- en ontvangappara- tuur voor telecommunicatiedoel- einden zal worden verboden. Het bezit en gebruik van zulke appa ratuur zal worden beperkt tot de instanties die in aanmerking ko men voor een vergunning voor beroepsmatig gebruik. Dat is de bedoeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Telegraaf- en Telefoonwet van 1904 en de Ra- dio-omroep-zenderwet van 1934 dat gisteren in de Tweede Kamer is behandeld. De strekking van de wetswijziging is een duidelijk onderscheid te maken tussen apparatuur voor omroepdoeleinden en voor tele communicatie. In de laatste cate gorie vallen scanners, afluister apparatuur, versterkingsappara- tuur voor telecommunicatiesig- nalen, en satellietontvangers zo als schotelantennes indien zij be doeld zijn om telecommunicatie, bijvoorbeeld per straalverbin ding getransporteerde telefoon gesprekken od te vangen. Schotelantennes voor het opvan gen van radio- en televisiepro gramma's hoeven niet onder het verbod te vallen, omdat zij alleen bedoeld zijn voor het opvangen van omroepsignalen. Evenmin zal een beperking worden opge legd aan bedieningsapparatuur voor miniatuurboten, -motoren, -vliegtuigen en dergelyke, en voor afstandsbediening van tuin hekken en garagedeuren. Voor deze zaken is op het ogenblik evenmin een vergunning nodig. Het voorgestelde verbod zal vooral de import en de handel gelden, waarvoor op het ogenblik nog geen beperkingen gelden. DEN HAAG (ANP) - Ruim 42 pro cent van de ongelukken en byna- ongelukken met toestellen van de Koninklyke Luchtmacht was vong jaar te wijten aan botsingen met vogels. In 1981 deed zich 174 keer een zogenoemde "vogelaan varing" voor, een stijging van 35 procent ten opzichte van 1980. Dit meldt de "defensiekranthet personeelsblad van de strijd krachten. De gevaarlijkste vogelaanvaring deed zich voor in december, toen een RF-104c in botsing kwam met een eidereend. De motor vloog in brand en het toestel moest een noodlanding maken op de Westduitse vliegbasis Je- ver. De luchtmacht houdt het erop dat het gestegen aantal "aanvarin gen" verband houdt met een toe neming in de vogelstand, want de vliegprocedures en het aantal vlieguren zyn de laatste jaren niet veel veranderd. Van de overige ongelukken en by- na-ongelukken was zeventien procent het gevolg van een men selijke fout, negentien procent van een technische stonng en de rest werd veroorzaakt door za ken als blikseminslag en rico chets (terugkaatsende kogels). Vorig jaar zyn zes luchtmachttoe stellen neergestort. Twee vliegers verloren daardoor het le ven. Het jaar ervoor stortten drie toestellen neer en kwamen drie vliegers om. STAD-DELDEN (ANJ>) - Op het complex van de chemische fa briek "Servo" in Stad-Delden heeft gisteravond tussen tien en twaalf uuf een felle brand voor zeker enkele miljoenen guldens schade aangericht. Een gebouw met daarin een proeffabriek voor petro-chemische produkten, een onderstation voor de stroom voorziening, het computercen trum, een drukkerij en een gara ge ging volledig in vlammen op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De bedrijfsbrandweer van "Ser vo", de brandweerkorpsen van Stad- en Ambt-Delden en de re gionale brandweer voorkwamen dat het vuur oversloeg naar pro- duktie-afdelingen en de opslag van chemicaliën. Het gevaar van explosie bleef hierdoor beperkt. De directie van "Servo" vermoed dat de brand is ontstaan m de buurt van een oliekachel. Op het moment dat de brand uitbrak waren in het bewuste gebouw enkele medewerkers aanwezig. Op het hele bedrijfscomplex werkten op dat moment vyflig mensen, die werden ingezet by de blussingswerkzaamheden. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) De nieuwe hoofdcommissaris van de Haag se gemeentepolitie, J.L. Brand, vindt dat de politie in een hache lijke situatie wordt gedrongen. Enerzijds dwingen acties en de monstraties tot professionalise ring en afstandelijkheid, ander zijds hebben zich de afgelopen jaren culturele veranderingen voorgedaan die een grote terug houdendheid bij de toepassing van geweld opleggen en de poli tie dicht bij de burgers hebben gebracht. Deze tegenstelling kan alleen wor den overbrugd als politiek en be stuur dicht bij elkaar blijven staan. "De politiek zal moeten beseffen dat zij de verantwoorde lijkheid draagt voor het politie optreden ter handhaving van de openbare orde. De hoofdcommissaris zei dit van middag bij zijn installatie op het Hoofdcommissaris: hoofdbureau in Den Haag. De plaats die de politie inneemt zal zyns inziens in sterke mate wor den bepaald door de mate waarin de politie bij acties als gewelds- instrument wordt ingezet. Ge beurt dat te vaak dan ontstaat het beeld van de politieman als para-militair. Dit zou ten koste gaan van zijn imago als hulpver lener. Brand zelf denkt echter dat dit risico tot een minimum kan worden beperkt als de be stuurders beseffen dat het poli- tie-optreden niet mag worden beschouwd als een zelfstandig gebeuren. "Het behoort onder deel te zyn van overheidsoptre den op grond van op democrati sche wijze genomen besluiten", aldus Brand. Brand noemt in zyn toespraak ook een goede relatie met justitie van wezenlijk belang. Het is volgens hem de hoogste tijd dat de politie samen met justitie een beleid ontwikkelt dat aansluit op de wensen van het publiek. Hij denkt daarbij vooral aan de klei ne criminaliteit en milieudelic ten. Overigens treedt ook daarbij weer een tegenstelling aan het licht. Bestrijding van de zware criminaliteit vergt namelijk pro fessionalisering en afstandelijk heid. terwijl de kleine criminali teit juist dicht by de burgers moet worden opgelost. naar je werk? op de fiets! I Lees boekje Wat voor fiets? vraag bij ANWB. boekhandel, hetsenvakman of VVV, danwel bestellen I door overmaking van f 8,50 op postgiro 234567 I I n v stichting: fiets!, A dam. de nntwikkehneshiiln wiirivpn DEN HAAG - Door de grote hoeveelheid hulp- en ont- wikkelingsprojekten in Vietnam en Laos kan er niet aan worden ontko men, dat Nederland be trokken wordt by het regi me. Daarom moeten we het begrip 'humanitaire hulp' strikter definiëren, waardoor Nederland ze kerder kan zijn dat er geen misbruik van de hulp wordt gemaakt. Dit zei mi nister Van Dijk (ontwik- kelingssamenwerking) gisteren tijdens een verga dering van de Tweede-Ka- mercommissie voor ont wikkelingssamenwerking. De hulp aan Laos en Vietnam is in opspraak gekomen nadat be kend was geworden dat in Laos gebruik wordt gemaakt van dwangarbeiders bij een project dat mede door Nederland wordt gefinancierd. Aan dit Tomo-pro- ject waren, na aanvankelyke pro blemen by het vinden van ge schikte werkkrachten. 201 poli tieke gevangenen te werk ge steld. Door een tip van Amnesty International hierover en later door een bevestiging van het Ho ge Commissariaat voor Vluchte lingen van de VN werden de be talingen en levering van materia len voor dit projekt eind vong jaar voorlopig gestaakt Minister Van Dijk wil nu de doel stellingen van de gehele hulp aan de twee Aziatische landen strak ker gaan formuleren en nagaan welke projecten moeten worden voortgezet en welke niet. Na de inval van Vietnam in Cambodja in december 1978 heeft de rege ring met instemming van de Tweede Kamer besloten de hulp aan Vietnam langzaam te ver minderen. Alleen de projecten voor 'humani taire noodsituaties' zouden door gang vinden. De ontdekking dat Nederland betrokken is by de re gimes van de twee landen, heeft echter aangetoond dat de huidi ge definitie te algemeen is, meent Van Dyk. Hy wil dit ver beteren, maar zei gisteren nog geen pasklaar antwoord' te heb ben. Hy zegde de commissie toe ruim voor de zomervakantie een notitie aan de Kamer te sturen, zodat er een kamerdebat over kan volgen De fracties van CDA en WD wil len dat de regering stopt met de hulp aan Laos en Vietnam, maar D'66 en PvdA willen niet zo snel de ontwikkelingshulp wijzigen. Bovendien vroeg Knol (PvdA) zich af. waarom Vietnam bij de zaak betrokken moet worden, als alleen in Laos dwangarbeid is ge constateerd De kamerleden vroegen wel allen aan de minis ter of het niet mogclyk zou zyn betere controle uit te oefenen op de projecten m Laos en Vietnam. Volgens Van Dyk is het een 'illu sie' te denken dat Nederland ef fectieve controle op de projecten in de Aziatische landen kan uit oefenen. „Het is niet afdoende zeker te maken, dat Nederland niet (in)direct meewerkt aan oor logsinspanningen, versterkingen van de regimes, aan heropvoe dingskampen en aan de gedwon gen opvoeding van prostituees en drugsverslaafden Verder kunnen we met - ook maar by be nadering - vaststellen of de hulp by de bedoelde groepen aan komt", aldus de minister

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7