Onbegonnen Werk actief in I vrije tijd Wil Driessen even de frivole blitz maken? Tuin wethouder onder papier bedolven Ideeën opdoen met Liesbeth Limburg PAGINA 4 Leiden DONDERDAG 1 APRIL 1982 Leidse kroniek door Ruud Paauw Sommige mensen kunnen ja renlang met bepaald werk be zig zijn en er op beslissende momenten toch niet de essen tie van begrijpen. Gevreesd moet worden dat het gemeen teraadslid mevrouw MA. Ko ning (PvdA) tot die categorie behoort. Tijdens een openbare vergade ring van de raadsfractie van haar partij bestond ze het, als voorzitter van de gemeentelij ke vorderingscommissie, het volgens haar falende vorde- ringsbeleid toe te schrijven aan een serie tekortkomingen van ambtenaren. "Ambtenaren van het stadhuis hebben fouten gemaakt bij het vorderen van woningen. Het is ambtelijk vastgelopen en op verschillende afdelin gen van het stadhuis zijn pro- cedure-fouten gemaakt". Terecht dat wethouder Tesse- laar (PvdA) daar zeer boos over werd. (Al begrijp ik niet waarom bij het verwoorden daarvan weer dat ordinaire woord moest vallen dat hem kenne lijk in de mond bestorven ligt; een wethouder die jarenlang "onderwijs" in zijn porte feuille heeft gehad zou wat minder taalvervuilend te werk moeten gaan). Terug naar mevrouw Koning. Of haar opmerkingen nu op waarheid berusten of niet, doet niet ter zake. Ze gaat met haar aanpak totaal voorbij aan de manier waarop het bestuurlijke systeem werkt, althans volgens het boekje be hoort te werken. Ambtenaren zijn de uitvoerders van wat het stadsbestuur wil. Het col lege van BenW draagt de po litieke verantwoordelijkheid voor wat er gebeurt. Als er dus iets fout is gegaan, dienen wethouders daarvoor op het matje te worden geroe pen. En zij op hun beurt moe ten binnenskamers dan maar afrekenen met de ambtena ren. Zo werkt het systeem. Als mevrouw Koning daarmee wil breken en ambtenaren rechtstreeks te lijf wil gaan, slaat ze de rechte weg in naar een afgrijselijke bende. On der de wethouders door en langs hen heen zou het stad- huispersoneel te grazen kun nen worden genomen, door allerlei politieke groeperin gen en om uiteenlopende re denen. Ik weet wel dat ambtenaren van hun kant ook niet altijd de gepaste terughoudendheid aan de dag leggen. Sommi gen hebben er een handje van op hun speciale manier ach ter de schermen een potje mee te besturen (dé problematiek met de z.g. vierde macht), maar dit soort wrijvingen kan en mag geen reden zijn het systeem overboord te zet ten. Mevrouw Koning zal best kwa liteiten hebben (gemeten naar de hoge plaats die zij inneemt op de kandidatenlijst van de PvdA). Het voorzitten van commissies en comités lijkt mij echter niet haar sterkste zijde. Parkeren Het parkeren in Leiden is een probleem en zal dat nog in lengte van jaren blijven, wat de Waaien, Walenkampen, Petersen en Van Egmonden ook roepen en voorstellen, hoeveel parkeergarages ze ook laten nerzetten. Een Lei- denaar wenst, evenals inwo ners van andere steden, te al len tijde te parkeren recht voor de zaak waar hij wil zijn. Al het andere is hinder lijke surrogaat. Aangezien er geen kijk op is dat die ideale situatie zich voor doet, zal het altijd hommeles blijven. Afgelopen week is er het nodige te doen geweest over parkeer politie, parkeermeters en be keuringen. Dit naar aanlei ding van de concept-nota van commissaris Van Voorden over de organisatie van de parkeerpolitie. In die nota staat o.a. dat een hoop tijdrovend administra tief werk de laatste jaren steeds door de afdeling par keerpolitie zelf moest worden opgeknapt, voordien werd dat gedaan door "drie zeer geroutineerde hoofdagenten van politie". Deze wijziging had tot gevolg, aldus de nota, dat de par- keercontroleurs die bij toer beurt de administratieve rompslomp moesten afhande len. "meer oog kregen voor de enorme bergen werk die hun niet-aflatende ijver op straat tot gevolg had. Dit leidde tot een betere afstemming van het aangebrachte aantal voorruitformulieren op de voor de afwerking beschikba re tijd. De oorzaak voor de daling van het aantal aange brachte voorruitformulieren moet met name hier worden gezocht". Dit is beeldig, bijna barok ver woord. Wie had deze zwierig heid bij onze zo nuchtere poli tie verwacht? Platvloerser gezegd, staat er dit: parkeercontroleurs kij ken wel mooi uit om veel be keuringen uit te delen, want daarmee bezorgen ze zichzelf alleen maar een hoop last en werk. Het taalkundige hoogstandje daargelaten, lijkt mij de ma nier waarop de parkeercon- troleur nu moet werken hoogst ongelukkig. Zijn taak is (meestal) bij verkeerd par keren een bekeuring te ver strekken en dan moet hij niet gehinderd worden door de ge dachte dat hij zichzelf daar mee overwerk bezorgt. Een onzuivere verhouding. Tegen een rechter zeg je ook niet: u mag best de doodstraf opleggen als u maar weet dat 0 u die dan met uw eigen han den zal moeten voltrekken. Ajakki-bah. Van een simpele bon zijn we nu in wel heel bloederige toestanden be land. Maar de boodschap is hopelijk duidelijk. Het kdn leiden tot willekeur. Driessen Het CDA-raadslid mr. Helmuth Driessen heeft afgelopen maandag in de gemeentelijke commissie voor politiezaken hoogst merkwaardige taal zitten uitslaan, hoor. Het ging in die commissie op ze ker moment om de problemen die zich voordoen alsfoutpar- keerders niet wensen te beta len; de tijdrovende en kostba re procedures die je dan krijgt. Driessen stelde voor een weke- lijke loterij uit te schrijven voor foutparkeerders om de parkeercontrole kostendek kend te maken. "Stel het win nend lot op 1000 gulden. Alle foutparkeerders komen beta len. Dat zal uiteindelijk goed koper zijn en bespaart werk". Die Driessen toch. Een keurige jurist die een jolig loterijtje ontwerpt voor wetsovertre ders. Nog met eerder meegemaakt. Als u het mij vraagt, zet Dries sen hiermee 6dn tot foutief parkeren. Want mét een bon heb je uitzicht op 1000 piek, zonder dat ding niet. De ex-fractievoorzitter van het CDA had nog een wonderlijk Kernwapens De PSP-jongeren en de jonge renorganisatie Rebel houden zaterdagmiddag een verga dering voor jongeren, waarin verdere acties legen kernwa pens worden besproken. Dit onder het motto "21 november was leuk, maar niet genoeg". De vergadering heeft plaats in het Leids Vrijetijdscen trum, Breestraat 66, en begint om één uur. Platenbeurs In het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare wordt zater dag een grammofoonplaten beurs gehouden. Platen in het genre blues, rock'n roll, beat. pop, soul, new wave. enz., die niet meer in de handel zijn, zijn daar wellicht verkrijg baar. Ook kunnen er platen worden geruild. De beurs duurt van tien tot vijf uur Theater Theatergroep Gruppo Trut to Dramatico geeft vanavond en morgenavond opnieuw voorstellingen van haar nieuwste produktie "Achter Glas". De voorstellingen wor den gegèven in het wachlge- bouw van de voormalige Morschpoortkazerne aan de Morsstraat en beginnen 's avonds om negen uur. Dicker De Amsterdamse performerlta- pe-dichter Ton Lebbink treedt zaterdagmiddag om vijf uur op in 't Gerecht, Lokhorst straat 19. Swingavond In hét Vrouwenhuis, Hooi gracht 79, is zaterdag een swingavond voor vrouwen. Aanvang negen uur. Skivereniging De Nederlandse Skivereniging kring Leiden houdt zaterdag avond het slotfeest van dit seizoen in Savoy aan de Bou levard in Katwijk. Er treedt een dixielandband op, er is een tombola met prijzen en de aanvang is half negen. Film In het museum voor volkenkun de aan de Steenstraat wor den zaterdag een film over de Mexicaanse weefster Dona Alberta en de film de Vliegende Mannen van Quet- zalan vertoond. Ze duren sa men zeventien minuten; aan vang twee uur. Daarna be staat de gelegenheid om op de Mexicaanse tentoonstelling in het museum te leren weven op een heupweefgetouw. Jazz (1) Het septet van Guus Janssen treedt zaterdagavond op bij jazz-zolder Hot House. Deze groep van de Boy Edgar- prijswinnaar van 1981 is een improvisatie-orkest. De for matie bestaat uit Anne Marie Roelofs (trombone, viool, stem), Wim Janssen (drums), Roel van de Weide (bas), Maud Sauer (hobo, sopraan sax), Paul Termos (altsax), Ab Baars (tenor- en sopraan sax) en Guus Janssen (pia no). Het optreden begint om tien uur; de zaal (de zolder van het LVC, Breestraat 66), gaat een uur eerder open. Jazz (2) Het bestuur van Jazz on Sun day sluit zondag het seizoen af op traditionele wijze: met een big band special. Leide- naar Frits Landesbergen en zijn band verzorgen het slot- concert, met muziek van on der anderen Stan Kenton, Count Basie, Neal Hefti, Woody Herman en Glen Mil ler in speciale arrangemen ten. Het concert begint om kwart over drie in het bowlin- grestaurant van Hans Men ken aan de Boshuizerlaan. Strandloop Atletiekvereniging Holland houdt zondag een strandloop aan de Wassenaarse Slag. De start is om elf uur. Deelne mers kunnen, kiezen uit vier afstanden: twee, vier, acht of twaalf kilometer. Popmuziek De Nederlandse band Sorry treedt vanavond op in het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66. De groep is acht jaar geleden als school- bandje begonnen; de kern be staat nog altijd uit dezelfde leden: Marcos Carasquer (zang), Evelijn van der Veer zang), Nils de Sitter (gitaar), Gijs Warns (gitaar), David de Vries (bas) en Bert Kamsteeg (drums). Sorry brengt rock met new-wave invloeden. De zaal gaat om negen uur open. Zaterdagavond is de Schotse groep The Scars in het LVC te zien. Deze formatie is in 1979 in Edinburgh opgericht en bracht vorig jaar de elpee "Author! Author!" uit. Vorig jaar liet de band zich op het New Pop Festival horen. De zaal gaat andermaal om ne gen uur open. Paasvakantie In het K&O gebouw kunnen kinderen drie dagen creatief aan de slag tijdens een zoge naamde Paasdriedaagse. Za terdag wordt een Palmpasen- stok opgesierd. Maandag worden er (door de kinderen zelf meegenomen) eieren ge kleurd, beplakt en versierd en dinsdag worden er maskers gemaakt. Voor meer informa tie: K&O, Oude Vest 45, tel. 141141. voorstel. Hij wilde dat vooral foutparkeerders uit de regio Leiden zouden worden ver volgd, "want die weten hier gemakkelijker een plaatsje te vinden dan vreemdelingen". Dat zou ook tal van dure op sporingstelefoontjes bespa- Mensen uit de eigen streek, van wie je het moet hébben, die nen dus extra in de gaten te worden gehouden. Nou, nou. Wat zou er met Driessen aan de hand zijn? Zou hij, met dat strenge gelaat, in de slotfase van zijn raadslidschap nog even de frivole blitz willen maken? Of heeft hij misschien één keertje lichtjes boven zijn theewater aan de beraadsla gingen deelgenomen? Een le lijke gedachte, maar per slot van rekening is niets mense lijks de politicus vreemd, nietwaar. Als hij het allemaal serieus heeft gemeend, wordt het de hoogste tijd dat hijzelf als hoofdprijs fungeert in zijn ei gen loterij. Wie hem wint, mag hem mééne- Paaltjes Komen er paaltjes op de smalle Oude Rijn? Er ligt een plan voor, gemaakt door ambte naar Piret, maar er is on enigheid over ontstaan. Een groot deel van de bewoners zou er niets voor voelen (er gaat parkeeruimte verloren) en een aantal leden van de gemeentelijke verkeerscom- missie zal nu onderzoeken of er wel zo vaak over de stoep wordt gereden. Piret, zo las ik, is daar niet erg gelukkig mee. "Want", zegt hij, "ik ben aan het werk gegaan omdat een paar bewoners vonden dat het maar eens afgelopen moest zijn met het stoeprij- den. Nu is het plan klaar en nu komt er alsnog een onder zoekje. Ik moet zeggen, ik ben nu nog weinig gemotiveerd om andere plannen te maken. Het is een tijdrovende aange legenheid die de stad niets op levert". Vrijmoedige taal voor een ambtenaar, zoals hijzelf erkent. Als Piret ongelukkig is, ben ik het ook een beetje. De keren dat ik hem heb bezig gezien en gehoord, ben ik van hem gecharmeerd geraakt. Aardi ge, creatieve man. Zijn naam doet denken aan een soepele prive-detective in een Franse B-fxlm en daar lijkt hij ook op. Toen een eental maanden geleden in de Stadsgehoor zaal werd gediscussieerd over welles/nietes een gracht- De politie heeft het zwaar in de uit de buurt van de tempel van je op het Kort Rapenburg ver spreidde hij in een donkere zaal vol kribbebijters als éni ge wat licht. Overigens ben ik wel verbaasd over hetgeen hierboven geci teerd is. Piret is dus aan de slag gegaan "omdat een paar bewoners vonden....". Bij die man kun je dus kennelijk bin nenlopen en dan gaat hij voor je aan de sldg. Ongehoord. In het verleden zijn actiegroe- stad. Geen wonder dat ze niet wijsheid is weg te slaan. pen met zeer redelijke eisen in de weer geweest, maar de ambtenaren waren met nog geen elftal volwassen ossen uit het stadhuis te trekken. En hier: "een paar bewoners" bij Piret en hup er gebeurt wat. Maar een goede daad blijft nooit lang ongestraft; de rest van de buurt blijkt nu tegen te zijn. Piret zal zijn lesje ho pelijk geleerd hebben. Haast je langzaam, zoals het een ambtenaar betaamt. LEIDEN - Mode, wat is dat ei genlijk en hoe komt dat nu tot stand? Dat waren gister avond vragen waarop Lies beth Limburg haar zeer geïn teresseerde publiek een ant woord probeerde te geven. Want voor dat die matrozen- stijl of plattelandslook in de winkels hangt, is er heel wat gebeurd. Van Liesbeth, do cente aan de Modeacademie Charles Montaigne kon het publiek leren dat sociologen en psychologen tegenwoor dig samen met modemakers om de tafel gaan zitten om de nieuwe mode "uit de den ken". Want mode is zeer nauw verwe ven met de maatschappelijke gebeurtenissen. Mode is vaak een reactie op wat er in de maatschappij gebeurt. Een goed voorbeeld daarvan vin den we bijvoorbeeld in de wintermode. Nu iedereen praat over versobering, een beetje minder doen, juist nü steekt een modetrend de kop op die daar lijnrecht tegen over staat: de barok. Een lijn waarin veel en vaak kostbare stoffen uitbundig zijn ver werkt. Liesbeth Limburg vertelde haar publiek ook over de gang van zaken in modecen tra als Parijs en Milaan, hoe naast de uitgekiende trends Het zijn zaak kleine veranderingen die een kledingstuk een totaal ander (foto: Holvast van Liesbeth Limburg en haar leerlingen, die de daad bij het woord voegden, heel duidelijk naar voren. Dege nen die gisterochtend dat uurtje uittrokken om in de Waag te gaan kijken, zijn ze ker niet zonder ideeën het vooijaarszonnetje weer inge stapt. En wie nog zijn of haar draai niet had gevonden stap te gistermiddag even binnen bij de shows van Mac en Mag gie, Frank en Jean, Perry Sport, Miss Etam, Witteveen en C A. Voor modeminnenden die de in onze modebijlage aange kondigde show van Riël van avond wilden bezoeken een teleurstelling, deze show gaat niet door, maar zaterdag om 11.00 en 14.00 uur komen de dressmen en mannequins van Cecile Knapper voor het laatst in actie. HENRI ËTTE VAN DER HOEVEN geven. ook ideeën van de straat wor den "opgepikt" en vaak veel te duur verkocht. Kortom, wie goed heeft geluisterd zal met heel andere ogen naar de kleding die in de winkels hangt kijken. Na die globale inleiding gaf ze ook een klein voorbeeld van wat styling is. Bij Charles Montaigne geeft ze vooral les in commerciële styling (modefoto's van tijd schriften enz.) maar nu liet ze haar publiek zien wat er met een beetje inventiviteit van "oude kleding" nog is te maken. Echt, niemand hoeft zïn garde robe helemaal weg te doen. De meeste kledingstukken zijn of door middel van acces soires of kleine veranderin gen, die iedereen kan aan brengen, heel acceptabel te maken. Mode is ook een kwestie van je eigen ideeën durven inbrengen en dat kwam bij het "gastcollege" LEIDEN - Boze bewoners van de Zoeterwoudseweg hebben gis teravond rond kwart over tien een grote hoeveelheid opge spaarde oude kranten in de voor tuin van wethouder Bordewijk (financiën) aan de Roodenbur- gerstraat gedeponeerd. De bewoners zijn kwaad op de wet houder omdat hij er niet in is ge slaagd het papierverwerkende bedrijf van De Nobel van de Zoe terwoudseweg te verdrijven. De bewoners beweren dat de papier opslag van het bedrijf overlast veroorzaakt. De gemeente legde De Nobel een boete op van dui zend gulden per dag als hij bui ten zijn bedrijfshal papier zou opslaan. De Nobel diende bü de Raad van State een verzoek in tot schor sing van deze maatregel. Het ver zoek werd ingewilligd zodat De Nobel voorlopig geen boete hoeft te betalen. Dit tot grote ergernis van omwo nenden die gisteravond met sta pels oude kranten naar de wet houderswoning trokken. Buren van de wethouder vonden de ac tie van de Zoeterwoudseweg-be- woners niet zo geslaagd en 'ar resteerden' een man die een pro testbord droeg met de tekst:Be leid voer je niet alleen met een nota". De politie heeft de gemoe deren tot bedaren gebracht. De reinigingsdienst heeft vanoch tend de kranten uit de tuin van Bordewijk verwijderd. De reke ning hiervan gaat naar de actie voerders. Wethouder Bordewijk was op het moment van de actie niet thuis. "Toen ik thuis kwam en die krantentroep zag, had ik wel een vermoeden waar het om ging. Maar ik had eerder een dergelij ke actie van de kant van De No bel verwacht. Overigens vind ik het onjuist om bestuurders in persoonljke sfeer met hun beleid te confronteren. Als ze zoiets wil len doen, laat ze dat dan bij het stadhuis doen. Bovendien vind ik dat ze hun protest aan het ver keerde adres hebben gericht, nu de Raad van State onze maatre gel heeft geschorst". De Valkenier wint zwemmen LEIDEN - Teleurgesteld waren ze, de leerlingen van de open bare school De Valkenier aan het Valkenpad. Sleepten ze woensdag de eerste prijs weg bij het schoolzwemmen voor basisscholen, lazen ze de vol gende dag in de krant dat de Zijlwijkschool met de eer (en de foto in de krant) was gaan strijken. Foutje van de jury. Die had bij de puntentelling de Zijlwijk school wat te royaal bedeeld. En overhandigde alvast de Philipsenbokaal - genoemd naar de voormalige directeur van de voormalige Sport stichting aan de pseudo- winnaars. Bij een hertelling kwam de fout aan het licht. En mochten de leerlingen van de Valkenier met droge haren de beker als nog in ontvangst nemen. Die staat nu in prijzenkast van de school. Vanochtend toon den de succesvolle zwemmers en zwemsters (onder anderen in gezelschap van hun train- ster, links op de foto) hun ver overing alsnog.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4