Aanzet voor basisonderwijs Krakers komen met eigen plan WD: beleid in teken soberheid wijn van demaand Gemeente presenteert inspraakriota met richtlijnen Domaine des Cailloux Vasten en bidden voor El Salvador KEUKENS KASTEN DEUREN TEGELS SHOWROOM Houtwerf Leidse stadsrubriek VRIJDAG 2 APRIL 1982 Onderscheiden leiden - burgemeester Goekoop heeft gistermorgen koninklijke onderscheidingen uitgereikt aan twee Lei denaren die hun 40-jarig dienstjubileum vierden. J. Limburg kreeg de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt ter gelegenheid van zijn 40-jang dienstjubileum bij Philips' Tele communicatie Industrie B V. te Den Haag. Hij is werkzaam als monteur op de afdeling bedrijfs- mechanisatie. De Een gouden medaille voor J.W. Neuteboom. medaille in goud werd uit gereikt aan J.W. Neuteboom uit Leiden. Hij is 40 jaar werkzaam geweest als administratief mede werker bij hetzelfde bedrijf. Voor Gulden Vlies Een bronzen medaille voor J. Limburg. T .TT.T'nirTSl Flo r)iror>+1o r\n LEIDEN - De directie on derwijs van de gemeente Leiden heeft met een be leidsnota een eerste aan zet gegeven voor het ma ken van een schoolwerk plan voor de basisschool. In 1985 zullen kleuter school en lagere school worden samengevoegd en basisschool gaan heten. Deze verandering houdt meer in dan kleuters en leerlingen bij elkaar stop pen. In de nota "Leiden maakt basis school", een vervolg op de al eerder verschenen nota's "Maakt Leiden school?" en "Spreiding", is een raamplan ontwikkeld, waarin de gemeen te aangeeft hoe de teams van de openbare kleuter- en lagere scholen in Leiden het onderwijs voor vier- tot twaalfjarigen in houd kunnen geven. Behoudens de wettelijke verplich tingen, mag elke school in princi pe het schoolwerkplan, nu nog leerplan geheten, naar eigen in zicht invullen. De gemeente geeft daarbij richtlijnen. De van de gemeente die in de be leidsnota staat is nu nog niet be palend. De scholen kunnen daar de komende tijd op reageren, waarna als er behoefte bestaat het een en ander kan worden aangepast. Pas als de nota in de gemeenteraad is goedgekeurd (een termijn is daar nog niet voor) krijgt het raamplan een bindend karakter. Bij de invoering van de basis school kan geen sprake meer zijn van een 'bovenmeester' die de zaken op zijn eentje regelt. Bin nen het schoolteam moet een ie der een taak krijgen. De gemeen te juicht het toe als scholen den ken aan een verdeling van de schoolleiding over bijvoorbeeld drie mensen. Ook de ouderparti cipatie wordt aangemoedigd. Er moet wel voor gewaakt worden dat de ouderhulp een middel is voor het onderwijsproces en geen doel op zich. Voorts vindt de gemeente dat de school geen "eiland" meer kan zijn binnen de samenleving. Concreet betekent dit: een nauw contact tussen buurt, gezin en school. Ook zijn uitgangspunten dat in het basisonderwijs de ge lijkwaardige positie van jongens LEIDEN - 'Beter met minder' is de naam die de WD aan haar verkiezingsprogramma voor de gemeenteraad heeft gegeven. Het beleid staat de komende ja ren in het teken van de sober heid. Nog kritischer dan voor heen zullen de gemeentelijke uit gaven moeten worden bezien en bezuinigingen doorgevoerd, al dus de WD. De WD spreekt zich in het pro gramma uit tegen het opnieuw invoeren van belastingen, die vroeger zijn opgenomen in de onroerend-goedbelasting. Hier onder wordt begrepen het instel len van een rioolbelasting, zoals in het PvdA-programma is opge- De WD vindt dat bij de heffing van de onroerend-goedbelasting niet de waarde maar de opper vlakte uitgangspunt voor de hef fing moet zijn. De WD zal zich beijveren voor een meerjaren planning gericht op een sluiten de begroting. De liberalen willen gemeentelijke taken afstoten naar particuliere bedrijven. Gedacht wordt hierbij onder meer aan het uitbesteden van onderhoud van (school)ge- bouwen en aan het laten maken van allerlei plannen op het ge bied van de ruimtelijke ordening door adviesbureau's. ADVERTENTIE De WD legt de nadruk op het eco nomisch beleid. De gemeente zou in het verleden te veel het wonen hebben benadrukt. "Het laatste jaar zijn wij meer tevre den over het beleid op het gebied van de ruimtelijke ordening, waarin ook de aandacht voor de bedrijven is doorgedrongen. Van Oosten (PPR, red.) had wel een beetje gelijk toen hij zei dat het beleid steeds meer een WD- stempel had gekregen", zo liet raadslid De Vries weten. De WD noemt de volgende zaken kernpunten in het programma: Een actief werkgelegenheidsbe leid, stimulering van de woning bouw, een samenhangend ver keersbeleid, een gespreid, voor iedereen toegankelijk cultuurbe leid en een constructieve samen werking met zoveel mogelijk partijen. Het college van B en W zou volgens de WD een zo goed mogelijke afspiegeling van de gemeente raad moeten zijn. Geen van de partijen moet op voorhand wor den uitgesloten, aldus de WD. De partij gaat er wel vanuit dat het college gevormd wordt na onderhandelingen over een pro gramma. fOver de taken die de burgemeester ««Banr Appellation Cótes de Duras ..IL-1 controlée Een stevige rode wijn met een goed bouquet en een fruitige smaak EEN WIJN VOOR ELKE DAG Per fles 4i95 Bij een doosje 6 fl. ■1,50 p. fl. meisjes zal moeten worden bevorderd evenals dat culturele minderheden een gelijkwaardige plaats moeten krijgen in de sa menleving. Daarnaast mogen de eigen taal en cultuur niet worden geïsoleerd van de overige vak ken. In het basisonderwijs moet er wor den afgerekend met het klassika le onderwijssysteem. De ge meente doet in haar rapport twee voorstellen voor het wat zij noemt 'losse klasseverband'. De horizontale organisatie of de ver ticale organisatie. De eerste heeft de meeste vernieuwingen in zich. Er wordt in groepen ge werkt met een basisprogramma voor alle leerlingen. De betere leerlingen, die in een hoger tem po werken, kunnen daarnaast verdiepings-, of uitbreidingspro gramma's volgen. Het is niet de bedoeling dat er groepen worden gemaakt met leerlingen van gelijk niveau. Het rapport zegt hierover: "In een ni veaugroep hebben de leerlingen geen kans meer zich aan andere "betere"leerlingen op te trekken. Ook kunnen niveaugroepen na delig zijn voor de sociale ontwik keling van de leerlingen. Leerlin gen krijgen in dit systeem gauw een stempel opgedrukt". De jaarklassen zullen worden doorbroken. Dat kan in de vorm van onderbouw, middenbouw en bovenbouw of bepaalde onder- wijsleergangen. De verticale or ganisatie houdt wel vast aan jaar groepen. Er zal alleen niet rr zo strak worden lesgegeven, moet naar een meer individuele benadering worden gezocht en het zittenblijven zal tot een mini mum beperkt moet blijven. Met de inbreng van het kleuteron derwijs zal degelijk rekening moeten worden gehouden. Even als met de inbreng van kleuter leidsters. Zij zullen deel uit gaan maken van het schoolteam of schoolleiding en gelijke rechten hebben. Het vakkenpakket op zich zal met zoveel veranderen. Als nieuwe vakken zullen wiskunde en En gels worden ingevoerd. Wel zal men zich bewust moeten worden van de rolbevestigende invloe den. Nog steeds is het zo. dat in de schoolboekjes het bekende rollenpatroon wordt gebruikt. De scholen zullen in het onder wijs moeten werken aan de door breking van de 'vanzelfspreken de' rollenverdeling. En alle kin deren gaan dezelfde lessen vol gen. Dus geen handenarbeid voor jongens en handwerken voor meisjes. Het traditionele rapport met cijfers zal ook het veld moeten ruimen. De directie onderwijs doet een voostel voor een kindgericht rap port, naast het rapport of de in formatie die de ouders krijgen "Ouders kijken anders naar het rapport dan hun kind, zij bou wen er een verwachtingspatroon mee op. Wij zijn van mening dat rapporten kindgericht moetep zijn. Zo n rapport moet eerder bemoedigen dan ontmoedigen" De directie onderwijs weet dat de teams van de scholen de komen de tijd de handen vol krijgen om alle voorbereidingen voor de ba sisschool te treffen. Zij zal ze daarom met raad en daad bij staan. De eerste aanzet is er in de vorm van een raamplan. Wethou der Van Dam verwacht niet al te veel tegenstand van de scholen wat betreft de onderwijsvernieu wingen. Van Dam: "Er zijn veel mogelijkheden. En heel wat scholen zijn al met vernieuwin gen bezig. Het is niet zo dat ze die plannen nu voor het eerst zien. Wij hebben slechts een lijn uitge zet, waar de mensen uit de scho len zelf om hebben gevraagd" Beter met minder LEIDEN- De woongroep van 'Verbum Dei', Plantage 16 Lei den, sluit zich aan bij een inter nationale actie van vasten en ge bed voor onderhandelingen in El Salvador. De bedoeling is, dat ten minste twaalf mensen in de kapel van de woongroep de vol gende week doorbrengen met vasten en gebed. Dat begint zon dagavond 4 april om 8 uur met een viering. Van 5 tot en met 9 april zijn er ge bedsdiensten om 9, 12 en 6 uur. Het vasten en bidden duurt op die dagen van 9 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. Op zaterdag 10 april om 12 uur 's middags wordt de actie besloten. Die mid dag is er in de Mozes- en Aaron- kerk aan het Waterlooplein in Amsterdam een afsluitende lan delijke viering. De woongroep van 'Verbum Dei' (voor meer informatie kan men 121988 bellen) zal de deelnemers vragen, met het vasten - water en brood - zoveel mogelijk mee te doen. Iedereen is elke dag wel kom, ook voor één gebedsdienst of een deel van de dag. Deze internationale actie - die gis teren in Washington is begonnen - beoogt stopzetting van onder drukking. strijd en buitenlandse inmenging in El Salvador en on derhandelingen tussen de strij denden zonder voorwaarden vooraf. LEIDEN De krakers van "Het Gulden Vlies" hebben een alter natief plan op tafel gelegd voor de verbouwing en restauratie van het monumentale pand aan de Breestraat. Volgens dit plan zou het pand gedeeltelik ge schikt gemaakt kunnen worden voor bewoning. Krakers en de wethouders Bordewijk (finan cien) en Tesselaar (volkshuisves ting) gingen vandaag om de tafel zitten om over dit plan te praten. De krakers kwamen met hun voor stel op de proppen, gisteravond, tijdens een forumdiscussie over kraken georganiseerd door de studentenvereniging SSR. De discussie ging vooral over wat er met "Het Gulden Vlies" moet ge beuren en spitste zich toe op de vraag of het pand geschikt ge maakt kan worden voor bewo ning Zoals bekend vindt het college van B en W dat het gekraakte pand aan de Breestraat na restauratie een bestemming ffioet krijgen als kantoorruimte. Wonen in het pand wordt door de gemeente onhaalbaar geacht wegens de enorme kosten. De huren zouden veel te hoog worden. De huidige gebruikers van het pand denken daar anders over. In opdracht van de krakers (en voor hun rekening) heeft archi tect E.J. Hoogenberk een schets plan gemaakt volgens welk het pand geschikt wordt voor bewo ning. Het alternatieve plan staat dus lijnrecht tegenover de ideeën van de gemeente. In het alternatieve plan gaat men er vanuit het pand aan de Bree straat te splitsen. De gemeente zou haar oorspronkelijke plan kunnen uitvoeren door de monu mentale benedenverdieping te restaureren. De overige, afge splitste, verdiepingen kunnen worden verbouwd tot groepswo ning (voor de huidige krakers) volgens de zgn. Van Dam-rege- ling. De groepswoning, (voor 11 personen) zou aan de achterzijde een eigen ingang kunnen krij gen Het voordeel voor de gemeente is, volgens de krakers, dat de ver- bouwingskosten lager zullen zijn. De kosten voor de uitvoe ring van het gemeentelijke plan (kantoorbestemming) worden geraamd op 2,1 miljoen gulden. De lasten voor de gemeente zul len dan een slordige 5,5 ton per jaar gaan bedragen. Met gebruik making van subsidiegelden (Van Dam regeling) zouden de jaarlas- ten van het alternatieve plan (ge deeltelijke woonbestemming) bijna de helft gaan bedragen. van de haalbaarheid van het al ternatieve plan Volgens de wet houder. die het gemaakte som metje snel narekende, is het ma ken van een betaalbare woon ruimte onmogelyk. Bordewyk zei wel bereid te zyn zich van het tegendeel te laten overtuigen. De krakers wezen er op dat het pand. in de huidige staat van ver waarlozing, uitstekend bewoon baar is. Zy verweten de wethou der "formalistisch geouwehoer" over geld. Aanstaande maandagavond beslist de Leidse gemeenteraad over de toekomst van het Gulden Vlies Als de raad blijft by zyn mening dat het gekraakte pand aan de Breestraat na de restauratie een kantoorbestemming moet krij gen dan dreigt een spoedige ont ruiming. Het PSP-raadslid Pon sen zei te hopen dat de raad zo verstandig zal zyn het oorspron kelijke plan in te trekken. Bordewyk meende dat uit de voor stellen van de krakers blijkt dat zij 'voor rede vatbaar zijn'. "Ik hoop dat zy het pand vrijwillig zullen verlaten als blijkt dat het alternatieve plan niet uitvoer baar is", aldus de wethouder De krakers van "Het Gulden Vlies" gaven duidelyk te verstaan het pand te zullen barricaderen als de gemeente de politie mscha- keld om tot ontruiming over te gaan "We gaan er niet uit", zei éen van hen. ADVERTENTIE Onmogelijk Wethouder Bordewijk zei gister avond nog niet overtuigd te zijn Plaatmaterialen Wandbetimmenngen naar: Keukens b.v. Lammenschansweg 130 Geopend v 8 tot VH> Zaterdag v 10 tot 4 Tel 071-769226 BEVRIJDINGSPLEIN KENNEDYLAAN 7 KOPERMOLEN 36 dat nieuwe college toebedeeld krijgt, laat het WD-programma zich niet uit. "Dat is geen partij politiek punt", aldus fractielei der Kuijers. Actie tegen aardgasprijs LEIDEN - Het Leidse "Aktiekomi- tee Gasprijsverhoging Nee", doet morgen mee aan een grote landelijke manifestatie in Amersfoort tegen het verhogen van de aardgasprijs. Honderden mensen uit het hele land zullen in Amersfoort bijeen komen om onder andere 150.000 handtekeningen aan te bieden aan minister Terlouw van econo mische zaken. Vanuit Leiden vertrekt men zater dagochtend om 9 uur vanaf de Langegracht, voor het gebouw van het Energiebedrijf Rijnland. Er zijn nog plaatsen vrij voor mensen die meewillen. LEIDEN - Dr. A.E. Kerstens wordt aan de Leidse universiteit bijzon der hoogleraar om onderwijs te geven in de historische ontwik keling van het volkenrecht en de diplomatieke geschiedenis. Hij is als zodanig benoemd door het Leids Universitair Fonds en volgt daarmee prof. dr. A. van Staden op. door René van der Velden Jaap Visser Geveltuin De pas opgeknapte Hartebrug- kerk krijgt een flinke gevel- tuin aan de kant van de Lan ge Mare. Op kosten van de gemeente wordt de grond naast de kerk, die eigendom is van het kerkbestuur, be plant. De kiosk van de bloemist in ruste H. Wolting wordt dezer dagen afgebroken. Wol ting pachtte de grond waar zijn kiosk op stond van het kerkbestuur. De pachtover eenkomst is beëindigd. De gigantische muur, waarte gen de 'restaurateurs' van de Hartebrugkerk onlangs nog stonden te klagen over de achterstallige betalingen van het kerkbestuur, krijgt dus binnenkort een frivool aan- Eigenaar A. Maat van het Plas ticpaleis aan de Lange Mare vindt het aan de ene kant pri ma dat de gemeente een mi ni-plantsoentje naast de kerk gaat aanleggen maar aan de andere kant mist hij nu z'n goedkope showroom annex pakhuis. Maat huurde de voormalige bloemenkiosk voor een prik kie (35 gulden per week) van eigenaar Wolting. "Dat ding was ideaai. Vlak voor de deur en ik had er de hele dag zich op. Ik heb nu pakhuisruimte in de Clarensteeg, maar dat is natuurlijk wel een duurdere oplossing. Toch ben ik blij dat de omgeving hier een beetje wordt opgeknapt. Dat kan alleen de loop er maar in brengen". Spuigaten (2) De spuigaten van 't Breehuys zijn gedicht. De levende mu ziek en ingeblikte disco blij ven voortaan binnenska mers. Hinderwet-ambtena ren hebben met meet-appara- tuur in de hand vastgesteld dat de buurt niet te lyden heeft van hinderlijke geluid soverlast wanneer in 't Bree huys een scholierenbandje staat te spelen. A. Maat Plasticpaleis) "Die Diezelfde buurt, met kantoorinrichter Van den Burgh voorop, probeerde te voorkomen dat het scholie rencafé een vergunning zou krijgen voor het brengen van levende muziek. De bezwa ren van de omwonenden wer den op grond van het mee- trapport van de hand gewe zen. Tegen deze beslissing is inmiddels 'hoger beroep' aangetekend bij de commis sie beroep- en bezwaarschrif ten. iFoto. Holvast! Driejaar geleden moest 't Bree huys stoppen met levende muziek. De buurt klaagde steen en been. Disco-avond jes met de volumeknop half open waren het noodge dwongen alternatief. Na heel veel soebattem kwam de ge meente met een bedrag van byna 20.000 gulden over de brug voor isolatie (inclusief technisch onderzoek) van 't Breehuys. De geluidwcrende wanden zyn inmiddels aangebracht. Het gevolg: er spelen weer scho- lierenbandjes in het scholie- rencafé. Met de volumeknop open. "De eerste keer dat we een bandje hadden staan, had de buurt het niet eens in de gaten", beweren staflid Jos Fugers en Breehuys-mede- werkers Annemiek van Bem- mel en Leo Radder "Al die klachten over geluidsoverlast zyn dus zwaar overdreven". Overigens is de muziekvergun- ning die 't Breehuys heeft ge kregen een beperkte vergun ning. Er mag maar drie avonden in de week levende muziek worden gebracht. Voorlopig is dat ruim vol doende. want in deze experi menteer-fase treedt er maar één zaterdagavond in de maand een bandje op. Toe vallig is het zaterdagavond (aanvang 2) 00 uur) de beurt aan de Leidse scholieren for matie Qranq. De buren zullen ongetwyfeld de oortjes spit- Mocht de commissie beroep en bezwaarschriften tot de conclusie komen dat de klachten van de omwonen den inderdaad ongegrond zyn dan behoudt 't Breehuys z'n (beperkte) vergunning. "En dan kunnen we op zater dagavond worden wat we willen zyn: namelyk een po dium voor beginnende Leid se bandjes. En tegelyk een trefcentrum voor scholieren die een avond in een door henzelf gemaakte sfeer wil len doorbrengen". Misschien een idee om de kla gende buren zaterdags op vi site te vragen. Zyn die er ook eens uit.. Behoefte-peiling Op het ministerie van CRM is niets bekend over een 'vrye kabeldag". die een wtrk VOOT de gemeenteraadsverkiezin gen (2 juni) zou worden ge houden In een aantal kran ten is een bericht verschenen dat de radio-kabel op woens dag 26 mei van overheidswe ge wordt opengegooid. Volgens Marjolein van de Drift van CRM is er niemand op het ministerie iets bekend van een 'vrije kabeldag' "Ik denk dat het van de VARA afkomstig is. Die hebben er bij ons inderdaad voor ge pleit om de kabel een weck voor de verkiezingen voor lo kale radio open te stellen" Hoewel er op 26 juni dus (nog) geen 'vnje kabeldag' wordt gevierd, is het wel mogelyk om by CRM een éénmalige zendmachtiging voor een speciale gebeurtenis aan te vragen. Dat geldt voor zowel radio als televisie. Lokale ra dio maken is geen probleem. Dat gebeurt al op grote schaal FM-piraton verdrin gen zich in de ether Lokale tv is na de kabel afsluiting wat moeilyker geworden. Maar omdat de gemeenteraads verkiezingen als een speciale (typisch lokale) gebeurtenis worden beschouwd, is CRM bereid om rond de datum van 2 juni eenmalige zendmachti gingen te verstrekkken Met de omroepwet, artikel 47, in de hand is het mogelyk om colleges van burgemeester en wethouders als zendgemach tigden te laten optreden. CDA er Joop Walenkamp wil dat Leiden van deze moge- lykheid gebruik gaat maken Hy heeft b en w gevraagd om in overleg te treden met de plaatselyke kranten en een uitzending voor te bereiden met de uitslagenavond in de Stadsgehoorzaal als onder werp In een extra commissieverga dering. voorafgaande aan de vergadering van de gemeen teraad van aanstaande maan dag. wil Walenkamp de be hoefte van zo'n uitzending onder de raadsli den p« i!« n Die behoefte zal best groot zyn. De ydele raadsleden zien zichzelf in gedachten natuur- lyk al op de buis Een behoefte peiling onder de kykers lykt ons zinvoller

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3