"Er zitten fanatiekelingen bij..." Gevoel onnodig te zijn Bevolking weer welkom in de kas De RoUs Royceonder de scooters toert zondag door Rijnstreek Meer bevoegdheden minister bepleit Arbeidsbureau Lisse interviewtjeugdwerklozen PAGINA 22 Streek VRIJDAG 2 APRIL 1982 per jaar. „We houden zeven keer per jaar een toertocht; telkens in een andere provin cie", aldus Van Zaal. „En meerdaagse uitstapjes orga niseren we ook." „We proberen alles zo goed koop mogelijk te houden. We vinden namelijk dat de man met de kleine portemonnee en zijn gezin ook mee moeten kunnen. Onlangs zijn we drie dagen naar het Brabantse Schaick geweest. Daar heb ben we het zo weten te rege len dat iedereen voor slapen, eten en drinken slechts 25 gulden hoefde te betalen." Op het internationale vlak is de Heinkelclub al evenzeer ac tief. Medio juni worden in De Kwakel bijna duizend scoot errijders compleet met aan hang verwacht. En niet alleen uit Nederland maar ook uit West-Duitsland, België, En geland en zelfs Zweden, Fin land en Oostenrijk. „Uit Oost-Berlijn", zo weet Van Zaal, „komt een gezin van ze ven helemaal met de scooter. Dat is een afstand van 700 ki lometer. Ik geef het je te doen." Fanatiek Voor dit internationale Hein- kelfestijn, dat vier dagen duurt, worden de gasten on dergebracht op het plaatselij ke voetbalterrein en in de sporthal. Op het programma staan naast tal van uitstapjes op de scooter ook een zoge naamd Heinkelbal „Er zitten fanatiekelingen by", zegt Rinus van Zaal over de Heinkelrijders. „Die zetten 's nachts hun scooter in de tent en gaan zelf buiten slapen. Dat klinkt overdreven, maar zo is het wèl." Zichzelf rekent hij ook tot die categorie. „Het eerste wat ik doe wanneer ik thuiskom is mijn scooter binnenzetten. Wat er met mijn auto gebeurt interesseert me niet. Die laat ik gerust buiten staan als het heel hard regent. Maar m'n scooters niet. Die moeten naar binnen." Alle honderd vijftig leden van zijn club kent hij. „Als ik op de weg zit en ik zie er eentje die ik niet ken, ga ik voor hem rijden, druk 'm de berm in en vraag 'm: „Joh, zou jij niet effe lid willen worden." Panne „Op die manier heb ik in het verleden ook meer dan eens een Heinkel op de kop getikt. Dan reed ik de bestuurder klem en vroeg ik of ik z'n Heinkel niet kon kopen." In het begin kocht hij die scoot ers wel eens voor vijfentwin tig gulden. „Maar tegenwoor dig", verklaart hij, „gaan ze voor de gekste prijzen van de hand. Laatst werd er één voor 2400 gulden verkocht. Nou jaah, zo raakt de lol er wel een beetje af natuurlijk." Over de degelijkheid van de Heinkel raakt Rinus van Zaal bijna niet uitgepraat. „Vorig jaar zijn we met de hele club naar Sauerland geweest; een tocht van toch gauw 500 kilo meter. Maar panne? Niks hoor. Ja, één lekke band en één gebroken remkabeltje. Maar meer ook niet. Die Heinkels rijden maar door en rijden maar door. Ik sta er soms versteld van. Alsof ze er geen genoeg van kunnen krij gen, zo lijkt het wel. Wonder lijk, heel wonderlijk." SJAK JANSEN DE KWAKEL Auto's rijden er niet zoveel in De Kwakel. Scooters des te meer. Dat komt: Neer- lands enige scooterclub houdt er haar domicilie. Het is de 'Heinkelclub De Kwakel': een landelijke vereniging van eigenaars van de legendarische Heinkel-scooter. Zondagmiddag doet de Hein kelclub de Rijnstreek aan. Een stoet van ruim zestig Heinkels zal die middag een toertocht maken door de dor pen Ter Aar, Hoogmade, Woubrugge, Rijpwetering, Nieuwe Wetering, Oude We tering en Leimuiden. Rinus van Zaal (42), voorzitter van de Heinkelclub, noemt de Heinkel „de Rolls Royce" onder de scooters. „Oerdege lijk, schoon en zuinig", lui den zijn kwalificaties. Zelf heeft hy er tachtig. Dat is een kwart van het totale aan tal Heinkels dat in Nederland rondrijdt. „Een brok nostal gie", meent Van Zaal. Zes da gen per week is hij er mee be zig. Zit hij niet aan de scoot ers te sleutelen, dan stroopt hij wel 's lands sloperijen af op zoek naar bruikbare on derdelen. „Daar is steeds moeilijker aan te komen", zegt Van Zaal. Heinkels zijn schaars gewor den sinds de Heinkelfabriek in het Zuidduitse Zuffenhau- sen de produktie van deze scooter in 1965 staakte. Se dertdien worden er alleen nog vliegtuigonderdelen ge maakt. Handig Van origine is Heinkel ook een vliegtuigfabriek. Fameus zijn haar watervliegtuigen. Nog befaamder is de uitgekiende stroomlijn ervan. Die stroomlijn vindt men ook terug in de Heinkel-scooter. Eind jaren vijftig, begin jaren zestig kende de scooterfa- briek een bloeitijd. Een top- periode die van korte duur was, want in 1965 stortte de scootermarkt als een kaarten huis in elkaar. Z'n populariteit dankte de scooter in hoge mate aan z'n handzaamheid: je kon er han dig mee door het drukke ver keer manoeuvreren. In tegen stelling tot de motorfiets maakte de scooter veel min der lawaai, raakte je niet on der de modderspetters en kon je met één liter „kale" benzine 35 kilometer afleg gen. Bepaald duur in aan schaf was hij niet: 2500 gul den. En hij kon tegen een stootje. „Bovendien was-ie z'n tijd ver vooruit", weet Van Zaal. „Be gin jaren zestig had de Hein kel al een elektrische starter, terwijl andere merken daar pas in 1970 mee kwamen." Degelijk Ook qua degelijkheid liep Heinkel naar Van Zaals over tuiging voorop. „Vorige maand heb ik in Engeland een oude Heinkel op de kop getikt. Had 100.000 kilometer gereden. De onderdelen wa ren dan ook behoorlijk ver sleten, maar kapot was er niks. Ik bedoel maar." Rinus van Zaal temidden van drie van zijn tachtig Heinkels. "Hij was zijn tijd ver vooruit". (Foto: Wlm Dijkman). Voor Van Zaal zijn de Heinkels puur liefhebberij. „Vanaf 1975 ben ik er intensief mee bezig. Toen ik achttien was, had ik er zelf één. Later knap te ik er eens twee op. Maar twee vond ik geen mooi getal. Dus ik plaatste een adverten tie en het werden er acht. Maar ook dat vond ik een raar cyfer. Dus plaatste ik nog een advertentie en zo zijn het er van lieverlee - en tot erger nis van mijn vrouw - tachtig geworden. Veel meer kan ik er niet meer hebben. Kijk maar, de schuur staat vol. De zolder ook..." Behalve voorzitter van de Hein kelclub De Kwakel is Van Zaal ook de stichter. „Het is een landelijke vereniging", verklaart hy, „alleen ben ik zo'n fanatieke De Kwakelaar, dat ik bij de notaris heb be dongen de naam De Kwakel in de clubtitel te handhaven. Een beetje gek misschien, maar daar sta ik op." Goedkoop Honderdvijftig Heinkelrijders uit heel het land ontmoeten elkaar ten minste zeven keer LISSE - Onzekerheid, een gevoel hebben onnodig te zijn, ontmoediging, lusteloosheid en gedeprimeerdheid. Dit zijn enkele van de emoties die jeugdige werklozen in de duin- en bollenstreek zeggen te ervaren na langer dan zes maanden buiten het arbeidsproces te hebben gestaan. Ze hebben deze uitlatingen gedaan tegenover bemiddelaars van het arbeidsbureau in Lisse, die een groep van 94 van hen hebben ondervraagd over hun werkloosheid. Direkteur De Brabanter: "De boer op Naast genoemde emoties zeggen de 16 tot 23 jarigen die aan de ge sprekken met de medewerkers van het arbeidsbureau hebben deelgenomen ook, dat ze zich geïsoleerd gaan voelen, thuis spanningen hebben en een pas sieve instelling krijgen. Boven dien worden ze aangezien als profiteurs en nietsnutten en moeten ze zich telkens weer te genover anderen verantwoor den. Hiertegenover staan slechts weinig voordelen. De interviewers van de jeugdige werklozen noteer den alleen dat de werkzoeken den tydens de werkloosheid in de gelegenheid zijn om dingen te doen waarvoor ze anders geen tijd hebben en ze zelf hun dag kunnen indelen. Opmerkelijk is echter dat de beste ding van de vrije tijd na een ac tieve beginperiode, wanneer de werkloosheid net is ingetreden, daarna steeds minder wordt. Een aantal mensen wordt naarmate «de werkloosheid langer duurt steeds passiever, vult de dag voor een groot deel met lang uit slapen en verveelt zich verder, zo zegt het naar aanleiding van de gesprekken samengestelde rap port. De rapporteurs hebben eveneens vastgesteld dat de meesten van de jonge werklozen zich zeer in- dividueel bezighouden. "Dit komt de nodige sociale contac ten niet ten goede", zo schrijft rapportsamensteller jeugdcon- sulent Aad Baak. Frustratie Uit de gesprekken is duidelijk ge worden dat bij veel mensen het aantal sollicitaties afneemt naar mate de werkloosheid langer duurt en dat het frustrerend werkt als op sollicitaties niet of nauwelijks door de werkgever wordt gereageerd. Enige van de ondervraagden hadden al meer dan honderd sollicitaties achter de rug. Van de groep van 94 jeugdigen ble ken er een vijftal van geen tot vijf keer te hebben gesolliciteerd, 29 personen hadden zes tot tien sol licitaties achter de rug, eenzelfde aantal mensen 11 tot 25, 23 onder hen hadden 26 tot 50 keer gesolli citeerd en 8 verklaarden er 50 of meer sollicities te hebben opzit ten. Teveel mededingers, geen of on voldoende ervaring, te jong of te oud, onvoldoende vooropleiding en geen diploma's zeggen de werkzoekenden dat de belang rijkste redenen waren dat ze wer den afgewezen. Daarnaast zijn de duur van de werkloosheid, nog te vervullen militaire dienst plicht, slecht in het schrijven van sollicitatiebrieven eveneens re denen waarom ze volgens hen niet werden aangenomen. Slechts een kleine groep van de on dervraagden zegt ook te sollicite ren naar beroepen waarvoor ze niet bij het arbeidsbureau staan ingeschreven. Hierbij richten ze zich met name op banen waar van ze zelf menen er ook wel voor geschikt te zijn. Zij die ook op andere dan hun 'eigen' beroep zeggen te solliciteren doen dit zo wel onder als boven hun niveau. Naarmate de werkloosheid lan ger duurt stellen velen zich steeds breder op bij het zoeken naar andere beroepen, zo blykt uit het rapport. Het merendeel gaat er daarbij van uit te dat "je moet pakken wat je pakken kunt." Voor iedere betrokkene was duide lijk dat werkervaring heel erg be langrijk is. Naast werken voor commerciële uitzendbureaus en via uitzendbureau Start wordt hier de mogelijkheid genoemd deze ervaring op te doen door on betaald werk te verrichten met behoud van de uitkering. Het rapport waarschuwt echter dat niet uit het oog mag worden ver loren dat door trucjes toe te pas sen om mensen aan het werk te krijgen, het steeds moeilijker wordt om een werkzoekende op een normale manier aan een baan te helpen. Banenplan Toch ziet arbeidsbureau-directeur De Brabander veel in het jeugd- banenplan dat ervoor gaat zor gen dat het arbeidsbureau in Lis- se samen met dat van Leiden aan 766 jeugdigen een baan voor ma ximaal een jaar kan bezorgen. Hij is nog bezig met de uitwer king van de plannen waarvoor landelijk 582 miljoen gulden is uitgetrokken. Het arbeidsplaatsenplan maakt deel uit van het 'grote' banan- plan van de regering en is be stemd voor jeugdigen tot en met 22 jaar. Om voor een gesubsi- diëerde baan in aanmerking te komen moeten de werklozen minstens 9 maanden bij het ar beidsbureau staan ingeschreven. Volgens De Brabander moeten de bemiddelaars van zijn bureau nu 'de boer op' om bij gemeenten en instellingen arbeidsplaatsen los te praten. "Het gaat om werk dat nu niet wordt gedaan maar dat eigenlijk wel moet gebeuren", legt hij uit. In eerste instantie kunnen de baantjes alleen maar beschikbaar komen bij zoge naamde 'non profit'-organisaties (waar winst maken geen doel stelling is). De Brabander hoopt echter dat het in de toekomst ook mogelijk wordt om bij be drijven banen voor dit plan los te krijgen. De mogelijkheid bestaat eveneens Laurens v. Rooyen speelt in De Bron ALPHEN AAN DEN RIJN - Het trio Laurens van Rooyen geeft zondag in De Bron in Alphen een koffieconcert. Het begint om half een. Op het programma staan werken van eigen hand en van klassieke componisten. In de wereld van de lichte muziek is Laurens van Rooyen geen on bekende. In het verleden werkte de pianist samen met Herman Rapport over problemen in de bouw DEN HAAG (ANP) - De minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening moet meer be voegdheden krijgen. Bovendien moet op de tota le staatsbegroting meer geld voor dit departe ment worden uitgetrokken. Dat zijn twee van de opvallendste aanbevelingen in een lijvig rapport van de stichting structuuronderzoek bouwnijver heid. Aan het vandaag gepubliceerde rapport is sinds 1975 gewerkt door 24 organisaties en vier minis teries. Alle problemen in de bouw komen in het rapport aan de orde. De grotere bevoegdheden voor de huidige minister van Dam zijn onder meer nodig om streefgetallen in de bouw en de renovatie ook werkelijk te kun nen realiseren. Meer geld moet de toekomstige financiering van nieuwbouw veilig stellen. ALPHEN/STREEK - Onder het motto "kom in de kas" kunnen belangstellenden morgen bij een tiental kwekers aan de Ter Aarse Paradijsweg, de Mijnsherenweg in Aalsmeer en de Abraham Kroesweg in Waddinxveen een kijkje nemen achter de scher men van het glastuinbouwbe drijf. Daarnaast doen veehou ders uit Hazerswoude, Koude kerk, Aarlanderveen en Zwam- merdam ook mee aan deze in middels jaarlijks terugkerende dag. De open dag wordt dit jaar voor de vijfde keer gehouden en ook nu wordt tussen 10.00 en 17.00 uur weer op de belangstel ling van vele tienduizenden gere kend. In Ter Aar heeft een tiental kwe kers zijn bedrijf opengesteld voor belangstellenden Op deze bedrijven worden onder meer ro zen, aryers, potplanten en chry santen geteeld en men kan een kijkje nemen in zowel een aantal verouderde als een aantal zeer moderne kassenbedrijven. In al le kassen is steeds iemand aan wezig om de bezoekers rond te leiden en tekst en uitleg te geven. Ook zullen leerlingen van de La gere Tuinbouwschool van Ter Aar en de Aalsmeerse coöpera tieve bloemenveiling aanwezig zijn om wat van hun activiteiten te laten zien. In Aalsmeer zetten elf kwekers aan de Mijnsherenweg hun deuren zaterdag open. Deze weg wordt dan voor al het doorgaande ver keer afgesloten, maar voor be zoekers is op de bedrijven vol doende parkeerruimte aanwezig. Wie met openbaar vervoer komt kan met een pendeldienst van en naar de Hortensialaan in Aals meer naar de Mijnsherenweg ko men. In Aalsmeer staat het ener- .giebesparingsvraagstuk, waar de kwekers gezien de stijgende gas- pryzen steeds sterker mee wor den geconfronteerd, centraal. Net als in Ter Aar zijn er in Aals meer, waar de grootste bloemen veiling ter wereld is gevestigd, vooral bloemen in de kassen te In Waddinxveen ligt het accent meer op groenteteelt. Hier kun nen belangstellenden in een aan tal kassen langs de Abraham Kroesweg en de Zesde Tochtweg een blik werpen op de teelt van sla, tomaten, paprika's, andijvie en andere groenten, hoewel er ook hier bedrijven zijn die zich vooral toeleggen op de sierteelt. Ook een aantal boerenbedrijven doet in Waddinxveen mee aan de open dag. Boeren langs de Plas- weg, de Tweede Blokweg en de Middelsweg (Moerkapelle) heb ben besloten om deze weg te be nutten om belangstellenden te informeren over het wel en wee van de akkerbouw en veeteelt. Verscheidene producenten, die de grondstoffen van de akker bouw en veeteelt verwerken, ge ven op deze bedrijven voorlich ting over de fabrikage van hun produkt. In Alphen en omgeving kunnen mensen terecht aan de Kerk- vaartsweg in Aarlanderveen en in Zwammerdam aan de Korte Ziendeweg. Hier zyn veehoude rijen in vol bedryf te bewonde ren. Ook in Koudekerk (Lage- waard) en Hazerswoude (We steinde, Rijndijk en Westeinde) doet een aantal veehouders mee aan de open dag. Deelnemers aan de open dag zijn te herkennen aan een uitgestoken vlag op hun bedrijf. dat de jeugdige werkzoekenden worden geplaatst bij kleine ideë le bedrijven die bijvoorbeeld dingen maken waar grotere be drijven geen brood meer in zien. De Brabander heeft al gesprek ken gevoerd met een Noordwijk- se stichting die zo'n bedrijfje wil oprichten. Overigens staat dit plan los van het idee van CRM-minister Van der Louw, die jongeren in ruil voor hun uitkering zogenaamde ge- meenschapstaken wil laten uit- voeren. De Brabander, die deel uitmaakt van de ministeriële werkgroep die het jeugdbanen- plan nu verder uitwerkt, zegt geen tegenstander van het idee x van Van der Louw te zijn, maar het jeugdbanenplan toch beter te vinden. Wel vreest hij dat zijn rayon en dat van Leiden aan de toegewezen 766 arbeidsplaatsen te weinig zal hebben. van Veen, Harry Sacksioni, Lise-- lore Gerritsen en Jan Akkerman. Niels Walen zorgt als hoboïst ervj synthesizer-speler voor invloe-1 den van Indonesische volksmu-^ ziek. Drummer Louis Debij com pleteert het trio. Hij heeft zijn sporen in verschillende jazzcom bo's verdiend. VOETBAL - Het clubhuis van de Bundesligaclub Borussia Mon- chengladbach is gisteravond vol ledig afgebrand. De schade/ wordt op één miljoen Mark ge schat.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 22