LEIDSCH lg| DAGBLAD Falkland Eilanden bezet Politie A'dam pleit voor gratis heroïne Morris renault LAATSTE WEEK! Het Motorhuis Helikopter in zee: drie man vermist suede Nappa audio boortoestellen Koningin geeft gratie aan oorlogsmisdadiger Invasie Argentiinse troepen Engeland in re]) en roer VOLVO Uw Japanner tegen een nieuwe Opel met minder bijbetaling dan u denkt VRIJDAG 2 APRIL 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36744 Directeur G Koopman Bimu W9» S1 Ad).-hoofdredadeur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Falklanders willen Brits blijven. LONDEN - De Falkland Eilanden tellen 1800 bewoners, meren deels van Britse ajkomst, die on der geen beding Argentijns wil len worden. Het is de voornaam ste reden waarom Engeland tot dusver heeft geweigerd de soeve reiniteit over te dragen. Onderhandelingen tussen Enge land en Argentinië over de ei landen duren al jaren. Vooral de laatste maanden werd van Argentijnse kant op snellere vorderingen aangedrongen. Het vermoeden bestaat dat er olie in de bodem zit en bovendien wordt de Argentijnse acties ge zien als een welkome afleiding van de binnenlandse proble- Het totale leger van de Britse ei landengroep telt 120 man. Ver der is er een Brits garnizoen van 79 mariniers. In Londen circu leerden al dagen geruchten dat Engelse oorlogsschepen op weg zouden zijn naar de eilanden. Het gebied ligt echter in zo'n uit hoek dat zelfs de dichtst bij de Falklanden verblijvende Britse schepen er tenminste twee toe ken over doen om het gebied te bereiken. DEN HELDER (ANP) - Drie be manningsleden van een heli kopter van de Koninklijke Ma rine zijn waarschijnlijk omge komen. Ze worden sinds gister avond half tien vermist, nadat hun toestel ter hoogte van Den Helder in zee is gestort. Het toestel, type Lynx, was van de vliegbasis "De Kooy" opgeste gen voor een nachtoefening. Vrijwel meteen nadat de ver missing van de helikopter was gemeld kwam een uitgebreide zoekactie op gang. Tegen drie uur vanochtend vond een boot van de rijkspolitie wrakstuk ken van het toestel in zee voor de kust van het eiland Texel. De vermiste bemanningsleden zijn de 25-jarige luitenant ter zee G.L. van de Lagemaat uit Schagen, de 39-jarige sergeant C. Pippel uit Den Helder en de 42-jarige adjudant J.B. Schuur man uit Leek. Het is de tweede keer binnen 24 uur dat een helikopter van de Koninklijke Marine veronge lukt. In de nacht van woensdag op donderdag stortte een heli kopter in zee voor de Ameri- het verongelukte kaanse oostkust. Eén inzittende daarvan wordt ook nog vermist. De vlieger en de boordwerk tuigkundige konden worden ge red. 26 PAGINA'S before you buy AMSTERDAM (GPD) - De korps leiding van de Amsterdamse po litie vindt dat medici onder strenge voorwaarden gratis he roïne moeten kunnen verstrek ken aan verslaafden. Dat zou moeten gebeuren in combinatie met het verplicht "afkicken" van de verslaafden en een strengere vervolging en bestraffing van handelaren in hard-drugs. Dit staat in een ontwerp-beleids- plan dat de korpsleiding vanoch tend heeft aangeboden aan bur gemeester Polak van Amster dam. Het plan is bedoeld om uit de grote problemen te komen waarvoor de Amsterdamse poli tie zich geplaatst ziet. Volgens de opstellers staat de politie in de hoofdstad "met de rug tegen de muur" door de grote omvang en 343 16.850,- DE WINNER VLIETWIJK VOORSCHOTEN 01717 - 4455/5941 Zonnige perioden Vannacht enkele mistbanken met mini mumtemperatuur rond 5 graden. Over dag droog en perioden met zon. Middag- temperatuur van 9 graden aan zee tot 14 graden in bet binnenland. Wind draai end naar west en toenemend tot matig. 3 APRIL 1982 Zon op: 07.11 uur, zon onder: 20.16 uur. Maan op: 14.15 uur, maan onder: 05.28 Het plan moet, volgens de korps leiding, de malaise-achtige sfeer binnen het korps doorbreken. Daarbij vragen vijf grote knel punten het eerst om een oplos sing: het functioneren van de po litie in het algemeen, de relatie van het korps met het publiek, de benadering van vreemdelin gen, de kleine criminaliteit en het drugsprobleem. Het lijstje van knelpunten is tot stand gekomen na een onder zoek onder 30 burgers uit ver schillende lagen van de bevol king en onder Amsterdamse po litiemensen. Een van de oplossingen die voor de knelpunten worden aangedra gen is dat er meer oudere politie mensen moeten worden aange trokken en - voor het vreemde lingenbeleid - meer Nederlan ders die van buiten Nederland afkomstig zijn. Ook zou de poli tie weer te voet en op de fiets moeten gaan surveilleren. Foute prik toegediend bij twintig baby's HARDENBERG (GPD) - Twintig baby's van veertien maanden blijken in het Hardenbergse dorp Heemse met een verkeerde stof te zijn ingeënt. In plaats van een prik tegen maze len, kregen ze een rode-hondvac cinatie, die normaal bestemd is voor meisjes van elf jaar. Volgens de inspectie van volksge zondheid in Zwolle zijn de ba by's niet in gevaar geweest, maar konden ze wel ziek worden. De oorzaak zou een administratieve fout zijn geweest. De vergissing kwam aan het licht tijdens een onderzoek begin dit jaar naar de mogelijke samen hang tussen de dood van enkele Hardenbergse baby's en het toe dienen van een cocktail-prik met o.m. een kinkhoestvaccin. bont en lamsvacftt (ook grote maten) alle bekende merken o.a. donderdag koopavond Haarlem: BartHjorisstraat 20 (bij de Grote Markt) I tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel. (020) 22 35 96 LONDEN/BEUNOS AIRES (GPD/ANP) - Argentijnse commando's hebben vanochtend met een bliksemactie het vliegveld bij de hoofdstad Port Stanley van de Brit se Falkland Eilanden bezet. Dat is in Buenos Aires be kend gemaakt namens de Argentijnse regering. Voorts werd meegedeeld dat alle schepen van de Argen tijnse marine vanochtend onderweg waren naar de Falkland Eilanden. Een jarenlange conflict tussen Engeland en Argentinië over de eilanden is daarmee tot een climax gekomen. Zowel de Britse als de Argentijnse regering zijn vanochtend in spoedzitting bijeen gekomen. Geurtsen terug als trainer bij A2C De twee partijen beschuldigen elkaar. Voor de Argentijnse troepen in actie kwamen had de Britse ambassa deur bij de Verenigde Naties Sir Anthony Parsons rechtsal om een spoedvergadering van de Veiligheidsraad gevraagd. De Argentijnse ambassadeur Eduardo Roca (links) maakte zich zorgen om de aanwezigheid van Britse oorlogsbodems. Engeland zal de noodzakelijke di plomatieke en militaire stappen nemen om geweld van de Argen tijnen op de Falkland-eilanden te beantwoorden. Dat heeft onder minister Atkins (buitenlandse zaken) vanmorgen in het Lager huis gezegd. Atkins gaf de verklaring na afloop van een spoedzitting van het Britse kabinet. Ondanks berich ten uit Argentinië dat het land al op de Falkland-eilanden troepen heefi, sprak Atkins nog van de „reële verwachting dat een inval op handen is". Engeland heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat de Falk land eilanden, die bij de zuid punt van Zuid-Amerika liggen, Brits blijven zolang de inwoners van de eilanden dat willen. Ar gentinië maakt al vele tientallen jaren aanspraak op de eilanden, en heeft nu besloten geweld te gebruiken. De eerste waarschuwing voor een invasie kwam vannacht van de Britse ambassadeur bij de Ver enigde Naties, Sir Anthony Par sons. Hij vroeg om een spoedzit ting van de Veiligheidsraad. De ze raad deed later een beroep op Zuidafrikanen beëindigen hongerstaking in Kaapstad KAAPSTAD (ANP) - De honger staking in Nyanga bij Kaapstad is beëindigd. De actievoerders besloten hiertoe nadat minister Koornhof (rassenzaken) had toe gezegd dat binnen drie weken al le gevallen individueel zullen worden bekeken. De hongersta kers hebben laten weten de hon gerstaking te zullen hervatten in dien de uitkomst van het onder zoek van het ministerie daartoe aanleiding geeft. Dit heeft een medewerker van de Zwitserse zendingsorganisatie KEM vanuit Kaapstad medegedeeld. Het katholiek welzijnsbureau te Kaapstad heeft gemeld dat alle 900 gevallen uit Nyanga, die de Zuidafrikaanse overheid rond de jaarwisseling heeft geregi streerd, in behandeling zullen worden genomen. De zwarte bewoners van Nyanga begonnen op 9 maart met hun ac tie in de Anglicaanse kathedraal van Kaapstad om te protesteren tegen het rassenbeleid, dat hen verbiedt in voor blanken bestem de gebieden te wonen. Ruim een jaar geleden bouwden zij in de buurt vart Kaapstad de hutten- wijk Nyanga. De politie hield daar geregeld razzia's waarna de gearresteerden naar de zoge naamde thuislanden Transkei en Ciskei werden gedeporteerd. Aangezien daar volgens hun zeg gen geen droog brood te verdie nen is, keerden zij meestal terug naar Nyanga. Speciaalzaak voor slechthorenden. Gratis bezoek aan huis. Hoorloestel maand op proel. auto bierman-katwijk Valkenburgscweg 2 (bij do Molen) lel. 01718 - 71704 Raini 25 jaar ervaring ln franse automobielen. Steenstraat 22, 2312 BW Leiden telefoon 071-141538 Engeland en Argentinië, om een diplomatieke oplossing voor het geschil te vinden. Argentinië ant woordde de raad dat Engeland verscheidene aanbiedingen om over de eilanden te onderhande len, van de hand heeft geslagen. Hierna escaleerde het conflict snel. Alle 58 schepen van de Argen tijnse marine werden naar de Falkland eilanden gestuurd, en ook de Argentijnse landmacht werd in staat van paraatheid ge bracht. De afgelopen nacht werden diplo matieke en handelsgebouwen in Buenos Aires door sterke politie posten omsingeld en afgegren- CDA en D'66 komen dichter bij elkaar PAGINA 7 Eenheid en de EG is nog ver te zoeken deld. (zie ook pagina 9) Automatisering PTT kost banen DEN HAAG (GPD) - Koningin Beatrix heeft gratie verleend aan de Duit se oorlogsmisdadiger Martin Jacobs. De 59-jange Jacobs, die sinds ok tober vorig jaar in de rijkswerkinrichting Norgerhaven verblijft, ver keert in een slechte gezondheid. Het is de eerste keer dat koningin Beatrix gratie heeft verleend. Jacobs, die een ondergeschikte functie bij de Wehrmacht vervulde, werd in 1949 door het Bijzondere Hof van Cassatie tot twaalf jaar gevangenis straf veroordeeld. Hij had in 1944 met lichamelijk geweld een groot aantal huizen in Afferden en Boxmeer leeggeplunderd. In 1946 wist hy echter te ontvluchten. Vorig jaar spoorde mr. L.A.R.J. de Beaufort, die speciaal was belast met de opsporing van oorlogsmisdadigers, Jacobs op. In Goch, een plaatsje vlak over de Duits grens, bleek hij een antiekwinkeltje te dryven. Bij de grensovergang Siebenwald, die Jacobs geregeld passeerde, werd hy in oktober vorig jaar aangehouden. In Norgerhaven moest hij zyn straf verder uitzitten. De gratieverlening is tot stand gekomen op voor dracht van staatssecretaris Scheltema (justitie). De inruilwaarde van een Opel is spreekwoordelijk. Geen wonder: het is al 13 jaar de meest verkochte auto in Nederland. Om de stap van een Japanner naar een nieuwe Opel zo klein mogelijk te maken doet Het Motorhuls dit unieke aanbod aan alle bezitters van een Datsun, Honda, Mitsubishi, Mazda of Toyota: wij geven er drie weken lang een bijzonder hoge inruilprijs voor. Laat hem dus nu taxeren ook als u b.v. pas in mei Opel wilt rijden. Over de afleveringsdatum worden we het best eens. En voor wie 't nog niet weet: er is al een komplete zuinige Kadett voor 14.708,-! Leiden, Katwijk, Voorschoten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1