Pretentieloze ontspanning Regiedebuut Marleen Gorris: hoogtepunt rss-, POEMM C Das Boot: fraai, maar zwak verhaal "De stilte rond Christine M". A, ''iii, 'ih, 'ii r „niin1" „iiiir Bud Spencer is niet leuk meer Films in de huizen Dit keer slechts een zesje voor Fassbinder ft;, 3 VRIJDAG 2 APRIL 1982 Film De Duitse zeeboten (u-boten) zijn een gegeven waarvan voor oorlogsfilms nog weinig gebruik is gemaakt. Toch zijn er in de T\veede Wereldoor log grote aantallen gebruikt om Engeland te isoleren en uit te hongeren. Jonge fana tieke Duitse militairen wer den in onderzeeërs gestopt om het op te nemen tegen de voortschrijdende Engelse technologie. In deze duurste film ooit in Eu- fopa gemaakt (kosten: 25 mil joen mark) vaart onderzeeër U-96 in 1941 uit. Het zit de be- IIK Uk ''lillik -,'|j ..ill Film: Das Boot; regie: Wolfgang Petersen; hoofdrolspelers: Jür- gen Prochnow, Her- bert Grönemeyer en Klaus Wenneman; theater: Eurocinema, Alphen aan den Rijn; leeftijd: 12 jaar. IIIIIUIIIIIIIIIDIIIIItllllllllUII manning niet mee. Diepte bommen. onderzeebootja gers en vliegtuigen maken de soldaten het leven behoorlijk zuur. De hieruit voortvloeien de noodsituaties- aan boord worden zeer realistisch in beeld gebracht terwijl ook de opnamen van de boot in aller hande weersomstandigheden en op alle mogelijke momen ten van de dag zeer fraai zijn. Alleen de meer dan senti mentele kameraadschap van de jonge Duitsers wordt her haaldelijk overgedoseerd. Dertig- van de veertigduizend bemanningsleden van duik boten overleefden de oorlog niet. Ditzelfde geldt voor de bemanning van de U—96. Door de wrede ironie van de oorlog komen zij om als de duikbootbasis wordt gebom bardeerd, juist nadat ver schillende levensgevaarlijke situaties zijn getrotseerd. He laas zit er verder weinig ver haal in "Das Boot", maar de beelden zijn, het zij nogmaals gezegd, zeer fraai. RAYMOND PEIL Christie's Evil under the sun verfilmd: Detective Hercule Poirot trekt het gewoon aan: genieten van een onbezorgde vakantie in een hotel, waar Hollywood- sterren verblijf houden. Hoe kan dat nu een plezierige vakantie worden? De sterren en sterretjes kunnen eikaars bloed wel drinken. En wan neer er een van hen de pijp uitgaat, is iedere hotelgast de potentiële moordenaar. Fervente lezers van het werk van Agatha Christie vermoe den nu wel dat het om de verfilming van een van haar boeken gaat. In dit geval "Evil under the sun" onder regie van Guy Hamilton. De typische Christie-n om eerst de lezer - in dit ge val dus de toeschouwer - te laten kennismaken met de hoofdfiguren. Vervolgens een sfeertje opbouwen van 'hier moet een moord gebeu ren' en dan die toeschouwer te laten gissen naar de moor denaar. En zoals het in een goede detective hoort: je zit er altijd naast. Anderhalf uur ontspannende spanning. Onbekommerd ge nieten van de heisa die de over het paard getilde sterren veroorzaken. Vooral de rol die Diana Rigg voor haar re kening neemt is vreselijk krengerig en daardoor bij zonder amusant. Peter Usti nov als Poirot evenaart de Miss Marple-figuur in andere Christies niet, maar valt toch 'l>, 'lil,. will will "Evil under the sun"; regie: Guy Hamilton; hoofdrollen: Peter Us tinov, Nicolas Clay, Ja mes Mason, Diana Rigg; Lido 1, Leiden, al. iiiuiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiil te pruimen De overspelige echtgenoot die Nicholas Clay neerzet is evenzeer overtui gend. Maar goed dat die jon gen filmen zo leuk vindt, want als filmacteur is hij. na een carrière op het toneel, be slist geslaagd Wat de type-casting betreft, zit het met "Evil under the sun" dus wel goed. Qua sfeerteke ning evenzeer. Hamilton heeft Mallorca uitgekozen om de vakantie-vierende en- genkken hun spelletjes te la ten spelen. Een uitstekend decor voor het miese hotel, waar Hollywoodpraktijken gewoon worden voortgezet. De achtergrondmuziek van Co- Ie Porter maakt het beeld compleet: de jaren dertig her leven in volle glorie. Naast spanning valt er dan ook veel moois te beleven aan "Evil under the sun". Preten tieloos weliswaar, maar op z'n tijd is dat heel erg leuk ANNEMIEK RUYGROK Veranderingsprocessen heb ben veelal meer tijd nodig dan de pleitbezorgers van het eerste uur lief is. Herkenning van argumenten betekent nog geen acceptatie en zeker nog geen actie. Bij sommige betrokkenen kan het uitblij ven van een praktisch ont haal voor een innig gekoes terde verwachting leiden tot wat een "verzetsdaad" ge noemd kan worden. Een uiting van aandachtvra- gend gedrag die zich ook al niet positief verhoudt met wat algemeen als passend wordt ervaren. Dubbele el lende: een onbegrepen bood schap en een onbegrepen verkoopmethode. Daarover "De stilte rond Christi ne M", regie: Marleen Gorris, met o.m. Cox Habbema. Theater Li- do 4; 12 jr. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUII gaat "De stilte rond Christine M", het veelbesproken film debuut van Marleen Gorris. Het aangegeven thema werd door Gorris toegesplitst op de positie van de vrouw in de samenleving en op een heel intrigerende manier uitge werkt. Drie vrouwen (Frijda, Tol en Barends) worden door de politie wegens moord aan gehouden, naar de Bijlmer bajes afgevoerd en vervol gens geconfronteerd met een psychiater (Habbema) op zoek naar verzachtende om standigheden. Aan de hand van flashbacks wordt iets van hun leven be kend en ook van de toe dracht. Ze kenden elkaar niet, maar winkelden bij toe val in dezelfde boutique. Christine steelt daar een truitje, stopt het in haar tas, maar wordt betrapt. De eige naar van de winkel haalt het uit haar tas. Christine denkt na, pakt de trui terug en stopt hem weer in de tas. De aandacht van de twee ande re vrouwen is gevestigd en tot verbijstering van de win kelier stelen ook zij kleding en stoppen dat in hun tas. Zonder dat een woord wordt uitgesproken, vallen de vrou- den hem op beestachtige wij ze, om daarna, min of meer, over te gaan tot de orde van de dag. Door de keuze voor een vertel trant aan de hand van flash backs kan het een tijdje du ren voor de kijker greep krijgt op de gebeurtenissen. Op die manier onderga je in wezen hetzelfde als de inge huurde psychiater die het met de reconstructie al even moeilijk heeft en die net als de toeschouwer uit is op een verklaring (die voor de rech ter aanknopingspunten biedt). Welnu, dan wfeekt zich dat de drie vrouwen zich met hun daad bewust hebben geplaatst buiten hetgeen de samenleving accepteert, ter wijl hulpverleners en juristen juist meten met de norm van het geaccepteerde Het proces dat de behandelend psychiater doormaakt en dat haar uiteindelijk de zijde van haar cliënten doet kiezen, is in de film tevens gebruikt ter De drie moordenaressen in de beklaagdenbank: Nelly Frijda, Edda Barends en Hennette Tol. verklaring van de "waarom vraag" voor de daad van het drietal. Gorris heeft een prima film ge maakt. Een interessant the ma, uitgewerkt aan de hand van een knappe vondst en evenwichtig verfilmd. Het fraaie camerawerk van Frans Bromet en vooral het spel van Cox Habbema en Hcn- riëtte Tol maken de "De Stil te rond Christine M". tot hoogtepunt in de Nederland se film dat het buiten de grenzen ongetwijfeld ook goed zal doen. TON VAN BRUSSEL Een dikke tien jaar geleden zag ik mijn eerste Bud Spencer- film in het toen nog gammele Luxor Theater. Spencer en zijn blauw-ogige makker, Te- Uk "H||k 'H|||||k 'l| .till "Banana Joe", regie: Steno. Met: Bud Spen cer, Marina Langner e.a. Luxor, Leiden, al. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii rence Hill, die hem destijds terzijde stond, zorgden in 'De vier vuisten van de duivel' voor avonturen waarvan je door je stoel ging van het la chen. Of mijn leeftijd er toen de oor zaak van was dat ik zo moest lachen, of dat de harde-mep- pen-geen-bloed-formule op zijn retour is, ik weet het niet. In elk geval zat ik gisteren bij het zien van mijn tweede Bud Spencer-film, Banana Joe, onbewogen op mijn stoel. Niets te beleven, niet leuk. niet mooi en wat nog erger is. oérvervelend. Twee uur lang wachten op de clou die je na twee minuten al ziet aankomen is wel erg veel gevraagd van de bioscoopbe zoeker. "Wacht maar tot ie straks wat klappen uitdeelt", dacht ik nog even vertwij feld. Maar Spencer, kennelijk ook een dagje ouder, kwam niet veel verder dan wat zwaarlijvige rond sjouwer ij. Bud Spencer is niet leuk mANNELOES TIMMERIJE Het Kijkhuis (voorstellingen 20.00 en 22.15 uur) heeft vol gende week een cyclus rond de Amerikaanse regisseur Martin Scorsese. Het zijn vooral vroege films van zijn hand, zoals "Who's that knoc king at my door" uit 1968, waarin de relatie tussen een werkloze man en een studen te centraal staat. Harvey Kei tel speelt de hoofdrol (dins dag). "Mean Streets", uit 1973, speelt in Scorsese's ge- boortewijk in New York, Little Italy en behandelt het leven van een aantal jongeren daar. Keitel doet weer mee en ook Robert de Niro. (donder dag, vrijdag en zaterdag). Scorsese vertoond: "Alice doesn't live here anymore". Ellen Burnstyn kreeg een Os car voor haar titelrol als een vrouw die door de dood van haar man alleen komt te staan met haar zoontje. "Wie zingt daar zo", is de titel van de film die K O dins dagavond (20.00 uur) ver toont in de Kapelzaal. Regis seur Slobodan Syan verfilm de het verhaal van een moei zame busreis naar Belgrado tijdens de Tweede Wereld oorlog. In het Filmhuis van het LVC vrijdag en zaterdag (21.15 uur) de eerste in een (week- end)reeks "punkfilms": "Per manent Vacation" van Jim Jarmusch. Een Amerikaanse film uit 1980 over de confron tatie tussen twee rusteloze jongens. De één woont in Manhattan zonder vast adres, zonder werk en vult zijn da gen als graffiti-schilder Hij wil naar Parijs, omdat die stad hem beter zal bevallen. De ander komt uit Parijs, en hoopt juist in New York meer te vinden. Woensdag en don derdag om 20.00 en 21.15 uur in de reeks klassieke Italiaan se films, het onvolprezen "Fietsendieven" van Vittorio de Sica. Het Alphense filmhuis draait zaterdagavond (20.30 uur) de klassieker "Het mes in het water" van Roman Polanski en zondagmiddag voor de kinderen "Assepoester"! 14.30 uur). Ilk I"' JÊT JÊF Lola; regie: Rainer Werber Fassbinder; hoofdrollen: Barbara Sukowa, Armin Mül- ler-Stahl en Maria Adorf; theater: Studio, Leiden; 16 jaar IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIDII Het beeld keert twee keer te rug. In het begin van de ge lijknamige film neemt Lola een bevallige pose aan in het stro en aan het einde is het haar kleine dochterje Ma- netje dat zich in hetzelfde stro vleit. De keurige Von Bohm is beide keren toe schouwer en aan hem vraagt Marietje: "Ben je gelukkig'''' Von Bohm - haar kersverse vader - antwoordt: "Ja, dat ben ik". Hij is zojuist getrouwd met de zingende prostituee/prosti tuerende zangeres Lola en dat was wat hij wilde. Onge twijfeld in het besef daarmee zijn onkreukbare status in de prullenmand te hebben ge gooid Daar nu gaat Lola. de zoveelste film van Rainer Werner Fassbinder, over. De Razende Roeland van de Westduitse cinema pikt onge veer de draad op waar hij die aan het einde van Die Ehe der Maria Braun had laten liggen. Het Duitsland van Freddy Quinn, Konrad Adenauer en het Wirtschatfswunder wordt onder de loep genomen. Het sleutelwoord is daarbij 'cor- Lola niet al te overtuigend ruptie'. Fassbinder hangt het thema van Der Blaue Engel (die beroemde Von Stern berg-film uit 1930 over een le raar, wiens hoofd en hart op hol worden gebracht door een dubieus zangeresje) daar aan op. De rol van Mariene Dietrich wordt nu gespeeld door Bar bara Sukowa. Zij is zangeres in een bordeel waar de elite van een klein stadje aan haar gerief ('elite' is merkwaardig genoeg een vrouwelijk woord voor een in dit geval manne lijk gezelschap) komt. Behal ve zangeres is ze ook het per soonlijk eigendom van de plaatselijk aannemer Schuc- kert, een patserig mannetje dat zich met enige financieel geritsel gewild maakt bij het gemeente bestuur. Met het nieuwe hoofd bouwzaken, Von Bohm worden de con tacten wat zakelijker. Van Bohm is een pragmatisch maar oprecht man Een korte romance met Lola brengt hem in de problemen. Hij zingt heel lief canons met haar in de kerk zonder te we ten dat ze 's avonds klaar staat voor Schuckert. Als Von Bohm daar dan tenslotte verbijsterd kennis van krijgt. laat hij al zijn pragmatisme varen en opent de jacht op de malafide aannemer. Slechts één doel heeft Van Bohm nog Schuckert vernietigen. Uiteindelijk rijst echter het besef dat het hem om Lola gaat en niet om Schuckert. Toch nog een huwelgk dus. al betekent dat tevens het einde van zijn onberispelijke status Dit tweede deel van de geschie denis van West-Duitsland, zo als verteld door Rainer Wer ner Fassbinder is niet zo sterk als het eerste Lola mist de zeggingskracht, de verras sing en het burleske van Ma ria Braun. Het verhaal kab belt een beetje voort en heeft in Barbara Sukowa een veel mindere ster dan de onvol prezen Hanna Schygulla. Al leen de weer prachtige foto grafie en een uitstekende rol van de Oostuitse acteur Ar min Müller-Stahl (een ver bluffende film persoonlijk heid) staan daar tegenover. Erg kwalijk kun je het Fass binder niet nemen Tussen al le zevens en achten die hij doorgaans scoort, mag best eens een zesje zitten BART JUNGMANN Eigenlijk was The holy grail de eerste speelfilm van het En gelse Monty Python-team, maar een paar jaar daarvoor verscheen al And now for so mething completely different in de bioscopen. Een aaneen schakeling van hoogtepun ten uit de tv-serie, die zon dagavond via Nederland 2 weer naar televisie-grootte wordt teruggebracht. Easter parade (zondag op Duitsland 2) is op twee ma nieren een bijzondere film. Allereerst is het de eerste af levering in een Fred Astaire- reeks die het tweede Duitse net gaat brengen en in de tweede plaats betreft het een technisch experiment, waar bij de bezitters van stereo-te levisie aan hun trekken ko men. Op het ene kanaal wordt de versie met nasynch- ronisatie uitgezonden en op het andere kanaal de origine le Engelstalige versie. Easter parade is de enige film (uit 1948) waarin Astaire samen met Judy Garland optreedt. All about Eve geldt als één van de beste films die Hollywood maakte over de showbusi ness. Regisseur Joseph Man- kiewicz laat Bette Davis een Broadway-ster spelen, wier privé-secretaresse (Anne Baxter) een dame met ambi ties is. Deze Eve weet het te brengen tot plaatsvervang ster van Bette Davis in geval len dat die verhinderd is. En die situatie doet zich al snel voor. Jane Fonda en Vanessa Red grave spelen de hoofdrollen in Julia van Fred Zinneman. waarvoor een verhaal i Amenkaane schrijfster Lilia- ne Hellmann als basis dien de. De rol van Liliane wordt gespeeld door Fonda die na jaren in Wenen weer haar jeugdvriendin Julia ontmoet De laatste speelt een rol in een anti-Nazi beweging en Weens ziekenhuis. Het programma ZATERDAG Godspell; 1600 uur; België 2 (regie David Greene met Victor Garber Amerikaanse film uit 1973) The big clock; 2150 uur. Dtsl. 3 (regie: John Farrow met Charles Laughton Ame rikaanse film uit 1948) Ride the high country; 23 15 uur; Dtsl. 2 (regie Sam Peckin pah. Amerikaanse film uit 1961). ZONDAG Safety Last; 14 50 uur. Dtsl 2 (regie Fred New meyer met Harold Lloyd Amerikaanse film uit 1923). And now for something com pletely different; 21 15 uur. Ned. 2. Easter parade; 22 15 uur. Dtsl 2 MAANDAG Goraczka; 23 00 uur. Dtsl 1 (regie: Agnieszka Holland. Poolse film uit 1980) DINSDAG Das Madchen von Hong Kong; 19 30 uur, Dtsl 2 (regie Jurgen Rolan Duits Franse film uit 1972) Ordet; 20.15 uur, Bel. 2 (regie Carl Dreyer. Deense film uit 1955) WOENSDAG All about Eve; 20 45 uur Bd 2 The garde ner's son; 22 20 uur; Dtsl 3 (regie: Richard Pearce met Brad Dounf. Amerikaanse film uit 1976). DONDERDAG Boy meets girl; 20 15 uur; Dtsl. 3 (regie Lloyd Bacon met James Cag nev Amerikaanse film uit 1938) VRIJDAG Ben Hur; 10 00 uur; Dtsl 2 (regie Fred Niblo met Roman Navarro. Amerikaan se film uit 1924) Francesco, giulare di Dio; 12 10 uur. Dtsl. 1 (regie: Roberto Rosse lim Italiaanse film uit 1950) Julia; 20 40 uur. Bel. 2 Bel lissima; 22 50 uur. Dtsl 1 re gie Luchino Visconti met Anna Magnam Italiaanse film uit 1951). BLIJVERS "Stripes" - Onbezorgd vermaak. Ca mera. Leiden "Die Bleieme Zeit" - Goede, maar geen gemakkelijke firn van Magarc- the von Trotta. Lido 3. Leiden "Papilion" Steve McQueen en Dustin Hofman op Frans gevangen- eiland. Lido 2. Leiden "Op de snelweg breekt de hel los" Zwaar sterrengeschut. nochthans tamelijk dunne film. Euro 4. Al phen. "American werewolf in London" - Griezelfilm met humor. Tnanon. "Aardbeving" - Rampenfilm. City 1. Katwijk "Death Hunt" - Lee Marvin en Charles Bronson in achtervolgings film. City 2. Katwijk "The Postman always rings twice" - Langdradige film met mooie rol van Jessica Lange. City 4. Katwijk SEXFILM "Love in arrangement" - Rex. Lei- NACHTFILMS "Slavin van haar lusten" - Rex. "Das Boot" - Euro 1. Alphen "Jonge meisjeszonden" - Euro 2. AJ- phen "Killerfish" - Euro 3. Alphen "Op de snelweg breekt de hel los" - Euro 4. Aiphen DEN HAAG "Banana Joe" - Apollo 1 (460340), al. "La Pellc" - Apollo 2. 16 jr "Das Boot" - Asta (463500). 12 jr "On Golden Pond" - Bijou (461177), "Op de snelweg breekt de hel los" - Calypso (463502). al Stripes" - Babylon 1 (471656). al "Absence of Malice" - Babylon 2. al "Arthur" - Babylon 3. al "Altered States" - Cineac 1 (630637), 12 jr "Pinocchio" - Cineac 2. al. "SOB"- Cineac 3. al "Flying high" - Du Midi (855770), al. "Evil under the sun" - Euro, al "Les uns et les autres" Metropole 1 (456756). al "Das Boot" - Metropole 2. 12 jr "On golden pond - Metropole 3. al "De stilte rond Christine M" - Me tropole 4. 12 ir. "Taps" Odeon 2, 16 jr. "Georgia" - Odeon 3. 16 jr "Montenegro" - Odeon 4. 16 jr "Five easy pieces" - Odeon 5. 16 jr. "Meisjes voor een door* meer beurt" - Le Pans 1 (656402). 18 jr "Een nest met jonge meisjes" - Le Pans 2. 18 jr. "Fascination" Le Pans 3. 18 jr "Vrijdag de dertiende deel 2" - Pas sage (460977). 16 jr AMSTERDAM "Absence of Malice" Alfa 1 (278806). al. La Pelle" Alfa 2. 16 ir "De stilte rond Chnstine M - Al- hambra 1 (233192). 12 jr "Een zwoele zomeravond" - Alham- bra 2. 12 jr "Das Boot"- Bellevue Cinerama (234876266227). 12 jr "On golden pond" - Calypso 1 (266227234876). al. "Arthur" - Calypso 2, 12 jr. "Stripes" - Calypso 3, al "Her name was Lisa" Centraal (248933). 18 jr "Vnjdag de 13e, deel twee" - Cineac Damrak I (245648), 16 jr "Stripes" - Cineac Damrak 2. al Pinocchio" Cineac (243639). al "Georgia" - Cinecenter (236615), 16 jr "Dressed to kill" - Cinecenter. 16 jr "Tre fratelli" - Cinecenter. 16 jr "El Nido' - Cinecenter 16 jr "Evil under the sun". - Cinema 1 (151243). al "Op de snelweg breekt de hel los" - Cinema 2. al "Evil under the sun" - City 1 Taps" City 4 12 jr "Lola" - City 5 (34579). 16 jr "Die bleieme Zeit" City 6 (234579), 16 jr "Montenegro City 7 (234579). 16 jr. "Silvia een vrouw ronder grenzen" - Climax Cinema (244152). 18 jr 'The big sleep" Cine D (226551), 16 jr "Lion of the desert" Du Midi (723653). 16 jr "Altered States" - Leidsepleinthea ter (235909). 12 jr Das Boot" Noggerath<248933). 12 "Heet snoepgoed" Parisien (248933). 18 jr "Banana Joe" Rembrandtplein brandtpleintheater 2 (223545). 16 j: The kid with a tattoo" Rex (266132), 16 jr "Op de snelweg breekt de hel los" - Roxy (232809) al "La nuit Americaine". "Fellinl 8SV\ Lola" The Mov.es (245790), 16 jr "Les uns et les autres" - Tuschinski 1 (262633). al "Een zwoele zomeravond" TU- schinski 2 (262633). al "On golden pond' Tuschinski 3 (262633. al Body heat" - Tuschinski 4 (262633). 12 jr "S OB Tuschinski 5. al The French lieutenant's woman" - De Uitkijk (237460), 16 jr

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19