c Pan: 'Laat RCL koppositie maar waarmaken' Eer dat ik interland fluit" Staatssecretaris gispt advies over rol PTT 'Jubilaris' Koos Haneveld: "Quick Boys heeft punten donders hard nodig" Toetreding Spanje tot NAVO roept vragen op NCW: "Kabinet moet regel drift intomen" VRIJDAG 2 APRIL 1982 Sport KATWIJK Toen Sis Tu Pan op zijn zestiende jaar zijn entree maakte in het eerste elftal van Quick Boys, werd hij omringd door één brok routine. Nu, elf jaar later en terug van weggeweest, mag hij zichzelf routinier noe men. Van het team waar hij drie jaar geleden afscheid van nam (de invoering van de interregionale competi tie -verre uitwedstrijden, lange reistijden- stelde hem niet langer in staat het voetbal met zijn dagelijkse werkzaamheden als ober in een Chinees Indisch restau rant te combineren) zag hij afgelopen zaterdag slechts twee spelers terug. Theo Guyt en Teun van der Plas waren nog over gebleven van het team waar hij zich destijds uit terugtrok. Pan vierde als libero een op het eerste oog succesvolle rentree. De 2-0 winst op het nog in de titelrace liggende Zwart Wit'28 mag er zijn. Het tekent in feite de onberekenbare kracht van de Quick Boys-formatie, die ook al tot uiting kwam in het eerdere competitie-duel met RCL dat verrassend in 3—3 eindigde. "Maar je mag de realiteit niet uit het oog verliezen. Zwart Wit was qua spel beter. Maar het is de achterhoede redelijk goed gelukt om zo weinig mogelijk échte kansen weg te geven. Zelf creëer den we vier mogelijkheden en scoorden tweemaal". De Nieuw Zuid-bewoners grijpen de terugkeer van Sis Tu Pan (27) met beide handen aan om de lage notering in het klassement uit het geheugen te bannen. "Sis is terug", wordt er hoopvol gefluis terd. De met nadruk aan zijn op treden geketende puntenwinst van zaterdag heeft het zelfver trouwen in het blauw-witte korps doen aansterken. "We moeten dit seizoen rustig uitspe len. Waar we eindigen maakt geen moer uit. Als we ons maar handhaven", stelt Pan. "We moe ten routine kweken. De spelers, waarvan het grootste deel niet langer dan een jaar of drie in het eerste staat, bewust maken van hun mogelijkheden. Ze moeten durven voetballen. Bij tegenslag gaan die jongens tegen zichzelf lopen voetballen, twijfelen aan hun capaciteiten". Kwaliteit De gevolgen zijn genoegzaam be kend. Van het Quick Boys dat jaar in, jaar uit om een topnote- ring knokte, bleef naar Katwijk- se maatstaven gemeten weinig over. Een ploegje getalenteerde jongelingen, noodgedwongen al vroegtijdig door oefenmeester Berry Janse in het diepe ge gooid. En het kostte hen veel moeite om het hoofd boven wa ter te houden. Langzaam maar zeker kreeg men de slag te pak ken. Het feit dat een vorig sei zoen zeer gewaardeerde (vleugel spits als Cees Zuyderduyn slechts in het tweede elftal zijn kunsten vertoont, leert dat er kwaliteit genoeg aanwezig is. "En in de regionale jeugd staan al weer twee spelers te trappe len", weet Sis Tu Pan na een en kele Nieuw Zuid-expeditie. Hijzelf loopt al sinds zijn tiende bij Quick Boys rond. Doorliep alle jeugdselecties, dwong kwalifica tie af in verschillende vertegen woordigende elftallen. Speelde met de 15/16-jarige UEFA-jeugd nog een internationaal toernooi in Duitsland maar overleefde na dien niet de laatste schiftings ronde voor het nationale jeugd- team van 17/18-jarigen. Sis Tu Pan verwierf zich op zijn zestien de een plaats in de hoofdmacht van Quick Boys. "Ik ben all- rounder", omschrijft de ober in een Noord wijks restaurant. "Liefst speelde ik altijd midden midden, of laatste man. Maar als de rechtsback wegviel nam ik ook wel zijn plaats in. Dat deed ik dan voor het team, met ple- Pittig "De laatste drie jaar heb ik geen voetbal meer aangeraakt. Ik ten niste om wat in beweging te blij ven. Twee maanden geleden ben ik weer begonnen. Niet met de gedachte om zo snel mogelijk in het eerste te komen. Het balge voel had ik nog. Tenminste, dat viel alles mee. Conditioneel was het een stuk pittiger. Ik ging in het derde lopen ballen. Dat het bij Quick Boys niet naar wens liep, weten we. Men vroeg of ik mij beschikbaar wilde stellen voor het eerste. Van de tien wed strijden die we nog moeten spe len, denk ik er zes of zeven mee te kunnen doen. Ik ga niet mee naar Friesland en Groningen. Omdat ik het tegenover mijn baas niet kan maken langer van het werk weg te blijven". Berry Janse begroette Pan met open armen. Na talloze experi menten met eerder 'afgezwaaide' eerste elftalspelers en kersverse senioren op de libero-post heeft hij nu de juiste man gevonden. Voorlopig, lijkt het. "Ik sta daar omdat ik het buffelen op het middenveld nog niet aan kan. Achterin kan ik het rustig aan doen", verraadt Pan zijn voor keur. Het kostte hem weinig moeite zich aan aan de 'nieuwe' omgeving aan te passen. "Daar heb ik nooit veel moeite mee ge had. Redelijke, technische voet ballers voelen elkaar makkelijk aan. Ik speelde vroeger met het districts-, Bollenstreek- en Leids elftal. Met goede voetballers om je heen, klikt dat meestal direct". Zijn verschijning morgenmiddag op De Bloemerd zal Quick Boys een welkom ruggesteuntje geven in de derby met RCL. "Ik vind het leuk om weer in het eerste te staan, 't Is toch anders dan zon der druk in het derde of vierde te lopen". Sis Tu Pan lijkt er overi gens van overtuigd dat voor het standaardelftal, na de winst van vorige week zaterdag, de ergste druk van de ketel is. "We hebben inmiddels behoorlijk afstand ge nomen van de drie ploegen die nu onderaan staan. We kunnen vrij uit spelen", beschouwt hij. "Voor RCL is dit duel veel be langrijker. Verliezen zij, dan zijn ze de winst die ze zaterdag bij IJsselmeervogels pakten weer kwijt. Laat RCL maar bewijzen dat ze niet voor niets kanshebber op een kampioenschap zijn. Voor ons is een gelijk spel al een goede prestatie". GERARD HAVERKAMP LEIDERDORP - Koos Haneveld is bovenal een gezellig- heidsmens. Hij baalt dan ook vreselijk als bij de eerste trainingen in een nieuw seizoen de kantine nog niet open is. Want trainen en dan direct naar huis... Nee. dat vindt- ie maar niks. Juist in die uurtjes na afloop van alle ver richte oefenwerkzaamheden beleeft hij veel plezier aan het voetballen. Training op zich vindt de verdediger maar zo zo. "Het hoort erbij, als je tenminste in een eerste elftal wil spelen. Niet dat ik er de kantjes van af loop. Ik doe wat ik opgedragen krijg. En zaterdagmiddag, dan ben ik er helemaal en loop ik de hele wedstrijd". Üok na tien seizoenen «rstc elftal Tl(.n sel20enen lang hc, ac taak van Haneveld senioi^ ge weest om die te voorkomen. Al tijd opereerde hij in de laatste li nie. "Ik hou van die constante mandekking. Het ligt mij wel. En hoe gevaarlijker die spits is, hoe liever. Een extra stimulans om hem helemaal aan banden te leg gen. Want dat staat primair Al tijd overigens op een nette ma nier. Je moet accepteren als hij je een keer voorbij gaat, ook al ge beurt dat op een lullige manier. Geen reden om hem een kleun na te geven. Stevig oké, maar wel fair". bij RCL probeert Koos Haneveld (31 inmiddels) zich elke week op nieuw waar te maken. Morgen middag, voorafgaand aan het duel met Quick Boys, wordt hij kort voor zijn 250-ste officiële op treden van de Bloemerd-forma- tie gehuldigd. "Tien seizoenen, gemiddeld zo'n vijfentwintig wedstrijden. Ja, het klopt wel zo ongeveer", rekent Haneveld na. "Ik heb het nooit bijgehouden". Dilemma Het enige dat de jubilaris bij staat, is de gedachte er zo langzamer hand maar eens een keer mee op te houden en zich temidden van de zogenaamde recreatievoetbal- lers te begeven. Er zal nog me ning slapeloos nachtje aan te pas komen voordat Koos Haneveld tot een definitieve keuze komt. "Als je diep in mijn hart kijkt, zeg ik: tien jaar is genoeg. Het is altijd hardstikke fijn geweest, ik heb in leuke groepen gevoetbald. Nu wordt het allemaal wat jon ger en hou ik voor andere jeugd de boot af', redeneert Haneveld. Hij weet dat er desondanks niet direct een vervanger voor hem rondloopt op De Bloemerd. Ook dat hij best nog wel een paar jaar tjes mee zal kunnen komen in de hoofdmacht. En vooral weet de Leiderdorper dat hij na een maand of drie, vier de complete entourage zal missen. Voeg daar bij de talloze pogingen van ver- enigingslui die hem zijn over peinzingen uit het hoofd willen praten om hem voor het eerste elftal te behouden en het dilem ma is levensgroot. Als het aan zijn 9-jarige pupil Mi chel lag, zou vader nog eerder vandaag dan morgen uit het eer ste verdwijnen. Die kan er toch niets van. Hij geeft meer om Pierre van Gemerden, terwijl en kele jaren terug Bennie Heems kerk zijn voorkeur genoot. Im mers, die maken doelpunten. uvs Koos Haneveld kwam bij de ope ning van De Bloemerd naar RCL. Het voetbal heeft hij, zoals hijzelf zegt. geleerd bij UVS waar hij op zijn tiende jaar de 'kicks' onderbond. Als senior speelde hij nog twee jaar in het eerste elf tal van de zaterdag-afdeling. "Toen ik in militaire dienst zat. ben ik nog uit Den Helder geko men om tegen de opheffing te stemmen. Daar was het zo ver schrikkelijk gezellig. Maar UVS kwam velden tekort. Het jeugd voetbal kwam in gedrang en steeds meer spelers van 'de zon dag' kwamen op zaterdag voet ballen". "We gingen met vijf spelers naar RCL toe. We zijn daar prima op gevangen. En het eerste jaar wer den we al kampioen", staat hem de eerste stap naar de amateur- top in de memoires gegrift. Dit seizoen heeft Koos Haneveld met RCL voor de eerste keer uit zicht op een topnotering. "Een weelde", noemt hij het. "Het loopt prima. We hebben een jong elftal waar, denk ik, toch het no dige pit in zit. Ik vind dat wij ook verdienen om aan de kop mee te draaien. Aan het begin van het seizoen vroeg ik me af hoe dit elf tal zich zou houden. Nu ben ik dik tevreden. We wisten dat we kansryk waren. Later zouden we zien wat nog de mogelijkheden zouden zyn. De meeste spelers willen de kans op een kampioen schap nu pakken. We hebben de capaciteiten". "Voor Quick Boys zijn we in de loop der jaren gewaarschuwd Tegen RCL spelen zij altijd een goede wedstrijd Wy propageren dit jaar aanvallend voetbal We durven risico te nemen. Morgen moeten we winnen, anders wordt het gat met de koplopers te groot. En Quick Boys is ook nog niet veilig Echt. die hebben de punten nog donders hard no dig. Het kan leuk worden". GERARD HAVERKAMP Arbiter Piet van de Raadt zet kroon op carrière LEIDEN - Vanaf het moment dat het spelletje overdekt werd beoefend, was-ie erbij. Wie geregeld op woensdag avond een bezoek aan de Groenoordhal brengt kent hem ongetwijfeld aan z'n manier van fluiten. Waar de bal is, is Piet van de Raadt. Overtredingen worden altijd op een bijzondere manier teruggefloten. Z'n schouders heeft-ie dan wat opgehaald en z'n linkervoet staat half omhoog. Piet van de Raadt in optima forma. Al twaalf jaar fluit de 47-jarige Leidenaar in de zaal en volgens de insiders is-ie een van de bete re in de Leidse afdeling. Van avond (of morgenavond) zet hij een kroon op z'n carrière. Door de KNVB is Piet van de Raadt uitgenodigd één van de vier duels om het (officieuze) Europe se zaalvoetbalkampioenschap van zijn leiding te voorzien. "Een hele grote eer", vindt de admini stratief beambte bij de Christelij- Degenaars in EG-titelstrijd LEIDEN - De Leidse gewichthef- fer Dio Degenaars zal in het weekeinde van 2 tot en met 4 april in het Belgische Lommei meedingen naar het EG-kam- pioenschap in het middenge wicht (tot 75 kilogram). "Als ik de kans heb derde of vierde te worden, zal ik daar zeker alles aan doen. Zit een dergelijk resul taat er niet in, dan zal ik me spa ren. De Nederlandse kampioen schappen, die over zes weken worden gehouden tellen dan zwaarder", vertelde de Leidse krachtsporter na ontvangst van zijn uitnodiging. Het wordt het eerste internationale senioren- toernooi voor Degenaars, waar de natinale bond acht gewich- theffers naar uitzendt, Eerder in zijn jonge, veelbelovende carriè re was Degenaars wel present op twee wereldkampioenschappen voor junioren. De Leidse kracht sporter verwacht in het najaar, september, ook bij de wereldti telstrijd voor senioren in Joego slavië present te zijn. ke Technische School aan de Vijf Meilaan. Officieel weet hij echter nog van niets maar via diverse kanalen is hem ingefluisterd dat de arbiter zeker de fluit in de Groenoordhal hanteert. Hij ver moedt dat hij morgen de wed strijd België-Spanje (het duel om de derde en vierde plaats, voor- spelt-ie) krijgt toegewezen. En ach, de Spaanse spelregels mo gen dan wel wat afwijken, Piet van de Raadt zal er zich wel uit redden. "Natuurlijk", weet hij, "ook al spreek ik geen woord Spaans. Maar met een beetje ge baren los ik de zaak wel op. Daar ben ik helemaal niet bang voor. Tenslotte breng ik twaalf jaar er varing mee". Van Koejaké-LDWS naar Belgie- Spanje. Als geen ander kan Piet van de Raadt oordelen over de ontwikkeling van het zaalvoet bal. "Het is veel sneller gewor den. Het spelpeil is stukken vooruitgegaan. De spelers zijn veel meer in beweging. Een groot nadeel is dat het harder is geworden. Hoofdzakelijk is dat de schuld van de sponsors. Ener zijds zijn ze onmisbaar in het zaalvoetbal maar anderzijds heeft het resultaatvoetbal spel in de hand gewerkt". De rol van de scheidsrechter, vindt Piet van de Raadt, is daardoor belangrijk geworden. "Tegen woordig gaat het steeds meer om het winnen. Het spel is niet be langrijk meer. Wij moeten steeds meer oppassen. Nu met de af schaffing van de schietlijn is het aantal overtredingen toegeno men. Dat vereist nog meer atten tie van de scheidsrechter". Het aantal molestaties van de man nen in het zwart is de laatste ja ren behoorlijk toegenomen. Een onaanvaardbare situatie maar het weerhoudt Piet van de Raadt er niet van de fluit te blijven han teren. Eén keer. slechts één keer heeft-ie moeilijkheden gehad, vertelt hij niet zonder trots. "Dat was bij een wedstrijd van (het al lang ter ziele gegane) Koejaké. Die jongens konden uitstekend voetballen maar hadden een slechte mentaliteit. Dat heb ik een keer bijna met een pak slaag moeten bekopen. Maar verder heb ik nog nooit wat aan de hand gehad. Ik geloof best dat al die excessen in de voetbalwereld veel mensen ervan weerhoudt scheidsrechter te worden. Steeds minder bekwame mensen die nen zich aan". Nog twee jaar zal Piet van de Raadt actief in de hal blijven. Op het veld zal er waarschijnlijk een jaar aan worden vastgeplakt. "Eigen lijk moet ik vanwege mijn leef tijd op een lager niveau fluiten, maar daar heb ik geen zin in. In april zal ik de scheidsrechters- commissie verzoeken om mij nog een jaar in groep I te laten fluiten". Waarschijnlijk zal dat z'n 25ste seizoen worden in de af deling Leiden. "Naar de KNVB heb ik nooit gewild", zegt hij zonder spijt, "want als je daarin terecht komt, ben je een num mer. In de afdeling Leiden ben ik tenminste iemand". ROB ONDERWATER Invaller bezorgt SJZ punt tegen DO SR ALPHEN AAN DEN RIJN - DOSR is met een 1-1 deling bij SJZ aan de inhaalrace begonnen De Veners klommen naast kop loper Alphen. maar hebben nog twee wedstryden achterstand In Zoeterwoude beleefde DOSR een benauwd avondje. Jef van Ruiten had zyn ploeg na een half uur verdiend aan de leiding ge bracht. Door het vroege stoor- werk kon SJZ niet in het gewen ste ntme komen. Na de pauze trok de thuisclub echter nadruk kelijk het initiatief naar zich toe Het overwicht leverde veel kan sen op, maar doelpunten bleven uit Tot vyf minuten voor het ein de mocht DOSR op de volle winst rekenen Invaller Koos Ro- meyn verzekerde SJZ toen ech ter alsnog van een zeer verdiend punt Hij zweefde een voorzet van Corrie van Tongeren fraai langs de paal: 1-1. Jan Pret is de nieuwe trainer van de voetbalclub Leiden. De 38-ja- nge Leidenaar, die de opvolger is van Henk Swaak, is in het bezit van een D-diploma en heeft mo menteel de jeugd van de Mors- club onder zyn hoede. Hennie Beerenfenger (UVS) zal de vaca tature van jeugdtrainer vullen. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is het niet unaniem eens over de toetreding van Spanje tot de NAVO. Dat blijkt uit de eerste reacties op het regeringsvoorstel het toetredingsprotocol goed te keuren. De CDA-fractie zegt in positieve zin te willen meewerken aan de goedkeuring van het protocol en stelt zich op het standpunt, dat toetreding van Spanje aan de veiligheid van het Noord-Atlan tisch gebied kan bijdragen. De fractie van de PPR zegt, dat de toetreding van Spanje tot de NAVO bij haar "niet de geringste sympathie" geniet. Vanuit de PPR-fractie is de regering gevraagd of bij haar voorstel ook re kening is gehouden met de uitspraak van het CDA-congres in 1981, dat uitbreiding van de NAVO met Spanje "een gevaar voor de vrede in de wereld zou zijn". Ook wil de PPR weten, of reke ning is gehouden met het feit, dat ook het Pvd A-verkiezingspro gramma "Weerkwerk" zich uitspreekt tegen toetreding van de nieuwe lidstaten tot de NAVO en met de verklaring van de PvdA-voorzitter Max van den Berg, dat "zijn partij zich soüdair verklaart met de Spaanse socialistische partij, die geen toetre ding wenst". De PPR-fractie vraagt zich bovendien af, waarom grote haast ge maakt wordt met de toetreding van Spanje tot de NAVO. DEN HAAG (GPD) Staatssecre taris Van der Doef (verkeer) is het oneens met de commissie- Swarttouw die vindt dat de PTT meer als een zelfstandige com merciële organisatie moet kun nen functioneren. Van der Doef vindt ook dat de commissie, door dit te stellen, zijn taakstelling wel erg ruim heeft opgevat. De bewindsman deelt de opvatting van de commissie-Swarttouw dat de'PTT minder afhankelijk moet worden van de eenjaarlijk se rijksbegroting, zodat de PTT in dat opzicht meer zelfstandig heid krijgt en op langere termijn kan plannen. Van der Doef wil vóór de volgende Tweede-Ka merverkiezingen een voorstel van die strekking indienen, zo verklaart hy in het PTT-perso- neelsblad Aangetekend Aan een verandering van de hele organisatiestructuur van de PTT zit volgens Van der Doef aanmer kelijk meer vast dan de commis sie-Swarttouw heeft opgemerkt. Van der Doef beoordeelt deze be vinding als een terloopse conclu- Principieel oneens is Van der Doef het met de stelling dat moderne informatieprocessen zich zelf standig ontwikkelen en niet ge stuurd zouden kunnen worden. De staatssecretaris noemt deze opvatting defaitistisch en vindt verder dat hy zyn gelijk aan de praktijk ontleent. Aan de andere kant geeft hy toe dat er duidely k- heid moet komen over de be grenzing van telecommunicatie en omroep Het wettelyk kader voor die twee is nu te verbrok keld en is dringend aan herzie ning toe. Dat geldt volgens Van der Doef ook voor de kabel-tv-netten. Hy is van oordeel dat het technisch beheer van deze netten geleide lijk aan moet overgaan naar de ITT. omdat zij in twee richtin gen kunnen worden gebruikt DEN HAAG (GPD) Een van de ministers uit het kabinet zou, daartoe speciaal aangewezen, alle stukken die de ministerraad bereiken moeten toetsen op ..dereguleringseffectenDat sugge reert het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond als middel om de overstelpende mate van „regeldnft" in te tomen, waarvan het bedrijfsleven alleen maar last heeft Naast de torenhoge druk van belastingen, premies en het financie ringstekort is er de „collectieve regeldruk", aldus het verbond Meer en meer komt aan het licht dat de „veelkleurige folklore aan wetten, regels, voorschriften het bedryfsleven op kosten jaagt en de slagvaardigheid van het management schaadt Gezien de alarmerende toestand, waarin een groot deel van het bedryfsleven verkeert, is een heroverweging van allerlei regels op hun economische gevolgen hard nodig Meer dan in het verleden zal bovendien nieuwe „regelary" op haar economische verdiensten moeten worden beoordeeld. In de afgelopen jaren is de overheidsinvloed op het economisch gebeuren sterk gegroeid Aanvankelyk was die bemoeienis vooral bedoeld om sociale misstanden uit te bannen Later werd comgerend gewerkt, maar geleidelyk kwam er een permanente regulerende en sturende rol van de overheid op de diverse deel terreinen van het economisch leven Daardoor werd de speel ruimte voor het ondernemen onmiskenbaar ingesnoerd, aldus

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15