c Twee predikanten minder in hervormd Leiden Robot als vogelverschrikker 3 Anglikanen staan op eigen tradities Voor een bezoek aan onze succesvolle autoshow met tal vati primeurs en voordeelauto's. u\ kamsteeg I ©@<v-a-g 0°6 9P VRIJDAG 2 APRIL 1982 Stijging Kerkbalanslang niet voldoende Geestelijk leven tm. - .-.3LA'5 vj- %y:- *N*LJy S «afiL^ de Stevenshofjespolder, een nieuw woongebied in Leiden. Als de voornemens worden uitgevoerd, zulllen her vormden en gereformeerden hier samen de kerkelijke opbouw gaan aanpakken. (Van onze redactie geestelijk leven) LEIDEN - In de komende jaren zal het aantal predikanten van de Leidse hervormde gemeente moeten worden teruggebracht van acht-en-een-half naar zes- en-een-half. Dat is de conclusie die de beleids voorbereidingscommissie uit de stand van zaken op dit ogenblik en de te verwachten ontwikke ling heeft getrokken. De verschillende wijkgemeenten hebben het voorstel van de com missie om het aantal predikan ten tot dat niveau terug te bren gen aanvaard, met uitzondering van de Molenwijk (ds. A. J. de Jong). Het moderamen (bestuur) van de centrale kerkeraad zal nog deze maand met de kerke raad van die wijk verder overleg gen om te proberen de bezwaren weg te nemen. De voorbereidingscommissie is uitgegaan van drie pensionerin gen van predikanten in de ko mendejaren, te weten van ds. De Jong (Molenwijk) in 1985, van ds. De Anglikaanse en Rooms- Katholieke Kerk moeten onder leiding van de paus naar eenheid streven. Dat zegt een anglikaans-room- se commissie in een rap port dat het resultaat is van veertien jaar studie en overleg. Maar aanvaarding van het primaat van de paus hoeft, volgens de commissie, niet te betekenen, dat de Anglikaanse Kerk voor taan 'Rome' zomaar moet volgen. De nationale kerk van Engeland Van Leeuwen (Merenwijk) in 1985 en van ds. Pannekoek (Kooi-Pnièl) in 1986. Om tot een evenredige werkverdeling tus sen de predikanten te komen, verdeelde de commissie de stad in drie sectoren. Zij kwam toen tot de volgende slotsom. De sector Morskwartier en Boshui- zerwijk (Zuidwest) zal zich nog uitbreiden, zodat hier het aantal predikanten niet mag verminde ren. In de sector Staalwijk, Vredeskerk, Kooi, Pniël en Merenwijk vallen over enkele jaren twee emerita- ten (ds. Van Leeuwen en ds. Pan nekoek). Daar werken nu vier predikanten. Dat zouden er drie moeten worden. Ook in de sector Koningswijk en Molenwijk is door emeritaat een vacature te verwachten (ds. De Jong). Hier zou in de toekomst één predikant moeten werken in plaats van twee. De wijkgemeenten blijven met hun eigen kerkeraad bestaan. Wel wordt met deze maatregelen bereikt, dat elke predikant even- zal haar eigen tradities moeten kunnen handhaven. Het gaat hier niet om een totale fusie. "Anglikanen hebben recht op de erkenning, dat de tradities waar op zij prijs stellen niet worden onderdrukt en dat hun geen vreemde tradities worden opge drongen". De gemeenschappelijke commis sie werd in 1966 ingesteld om de veel adressen voor zijn verant woording krijgt. Midden dit jaar zal er een predi kantsvacature ontstaan in de Boshuizerwijk (Zuidwest) door het te verwachten vertrek van dr. J. A. B. Jongeneel. Naar alle waarschijnlijkheid krijgt hij een wetenschappelijke functie aan de universiteit van Utrecht. De wijkkerkeraad heeft toe stemming gekregen om het be- roepingswerk in deze vacature voor te bereiden. Stevenshof De hervormde gemeente Voor schoten zal de Stevenshofjespol- der (het nieuwe woongebied tus sen Vink en Haagsche Schouw) aan Leiden afstaan. Het modera men van de centrale kerkeraad in Leiden gaat met de kerkeraad algemene zaken van de gerefor meerde kerk praten over een ge meenschappelijke aanpak van het kerkewerk in deze stadswijk (waar de woningbouw nog moet beginnen). Een goed voorbeeld van zo'n samenwerking vindt men in het Morskwartier. De Leidse kerkvoogdij heeft de kerkeraad laten weten, dat de ac- verschillen tussen rooms-katho- lieken en anglikanen op een rijtje te zetten en vandaaruit oecume nische gesprekken te beginnen. De afgelopen jaren heeft zij rap porten uitgebracht over onder andere de eucharistie, het ambt en de positie van de paus. Geen uitverkoop Anglikaanse leden van de commis- tie 'Kerkbalans' dit jaar ongeveer f785.000 heeft opgebracht. Dat betekent in vergelijking met vo rig jaar wel een stijging van f3000, maar dat is bij lange na niet voldoende om de prijsverho gingen op te vangen. In feite is het dus een teruggang. Hierbij moet wel worden opgemerkt, dat nog niet alle toezeggingen bin nen zijn. In dit plaatselijke resultaat tekent zich echter de landelijke ontwik keling af. Teruggang in de econo mie en in kerkelijke betrokken heid is er oorzaak van, dat er naar verhouding minder geld binnen komt. Het hervormde synodebe- sie verklaarden op een perscon ferentie, dat het rapport niet pleit voor 'uitverkoop' aan Rome. Wel wordt een nieuwe relatie tussen beide kerken voorgesteld, waar bij de paus een figuur zal zijn die deze kerken in een eenheid ver enigt. 'Een brandpunt van die eenheid', zegt het rapport. Het zal zeker tot 1988 duren voor stuur heeft in verband hiermee al ingrijpende bezuinigingsmaatre gelen aangekondigd. Merenwijk Wat de Merenwijk betreft, zal een deputatie van de centrale kerke raad met de Algemene Kerkelij ke Merenwijkraad (AKM) de kerkordelijke verhouding tus sen de Merenwijk en de Leidse hervormde gemeente bespreken. Een eerste gesprek nierover is deze week gevoerd. Het streven is, dat er per 1 juli van dit jaar een hervormde kerkeraad in de Me renwijk wordt gevormd. De voorzitter van de centrale ker- dat van anglikaanse kant belang rijke initiatieven zijn te verwach ten. Dan pas wordt de tienjaar lijkse algemene vergadering vein deze kerk gehouden. De congregatie voor de geloofsleer in Rome heeft de commissie in middels meegedeeld, niet zo ge lukkig te zijn met dit rapport, waarin immers wordt gezegd, keraad, ds. E. M Pannekoek, ver telde ons dat het zeker niet de be doeling is, aan de in de Meren wijk gegroeide samenwerking tussen rooms-katholieken, her vormden en gereformeerden taal het hervormde aandeel betreft een eind te maken. Het gaat er om, dat de hervormde groep in deze wijk door middel van een kerkeraad een eigen gezicht krijgt en zelf op kerkordelijke wijze verantwoording gaat dra gen voor de kerkelijke samenwer king in dit gebied. "Het is beslist niet de opzet om wat hier is ge groeid om zeep te brengen", zei ds. Pannekoek. dat wezenlijke overeenstemming is bereikt over een reeks belang rijke geschilpunten. Het Vati- kaan deelt die mening niet Er worden formuleringen gebruikt die. volgens Rome, aanleiding zouden kunnen zijn tot uiteenlo pende interpretaties, terwijl an dere moeilijk met de rooms-ka- tholieke leer in overeenstemming zijn te brengen. De begonnen dialoog moet wel worden voortgezet, vindt de roomse congregatie. Het rapport gaat nu naar alle bisschoppen conferenties in de wereld Van hun oordeel zal het definitieve oordeel van het Vatikaan afhan gen. PAGINA 11 De Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO is op dit ogenblik de enige officiële stem van het Pale stijnse iK>lk en lijkt het enige li chaam. dat in staat u voor de Palest ij nen te onderhandelen over een vredesregeling tn het Midden-Oosten De Raad i<an Herken in Nederland onder schrijft deze formulering van de status van de PLO, die afkomstig is van de Raad van Herken in de Verenigde Staten. Dat blijkt uit het antwoord van dc raad op een brief van de Raad van Kerken in het Midden-Oos ten, waann deze de kerken vroeg, te bevorderen dat de PLO als volwaardige partner wordt toegelaten tot alle besprekingen die de toekomst van de Palestij- nen beogen. De Nederlandse Raad van Kerken acht het echter van wezenlijk be lang, dat de PLO Israels recht op een staatkundig bestaan en op veiligheid erkent. Dan zouden bepaalde artikelen in het hand vest van de PLO moeten worden geschrapt. Een oplossing juist over het kardinale punt van we derzijdse erkenning is. volgens de Raad van Kerken, alleen mo gelijk door onderhandelingen. Hervormde Kerk: beroepen te Everdingen H. Schipaanboord Uitwijk. Gereformeerde Ker- ken: aangenomen naar Almelo P Schelling Heinkenszand Gere formeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Ermelo C. Bijl Gro- ningen-Noord. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Sche- veningen J. van Haaren Amers foort, voor Vlaardingen J. S. van der Net Utrecht. Driekwart van de Franse rooras- katholieken stoort zich niet aan de pauselijke voorschriften inza ke voorbehoedmiddelen, abor tus en echtscheiding, zo blijkt uit een enquête. Van de praktizcren- de kerkleden geeft 45 procent geen gehoor aan de geboden. Egypte heeft het Amerikaanse doopsgezinde hulpwerk bevo len, zijn irngatieprojekt in de Si nai te verlaten. Een reden is niet opgegeven Andere organisaties nemen het nu over. De Ameri kaanse doopsgezinden mogen wel hun werk in scholen en zie kenhuizen van de Koptische Kerk in andere delen van Egypte voortzetten. De voor 85 procent uit homose- xuelen bestaande "Universele broederschap van metropolitane gemeenschapskerken (27.000 le den acht landen) wil lid worden van de Raad van Kerken in de Verenigde Staten. De toelatings commissie van de raad heeft de ze aanvrage aanvaard De alge mene vergadering moet er nog over beslissen. Rapport: onder leiding van paus streven naar eenheid Micro-elektronica in de tuinbouw ADVERTENTIE Tot en met zaterdag bent u nog welkom. In onze showroom ziet u hoe groot het voordeel is. Er slaan niet minder dan 3 echte voordeelauto's. De Golf Diesel Stayer, de Passat Silver Star en de Au di 80 C. Deels uitgevoerd met een I De primeurs: de allereerste en de 2 botste Volkswagens. Na jarenlang niet meer verkrijg baar te zijn geweest, zijn er nu weereen beperkt aantal splinternieuwe Kevers geïntroduceerd. Tegelijkertijd kunt u kennis maken met de 2 laatste telgen van groot aantal extra's, maar allemaal Volkswagen: de Polo en de Santana. met geweldig veel voordeel. Primeurs en voordeel bij uw V AG dealer voor Volkswagen en Audi KAMSTEEG ZUID B V OEGSTGEEST LEIDERDORP KATWIJK VOORSCHOTEN Tevreden tuinders, zoals hier de heer Van der Lely uit het Westland, oogsten de vruchten van e gecontroleerd klimaat. Een nieuw toepassingsgebied van micro-elektronica ligt in de agra rische sector, speciaal in de kas senbouw. Het is natuurlijk van het grootste belang om de groei van het produkt zoveel mogelijk te stimuleren. Maar de enerie- prijzen zorgen ervoor dat de tuin der die zich daar mee bezig houdt, bijzonder op de stookkos ten moet letten. Een van de methodes daarvoor is het gebruik van de microcompu ter om de energiehuishouding te balanceren. Een andere metho de, die de kwaliteit van het pro dukt ten goede komt, is die van het beheersen van de juiste kool zuurgraad in de kassen. Tuinders besloten twee jaar gele den een begin te maken met het meten van C02 (koolzuur) in hun „warenhuizen". Een van hen was Jacobus 't Hoen. Hij is geboren en getogen in het Westlandse plaatsje Monster. Zijn besluit om een meet- en regelapparaat toe te passen dat het koolzuurgehalte in de doorgaans „subtropische" warenhuizen bewaakt, stond vast. Tuinder 't Hoen verbouwt op 8000 m2 aubergines onder glas. Hij zag eens zijn hele bloe menteelt verloren gaan door een plantenziekte. Hoewel aubergi nes in zijn opvattingen minder arbeidsintensief zijn, kan zoiets met de technische kennis van te genwoordig nauwelijks meer voorkomen. Als vroeger de oogst mislukte was dat veelal om een ziekte in de bodem of aan de plant, door buitengewone weers omstandigheden waartegen de doorgaans tochtige kassen niet bestand waren of door nalatig heid. Op het proefstation in Naaldwijk kan men er veel meer van vertel len. Een van de manieren om bladverkleuren en bladverbran ding tegen te gaan is het continu meten van de C02-concentratie. Het nieuwe elektronische appa raat, dat die concentratie regelt, houdt het koolzuurgas op een (instelbaar) niveau van 0,04 tot 0,3 procent. Het systeem werkt door middel van infrarood-me- ting en wordt eenvoudig aange sloten op een C02-generator of klep. De concentratie blijft dan constant ondanks „luchten" en invloed van de zon, waarbij plan ten veel koolzuurgas verbruiken. V ogelverschrikker Een ander voorbeeld van elektro nica in de landbouw komt uit Engeland. Daar heeft men de aloude vogelverschrikker ver vangen door een robot. Met ge bruikmaking van de modernste micro-elektronica is het gelukt een robot te vervaardigen die zeer effectief (en milieuvriende lijk) vogels uit boomgaarden en akkers jaagt. Hij vraagt vrijwel geen onderhoud en kan jaren lang storingvrij werken. Zelfs vo gelbeschermingsorganisaties staan niet negatief tegenover de robot. Het principe: onderzoekingen heb ben aangetoond dat vogels over een ingebouwd „schrikbesten- digheidsmechanisme" beschik ken. Als ze schrikken drukken ze zich in eerste instantie tegen de grond. Schrikken ze binnen en kele seconden weer, dan gaan ze op de vlucht en komen voorlopig niet meer terug. Op dit gegeven is het SS 80-systeem gebaseerd. De robot draait met kop en ar men in het rond en stoot daarbij geluiden uit. Om gewenning te voorkomen werkt de robot op onregelmatige momenten gedu rende varierende perioden. Door een foto-elektrische cel wordt het systeem automatisch aan- en uitgeschakeld, zodat hij 's nachts niet werkt. Veel landbouwers, tuinders en fruittelers, die nog niet aan een complete robot toe zijn, kunnen de werking van het zogenaamde knalapparaat verbeteren. Zij kunnen de SS 80-luistervink in de buurt plaatsen. De luistervink is uitgerust met een elektronisch oor. Hij hoort de knal, wacht 1 tot 60 seconden en geeft dan een stoot op de ingebouwde hoorn- Voor grote akkers en boomgaar den zijn allerlei variaties te be denken op basis van de SS 80 Master Special. Daarbij kan een combinatie van samenwerkende apparaten het gebied bewaken. waarbij afstanden nauwelijks een rol spelen. De importeur van deze elektronische afschrikking is Holland Stern, Dc Rcusel 3 in Goirle (tel. 013 346085). Pannenfabrikant Artola heeft inge haakt op de high-tec-trend met een serie pannen die zijn afgeleid van wat er in hotelkeukens wordt gebruikt De rn- hi-tec, genaamd is gemaakt van een "stone-art" kwaliteit, een steen harde laag die op het materiaal wordt aangebracht door middel van chemische hechting. Het op pervlak van de pannen kan daar om zonder gevaar met een staal- borstel worden bewerkt Boven dien zijn de pannen licht in ge wicht. 10 W apenarsenaal tegen vlekken Sinds kort is er bij de drogist een heel 'arsenaal' in de strijd tegen vlekken te zien: een reeks van tien verschillende 'vlckkentovc naars', elk met een eigen specia liteit. Er bestaat nu eenmaal geen 'universeel' ontvlekkingsmiddcl. in de praktijk wordt er nogal eens geëxperimenteerd met al lerlei middelen die soms voor het gevlekte materiaal ernstige scha de opleveren Dc keuze van het juiste middel wordt door dc verschijning van Citin 'Vlekkrntovenaar' gemak kclyk gemaakt Even op dc tabel kijken en dc juiste 'tovenaar' er uitpikken Per flaconnetje kost het f3.95. Het vlckkenschcma. waarop vele tientallen vlek moge Ujkhedcn staan vermeld, krijgt men er gratis bij Altgd handig, by een onverwacht ongelukje. Energie: een informatief boek Over 'energie' zijn al diverse boeken verschenen. Er is er wéér een: dood gewoon 'Energie' geheten, zojuist verschenen bn Het Spectrum, prijs f29,50. De opzet van de samenstellers (Robbert van Duin, Erik van der Hoeven en lek de Pagter) is zeker niet de lezer een mening over energieproduk- tie, -beheersing en -verbruik op te dringen. Het boek is in de eerste plaats informatief; je zou het min of meer als een 'studieboek' kunnen beschouwen. Iedereen heeft tegenwoordig de mond vol over energie, het is langzamer hand een beladen woord geworden en er zijn stromingen herkenbaar die ons de gedachte willen opdringen dat het verbruiken van energie eigenlijk een immorele zaak is. Terecht zeggen de samenstellers van het nieuwe boek dat het energieprobleem eigenlijk een maatschappe lijk probleem is. En ze zadelen de lezer niet op met vooraf vastgelegde iedeeén.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11