LEIDSCH m DAGBLAD Reagan: minder kernwapens ff Kok (FNV): geen investerings- loon met dwang Bij DAF- Trucks 850 banen weg Dienstreizen hoogleraar kostten in één jaar zestig mille Resolutie over directe bevriezing verworpen Amerikaanse ambassade Guatemala onder vuur Examenkandidaat rijdt kind dood STAKINGEN? EEïSiHi i>Ji) DONDERDAG 1 APRIL 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36743 Directeur G Koopman BtrMu Wc# S*tj* 1 Adj.-hooldredacteur R 0. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN EINDHOVEN (ANP) - Bij de ves tigingen van DAF-Trucks in Eindhoven en Oevel (België) zul len de komende vier jaar 850 ar beidsplaatsen verdwijnen. Er werken nu 9000 mensen. DAF-Trucks wil door het verlagen van de kostprijs de concurrentie kracht verhogen. Zo wordt nu nagegaan wat goedkoper bij een ander bedrijf "kan worden ge kocht in plaats van zelf maken. De raad van bestuur verwacht dat de personeelsinkrimping niet hoeft te leiden tot gedwongen ontslagen. Als de economie niet verder verslechtert zal het na tuurlijk verloop voldoende zijn. (Van een onzer verslag gevers F LEIDEN De Leidse hoogleraar dr. A.J.Ch. Haex blijkt in zijn functie als voorzitter van de Ge zondheidsraad op grote voet te le ven. Over 1979 worden de kosten van zijn dienstauto op veertig duizend gulden geschat. Boven dien maakte hij dat jaar ook nog voor twintigduizend gulden ge bruik van vervoer per taxi. Deze cijfers staan in het onlangs verschenen rapport van de Alge mene Rekenkamer. Dit controle orgaan van de overheidsuitga ven noemt de bedragen "buiten gewoon hoog". Zeker voor ie mand die slechts één dag in de week in dienst is van de Gezond heidsraad, een van de belang rijkste adviesorganen van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne. De overige da gen werkt Haex bij het Acade misch Ziekenhuis Leiden, waar hij hoofd is van de afdeling Gast- ro-Enterologie. Haex maakt, sind hij in 1966 voor zitter werd, gebruik van taxi's en dienstauto's. Volgens de Reken kamer komen de hoge kosten voor een belangrijk deel voort uit rei zen die niets te maken hebben met het woon- werkverkeer. Vaak werd de dienstauto of taxi te vroeg besteld en moest de chauf feur tussen twee ritten blijven wachten, waardoor een groot aantal wachturen werd ge maakt. De Rekenkamer meent dat Haex in veel gevallen gewoon van het openbaar vervoer gebruik had kunnen maken. Uit de nttensta- ten en de declaraties is volgens de Rekenkamer niet af te leiden wat het doel van de reizen was. Minister Gardeniers (volksgezond heid en milieuhygiëne) is van me ning dat het autogebruik van Haex en hetgeen daarmee kan samenhangen niet meer ter dis cussie moet worden gesteld. Haex gaat in mei van dit jaar met pen sioen. Wel heeft de bewindsvrou we hem gevraagd de wachturen van de taxi's zoveel mogelijk te beperken. WASHINGTON (GPD/ANP) - President Reagan van de Verenigde Staten heeft vannacht de Sowjet-Unie uitge nodigd een aanmerkelijke vermindering van strategi sche kernwapens overeen te komen en zo een door braak naar blijvende wereldvrede te bewerkstelligen. Reagan onderschreef de gedachtengang achter een resolutie, die de Ame rikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden is voorgelegd en die vraagt om vermindering van kernwapens tot gelijk niveau met vervol gens een bevriezing van de arsenalen. LEIDEN - Terwijl hun kleuterjuf zich grote zorgen maakte over hun vermissing, hebben drie kin deren uit Amsterdam gisteren een avontuur meegemaakt dat eindigde op het Leidse politiebu reau. De drie ondernemende jon getjes, stuk voor stuk pas vijf jaar oud, hadden gisterochtend tijdens het speelkwartier de be nen genomen. De drie, genaamd Clyd, Juan Car los en Cerham (op de foto van links naar rechtsvoelden zich beledigd omdat zij een standje van de kleuterjuf hadden gekre gen. Er was een stukje van een legpuzzel zoekgeraakt. Een andere resolutie, die een on middellijke bevriezing eist op het huidige peil, gevolgd door onderhandelingen over vermin dering van de strategische be wapening, wees hij van de hand. Volgens de president zou de laatste motie het Russische overwicht bevestigen en Moskou elke noodzaak tot onderhandelen ont nemen. „De Sowjet-Unie", aldus Reagan, „heeft een zeker over wicht, er bestaat een risico". Op de vraag of de VS kwetsbaar zijn, zonder te kunnen terugslaan, antwoordde het Amerikaanse staatshoofd: „De Sowjets zouden onze vergelding kunnen opvan gen en ons opnieuw kunnen aan vallen". Dam Reagan, die een persconferentie voor het eerst in de kostbare avond-tv-zendtijd van de oost kust hield, beoogde met zijn ver klaring niet alleen de Russen van een belangrijk stuk propaganda materiaal te ontdoen tegenover West-Europa, waar Moskou zich als vredesstichter aandient. Hij wil ook een dam opwerpen tegen de groeiende volksbeweging in de Verenigde Staten, die onmid dellijke bevriezing van de arse nalen verlangt en als een storm wind door het politieke gebeu ren raast. AMSTERDAM (GPD/ANP) "De FNV heeft geen be hoefte aan een opgelegde regeling van het investe- ringsloon. Daarover moet worden gepraat op basis van vrije onderhandelin- Waarschuwing VS- zalm ingetrokken DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van volksgezondheid heeft gisteren de half februari uitgege ven waarschuwing tegen de con sumptie van Amerikaanse zalm uit blikken met een inhoud van 210 tot 220 gram ingetrokken. Inmiddels heeft het Amerikaanse ministerie van volksgezondheid vastgesteld dat de produktie in een groot aantal bedrijven ver antwoord geschiedt. De Nederlandse importeurs heb ben zich garant verklaard dat al leen van de gecontroleerde Ame rikaanse bedrijven blikken zal in omloop zullen worden gebracht. Wolkenvelden Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur omstreeks 2 graden, middagtemperatuur van 10 graden op de Wadden tot 15 graden in Brabant en Limburg. Matige wind, in hoofdzaak zuidooste lijk. 2 APRIL 1982 Zon op: 07.13 uur, zon onder: 20.15 uur. Maan op: 13.03 uur, maan onder: 04.40 gen tussen werkgevers en vakbonden". Dat zei FNV-voorzitter Kok van middag op het fusiecongres van de FNV-ambtenarenbonden Ab- va/Kabo in Amsterdam. Hoewel de FNV nog geen afgeron de opvattingen heeft over het af staan van een stukje loon voor het bekostigen van investerin gen in bedrijven zei Kok dat het geld dat in de bedrijven wordt gestoken eigendom van de werk- moet blijven. "Het investeringsloon moet niet in een centraal fonds worden ge stort, maar moet zo mogelijk per bedrijfstak of per onderneming worden geregeld", aldus Kok die vindt dat voor het overheidsper soneel vergelijkbare regelingen moeten worden getroffen. Sprekend over de kabinetsplannen voor het ziektegeld waarschuw de de FNV-voorzitter het kabinet zich niet van de wijs te laten brengen door het wapengeklet ter van de CDA-fractie. Die heeft gedreigd via een wettelijke in greep het ziektegeld met een pro cent of tien te verlagen zonder mogelijkheden tot aanvulling. "Zo'n ingreep zou een oorlog met de hele vakbeweging ontkete nen", aldus Kok. Ook de werkge vers blijven de ziektewetmaatre gel afwijzen. "Zoals het er nu ligt is er geen sprake van lastenver lichting voor het bedrijfsleven. De werkgevers blijven bij een to tale afwijzing van de kabinets plannen, zeker in de gewijzigde versie. (zie verder pagina 7) De kleuters besloten daarom na het speelkwartier niet naar de klas terug te keren, maar de trein te nemen vanaf station Muider- poort naar Amsterdam Centraal. Daar stapten ze over op de trein naar Leiden. Voor aankomst in Leiden werden de drie echter al ontdekt door de conducteur, die hen in Leiden aan een paar agenten overdroeg. Terwijl de drie kleuters achter een colaatje zaten, werd vervol gens uitgezocht waar ze van daan kwamen. Zo konden de ou ders van Juan Carlos, Clyd en Cerham hun ondernemende kin deren gistermiddag weer afhalen bij het politiebureau. N ieuw-Nieuw In de sleuteltjes-nitirlek weet dat u als klant van het Leidsch/Alphens Dagblad verschil lende mogelijkheden heeft om uw advertentie zo goed mogelijk te plaatsen. Bij de sleuteltjes is daar ook veran dering in gekomen. U kunt nu plaatsen met VIGNET. Kijkt u morgen naar de rubriek SLAGERS Voor de detaillist een nieuwe moge lijkheid van adverteren. Bel voor in lichtingen 071-143545. GUATEMALA STAD (DPA/UPI/ Reuter) Het gebouw van de Amerikaanse ambassade in Gua- temala-stad is vannacht door guerrilleros vanuit een voorbij rijdende auto onder vuur geno men. Er is alleen materiële scha de aangericht. De bewakers van het gebouw schoten terug. De beweging "Guerrillaleger van de- armen" heeft de verantwoor delijkheid voor de aanslag aan vaard. Een woordvoerder van de rooms- katholieke kerk van Guatemala heeft gisteren bekendgemaakt dat een zestigtal priesters die in de afgelopen twee jaar het land onder druk moesten verlaten, van de nieuwe militaire regering mogen terugkeren. Zij mogen zich niet meer met politieke za ken bemoeien. Reactie Radio-Moskou heeft vanmorgen als commentaar op Reagan's toe spraak verklaard dat de Ameri kaanse leider heeft bewezen dat hij uit is op het verwerven van militaire superioriteit over de Sowjet-Unie. "De president sprak zich uit voor steun aan een snellere opbouw van de Amerikaanse strategische bewapening, waaronder nieuwe bommenwerpers en op de grond cn ter zee geplaatste kernraket ten. Pas wanneer die zou zijn vol tooid, zo verklaarde hij, zou zijn regering bereid zijn om met de Sowjet-Unie besprekingen over kernwapens te beginnen. Dit be wijst dat president Reagan van plan is om de strategische gelijk heid te verbreken en militaire su perioriteit over de Sowjet-Unie te verkrijgen". Bom in Athene ATHENE (Reuter) - Voor de ambtswoning van de Ameri kaanse ambassadeur in het cen trum van Athene is vanochtend een tijdbom ontploft. De bom veroorzaakte slechts lichte schade aan de tuinmuur. Een ex treem-linkse organisatie heeft zich telefonisch verantwoorde lijk gesteld voor de aanslag, uit protest tegen de politiek van de VS. Zwaargewonden bij bestorming Russisch huis MOSKOU(Reuter) - In de Sowjet- russische stad Pjatigorsk in het zuiden van het land hebben vier politiemannen zware brandwon den opgelopen bij de bestorming van een huis waar een man gedu rende enkele maanden zijn twee ling-dochters van 5 jaar had vast gehouden. Het dagblad Socialistische Indus trie schreef gisteren dat Alexan der Jemeltsjev van zijn woning een bunker had gemaakt, de tuin had omringd met schrikdraad en vlammenwerpers en afluisterap paratuur had aangebracht. De meisjes waren verstopt in een geheim tunnelcomplex naast het souterrain. Ze waren zijn vrouw na een scheiding toegewezen Toen de politie het huis aanviel be stookte Jemeltsjev met twee vrienden haar met vlammenwer pers cn blikken brandende ben zine. De mannen werden gear resteerd. WINSCHOTEN (GPD) - De 19-jarige D. uit Oostwold heeft woensdagmiddag in Winschoten, toen hij examen deed voor het vrachtwagenrijbewijs, een zesjarig jongetje overreden. Het jongetje is gisteravond in het Academische Ziekenhuis in Groningen overleden. D. en zijn examinator reden met de vrachtwagen door een straat, waar het jongetje met zijn broertje en zusje achter el kaar fietsten. Op het moment dat D. de drie kinderen inhaalde, begon het jongetje te slingeren. Hij viel en kwam onder een achterwiel van de vrachtwagen. 28 PAGINA'S In de havens zijn stakingen op til PAGINA 25 Suikerzieken houden zich niet aan regels PAGINA 7 Slecht begin van landbouwdebat EG PAGINA 9 P/Leiden rest nog een enorme kater PAGINA 13 De Industriebond FNV heeft deze week een opmerkelijke pnnci- y* piële uitspraak ge daan door te verkla ren dat stakingen tegen parle mentaire besluiten met moeten worden uitgesloten. De bond is het kennelijk meer dan zat dat de regering sinds 1970 maar liefst negen keer heeft inge grepen in de loonvorming Dat gaat verdacht veel lijken op een nieuwe vorm van geleide loonpo litiek. meent de bond, en die staat op gespannen voet met de on- derhandelings- en contractvrij heid die vakbeweging en werkge vers hebben. Bij de uitspraak van de industrie bond dient als eerste kantteke ning te worden gemaakt dat niet duidelijk is wat wordt bedoeld met "parlementaire besluiten". De Tweede Kamer kan natuurlijk een (parlementair) besluit ne men. En op zichzelf is het alles zins geoorloofd daartegen actie te voeren, voor zover zo'n besluit althans niet resulteert in een wet. Het wordt echter anders wanneer regenng en parlement samen be sluiten een wet te maken, die bij voorbeeld een looningreep tot gevolg heeft. Met een staking te gen een dergelijk besluit begeeft de industriebond zich op gevaar lijk terrein. De bond geeft weliswaar zelf al aan dat de grens voor zo n staking ligt bij een uitspraak van de rechter. Maar ook een rechter dient zich aan de wet te houden en zal - zoals de praktijk heeft geleerd - een loonmaatregel (dus) waar schijnlijk niet afkeuren. De vraag is dus wat er van het drei gement van de industriebond overblijft. Een uiting van onvre de? De bond heeft gelijk als hij zegt dat regering en parlement niet al te gemakkelijk naar het in strument van de loonmaatregel mogen grijpen om daarmee hun eigen bezuinigingsmoeilijkheden op te lossen. Vooral de laatste jaren zijn de politi ci, zowel ter linker- als ter rechter zijde. vrij luchthartig om de nood zaak van (pijnlijke) bezuinigingen in de collectieve sector (over heidsuitgaven) heengelopen. En dat maakt de vlag waaronder een loonmaatregel wordt afgekondigd - "In het belang van 's lands eco nomie" - dan inderdaad nogal verdacht. Aan de andere kant kan niet alleen politiek Den Haag voor een loon ingreep verantwoordelijk wor den gesteld. Ook de werkgevers organisaties en de vakbeweging zijn daar mede debet aan. Als het langs de weg van de - overi gens waardevolle - onderhande- lings- en contractvrijheid niet lukt om de loonstijging beneden een door de overheid aan te geven plafond te houden, zijn beide so ciale partners daarvoor medever antwoordelijk. Dat geldt dus ook de loonmaatregel die daar onver mijdelijk uit voortvloeit en die tot doel heeft de noodzakelijke be perking van de loonstijging als nog af te dwingen. Het zou goed zijn als de industrie bond daar eens wat langer bij stil zou staan in plaats van met poli tieke stakingen te dreigen. W nANKIUJGTUlXXK*"7 nm „^UUA-INFOKM*™ OK* Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats Gironr.: Svp bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naarLetdscbDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL m de bus LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1