Olieboycot werd zwaar ontdoken Voor 2,5 miljoen aan boetes laten lopen M il oenenkraak snel opgelost Belangrijke ringweg rond Bijlmermeer opengesteld -C Jaarverslag Algemene Rekenkamer signaleert rechtsongelijkheid Door 63 Nederlandse tankers Veel geld voor feest bij Rijkswaterstaat Minister gevraagd om meer verpleegkundigen uiarnecke PvdA laat Den Uyl niet vallen Aanzien van politici fors gedaald Daders hadden weinig lol van buit WOENSDAG 31 MAART 1982 Binnenland DEN HAAG (GPD) - De parketpo litie van de Amsterdamse recht bank heeft vorig jaar in totaal voor 2,5 miljoen gulden aan boe tes laten lopen. Dit komt voorna melijk door het laten veijaren van 20.000 uitspraken van Am sterdamse rechters. Om de grote achterstand in de ten uitvoer leg ging van vonnissen weg te werken wordt overgegaan tot het laten verjaren van zaken. Dit schrijft de Algemene Rekenka mer in haar jaarverslag over 1981. De Rekenkamer heeft in het kader van het jaarverslag een uitge breid onderzoek gedaan naar het functioneren van de rechtspraak in Nederland. Opmerkelijke uit komst van het onderzoek is dat de wachttijden voor het in eerste instantie verschijnen voor de rechtbank sterk oplopen. De Re kenkamer benadrukt dat rechts ongelijkheid optreedt als gevolg DEN HAAG (ANP) Ondanks het verbod geen olie naar Rhodesië te vervoeren, waren in het verleden niet minder dan 63 Nederlandse tankers betrokken bij olietransporten via Mozambique naar Rhodesië. Het ging hierbij om een totaal van 214.000 ton olie. Bijna de helft van deze olie kwam van raffinaderijen in landen, die een embargo tegen Rhode sië hadden ingesteld (voornamelijk Iran en Bahrein) en de rest kwam uit Zuidafrikaan- se raffinaderijen. van het feit dat de wachttijden van in behandeling te nemen za ken by de verschillende recht banken nog al uiteenlopen. De problemen van de rechterlijke macht zyn in hoofdzaak een ge volg van de hoge werklast van rechters en de onderbezetting van de gehele rechterlijke macht. De Rekenkamer dringt bij de mi nister van justitie aan op wettelij ke maatregelen die de werklast van de rechters kunnen terug dringen en die vlottere afdoe ning van zaken mogelijk maken. Wachttijden In de strafrechtspraak bestaat ge middeld een wachttijd van 7 tot 11 maanden. Gevolg hiervan is dat officieren van justitie vaker afzien van vervolging. Rechters houden er rekening mee in hun uitspraken. Daardoor ontstaat rechtsongelijkheid, aldus het jaarverslag. In Arnhem werden in 1979 154 za ken (3 procent van het totaal) die langer dan acht maanden op be handeling hebben gewacht, afge voerd. In Amsterdam zijn in de eerste vier maanden van 1980 5000 parkeerovertredingen, die niet in negen maanden op de rechtzitting waren gebracht, af gevoerd. In Amsterdam zijn ver der ongeveer 7.000 vonnissen van de rechter in het archief op geborgen om de achterstand weg te werken. Bij de burgerlijke rechtspraak moet gemiddeld 9 maanden ge wacht worden op een uitspraak. Het ministerie heeft van 1970 tot 1977 een enquête laten houden bij de griffies van de rechtban ken naar de duur van de civiele procedures. Deze onderzoekin gen hebben het ministerie Huur 895.000 gulden gekost. Met de re sultaten is echter niets gebeurd en ook de minister van justitie geeft toe dat de kosten by nader inzien slechts ten dele opwegen tegen het nut van de enquête. Bedrijfssteun De Algemene Rekenkamer heeft in het jaarverslag ook kritiek op de 16,5 miljoen gulden aan steun die de staat heeft gegeven aan de ASW-apparatenfabriek in Nijme gen en Buinen. Van de 570 werk nemers zyn er uiteindelijk 200 in Buinen aan het werk gebleven. De belangrijkste oorzaken van „het slechte resultaat van de steun" zijn het ontbreken van een doeltreffend management en het feit dat samenwerking met de Duitse geiserfabrikant Vail- lant in 1975-1979 niet het beoog de resultaat had. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft voor twee gebouwen in Rotterdam, die ver bouwd moesten worden om er onderwijs in te kunnen geven, bij elkaar 2,6 miljoen gulden aan huur betaald zonder dat er op de een of andere manier van deze gebouwen gebruik werd ge maakt. Na het sluiten van de huurcontracten zijn allerlei ver tragingen opgetreden, omdat de kosten van verbouwing erg te genvielen. De Algemene Rekenkamer heeft de minister van onderwijs en we tenschappen in haar verslag over 1981 voor deze geldverspilling op de vingers getikt. Het voornaam ste verwijt van de Rekenkamer is dat het ministerie geen deskun dig advies heeft ingewonnen al vorens tot het sluiten van huur contracten over te gaan. DEN HAAG (GPD) - De Directie Bruggen van Rykswaterstaat heeft kritiek van de Algemene Rekenkamer en een ingreep van de minister ontlokt vanwege de financiering van festiviteiten rond het 50-jang bestaan en de besteding van het geld dat na het feest overbleef. Dit blykt uit het jaarverslag van de Algemene Rekenkamer. Voor de viering van dit evenement, in 1980, had de Directie Brug gen uit de schatkist een bijdrage van 20.000 gulden ontvangen Bovendien had de Directie zelf een jubileumuitgave van het per soneelsblad bedacht, dat bekostigd moest worden door adver tenties van leveranciers van de dienst. Er werden taneven opge steld, maar de adverterende leveranciers gaven aanzienlyk meer: in totaal 141.500 gulden Het ryk werd van deze opbrengst niet op de hoogte gebracht Wel werden aan het rijk de drukkosten van het blad berekend. "Na de feestelykhedenaldus de Rekenkamer, "resteerde een be drag van 70.000 gulden". Hiervan werd een versienng ter waarde van 23.500 gulden gekocht, dat de Directie in het hoofdkantoor van de dienst heeft geplaatst. Minister Tuynman was het met de Rekenkamer eens dat de rijks bijdrage van 20.000 gulden achteraf niet nodig was. omdat het ruimschoots had kunnen worden betaald uit de advertentieop brengsten. Het aannemen van deze giften zelf, waardoor volgens de Rekenkamer de onafhankelykheid van de dienst tegenover zijn leveranciers gevaar liep. achtte de minister minder bezwaar lijk door het grote aantal adverteerders. Dit blijkt uit een nog geheim rap port van de werkgroep Rhode- sié-boycot, een sub-commissie van de commissies voor buiten landse zaken en voor de handels politiek uit de Tweede Kamer. De werkgroep had tot taak een onderzoek in te stellen naar de uitvoering door in ons land ge vestigde oliemaatschappijen van de resolutie van de Veiligheids raad over de economische be trekkingen met Rhodesië (het te genwoordige Zimbabwe). Shell Het merendeel van de 63 Neder landse tankers was het eigendom van drie olie-maatschappijen in ons land, te weten Shell Tankers bv (24 tankers), de N.V. Stoom vaartmaatschappij Oostzee (22 tankers) en de Caltex (nu Che vron) Petroleummaatschappij - Nederland (14 tankers). Andere betrokken maatschappijen wa ren: Stoomvaart Maatschappij Wijklijn (2 tankers) en de Ver enigde Nederlandse Tankvaart Rederij (1 tanker). De conclusie van de werkgroep is dat de tankers tijdens de sanctie jaren het regeringsbeleid hebben Vergeefs beroep Opvallend in het rapport is de con statering, dat 1967 het jaar was, waarin de meeste Nederlandse tankers olie voor Rhodesië lever den, het jaar nadat de regering een beroep op de betrokken maatschappijen had gedaan om dergelijke transporten niet (meer) te verzorgen. Zowel in 1966 als in 1968 deed de regering op de betrokken reders een be roep "eraan mee te werken, dat transport van ruwe aardolie of van aardolie produkten met eindbestemming Rhodesië met Nederlandse schepen achterwe ge blijft". De werkgroep concludeert dat niet door alle rederijen aan het ver zoek van de regering is voldaan. Het streven van de regering om door vrijwillige medewerking van de reders de naleving van de verbodsbepalingen te verzeke ren is "niet succesvol" geweest, zo wordt opgemerkt. In het rapport wordt kritiek gele- ^hap^in Hellevoetssluis. verd op de houding van^de rege- Zeven maanden lang hebben de scholieren kleinmetaalwaren geproduceerd en hielden er uiteindelijk 1000 "m gulden aan over die geschonken werden aan Greenpeace en Amnesty International. ring, die "niets ondernam" de naleving van het vervoersver- bod te controleren, zelfs niet na dat geruchten over het vervoer door Nederlandse tankers van voor Rhodesië bestemde olie de ronde deden. ADVERTENTIE WEERRAPPORTEN ARA, WAAR KAN IK JE VINDEN? Topmerken met klinkende namen. Elk seizoen wéér. Zomaar voor het uitkiezen. Natuurlijk bij. ZWOLLE (GPD) - In een manifest aan minister Gardeniers (volks gezondheid) hebben de onderne mingsraden van 37 ziekenhuizen en verpleeghuizen in het noor den, oosten en midden van het land gevraagd het verpleegkun dig personeel in deze instellin gen met 10 procent uit te brei den. Het manifest werd opgesteld op een werkconferentie van de on dernemingsraden die gisteren in het ziekenhuis De Wezenlanden in Zwolle werd gehouden. De conferentie werd onder meer bij gewoond door het PvdA-Twee- de-Kamerlid mevr. Ina Muller- Van Ast en afgevaardigden van vakbonden. In het manifest wordt gevraagd om betere werkomstandigheden voor het verpleegkundig perso neel, dat in de afgelopen jaren veel minder hard in aantal is ge groeid dan het medisch en para medisch personeel. Daardoor is de werkbelasting te zwaar ge worden waardoor de patiënten zorg in het gedrang is gekomen, zo werd op de conferentie ge steld. De ondernemingsraden vinden het onaanvaardbaar dat er in de afge lopen jaren vooral in de ver pleegkundige sector is gesnoeid. Minister Gardeniers wordt ge vraagd in het kader van het ba nenplan van Den Uyl arbeids plaatsen in de gezondheidszorg te scheppen voor afgestudeerde leerling-verpleegkundigen die nu veelal op straat komen te staan. Daarbij wordt gedacht aan een beschikbaar stellen van een bedrag van 200 miljoen gulden voor ongeveer 4000 arbeidsplaat sen. Het manifest zal op 22 april door afgevaardigden van de 37 onder nemingsraden worden aangebo den aan voorzitter Dolman van de Tweede Kamer. Het is de eer ste keer dat ondernemingsraden van instellingen voor gezond heidszorg gezamenlijk actie on dernemen op politiek niveau ter verbetering van de patiëntenzorg en de werkomstandigheden in de huizen. AMSTERDAM (ANP) - Minister Zeevalking (verkeer en water staat) heeft gistermiddag de Gaasperdammerweg bij Amster dam geopend. Deze weg vormt een nieuwe verbinding tussen de Rijksweg A2 (Amsterdam- Utrecht) en de Al (Amsterdam- Amersfoort). De Gaasperdammerweg is als tij delijk alternatief voor de ring weg AIO rond Amsterdam vooral belangrijk voor het doorgaande verkeer van west- naar oost-Ne derland. Dit verkeer kan voor taan de woonwijken van de Bijl mermeer de vorige doorgangs route - en de daarbij behoren verkeersopstoppingen mijden. Wanneer het gedeelte van de AIO, dat nu door de Gaasperdammer weg vervangen wordt, klaar zal zyn, krijgt de Gaasperdammer weg een regionale functie en wordt dan overgedragen aan de provincie. De aanleg van de stadsautosnel weg, die ongeveer zeven kilome ter lang is, kostte 125 miljoen gulden. Het njk betaalde daar van 85 miljoen gulden, terwijl provincie en Amsterdam ieder 20 miljoen gulden voor hun reke ning namen. De Amsterdamse Kamer van Koophandel vindt de Gaasper dammerweg als noodoplossing een duidelijke vooruitgang bij de situatie tot dusver. "Deze oplos sing mag echter in geen geval lei den tot verdere vertragingen bij de werkzaamheden aan de ring weg. Daarom zal in 1984 echt be gonnen moeten worden met de aanleg van het deel van de ring weg in de Watergraafsmeer dat de Gaasperdammerweg zal ver vangen", aldus de Kamer van Koophandel in een schriftelijke Minder blij niet de nieuwe weg blijkt de actiegroep Geluidhin der Gaasperdammerweg van de stichting wijkopbouw orgaan Bijlmermeer. Deze actiegroep vindt de geluidwerende voorzie ningen als geluidschermen. die langs de weg getroffen werden, volstrekt onvoldoende. De actie groep wil de hele weg overkapt zien en legde die eis neer ui een petitie die ter gelegenheid van de opening aan de minister is aan geboden. Om die eis extra kracht bij te zetten lieten leerlingen van basisscholen ballonnen op waar aan een watje als "oudste middel tegen lawaai" was vastgemaakt. DEN HAAG (GPD) - De positie van Joop den Uyl als politiek lei der van de Partij van de Arbeid u niet in het geding, zei verzekerde partijvoorzitter Max van den Berg gisteravond voor de AVRO- televisie. „Als we het vertrouwen van de kiezers niet meer met be leid kunnen terugwinnen, maar het zouden moeten zoeken in m an netjes makenj. zou dat een teken van armoede zyn", zei Van den Berg. De PvdA-voorzitter reageerde op de uitkomst van een enquête die Bureau Lagendyk in opdracht van de AVRO-televisie heeft ge houden naar het verlies van de Party van de Arbeid by de sta tenverkiezingen vonge week. Daaruit bleek dat de ministers And ré van der Louw en Marcel van Dam er beter in zouden sla gen voormalige PvdA-kiezers te rug te winnen dan Den Uyl. Vori ge week gaf een VARA-onder zoek een zelfde beeld. Van den Berg gaf het advies „zulke top-10-spelletjes voorlopig maar weer op te bergen". Hy verklaar de vierkant achter Den Uyl te staan. „Den Uyl heeft de party in jaren van grote problemen geleid en is daardoor een vertrouwens- symbool geworden". „Als de partij nu door haar beleid in de problemen komt. dan ver dient Den Uyl dat dat beleid be ter tot zyn recht kan komen", zei Van den Berg. „De mensen heb ben grote problemen. Ze willen daar antwoord op hebben, en die geef je niet met andere gezichten maar met een beter beleid". Het Lagendijk-onderzoek wees verder uit, dat van degenen die de PvdA bij de statenverkiezin gen trouw bleven, velen de party nu te rechts vinden. Van dege nen die de PvdA de rug tqekeer- den. vindt een grote groep haar juist te links. Max van den Berg herhaalde een eerdere uitspraak dat de party niet van plan is na de verkiezingsnederlaag een an dere koers te gaan varen. ENSCHEDE (ANP) - Het aanzien van politici en geestelijken is vol gens een onderzoek van de afde ling bestuurskunde van de TH Twente in de afgelopen veertig jaar sterk gedaald. De waarde ring voor mensen met een tech- nische en wetenschappelijke op leiding is daarentegen fors geste gen. De onderzoekers noemen het op vallend dat met name de burge meesters en de hoge ambtenaren sterk aan prestige hebben verlo ren. Ook de advocaat duikelde op de maatschap pel yke ladder. De arts heeft zich echter in de loop van de decennia weten te handhaven op een goede plaats. De beroepen "top vyfziet er nu als volgt uit: I. hoogleraar, 2. rechter. 3 atoomgeleerde, 4. arts en 5. ingenieur. Als een van de oorzaken voor de verschuivingen in de beroeps- prestige noemen de TH-onder- zoekers de overheersende plaats die de wetenschap en de tech niek in de maatschappij hebben ingenomen. Het gevolg hiervan is dat beroepen waarby "vertrou wen" een belangrijke rol speelt, in aanzien zyn gedaald. ADVERTENTIE Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam rwente Vlissingen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel frankfort Uenève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo Parijs Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca onbew. onbew. onbew. onbew. geheel bew. onbew. onbew. licht bew. regen 11 :waar bew. 9 half bew. 5 14 regen 19 12 24 regen 17 1 geheel bew. 13 5 1 onbew. 17 4 0 mist 7-2 0 zwaar bew. 8 4 0 mist 16 9 5 zwaar bew. 14 10 33 zwaar bew. 7 1 0 regen 13 8 4 geheel bew. 4 1 08 regenb. 17 0 31 AMSTERDAM (GPD) - Binnen 24 uur heeft de Amsterdamse recherche de spectaculaire in braak in het bijkantoor van Slavenburgs Bank in de Rubensstraat in de hoofdstad op gelost. In totaal zijn zeven mensen, zes man nen en een vrouw, gearresteerd van wie er drie daadwerkelijk aan de inbraak hebben meegewerkt. Een belangrijk deel van de buit, zo'n tien miljoen gulden, heeft de poli tie teruggevonden. Hoe groot de totale buit is, is nog steeds niet bekend. De inventarisa tie zal nog enkele dagen duren, maar de poli tie gaat er voorlopig van uit dat de buit zeker twintig miljoen gulden bedraagt. Niet alleen de inbraak, die maandagochtend werd ontdekt, ook het optreden van de Am sterdamse recherche was spectaculair. Al na enkele uren wist de politie zes verdachten, vier Amsterdamse broers H., de vriendin van een van die broers, en een Haarlemse zwager te arresteren. Gistermiddag werd de zevende verdachte, een 35-jarige Amster dammer aangehouden. Meer arrestaties wer den niet verwacht. Eén verdachte heeft in middels een volledige bekentenis afgelegd; een ander een gedeeltelijke. Geheim Hoe de politie erin slaagde de bende zo snel te grijpen, blijft voorlopig een goed bewaard geheim. De snelheid is vooral indrukwek kend, omdat de verdachten op één na onbe kenden van de politie zijn. „Het is een kwes tie van deskundigheid, van reduceren en de duceren", zei hoofdinspecteur Schregardus die met het onderzoek is belast. Aanneme lijk is echter dat het buurtonderzoek de gou den tip, die rechtstreeks naar de oplossing leidde, heeft opgeleverd. Ook is het niet uit gesloten dat de boel is "verlinkt." Met De arrestatie van de zeven verdachten, die aan het einde van de week aan de Amster damse officier van justitie worden voorge leid, heeft de politie ongeveer tien miljoen gulden van de buit teruggevonden. In de au to van een van de verdachten werd behalve het gebruikte gereedschap bijna vijf miljoen gulden aan waardepapieren en nog eens en kele miljoenen guldens aan sieraden aange troffen. Toen een van de verdachten gister middag een volledige bekentenis aflegde, heeft hij de plaats aangewezen waar 42.000 gulden baar geld was begraven. Bovendien trof de politie diezelfde middag in de woning van de zevende arrestant enkele tienduizen den guldens aan, afkomstig van de roof. 21 uur De bankroof werd maandagochtend door het personeel van Slavenburgs Bank ontdekt, waarna de politie een team van vijftien re chercheurs samenstelde dat een buurton derzoek hield. Dat leverde ongeveer tien reacties op, waaruit de politie concludeerde dat de inbraak in de nacht van vrijdag op zaterdag zou hebben plaatsgevonden. Na verhoor van de verdachten bleken de inbre kers pas zondagochtend om 01.00 uur het bankgebouw te zyn binnengegaan. Ze zijn daar 21 uur gebleven en kwamen pas 's avonds om tien uur met de miljoenenbuit naar buiten. Volgens de politie toont het uitschakelen van de alarminstallatie de grote deskundigheid van de inbraak aan. Hoe het mogelijk was de alarminstallatie uit te schakelen, blyft voor lopig onopgehelderd. De politie wilde daar over geen enkele mededeling verstrekken. Volgens de heer Van Emden, directeur van de Amsterdamse kantoren van Slavenburgs Bank, beschikt het gebouw in de Rubens- straat over een goed functionerende alarm installatie. De politie sluit niet uit, dat een van de verdachten destyds wellicht betrok ken is geweest by de aanleg van de installa tie. Safeloketten In de bankkluis, die werd opengebroken trof fen de inbrekers negentig safeloketten aan. Enkele daarvan werden door de bank ge bruikt. de overige door particulieren. Zeven tig loketten werden opengebroken, elf ston den er al (leeg) open en de overige werden met de sleutels uit de directiekamer ge opend. Daar troffen zij goud. zilver, siera den, munten, postzegel verzamelingen, waar depapieren cn geld aan. In de safeloketten, die door de bank werden gebruikt, bevond zich een bedrag van 60.000 gulden aan kas geld en een groot aantal ongebruikte travel- lercheques cn bankcertifieatcn. De daders hebben weinig lol van de inbraak gehad. Van de miljoenenbuit hebben zij slechts duizend gulden kunnen uitgeven. Het merendeel, 750 gulden, is gebruikt om de huur van een staanplaats voor een cara van te betalen. lelden, Broastraat 142-144, tal. 133511

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7