LEIDSCH DAGBLAD Geen meerderheid Duarte Mogelijke korting prij scompensatie Blokkade Franse wegen ANDIJVIE EN SPEKLAPJES Miljoenenkraak in bijkantoor bank Amsterdam Thatcher wil geen botsing met EG "Flyer" zeilt in nieuwe recordtijd wereld rond Zeker 60 doden bij verkiezingen in El Salvador Zuivering in China gaat door 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Actie bij ABN Breda IAANDAG 29 MAART 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36740 loldredacleur A A M Schuurmans -hoofdredacteur R 0 Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN &mu wee Stge Voor m aAAjn RUSSEL (ANP) - Margaret Thatcher wil over de Britse bij drage aan de EG geen harde con frontatie tussen Londen en de Europese partners. Dit heeft de Britse premier gezegd in een vraaggesprek met het Belgische blad 'Te Soir" voor het begin van de Europese topconferentie, van middag in Brussel, an dat Europese topgesprek wordt deelgenomen door de Franse president Francois Mit terrand, de Europese regerings leiders en de ministers van bui tenlandse zaken van de tien EG-lidstaten. i het vraaggesprek met 'Te Soir" ontkent mevrouw Thatcher dat ze een vaststelling van de Euro pese landbouwprijzen zou willen tegenhouden tot er een vermin dering van de Britse EG-bijdrage uit de bus is gekomen. Protest goederenvervoer tegen hoge prijzen van diesel en gas PARIJS (AFP/DPA) - Op veel plaatsen in heel Frankrijk hebben de beroepsgoederen- vervoerders vandaag blokka des gelegd op bruggen en au tosnelwegen. Zij houden een "nationale pro- test- en actiedag", waarmee ze een verlaging willen af dwingen van de prijs van de brandstof voor hun vrachtau to's. Kort geleden hebben de vissers en taxibedrijven ge daan gekregen dat de prijs van hun brandstof werd ver laagd. De actie wordt gesteund door ongeveer 35.U00 transportbe drijven, die protesteren tegen het feit, dat de prijzen van dieselolie en autogas geste gen zijn, terwijl dc benzine prijzen zijn gedaald. Op vele plaatsen in het land is het verkeer geblokkeerd. In Noord-Frankrijk is geen of nauwelijks verkeer mogelijk rond Duinkerken en Rijssel. In het oosten zit het verkeer onder meer vast bij Straats burg en in het zuiden en zuid oosten zijn aanzienlijke stremmingen op de door gaande routes naar Spanje en Italië. Schipper Connie van Rietschoten die met zijn "Flyer'' vanochtend even na kwart voor tien in Ports mouth arriveerde. (archieffoto) PORTSMOUTH (AP/AFP) - Het Nederlandse zeiljacht de "Flyer" heeft de Whitebread-zeilrace om de wereld in een nieuwe recordtijd voltooid. Schipper Connie van Rietschoten en zijn bemanning voeren vanoch tend om 09.47 uur Nederlandse tijd de haven van Portsmouth binnen. Daarmee zegevierde de "Flyer" ook in de laatste etappe van het Argen tijnse Mar del Plata naar het Engelse Portsmouth. Naar tijd gemeten werden de Nederlanders eerste in het algemeen klassement omdat het 22 meter lange jacht ook als eerste arriveerde in de overige dne etappes. Of de "Flyer" de race ook op handicap heeft gewonnen is nog niet be kend. Dc deelnemende schepen hebben namelijk verschillende handi caps. In dit klassement leidt op het ogenblik het Franse jacht 'Charles Heidsieck". Om de overwinning te behalen moet dat schip binnen 92 uur de haven van Portsmouth binnenlopen. Waar het schip zich nu bevindt was vanochtend onbekend. De aankomst van de "Flyer" werd door een station van de kustwacht gemeld. Niemand heeft de aankomst gezien, omdat het zicht als gevolg van de mist beperkt was. De "Flyer" heeft over de 43.000 kilometer lange zeiltocht zeven maanden gedaan. Dat is veertien dagen sneller dan het record dat vier jaar geleden werd gevestigd door de "Great Britain 2". EKING (AP/Reuter) - Onder de 39 miljoen leden van de Chinese communistische partij is een zui vering gaande van diegenen, die nog steeds de radicale 'bende ivan vier' volgen in plaats van de gematigde leider Deng Xiaoping, iet Volksdagblad, het officiële or gaan van de partij, meldde van daag de schorsing van vier func tionarissen van de visserijdienst in de havenstad Tianjin. Volgens het dagblad was het viertal tij dens de Culturele Revolutie te gen het eind van de jaren zestig actief geweest als 'revolutionaire rebellen'. Het bericht en het commentaar op de voorpagina van het Volksdagblad zijn een duidelijke officiële aanwijzing dat een langverwachte zuive ringscampagne op gang is geko men. \e Chinese regering is al druk be zig het uitgebreide bureaucrati sche apparaat drastisch uit te dunnen. De actie is gericht tegen talloze oudere en slecht opgelei de ambtenaren en tegen de vele linkse functionarissen die tij dens de Culturele Revolutie car rière hebben gemaakt en zich nu verzetten tegen de pragmatische aanpak van de huidige leiding. SAN SALVADOR (AP) - De christen-democratische par tij van president José Napoleon Duarte heeft volgens de eerste uitslagen de meeste stemmen behaald bij de verkiezingen, die gisteren in een door gewelddadige ac ties bloedig El Salvador zijn gehouden. Bij de gevech ten op de verkiezingsdag kwamen zeker zestig mensen om het leven. Een absolute meerderheid in El Salvador etf er voor Duarte niet in. Vol flens officieuze berekeningen zouden de christen-democraten in de 60 zetels tellende grondwetgevende vergadering 24 zetels bezetten. De ul tra-rechtse Nationalistische Republikeinse Alliantie Arenal lijkt nog geen 16 zetels te behalen. De overige 20 zetels zouden toevallen aan de vier kleinere rechtse partijen. Twee burgers brengen een gewon de militair in veiligheid na een he vig vuurgevecht gisterochtend vroeg in een arbeiderswijk in een noordelijke voorstad van San Sal vador. Ondanks de vuurgevechten gingen velen in het geteisterde land. naar de stembus. De ultra-rechtse kandidaat van de Arena-partij, Roberto d'Aubuis- son, zei vanmorgen dat zijn par tij, anders dan het hoofdstembu reau meldde, ongeveer 42 pro cent van de stemmen heeft be haald en samen met de Nationale Verzoeningspartij over 65 pro cent van de stemmen beschikt. Volgens de uitslag van 130 van de 4.600 stembureaus heeft de chris ten-democratische partij van Duarte 16.222 stemmen of 40,5 procent behaald. De ultra rechtse partij van d'Aubuisson volgde met 10.524 stemmen of 26,3 procent op de tweede plaats. De Nationale Verzoeningspartij, die van 1961 tot 1979 in El Salva dor aan de macht is geweest, be zette vanochtend met 8.232 stem men of 20,6 procent de derde plaats. De Democratische Actie partij, de meest gematigde van de vijf partijen ter rechterzijde van de christen-democraten, kreeg 3.291 stemmen ofwel 8,2 procent. Acties en guerrillastrijders maak ten het stemmen onmogelijk in Usulutan. de op drie na grootste stad van El Salvador. Bij gevech ten in het hele land zijn tenmin ste 60 mensen gedood, onder wie 24 guerrillastrijders in de hoofd stad. Het werkelijke aantal do den is waarschijnlijk hoger, aan gezien contact met gebieden waar hevig werd gevochten moeilijk, zo niet onmogelijk was. De 60 leden tellende grondwetge vende vergadering zal de grond wet herschrijven en een voorlo- JEN HAAG (GPD) - Een beperking van de automa tische prijscompensatie I per 1 juli met ongeveer drie procent en een belas tingverlichting voor ieder- 4 een om het koopkracht- verlies te compenseren. Dit bezuinigingspakket is f. volgens politici en top ambtenaren nog de enige mogelijkheid voor het ka binet om een crisis uit de J weg te gaan. L [n Den Haag is over deze bezuini- r, gingsmaatregelen het afgelopen w weekeinde druk gespeculeerd. Verwacht wordt dat het kabinet y zich er deze week over zal buigen j om uit de problemen rond de H voorjaarsnota te kunnen komen. Vrij koud In totaal levert het pakket voor dit en volgend jaar een bezuiniging op van ongeveer 6 miljard gul den. Gevoegd bij de 2 tot 2,5 mil jard waarover binnen het kabi net al overeenstemming is be reikt, leidt dit tot de 8 tot 9 mil jard bezuinigingen die minister Van der Stee (financiën) wil be reiken. De grote voordelen van het nu voorliggende pakket zijn dat de sociale uitkeringen niet hoeven te worden ontkoppeld van het netto minimum-loon en dat het trendsysteem voor de salarissen van ambtenaren en werknemers bij gesubsidieerde instellingen in stand kan blijven. Vooral de PvdA heeft zich daarvoor sterk gemaakt binnen het kabinet, ook al omdat een aantasting van de uitkeringen en overheidssalaris- sen kan leiden tot minder beste dingen in het binnenland met al le negatieve gevolgen vandien voor het bedrijfsleven. Door rond 3 procent op de automa tische prijscompensatie te kor ten kan het kabinet 4,5 miljard gulden besparen op de publieke uitgaven. Daar zou dan drie mil jard minder inkomsten aan loon belasting en sociale premies voor de overheid tegenover staan. Per saldo geeft de overheid dus 1,5 miljard minder uit. Daar komt bij dat de arbeidskosten voor on dernemingen dalen, wat gunsti ge gevolgen kan hebben voor hun financiële situatie. Dat kan de overheid 1 miljard gulden meer winstbelasting opleveren. Door een algehele belastingverla ging van ongeveer 1 miljard kan het koopkrachtverlies dat op treedt als gevolg van de korting op de prijscompensatie worden opgevangen. Een herhaling van deze operatie in 1983 levert een bezuiniging van 6 miljard op. (Zie ook pagina 7: Loonmaatregel of een crisis). Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Hollandse o qj- kas-andijvie, kilo Z.ZO Speklapjes, 500 gram 5r4S 4.25 ~t/\Q kilo iö Een cameraman van de televisie van Chili is gisteren getroffen door twee kogels toen hij filmde in een noorde lijke buitenwijk van San Salvador, Los Mexicanos. Volgens een lid van de Chileense tv verklaarde, voerden de rebellen plotseling een aanval uit. Toen cameraman Carlos Rui en kele beelden wilde maken, viel hij, door kogels geraakt aan hals en lin kerarm. neer. pig bestuur aanstellen. vooruiUo- pend op een representatieve re gering De linkse partijen heb ben de verkiezingen een farce ge noemd en geboycot. In San Salvador, met 13 zetels het grootste kiesdistrict, was de stemming sterk in het voordeel van de christen-democraten. De partij van Duarte kwam echter slecht uit de bus in de dun-be- volkte provincie Morazan. een bolwerk van de guerrillastrijders waar veel kiezers in verband met het geweld hun stem niet kon den uitbrengen Tekort Duizenden mensen kwamen van het platteland naar de stad San Miguel om te stemmen. De 20 000 stembiljetten die in dc stad be schikbaar waren, raakten rond het middaguur op. Inderhaast werden met een vliegtuig de wegen in het gebied worden door guerrilla beheerst - nieuwe stembiljetten uit de hoofdstad aangevoerd, maar tegen de tijd dat die aankwamen waren onge veer 1.500 potentiële kiezers al weggegaan. (Zie ook pag. 9). 22 PAGINA'S Grimmige acties in bezet gebied Israël PAGINA 9 Principe-akkoord bereikt in haven PAGINA 7 P/Leiden moet nog 'n keer tegen Donar PAGINA 13 Ajax gaat nu aan kop in eredivisie PAGINA 14 UTRECHT/BREDA (ANP) - De dienstenbonden FNV en CNV zyn vanochtend een actie begon nen bij het centraal kantoor ef fectenadministratie van de ABN in Breda. Volgens de bonden sta ken er 35 van de 275 werkne mers, de bank zelf noemt 15 sta kers. De stakende werknemers posten by het kantoor, maar ze hebben de toegang tot de gebou wen niet geblokkeerd. De bonden kozen het ABN-kan- toor in Breda omdat daar tenge volge van de automatisering het personeelsbestand de laatste ja ren met ruim 100 is teruggelo pen, terwijl nog eens 60 banen op de tocht staan De dienstenbonden hebben van daag de actie by de ABN in Am stelveen tot nader order opge schort. Eerder begonnen acties bij de ABN-filialen in Amster dam en Groningen en het Amro- distributiecentrum in Weesp werden vanochtend voortgezet. - fooral in de nacht en ochtend nog en- tele buien. Later meer opklaringen. Minimumtemperatuur rond 2 graden, Uiddagtempcratuur omstreeks 8 gra- len. Matige, aan de kust enige tijd trachtige wind, draaiend naar noord west. 30 maart 1982 Eon op: 07.20 uur, zon onder: 20.10 uur. Maan op: 10.17 uur, maan onder: 10.26 I nr. Waterstanden Katwijk: hoogwater 17.30 en 19.51 uur, laagwater 03.08 en 15.37 uur. AMSTERDAM (ANP) - Bij een in braak in het bijkantoor van Sla- venburgs bank aan de Rubens- straat in Amsterdam-zuid zijn het afgelopen weekeinde tenmin ste vijftig safeloketten openge broken. De bank schat dat er voor een waarde van enkele miljoenen guldens is verdwenen. De in braak is vanochtend ontdekt. Adjudant Sibum van de hoofdste delijke politie betitelde de kraak als vakwerk. De inbre kers hebben een flinke ravage achtergelaten. Zij kwamen de bank binnen door het verbreken van een ruitje aan de achterzij de. Zij maakten daarna ccn gat in een zijmuur van de kluisruimte en kropen daardoor naar binnen. De kluisdeur braken de daders "met grof geweld"van binnen uit open, waarschijnlijk om na de kraak snel met de buit te kunnen verdwijnen, aldus de adjudant. Alleen de huurders van de safe-lo ketten kunnen vertellen wat er is gestolen. "Het kunnen ook tientallen miljoenen zijn", al dus de adjudant. nMKUJGTUlXmANT NU DA&UJKS MET UITGFffREfW WOGBAMMA-INfQ^MATIE 0V€R Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S. v p. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar L eidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus LEIDSCH - DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1