"Krachtig milieubeleid nodig" PvdA: nog steeds straf voor 1977 VARA moet belediging van Heertje inslikken -C 3- "Arts nog moeilijker aan slag" Hoge verwachtingen staatssecretaris Lambers Analyse Beckmanstichting J 1 6 Croes wil Antillen-conferentie Aanvaring door mist VRIJDAG 26 MAART 1982 AMSTERDAM (ANP) - De VARA heeft het kort geding verloren dat de econoom prof. A. Heertje tegen deze omroep had aangespannen. In de eerstvolgende uitzending van het programma "In de Rooie Haan" moet de VARA eerder gedane uitlatingen over Heertje, als zou deze een ster ke man als Hitier aan de macht willen, herroepen. Gebeurt dit niet, dan moet een dwangsom van 100.000 gulden worden betaald. Dit heeft de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. W.J. Borger- hoff Mulder, besloten in het kort geding dat Heertje tegen de VARA had aangespannen Heertje had het geding aangespannen omdat hij zich door hetgeen in de uitzending van 13 maart over hem gezegd was in eer en goede naam voelde aangetast. In dit programma werd gesproken over het zojuist verschenen boek van Heertje "Werkloosheid, verwording en verwachting". Daarin bespreekt Heertje de huidige economische crisis en noemt als mogelijke oplos sing de instelling van een extra parlementair kabinet van A-politieke figuren onder leiding van een gezagafdwingende premier. De aandui ding gezagafdwingend vertaalde de VARA als de wens van Heertje een sterke man als Hitier aan de macht te willen hebben. Weliswaar werd Hitier niet letterlijk in het programma genoemd, maar de omschrijving die men daarvoor gaf - een gefrustreerde besnorde, werk loze huisschilder met een herdershond - was duidelijk genoeg. Mr. Bor- gerhoff Mulder noemde het oproepen van die associatie met Hitier als kandidaat voor de functie van gezagafdwingend premier grof en sma keloos en zonder meer beledigend en grievend voor Heertje. Wel zei de rechtbankpresident zich te kunnen voorstellen dat de term gezafafdwingend bij velen gedachtenassociaties met een sterke man oproept. Binnenland LEIDSCHENDAM (ANP) - Het grote aanbod van afgestudeerde artsen noopt tot maatregelen op korte termijn. Deze maatregelen kunnen onder andere liggen op het terrein van de vestigingsmo- gelijkheden, het erkenningsbe leid en een verdere functiebe- heersing. Het effect ervan zal zijn, dat het voor pas beginnende artsen nog moeilijker zal worden hun beroep uit te oefenen. Minis ter Gardeniers (volksgezond heid) zei dit gistermiddag in Leidschendam, toen ze op haar ministerie de "adviescommissie behoeftebepaling artsen" instal leerde. De minister betreurt het dat derge lijke maatregelen noodzakelijk zijn. Het meest voor degenen die na jarenlange studie ontdekken dat ze niet of alleen met grote vertraging hun beroep kunnen uitoefenen. Maar ook voor de overheid is het onbevredigend dat een deel van de in de oplei ding geïnvesteerde gemeen schapsgelden geen rendement oplevert. Ook sprak de minister de vrees uit dat een aantal artsen zich bij ge brek aan "reguliere" arbeids plaatsen zal richten op het uitoe fenen van minder gewenste praktijken. Gardeniers: Patiëntenrecht "Het lijkt nauwelijks voor betwis ting vatbaar, dat de patiënt in de gezondheidszorg in een zwakke positie verkeert. In dergelijke ge vallen is het de maatschappelijke functie van het recht om die po sitie te versterken". Prof. dr. H.J.J. Leenen, voorzitter van de Vereniging voor Gezond heidsrecht, zei dit vandaag in Zeist op de jaarvergadering van de vereniging. Tegen het sluiten van een medisch contract tussen arts en patient wordt vaak aangevoerd, dat dit zich niet verdraagt met de ver trouwensrelatie tussen beiden. Die stelling klopt echter volgens Leenen niet: het recht heeft nog veel nauwere relaties tussen mensen juridisch geregeld (het huwelijksrecht, het kinderrecht). De weerstand tegen het juridisch uitwerken van het medisch con tract hangt ook samen met be zwaren tegen juridische regels in de gezondheidszorg in het alge meen. Leenen noemde het merk waardig. dat dit bezwaar nu juist tot uiting komt bij het contract met de patient, terwijl medici "zeer wel gewend zijn, hun be trekkingen in de gezondheids zorg te juridiseren". De feitelijke "juridisering van de gezondheidszorg, aldus Leenen, voltrekt zich meer in de regelin gen die door artsen zelf zijn ont worpen of die door anderen tot stand zijn gebracht en waarin artsen hun plaats juridisch uitge werkt willen zien, dan in regelin gen van de positie van de patiënt. Hij vroeg zich af, of men mis schien het belang van juridische regels die men zelf tot stand heeft gebracht ten aanzien van de eigen positie zo duidelijk er vaart, dat men ze ten aanzien van de patiënt vreest. „De Partij van de Arbeid krijgt nog steeds de straf voor wat zij in 1977 heeft laten lopen." Met deze uitspraak legt drs. J Th. J. van den Berg direct verband tussen de dramati sche kabinetsformatie van 1977 en het slechte resultaat voor de PvdA by de staten verkiezingen van deze week. Van den Berg. directeur van het wetenschappelijk insti tuut van de PvdA (de Wiardi Beckmanstichting), is ge schoold in het analyseren van verkiezingsuitslagen en opi niepeilingen. De cijfers van de afgelopen jaren bekijkend ziet hij een ommekeer in 1980. „Het is alsof het dan tot de kiezers begint door te dringen wat er in 1977 echt is gebeurd de PvdA heeft na de historische overwinning bij de kamerverkiezingen de re geringsmacht laten lopen Vanaf dat moment daalde de aanhang van de PvdA. Een dalende lijn die pijnlijk aan het licht kwam bij de kamer verkiezingen van vorig en op nieuw bij de statenverkiezin gen van dit jaar. De voor de hand liggende vraag is. als er m 1977 dan zo n kardinale fout is ge maakt, wat voor lessen heeft de partij daaruit getrokken'' Van den Berg: ..Je kunt in de politiek kennelyk daden stel len, of nalaten te stellen, die je jarenlang worden nagedra gen, ook al erken je de fouten en probeer je ze te herstellen. De PvdA heeft dat herstel ge probeerd onder meer door nu wel regeringsverantwoorde lijkheid te nemen. Dat wordt nu nog niet beloond. Een half jaar kabinet-Van Agt II is nog niet genoeg om het vertrou wen terug te winnen. Waar schijnlijk dat dat in een kabi netsperiode van vier jaar kan. Dan hebben de kiezers gele genheid om te ontdekken wat de partij nu echt wil en komen ze mischien terug." Van den Berg is daarmee direct beland bij de hamvraag van dit moment: heeft één van de drie regeringspartyen na woensdag er belang by het kabinet op te blazen. De PvdA-leiders hebben stuk voor stuk laten weten toch maar liever door te regeren en wetenschapsman Van den Berg blijkt daar niet anders over te denken. „Spelen met vuur", zo noemt hy de ge dachte aan een kabinetseri- De vergelijking met 1966, toen de KVP na statenverkiezin gen die voor de PvdA ook al slecht waren, het kabinet- Cals door Schmelzer liet ont halzen, gaat volgens hem op verschillende manieren mank. „Er was toen zowel bij de PvdA als de KVP het ster ke gevoel dat de vorming van dat kabinet-Cals niet goed was geweest. De KVP heeft toen de zaak opgeblazen. Je kunt er gif op innemen dat anders de PvdA het wel had gedaan. Nu is dat anders." Hij wijst op één belangrijk ver schil met toen: „In 1966 was er nog opkomstplicht, nu niet meer Dat maakt het erg moeilijk te voorspellen wat er bij de kamerverkiezingen na zo'n kabinetscrisis zal gebeu ren. Als het kabinet nu zou vallen, krijg je een hevige reactie van d" kiezers, zeker naar de PvdA toe. maar ik denk ook naar het CDA. De kiezers hebben duidelijk la ten weten dat ze willen dat er wat gebeurt Dan moetje niet met een kabinetscrisis ko men." Goed, maar betekent dat dan dat de PvdA maar moet door regeren tegen elke prijs? Van den Berg „We moeten ons goed realiseren dat de kiezers geen waardering hebben voor een crisis Oppositie zou schadelijker zijn dan regeren. Met uitzondering misschien van de WD geldt voor de Nederlandse partyen: rege ren loont, oppositie niet. Er is in Nederland veel meer waar dering voor het goed op de winkel passen dan veel par- tygangers zich realiseren." Bij zijn waarschuwing tegen een kabinetscrisis op dit mo ment wyst Van den Berg ook op een zekere versnippering die by de verkiezingen van deze week te zien was. De hoofdtrend was naar rechts, maar tegelijkertyd verloor de PvdA behoorlijk aan klein links. Dat kan de grotere par tyen by eventuele kamerver kiezingen opbreken. Van den Berg „Als het kabinet zou vallen, dan is erg belangrijk wat voor beeld er ontstaat over de oorzaak van de crisis In 1977 was heel duidelijk dat in de ogen van de kiezers Van Agt de zaak had opgeblazen Daarvoor werd hij verguist door de één en juist weer niet door de ander. Dat had het ef fect dat de verkiezingen een rechtstreeks duel tussen Den Uyl en Van Agt werden. Het gevaar is groot dat wanneer het kabinet nu zou vallen, het niet zo duidelijk zal liggen en die versnippering zich door zet. Dan krijg je weer allerlei kleine groepen in de Tweede Kamer Dat is zeker slecht voor de PvdA, maar per saldo zal dat ook niet goed zyn voor het CDA." Geen kabinetscrisis dus, maar moet er dan toch niet iets bin nen de partij gebeuren Een ander leiderschap bijvoor beeld? Van den Berg voert aan dat Den Uyl in elk geval met ver antwoordelijk is voor de fou ten van 1977 (hy wilde wel re geren) en daar dus ook niet voor hoeft te boeten. Een an der wiens positie door de slechte resultaten van de af gelopen jaren in gevaar kan komen, is partijvoorzitter Max van den Berg. Maar ook diens hoofd hoeft volgens zijn naamgenoot nog niet op de schotel aan het kiezers volk te worden gepresen teerd. „Max heeft als voorzit ter op beslissende momenten getoond heel goed in de ga ten te hebben wat er op het spel staat. Over zyn rol by de formatie van 1981 zyn hem geen verwijten te maken. Die formatie was van begin af aan inhoudelijk moeilijker dan die in 1977. Max van den Berg heeft in elk geval nooit zodanig ingegrepen dat die onderhandelingen moeilijker werden Het is waar dat de partij sinds zijn aantreden achteruit is gegaan, maar daar hoeft geen oorzakelijk verband voor te bestaan Voordat de PvdA kans heeft haar wonden uitgebreid te Ukken, moet zy er alweer aan geloven. De gemeenteraads verkiezingen staan voor de deur. Traditioneel is de op komst by gemeentelijke ver kiezingen nog lager dan die bij provinciale. Een ook de afgelopen dagen weer veel gehoorde wijsheid zegt dat een lage opkomst slecht is voor de PvdA. Nog beroerder verkiezingen over twee maanden dus? „Ik sluit dat niet uit," zegt Van den Berg effen. „Het zal erg moeilijk zyn de lyn de komende maanden wat omhoog te kry- gen. Vooral in het Zuiden zul len we het er in juni wel niet beter afbrengen dan nu De PvdA, maar ook D'66, zal de Directeur Wiardi Beekman Stich ting. Joop van den Berg komende weken vooral moe ten proberen de kiezer uit de stoel te krijgen Dat lijkt weer oeel op het geloof dat alle narigheid voor PvdA (en D'66) i>erklaard kan wor den uit de slechte opkomst. Maar ondertussen heeft de WD toch echt gewonnen, niet alleen gerekend in procenten, ook in absolute aantallen kie- Van den Berg „In tyden van onzekerheid neigt de kiezer niet naar links maar naar rechts. Links verliest als ge heel en binnen Unks verliest gematigd dan nog eens aan extreem Het is een patroon dat je ook in de jaren '30 al zag De komende jaren zal de PvdA hd daarom niet ge makkelyk krygen De so ciaal-democraten zullen heel hard moeten werken voor hun aanhang CHIEL EVERS AMERSFOORT (ANP) - De allerminst rooskleurige eco nomische situatie mag er niet toe leiden dat het milieube leid wegens de kosten op een laag pitje wordt gezet. Een krachtig milieubeleid kan juist een positieve bijdrage leve ren aan een gezonde ontwikke ling van de economie en de werkgelegenheid. Een goede ecologische ontwikkeling is zelfs een noodzakelijke voorwaarde voor de stimulering van de in dustriële activiteiten. Investeringen in het milieubeleid bieden volop kansen voor het be drijfsleven. Dit zei staatssecreta ris mevrouw Lambers-Hacque- bard van volksgezondheid en mi lieuhygiëne gisteren tijdens een studiedag van de centrale raad voor de milieuhygiëne over mi lieu, economie en werkgelegen heid in Amersfoort. Zij kondigde een aantal beleids maatregelen aan die gericht zijn op een bevordering van het be drijfsleven en de werkgelegen heid in de milieusector. Ook in het aankoopbeleid van de over heid en de semi-overheid zal aan dacht worden geschonken aan de milieu-aspecten. Militairen spelen "patiëntje' LELYSTAD (ANP) - Zo'n honderd militairen zullen in augustus waarschijnlijk twee dagen als proefpatiënt door brengen in het Zuiderzeezie- kenhujs in Lelystad. Dit eer ste ziekenhuis in de Flevo- polder zal in september haar deur openen. De hiaand au gustus wordt door het perso neel gebruikt om alvast een beetje warm te draaien. De overigens kerngezonde mi litairen zullen met alle facet ten van het ziekenhuisleven te maken krijgen. Het ont vangen van visites, de ken nismaking met de operatie kamer en vanzelfsprekend het ziekenhuiseten. Het is nog niet bekend welke kazer ne de militairen voor het ver blijf in het Zuiderzeezieken- huis zal afstaan. WEERRAPPORTEN 6 t Amsterdam mist 10 -1 0 De Bilt 12 -2 0 Deelen 13 -2 0 Belde onbewolkt 12 0 Eindhoven 12 -1 01 Den Helder 1 li] Rotterdam 11 -2 0 Twente 12 -2 0 Vlissingen onbewolkt 8 0 0 Zd. Limburg - 0 0 Aberdeen onbewolkt 20 2 0 Athene onbewolkt 9 1 0 3arcelona licht bew. 15 0 1 Berlijn onbewolkt 13 4 0 3ordeaux 15 1 0 Erankfort onbewolkt 15 0 0 Genève onbewolkt 11 -1 0 Helsinki zwaar bew. 8 4 0 Innsbruck licht bew. 12 -2 blagen furt onbewolkt 11 -4 0 kopenhagen half bew. 13 1 0 -assabon onbewolkt 17 9 0 -xicarno onbewolkt 13 -1 0 16 2 0 -.uxemburg onbewolkt 15 0 Madrid licht bew. 14 4 0 Malaga half bew. 17 8 06 MaUorca licht bew. 15 7 27 Munchen licht bew. 10 -3 0 Nice onbewolkt 16 6 0 Oslo 11 -2 0 Parijs onbewolkt 15 2 0 onbewolkt 16 2 0 split onbewolkt 14 2 0 Stockholm onbewolkt 10 2 0 Venen onbewolkt 12 0 0 onbewolkt 12 0 0 ^asa Blanca onbewolkt 18 10 0 s tanbul 7 2 0 -.as Palmas licht bew. - 16 Tel-Aviv zwaar bew. - 10 Tunis zwaar bew. 16 0 4 Mevrouw Lambers denkt onder meer aan de produktie van mi lieu-kapitaalgoederen, milieu vriendelijke produkten en parti culiere dienstverleningen in het milieubeheer. Binnenkort zal de staatssecretaris een notitie over milieu en techniek aan de Twee de Kamer aanbieden, waarin een groot aantal aangrijpingspunten zal worden gegeven. Het ministerie van economische zaken zal dit jaar nog een onder zoek naar de industriële moge lijkheden afronden. Een eerste door het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne uit gevoerde inventarisatie van denkbare projecten heeft vol gens de staatssecretaris aange toond dat er tal van mogelijkhe den zijn. Het departement gaat thans na welke van deze mogelijkheden ter bevordering van de werkgele genheid verwezenlijkt kunnen worden. De projecten vormen een aanvulling op datgene wat al in het voor 1982 geldende werk gelegenheidsplan met betrek king tot onder andere bodemsa nering, is opgenomen. Samen met het ministerie van eco nomische zaken werkt de staats secretaris aan een susidierege- ling voor schone technologie. Met minister Terlouw van econo mische zaken wil mevr. Lambers gaan bekijken hoe het milieube heer met economie kan samen gaan. Voorts wil de bewinds vrouw tegen het einde van het jaar een nota gereed hebben over een milieuvriendelijk aankoop beleid van overheids- en semie- overheidsinstellingen. De verwachtingen over de omvang van de milieuproduktie, zoals staatssecretaris Lambers-Haque- bard die uitsprak, zijn te hoog ge spannen. Voor de meeste milieu verenigingen is de binnenlandse markt te klein om de milieupro duktie ten opzichte van het bui tenland op gang te brengen. Deze reactie komt van ir. W. Zee man, lid van het bureau milieu en ruimtelijke ordening van de Raad van Nederlandse werkge versverbonden VNO en NCW. Gistermiddag zei hij tijdens de studiedag dat politici weinig be grip hebben van wat in het be drijfsleven mogelijk is. Ministers en staatssecretarissen vragen daardoor soms het onmogelijke van de Nederlandse industrie. Koningin Beatrix woonde gisteren in de Rolzaal van het Haagse Binnenhof de 25ste verjaardag van de Europese Gemeenschap bij. Dat leverde onder meer dit "verlovingsplaatje" op. Aan de zijde van de vorstin staatssecretaris Van der Broek van buitenlandse zaken. DEN HAAG (GPD) - De Arubaan se politieke leider Betico Croes heeft bij de vaste commissie voor betrekkingen met de Antillen van de Tweede Kamer weinig be grip gevonden voor zijn wens de ze zomer te gaan praten over (versnelde) decentralisatie van het bestuur van de Antilliaanse eilanden. Croes is in Nederland ter gelegenheid van de officiële opening, donderdagmiddag, van het „Aruba-huis" in Den Haag. Volgens Croes is de opening van het Aruba-huis „een onderdeel van het proces naar onafhanke lijkheid" van het eiland. Dit geldt eveneens voor een verder gaande decentralisatie van het bestuur van de zes eilanden. In politieke kringen in Den Haag wordt een aparte Ronde Tafel Conferentie (RTC) over „een on derdeel van het pakket", de de centralisatie van het bestuur, op dit moment „niet zinvol" geacht De regering van de Nederlandse Antillen is demissionair sinds de Arubaanse partijen er uit zijn ge stapt en het Wachten is op nieu we verkiezingen. Tweede Ka mer-lid Aarts (CDA) wacht liever op wat voor regering de Antil liaanse verkiezingen opleveren en wat de conclusies zyn van de studie van de „commissie van ze ven", o.l.v ex-premier Biesheu vel, over de gevolgen van een on afhankelijk Aruba. VLISSINGEN (ANP) - De schade aan de veerboot "Prinses Mar griet". die de veerdienst Vlissin- gen-Breskens onderhoudt, blijkt na onderzoek in het dok veel ern stiger dan was verwacht. De veerboot kwam gistermiddag op de rede van Vlissingen in dichte mist in aanvaring met twee Rus sische schepen. De veerboot zal volgens directeur D Oostinga van de provinciale stoomhootdiensten minstens voor vijf weken uit de vaart blij ven. De schade ligt naar schat ting boven het miljoen De PSD is door de aanvaring ern stig gedupeerd geraakt Daar komt nog bij dat een van de twee dubbeldeks veerponten die de dienst Kruiningen-Perkpolder onderhoudt, de Prins Willem Alexander", op dit moment voor reparatie in dok ligt. Men zal pro beren dit schip voor de paas- drukte weer bedryfsklaar te heb ben.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7