Oranje neemt nog geen risico s C DeVan der Blommen: pijnlijk voorbeeld Prima dag voor Van der Wiel 3 Extra kans op f100.000, Elke week. 1 DINSDAG 23 MAART 1982 Sport De Van der Blommetjes. Drie jaar terug gingen ze met een hart vol hoop i>an UVS naar Feyenoord. De jongens- kiel nog onbezorgd om de schouders. Spelen in de Kuip. zo'n aanbod mocht je toch niet laten lopen. Het was een jongensdroom die werkelijkheid leek te worden. Wie het van enige afstand be keek, was er niet zo verrukt over. In de Kuip is meer ta lent in gruzelementen gegaan dan bij tien andere ere-divi- sieclubs samen. Je kunt beter eerst in de provin cie betaald gaan spelen (zoals Rijsbergen deed), enige be kendheid opdoen en daarna de sprong wagen, dan regel recht van de amateurs naar Feyenoord gaan. Want het is een smeltkroes voor wie nog geen naam heeft. (Voor wie wèl een naam heeft vaak ook nog). Maar ja. zeg dat maar eens te gen jongens die net door het grote Feyenoord zijn bena derd. En nu, op een leeftijd (21) dat ze nog onbekommerd in de wei zouden moeten dartelen, kampen ze al met een bittere teleurstelling, met een "verle den". Geen nieuw contract. Of ze dat zelf niet meer wil den dan wel dat Feyenoord er vanaf zag, laat ik nu maar in het midden. Hun laatste jaar was gevuld met ruzies, frustraties, tegen werking. "Een kans om door te breken hebben we nooit ge kregen", zeggen ze in het in terview van woensdag j.L De pijn dat ze niet óp maar bui ten het veld zijn verslagen, is overal in het verhaal voel baar. Als het relaas van de Van der Blommen nog ergens nuttig voor is. dan voor jonge voet ballertjes die er op het gebied van het betaald voetbal nog naïeve dromen op nahouden. De realiteit is dat het een bik kelhard wereldje is, waarin manipulaties schering en in slag zijn. Voor de Van der Blommen is het pijnlijk dat nu juist zij, zulke goede voetballers, als triest voorbeeld moeten dienen. Als ze toch naar de amateurs te rugkeren, is het te hopen dat ze de weg terug naar hun ou de club weten te vinden. Die zou hun steun best kunnen ge bruiken. Toen ze drie jaar ge leden vertrokken, lieten ze zich (als het Feyenoord-avon- tuur zou mislukken) ook in die richting uit. Maar het zal zéér doen. Er zal wat moeten worden wegge- Begeleiding Ajax heeft vorige week boekje gepubliceerd, uit de doeken wordt gedaan hoe de club de laatste jaren zijn jeugdspelers heeft bege leid en ook in de toekomst zal bijstaan. Daar gaat een commissie over, waarin maatschappelijk werkers, leerkrachten en fi- nancieel-economische des kundigen zitting hebben. Zij helpen de spelers op gebieden die uiteenlopen van huiswerk tot financiële problemen. Bij Ajaz komen steeds meer jeugdspelers voor een A-con tract in aanmerking. Van daar. Je kunt ook, wat minder aar dig, zeggen het geld ont breekt om elders grote voet ballers weg te kopen en daar om is men wel gedwongen om te speuren naar wat er onder de rook van het eigen stadion groeit en bloeit. Daarvoor komt meer tijd en moeite kij ken. Ajclx zegt met die begeleiding te willen voorkomen dat afge dankte spelers in een nie mandsland verdwijnen; het wil af van het imago dat spe lers die door een blessure niet meer kunnen voetballen "als oud vuil worden wegge daan". Voor het eerst dat de club zelf erként dat ze dat deed. De jonge Ajacieden worden nu geholpen met hun huiswerk. De leerkrachten staan gereed voor de voetballers, in plaats van andersom. 't Is mooi, hoor, al dat begrip en die begeleiding. Het zou leuk zijn als er ook nog zelfstandi ge mensen uit te voorschijn zouden komen. Maar mis schien is dóór weer een heel andere commissie voor nodig. Spaans Kaiserslautern-Real Madrid 5- 0. Een ordinairdere schoppartij is er tn tijden niet vertoond. Drie Spanjaarden het veld uit. Het tekent ook het verval van een grootheid als Real Ma drid. Ooit winnaar van een zwik Europa Cups. Di Stefa- no, Gento. Puskas Grote voet ballers, die weliswaar ook al les van vuil spel wisten, maar die het tenminste niet altijd nodig hadden. En zeker niet tegen een Westduitse subtop per. Wat een derderangse knoeiboel. Was dit een voorproefje van wat de tegenstanders van Spanje tijdens de WK te wachten staat? Dan mogen er wel speciale verzekeringen worden afgesloten. Mooi was wat Stieleke, een Duitser in Spaanse dienst, na afloop van Kaiserslautern- Real Madrid had op te mer ken. Real Madrid, zo zei hij, was "te gemotiveerd" aan het duel begonnen. Met dat moderne taalgebruik strijk je ook werkelijk alles plat. "Te gemotiveerd". Wat is dat nou in hemelsnaam weer? Ge meten naar wat er in het veld gebeurde moet het een andere term zijn voor "een gaatje in je hoofd". Kwaad Joan Haanappel interviewde zaterdagavond voor AVRO's Sportpanorama de Ameri kaanse tennisster Jimmy Connors. Dat was tamelijk vreemd, want Connors is niet zo op interviews. Het gerucht deed later de ronde dat de Amerikaan ondanks alle af spraken toch een soort start- geld in handen was gestopt JIMMY CONNORS om in Rotterdam aanwezig te zijn, waarvoor dan als tegen prestatie het interview dienst deed. Als Joan Haanappel buiten het kunstrijden bezig is, houd ik steeds mijn hart vast. Nog pijnlijk duidelijk in mijn her innering staat het vreselijke interview met de gestopte turnster Bibi Vos. Dit keer vroeg ze Connors "of hij wel eens kwaad werd op lijnrechters". De Amerikaan schoot heel even in de lach. Geen wonder, want Connors heeft een groot deel van zijn tennisleven doorgebracht met foeteren op de arbitrage. Dat weet iedereen. En als ze je na al dat lawaai en die moeite dan vragen of je je wel eens boos maaktJe vraagt de BVD ten slotte ook met of ze wel eens geheimen hebben. Connors reageerde overigens mild op het probleem. Geen moment liet hij zich verleiden tot uitspraken la McEnroe of Gerulaitis (van deze laat ste werden enkele hartige uit spraken in beeld gebracht) Het kwam er op neer dat hij vond dat de arbitrage zich moet realiseren onder wat voor spanning de spelers staan en dat de spelers moe ten beseffen dat een lijnrech ter niet alles correct kan zien Connors is 28. De wijsheid komt kennelijk toch met de jaren. Wie weet hoe genuanceerd McEnroe nog eens wordt. Humeur In het maart-nummer van "Journaal", het orgaan van de Oegstgester Lawn Tennis Club, is een verslag van de al gemene ledenvergadering op genomen. Onder het punt "Mededelingen" staat het vol gende "Theo de Mul zal hoogstwaar schijnlijk het volgend seizoen niet meer terugkomen. Het be stuur heeft hiertoe besloten wegens "incompatibility des humeurs". (Een nogal duistere constructie. Wót heeft het bestuur nu be sloten, dat Theo de M weg gaat of niet? Dit even ter zij de). 'Tncompatibiliti des humeurs". De onverenigbaarheid van de humeuren, zal ik maar zeg gen, tn niet fraai, maar wel duidelijk Nederlands Ruzie, gelózer, zouden ze het bij een doorsnee-ixxtbalclub noe men. Toen ik dat stukje sfeervol Frans las. schoot tk even tn de lach De uitdrukking herin nerde mij aan een gebeurte nis. tang geleden, in myn ge boorteplaats Haarlem. Daar moest iemand het bestuur van een ook heel keurige club uit omdat hij tijdens een be stuursvergadering iets uiter- mate stuitends tegen de kan tinejuffrouw had geroepen Het gebeurde nog tn de tijd dat de kuisheid tn volle bloei stond, dus het bestuur zat er vreselijk mee. Ten slotte greep de voorzitter, die iets inger- w ikke Ids op een ministerie deed. naar de term "incom- patibilité des humeurs" om het vertrek van de boosdoener aanvaardbaar te maken. Het stond netjes en gekleed en de buitentcacht icist dan nog niks. De secretaris stond op het standpunt dat alles goed was zo lang hij maar niet hoefde op te schrijven waar om de man écht weg moest Sinds die tijd doet die incompa- tibi-dinges mij onweerstaan baar denken aan beledigde koffiejuffrouwen. Ik kan dat ook niet helpen. Wat moet je ook met die term. Er gaat al leen maar vaagheid en mys terie vanuit. Een slagroomtaart waaronder een onwelriekend uitwerpsel kan huizen. Ik ken Theo de M. absoluut niet, ik ken de OLTC evenmin. Het zal best een nette verenging zijn, zoals vrijwel alles wat uit Oegstgeest komt proper is. Maar tk blijf zitten met de kna gende vraag: wót heeft Theo gezégd dat hij met deze Fran se uitzivaaier moet opstap pen. Hoogstwaarschijnlijk dan. In opbouwperiode óók prestaties scoren GLASGOW (GPD) - Met Ronald Spelbos als voorstopper en Willem Kieft en Simon Tahamata als tweemans-voorhoede zal het Nederlands elftal vanavond in het Hampden Park van Glasgow aantreden voor de oefenwedstrijd tegen Schotland. Spelbos kreeg van Kees Rijvers de voorkeur boven Johnny Metgod of Frank Rijkaard, die beiden nu op het middenveld zullen spelen, omdat de AZ-voorstopper bij herhaling heeft bewe zen in de één-tegen-één situatie beduidend sterker te zijn dan Metgod en Rijkaard. de Schotten heb ik dat nog enigs zins moeten compenseren door naast Kieft Simon Tahamata te posteren. Simon heeft daarbij een vrije rol, zoals hij die ook bij Standard Luik heeft en met die speelwijze het meeste rende ment opbrengt". Overigens is Kees Rijvers er zich terdege van bewust dat zijn „Braziliaanse" filosofie niet met een op het veld merkbaar zal zijn. Rijvers wil het Nederlands elftal ongeveer een jaar de tijd geven om het spel te spelen, waarvoor hij nu de eerste richtlij nen heeft aangegeven. Rijvers: „Het zou een illusie zijn dat van het eerste moment af te kunnen eisen. Ik heb de spelers in grote trekken mijn toekomstvisie over het spelconcept van het Neder lands elftal uiteen gezet, maar er daarbij wel op gewezen dat in de wedstrijd tegen Schotland niet meteen mijn visie honderd pro cent uitgevoerd behoeft te wor den. Ze moeten voetballen op de manier, zoals ze van zichzelf vin den dat ze voor de ploeg het meeste rendement opleveren. Wel wil ik dat ze in het achter hoofd mijn filosofie opbergen en er naar handelen, wanneer de mogelijkheden zich daartoe voordoen". ning in Glasgow een klein tipje Helemaal duidelijk werd het der- Rijvers: „Spelbos speelt in die po sitie altijd bijzonder sterk gecon centreerd, terwijl Metgod vaker op avontuur trekt, waardoor een verdediging ernstig in moeilijk heden kan komen". In verdedigend opzicht wil Kees Rijvers trouwens toch in de toe komst anders gaan spelen met het Nederlands elftal. Niet alleen zullen de beide vleugelverdedi gers zich daadwerkelijk met de opbouw moeten gaan bezighou den, maar bovendien zal de laat ste man, in dit geval aanvoerder Ruud Krol, niet langer meer ver achter zijn verdediging mogen blijven hangen. Ook Krol zal zich nadrukkelijker met puur offen sieve taken moeten gaan bezig houden en eveneens de één-te gen-één duels niet langer uit de weg mogen gaan. Kees Rijvers: „Krol is in feite pas later in de positie van laatste man gaan spe len. Vroeger, als linkerverdedi ger, kon hij die opdracht ook aan. Ik verwacht zonder meer dat Krol deze manier van spelen niet is verleerd. Zo niet, dan zal ik te zijner tijd uit moeten gaan zien naar een andere libero, die straks wel in mijn denkwijze kan spelen". dat defensief geen al te grote risi co's mogen worden genomen. Het Nederlands elftal speelt van avond (aanvang negen uur Ne derlandse tijd) in de volgende opstelling tegen de Schotten; tussen haakjes de rugnummers: Van Breukelen - Van de Korput (4), Spelbos (2), Krol (3) en Ho- venkamp (6) - Rijkaard (7), Peters (8), Metgod (5) en Muhren (10) - Kieft (9) en Tahamata (11). Scheidsrechter is de Engelsman Courtney. Het Schotse elftal: Rough (Patrick Thisle); Mcgrain (Celtic), Evans (Aston Villa), Miller (Aberdeen), Gray (Nottingham Forest); Na- rey (Dundee United), Wark (Ips wich Town), Bett (Rangers), Dalglish (Liverpool), Archibald (Tottenham) en Jordan (AC Mi lan). i de sluier op. Een klein tipje omdat hij er zelf kennelijk nog niet helemaal uit is. De Oranje- coach: „De plannen die ik daar over heb zijn inderdaad nog al tijd niet helemaal vastomlijnd, zeg maar vaag. Uitgangspunt voorlopig is evenwel dat ik graag met één spits wil spelen met daarachter vijf middenvelders, waarvan er tenminste vier offen sief ingesteld moeten zijn. Tegen halve gisteravond nog niet wat Kees Rijvers in zijn functie als bondscoach met het Nederlands elftal wil gaan doen. Wel is te constateren dat Rijvers in de op- bouwperiode van ongeveer één jaar tevens ook prestaties wil scoren. De aanwezigheid van een weer in het Nederlands elftal te ruggekeerde Hovenkamp en Mi chel van de Korput in de achter ste lijn duidt er in ieder geval op bewust dat zijn Braziliaanse filosofie Roemenië wint van China op WK ijshockey KLAGENFURT (ANP) - Op de vijfde speeldag van het toernooi om het Wereldkampioenschap ijshockey in de B-groep, dat in Klagenfurt wordt gehouden, heeft Roemenië een forse over winning behaald op China. De eindstand was 9-3. Oost-Duitsland zegevierde met 7-4 over Oostenrijk en behield daar mee de leiding. Vandaag komt de Nederlandse ploeg in actie te gen Zwitserland. Het tweede duel gaat tussen Noorwegen en Polen. DRACHTEN (ANP) - Het was gis teren tijdens het toernooi om het Nederlands kampioenschap schaken een uitstekende dag voor John van der Wiel. Eerst sleepte hij in de ochtenduren uit zijn afgebroken partij voor de vijfde ronde tegen Gert Ligte- rink alsnog een half punt. Het duel had al twee zittingen in Am sterdam achter de rug en werd uiteindelijk in Drachten beslist. In de middag versloeg Van der Wiel in de achtste ronde boven dien Kick Langeweg. Door de rustige remise van lijstaanvoer der Hans Ree tegen Rini Kuijf en de verrassende nederlaag van Paul van der Sterren tegen Gert Ligterink steeg Van der Wiel naar de tweede plaats op een half punt van Ree. Van der Wiel beleeft twee turbu lente schaakmaanden. De 23-jari- ge Leidenaar speelde maandag zijn 36e toernooipartg sinds half januari. In het Hoogovenstoer- nooi werd hij derde en boektë te vens zijn eerste grootmeesterre sultaat Vervolgens trok Van der Wiel naar de Spaanse badplaats Marbella, waar hij in een zone- toernooi na zeventien partijen gelgk eindigde met dne Engel sen zodat er nog een herkamp nodig is voor dne plaatsen in een van de interzonale toernooien. En nu is hij fris en vrolijk met het nationale titeltoernooi bezig. Na de nederlaag tegen Donner leek Van der Wiel terug te vallen naar het tweede plan. Tegen Lange weg bewees hij echter er toch he lemaal bg te horen. In een Sici- liaan had zwart grote problemen met de ontwikkeling. Langeweg kwam maar niet op gang en het Van der Wiel het initiatief. Met nog tien minuten bedenktijd voor dertien zetten deed Lange weg een zwakke pionzet en kon meteen opgeven. Voor Paul van der Sterren was de achtste ronde een deceptie. Door het onverwachte verlies worden zijn kansen op de nationale titel wel heel klein. Net als tgdens het Hoogovenstoernooi, toen Van der Sterren dezelfde tegenstan der voor de meestergroep ver sloeg. kwam er een dame-indier op het bord. Ligtermk stelde zich nu uiteraard anders op en dat leidde voor wit tot grote proble men. Van der Sterren, die bgzon- der veel bedenktijd gebruikte, verloor een kostbare centrum pion. Hg probeerde het nog wel een twintigtal zetten, maar moest kort nadat hij de tgdcontrole op het nippertje had gehaald opge ven. toen Ligtennk een vernieti gende aanval met dame en loper opzette. Peter Scheeren komt ook nog al tijd in aanmerking voor een van de topplaatsen HQ brak zgn par tij tegen Hans Bohm in mocilgke stelling af. Scheeren kon na de Hollandse opening weinig berei ken Net als bij de meeste andere partgen in deze uiterst strgdlus- tige ronde speelde de tijdnood een grote rol. Bohm voerde toen een nskante manoeuvre uit, die hem wel een pion opleverde maar tevens een van zgn lopers buitenspel zette. Beide spelers hadden nog het loperpaar met Bóhm zeven pionnen en Schee ren zes. De Eindhovenaar heeft ook nog een gunstig staande hangpartij uit de zesde ronde te gen Ligterink af te werken. De uitslagen Rini Kuijf Hans Ree 0.S-0.S. John van der Wiel-Kick Langeweg 1-0. Peter Scheeren-Hans Bóhm afg.. Hans Kugf- Hein Donner afg Paul van der Sterren- Gcrt Ligterink 0-1, Chns Baljon-Rob Witt 1-0, afgebroken partij uit de vgfda ronde Ligtennk-Van der Wiel 0,5-0.3. De stand na acht ronden 1 Ree 6. 2 Van der Wiel 5V* 3 Scheeren 5 1; 4. Van der Sterren 5. 5 Ligterink 4 -f 1; 6 Donner 4. 778 Langeweg. R. Kuyf 3Vi. 9 Bohm 3.10712. Wilt. Baton. H. Kugf 2'4. Nieuwe opzet van 'Masters" NEW YORK (ANP) - Het komen de Masters-tennistoernooi van het Grand Pnx-circuit, dat in ja nuari 1983 wordt gehouden, wordt veranderd van opzet. Tot nu toe was het zo, dat in twee groepen van vier werd gespeeld. Een aantal wedstnjden was op die manier niet meer dan een verplicht nummer Om het toer nooi voor spelers en publiek aan trekkelijker te maken, hebben de organisatoren besloten het veld uit te breiden tot twaalf spelers. De eerste twaalf tennissers op de Grand Prix-lgst met de meeste punten komen in aanmerking voor het eindtoernooi Vanaf het eerstvolgende toernooi wordt tevens het zogenaamde knock-out systeem gehanteerd. ADVERTENTIE VOOR L0TT0-EN TOTO-SPELERS! Dus doe voor maar 11.50 mee aan het Cijferspel en kruis het "ja"-vakje aan. fvOORMAARPJ;50

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9