Yan Agt zet druk op PvdA Zwakzinnigenzorg kwetsbaar door personeelstekort Voordeel- driedaagse! C Ambassades krijgen rol bij aanpak drugshandel Stem moigenVVD Turks keuzevak op mavo Ralthe Special <Palthenette "Ogen niet sluiten voor uitspraak kiezers" Wielrenner: vrouwenhandel als "bijbaan" Den Uyl: werkloosheid niet boven de 500.000 Twijfel over nut van vijf-gulden muntstuk V winterjas 48* nu 12.95 VPdthe Stomerij DINSDAG 23 MAART 1982 DEN HAAG (GPD) - Met het oog op het groeiend aantal kinderen van buitenlandse werknemers dat voortgezet onderwijs gaat volgen, overweegt staatssecreta ris Deetman onder andere Turks, Arabisch en Marokkaans in te voeren als keuzevak in het voort gezet onderwijs. In verband met de nog te starten opleidingsmo gelijkheid voor docenten in deze vakken, zullen deze talen voorlo pig alleen maar gekozen kunnen worden door kinderen van bui tenlandse werknemers. Staatssecretaris Deetman, die dat gisteren bekendmaakte tijdens de behandeling van de nota „Culturele minderheden in het onderwijs" in de Tweede Kamer, verwacht dat in de loop van 1983 op mavo's en scholen voor lager beroepsonderwijs gestart kan worden met het opnemen van deze talen als examenvak in het lespakket. Binnenland Plan staatssecretaris Op het ogenblik wordt gewerkt aan een derdegraads opleiding Turks en Arabisch voor leraren die in deze talen lessen willen gaan geven. Met een derdegraads opleiding kunnen deze docenten dan les gaan geven op het lbo (la ger beroepsonderwijs) en de ma vo en in de laagste klassen van de havo en het vwo. Het is de be doeling om, als er voldoende do centen zijn, deze vakken ook open te stellen voor Nederlandse leerlingen. De staatssecretaris maakte ook be kend dat er op het ministene ge studeerd wordt naar mogelijkhe den om de eindexamens voor buitenlandse leerlingen iets te verlichten. Turkse kinderen die bijvoorbeeld eindexamen mavo doen, hebben, in verhouding tot hun Nederlandstalige klasgeno ten, meer problemen met het ma ken van de opgaven vanwege het feit dat die in het Nederlands ge steld zijn. De staatssecretaris is i derzoeken of het mogelijk is tol ken in te schakelen, zodat de Turkse leerlingen antwoorden kunnen geven in hun eigen taal. Daarnaast overweegt hij de eisen die gesteld worden aan het ver plichte vak Nederlands voor bui tenlandse kinderen iets te ver zachten. Ook het CITO. de instel ling die de meerkeuzetoetsen voor het Nederlandse onderwijs verzorgt, onderzoekt op het ogenblik of het mogelijk is de toetsen voor dat doel wat aan te passen. De kamerleden waren over het al gemeen gematigd positief over de nog door minister Pais inge diende nota. Forse kritiek kwam er eigenlijk alleen van de PvdA. die bij monde van Jacq Wallage liet weten het maar een „verhul lende nota" te vinden vol met ..vroom gepraat" Ook minister Van Kemenade liet echter weten de nota dan wel overgenomen te hebben, maar het echt niet met alles wat er in stond eens te zijn. Hij verwees in het debat regelma tig naar de Wet op het Onderwijs voorrangsbeleid die later dit jaar uitgebracht zal worden en waar in een voorname plaats inge ruimd zal worden voor het on derwijs aan culturele minderhe den. De suggestie die de minister kreeg, om jaarlijks of tweejaar lijks een onderwij svoorrangs- plan" uit te brengen, werd door hem met instemming begroet. ENSCHEDE (GPD/ANP) Premier Van Agt gelooft dat de uitslag van de komende Statenverkiezingen bepalend moet zijn voor het beraad over de nieuwe bezuinigin gen van de Voorjaarsnota. Tijdens een verkiezingsbijeen komst in Enschede zei Van Agt dat de ministers de ogen niet mo gen sluiten voor een opvallende uitspraak van de kiezers. Maar UTRECHT (GPD) - Op ver denking van vrouwenhandel heeft de Utrechtse politie zondag de 28-jarige wielren ner Rinus S. uit Maarssen- broek aangehouden. De cou reur bood vorige week een 23-jarige Oostenrijkse ser veerster voor prostitutie aan bij sexclub La Cloche in Utrecht. Maar de exploitan ten gingen niet op het aanbod Een woordvoerder van de Utrechtse zedenpolitie ver telde maandagmorgen, dat vakantiegangers in Oosten rijk de politie van de ronsel praktijken van Rinus op de hoogte hadden gesteld. De verdachte was eind vorige maand met leden van de pas opgerichte Stichtse Profwie- Ierformatie naar het Oosten rijkse Sankt Johann (bij Kitz- bühel) getrokken om zich op het wielerseizoen voor te be reiden. In een hotel van het dorp maakte Rinus contact met de serveerster. De vol gens de politie naieve vrouw geloofde de gladde praatjes van de coureur en raakte met hem bevriend. hij benadrukte tevens dat geen van de ministers erop uit is om de PvdA uit de regering te werken aan de hand van de re sultaten van de verkiezingen. Hij verklaarde desgevraagd dat de argumenten van de CDA-be- windslieden in het kabinetsbe raad zwaarder zullen moeten tel len indien de recente opiniepei lingen bewaarheid worden. Deze voorspelden het afgelopen week einde fors verlies voor PvdA en winst voor CDA en WD. Van Agt liet weten dat het kabinet in de komende weken harde be sluiten zal moeten nemen. Lukt het niet deze beslissingen van 'nationale allure' te nemen, dan moet er maar een kabinet van na tionale allure komen, zei hij. Van Paardekliniek zit in geldnood EMMELOORD (ANP) - De Stich- ting Dierenkliniek Emmeloord gaat de individuele paardenlief hebbers in het noorden des lands: fokkers, paardenhouders, ruiters, benaderen met de vraag wat ze over hebben voor het be houd van de kliniek. Ze zal dat doen via de noordelijke organisa ties uit de paardenwreld, die ze heeft uitgenodigd voor een bij eenkomst donderdagavond in Heerenveen. Dierenkliniek Emmeloord, die als een van haar hoofdactiviteiten de tweede-lijns gezondheidszorg voor paarden heeft, zit met een bankschuld van 600.000 gulden en wil dat bedrag nu bijeen zien te krijgen. De minister van land bouw heeft de stichting laten we ten dat hij geen geld beschikbaar kan stellen. DEN HAAG (GPD) - Minister Den Uyl (sociale zaken en werkgele genheid) bespeurt een vertraging in de groei van de werkloosheid. Voorlopig zal het aantal werk zoekenden net beneden de 500.000 blijven dank zij de ge bruikelijke verbetering in de zo mer, zo verwacht hij. Een ver wachte overschrijding van de magische half-miljoengrens is vorige maand uitgebleven. Den Uyl (PvdA) zei een en ander gisteren in Rijswijk op een spreekbeurt voor de provinciale statenverkiezingen van morgen. De politieke partijen wierpen WEERRAPPORTEN Amsterdam mist 7 De Bilt zwaar bew. 8 Deelen geheel bew. 8 Eelde zwaar bew. 9 Eindhoven zwaar bew. 8 Den Helder motregen 6 Rotterdam geheel bew. 8 Twente zwaar bew. 8 Vlissingen geheel bew. 7 Zd.-Limburg geheel bew. 10 Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Nice Oslo Stockholm Wenen Zürich g Casa Blanca regen 11 half bew. 13 onbew. 11 onbew. 13 gisteren voor het laatst hun lan delijke kopstukken in de strijd. In Eemnes lanceerde Engwirda, sociaal-economisch specialist van de D'66-fractie in de Tweede Kamer, een „gratis werkgelegen heidsplan". Volgens dat plan zou het kabinet met ingang van 1983 elk jaar 4 procent moeten be snoeien op de ambtenarensala rissen en de sociale uitkeringen en het daarmee uitgespaarde be drag voor investeringen beschik baar moeten stellen. Verder zou een arbeidstijdverkorting van 1 uur per week in de gehele kwar- taire sector (overheid en niet- commerciële dienstverlening) met gelijktijdige inlevering van 1 procent koopkracht 30.000 extra arbeidsplaatsen kunnen opleve- De besparingen op de sociale uit keringen moeten volgens Eng wirda worden gezocht bij de uit keringen boven het minimum niveau en in het leeftijdsafhan- kelijk maken van de kinderbij slag. Bevorderlijk voor de werk gelegenheid, zonder dat het geld kost, is volgens de D'66-er voorts het versoepelen van allerlei ver gunningen in de bouw en bij be drijfsinvesteringen. Hij noemde daarbij ook herinvoering van de fiscale aftrekbaarheid van onder houdskosten voor de eigen wo ning en verlaging van de over drachtsbelasting. Agt wilde niet zeggen of deze op merking als een uitnodiging aan de WD gezien moet worden. Ontknoping De minister-president zei dat de onenigheid in het kabinet over de Voorjaarsnota veroorzaakt wordt door meningsverschillen over de te nemen stappen. Daar bij gaat het om een keuze tussen ontkoppeling van de huidige band tussen lonen enerzijds en ambtenarensalarissen, de inko mens van trendvolgers en uitke ringen aan de andere kant of een algehele looningreep. Beide mo gelijkheden zijn tot nu toe door het kabinet afgewezen. Zoals bekend weigert de PvdA in te stemmen met het CDA-plan om de bestaande koppeling tus sen lonen en uitkeringen los te laten. Het CDA gelooft dat onder de huidige omstandigheden al leen de koopkracht van de zoge naamde echt minima beschermd kan worden. Een looningreep is inmiddels ook door verscheide ne bewindslieden, waaronder PvdA, afgewezen. De harde besluiten waar het kabi net voor staat zullen pijn doen, zei Van Agt onder applaus van ongeveer 600 CDA'ers. De tijd voor 'grijze, halfzachte beslissin gen' is nu voorbij, zei hij. In de komende weken moeten de par tijpolitieke twisten voorbij zijn, anders hoeft het voor hem op de ze wijze niet, aldus Van Agt. Desgevraagd verklaarde Van Agt na afloop van de bijeenkomst dat het uitblijven van de noodzake lijke beslifsingen moet leiden tot een 'anderssoortig kabinet'. Meer wilde hij niet zeggen omdat hij de indruk niet wile wekken 'over de levensduur van dit kabi net heen te kijken'. Sociaal contract CDA-voorzitter P. Bukman liet tij dens de feestelijke bijeenkomst in Enschede weten dat hij veel voelt voor het plan van het CNV om in Nederland een sociaal con tract te sluiten. Uit zo'n overeen komst zal moeten blijken hoe de Nederlandse samenleving de ko mende 5 jaar sociaal-economisch moet functioneren. Het voordeel van zo'n plan, waarin de bestrij ding van de werkloosheid voor op moet staan, is dat het de Ne derlanders perspectief biedt, meende Bukman. In het Twentse dorpje Hertme werd Van Agt, daags na zijn trip naar het Verre Oosten, weer met beide benen op Nederlandse bodem gezet tijdens een bezoek aan de plaatselijke klompen fabriek. De premier toonde zich gaarne bereid zich - met klompen - tz laten vereeuwigen. DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Kombrink (financiën) \kndt voor zichtigheid nodig bij plannen voor nieuwe Nederlandse munten. Zo zet hij vraagtekens bij de noodzaak van invoering van een munt van vijf gulden op korte termijn. „De behoefte daaraan is nog niet gebleken", zei hij gisteravond in de Tweede Kamer. Overigens noemde Kombrink een muntstuk van vijf gulden „de meest logische toevoeging" aan de munten die we nu hebben. Door de voort schrijdende inflatie raken de munten van lage waarde in onbruik (zoals de cent) en komen munten met een grotere waarde in zwang. Voordat hij munten ter waarde van vijf gulden wil laten slaan, wil Kombrink echter eerst van de behoefte daaraan meer overtuigd zijn. Na de munten van vijf gulden zullen waarschijnlijk ook munten van vijftig cent (ter vervanging van het kwartje) en van tien gulden aan bod komen. DEN HAAG (GPD) - Minister De Ruiter (justitie) wil onderzoeken hoe Nederlandse ambassades kunnen worden ingeschakeld bij de bestrijding van de internatio nale drugshandel. Daartoe moet één lid van een ambassade spe ciale politie-instructies krijgen. De Ruiter zei dit gisteren tijdens het overleg met de Tweede-Ka mercommissie over hulpverle ning aan drugsverslaafden Door de inschakeling van de am bassades zouden de mogelijkhe den de internationale handel te bestrijden toenemen, door een betere coördinatie tussen plaat selijke en Nederlandse politie. Momenteel zijn er Nederlandse politiefunctionarissen in Thai land. Hongkong en Peru, terwiil bew 11 ADVERTENTIE onbew 20 9 0 aar bew 16 10 0.1 mist 5-1 6 Morgen kunt u duidelijk maken dat ook u een kabinet wilt, waarin men elkaar vertrouwt en waarin het landsbelang voorop staat Dat ons land niet gediend is bij maandenlange ruzies die een beleid onmogeh|k maken. Word lid en bel vandaag 070-614121 of schrijf naar de WD. Antwoordnummer 1877. 2500 WB Den Haag. vanaf 1 april een politie-inspec- teur op Curacao de bestrijding van drugshandel gaat coördine ren. Met Turkije is Nederland in onderhandeling over statione ring van een oolitiefunctionaris. In de Tweede Kamer kondigde mi nister De Ruiter aan dat hij van plan is ook met Pakistan te wil len gaan praten over de plaatsing van een Nederlandse politiefunc tionaris. Volgens minister De Ruiter is het probleem van het inschakelen van diplomatiek personeel het ontbreken van ervaring met poli tiewerk. Hij zei echter wel ruimte te zien om dit gebrek op te van gen. De diplomatieke status van het ambassade-personeel kan daarentegen geen moeilijkheden opleveren. Van de drie politie mensen die nu al in het buiten land zijn geplaatst, hebben er twee de diplomatieke status ge kregen. Staatssecretaris Scheltcma (justi tie) vindt dat in huizen van bewa ring en in gevangenissen bijzon dere aandacht moet worden ge schonken aan drugsverslaafden. Volgens de staatssecretaris zijn de experimenten die momenteel worden gehouden in de huizen van bewaring in Amsterdam en Rotterdam, redelijk geslaagd De huizen van bewaring in Den Haag en Breda zijn al vergevor derd met de voorbereidingen een dergelijk regiem in te voeren, al dus Scheltema. Hij voelde er weinig voor aparte vleugels in bestaande gebouwen voor verslaafden in te richten. De drie regeringsfracties vragen in een gezamenlijke motie aan het kabinet te bevorderen dat de meest verantwoorde ontwen ningsmethode in de huizen van bewaring wordt toegepast. Vol gens de fracties loopt de medi sche begeleiding van de gevan gen drugsverslaafden nu per in richting sterk uiteen. Zij dringen er in hun motie op aan. dat deze verschillen zoveel mogelijk wor den beperkt. Minister Gardeniers (volksgezond heid) wil huisartsen alleen be trekken bij de verstrekking van methadon aan verslaafden onder bepaalde voorwaarden Zij wees erop dat in het verleden nog wel eens fouten zijn gemaakt door huisartsen bij de hulp aan ver slaafden. Nog deze week voert zij overleg met de Amsterdamse huisartsen over welke drugsver slaafden het best door huisartsen geholpen kunnen worden. Er zijn in Nederland tussen de 10 000 en 15 000 verslaafden, zei de bewindsvrouwe. Veertig pro cent daarvan woont in Amster dam. Het aantal blijft volgens haar „ogenschijnlijk" hetzelfde, maar de leeftijdssamenstelling verandert. Er komen steeds meer jeugdige en oudere verslaafden bij. terwyl de middengroep blijk baar afneemt. Zij heeft de instel lingen van hulpverleners en de plaatselijke GG en CD's ge vraagd naar dit verschijnsel on derzoek te doen. Het bestuur van de oudervereni ging van het sociaal-pedagogisch centrum 's-Kooninghs Jaght in Arnhem, waar 425 diep gestoor de kinderen en volwassenen ver blijven. heeft geschokt en ver ontwaardigd gereageerd op de beschuldigingen van een drietal ouders, dat beweert dat het me disch en verplegend beleid bin nen het instituut niet deugt. Vo rige week kwam het zwakzinni geninstituut in het nieuws nadat een 37-jarige patiënt door een groepsleider dermate werd ge trapt en geslagen dat de man aan de gevolgen daarvan overleed Eén ouder heeft de beschuldigin gen aanhangig gemaakt bij het medisch tuchtcollege. De ge daagde partij is de inspecteur van de geestelijke volksgezond heid, die wordt verweten niet voldoende te zijn ingegaan op klachten van de betrokken ou ders en in zijn toezicht op het in stituut te zijn tekortgeschoten. De oudervereniging is het met de verontruste ouders en stelt nadrukkelijk het vertrou wen in de behandeling en de ver zorging van de patiënten niet verloren te hebben. Toegegeven wordt dat er wel eens problemen zijn. maar dat de ervaring van het bestuur is dat er in goed overleg met de groepsleiding de moei lijkheden uit de wereld geholpen kunnen worden Het bestuur ontkent dat ouders informatie betreffende het ziektebeeld of de verzorging van hun kind wordt onthouden. De ervaringen zijn op dat terrein anders en wel in positieve zin. Kwetsbaar De vertegenwoordigers van de ou ders zeggen met het internaat in het geheel niet ontevreden te zijn. Ze erkennen wel dat deze samenleving erg kwetsbaar is en dat het zwakzinnige kind meer risico's loopt dan in een be schermd gezin. Maar, zo wordt uitdrukkelijk gesteld, er zijn din gen die niemand kan voorko men. Het bestuur heeft het volste vertrouwen in de inspectie die de klachten tot op de bodem zou hebben uitgezocht. De oudervereniging vindt het niet juist van de verontruste ouders, uit te gaan van de gedachte dat klachten terzijde worden gescho ven en indien toch tegen behan deling of verzorging wordt inge gaan. de verpleging dat verhaalt op de patiënt. Ouders met pro blemen kunnen altijd bij de ver eniging terecht, zonder angst voor represaillemaatregelen, al dus het bestuur, dat groot res pect heeft voor het werk van de verzorgers, dat bepaald niet als gemakkelijk kan worden afge daan. men van deze specifieke tak van gezondheidszorg. Het bestuur heeft in de afgelopen jaren niet stil gezeten om de broodnodige uitbreiding van het personeels bestand te krygen en de vaste Tweede-Kamercommissie voor de volksgezondheid met brieven bestookt. De reactie was nihil. Het personeelstekort, een veel ge hoorde klachten onder het perso neel van 's-Kooninghs Jaght. wordt onderschreven door een kritisch ingestelde vader, die anoniem wil blijven omdat zijn kind in het instituut verblyft Hy wil echter nadrukkelyk stellen dat het manco niet alleen geldt voor het Arnhemse instituut, waar 280 verplegers werkzaam zijn. In alle instituten in de zwak zinnigenzorg is er gebrek aan personeel aan te wyzen. Zyn bevindingen met 's-Koo- ninghs Jaght waren aanvanke- lyk negatief. De laatste dne jaar heeft het centrum volgens deze ouder, wiens kind er zo'n tien jaar verblijft, toch positieve ver anderingen ondergaan. Dat b<s treft vooral de hygiëne, de ver houding van de verplegers tot de kinderen en het niveau van het personeel. Dat is volgens de be treffende ouder te danken aan de veranderde inzichten in de zwak zinnigenzorg. Het personeelstekort, een van de grieven van de verplegers, die vinden dat de directie te weinig naar hun problemen luistert, wordt onderkend door mevr J. Manssen, dim tri« e van Arnhemse tehuis. Ze voegt daar wel in één adem aan toe dat ex cessen (onder andere de zware mishandeling, de dood ten gevol ge hebbend) met meer personeel niet kunnen worden voorkomen Tekortkomingen zijn met een grotere bezetting per groep vol gens haar niet te vermijden Aan de andere kant moet ze toegeven dat meer toezicht per groep (in plaats irn. Ih vi.t t\s kan leiden tot een sociale contro le en dus terugdringing van fou ten. Het bestuur van de oudervereni ging wil er met nadruk op wyzen dat enkele klachten buiten het terrein van de medische begelei ding van 's-Kooninghs Jaght val len. Voor medisch consult en in grepen schakelt het instituut zie kenhuizen in Arnhem in. Daar gemaakte fouten, zoals het niet tydig signaleren van een gebro ken arm, mogen niet op het con to van het instituut worden ge schoven. Overheid De oudervereniging erkent dat het over de gehele linie genomen niet zo goed gaat met de zwak zinnigenzorg, maar dat de oor zaak daarvoor is terug te voeren op het beleid van de overheid, die maar bezuinigt op alle fron ten en voorby gaat aan de proble- Geldkraan Het probleem waar 's-Koonings Jaght mee kampt, is de ouder dom van de patiënten Zodra de kinderen de leeftyd van 20 jaar bereiken, draait het Ryk de ver pleegnorm en dus ook de geld kraan terug. De patiënten wor den er door hun leeftyd echter niet gemakkelyker op en vergen in feite méér verzorging, die niet voorhanden is De directie het instituut heeft overwogen de patiëntengroepen te vergroten teneinde het verzorgingspro bleem te verhelpen, maar dat stuitte op verzet by d« ging, die individuele behande ling meer op prys stelt dan kal merende mc-dicunen ANNEMARIE RISSE ADVERTENTIE woensdag 24, donderdag 25 en vrijdag 26 maan een extra zorgvuldige reiniging, versteviging, opmaak en nakontrole van uw afgeleverd op hanger in luxe hoes.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7