Raad zonder slag of stoot akkoord met economische plannen actief in I vrije tijd I De Leidse PSP en de verziekte verhoudingen "Te veel achterbakse achterklap in Uitstel van discussie over 'Gulden Vlies' Expositie Burcht: 'vreemde' culturen Kraker trekt in renovatie-pand LEIDEN - Een kraker is zater dag in een pand aan de Noor derstraat, dat nog gereno veerd werd, getrokken. Maandagochtend gaf dat eni ge problemen toen de schil der zijn karwei wilde afma ken en een bewoond huis aantrof. De politie moest er aan te pas komen om als scheidsrechter op te treden. Voorlopig mag de kraker blijven zitten. De Leidse Woning Stichting, waarvan het woonhuis is, zal een regeling met de kraker treffen. Iets te vroeg LEIDEN - Het kantoor van een nieuw tankstation aan de Gooimeerlaan heeft nog voor de opening (a.s. zaterdag) een auto binnen gehad. De zwa ger van de bestuurder (die na het tanken aan het afrekenen was), dacht de auto vast even te kunnen verplaatsen. De 17- jarige knaap deed dit echter allemaal een beetje te wild. In plaats van keurig voor te rij den stuurde hij de auto door een grote winkelruit en ver nielde het gehele kozijnwerk. De ravage was groot. brandweerkazerne aan de Gooimeerlaan. Op het pro gramma staan een diaserie over alle facetten van het werk van de brandweer, een kijkje in de alarmcentrale en een bezoek aan de uitrukga- rage. Geïnteresseerden moe ten zich bij K&O melden, Ou de Vest 45. tel. f41141. Fietstocht "Op de fiets door Noord-Ameri ka" is het onderwerp van een lezing met dia's en film die Gijsbert Valstar en Cob i Haartsen donderdag bij K&O houden. Sinds 1976 is het mogelijk in Amerika van kust naar kust te fietsen, over een afstand van bijna 7000 kilometer. Wie op die manier zijn vakantie wil doorbren gen kan donderdag informa tie krijgen, over de tocht zelf en over de noodzakelijke voorbereiding. De lezing wordt gehouden in het K&O- gebouw. Oude Vest 45 en be gint 's avonds om kwart over acht. Nauwelijks sprake van debat LEIDEN De gemeen teraad is gisteravond ak koord gegaan met het eco nomisch beleid, dat B en W wil voeren en dat schrif telijk is neergelegd in het Economisch Beleids Plan (EBP). Alleen de PPR zei de drie dikke boekwerken geen aanwinst voor de boekenkast te vinden, ter wijl de PSP de politieke visie achter het plan niet wenste te delen. PPR en PSP herkenden in het plan tenminste een politieke visie. Het 'debat' in de gemeenteraad deed dat niet vermoeden. In alle rust verdedigde wethouder Jos Fase haar plan. Het handjevol moties en wijzigingsvoorstellen, die de raadsleden twee weken geleden indienden, werden öf zonder tegenwerpingen van de wethouder overgenomen óf het college zou de kwestie eens gaan bestuderen. Moties waar de naam van de CDA- er Bleijie onder stond werden na genoeg allemaal afgewezen, hoe betrekkelijk ook soms het be lang van die moties was. Tot gro te ergernis van Bleijie. die na af loop berustend zei: "Ik ga maar gauw thuis een borrel drinken. Ik mag toch niet verwachten dat ik zes moties indien en ze alle zes worden aangenomen". "Mijn naam werkt als een lap op een rode stier. Het is gewoon het teken dat ik moest verliezen", zei de CDA-er geërgerd toen zijn zo veelste moties werd verworpen. Opvallende uitzondering in de ge laten sfeer waarin het plan werd vastgesteld, was de behandeling van de motie van De Vries (WD) die vroeg om (een onderzoek naar) een innovatie-adviescen trum. Wethouder Fase hield haar partijgenoot voor dat dit zou lei den tot een versnippering, gezien het zojuist gestarte 'Transfer punt' van universiteit en TH Delft. De WD-ers wisten elkaar niet te overtuigen over het te voeren innovatiebeleid. De mo tie werd verworpen. Het raadsdebat over het econo misch beleid vergde twee volle avonden vergaderen. De raads zaal was bij tijd en wijle nage noeg verlaten, omdat de raadsle den in de koffiekamer de slaap zaten te verdrijven. Het publiek wachtte tevergeefs op de behan deling van het voorstel voor de restauratie van het gekraakte Gulden Vlies. Na het gezapige gesleutel aan het lijvige plan constateerde de PvdA dat er zoveel moties - en zelfs een wijzigingsvoorstel - in pré advies (ter bestudering) zijn genomen, dat "het nu eigenlijk wachten is op het volgende eco nomisch beleidsplan" "Waarom neemt u het hele plan niet in pré advies?", zo grapte men. Bleijie wist ten slotte op te merken dat het plan "waardevolle ge dachten bevat" en wel degelijk - onder handbereik nog wel - een plaats in de boekenkast verdient. Klein links stemde verdeeld. PPR en PSP wezen het plan van de hand. terwijl Brands (CPN) zei blij te zijn dat het plan er nu ein delijk is. LEO MAAT LEIDEN - De Leidse gemeenteraad heeft gisteren de discussie over de bestemming van het gekraakte "Gulden Vlies" (Breestraat 125) nood gedwongen uitgesteld. PPR-raadslid Frits van Oosten kreeg aan het begin van de vergadering alleen de PSP en de CPN mee in zijn verzoek om twee weken uitstel. De andere partijen hadden echter zoveel tijd nodig voor de behande ling van het economisch beleidsplan dat de kleine linkse partijen uit eindelijk toch hun zin kregen. Van Oosten wil de twee weken uistel gebruiken om met de architect Hoogenberk te overleggen of verbouwing van het Gulden Vlies tot woonruimte financieel mogelijk zou zijn. Tot nu toe wensen alleen de kleine linkse partijen de bestemming van het Gulden Vlies tot woon ruimte serieus te bekijken. De grote meerderheid in de raad meent dat alleen kantoorruimte haalbaar is. Een enkeling denkt in de richting van LEIDEN - Louis Ouwerwerk wordt vandaag honderd jaar, maar het was gisteren al feest voor hem, want burgemeester Goekoop kwam een fruitmand brengen aan de Poldermolen. Daar, in de Merenwijk. woont de eeuw oude Leidenaar bij zijn dochter. Hij werkte vroeger bij de inmiddels verdwenen kantoenweverij Dries- sen, die aan de Oranjegracht stond. Ouwerkerk heeft vier kinderen en is sinds 1966 weduwnaar. LEIDEN - De Burchtzalen herbergen sinds gisteren een tentoonstelling van allerhande voorwerpen die behoren tot de culturen van vluchtelin gen, buitenlandse werknemers en Surinamers. Culturen dus die zich ook in Nederland hebben gevestigd. Wethouder Schoute opende de tentoonstelling gistermiddag officieel. Daarbij waren ook de ambassa deurs van Marokko en Suriname aanwezig. De tentoonstelling, die de pas gerenoveerde Burchtzalen geheel in beslag neemt, bestaat eigenlijk uit drie exposities: 'Geen herberg, geen stal' over vluchtelingen, 'Goede buren' over buitenlandse werknemers en 'Onze vrienden de Surinamers'. Alle drie de exposities zijn eigendom van het Europamuseum dat zich al sinds 1965 inzet om de verschillende culturen in Nederland elkaar te laten ontmoeten. Doel hiervan is het wegnemen van vooroordelen. Via gedegen informatie kunnen mensen zich pas een goed oordeel over de gewoonten van anderen vormen, zo is de achterliggende gedachte. Het verschil tussen de culturen wordt op de tentoonstelling aangetoond door voorwerpen te tonen uit het dagelijks leven en kunstobjecten. Van voedsel tot opgezette kaaimannen, van schilderijen tot slangen en van keramiek tot sieraden, moeten de bezoeker laten proeven van de 'vreemde' culturen. Tijdens de tentoonstelling, die nog drie weken duurt, worden ook lezin gen en rondleidingen voor groepen gehouden. De toegang is gratis. Openingstijden op maandag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur, zondag van een tot vijf uur en donderdagavond bovendien van zeven tot negen uur. inmBB Hengelsport De organisatoren van de Leidse Hengelsportcompetitie hou den vrijdagavond hun jaar lijkse vergadering. Visvereni gingen die aan deze competi tie willen meedoen, moeten zich daar melden. De verga dering wordt gehouden in ca fé Morskwartier, Morsweg 63. B randweerkazerne SLEIDEN - De gemeente- raadsfractie van de PSP is uitermate teleurgesteld over de kandidatenlijst van de PSP voor de ge meenteraadsverkiezingen op 2 juni. Het PSP-raadslid Annelies Ponsen staat op de negen de plaats en komt dus niet in de raad terug. Fractie-assistent Rob Oostenrijk staat zelfs nog een plaatsje lager op de lijst. Het raadslid Jos van der Putten staat op de tweede plaats maar hij beseft dit alleen te dan ken te hebben aan het feit dat "er niemand anders was voor de tweede plaats". De ledenvergadering van de PSP koos vorige week Hans de la Mar tot lijsttrekker. Ponsen noemt dat "een motie van wantrouwen" aan het adres van de raadsfractie. Volgens haar had het 'collectief Oostenrijk. Van der Putten en zijzelf recht op de eerste drie plaatsen van de lijst. "Bij de behandeling van onze jaarverslagen heeft de ledenver gadering nauwelijks kritiek ge had. Dit jaar was er zelfs minder discussie dan ooit tevoren. Toch, wordt Hans de la Mar op de eer-' ste plaats gekozen terwijl zijn be leidsvoornemens haaks staan op die van ons", zegt Ponsen. "Hij wil zijn energie het eerste jaar steken in de verbetering van de verhouding tussen de raadsfrac tie en de afdeling. Best, maar wie doet er dén nog het praktische werk in de raad"? Vorige maand zag het er al naar uit dat de ledenvergadering van de PSP haar raadsfractie zou 'af danken'. Op een voorlopige kan didatenlijst stond Ponsen welis waar nog tweede achter De la Mar, maar Van der Putten en Oostenrijk waren op een onver kiesbare zesde en negende plaats gezet. "Die eerste voorlopige lijst sloeg ^ergens op", vond Ponsen. Dat schreef zij ook aan alle Leidse PSP-leden. Maar de ledenverga dering legde vorige week haar brief naast zich neer en koos vqor een 'nieuweling' en niet voor de 'oude rotten'. Kakelvers "De la Mar is kakelvers", foetert Ponsen. "Het gebrek aan prak tijkervaring zal zich wreken bij de verkiezingsforums, let maar op. Onervaren mensen worden daar gepakt door lui als wethou der Tesselaar" (PvdA-lijsttrek- ker). Het steekt de fractie vooral dat fractie-assistent Oostenrijk ondanks de opgedane ervaring in de raad niet op één van de hoogste plaatsen terecht is geko men, maar is weggestemd. Het raadslid Van der Putten noemt de keuze voor De la Mar "een ne gatieve keuze". De la Mar zou al leen maar met grote meerder heid tot lijsttrekker zijn gekozen omdat de meeste leden zo'n gro te hekel hebben aan Rob Oosten rijk. Met Oostenrijk zou niet 'te praten' zijn, vinden die leden. Oostenrijk: "Ach, ik ben geen mens van compromissen. Ik zeg recht voor m'n muil wat ik er gens van vind. Als ik iets bela chelijk vind, dan zeg ik dat ook. Maar anderzijds wil ik best op ar gumenten ingaan, hoor. Het is al leen zo dat negen van de tien le den in de PSP geen idee hebben hoe het in de gemeenteraad toe gaat. Dat wil ik best tien keer vertellen, maar de elfde keer heb ik geen zin meer om te vertellen dat iets praktisch écht niet kén. Als ze dat onwil van mijn kant noemen, nou dan is dat maar on wil". Niemand anders Toen het 'onheil' eenmaal was ge schied (De la Mar op de eerste plaats), trokken Ponsen en Oos tenrijk zich terug voor een onver kiesbare plaats. Anders zou Pon sen waarschijnlijk op de tweede plaats zijn beland. Zij geldt bin nen de PSP als een goed raadslid of tenminste als een raadslid dat veel beter uit de verf komt dan Jos van der Putten. Van der Put ten is in de raad niet meer maar ook niet minder opvallend dan het 'gemiddelde' raadslid. Toch kwam Van der Putten - na op de voorlopige lijst te zijn 'afge schreven' op een zesde plaats - op de tweede plaats van de defi nitieve kandidatenlijst. Van der Putten weet zelf maar al te goed waarom: na het wegvallen van Ponsen kon de Leidse PSP geen andere geschikte kandidaat vin den. Weliswaar heeft de ledenvergade ring een beroep gedaan op Syb- ren de Hoo om die tweede plaats in te nemen. Maar De Hoo wei gerde. Hij heeft namelijk nog een jaar een volledige dagtaak bij de stuurgroep voor de 'brede maat schappelijke discussie over kernenergie'. De Hoo wil in sep tember slechts dén in de Leidse gemeenteraad als de PSP drie raadszetels haalt. Dan denkt hij zijn dagtaak te kunnen combine ren met het raadswerk omdat dit werk over drie mensen kan wor den verdeeld. De ledenvergade ring koos De Hoo op de derde plaats. Weinig elegant Tweede man op de lijst Van der Putten noemt de procedure van zijn verkiezing weinig elegant maar zegt vergoeilijkend: "De le denvergadering heeft mijn ken nis van zaken toch op prijs ge steld. Dat heeft blijkbaar zwaar der geteld dan het feit dat ik nu eenmaal geen echte politicus ben. Me echt strijdbaar op een punt vastbijten is mijn aard nu eenmaal niet". Maar Ponsen en Oostenrijk vinden dat de meeste PSP-leden Van der Putten teveel tegen het licht houden van "goedgebekte, glad de praters" van andere partijen. Ponsen: "Als de rest van de ge meenteraad naar argumenten zou luisteren, zou Jos een goed raadslid zijn". Door het monster college van WD en PvdA wordt er volgens Ponsen niet geluis terd. "Zij hebben onze stemmen niet nodig omdat ze de meerder heid hebben. Zijn er moeilijkhe den voor de WD en PvdA om iets door te drukken, dan wordt er even geschorst. De linkse PvdA-ers worden in het gareel gedwongen en ziezo, dat is weer geregeld". "Maar er is meer op de wereld dan het raadswerk alleen", meent Ponsen."Van der Putten is een vraagbaak voor buurtcomités en actiegroepen". Een lopend ar chief. Bekvechten Van der Putten, die overigens slechts tijdelijk "als lapmiddel" in de gemeenteraad wil blijven, noemt zichzelf "wat gemakkelij ker in de samenwerking" dan Ponsen en Oostenrijk. De laat- sten pasten ervoor om met De la Mar samen te werken in de ge meenteraad. Van der Putten: "De persoonlijke verschillen tus sen het merendeel van de afde- Lelden DINSDAG 23 MAART 1982 De PSP-fractie. Van links n rechts: Jos van der Putten ("q goedgebekte. gladde prater"), 1 Oostenrijk ("ik praat recht m'n muil"), en Annelies Pon. "lijsttrekker Hans de La kakelvers"). ling aan de ene kant en Ponsen en Oostenrijk aan de andere kant raken mij minder. Ik ben meer diplomaat". "De onderlinge verhoudingen bin nen de PSP zijn de laatste jaren teveel verziekt om nog te kunnen samenwerken met De la Mar", zegt Ponsen daarentegen. "Stel je voor dat je in de raadsfractie ook nog eens zit te bekvechten. We worden nu al afgezeken door het merendeel van de raad; we rennen ons rot en bereiken nog weinig ook. In zo'n situatie wil je terug kunnen vallen op een eens gezinde fractie". "En zou ik moe ten samenwerken met iemand die mijn werkwijze afkeurt?", zegt Oostenrijk In de kou De "verziekte verhoudingen" bin nen de PSP hebben het werk van de fractie bijna onmogelijk ge maakt, vindt Ponsen. Er is toch al weinig bereikt. Allerlei PSP- voorstellen over meer en goed kopere woningbouw in de Ste- venshofpolder haalden bijvoor beeld niets uit. Ponsen: "Maar als we binnen de raad een denk proces op gang kregen zoals over een puntenwaarderingssysteem voor de registratie en toewijzing van woningzoekenden, dan laat onze eigen afdeling het afweten. Bijna alle partijen staan inmid dels achter zo'n puntensysteem, alleen m'n eigen partij blijkt er ineens niet meer achter te staan. Die is 180 graden gedraaid enj kiest nii voor 'volgorde', het wachten op de beurt". Het raadswerk en de buitenparle mentaire actie van de PSP loopt bovendien bijna gênant langs el kaar heen, vindt de fractie. "We hebben het meegemaakt dat een PSP-er op de publieke tribune van de raadszaal zat met een stencil van de PSP over het Schuttersveld. Prachtig; jammer alleen dat wij er niets van wisten. Of moet je achteraf blij zijn dat je geen verhaal hebt gehouden dat met zo'n stencil in strijd is? De raadsfractie kan slechts conclu deren dat het merendeel van de partij hen de afgelopen jaren in de kou heeft laten staan. PSP-le den verwijten daarentegen de raadsfractie zich te isoleren van de rest van de afdeling. Ponsen: "Het isolement is er, dat is een feit. Maar het zal me worst wezen wie daarvan de schuld is. Als er maar eens wat gebeurt om uit dat isolement te komen". Verschillende pogingen om een j raadswerkgroep voor steun aan de fractie op te zetten, zijn echter j jammerlijk mislukt. De huidige raadsfractie verwacht niet dat een nieuwe fractie die steun wél zal krijgen van de afdeling. "Juist de mensen die bereid zijn 1 om het raadswerk te ondersteu-1 nen, zullen de nieuwe fractie vor- f men. Wie is er dan nog om die I fractie te steunen?" RENE VAN DER VELDEN LEIDEN - "Het is weer hopeloos", zei het PSP-raadslid Annelies Ponsen ruim twee jaar geleden over de financiële situatie van de gemeente Leiden. Deze zin van zegge en schrijve vier woorden zorgt volgens Ponsen nu nog voor verziekte verhoudingen in de PSP. "De politieke verschillen binnen de Leidse PSP zijn niet eens zo groot. Maar na die toestanden van twee jaar geleden wordt er bijna alleen nog maar naar mannetjes of vrouwtjes gekeken; zijn ze aardig of niet? Wat ze doen, telt niet meer", klaagt Ponsen. Dat Ponsen alleen maar "het is weer hope loos" zei, was niet zo'n ramp, Maar wèl dat iedereen het in de krant kon lezen. Wat moesten de kiezers wel niet denken van de PSP? De krant had de PSP-fractie tot de or de geroepen: raadsleden van andere partijen zouden de PSP niet meer serieus nemen als zij door zou gaan met haar (overigens serieus bedoelde) grappen en grollen in de raad Leidse PSP-leden zagen de letters "PSP" in de krant staan, spelden dus elke komma en la zen destijds tot hun schrik: "Annelies Pon- overduidelijk laten blijken dat de PSP nog in het hoogste Leidse bestuursor gaan is vertegenwoordigd. Alleen ging dat ten koste van een flink stuk goodwill dat haar voorgangers de afgelopen jaren hadden opgebouwd". De ruzie binnen de PSP barstte los. De raads fractie vond eigenlijk dat het weinig zin had zich druk te maken over wat andere partijen "in het politieke circus" van de PSP vonden. Dat was toch al bekend. Maar toch verander de de aanpak in de raad. De raadsfractie 'werd' serieus. Zij heeft het bijvoorbeeld niet meer in haar hoofd gehaald om een motie in te dienen met de tekst: "De gemeenteraad, van mening dat het volkshuisvestingsbeleid niet deugt, overwegende dat het nooit zal deugen zolang het kapitalistisch systeem be staat. spreekt als zijn mening uit dat vóór 1 juli het kapitalisme dient te zijn afgeschaft". (Om vervolgens die motie toch maar niet in te dienen omdat de PvdA het niet financieel haalbaar zou vinden om het socialisme door te voeren). Het overgaan op een meer serieuze aanpak kon de onderlinge verhoudingen niet verbe teren, hoewel de PSP-fractie weer serieus dreigde te worden genomen door de andere partijen in de raad. "De meeste leden heb ben te weinig inzicht in het functioneren van de raadsleden", verklaart Ponsen. "Zij lezen de krant en reageren daarop. Met die toe stand van "het is weer hopeloos" hebben wij nauwelijks de kans gekregen om te zeggen waarom we dat deden en wat we precies hadden gedaan". Als het gewraakte artikel in het Leidsch Dag blad nooit was geschreven, dan had er heel wat normaler over de aanpak van het raads werk gepraat kunnen worden, vermoedt Ponsen. "Ruzie in de partij is best. Maar de pest is dat de ruzie door al dat gedoe niet openlijk is gevoerd op de plaats waar dat moet: de ledenvergadering. Via via hoor je dat je in het café bent bekritiseerd... Er is teveel achterbakse achterklap in de PSP". De fractie kan de situatie in de Leidse PSP daarom afdoen met één enkele zin van wel geteld vier woorden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4