c t JE Voorrang voor vrouwen 3 D'66: onderzoek naar eigen lijstaanvoerder Leidse stadsrubriek m' leiden Universiteit gaat 5positief discrimineren CIEBkH Boom-expeditie: twee vliegen in één klap volmacht 24 maart: Provinciale Staten verkiezingen B en W geven CDA antwoord: 'Geding tegen staken reiniging niet nodig' Leiden door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN ït rcruen - 22 januari 1981: Demonstranten De politie greep onmiddellijk in mc te krijgen". Ongerijmd (1) Meer dan een jaar geleden (om precies te zijn op de koop avond van 22 januari 1981) plaatste Willem Postma drie borden bij de ABN-bank. "Al is Chili nog zo'n hel. De ABN financiert 't wel", stond erop gerijmd. Postma wilde de ABN-klanten duidelijk ma ken dat hun bank het fascis tisch bewind in Chili met mil jarden leningen ondersteun de. De actie bij de ABN was in han den van het Leidse Chili Front, de Wereldwinkel en de PSP. De Leidse middenstan der Postma is lid van de PSP. Zijn borden stonden nog maar net op de stoep en de andere demonstranten waren nog druk in de weer met plak band om affiches op de ABN- ruiten te plakken toen een busje met vier agenten stop te: "Instappen" en "Hiér met die borden". W. P. (39), zoals hij even heette, werd samen met H. de la M. (27), G. de V. (19) en H. R. (19) in het busje gepropt Op het politiebureau bleek dat de politie "het bewijs inzake het plakken niet rond kon krij gen" Dat moet dan zijn ge weest omdat de affiches vier kant waren. Want de Dolitie beplakken de ramen van de ABN-bank. De politie rekent de actievoerders bij de ABN iar had later moeite "het bewijs inzake het plakken rond moment PSP-lijsttrekker vc Postma wiens zaak gisteren „vLinks verdachte Hans de la Mar fop het de komende gemeenteraadsverkiezingen), rechts Willem de kantonrechter speelde. stond er zelf bij en keek er naar; "op heterdaad" zoals het in het politiejargon heet. Maar op het bureau verzamel den de agenten alsnog be wijsmateriaal voor een "over treding". Postma verklaarde op het bureau dat hij de boos doener was die de borden op de stoep had gezet. Hij wilde z'n borden terug "want die zijn niet voor eenmalig ge bruik bedoeld". Prompt kreeg hij een bekeuring. Het plaatsen van borden op de openbare weg is volgens arti kel zes van de plaatselijke po litieverordening verboden zonder vergunning van bur gemeester en wethouders; tenzij de borden "voor parti culier gebruik op de weg worden geplaatst en daar geen gevaar of hinder opleve ren voor personen of goede ren". aldus artikel zes Postma kon het niet meer rij men. Dat zei hij twee maan den geleden op een eerste zit ting van zijn zaak in het kan tongerecht aan het Rapen burg. "Voor een demonstra tie heb je geen vergunning nodig - dat moet je hooguit melden - maar voor een bord met leuzen zou je wél een ver gunning moeten hebben. Dat kan toch niet. Demonstraties en demonstratieborden zijn even onlosmakelijk met el kaar verbonden als een par keerwachter aan een bonnen boekje". "Stel u voor dat ik voor zóiets een vergunning zou aanvra gen", betoogde Postma. "Een vergunning om één uur lang een bordje met de tekst "De ze bank steunt met tiw geld onderdrukking en geweld" tegen de muur van de ABN te mogen zetten. Burgemeester en wethouders zouden er geen raad mee weten". Ongerijmd (2) De actievoerders by de ABN- bank waren onder ons ge zegd en gezwegen achteraf best tevreden over het poli- tie-optreden: een publiciteit dat ze er mee kregen! Boven dien hebben ze de actie een week later nog eens overge daan met nieuwe borden. De politie stond er weer by. keek er naar en maakte dit keer een vnendelyk praatje. Maar by de kantonrechter ging het twee maanden gele den om de principiële zaak. "Myn vrye meningsuiting is door de politie-actie aange tast". betoogde Postma. "De politiechefs La Rivière en Mostert hebben in de Stads krant gezegd dat een demon stratie niet wordt verhinderd. louter omdat die met is aan gemeld". Politie optreden kan soms een grotere 'orde-verstoring' be tekenen dan de 'orde-versto ring' van een niet aangemel de demonstratie, vinden de politiechefs. Daarom heeft de politie by de korte (maar niet aangemelde) blokkade van de Hooigracht - bij de vrou wenstaking vong jaar maart - slechts toegekeken en de ge moederen gesust. En by de met aangemelde demonstra tie met vrachtauto's van Olga - in november op de Bree straat - probeerde de politie niet meer dan het verkeer te regelen. Maar by de ABN-aetie regelde de politie het zo dat de de monstratie opgebroken was nog voordat ie goed en wel begonnen was. Kantonrech ter Morshuis werd nieuws gierig hoe dat nou eigenlyk zat Hij nodigde hoofdinspec teur La Rivière uit voor een tweede zitting van de zaak 'Postma' gistermorgen Jan Hein La Rivière (36) beves tigde het verhaal "De Leidse politie heeft als beleid om het demonstratierecht zoveel mogelyk te eerbiedigen zo lang er geen duidelyke hin der of schade aan anderen wordt toegebracht Dit geldt ook als de demonstratie met is aangemeld, hoewel een aanmelding wel ons uit gangspunt blyft". Blyft dus de vraag of de ABN- actie op 22 januari hinderlyk was of schade toebracht. Het is aannemelijk dat de plak bandjes op de ramen van de ABN geen schade hebben veroorzaakt. Of de borden op de stoep en by de voordeur van de ABN hinderlyk voor voetgangers stonden opge steld, is moeilyker vast te stellen. Voordat de borden eventueel hinderlijk hadden kunnen worden, had de poli tie al ingegrepen Kantonrechter Morshuis be dacht alles overwegende - dat er by de ABN "toch wat misverstanden" tusen de po litie en de actievoerders moe ten zyn geweest "Ik heb de indruk dat het gangbare poli tiebeleid met is gevolgd" De rechter sprak Postma vry. Zyn borden krygt hy terug En La Rivière beloofde Post ma te bekyken of de affiches nog ergens op het bureau lig gen En de ABN'' Die heeft kort na de acties, her en der in het land. beloofd haar stem te verheffen in het bankcon- sortium dat het generaalsbe- wind in Chili miljarden toe- stoptfe). 'Nep-brand' voor tv-serie LEIDEN - Wie het gisteravond even op een lopen zette om het Leidsch Kunstkabinet van R. van Cruijsen aan het Rapenburg in de vlammen op te zien gaan, kwam bedrogen uit. De afdeling "speciale effecten" van de NOS had de fik slechts nagebootst voor de filmopnamen van het boek van Jan Terlouw: "De Der de Kamer". De in het boek voorkomende an tiekhandelaar, gespeeld door Ju les Croiset, gooit wat blokken op de open haard en doet dit zo on handig dat er brand uitbreekt De winkel van Cruijsen is niet ge kozen omdat het verhaal van Terlouw zich in Leiden afspeelt. De regisseur Barbero Thuner, passeerde onlangs dit volgens haar zeggen "aardige pandje" en dacht toen onmiddellijk aan de opnamen die niet in de studio kunnen plaatsvinden. Vandaar deze locatie. Er is vandaag ook nog gefilmd. De AVRO-televisie zendt volgend jaar maart de gefilmde inhoud van het boek in drie afleveringen van zeventig minuten uit. "et Leidsche Kunstkabinet aan het Rapenburg 'in vlammen op'. HEEFT NIEUWS Woensdag 24 maart kunt U, tussen 8.00 en 19.00 uur uw stem uitbrengen voor het bestuur van de provincie Zuid- Holland Op de oproepingskaart die U thuisgezonden kreeg staat ver meld waar uw stemburo zich bevindt. Als U Uwoproepings- kaart kwijt bent, kunt U met een identiteitsbewijs (b.v. pas poort) toch in Uw stemburo terecht. Ook Uw stem bepaalt hoe sterk de verschillende partijen de komende vier jaar in Provinciale Staten zullen zijn. Provinciale Staten hebben een belangrijke invloed op de toekomst van Zuid-Holland: het belang van de stadsvernieu wing, van natuurbescherming, van aanleg van autowegen en/of fietspaden, planning van bedrijfsterreinen, enz. Bovendien werkt de uitslag van de statenverkiezingen door in de politieke verhoudingen van de Eerste Kamer. Laat dus de keuze niet aan anderen. Laat Uw stem niet verloren gaan. Bent U echt verhinderd te stem men, dan kunt U met een handte kening op Uw oproepingskaart een andere kiezer die is ingeschreven bij hetzelfde stembureau machtigen in Uw plaats te stemmen. Elke kiezer mag tegelijk met zijn eigen stem ten hoogste twee vol machtstemmen uitbrengen. LEIDEN - Wethouder Waal van openbare werken en verkeer mocht gis termiddag de hijskraan bedienen die de eerste boom van het wijkpark in de toekomstige nieuwbouwwijk Stevenshofpolder op zijn plaats zette. Daarmee is niet alleen het startsein gegeven voor de verwezenlijking van dit grootscheepse nieuw bouw-plan. tevens betekende de boom-expeditie het begin ion de bouw van de Churchillbrug althans de voorbereiding daarvan) over de Rijn. De 65 essen die werden overgeplant komen na melijk van de Churchilllaan en de Herman Costerstraat en moesten wijken voor de aanleg van de op- en afritten van de brug De plannen voor de Churchillbrug dateren van enkele tientallen jaren geleden, zodat met recht van een historische gebeurtenis gesproken mocht worden. Het kruispunt Churchilllaan-Haagweg zal in de toe komst voorzien worden van tunnels voor fietsers en loetgangers. De eigenlijke bouw van de brug begint na de bouwvak (augustus) en het zal vermoedelijk tot november 1984 duren voordat de brug in gebruik genomen kan worden. LEIDEN De Leidse uni versiteit gaat positief dis crimineren, dat wil zeg gen: als een man en een vrouw met vergelijkbare capaciteiten overblijven voor een functie, dan zal de vrouw de baan krijgen. De Leidse universiteits raad nam deze beslissing gisteravond. M weer een jaar geleden verscheen het rapport "vrouw, emancipatie en universiteit", in de wandeling paarse nota geheten. Sinds die tijd bogen verschillende univer sitaire instanties zich over het boekwerkje. Op basis van de LEIDEN - B en W van Leiden hebben het niet nodig gevonden de staking bij de reinigings dienst via een kort geding aan hangig te maken, zoals de ge meenten Amersfoort en Arnhem wel hebben gedaan. "Openbare orde, veiligheid en volksgezond heid waren niet of nauwelijks in het geding", zegt het college in antwoord op schriftelijke vragen van de CDA-raadsleden Kramp- Heitink, Walenkamp en Bleijie. De bereidheid van de stakingslei ding om met het oog op de veilig heid en de volksgezondheid de noodzakelijke werkzaamheden te verrichten heeft voor B en W een zwaarwegende rol gespeeld en vooral de bereidheid om de Groenoordhallen (na de vee markt) en de markten schoon te maken. Omdat er geen onoverkomenlijke moeilijkheden of ernstige geva ren dreigden was het volgens B en W ook niet nodig aan de voor avond van de staking, 8 maart, de gemeenteraad te raadplegen. Achteraf stelt het college vast dat de staking bij de reinigings dienst zonder ernstige proble men is verlopen. De staking van de reiigingsdienst heeft een week geduurd en was gericht te gen de dreigende korting op het ziektegeld. Paasvebo LEIDEN - De 32ste Paasveeten- toonstelling van de Vebo wordt donderdag gehouden. Plaats van handeling is de runderhal van de Groenoordhallen. Er zijn 35 jury leden aanwezig om de inzendin gen om de 326 runderen (van 66 inzenders) te beoordelen. Behal ve runderen zijn er ook schapen te zien. De Paasvebo is de groot ste rundertentoonstelling van het land. Om negen uur begin nen de keuringen; om half drie worden de prijzen uitgereikt. LEIDEN - D 66 zit met de ver keerde lijstrekker voor de staten verkiezingen van morgen in de maag De Dordtenaar Flip Pie- ters behoort op een niet verkies bare plaats te staan, vinden enke le statenleden De Democraten gaan na de verkiezingen uitzoe ken hoe zoiets in de toekomst kan worden voorkomen. Ook zal een onderzoek worden ingesteld naar het vermeende royement van Pieters bij de WD, een aan tal jaar geleden. Dit bleek gister avond aan het begin van een ver kiezingsbijeenkomst van D'66 in de Bierdeghel II in Leiden. De bedoeling van D'66 was om Zoeterwoudenaar Tom Smit als lijsttrekker te laten optreden, maar tydens de avond waarop de volgorde op de kieslijst werd vastgesteld pleegde Flip Pieters volgen? D'66-ingewijden een "overval" en kwam zo als lijst trekker uit de bus. De vergade ring over de kieslijst werd in Pie ters' woonplaats gehouden. Zyn aanhangers waren in grote getale opgekomen. De bestuursvorm van D'66 maakt dergelijke over vallen mogelijk. "Hij stond eerst niet op een verkiesbare plaats. We wachten nu tot na de verkie zingen om de zaak te onderzoe ken". zegt Tom Smit. De nummer twee op de lijst sprak gisteravond voor een ruim drie handen vol aantal toehoorders die de moeite hadden genomen onder meer zyn ideeen over ver keer en milieu in de provincie aan te horen. Smit pleitte voor meer zeggenschap van de pro vincie in het openbaar vervoer. "We hebben er nu het geld en de instrumenten niet voor Dat geld zal een van de voorwaarden zijn by een splitsing van de provin- Smit zei dat de aanleg van de hele Rijksweg 11 tussen Leiden en Bodegraven bittere noodzaak is. "Het uitstellen van de beslissing heeft al vele doden en gewonden gekost". Eind vorige week werd er bij een landelijke D'66-byeen- komst een motie ingediend om te wachten met de aanleg van de rijksweg en de zaak zolang in de koelkast te stoppen. Die motie haalde het niet. Wel zal een on derzoek van minister Zeevalking van verkeer moeten worden af gewacht naar het openbaar ver voer tussen Leiden en Alphen Naast Smit voerde ook de landelijk partijvoorzitter Jan van Berkom en het statenlid Hans Wessel uit Oegstgeest het woord. Wessel zette voor het volgens de organi satoren zwaar tegenvallende be zoek" uiteen wat er precies by de ontpoldenng in de Merenwyk aan de hand is Volgens hem hoe ven de mensen zich niet onge rust te maken en zal de provin cie. indien nodig, van bovenaf in grijpen Wel raadt hy de betrok ken aan hun heffing te betalen. "Het geld zal dan op een geblok keerde rekening moeten worden gestort en na de uitspraak van de rechter aan de rechthebbenden worden overgedragen" Tom Smit zei aan het slot van de avond te hopen in het college van gedeputeerde staten, het da gelijks bestuur van de provincie te kunnen gaan zitten "Ik zou graag milieu en verkeer in myn portefeuille willen hebben, maar er zal nog heel wat water door de Ryn moeten stromen eer het zo reacties van de faculteiten for muleerde het dagelijkse bestuur van de universiteit een aantal conclusies. Niet alle leden van de universiteits raad waren over die conslusies even goed te spreken. Zo dien den de Progressieve Partij en de Leidse Studentenbond een voor stel in. Daarin werd bijvoorbeeld gesteld dat er positief moet wor den gediscrimineerd. LSB-woordvoerder Klein Hesse- link zei gisteravond over dit punt: "Het is opmerkelijk dat aan de Leidse universiteit zo wei nig vrouwen hoge functies bek leden. Daarin moet verandering komen. Positieve discriminatie onterecht? Mannen zijn jaren lang positief gediscrimineerd. Daardoor zijn de vrouwen in de verdrukking gekomen". Waren de meeste leden van de uni versiteitsraad het hier mee eens, zo niet de Centrum Groepering Leiden. CGL-er Brinkel: "Wij vrezen dat positieve discrimina tie een zware druk op de sollici tatiecommissie zal leggen. Je moet in de toekomst wel heel erg sterk in je schoenen staan wil je met een man aankomen. En bo vendien. het gevaar bestaat dat geslacht belangrijker zal worden dan kwaliteit". Krijgen vrouwen bij sollicaties in geval van verge lijkbare kwaliteiten voorrang, dat zal niet geval zijn bij gedwon gen ontslag Dan worden zij ge lijk behandeld Ook verworpen werd het voorstel een vertrouwensvrouw aan te stellen. Deze functionaris zou in de ogen van de PP en de LSB vragen en klachten betreffende discriminatie van vrouwen bin nen de universiteit moeten be hartigen. Van der Meer. lid van het dagelijks bestuur, verklaarde er niets voor te voelen op dit punt aparte voorzieningen te treffen. Een compromis werd er wel gesloten. De nu al aan de uni versiteit werkzame vertrouwens man zal voortaan door het leven gaan als persoon, zodat ook de feministen zonder gewetensw roeging bij hem kunnen aan kloppen. Wat betreft de zogenaamde zwan gerschapsvoorziening scoorden de PP en de LSB weer. Gaat een vrouw met zwangerschapsverlof, dan zal zij tijdelijk worden ver vangen. Nu is dat niet altijd het geval.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3