WD: teveel kleine woningen Leiderdorp 'Energiebesparing meer bevorderen' ^eidse agenda D'66 mist beleid in Leiderdorp Kritiek op bouw in Buitenhof -C Oegstgeest: bezuinigen op straatverlichting en gebouwen 'Nog tien woningen Doeslaan opknappen Vrouw rijdt in Bouwput Stad en rand 3- DINSDAG 23 MAART 19| LEIDERDORP - WD-fractielei- der Stuivenberg vindt dat er te veel kleine wooneenheden wor den gebouwd in Leiderdorp. Volgens hem zijn er plannen voor vijfhonderd van dergelijke woningen in voorbereiding. Een deel, het Slakkenhuis, wordt nu gebouwd. Stuivenberg had voor al bezwaren tegen het soort wo ningen. Hij zei dat deze wonin gen geen toekomst hebben. In een uitvoerig betoog ging de WD-fractieleider gisteravond tijdens de commissie ruimtelijke ordening in op de plannen voor de bouw van 69 woningen voor een- en tweepersoonshuishou dens in Buitenhof. Het betoog was zo uitvoerig dat het PPR- raadslid Gordijn hem halverwe ge onderbrak met de vraag: "Wil je ze nou wel of niet?" Stuiven berg gaf er eigenlijk geen ant woord op. Overigens vond de WD'er een me destander in het CDA-raadslid Tieken. De CDA'er vond de wo ningen "een pakhuis". Hij gaf echter wel zijn steun aan de plan- De PvdA'er Wesseling ging uitge breid in op het betoog van Stui venberg. De PvdA'er vond dat Stuivenberg een fout had ge maakt bij zijn opsomming van de nog te bouwen kleine wooneen heden. Zo noemde Stuivenberg onder andere de studentflat die moet komen aan de Zijldijk. Dat mag niet bij de kleine wooneen heden worden gerekend, omdat die woonruimte bestemd is voor een geheel andere categorie. meende Wesseling. Ook de Gaar- meesterstraat en het Slakken huis zijn voor een andere groep. Die woningen zijn, zei Wesseling, bestemd voor andere groepen. Dat is onder andere te merken aan de huurprijs die hoger ligt dan die van de woningen voor één- en tweepersoonshuishou dens, die in Buitenhof worden gebouwd. Overigens is het nog maar de vraag of al de plannen ook daadwerke lijk worden uitgevoerd. Het meeste geld voor de bouw van deze woningen is door minister Van Dam namelijk aan de grote steden gegeven. Kleinere ge meenten. zoals Leiderdorp, krij gen minder geld. Daardoor is een groot aantal plannen al op losse schroeven komen te staan of doorgeschoven naar 1983. Dwergchimpansee wordt met fles grootgebracht WASSENAAR Naomi, de pasgeboren dwerg chimpansee uit Wassenaar maakt het uitstekend. Hij wordt momenteel door de familie Louwman van het Dierenpark Wassenaar, met de fles groot gebracht. Het diertje zal nog een paar maanden bij de familie thuis blijven, totdat het zelfstandig kan eten. De geboorte van een dergelijke diertje uit dwerg- chimpansee-ouders die in een dierentuin verblij ven. is heel bijzonder. Slechts in zes dierentuinen over de hele wereld zijn dwergchimpansees. Het is trouwens geen bedreigde diersoort want in het wild komen ze wel nog voor in ontoegankelijke gebieden in Zaïre. 1 Naomi is trouwens de eerste die met een keizersnede ter wereld kwam. Het moederdier Maringa had na de geboorte weinig belangstelling voor haar dochter, waarop het diertje met defies moet wor den grootgebracht. LEIDERDORP Leiderdorp zal waarschijnlijk niet besluiten tot het instellen van een zogenaam de statiegeldregeling voor win kelwagentjes. Zo'n regeling houdt in dat de gebruiker van een wagentje een gulden moet betalen, die wordt teruggegeven bij het terugbrengen. Een meerderheid van de raads commissie bestuurszaken, die gisteravond vergaderde over de overlast, die rond het winkelcen trum Winkelhof wordt veroor zaakt door achtergelaten bood- schappenwagentjes, vindt het Commissie wil geen statiegeld op winkelwagens beter een minder vergaande re geling in te voeren. Na een jaar moet dan worden bekeken, of het nodig is die regeling aan te De voorgestelde regeling, die met enkele aanpassingen is overge nomen uit de Wassenaarse poli tieverordening, stelt het zomaar achterlaten van wagentjes straf baar. Tevens is de winkelier ver plicht ervoor te zorgen dat de wagentjes regelmatig worden verzameld. Het advies van de commissie be stuurszaken staat recht tegen over een advies van de raads commissie openbare orde en vei ligheid. Die besloot namelijk vo rige week wél tot het invoeren van zogenaamde muntsloten. De gemeenteraad zal nu de knoop moeten doorhakken. OEGSTGEEST - De ge meente Oegstgeest gaat mogelijk binnenkort con crete maatregelen nemen om de energiebesparing te bevorderen. Gedacht wordt aan ingrepen in openbare gebouwen en op scholen, maar ook aan het bezuinigen op openbare verlichting en bij ver keerslichten. Daarnaast wil men ook de voorlich ting aan het publiek uit breiden, om de mensen te wijzen op het nut van het zuiniger omgaan met energie. De plannen die nu in Oegstgeest op tafel liggen zijn voortgeko men uit het werk van de plaatse lijke werkgroep energiebespa ring die in 1980 werd ingesteld en door de eveneens in dat jaar in het leven geroepen regionale werkgroep van ambtenaren die zich bezighouden met energiebe heer en -besparing. De voorstel len in Oegstgeest komen voort uit het regionaal overleg en zijn op de plaatselijke situatie ge richt. Belangrijk onderdeel van het plan is het zogenaamde energicregi- stratiesysteem waar men eind 1980 in samenwerking met de ge meente Leiden al voor de school gebouwen in Oegstgeest mee be gonnen is. Dit systeem houdt in dat de scholen elke maand bij houden en doorgeven wat het verbruik van energie (gas en elektriciteit) is geweest. Deze ge gevens worden verwerkt in Lei den en teruggestuurd naar de scholen. De registratie moet een bewustwordingsproces bij de scholen teweeg brengen over het verbruik. Het systeem werd in 1979 in Lei den ontwikkeld. In totaal zijn er nu zo'n 150 deelnemers aangeslo ten. Zo ook de scholen in Oegst geest waar momenteel een eerste jaaroverzicht is gemaakt van het verbruik van energie. Hieruit blijkt trouwens dat er grote ver schillen zijn. Een duidelijke ver gelijking is per school echter nog niet mogelijk. De gemeente Lei den heeft nu een systeem in voorbereiding dat het mogelijk maakt om gegevens onderling te vergelijken. Oegstgeest is nu zelf van plan om naast de scholen ook de gemeen telijke gebouwen op te laten ne men in dit energieregistratiesys teem, om ook daar een vergelij king in periodiek verbruik moge lijk te maken. In scholen hoopt men in Oegst geest verder door voorlichting en educatie het energieverbruik te rug te dringen. Maatregelen die meteen getroffen kunnen wor den zijn het erop toezien dat deu ren en ramen gesloten zijn, het aanbrengen van isolatiemate riaal, niet alleen bij ramen maar bijvoorbeeld ook bij buizen van cv-installaties en het goed onder houden van cv-ketels waardoor het rendement hoog blijft. Verder wordt gedacht aan het vol ledig uitschakelen van de cv-in- stallatie in de zomerperiode van 15 mei tot 1 oktober. Bij koudere dagen kan de verwarming dan weer aangezet worden. In de winterperiode zouden volgens de plannen de schakelklokken krapper ingesteld moeten wor den, waardoor de verwarming 's Voor de langere termijn denkt men in dit verband ook aan het ge bruiken van zogenaamde opti maliseringssystemen, die de klokken vervangen en nog nauwkeuriger het energiever- buik regelen. Op tijden dat ge bouwen of lokalen leeg zijn wordt de verwarming ook hele maal uitgeschakeld. Nog een an dere mogelijkheid is de splitsing van installaties waardoor meer warmte kan worden afgegeven voor het koudere deel van een gebouw, terwijl het andere (war mere deel) minder verwarming nodig heeft. In de plannen is ook voor de langere termijn het beter isoleren van scholen opgeno- Op het gebied van de verlichting stelt de werkgroep voor in de scholen alle TL-buizen te vervan gen door nieuwe, meer zuinige buizen. Ook wordt voorgesteld om te bekijken of het administra tieve personeel niet beter bu reaulampen kan gebruiken in plaats van de gebruikelijke pla fondverlichting (lichtbakken). Een eerdere proef met bureau lampen op de gemeentesecreta rie in Oegstgeest bleek echter niet zo'n succes. Wel wil de gemeente in haar eigen gebouwen, dus ook in het raad huis, dat de lichthoeveelheid per afdeling en in de gangen en de trappen wordt gecontroleerd. In het gemeentehuis van Leider dorp kon na zo'n toetsing de ver lichting worden verminderd met 40 procent. Daar werden bijvoor beeld overbodig gebleken TL- 'buizen buiten werking gesteld. De regionale werkgroep wijst er op dat juist de wijze waarop in openbare gebouwen met de ver lichting wordt omgesprongen een voorbeeldfunctie heeft voor de burgers. "Een op de late LEIDERDORP - Het burgerraadslid Stam van de commissie ruimtelijke ordening (de lijsttrekker van D'66 in Leiderdorp) vindt dat B en W van Leiderdorp geen beleid voeren op het gebied van energiebespa ring. Hij zei dit gisteravond tijdens de be handeling van de regionale nota energiebe sparing, die is opgesteld door ambtenaren uit Leiden en omgeving. Stam miste bij de nota een stuk waarin de kosten en de mogelijkheden tot uitvoering van de voorgestelde maatregelen stonden. Hij stelde daarbij dat in de gemeente Lei derdorp in het geheel geen beleid wordt ge voerd. Wethouder Meerburg reageerde gepikeerd. Hij was duidelijk op zijn teentjes getrapt. "Ik kan u niet helemaal volgen", zei hij te gen Stam. "Ik heb u inderdaad gemist vo rig jaar tijdens voorlichtingsbijeenkom sten over energiebesparing. Verder heeft u regelmatig kennis kunnen nemen van de resultaten van onderzoeken naar energie besparing in eigen huis, bij scholen en ook bij het zwembad. Kortom, u bent kennelijk niet goed op de hoogte". Stam hield echter vol dat er geen beleid werd gevoerd. Meerburg bleef het daarmee on eens. Hij noemde Stam's verhaal "mooi", maar zonder enige bewijsvoering. "Waar we het eerst mee geconfronteerd worden pakken we het eerst aan (energiebesparing in gemeentehuis, op straatverlichting, in scholen en in het zwembad - red.) De be leidslijn is heel duidelijk geweest. Het to taal negeren van wat er plaats heeft gevon den daar word ik niet goed van", zo sloot Meerburg de discussie. PvdA buigt zich over positie van lijsttrekker Johan Visser VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense PvdA buigt zich donder dagavond over een brief van fractieleider Johan Visser waarin deze meedeelt dat door verande ring in zijn functie zijn werkge ver er prijs op stelt dat hij niet als wethouder in de nieuwe raadspe riode beschikbaar is. Johan Visser is onlangs tot lijst trekker van zijn partij gekozen voor de komende gemeente raadsverkiezingen. De verande ring in functie heeft betrekking op het secretarisschap van de Raad van Welzijn. Het PvdA-afdelingsbcstuur wil de ze zaak nu donderdagavond be handelen om te bezien of de le den vinden of dit consequenties heeft voor Vissers lijsttrekker schap. De groslijstcommissie is overigens unaniem van mening dat deze mededeling niet van in vloed is. Donderdagavond zal ook de PvdA- wethouder van Tilburg, Jan van Bergen komen praten over ont wikkelingssamenwerking. Hij zal het met name hebben over een uitwisseling met plaatsen in Derde-Wereldlanden. Zoals be kend is Voorschoten van plan om nauwe banden aan te gaan met een plaats in een ontwikke lingsland. Cultuur Om de kring rond het nieuwe kunstcentrum 'De Hollandsche Tuyn' in Leiderdorp met een aantal vrijwilligers uit te brei den is vanavond een bijeen komst in de Koningin Juliana- school aan de Kom van Aaiweg 4. Begonnen wordt om half ne gen. De vrijwilligers worden onder andere ingezet bij het op zetten van kleine culturele acti viteiten, de inrichting van het gerestaureerde pand in de Hoofdstraat en de promotie. Vrouwen De Wassenaarse Vrouwenraad or ganiseert morgenochtend vanaf tien uur een spreekbeurt van drs. A. van Reeuwijk-Van Rij nen over de ontwikkelingen van de basisschool en de Wassenaar se schooladviesdienst. De bij eenkomst is in de Europaschool aan de Van Zuylen van Nijevelt- straat. Poppen liet poppentheater 'Wellus Nie- tus' heeft morgenmiddag weer een kindervoorstelling op het programma staan. Aanvang half drie in de theaterkeet aan de Winston Churchillwcg. Kinderinstuif De SJJO in Oegstgeest organi seert morgenmiddag weer een kinderinstuif. Deze wordt ge houden in het gemeentecen trum aan de Lijtweg. Er staan bezigheden voor de kinderen op het programma rond het thema 'veilig verkeer'. Aanvang half drie. Depressie De tweede avond over postnatale depressie wordt vanavond ge houden in 'Sjelter' aan de Heemraadlaan in Leiderdorp. Deze thema-avond begint om half negen. LEIDERDORP - De grote op knapbeurt door de toekomstige bewoners van zeven woningen in de Leiderdorpse Doeslaan ver loopt voorspoedig. Zo voorspoe dig, dat er stemmen opgaan om nog eens tien woningen aan de Docslaan op dezelfde manier op te knappen. Dat werd gister avond meegedeeld in de com missie ruimtelijke ordening. De WD'er Stuivenberg en de CDA'er Tieken reageerden fu rieus. De raad heeft namelijk al besloten de tien woningen te slopen. De Algemene Woningbouwvereni ging Leiderdorp (AWL) zou op die plaats nieuwe huizen bou wen, die in eerste instantie ver huurd zouden worden aan de huidige bewoners. Er zyn al toe zeggingen gedaan aan mensen. Een dergelijk besluit kan je niet terugdraaien, meenden Stuiven berg en Tieken. Als het toch zou gebeuren dan is er sprake van "onbehoorlijk bestuur" vonden ze. Stuivenberg: "Ik vind het niet van visie getuigen als je op zo'n korte termijn het besluit zou terug draaien". Tieken, partijgenoot van wethouder Meerburg, ging zelfs nog een stapje verder. "Ik dacht dat ik water zag branden toen ik de mededeling las. Je zegt gewoon tegen de huidige be woners: rot maar op. Ik wil niet spreken van onbehoorlijk be stuur maar van zeer onbehoorlijk bestuur". Wethouder Meerburg en een meer derheid van de commissie waren het echter niet met de twee raadsleden eens. Meerburg be toogde dat het juist was een be sluit te heroverwegen als er nieu we feiten worden aangedragen. Hij doelde vooral op de verdeling van het geld voor de woningwet woningen door het rijk. Leider dorp heeft alleen geld gekregen voor projecten die vorig jaar al begonnen waren. Meerburg vreest nu dat er van het rijk ook geen geld komt voor de tien wo ningen aan de Doeslaan. Volgens hem kun je dan beter de wonin gen aan de toekomstige bewo ners verkopen, zodat die ze zelf kunnen opknappen. Victor Molkenboer, één van de be woners die een huis opknappen en lid van de commissie ruimte lijke ordening, was het met de wethouder eens. Hij noemde de uitlatingen van Stuivenberg en Tieken "emotioneel". Hij zei dat deze manier van opknappen vele voordelen heeft. Zo worden de maandlasten op een aanvaard baar niveau gehouden. De maandlasten van de huizen zijn lager dan die van een nieuwe wo ningwetwoning. De toekomstige bewoners van de Doeslaan hebben overigens en kele weken geleden een stichting opgericht. Als naam werd geko zen stichting "Tot behoud van de Doeslaan". De stichting streeft verloopt. ernaar de resterende tien huizen (met de oneven nummers) op de zelfde manier op te knappen als nu gebeurd. Vooral de kosten van een dergelij ke woning worden als argument gebruikt. In totaal kost de op knapbeurt 80.000 gulden. Het rijk subsidieert daar zo'n 10.000 gulden van, zodat de bewoners zelf slechts 70.000 gulden moeten de Doeslaan, waarvan het herstel voorspoedig DINSDAG Leiden - LVC, Breestraat 66, lezing va de Salvadoriaanse schrijver Manlio A queta, 20 uur. Vikingzaal hotel Nieuw Minerva - lezit, Rozekruizers Genootschap. 20 uur. K&O-gebouw - Oude Vest 45. reeks fc kenfilms en een film uit de jeugdser. 'de Chiffy kids', woe 14.30 uur. Taffeh-zaal - ingang Papengracht, ar cheologische lezing door dr. F.L. Baste 20 uur. Museum van Volkenkunde - Steet straat, lezing door de bioloog Noott boom over het bosbeheer in Indonesië Antonius Clubhuis - Lange Mare, info: matieavond omwonenden Langegrach; Korte Mare, Klokpoort. 20 uur. Waag - Aalmarkt. Leidse Werkgroep He mosexualiteit, 'Roze Lente' festiva! vanavond discussie- en forumavoni over standpunten van politieke partijei over onderwijs en homosexualiteit, 2t verzamelaars. 't Spoortje - Bernhardkade 40 spreekuu: vrouwen in de bijstand, woe ochtend. Werklozen Advies Centrum - Breestraï 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000 NVSH bibliotheek - Rapenburg 4c NVSH informatiecentrum, geopend of werkdagen van 14-16 u avond stralend verlicht gemeen telijk gebouw zal bij de burger niet de indruk wekken dat de overheid energiebesparing daad werkelijk serieus neemt. Dit kan demotiverend werken voor het energiebesparend gedrag van de burger", aldus de werkgroep. Zuinige lampen Andere plannen zijn het concentre ren van vergaderingen en het he lemaal uitschakelen van de cen trale verwarming van 15 mei tot 1 oktober. Ook zullen de perso neelsleden gemotiveerd worden om zelf zo doelmatig mogelijk om te springen met energie. Voor de openbare verlichting zou eveneens gebruik gemaakt moe ten worden van zuinigere lam pen, aldus het advies van de werkgroep verder, dat is overge nomen door het college van bur gemeester en wethouders en donderdagavond aan de Oegst- geester raad wordt gepresen teerd. Voorgesteld wordt ook de verkeerslichten buiten de spitsu ren te laten knipperen, met uit zondering van het verkeerslicht Rijzichtweg/viaduct en het ver keerslicht Leidse Buurt. Ook de ze zouden 's nachts en op zondag moeten knipperen. Uit diverse publicaties is namelijk gebleken dat de onderlinge afstelling van verkeerslichten grote invloed heeft op het brandstofverbruik van voertuigen. Een andere maatregel heeft betrek king op het opnemen van ener giebesparende eisen in bouwver ordeningen. Tot slot is er dan ook nog de reclame die zal wor den gemaakt voor energiebespa ring. opbrengen. Voorwaarde voor een dergelijk la ge prijs is wel dat de bewoners veel zelf doen. De werkzaamhe den worden voor zo'n zeventig procent door hen gedaan. De rest, vooral werk aan de buiten kant, doet een aannemer. Het is de bedoeling dat de huizen zo rond augustus helemaal klaar zijn. 21 i Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos. muziek of film, woe soos et sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecili» straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur. tel 126052. Algemene Reclasserings Vereniging Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur, voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen mei politie en/of justitie. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736, Werklozen Belangen Vereni ging Leiden adviesbureau, woe van 10- 12 uur. WOENSDAG Leiden - Stats jongerencentrum, Haar lemmerstraat 73, cursus stijldansen, do soos met films en informatie program ma's. 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel. 213490. The Jam - 2e Binnenvestgracht, optre den de Leids/Zoeterwoudse groep Hegt, 22.30 uur. Waag - Aalmarkt, festival 'Roze Lente' optredens van theatergroep 'Tante Trouth' met het stuk 'Wat niet mag' en van theater/muziekgroep 'De softies', 20.00 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 19 tot 27 maart door: Apotheek Lei den Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn; 135604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 01717-4641. Inbraak aan De Sitterlaan LEIDEN - In een woonhuis aan de De Sitterlaan is gisterochtend in gebroken en voor drieduizend gulden aan sieraden en verschil lende gouden en zilveren mun ten meegenomen. De dader belde eerst bij enkele huizen aan met de smoes of hier misschien die en die persoon woonde. Bij het pand waar hij niemand thuis trof ging hij naar binnen en kwam tien minuten la ter met twee grote vuilniszakken weer naar buiten. Een omwonende, bij wie hij eerst aan de deur was geweest en de man vanuit het raam in het oog had gehouden, vond dit een hele vreemde zaak en belde de politie. Bij aankomst bleek de dader, die richting Lammenschans was ge lopen, gevlogen. De politie trof in het woonhuis geen braakspo ren aan. Vermoedelijk beschikte de man over een valse sleutel. LEIDEN - Een bestuurster van een auto is gistermiddag op de Witte Singel in een bouwput gereden. De vrouw kwam met de schrik vrij. De auto kon er worden uit- getakeld. De vrouw had de af sluithekken, die vanwege de werkzaamheden aan de Witte Singel op het wegdek staan, ge negeerd. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij L*dsch Dagblad B V. Hoofdkantoor Wrtte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur): zaterdag v vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschnivlng geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79.70 Directie G Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. lel. 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2