c "Vandalen willen puur spanning en sensatie Ouders zijn verantwoordelijk Zes maal raak in Katwijk Wethouder over beschuldigingen aan adres gemeente: Naturistenvereniging bepleit naaktstrand bij de Zegerplas DINSDAG 23 MAART 1982 Jeugdvandalisme. Dat woord valt de laatste weken steeds meer in Katwijk. Bijna weke lijks worden in de bad plaats op tal van plaatsen vernielingen aangebracht. Niet zel den moet de politie met harde hand optre den. Eigenaren van be trokken instellingen roepen intussen om een oplossing. Verantwoordelijk voor de overlast wordt een groep jongeren gesteld Streek in de leeftijd van 16 tot 20 jaar. Een groep waarvoor, zo wordt beweerd, een passend onderkomen ont breekt. Om die reden is dan ook al de sug gestie gedaan om een tweede open-jongeren- centrum op poten te zetten om als opvang voor deze groep te'die- nen. Intussen studeert een gemeentelijke werk groep, bestaande uit wethouder Vink, twee gemeente-ambtenaren en korpschef van poli tie De Jong, nog altijd naar een oplossing. "Een oplossing die", zo stelt de wethouder, "waarschijnlijk nooit wordt gevonden". De direct betrokkenen zijn het echter zat. "Met praten over het toenemende vandalis me schieten we niets op. Er moet wat gebeu ren", zo vinden zij. In een enkel geval is al het recht in eigen hand genomen. Vandaag verschijnen twee me dewerkers van disco theek Maribel voor de rechtbank die besloten 'even iets recht te zet ten'. In een aantal artikelen verschijnen deze week meer achtergronden over het toenemende vandalisme in Kat wijk. Aan het woord komen onder meer wethouder Vink, eige naars van sociëten en horecabedrijven, korpschef De Jong en de jongeren. KATWIJK - Het wordt tijd dat er wat gebeurt, en snel ook. Dat is de rode draad die loopt door alle reacties van Katwijkers die op een of andere wijze zijn betrokken bij het toenemende vandalisme onder de jeugd. De ervarin gen lopen uiteen, zo ook de suggesties over oorzaken en oplossingen. "Er is een groot verschil tussen twee jaar geleden en nu", consta teert jongerenwerker Piet van Arkel van Het Trefpunt. Daar vindt een groep van twintig tot dertig jongeren, die verder ner gens meer welkom zijn, onder dak. "Als ze hier zijn, kan ik best met ze praten. Ze zoeken zekerheid. Ge loof maar niet dat dat vandalis me voortkomt uit onvrede met de maatschappij. Het zijn kinde ren tussen de twaalf en zestien jaar. Het is puur spanning en sensatie die ze willen. Dat vinden ze in relletjes en contacten met de politie". Bij Het Trefpunt is het de laatste tijd vrij rustig; Het is een soos voor de jeugd onder de zestien. Er wordt geen bier geschonken en oudere jeugd wordt zoveel mogelijk geweerd. Het voorstel om naast het Mallegat een tweede open-jongerencen trum te beginnen in Katwijk spreekt Van Arkel wel aan. "Dan kun je de botsende groepen een beetje uit elkaar houden", zegt hij. "Goede beroepskrachten zijn dan wel een voorwaarde, want je kunt minder op vrijwilligers te rugvallen. De laatste tijd is het steeds zo dat ik naar voren wordt geschoven als er moeilijkheden zijn". Rechter Een barkeeper en ex-portier van bar Maribel aan de boulevard moesten vandaag voor de rechter in Den Haag verschijnen. Een groepje personeelsleden en vaste klanten van die bar heeft vorig jaar eigen rechter gespeeld en een aantal van wat in Katwijk 'Black Jacks' worden genoemd, op straat in elkaar geslagen. De aanleiding daarvoor was vol gens Van Klaveren, de eigenaar van Maribel, de poging tot het 'verbouwen' van zijn bar, die vo rig jaar zomer door een aantal Black Jacks zou zijn onderno men. "Ik sta hier om m'n boter ham te verdienen", zegt hij. Dat gaat toch te, ver, als je daarvoor total-loss wordt geslagen". Sinds dat zomerse incident is het volgeps Van Klaveren tamelijk rustig gebleven in zijn tent. "Ze weten dat dit één van de laatste plaatsen is, waar ze worden bin- Katwijk, te weten De Donk, De Boemerang, de Schuit en 't JOK, is de "verhoogde risico factor" in werking getreden. Bij de geslo ten deuren van de centra zijn le den van het bestuur opgesteld die beslissen of bezoekers bin nen mogen. van Duijn van De Donk: "Op die manier discrimineer je. dat besef ik. Maar wij hebben geen keus. We moeten wel". De vier socië teiten plegen regelmatig overleg. Ook het toenemende vandalisme komt steeds ter sprake. Oplos singen zijn volgens Van Duijn nog niet of nauwelijks aangedra gen. "Wij weten ook niet precies hoe je dat probleem moet aan pakken. Maar er moet wel wat gebeuren nengelaten", zegt hij. "Als ze hier Wel oppert hij het idee dat de ge- r wat beginnen is het afgelo pen. Daarom houden ze zich koest". Het gemeentelijk beleid op dit ge bied vindt Van Klaveren nergens op slaan. Hij zegt geregeld te hebben gezien, dat de politie bij ongeregeldheden ijskoud door reed. "Er moet snel wat gebeuren, want het zomerseizoen staat weer voor de deur en dan komen die onge regeldheden helemaal slecht uit. Als de overheid niet ingrijpt heb je kans dat de horecajongens de koppen bij elkaar steken en zelf in actie komen, want zo gaat het niet langer", dreigt Van Klave- Ook hij denkt dat een tweede open-jongerencentrum een deel van de moeilijkheden kan oplos sen. "Het kost geld maar je spaart er misschien een hoop vernielingen mee uit". Hij vergelijkt het met de verstand houding tussen Rijnsburgers en Katwijkers. "Dat is ook water en vuur. Ik heb in mijn zaak twee bars gemaakt, voor allebei de groepen één. Je moet dan alleen zorgen dat je ze uit mekaar houdt". Risico Bij vier christelijke sociëteiten in meentebestuurders moeten overwegen een sociëteit voor jeugd van 13 tot 17 jaar op te zet ten. "Dat werkt misschien pre ventief. Je begint al vroeg met de opvang. Misschien ben je dan over een paar jaar van al die el lende af'. Brood Ook bij restaurants en hotels aan de boulevard wordt geklaagd. Volgens Kuijt van hotel Noord zee worden bijna wekelijks ver nielingen aangebracht aan hotels aan de boulevard. Ook hij hoopt dat spoedig een eind komt aan de overlast. Op welke manier? "Ik heb geen idee. Wist ik het Katwijker Van der Berg, eige van een snackbar aan de Voor straat, is het eveneens zat. Hij sluit zijn zaak in het weekeinde 's avonds al een half uur eerder om extra overlast te voorkomen. "Soms kan ik de boel nog wel sussen. Maar andere keren ma ken zij het mij gewoon onmoge lijk om m'n brood te verdienen. Dan worden andere klanten las tig gevallen". Zowel Kruijt als Van der Berg staan niet negatief tegenover het plan een onderkomen voor de groep ergens in Katwijk te ope nen. "Al is het goed mogelijk dat ze dan nog by mij langs komen om herrie te schoppenvoegt Van der Berg daar wel aan toe. Theo Lieverst van het Mallegat liet het al eerder weten. Volgens hem is het openen van een tweede jongerencentrum noodzakelijk. Lieverst denkt dat de overlast wel degelijk wordt terugge bracht als de groep over een ei gen clubhuis beschikt. Volgens de Katwijker moeten de gemeentebestuurders leren luis teren naar deze groep jongeren. "Met het opentrekken van een blik agenten kom je er niet". Ook Lieverst vindt dat er al genoeg is gepraat op het gemeentehuis. "Jongeren vormen een onder deel van de samenleving. Daar is een gemeentebestuur voor ver antwoordelijk. Die moeten er dus voor zorgen dat er wat wordt gedaan. En liefst een beetje op korte termijn". Katwijk. Cisteren trof onze fotograaf op de Zeewg dit TEKST: ARIEJAN KORTEWEG ADRIAAN BRANDENBURG FOTO'S: DICK HOGEWONING Een greep uit de voorvallen van de laatste weken Vrijdag 19 en zaterdag 20 fe bruari. Open jongerencen trum het Mallegat vormt het decor voor meer vechtpartij en en ongeregeldheden Zaterdag 20 februari. Een car navalsfeest in gebouw Tripo dia wordt door een groep jon geren verstoord. Als het feest wordt gestaakt omdat er en kele gewonden zijn gevallen. koelen de jongelui hun woe de op telefooncellen en win kelramen Vrijdag 26 februari Het Mal legat besluit voorlopig te slui ten, omdat de situatie door de toenemende agressie niet langer houdbaar is. Zaterdag 11 maart. Youth for Christ krijgt 'bezoek' van groep jongeren en wordt even 'verbouwd'. Vrijdag 19 maart. De politie veegt sociëteit De Boeme rang schoon omdat een groep jongeren overlast veroor zaakt Zaterdag 20 maart. Voor snackbar Van der Berg aan de Voorstraat ontstaat een grote vechtparty De politie hanteert de wapenstok om de orde te herstellen Dezelfde avond wordt een aantal rui ten van restaurant Britten burg ingegooid. Wethouder Vink "Verantwoordelijkheid ligt bij ouders". KATWIJK - "Ik geloof nog al tijd in de buurman die van goede wil is en helpt. Die is mij meer waard dan een beroepskracht. Want die zal zich niet snel over bodig maken en zich zo het brood uit de mond stoten". De Katwijkse wethouder Vink, verantwoordelijk voor onder meer het jeugdbeleid in de bad plaats, heeft het vrijwilligers werk onder de jongeren nog steeds hoog in het vaandel staan. Het jeugdbeleid staat de laatste weken nogal ter discussie. Op ge meentelijk niveau is zelfs een werkgroep opgericht, waarin naast Vink ook korpschef van politie De Jong en de ambtena ren Jehee en Van der Schee zit ting hebben. Deze zoeken geza menlijk naar oplossingen om het toenemende vandalisme in Kat wijk de kop in te drukken. De overlast, bezorgd door groepen jongeren, loopt zo langzamer hand de spuigaten uit. Bijna elk weekeinde moet de politie er aan te pas komen om in te grijpen. In de meeste gevallen zijn sociëtei ten. discotheken en andere hore- ca-instellingen het doelwit. Maar ook winkelruiten, verkeersbor den en geparkeerde auto's moe ten het geregeld ontgelden. Binnen de Katwijkse samenleving wordt van diverse kanten geroe pen dat de gemeentebestuurders Gestolen goed tikt niet meer SASSENHEIM - Zoals het klokje thuis tikt, tikt het ner gens. Dat spreekwoord gaat op voor de inbreker die de af gelopen nacht een Gelderse klok uit een Sassenheimse woning wilde weghalen. Want. nog voor hij het tuin pad verliet viel de klok in "duizend stukjes uiteen". Ofschoon omwonenden snel argwaan kregen kon de dief ontsnappen. De politie was de man vanmorgen nog niet op het spoor. De waarde van de klok werd door een woordvoerder van de politie geschat op een bedrag tussen de vijf en achtduizend gul den. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Nederlandse Federatie van Natu ristenverenigingen (NFN) dringt er in een brief aan burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn op aan in de nabijheid van de Zegerplas toch een ter rein aan te wyzen voor naaktre creatie Daartoe is eerder een verzoek ingediend door twee Al- phenaren. Burgemeester en wet houders voelen er echter weinig voor een dergelijk terrein be schikbaar stellen, met als voor naamste argument dat er in het huidige recreatiegebied Zeger- sloot (dat overigens nog volop in ontwikkeling is) te weinig ruimte zou zijn. De Alphenaren hadden gevraagd om een ongeveer één hectare groot terrein aan de "stille kant" van de Zegerplas of langs de Kromme Aar Het zou volgens hen een openbaar terrein moeten zijn, voor iedereen toegankelijk, maar wel beschut, bijvoorbeeld door middel van een wal met groen. Een van de redenen voor het ver zoek is voor de initiatiefnemers dat de dichtstbijzijnde gelegen heid voor naaktrecreatie het Scheveningse naaktstrand is. Volgens hen zou een terrein voor naaktrecreatie in het gebied Ze- gersloot ook een regionale func tie hebben. De Nederlandse Federatie van Na turistenverenigingen wijst in haar brief aan het college op de toenemende behoefte aan moge lijkheden voor naaktrecreatie. Naaktrecreatie maakt volgens de NFN een enorme groei door die, zo staat in de brief, heeft geleid tot het vrijgeven van talrijke ge bieden voor naaktrecreatie. "Het functioneren van deze gelegen heden wordt unaniem door de overheid en in het bijzonder door de politie als positief ervaren", aldus J.L. Rijsdyk, secretaris van de NFN in de brief aan B en W. Rysdyk verzoekt het college met klem aandacht aan het verzoek van de beide Alphense initiatief nemers te schenken. Hy wyst er op dat door het scheppen van een mogelykheid tot naaktre creatie de bestrijding van "wild groeiop dit gebied veel gemak kelijker is. moeten ingrijpen. Op welke ma nier, daarover bestaan verschil len van mening. Dat het hoog tijd wordt dat er iets gebeurt, staat echter voor velen buiten kijf. Intussen houdt wethouder Vink zich op de vlakte als hy om een reactie wordt gevraagd. In voor zichtig gekozen bewoordingen geeft de gemeentebestuurder meermalen te kennen dat "niet onmiddellyk de overheid als ver antwoordelijke moet worden aangewezen". Hy zegt "Daar ligt in eerste instan tie een taak voor de ouders en de gemeenschap. Het gaat hen daar bij niet aan om te zeggen wat op die soos gebeurt is niet goed. De zelfde ouders die klagen over het bier dat op sociëten wordt ge schonken laden zelf op zaterdag middag de achterbak van hun auto vol met bier en jenever Ou ders weten dikwijls bovendien te weinig af van wat daar gebeurt". Vink signaleert voorts dat half Kat wijk bezwaar maakt tegen het Mallegat en niet tegen discothe ken. Hy vindt dat ondoordacht En concluderend "De overheid kan voorwaarden scheppen voor een goed jeugdbeleid, maar mag nooit tot opvoeder worden" UttTDANK ABTOE lEÜGD*"8 Ook auto's moeten het nogal eens ontgelden De eigenaar van een bednjf in tweede-hands auto's bleef niets anders over dan de tekst met dank aan de jeugd op een van de wagens te plaatsen. Ratten Ofschoon politie berichten anders doen vermoeden wil de wethou der er ook niet aan dat de huidige Katwijkse jeugd vernielzuchti- ger en agressiever is dan elders in de regio. "Je moet niet op grond van een paar procent rand groep-jongeren zeggen dat het mis is met de jongeren hier", stelt hy "Je ziet het overal waar veel mensen samenkomen Het is net als by ratten Stop je er een stel bij elkaar in een klein kooitje dan gaan ze elkaar bylen". De oplossingen moeten volgens hem dan ook vooral worden ge zocht in wat hy 'positieve beïn vloeding' noemt. Er is een plan om in de hogere klassen van de lagere scholen en de laagste klas sen van de middelbare scholen voorlichting over vandalisme te geven Dat is vooral gericht op jongeren die in de toekomst van dalen zouden kunnen worden. Ook bij jongerenorganisaties en verenigingen moet volgens hem een discussie over vandalisme worden begonnen Inmiddels heeft een aantal instel lingen vanwege de overlast al wel maatregelen genomen. Die maatregelen variëren van slui ting (Mallegat» tot het plaatsen van portiers (de chnstclyke so ciëteiten). Tweede centrum Andere oplossingen zyn reeds aan gedragen Meest gehoorde sug gestie is de opening van een tweede jongerencentrum Een centrum waar met name de jeugd die momenteel nergens onderdak kan vinden in Katwyk kan worden gehuisvest Wethouder Vink heeft daar weinig vertrouwen in. Ik had niet aan die oplossing gedacht, maar ge loof ook meer in integratie Ik zie niet zoveel in allemaal aparte ei landjes, zoals indertyd het ge bouw De Vryheid voor de Black Jacks Die jongens zyn daar snel op uitgekeken Na een paar avonden vervelen ze zich al en trekken er opnieuw op uit" Ambtenaar Van der Schee maakt daarbij wel de kanttekening dat De Vryheid is afgebrand voordat het goed en wel van de grond was gekomen Een verklaring voor het Katwyks vandalisme kan de wethouder niet geven "Er wordt gezegd dat de jongeren zich afzetten tegen de sterke gebondenheid met thuis. Anderen zeggen dat ze te weinig cultureel gencht zyn of dat het door de werkloosheid komt lk /ou dat allemaal niet durven beweren Maar waar het wel vandaan komt, weet ik ook niet".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15