Spanning groeit op Jordaanoever* Slavenburg's Bank Mensenmassa volgde lancering ruimteveer Suriname nodigt Amnesty uit -C Onderzoek naar dood IKON-ploeg omstreden Iran meldt 10.000 slachtoffers aanval Jonge Palestijn gedood VS: chemische wapens gebruikt door Rusland Italiaanse terrorist mishandeld Voor onderzoek naar behandeling gevangenen U spaart heel persoonlijk bij de Zakenbank Temperamentvol genoeg voor de nieuwe Nescafé Espresso?', DINSDAG 23 MAART 1982 Buitenland MEXICO (GPD/UPI/Reuter/ANP) - Het ministerie van buitenlandse zaken lijkt gevoelig voor de kritiek die is losgebar sten op de wijze waarop de Nederlandse ambassadeur in Mexico, Baron Speyart van Woerden, het onderzoek naar de moord op de vier IKON-medewerkers in El Salvador aanpakt. Van Woerden was aanvankelijk van plan vandaag reeds terug te vliegen naar Mexi co, maar heeft die plannen na een tele foongesprek met het ministerie laten va ren. Hij blijft nu tot het einde van deze week. De stoffelijke overschotten van de vier Nederlanders zullen, als alle formali teiten tijdig worden afgewikkeld - en daar zag het gisteren naar uit - in de loop van donderdag via Mexico naar Nederland worden overgevlogen, zo deelde Van Woerden mee. Het feit dat de ambassadeur in El Salvador gebruik maakt van faciliteiten die de au toriteiten daar hem ter beschikking stel len (zo vloog hij zondag met een legerheli- kopter naar de plaats waar de Nederlan ders zijn doodgeschoten en was één van zijn eerste gesprekspartners juntaleider Duarte), was voor familie en vrienden van de slachtoffers en voor verschillende Ka merleden aanleiding vraagtekens te zet ten bij het onderzoek. Het werd niet aan nemelijk geacht dat in het door terreur geteisterde El Salvador getuigen van de moord tegenover de ambassadeur de waarheid zouden spreken wanneer hij door militairen wordt begeleid. Verbod Gisteravond verklaarde Speyart tegenover het ANP dat zijn onderzoek waarschijn lijk eind deze week is afgerond. Tegen de Nederlandse honorair consul in El Salva dor, Koen Steendijk, had hij echter ge zegd dat zijn werk was gedaan en hij van daag zou vertrekken, zo bleek onze cor respondent in Mexico uit een telefonisch vraaggesprek met Steendijk. Hoe het onderzoek van ambassadeur Speyart precies is verlopen, is niet erg duidelijk. Zowel op de Nederlandse am bassade in Mexico als op het consulaat in El Salvador wordt gezegd dat het hun uit drukkelijk is verboden bijzonderheden te geven. Zo wenste consul Steendijk niet te onthullen met welke mensen de ambas sadeur gisteren heeft gesproken. De woordvoerder van het ministerie wilde eveneens niet zeggen met wie Speyart van Woerden in El Salvador nog gaat pra ten. „Wij moeten de veiligheid van zijn gesprekspartners in het oog houden", al dus de woordvoerder Baron Speyart zelf verklaarde gisteren te gen het ANP „begrip te hebben voor de kritiek uit Nederland. Maar men moet be grijpen dat ik niet buiten de Salvado- riaanse autoriteiten om kan werken". Hij vertelde ook op zijn tocht naar de plaats waar de Nederlanders zijn doodgescho ten te zijn begeleid door Salvadonaanse militairen. In de helikopter die hem er heen bracht zaten vier mannen, onder wie een cameraman, aldus de ambassa deur. Verklaring Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in El Salvador heeft gisteren een verklaring tegengesproken, toege schreven aan een Amerikaans diplomaal, die heeft gezegd dat de vier Nederlandse journalisten, die afgelopen woensdag in El Salvador werden gedood, in een hin derlaag van het leger zijn gelopen. Als de verklaring is afgelegd, dan was het een "persoonlijke beoordeling", aldus de woordvoerder. Een functionaris van de Amerikaanse am bassade in El Salvador, die me* met name genoemd wilde worden, had m een vraag gesprek met een Nederlandse correspon dent in Mexico-stad gezegd dat er geen twijfel over mogelijk is dat de vier Neder landers in een hinderlaag zijn gelopen. Deze verklaring is ook tegengesproken door de Salvadonaanse minister van de fensie, Guillermo Garcia. Ien van den Heuvel, vice-voorzitter van de socialistische fractie in het Europese Par lement, zal van 29 maart tot en met 1 apnl een bezoek brengen aan El Salvador. Ze gaat naar Midden-Amenka in opdracht van de socialistische fractie van het Euro pese Parlement. In El Salvador zal ze ge sprekken voeren met leden van de junta en die van de oppositie. NICOSIA (AP) - Iran heeft giste ren gezegd dat zijn strgdkrachen bolwerken van Irak in Zuid-Iran heeft verwoest. Hierbij zouden 10.000 Irakese soldaten zijn ge dood of gewond en 2.000 andere gevangen zijn genomen Het Iraanse persbureau IRNA, dat uitzendingen van radio Teheran aanhaalde, berichtte d.it twee Iraak.se brigades en twee divisies "totaal werden verwoest" gedu rende de aanval van gisteroch tend vroeg, die de code-naam "Operatie overwinning" mee kreeg Ook radio Bagdad maakte melding van een grote Iraanse aanval. 50 km ten noorden van Ahwaz. de TEL AVIV (AP/UPI/AFP) Tijdens ongeregeldheden op de door Israël bezette westelij ke oever van de Jordaan is gisteren een 17-jarige Palestijn door een Israëlische soldaat doodgeschoten. Twee andere Palestijnen werden gewond. Volgens het Israëlische militair ge zag waren enkele soldaten door een groep jongeren in een Pale stijns vluchtelingenkamp in het nauw gedreven en hadden zij ge probeerd de belagers op afstand te houden door op hun benen te schieten. "Als gevolg van dit schieten werd een inwoner ge dood en raakten twee gewond", aldus een legerwoordvoerder. Het incident deed zich voor in het kamp Dir Amar, 16 km ten noor den van Jeruzalem. Zaterdag werd in de nabijgelegen stad El Bireh eveneens een Arabische bewoner gedood tijdens onlus ten. De Israëlische minister van defensie Ariel Sharon waar schuwde dat het gebied geanne xeerd zou kunnen worden. De Palestijnen hebben onophoude lijk gedemonstreerd sinds don derdag, toen Israël de gekozen Arabische burgemeester van El Bireh en zijn gemeentebestuur verving. „Ons probleem zijn niet de Arabie ren, maar de Joden", zei Sharon bij een ezoek aan de westelijke oever. Hij bedoelde daarmee dat Israël verantwoordelijk is voor de bescherming van zijn burgers. Volgens Sharon hebben de be trekkingen tussen Israël en de Palestijnen „een kritisch punt bereikt". Moties van wantrouwen In het Israëlische parlement zijn intussen naar aanleiding van de ongeregeldheden drie moties van wantrouwen tegen premier Menachem Begin ingediend. De moties zouden vandaag in stem- WASHINGTON (Reuter/AP) - De Amerikaanse regering, die de Sowjet- Unie ervan beschuldigd betrokken te zijn bij chemische oorlogsvoe ring in Afghanistan, Laos en Cambodja, heeft een rapport, dat haar beschuldigingen moet staven, naar het Amerikaanse congres en de Verenigde Naties gestuurd. In het 32 pagina's tellende rapport, dat gisteren is uitgekomen, zegt de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig dat bij De Ambassadeurs uitten "hun ming worden gebracht en vol gens de Israëlische legerradio hangt het lot van het kabinet af van vijf stemmen van twee splin terpartijen. die hun standpunt nog niet hebben bepaald. Jordanië heeft gisteravond, even als Syrië officieel verzocht om een spoedzitting van de Veilig heidsraad „om de ernstige en snel verslechterende situatie te onderzoeken in de (door Israël) bezette Palestijnse en Arabische gebieden, daarbij inbegrepen Je ruzalem". Het verzoek werd gedaan uit naam van de lidstaten van de Arabi sche Liga. De Jordaanse verte genwoordiger bij de Verenigde Naties, Hazem Nuseibeh, heeft in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad geschreven dat, gezien de toeneming van het geweld, alleen maar geconsta teerd kan worden dat alle moge lijkheden voor een rechtvaardige en vreedzame oplossing in het Midden-Oosten, opgeschort zijn. Dit kan een bedrieging vormen voor de vrede en de veiligheid in het gebied en erbuiten, aldus de brief. Arabische druk De ambassadeurs van Arabische landen in Brussel hebben giste ren druk uitgeoefend op België en de Europese Gemeenschap om, Israël te dwingen de geanne xeerde Arabische gebieden terug te geven. Onder grote belangstelling verliet het ruimteveer Columbia op een zuil van vuur de aarde CAPE CANAVERAL (UPI/DPA) Het Amerikaanse ruimteveer Columbia is gistermiddag om 17.00 uur (11.00 uur Amerikaanse tijd) vanaf Cape Canaveral gelan ceerd. Het ruimteschip, dat bij de start 2.239 ton woog, trok een kolom gele vlammen in de gedeeltelijk bewolkte hemel en liet een spoor van rook achter. Naar schatting 250.000 tdeschouwers woonden de lancering van de Columbia in warm lenteweer bij. De start van de derde vlucht van de Columbia liep een uur vertraging op door een technisch manke ment aan de brandstofslangen. Het is de eerste keer dat de Co lumbia op de beoogde dag kon worden gelanceerd. De eerste vlucht moest negen minuten voor de start twee dagen worden opgeschort en de tweede moest acht dagen verschoven worden. De astronauten Jack Lousma (46) en Gordon Fullerton (45) zullen volgens plan een zevendaagse vlucht maken en daarbij 115 maal rond de aarde cirkelen voordat zij in de woestijn in de staat New Mexico landen. De Columbia wierp de brandstof tanks twee minuten na de lance ring volgens plan af. Het ruimte veer was toen 50 km boven de aarde. Bij deze derde testvlucht, in november begint het veer aan het eigenlijke „werk", moet de Columbia met name bewijzen dat het hitte- en koude-bestendig Astronaut Jack Lousma, luitenant kolonel bij de mariniers, heeft al ruimte-ervaring. Deze vader van vier kinderen was in 1973 59 da gen in de ruimte met de „Sky- lab". Hij draagt de verantwoor delijkheid voor de landing, die voor een deel met de hand zal worden uitgevoerd. Luitenant-kolonel Gordon Fuller ton maakt zijn debuut in de ruimte. Hij heeft echter al sinds 1977 met de voorganger van de Columbia, de „Enterprise", van af de rug van een Boeing 747 lan dingen geoefend. Fullerton. va der van twee kinderen, zal onder meer de grijparm van de Colum bia beproeven Op de kust van Florida haden zich naar schatting 1 miljoen Amen- kanen samengetrokken om er getuige van te zgn hoe het enor me ruimteschip op een zuil van vuur de ruimte werd ingeheven. hoofdstad van de olieprovincie Khuzistan In dit gebied zijn felle gevechten aan de gang. aldus Ra dio Bagdad, dal verder geen commentaar gaf Kolonel Ah Sayad Shirazi. opper bevelhebber van de Iraanse land macht. zei dat het offensief het grootste was sinds de oorlog met Irak 18 maanden geleden uit brak. Volgens radio Teheran werden tg- dens gevechten in de lucht en door luchtafweergeschut vier Irakese gevechtsvliegtuigen een Mirage en drie Migs - naar beneden gehaald. Door middel van "bliksemaanvallen" hebben de Iraanse strijdkrachten "een omvangrijk gebied bevrijd", dat vanaf 22 september 1980 door Irakese soldaten bezet werd ge houden. Onder de krijsgevangenen bevindt zich een aantal hoge Irakese offi cieren "een generaal, een paar kolonels en enige majoors." Iraniers in het gehele land vierden "deze overwinning" vannacht met gebeden en demonstraties Het Irakese communiqué sprak van grote verliezen aan Iraanse kant. dankzij non-stop acties" van Irakese gevechtsvliegtuigen en van met mitrailleurs uitgerus te helikopters Alle vliegtuigen zgn veilig op hun bases terugge keerd. aldus dit communiqué ROME (AP) - De Italiaanse autori teiten hebben bewijzen gevon den dat een van de gedetineerde vermeende terroristen van de Rode Brigades is mishandeld. Dit heeft de Italiaanse minister van binnenlandse zaken. Virgi- nio Rognont. gisteren tegenover het parlement meegedeeld. In anwoord op vragen van volks vertegenwoordigers over de ver meende marteling van de van terrorisme verdachte gedetineer den. zei Rognoni dat van de 15 tot nu toe binnengekomen klach ten over mishandeling, één geval was bewezen 'Tegen onbeken de personen" zullen gerechtelg- ke stappen worden ondernomen, aldus de bewindsman, die verder geen bijzonderheden gaf De klachten waren ingediend door Cesare di Lcnardo (23). een van de brigadisten die terecht staat voor de ontvoering van de Ame rikaanse brigade-generaal James Dozier De Italiaanse officier van justitie Guido Papalia heeft gisteren straffen van twee jaar en acht maanden tot 30 jaar geëist tegen de ontvoerder van de Ameri kaanse NAVO-generaal Papalia eiste de lichtste straf, twee jaar en acht maanden, tegen Ruggero Volinia, degene die de politie had ingelicht over het huis in de stad Padua waar Do- zier door de rode Brigades werd vastgehouden. aanvallen met chemische wapens in deze drie landen meer dan 10.000 mensen zijn omgekomen. De minister kwam met ooggetuigeverslagen em medische en wetenschappelijke bewijsvoering te ondersteuning van deze beschuldiging. Een functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken vertelde de pers dat er berichten zijn uit Afghanistan over het gebruik van een diepe bezorgheid over de huidi ge situatie waarin de Arabische bevolking onder het juk van de Israëlische bezetting leeft. Ze zijn het slachtoffer van terroristi sche maatregelen". mysterieus middel, genaamd „Stille dood". Degenen die hiermee in De Syrische president Hafez Assad aanraking komen, sterven, zonder te weten dat er chemische wapens 1 zijn gebruikt. De nieuwe beschuldigingen aan het advies van de Sowjet-Unie zijn giste ren door het officiële Russische persbureau Tass gekenmerkt als "vuile leugens". "De fabeltjes over 'gele regens' in Azië en 'mycotoxinen' van beweerde Sowjet-makelij, de fabeltjes bedoeld voor Amerikaanse filis tijnen, zijn niets anders dan vuile leugens en kunnen geen smet werpen op de eerlijke en vaste lijn van de Sowjet-Unie", aldus Tass in een reactie op het rapport van de Amerikaanse regering. heeft gisteren in Damascus be sprekingen gevoerd met PLO- leider Yassar Arafat over de ont wikkelingen op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever. Tevens werd het op elkaar af stemmen van maatregelen be sproken, aldus een officiële ver klaring. ADVERTENTIE T oprenterekening Opzegtermijn Voor bedragen onder f 5.000,- géén opzeg termijn Bij opname boven t 5.000.- en binnen de termiinvan 1 maand, wordt 1 van het opgenomen bedrag aan u berekend Bij opname binnen de opzegtermijn van 1 maand, wordt 1 van het op genomen bedrag aan u berekend. Bij opname binnen de op zegtermijn van 3 maanden, wordt 2% van het op genomen bedrag aan u berekend Bij opname binnen de op zegtermijn van 6 maanden, wordt 3% van het opge- genomen bedrag aan u berekend Meer rente dan op de spaarrekening Vooral geschikt wanneer u niet al te snel over uw spaargeld wenst te beschikken Tegoed direkt bescnikbd.ir. zij het dat een geringe retour- rente wordt berekend. Rente afhankeii|k van de ontwikkeling op de geldmarkt Aantrekkelijk als u wel de oeidmarkt- si_hommelingen wilt volgen, maar met wilt vastzitten aan de beperkingen van de partrkuliere deposito's. vaste bedragen en termijnen, hoger minimum saldo U kunt direkt over het saldo beschikken, zij het d :t er m dit geval een rr>urrente wordt berekend Toevoeging aan het tegoed altijd mogelijk Prima rekening als u niet op korte termijn over uw tegoed wenst te beschikken Direkte opname bli|tt echter mogelijk, retourrente in dit geval 3% Leiden, Kort Rapenburg 20.071-126244 v_y (Van onze speciale verslaggever Ruud Kreutzer) PARAMARIBO - De Surinaamse legerleiding heeft Amnesty In ternational en het internationale Rode Kruis uitgenodigd een on derzoek in te stellen naar de be handeling van de arrestanten die worden verdacht van deelname aan de mislukte staatsgreep van 11 maart. Dit maakte luitenant Abrahams, hoofd van de militai re politie en belast met het on derzoek naar de coup poging, gisteren bekend aan de pers in Paramaribo. Ook toonde hij vijf verdachten over wie hardnekki ge berichten de ronde deden dat zij zwaar mishandeld zouden zijn tijdens hun verhoor. De vijf maakten een gezonde in druk. Onder hen bevonden zich ook de voormalige parlementsle den Somohardjo en Mahadew- singh, alsmede sergeant Sheom- bar. die op een schoolbord een korte schets gaf van een deel van de mislukte staatsgreep Politiemensen in Spanje vermoord BILBAO (AP) - Twee inspecteurs van politie en een vrouw zgn gis teren om het leven gekomen toen onbekenden het vuur open den in een druk bezocht restau rant in Sestao, een voorstad van Bilbao in het noorden vna Span je. Twee andere politie inspec teurs raakten bij de aanslag ge wond De Spaanse politie ver moedt dat de aanslag het werk is van de Baskische afscheidings beweging ETA Een van de vier overvallers werd door een politiekogel in zgn been geraakt, voor hg er met zgn handlangers in een gestolen auto vandoor ging, aldus de politie. Luitenant Abrahams gaf een alge mene uiteenzetting over de vor deringen in het onderzoek naar het komplot achter de staats greep. mede aan de hand van uit voerige citaten uit de bekentenis van coup-leider Rambocus. Vol gens Abrahams heeft het onder zoek uitgewezen dat er vier niet- uitgevoerde plannen waren ge weest sinds 7 maart om de leger leiding uit te schakelen alvorens de samenzweerders op II maart tot actie overgingen. Dronken Een van die pogingen behelsde het plan om de voltallige legerlei ding op een feestje dronken te voeren, daarna met valium (een kalmeringsmiddel) te bewerken, waarna het in de woorden van Abrahams een 'koud kunstje' zou zgn om ze af te maken. Als bewijsmateriaal liet hg een zak vol met medische artikelen zien, die die ochtend m een particulier huis was gevonden. In de zak be vonden zich behalve wegwerp- ïnjectiespuiten, watten, maagta bietten en plastic handschoenen alleen een paar doosjes met vijf ampullen valium met een zeer la ge dosis (10 mg per ampul) Deze vondst werd in verband ge bracht met de scheikundeprofes- sor Baal Oemrawsingh, plus een aantal van zgn studenten. Baal werd als het brein van de staats greep beschouwd. Hg is volgens het sectierapport van patholoog anatoom dr. Vrede gestorven aan het innemen van een onkruidbe- strgdingsmiddel, mogelgk endn- Nederlandse pers Luitenant Abrahams beklaagde zich over de 'destabiliserende rol van de Nederlandse pers'. Als voorbeeld noemde hg een be richt in de Telegraaf vorige week. dat 50 tot 60 doden meldde na de staatsgreep van 11 maart Hg vroeg zich niet zonder reden af hoe een dergelgk groot aantal doden in de Sunnaamse ge meenschap verborgen had kun nen blijven. Dank zij het voor zichtige en beheerste optreden van bevelhebber Bouterse en de zgnen is er maar één dode geval len. aldus Abrahams. Het voorval met de vermeende mishandeling van arrestanten toont nogmaals aan hoe hard nekkig het geruchtencircuit in Paramaribo is. Zelfs de voorzich tigste waarnemers kunnen om de tuin worden geleid. Met het aan de pers tonen van een aantal verdachten, over wie de meeste geruchten rond gingen, en met het uitnodigen van Amnesty In ternational en het Rode Kruis, heeft het militair gezag aanneme- lgk willen maken dat er van zwa re mishandeling tgdens verho ren geen sprake geweest. Ook heeft het de hoop versterkt dat er geen verdere executies zullen plaatsvinden In Parama nbo circuleren nu berichten dat de legertop nog deze week de oorlogstoestand, waartegen in Sunname van alle kanten is ge protesteerd, zal opheffen. ADVERTENTIE De Espres: gebrand naai recept Hrtjf mentvolle Es k-verdDt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13