Ziekenhuisraad opent offensief op minister Onthullende bijlage in Story! EG wil export naar Japan vergroten Het veel besproken leven van prinses Irene Militair benaderd voor infiltratie Nicaragua Leuke pakken, tuttige jurken bij Edgar Vos Verder in de nieuwe Story: V Nu overal te koop PAGINA 12 Varia DINSDAG 23 MAART 1982 In VS (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - De Europese Gemeenschap gaat Japan onder druk zetten om de mo gelijkheden voor Europese export naar dat land te vergroten. De ministers van buitenlandse zaken van de EG-lidstaten hebben gisteren besloten een klachten procedure tegen Japan bij de GATT, de wereldovereenkomst inzake handel en ta rieven. voor te bereiden. Volgens de EG handelt Japan strijdig met deze GATT- overeenkomst door de import van Euro pese goederen te bemoeilijken. Er bestaat in de Europese Gemeenschap groeiende ontevredenheid over het feit dat Japan een zeer omvangrijke export naar Europa heeft, terwijl het handelsver keer in omgekeerde richting maar niet goed van de grond komt. Verleden jaar exporteerde Japan voor ruim 47 miljard gulden naar West-Europa; de import uit de Europese Gemeenschap be droeg daarentegen slechts 21.5 miljard gulden. Ten opzichte van 1980 steeg de Japanse export naar Europa met 10 pro cent. Belangrijke Japanse exportproduk- ten zijn auto's, waarvan er 676.659 naar de EG werden geëxporteerd in de periode januan-novembcr 1981. Japan importeer de in diezelfde tijd slechts 23.540 Europe se auto's. Niet ver genoeg De Europese ministers van buitenlandse zaken vinden dat de maatregelen die Ja pan tot nu toe heeft getroffen, niet ver ge noeg gaan om de ongelijke handelsbalans recht tc trekken. De klacht bij de GATT zal nu door de EG-ambassadeurs in Brus sel worden voorbereid. Wanneer precies de klachtprocedure wordt aangespannen, is nog niet bekend. Mogelijk gebeurt dat rond de economische wereldtopconfe- rentie die in juni in het Franse Versailles wordt gehouden. De Europese Gemeenschap heeft overigens een 'verzwakte onderhandelingspositie' tegenover Japan, zo zei de Nederlandse staatssecretaris van economische zaken Dik gisteren in Brussel. De landen zijn het onderling namelijk nog niet eens over een gemeenschappelijke handelspolitiek ten aanzien van Japan. Zo bestaan er bij voorbeeld geen gemeenschappelijke af spraken over het aantal Japanse auto's dat op de Europese markt wordt aan vaard. Frankrijk en Italië hebben zeer be perkte aantallen toegestaan, andere lan den geven Japan veel meer ruimte. In Brussel wijst men erop dat Japan zich evenzeer bij de GATT kan gaan beklagen over de beperkende maatregelen die Ja panse artikelen op de Europese markt on dervinden. Volgens staatssecretaris Dik wordt er wel gewerkt aan een gemeen schappelijke Europese handelspolitiek ten aanzien van Japan, maar wanneer die tot stand komt kon hij nog niet voorspel len. Griekenland Griekenland eist een speciale positie op binnen de Europese Gemeenschap. De Griekse staatssecretaris voor Europese zaken, Grigoris Varfis, heeft gisteren een lijst met eisen ingediend bij de Europese ministerraad en de Europese Commissie. Daann wordt, zonder veel details overi gens. aangedrongen op een speciale, aan trekkelijkere landbouwregeling voor Griekenland en op het recht om nieuwe Griekse industrieën enige tijd tegen de Europese concurrentie te beschermen. Varfis benadrukte dat speciale regelingen voor een aantal jaren nodig zijn, omdat er momenteel een te groot verschil bestaat in ontwikkeling tussen de Griekse econo mie en die van de overige lidstaten van de EG. De Europese Commissie moet de Griekse eisen nu bestuderen en eventu eel met voorstellen komen, waarover dan de komende maanden onderhandeld kan worden. Inkrimpingsbeleid gekraakt V oedselgebrek Polen groeit AMSTERDAM (ANP) - In Polen heerst in toenemende mate ge brek aan levensmiddelen en was- pocder. De verwachting is dat ondanks de buitenlandse hulp de nood in april en mei het hoogst zal zijn Dat is de indruk van een delegatie van de Neder landse Raad van Kerken die na een reis van een week door Polen gistermiddag op Schiphol terug keerde. Delegatieleider dr. W. Rood. ad junct-secretaris van de Neder landse Bisschoppenconferentie, deelde mee dat dit gebrek wordt veroorzaakt door het opraken van de particuliere voedselvoor raden. terwijl de mensen door de in februari afgekondigde prijs verhogingen van 300 procent, niet in staat zijn de noodzakelij ke levensbehoeften te kopen. Op uitnodiging van de voorzitter van de Poolse bisschoppencon ferentie, aartsbisschop Glemp van Warschau en de Poolse Oe cumenische Raad, bezocht de delegatie de bisdommen Stettin, Koszalin, Gorzow en Poznan in het noordwesten van Polen. In overleg tussen de Bisschoppen conferentie en de Oecumenische Raad in Polen en de Wereldraad van Kerken en Caritas Interna- tionalis zijn deze vier bisdom men voor hulpverlening aan Ne derland toegewezen. In polders geen verkiezingen DEN HAAG (GPD) - Om en nabij 55.000 kiesgerechtigde Nederlan ders kunnen woensdag niet hun stem uitbrengen bij de provin ciale statenverkiezingen. De re den is simpel: ze wonen niet in een provincie. Het gaat om de in woners van de Zuidelijke IJssel- meerpolders. Oostelijk en Zuid-Flevoland zijn nog niet bij een van de Neder landse provincies ingedeeld. Dit in tegenstelling tot de Noord oostpolder. die bij Overijssel be hoort. Over de uiteindelijke pro vinciale indeling van de polders bestaat nog onduidelijkheid: ze kunnen samen tot één nieuwe provincie worden uitgeroepen of bij een bestaande worden onder gebracht. In de beide droogmakerijen, waar in de belangrijke woongebieden Lelystad en Almere liggen, wo nen nu tegen de 95.000 mensen. Daarvan is ongeveer 60 procent stemgerechtigd Doordat de pol derbewoners niet aan de provin ciale verkiezingen kunnen deel nemen, hebben ze ook geen in vloed op de samenstelling van de- Eerste Kamer. De „senaat" wordt immers „getrapt" gekozen door de provinciale staten. Panorama moet rectificeren HAARLEM (ANP) - De president van de rechtbank in Haarlem, mr. H F. van den Haak, heeft gis teren de drukkerij de Spaarne- stad te Haarlem bevolen in een van de komende nummers van Panorama binnen een kader over drie kolommen een rectificatie op te nemen naar aanleiding van het artikel in het weekblad van enkele weken geleden onder de titel "Ben Essing in opspraak". Hierin wordt onder meer mel ding gemaakt van het feit dat de organisator Essing een duistere rol zou spelen in een miljoenen- zwendel waarvan de zakenman Johan Z. uit Heerhugowaard wordt verdacht. De president heeft in een kort ge ding dat Essing tegen Panorama had aangespannen geoordeeld dat deze berichten feitelijk in het geheel niet of zeer onvoldoende betrouwbaar zijn en daarom niet gepubliceerd hadden mogen worden. UTRECHT (ANP) - De na tionale Ziekenhuisraad is het niet eens met minister Gardeniers (volksgezond heid) dat er achtduizend ziekenhuisbedden teveel zijn. Zelf komt de NZR niet verder dan hoogstens 4.300. De raad schrijft dit in een brief aan de minister waarin hij hevig protes teert tegen de aankondi ging van de minister, dat ze versneld achtduizend bedden wil laten verdwij nen door het sluiten van ziekenhuizen of zieken huisafdelingen. De NZR noemt een inkrimping van de ziekenhuiscapaciteit met achtduizend bedden op korte termijn onuitvoerbaar zonder onmiddellijke aantasting van de kwaliteit van de zorg en van de werkgelegenheid. De minister wil gebruik maken van een artikel uit de wet Zie kenhuisvoorzieningen dat haar de bevoegdheid geeft, ziekenhui zen te sluiten. De NZR schrijft, dat die bevoegdheid is bedoeld als sluitstuk van een zorgvuldige procedure (waarin de provincies per regio plannen ontwerpen die vervolgens door de minister moeten worden vastgesteld) en niet om vanuit Den Haag een versnelde sanering door te voe- Het verlies aan werkgelegenheid bij uitvoering van het voorne men van de minister schat de NZR op vijftienduizend twin tigduizend arbeidsplaatsen, plus inkrimping van werkgelegen heid in toeleverende sectoren. De raad noemt dat voornemen dan ook in strijd met het algeme ne werkgelegenheidsbeleid van de regering. Bovendien zijn er geen middelen beschikbaar ge steld voor vervangende voorie- ningen in de eerste lijn en is ook geen rekening gehouden met de invloed van de toenemende ver grijzing van de bevolking op de behoefte aan ziekenhuisbedden in de nabije toekomst. 'Ongeloofwaardig" noemt de NZR de motivering voor de aangekon digde maatregelen: de economi sche noodzaak tot structurele ombuigingen en de noodzaak om het bestaande niveau van onze gezondheidszorg te kunnen handhaven. in een afzonderlijke bijlage becij fert de NZR dat er op het ogen blik 62.200 bedden zijn waarop de norm van 3,7 bedden per dui zend inwoners van toepassing is. Dat aantal gaat "vanzelf' al om laag tot 61100 doordat in goedge keurde nieuwbouwplannen per saldo 1.100 bedden minder zijn opgenomen dan er nu in de zie kenhuizen klaar staan die door die nieuwbouw worden vervan gen. Verder is er nog een overschot aan ongeveer tweehonderd bedden op pschiatrische afdelingen van algemene ziekenhuizen (die on der een andere norm vallen). Daarmee komt het totaal op 61.300 bij een door de minister berekende benodigde capaciteit van 57.000. Het werkelijke over schot is daarom volgens de NZR niet 8.000 maar 4.300. ren: mooie kragen, boordjes, leuke omslagen aan de mou wen, geplooide befjes als van een smoking-overhemd enz. Daarnaast maakte Vos een se rie leuke broekpakken, be staande uit ruime rechte pan talons tot even boven de en kel en ongetailleerde col berts, enorme bloussons en tunieks. Stuk voor stuk ook weer met brede schouders en enorm wijde mouwen. Deze pakken maakten een comfor tabele, nonchalante indruk en werden gedragen met platte schoenen. Onder de strakke rokjes droegen de mannequins hooggehakte pumps. De avondkleding liep zeer uit een. Ouderwets romantische jurken met licht blousende lijfjes, brede ceintuurs en enorme tot tien meter wijde rokken, maar ook combina ties van strakke rokken en kolossale hessen, waarin met pailletten wiskundige figu- NEW YORK (AFP/UPI) - Een voormalig lid van de "groene ba retten". een speciale eenheid van het Amerikaanse leger, heeft voor de Amerikaanse omroep "CBS" gezegd benaderd te zijn om tegen betaling van 50 000 dol lar (ongeveer 125.000 gulden) te infiltreren in Nicaragua. Zijn voormalige bevelhebber in Viet nam had hem een contract voor zes maanden aangeboden. Hij zou eerst een opleiding van zes weken krijgen in Midden-Ameri- ka en daarna moeten infiltreren in Nicaragua, zo zei hij. Volgens de niet met name genoem de soldaat moest hij "dezelfde ta ken verrichten die hij ook in Vietnam had verricht". Wat dit inhield wilde hij niet zeggen. Volgens de voormalige "groene baretdie zei niet op het voor stel te zijn ingegaan, had het Wit te Huis het plan goedgekeurd. Naar zijn zeggen waren andere (voormalige) "groene baretten" wel op het voorstel ingegaan. Met de uitvoering van het plan zou in april begonnen worden. De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA en het ministerie van defensie wilden geen commen taar geven. Crisis De Mexicaanse minister van bui tenlandse zaken. Jorge Castene- da, heeft op Cuba met president Fidel Castro de voorstellen van zijn Amerikaanse ambtgenoot Alexander Haig voor een oplos sing van de crisis in Midden- Amerika besproken. Dit heeft ra dio-Havanna gisteren bekendge maakt. ADVERTENTIE fietsers en fietsenmakers. dat zijn gezellige lui. Een bruidjurkje uit de collec tie van Edgar Vos ren werden aangebracht. Vos werkte zeer consequent met de kleuren zwart, wit, oker en geel. Daarnaast gebruikte hij een beetje lila en rood. NEL VAN BEMMEL Na een verblijf van twee dagen op Cuba reisde Castaneda gisteren door naar Managua om Haigs denkbeelden ter kennis te bren gen van het sandmistische be wind in Nicaragua. Jehova's Negen leden van de sekte der Je hova's getuigen zijn uit Nicara gua gezet omdat zij hadden ge zondigd tegen de bepalingen van de een week oude uitzonde ringstoestand in het land, zo deelde het ministerie van bin nenlandse zaken in Managua gis teren mee. De negen werden zaterdag gede porteerd omdat zij propaganda tegen de regering hadden ge maakt, de krijgsmacht hadden belasterd en disrespect hadden getoond voor patriottische sym bolen, aldus het ministerie. Bussen in El Salvador opgeblazen SAN SALVADOR (Reuter/UPI/ AP) Linkse guerrillastrijders in El Salvador hebben gisteren in verscheidene delen van de hoofdstad San Salvador op nieuw autobussen opgeblazen. Er zijn geen berichten over slachtoffers. Ooggetuigen zeiden dat kleine groepen guerrillastrijders de bussen onder bedreiging van hun wapens tot stoppen dwon gen en explosieve ladingen in de motoren aanbrachten nadat de passagiers waren uitgestapt. Tenminste tien ontploffingen en korte uitbarstingen van geweer vuur werden gehoord. Het lijkt te gaan om een campagne van de guerrilleros het openbare ver voer in San Salvador uit te scha kelen in verband met algemene verkiezingen van aanstaande zondag. Het afgelopen weekeinde offensief van Salvadoriaanse regerings troepen tegen guerrillastrijders in de provincie Chalatenango is gisteren geëindigd. Volgens Sal vadoriaanse militaire bronnen zijn de guerrillastrijders op de vlucht geslagen. Het offensief had plaats in het gebied waar af gelopen woensdag vier Neder landse journalisten gedood wer den. Bij het offensief waren on geveer 2.000 soldaten betrokken. Een lid van de Salvadoriaanse Jun ta. José Morales Ehrlich, heeft een onderzoek geëist naar de mishandeling van politieke ge vangenen in de Mariona-gevan- genis in San Salvador. Een van de mishandelden was zijn zoon. Westeuropese vredesgroepen in de VS NEW YORK (AFP) - Vertegen- woordigers van de Westeuropese vredesbeweging zijn gisteren be gonnen met een rondreis door de Verenigde Staten om daar te pleiten voor nucleaire ontwape ning. Zij begonnen in New York en zullen 52 steden aandoen. De vertegenwoordigers van de vre desbeweging zijn afkomstig uit Nederland, Engeland. West- Duitsland. Denemarken en Ita lië. In een gemeenschappelijke verklaring hebben zij gezegd dat „de kernmogendheden en met name de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, niet in staat zijn ge bleken de nog steeds groter wor dende kernwapen-arsenalen in de wereld te beheersen". „Daar om vragen wij nu aan onze rege ringen de wapenwedloop te ke- AMSTERDAM - Bij de pre sentatie van de nieuwe zo mercollectie van de Amster damse couturier Edgar Vos schoven er nogal wat tuttige ontwerpen door zijn tot salon ingerichte huis. Het tuttige zat hem vooral in het sil houet: van boven pompeus en blousend en daaronder nauwe rokken tot halverwe ge de knie. Zowel in jurken als in pakken kwam dit beeld terug. Jurken kregen enorme mouwen en brede schouders, waaruit vaak plooitjes te voorschijn kwamen; een taillelijn werd niet aangegeven en de ruimte van boven liep taps toe in een zeer strakke rok Even strakke rokken werden gedragen onder grote blous sons en tunieks, met brede schouders pofmouwen. Naast het pitti ge van het geheel waren er wel mooie details te ontwa- ADVERTENTIE •Nog niet eerder verteld: de ware liefde van Dries Rustenburg. •Waarom zien we de Zangeres zonder Naam niet meer op de TV? Het verdriet van Willem Duys: "Ik zou mijn kleinzoon vaker willen zien..." Bijzondere foto's uit Duits land: liep Koningin Beatrix weet er gevaar? meervan! •Julio Iglesias deed Maywood een uniek aanbod. Een prachtig verzamel-album in 4 uitneembare afleveringen. Het eerste deel vindt u deze week in Story. 16 Pagina's met dierbare foto's en herinneringen aan de gelukkige jeugdjaren van prinses Irene. Plus een bewogen verslag van de dramatische scheiding en hoe het zover kon komen. Volgende week (Story 13): alles over haar omstreden huwelijk in Rome. In Story 14: Irene, onze strijdbare prinses. En in Story 15: Irene als moeder en werkende vrouw. Bij elkaar hebt u dan een compleet album van maar liefst 64 pagina's. Helemaal gratis!

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12