c LINKS-RECHTS. OF'N BEGINSEL 3 U kunt kiezen: CDA U en wij.Samen verantwoordelijk. Licht herstel iii de metaal Boeren in Randstad hebben het moeilijk O \ntew'iew Manlio Argueta: Salvadoriaanse schrijver licht boek in Leiden toe: DINSDAG 23 MAART 1982 Varia Baron Foto's en filmbeelden kunnen heel bedrieglijk zijn. Zag Koos Koster eruit als een oud-theologiestu dent? Zag Jan Kuipers er uit als iemand die in een Zuidameri- kaanse bananenrepubliek per „taxi" op zoek ging naar gueril- lastrijders? Nee. Dus zegt het ook niets dat president Napoleon Duarte er uit ziet als een goed ge- typecaste, aan lager wal geraak te boksmanager in een Ameri kaanse B-film. en dat onze am bassadeur in Mexico, mr. J. C. P. baron Speyart van Woerden, er op de overgeseinde foto's uit ziet als Lulletje Lampekatoen Eerste Klasse, met Lof. Ik herhaal: zo'n eerste indruk van af een foto zegt helemaal niets, ik heb vaak met verbazing zitten tu ren naar foto's van gefusilleerde verzetslieden uit de Tweede We reldoorlog, die zagen er ook vaak uit als boekhouders en niet als desperado's (mijn eigen vader was boekhouder, bedenk ik nu). Maar toch, de eerste handelingen en wandelingen van de baron in El Salvador, waar hij namens Van der Stoel en de rest van het Nederlandse volk de ware gang van zaken moet zien te recon strueren van de moord op „de vier van El Salvador", corres ponderen meer met zijn foto dan wenselijk moet worden geacht. Maar laten we beginnen met hem de „benefit of the doubt" te geven, en aannemen dat hij, als ambas sadeur in een Zuidamerikaans land, van haver tot gort weet hoe zo'n land in elkaar zit. Laat ik zo wijs zijn, heeft Speyart van Woerden, op weg naar El Salvador, misschien bij zichzelf overdacht, om niet meteen na aankomst te laten merken dat ik geen barst van de officiële versie geloof. Want dan krijg ik hele maal geen medewerking, en kan ik een echt onderzoek ter plekke wel vergeten. Dus laat ik begin nen met de officiële weg te be wandelen, en de indruk proberen te wekken dat ik, met mijn dub bele naam en mijn adellijke titel, in diepste wezen „een der hun nen" ben. Misschien zal zo'n Duarte, als heren onder elkaar, dan iets „off the record" zeggen waar ik iets aan heb. Zoiets van: ja God, meneer de baron, u weet zelf hoe zoiets gaat in Zuid-Ame- rika, ik begrijp ook best dat dit voorvalletje de grootste anti-re clame is die mijn regime kon op roepen, maar ik ben hier ook maar als sluitpost neergezet door de generaals en de grootgrondbe zitters, die vonden blijkbaar dat er maar eens een afschrikwek kend voorbeeld gesteld moest worden, en dat ik dat dan maar moet rechtbreien en goedpraten zal hun een zorg zijn...! Zo'n soort verhaal. Speyart van Woerden, link als een looien deur, knikt en praat mee, wekt de in druk dat het beter voor beide partijen is als deze hele affaire als een nachtkaars uitgaat, en krijgt van de opgeluchte Duarte in een opwelling alle medewer king toegezegd, omdat Speyart getoond heeft de waarheid en niets dan de waarheid met de no dige diplomatieke omzichtigheid te zullen interpreteren. Maar zie, niet zodra heeft Speyart van Woerden dank zij enkele loslippi ge generaals die in een vertrou welijke bui waren het hele ver haal in handen, of hij geselt met zijn vlijmscherpe rapport het Salvadoraanse bewind, hekelt de Amerikaanse steun aan dat regi me en hoont de Amerikaanse am bassadeur die al meteen wist te melden dat de officiële versie van Duarte c.s. wel de juiste moest zijn. Zal het zo gaan? Of moeten we vrezen dat Max van der Stoel die er overigens ook uit ziet als een dorre boekhouder, maar toch nooit over zich heeft laten lopen, althans geen hele marsen) toch de verkeerde Zuid- amerikaanse ambassadeur naar El Salvador heeft gestuurd? Een andere aanpak had immers meer voor de hand gelegen. Ik zou, als ik baron Scheepmaker van Wa terland was geweest, metaan na aankomst alle buitenlandse cor respondenten zijn afgegaan, te beginnen bij de Nederlanders die er toen nog waren. Die Duarte die blijft nog wel een tijdje, maar het lag voor de hand te veronder stellen dat de Nederlanders zo snel mogelijk naar huis zouden gaan, dat die Duitse journalist chauffeur in ijltempo zou ver trekken, en dat ook Engelse en Braziliaanse journalisten, na hinder te hebben ondervonden, hun leven over de grens zeker zouden gaan stellen. Die eerst dus, en dan had hij, met de door hen aangedragen feiten gewapend, bij Duarte op bezoek kunnen gaan. Hij had nu de in druk gekregen dat hij „zonder veel aarzelen op alle vragen een antwoord had gekregen", maar als hij eerst bij die journalisten te rade was gegaan, had hij geen vragen hoeven stellen maar be schuldigingen kunnen uiten. En buitengewoon verontrustend is Van Woerdens „bewijsje" dat Duarte „alle medewerking" heeft toegezegd: de Salvadoraanse president had hem getipt, dat het leven van een der Nederlandse journalisten (Jan Schmeitzge vaar liep, en de ambassadeur had dat snel aan de betrokkene doorgegeven. Die ondertoon van „dat is toch sportief en coöperatief van die Duarte" is van een verbijsteren de absurditeit! ADVERTENTIE CD A-politiek is peen links-rechts politiek. Christen-democratie is gebaseerd op de beginselen van het Evangelie. Zonder voorrang te geven aan partij- of groepsbelangen. Het CDA doet een beroep op alle mensen in Zuid-Holland die zich bewust zijn van huri mede verantwoordelijkheid: op het werk, op school, of thuis. AGRARISCHE PRODUKTIE. OF PARKWACHTERS. Het CDA wil waarborgen voor de bestaanszekerheid van de agrarische bevolking. Waar nodig ruilverkaveling en landinrichting Ruimte voor nieuwe tuinbouwbedrijven. Betere reconstructieregeling voor de oude teeltgebieden Daar maken we ons sterk voor. STADSVERNIEUWING. OF VERLOEDERING. Een goed gebruik van de ruimte houdt in dat wonen, werken en recreëren biieen worden gehouden. Dat betekent voor de grote stad versterking van de woonfunctie. Dat betekent voor de dorpen leefbare en bewoonbare kernen voor de mensen die er thuis horen. Samen kunnen we er werk van maken. DEN HAAG (ANP) - Het midden- en kleinbedrijf in de metaalsec tor, de metaalnijverheid, ver wacht dat 1982 een licht herstel te zien zal geven. Een gisteren gepubliceerd onder zoek van het Economisch Insti tuut voor het Midden- en Klein bedrijf (EIM) in de branche komt uit op een groei in volume van een half procent. Hoewel volgens het EIM veel be drijven in de metaalnijverheid een zwakke winstpositie en een kwetsbare financiële structuur hebben, zijn er lichtpunten. Loonmatiging en inflatiebeheer- smg hebben geleid tot een ster kere concurrentiepositie die al tot uiting komt in een stijging van de export. De komende jaren zijn er belangrijke mogelijkhe den voor de branche te verwach ten in de energiesector In het bijzonder in het ontwikkelen en produceren van energiebespa rende technieken DEN HAAG (GPD) - De melkveehouders in het westen hebben de snelle ontwikkeling in andere gebieden niet kunnen bijhouden. Dit heeft niet alleen nadelige gevolgen voor hun inkomen maar ook voor hun ar beidsomstandigheden. De ruimtelijke situatie bemoeilijkt een bedrijfs ontwikkeling die deze problematiek zou kunnen oplossen, zo blijkt uit een studie van het Landbouw Economisch Instituut De produktieomvang van de melkveehouderij in het westelijk weidege bied nam in het recente verleden toe. maar veel minder dan in andere gebieden In de periode 1973-1978 bedroeg de procentuele toename de helft van het landelijk gemiddelde. Het aantal veehouders daalde aan zienlijk minder dan in andere gebieden De produktieomvang per ar beidskracht steeg dan ook naar verhouding weinig. Dit is een van de oorzaken waardoor in de loop van de jaren zeventig het inkomen sterk achter bleef bij de inkomens in andere weidegebieden. Ook de arbeidsomstandigheden zyn ongunstiger dan in andere weidege bieden. Zo zijn veel gebouwen verouderd en niet berekend op de huidi ge omvang van de melkveestapel. De bedrijfsvoering op veel bedrijven is kwetsbaar door een gebrekkige waterhuishouding en een slappe bo dem. Verder is de verkaveling in grote delen van het gebied ongunstig Volgens het Landbouw Economisch Instituut zal het aantal veebedrijven in het gebied in de toekomst waarschijnlijk sterker dalen dan tot dus ver Er komen namelijk steeds meer oudere ondernemers terwijl het aantal met een opvolger daalt. Deze snellere daling van het aantal be drijven zal echter het probleem van de bedrijfsgrootte niet kunnen oplossen. Veel melkveebedrijven zullen over tien jaar nog niet zo groot zyn als nu al nodig is voor een doelmatig eenmansbedrijf. ADVERTENTIE I HYPOTHEEKRENTE I Rentedaling RPS Hypotheken van 11.6% naar j Rente voor 1 jaar vast. I Werkelijke |.iarrcntc 11.16 Wilt u meer weten over een RPS hypotheek, bel dan (020) V>180II of haal de II older op het postkantoor. Vt, rijkspostspaarbank (Door Jan Geert Majoor) wijze opgepakt en het land uitgezet, de vijfde keer koos hij eieren voor zijn geld en vroeg politiek asiel in Costa Rica. Daar woont hij nu en verdient zijn brood als do cent aan de universiteit. Argueta: „Vanaf 1950 zyn de in tellectuelen in El Salvador begonnen met de aanvallen op het regime. In die tijd had je ook de indruk dat alle te genkrachten van het regime geconcentreerd waren rond de universiteiten. Vanaf de jaren zestig hebben boeren en arbeiders zich aan onze kant geschaard. De onderwij zers en geestelijken hebben een enorm grote rol gespeeld in dat bewustmakingspro- ces". Het boek geeft een uiterst aan grijpend beeld van de voor onze begrippen onbegrijpelij ke gelatenheid waarmee deze eenvoudige, nog heel dicht bij de natuur staande men sen, de onderdrukking on dergaan. „Ik begrijp dat die houding voor jullie moeilijk na te voelen is. De belangrijk ste uitleg is natuurlijk dat mijn volk al meer dan vijftig jaar onder een dicatatuur leeft. Ik ben opgegroeid in een sfeer van: je mag niets zeggen, je mag niets vinden. Daar ga je je leven naar in richten". Op uitnodiging van hrt F.l Salva dor Komitrr Leiden tal Manlio Ar- gurta vanavond om 20 00 uur rrn lezing geven in het Leid* Vrtjetljdi Centrum. Breestraat 66. De schrijver zal spreken over de rol van intellectuelen in het poli tieke proces dal momenteel in El Salvador zijn beslag krijgt. Er is ook een tentoonstelling, opgezet door leerlingen van het Agnes Ly- Wreed is de onderdrukking in die vijftig jaar altijd geweest Vooral op het platteland. Ar gueta: „In ons land kennen we geen wet, alles is legaal. Zelfs het aankijken van een politieagent probeer je te voorkomen, aleen maar om dat het geweld kan oproepen. Ze zijn tot alles in staat" Onhoudbaar Argueta is ervan overtuigd dat de revolutie in zijn land niet te stoppen is. „Je moet de stnjd van het volk zien in het licht van die vyftig jaar on derdrukking. De motivatie voor hun verzet halen de mensen uit het verleden en daarom is die volksbeweging niet te stoppen Ook niet als er een invasie uit de Verenig de Staten zou komen. Het zou dan allemaal wel geweld dadiger worden, maar het re sultaat zal uiteindelijk het zelfde zijn". Het boek eindigt met een ge sprek tussen de vrouw van de vermoorde boerenleider en haar klemdochter. De klein dochter vertelt haar oma dat ze heeft gedroomd van het lijk van een soldaat en dat ze dat heeft ervaren als een sig naal. „Mijn hart geeft het me in en myn hart heeft me tot nu toe nog nooit bedrogen", zo verklaart ze tegen haar oma de keuze die ze gevoels matig heeft gemaakt voor ge weld als antwoord op de on derdrukking van het regiem. Hoop De vrouw van de boerenleider ervaart dat als een schok, een breuk met het verleden. Ge weld onderga je. je onder neemt er niets tegen, je pro beert het hoogstens te voor komen. Argueta „Dat is de belangrijkste conclusie van het boek. het vraagt de men sen op te staan tegen het regi me en te gaan vechten. Uit die keuze spreekt voor my de hoop voor de toekomst. De mensen zullen daar zelf voor moeten stryden". Manlio Argueta bevestigt dat in die zin het tweede, belang rijkste deel van zyn boek. de stryd van het volk tegen het regiem, ontbreekt. De veron derstelling dat het tweede deel dagelyks in de kranten te lezen is. beantwoordt hy met een gelaten „Ja. mis schien is dat ook wel zo". „Justo Mejia werd op 9 november 1977 door vier politieagenten gearresteerd. Ze be gonnen hem onmiddel lijk te slaan en gooi den hem op een vrachtwagen die ei gendom was van Enri que Cardoza. die sa menwerkte met de re gering en in het kan ton Ocotal woonde. Ze vertrokken naar San Fernando, maar hal verwege haalden ze hem uit de vrachtwa gen en begonnen op een beestachtige wijze op hem in te slaan. Zijn lijk werd in een afgrond gevonden, zijn benen en armen waren gebroken, zijn ogen hingen uit de kassen en zijn hoofd was van zijn lichaam geschei den. Dit is gebeurd in het Departement Cha- latenango". Een even nuchtere als afschuwelijke getuige nis, opgenomen in het in 1979 door de Organi satie van Amerikaanse Staten uitgegeven boek „Schending van de mensenrechten in El Salvador". Geval 2834, staat erboven en niemand zal dus kun nen zeggen dat het op zichzelf staat. De gebeurtenissen rond Justo Mejia waren voor de Salvadoriaan se schrijver Manlio Ar gueta de aanleiding om een boek te schrij ven. Hij sprak met de weduwe van Justo Me jia en voegde dat aan grijpende ooggetui- geverslag samen met andere getuigenissen. Zo ontstond het boek „Un dia en la vida" (Een dag uit het leven), dat officieel in een Ne derlandse vertaling („Een dag in El Salva dor) uitkomt. Het ver schijnt in de Derde Spreker-serie van de NOVIB. De schrijver is voor deze gebeurtenis naar Nederland geko men. Het boek speelt in het departement Chalate- nango, hetzelfde ge bied waar de vier Ne derlandse journalisten vorige week zijn omge komen. Toeval? Het boek ge tuigt dat dergelijke ge beurtenissen er aan de orde van de dag zijn. LEIDEN - „Als het hier weer rustig wordt, ik bedoel, als er niet meer zoveel onruststokers zijn omdat we ze allemaal om zeep hebben gebracht, wil dat dus niet zeggen dat daarmee ons werk afgelopen zal zijn, maar het zal wel anders worden". En de jonge soldaat van de Nationale Garde vervolgt: „Ik ben het er helemaal mee eens, dit ras moet vol ledig uitgebrand worden. Wanneer we allen één zullen zijn in Christus, wanneer we allen Christus omhelzen en de communistische priesters versla gen hebben, zal het afgelopen zijn met die rotte bende". Nog eens twee citaten uit het boek „Een dag in El Salva dor", citaten opgetekend uit de mond van een lid van de Nationale Garde, het onder deel van de veiligheidsdienst van El Salvador dat samen met de politie de „repressie" organiseert en uitvoert. Hij handelt vanuit zijn overtui ging en moet niets hebben van wat wij „de andere kant van de medaille" noemen. „En dan durven ze nog laster praatjes rond te strooien ook", vervolgt hij. „Dat we gemakkelijk aan de kost ko men, dat we alleen maar mensen weten te vervolgen. Dat zeggen degenen die er geen zak van af weten. Ofwel de vijanden van het vader land. Want wie eerlijk is, loopt geen dingen rond te vertellen waar hij niets van weet". Hoop Dingen rondvertellen waar je niets van weet... Manlio Ar gueta vertelt over het ont staan van zijn bock dat nu. na vertalingen in het Italiaans en Engels, ook in het Neder lands is verschenen „Een dag in El Salvador' is ont staan vanuit een gesprek dat ik gehad heb met de weduwe van de boerenleider Justo Mejia. Voor mij was dat de in spiratie om dit boek te schrij ven. Vooral de eenvoudige, bijna natuurlijke manier waarop zij sprak over de enorm tragische gebeurtenis sen in haar leven, sprak mij enorm aan. Een manier van spreken waaruit voor mij toch weer hoop voor de toe komst sprak" Het boek geeft een beeld van het leven op dit deel van het platteland van El Salvador zoals duizenden Salvado riaanse kleine boeren en landarbeiders, de campesi- no's, dat dagelijks meema ken. De steeds toenemende gewelddadige onderdruk king door het regeringsappa raat tegenover het groeiende bewustzijn van de campesi- no's, die beseffen dat ze zelf en gezamenlijk veranderin gen in hun situatie moeten en kunnen brengen. Harde weergave Het is een realistische, dus har de weergave van de gevolgen van het politieke en economi sche systeem zoals dat in El Salvador werkt. Het is het verhaal van mensen die ge wend zijn met geweld te le ven en dat verdragen omdat ze dromen, nee, zeker weten dat ze op den duur zullen winnen. De vrouw van de vermoorde boerenleider zegt m het boek: „Als we eenmaal be ginnen te winnen, zullen ze onvermurwbaar zijn. Ze zul len ons niet vergeven, ze zul len onverbiddelijk zijn. Dan hebben we de tijger in zijn ballen geraakt en tijgers ken nen geen genade". Bewustmaking Manlio Argueta, schrijver van drie romans en verschillende dichtbundels, heeft zelf een aantal keren gevangen geze ten in El Salvador. Vier keer werd hij op gewelddadige

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11