Verf verwijderen met schildersföhn Nederlandse hulp Suriname gestopt? Stapelkubussen maken Wapens in strijd tegen vocht Speciale ontdooibak Fotografeer twee hobby's aan elkaar Nieuwe uiterst rechtse partij in Zuid-Afrika Het wordt tijd om kleur te bekennen Hoewel we daar niet dagelijks bi) stilstaan, wordt het met het voorjaar voor de deur zo langza merhand weer tyd om 'kleur te bekennen' Dat geldt niet alleen voor ons mensen, maar ook (en vooral) voor de natuur. Het grappige is. dat die 'vernieu wingsdrang'. die zich o.a. in of door middel van kleur manifes teert. zich ook op andere terrei nen aankondigt, de kozijnen van het huis krijgen een nieuw verlje. de binnenboel wordt op geknapt en hier en-of daar van een nieuw kleurtje voorzien, we kopen nieuwe kleren in de laat ste modekleuren, de tuin wordt 'zomerklaar' gemaakt met nieu we bloemetjes en planten, kort om. er komen van alle kanten nieuwe kleur-impulsen op ons af in de natuur, op het werk, op straat en in de winkels, in ons huis. in advertenties, op de tele visie. enzovoort Kleur is iets wezenlijks in ons be staan. ons denken en doen wordt er direct door beïnvloed Onbe wust weten we dat wel. maar meestal gaan we daar aan voor bij. 'Kleur kenners' (kunste naars. architecten, mode-ontwer pers. reclamemensen, etc.) weten hoe belangrijk kleur is en maken daar maar al te graag ge-<en in sommige mensen zelfs mis- )bruik van. Juist omdat we er zoveel mee te maken hebben, zou het voor ie dereen goed zijn, iets meer over kleur en kleuren te weten te ko men. Onlangs is er bij uitgeverij Zomer en Keuning te Ede een prachtig boek verschenen, dat u alles over kleuren vertelt. Het 250 pagina's dikke boekwerk heet ..Kleur" en is (hoe kan het ook anders) geheel in kleur ge drukt. Het is niet alleen op theo retisch gebied een standaard werk. maar heeft vooral 'oog' voor het kleurgebruik in de prak tijk Een (kleine) greep uit de enorme hoeveelheid onderwerpen, die aan de orde komen: kleuren in de natuur, het verkeer, het inte rieur, de werkruimte, in de kunst, de psychologie, het gene zen met kleuren, kleurenfotogra fie en -televisie, kleur als mode artikel, de werking van kleur, het kleurenpalet, spelen met kleur, Zeker een boek om als naslagwerk in de boekenkast te hebben, hoe wel we van de prijs toch een beetje een kleur kregen: f 145. Zo doe je dat 1. Met zelfgemaakte ku bussen kan een leuk in terieur worden opge bouwd: goedkope „meubels" voor bij- voobeeld een woon- of tienerkamer. Een hand zaam formaat is 40x40- x40 cm. Let heel goed op de afmetingen van de onderdelen; de tus sen twee andere delen vallende platen moeten dan 40 cm min twee maal de plaatdikte zijn. Meet dus eerst secuur uit. 2. „Open" kubussen kunnen (bijvoorbeeld om grammo foonplaten enz. te bergen) van een horizontaal dan wel verticaal geplaatst schot wor den voorzien. Ook hier komt het erop aan de delen zeer nauwkeurig op maat (en haaks!) te zagen. Wanneer u alle delen secuur hebt geme ten. kunt u ze ook in de dhz- winkel machinaal laten za gen. Controleer ter plaatse of de maten millimeterzuiver kloppen. 3. Als materiaal kan spaanplaat (goedkoop) of multiplex wor den toegepast. Een dikte van 8 mm is voor spaanplaat ge schikt; als u het duurdere multiplex neemt, kan met bijvoorbeeld 14 mm worden volstaan. Monteer de delen „koud" op elkaar, met hout- Ujm en dunne schroeven (voorboren!) of dunne „kop- verloren" spijkers. Schroef- koppen iets verzinken, spij kers wegdrijven, gaatjes vul len met kneedbaar hout. 4. Op dezelfde wijze kunnen ook laden worden gemaakt, 't Is een beetje pas- en meet- werk. Kijk ook eens welke kant-en-klaar-systemen er zijn voor het maken van la den. Aan de verkrijgbare for- maten kunt u dan de afmetin gen van de zelf te maken ku bussen aanpassen. Een aan tal kubussen kunt u, door een deurtje aan te brengen, tot een kastje omtoveren 5. Kubussen kunnen onder an dere tot een scheidings- wandmeubel worden opge bouwd. Een aantal open ex emplaren geven de gewenste „doorkijk", andere met laden en deurtjes bergruimte, af wisselend aan de ene en de andere kant van het schei dingsmeubel. U kunt ze los stapelen, of ze met spijkers (schroeven) aan elkaar beves tigen. Niet lijmen; dan kunt u immers geen veranderingen meer aanbrengen. 6. Als „zwevend" wandmeubel doen kubussen het ook goed. Schroef ze door de achter wanden tegen de muur (bo ren. pluggen) Meet eerst nauwkeurig uit, zodat ze zui ver horizontaal komen. Ku bussen van multiplex kun nen met blanke lak of trans parante kleurvernis worden afgewerkt. Neemt u spaan plaat, verf ze dan... Wel een hele klus. Of laat ze (voor een tienerkamer bijvoorbeeld) gewoon blank. MAANDAG 22 MAART 1982 Volkomen veilig Extra Deze manier van verf„strippen" heeft zeer duidelijke voordelen boven de beide andere metho den. Afbranden houdt onmis kenbare gevaren in en daarbij loopt men ook het risico dat het hout zwarte brandplekken gaat vertonen. Chemische afbijtmid- delen zijn niet bepaald „vriende lijk". De elektrische stripper is echter volkomen veilig: geen brandge vaar, geen kwalijke dampen. Je moet natuurlijk de luchtstroom niet op je hand richten, want 350 graden is. hoewel veilig voor het hout, toch wel wat al te heet voor de huid. Een niet onbelangrijk nevenvoor deel van dit nieuwe gereedschap is, dat het voor diverse andere karweitjes gebruikt kan worden. Het is bijvoorbeeld meteen het meest ideale hulpmiddel bij het ontdooien van en waterleiding- pijp. De hete luchtstroom kan ook uitstekend te pas komen om een met tweecomponentenlijm gemaakte verbinding sneller te laten uitharden. De mogelijkhe den van de verfstripper uittes tend hebben we er ook met suc ces een strook voorgelijmd „strijkfineer" mee op de zijkant van een tafelblad gelijmd; dat ging beter dan met het strijkijzer. Inventieve doe-het-zelvers zul len, als ze zich zo'n apparaat aan geschaft hebben, ongetwijfel nog diverse andere toepassingen ont dekken. De adviesprijs van de elektrische verfstripper is 149 gulden. Slechts door de pen van het on derste scharnier van een deur te vervangen door een pen met een speciale veer, sluit de deur zich voortaan vanzelf. Het is de goed koopste 'deurdranger' die ver krijgbaar is: voor 6,75 is de deur zelfsluitend. En het aanbrengen is maar een ogenblik werk. De automatische deursluiter is vooral bedoeld voor binnendeu ren en 'vliegendeuren' (met hor). Er wordt veel diepvriesvoedsel gegeten, vaak net zo lekker en niet min der gezond dan 'vers van de grond'. Het enige wat van zo'n ijsklomp spinazie, kabeljauw of wat dan ook, ten nadele gezegd zou kunnen worden: het laten ontdooien kost veel tijd. Staat het voedsel onbedekt, dan kunnen er intussen heel wat vliegen en andere insekten ervan snoepen. Een speciale ontdooibak is dan ook best een praktisch ding. Die is sinds kort verkrijgbaar. Hij bestaat uit een dichte buitenbak en twee binnen- bakk'en met geperforeerde bodem. Tussen die twee wordt het te ont dooien produkt geplaatst, onbereikbaar voor ongedierte (en de poes), het dooiwater loopt in de buitenbak. Deze door Curver bedachte ont dooibak kan trouwens ook nog worden gebruikt voor het blancheren van groenten e.d. Voor f 12,95 is dit nieuwe keukengerei in de winkel te koop. komt, is wel een heel stuk heter: 350 graden Celsius. Genoeg om oude verfla gen, hoe dik en hard ook, snel op te weken, waarna ze zich met de krabber moeiteloos laten verwijde ren. Een volstrekt nieuw stuk gereedschap is dezer da gen door Black en Decker in de handel gebracht: de elektrische verfstripper. Hij is te vergelijken met een haarföhn... maar de luchtstroom die eruit Bij meer doodstraffen Ook het zonnescherm kan waterafstotend worden gemaakt. Zelfs grote kieren kunnen afdoende worden dichtgemaakt. Vocht richt in ons natte land jaarlijks voor honderden miljoen guldens schade aan. Het is een van de lastigst te bestrijden narighe den, vooral omdat de 'technieken' die daar bij gevolgd moeten worden vaak heel ver schillend zijn. In het ene geval kan (of moet) een vochtkeren- de maatregel aan de buitenkant worden uit gevoerd, in het andere is een ingreep aan de binnenzijde vereist. Bovendien zijn sommi ge door vocht aangetaste objecten (denk aan onder het maaiveld liggende, door optrek kend vocht belaaede trasramen van buiten muren) lastig bereikbaar Een pas verschenen brochure van Bison zet ai die vochtproblemen duidelijk op een ry; een uitstekend stukje voorlichting Bison heeft, na de lancering van weer enkele nieuwe pro dukten, nu een compleet produktenassorti- ment dakcoating. dakreparatiepasta af- dichtband, buitenmuurcoating, keldercoa ting, waterstop. zwembadcoating. textiel- coating en vloercoating. Vochtdoorslag (gevels), grondwater (kelders), scheuren (in muren), poreuze dakpannen. rot door vocht (tent en dekzeilen, suède kle ding. textielbekleding van tuinmeubelen, zonneschermen, enz.), optrekkende vloeren, enz. vragen allemaal een specifieke aanpak De Anti-Vocht-Wyzer van Bison, gratis te ver krijgen in elke winkel die deze produkten verkoopt, geeft een duidelijk antwoord op al die vochtige vragen. En het aardige is datje, als doodgewone consument, altijd by de fa briek kunt aankloppen om voor een speciaal probleem een persoonlijk advies te krijgen Gratis PARAMARIBO (GPD/ANP) - Ne derland overweegt de lopende ontwikkelingsprojecten op te schorten wanneer er meer dood straffen in Suriname worden vol trokken. Dit is langs informele weg te kennen gegeven aan de Surinaamse machthebbers, al dus melden welingelichte krin gen in de hoofdstad Paramaribo. Minister Van der Stoel van bui tenlandse zaken heeft vorige week de Tweede Kamer laten weten dat hij het executeren van sergeant Hawker als een „inci dent" beschouwt, waarop niet gereageerd zou worden met het dichtdraaien van de ontwikke lingskraan. Gisteravond zei hij voor de NOS-televisie dat een eventuele ter-dood veroordeling van Rambocus, de man achter de recente Surinaamse coup, "Heel ernstig" zal worden genomen. De top van het Surinaamse leger is zich intern nog steeds aan het be raden over de vraag of er nog meer doodvonnissen zullen wor den uitgesproken. Donderdag j.l. kondigde het militair gezag de oorlogstoestand af, waarmee niet alleen de executie van Hawker werd gelegaliseerd, maar ook de mogelijkheid werd geschapen voor het opleggen van de dood straf aan andere deelnemers van de mislukte staatgreep door een krijgsraad te velde. Vonnissen van deze militaire krijgsraad be staande uit de officieren en on derofficieren, zijn bindend en kunnen onmiddellijk worden uitgevoerd. Zware klap Het stopzetten van de ontwikke lingshulp zou voor Suriname een zware klap betekenen. De econo mie van het land maakt een zeer moeilijke periode door. Door de importbeperkingen wordt op een termijn van enkele maanden grote schaarste verwacht van tal van gebruiksgoederen. De in komsten van het land lopen sterk terug door de moeilijkhe den bij de afzet van bauxiet, de belangrijkste deviezenbron, ter wijl er geen investeringen plaats vinden De uitgaven van de over heid blijven onverminderd hoog mede als gevolg van de enorme loonkosten: naar schatting 45 procent van de werkende bevol king is in dienst van de staat. Ook over de resultaten van de ont wikkelingshulp van Nederland tot nu toe is men weinig enthou siast. In een zeer recent rapport van de Centrale Bank van Suri name staat dat het eigenlijke doel, het bevorderen van pro- duktieve investeringen die een blijvend effect hebben op de werkgelegenheid en de inkom sten, nog niet is bereikt. Het rap port spreekt over „terwijl het gras groeit, sterft het paard". Afkeuring Ongeveer 2000 werkers in de ge zondheidszorg in Paramaribo hebben een open brief aan het militair gezag ondertekend, waarin het uitroepen van de oor logstoestand wordt afgekeurd. Verder vragen de onderteke naars, die verbonden zijn aan het Diaconessenziekenhuis en de Medische Zending, dat een neu trale instantie als het Rode Kruis toegang moet hebben tot „alle politieke gevangenen" in Surina me. De mensen die in verband met de mislukte staatsgreep van 11 maart zijn gearresteerd, zou den naar verluidt in sommige ge vallen ernstig zijn mishandeld. Duizend tot vijftienhonderd Suri- namers in Nederland hebben za terdagmiddag in Den Haag mee gedaan aan een demonstratie voor het herstel van de democra tie in Suriname. De demonstran ten trokken naar de ambassade van Suriname waar tevergeefs werd geprobeerd een petitie met een serie eisen te overhandigen aan de ambassadeur. Voor het gebouw kwam het tot ongere geldheden waarbij met stenen werd gegooid en hier en daar ra ke klappen vielen. De Haagse po litie heeft één arrestatie verricht. Voor veel mensen is fotograferen een hobby, voor de één wellicht wat meer dan voor de ander. Maar ook al ben je geen foto-fa natiekeling. het 'spelen' met de camera is toch altijd leuk. Juist die niet zo fervente amateur-foto grafen houden er vaak nog heel andere hobby's op na, één of meer van de talloze leuke vrye- tijdsbezigheden waarin ze zich lekker kunnen uitleven. De fotohobby en die andere lief hebberij kunnen uitstekend ge combineerd worden Misschien voor menigeen een heel nieuw idee. Een enthousiaste model bouwer zal meestal uit zichzelf wel op het idee komen om de vruchten van honderden uren geduldige arbeid in foto's vast te ligfn Ook voor 'kleiers', houtsnijders, hand werksters enz. kan de came ra een middel zyn om die hobby in blyvende beelden te vangen. Niet alleen de resultaten daar van. ook (en vooral) de actie zélf Het kan zelfs een boeiende re portage worden: een reeks foto's van het tot stand komen van een bepaald werkstuk. Wie. maanden lang secuur werkt aan een ingewikkeld scheepsmo del (of wat het dan ook wezen mag) kan behalve met de fotoca mera ook de filmcamera inscha kelen. Maak tydens de bouw tel kens enkele beelden, en monteer die tot een filmpje Dan zie je la ter zo'n schip als bij toverslag tot stand komen' Iets dergelyks is uiteraard ook met dia's tot stand te brengen Een bepaalde categorie hobbyisten heeft ook de erg praktische kan ten van een combinatie van ca mera en liefhebberij ontdekt de verzamelaars die onderling in tensief aan ruilhandel doen Ze wisselen postzegels, munten, klein antiek en/ 'per foto' uit, hoeven dan niet alles mee te sle pen naar ruilbeurzen En het fo tograferen van waardevolle stuk ken uit een verzameling is daar naast en manier om na diefstal de opsporing te vt rgemakkely- ken .Twee hobby's inéén" is dus niet alleen een stukje extra plezier, maar heeft ook zeer praktische kanten. JOHANNESBURG (UPI) - Dr. Andries Treurnicht, die eerder deze maand door premier Botha van zijn ministerspost werd ontheven, heeft zaterdag in Zuid-Afrika een nieuwe politieke partij opgericht: "De Con servatieve partij van Zuid-Afrika". Treurnichts politieke programma gaat uit van een onverzoenlijke apartheidsformule. Zijn breuk met Bo tha's Nasionale Partij is ingegeven door de vrees dat diens voorstel voor de vorming van adviserende organen voor kleurlingen en Aziaten zal leiden tot een verwatering van de apartheid. De regering-Botha behoudt ook na het uittreden van Treurnichts aanhan gers nog een comfortabele meerderheid in het parlement, van 126 van de 177 zetels. Vijftien leden van de Nasionale Partij zijn Treurnicht gevolgd in de nieuwe partij, die zaterdag op een emotionele bijeen komst werd opgericht Voor een gehoor van 8.000 blanken zei dr. Treurnicht: "Wy wijzen de idee van een open samenleving af, evenals alle pogingen om van Zuid-Afri ka een multiraciale samenleving te maken. Voor ons is het onaanvaard baar dat blank en niet-blank samen regeert. Laat ons het lot van de blanken in Zimbabwe vermijden. Wy willen hier geen Rhodesié. Het conservatieve partijprogramma voorziet in gescheiden geografische gebieden voor elk ras. aanvaarding van de bijbel als richtsnoer voor de natie, strikte controle over het komen en gaan van zwarten in blanke woongebieden en gescheiden politieke instellingen voor elk ras.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9