PvdA voelt adem van WD in nek Stem op 24 maart VVD Vijf Nederlanders omgekomen Nederlands detachement in Sinaï is nu compleet "Westen moet waken over Aruba Belastingbetalers schuld 15 miljard 2 Volgens opiniepeilingen Van Agt kondigt meer "Goodwillreizen" aan Binnenland Vliegramp op Sumatra JAKARTA/ARNHEM (ANP) - By een ongeluk met een Fokker F 28 van de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda op het vliegveld van Beranti (Sumatra) zijn ongeveer 25 mensen omgekomen, onder wie vijf Nederlanders. De Nederlandse slachtoffers zijn twee medewerkers van het adviesbu reau Eoroconsult in Arnhem en de vrouw, een kind en de schoonmoe der van ëën van hen Een woordvoerder van het Arnhemsse bedryf heeft dit zaterdagavond bevestigd. De medewerkers van Ilaco, de 42-jange W T. Spaargaren en B. Schaap werkten aan een Nederlands ontwikkelingsproject in Teluk Betung op Sumatra. Ze woonden daar ook. Spaargarens 43-jange vrouw, hun 15- jange dochter en zijn schoonmoeder, mevrouw Kaptein die in Indone sië op bezoek was. zijn eveneens om het leven gekomen. Het vliegtuig stortte neer bij de landing op het vliegveld van Beranti na een lijnvlucht van Jakarta naar deze plaats Minister Van Mierlo (defensie) was zaterdag present op Schiphol om de 78 Sinaïgangers persoonlijk uitgeleide te doen. MAANDAG 22 MAART 1982 Juwelenroof van 2 miljoen HAPERT (ANP) - Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag uit een geparkeerde auto in Hapert voor twee miljoen gulden aan juwelen geroofd. De politie is een grootscheeps on derzoek begonnen. De auto, die volgens de politie goed beveiligd was, stond voor de woning van de eigenaar, een vertegenwoordiger. De daders braken om ongeveer vier uur de achterbak van de auto open. Daardoor trad een alarm in wer king. Toen de wakker geworden eigenaar en enkele andere getui gen poolshoogte wilden nemen, werden zij verschillende malen met een jachtgeweer beschoten. Niemand raakte gewond. De daders zijn verdwenen in een personenauto. PvdA-fractieleider Meijer reageer de zaterdag op de ongunstige voorspellingen door een drin gend beroep te doen op „alle linkse kiezers" om woensdag naar de stembus te gaan. Hij waarschuwde daarbij tegen een nederlaag voor de PvdA. Dege nen, die op de PvdA hebben ge stemd en nu aarzelen, moeten beseffen dat in het kabinet aller lei dingen op een minder goede manier kunnen worden aange- VOLKEL (ANP) - Minister-presi dent Van Agt en de staatssecreta rissen ing. W. Dik (economische zaken) en mr. H. van de Broek (buitenlandse zaken) zijn weer terug in Nederland. Het gezel schap landde gisteravond om streeks 19.00 uur op de militaire vliegbasis Volkel in Noord-Bra bant na hun reis naar Thailand en Maleisie. Van Agt onderlijnde nog eens het grote belang van de reis. "Het is onmogelijk om een notitieboekje mee te sjouwen om ter plekke or ders te noteren. Zo werken die zaken niet. Dit zijn goodwillrei- zen zoals andere landen die veel meer maken. Wij zijn van plan ook meer van dit soort reizen te gaan maken", aldus Van Agt. Tijdens de reis zijn belangrijke contacten afgelegd of verstevigd. Dit is van belang voor het be drijfsleven. De concurrentieposi tie ten opzichte van landen als Japan en Korea kan daardoor verbeteren meent de minister president. De aandacht van de vakministers in Maleisie en Thai land voor het Nederlandse be drijfsleven is vergroot. Volgens staatssecretaris Dik zullen enke- WEERRAPPORTEN d 1 1 i E c Amsterdam geheel bew. 4 0 De Bilt 7 2 0.1 Deelen 8 1 0 lalde geheel bew. 7 2 0 Eindhoven geheel bew. 6 2 0 Den Helder geheel bew. 6 3 0 Rotterdam 7 4 0.4 Twente geheel bew. 6 1 0 Zd.-Limburg geheel bew. 5 2 0 Aberdeen licht bew 7 2 3 Athene 16 9 0.9 Barcelona onbew. 17 10 0 geheel bew. 7 2 0 Bordeaux motregen 8 8 9 Brussel geheel bew. 6 1 0 Frankfort 8 •1 0 Genève 10 -1 0 Helsinki onbew. 4 -8 0 Innsbruck geheel bew. 8 2 1 Klagenfurt 8 1 0.2 Lissabon onbew. 22 11 Locarno half bew. 15 0 0 Londen 8 4 1 Luxemburg 4 -2 0 Madrid onbew. 7 0 Malaga onbew. 27 15 0 Maliorca geheel bew. 17 10 0.2 München 7 1 0 Nice onbew. 15 6 0 Oslo motregen 2 0 4 Parijs 9 3 0 Rome onbew. 15 6 0 Split onbew. 14 5 0 Stockholm geheel bew. 2 -1 0.1 Wenen half bew 8 1 0.1 zwaar bew 7 -1 0 Istanbul geheel bew. 7 3 0.1 Las Palmas zwaar bew. 16 Tel-Aviv 8 Tunis regenbui 14 7 17 DEN HAAG (GPD) - De Staat heeft nog in totaal f 15 miljard te vor deren aan achterstallige belas tingbetalingen. Volgens staatsse cretaris Kombrink (financiën) nam de achterstand alleen al vo rig jaar met circa fl,4 miljard toe. Er was al een achterstand van een kleine f 14 miljard. In het radioprogramma 'In de Rooie Haan' noemde Kombrink als voornaamste oorzaak van de achterstand de neiging van be lastingbetalers om steeds minder snel hun belastingschuld te beta len. Veel meer dan n het verle den worden er voorts bezwaar schriften ingediend, die tevens leiden tot vertraging in de beta ling van belastineen. Kombrink liet weten dat het minis terie actiever zal optreden bij het invorderen van achterstallige be dragen. Hij wil daarvoor extra personeel inzetten. Het aantrek ken hiervan vindt hij meer dan gerechtvaardigd, omdat het zich zelf terug zal verdienen. pakt met een kleinere PvdA, zei Meijer. De twee opiniepeilingen zijn door NIPO-Rooie Haan en Bureau La gendijk gedurende de eerste we ken van maart gehouden. De twee peilingen stemmen overeen in hun voorspelling van een forse nederlaag voor de PvdA en winst voor het CDA, De WD zou vol gens NIPO aanzienlijk winnen, terwijl D'66 weg zou glijden. La gendijk komt tot een kleine winst voor de liberalen en een grotere winst voor de Democra ten. Ie Nederlandse bedrijven wor den uitgenodigd om als enige of fertes uit te brengen voor bepaal de niet nader genoemde grote projecten. "Dat is altijd gunsti ger dan wanneer die bedrijven moeten inschrijven samen met tal van anderen", aldus Dik. Vol gens hem zullen vooral bedrijven in de sfeer van havenaanleg, bag geraars en aannemers van dit soort goodwillreizen vruchten kunnen plukken. De kritiek die de afgelopen dagen door sommigen is geuit op feit dat Van Agt kennerlijk bij voor keur het buitenland verkiest voor het doen van flinke politie ke uitspraken werd door hem bijzonder fel van de hand gewe zen. "Dat is gewoon geklets. We leven nu in een eeuw met zoveel telecommunicatiemiddelen dat het niets meer uitmaakt waar ik uitspraken doe". Over het vluchtelingenprobleem zei Van Agt tot zijn verbazing in de Nederlandse kranten te heb ben gelezen dat hij in Thailand gezegd zou hebben dat Neder land meer vluchtelingen gaat toelaten. "Dat is niet correct". DEN HAAG (ANP) - "Om de Aru baanse onafhankelijkheid in een Caribisch en Middenamerikaans gebied vol spanningen te berei ken en te handhaven zullen waarborgen moeten worden ge zocht bij de Verenigde Staten, Venezuela en Nederland". Dit heeft de voorzitter van het Aru baanse bestuursocollege, MEP- De staatssecretaris kondigde ook aan dat hij met de banken afge sproken heeft om een betere con trole toe te passen op spaarbrie- ven aan toonder. Deze zullen in het vervolg een nummer krijgen, zodat identificatie van de eige naar - in gevallen waarin zwart geld vermoed wordt - mogelijk wordt. Het nummer, dat geregi streerd zal zijn, maakt controle mogelijk op mensen die onder een valse naam spaarbrieven Resultaten (achtereenvolgens hui dig aantal zetels in Tweede Ka mer, resultaat NIPO - percentage en zetels - en percentage volgens Lagendijk). CDA: nu 48 zetels; NIPO: 31,6 pet., 50 zetels; Lagendijk: 33 pet.PvdA: nu 44 zetels, NIPO: 22 pet., 34 zetels; Lagendijk: 22,5 pet.WD: nu 26 zetels; NIPO 20,7 pet., 32 zetels; Lagendijk: 17,6 pet.D'66: nu 17 zetels; NIPO: 10,9 pet., 17 zetels; Lagendijk: 12 pet. De beide opinieonderzoekers zijn het erover eens dat klein links (PSP, CPN en PPR) zal winnen bij de Statenverkiezingen. Daar bij zal de PSP het sterkst voor uitgaan en mogelijk zelfs omge rekend vijf zetels (nu drie) beha len. Klein rechts blijft gelijk (La gendijk), of verliest licht (NIPO). Deze laatste voorspelt een terug gang voor het GPV D'66-minister Terlouw (economi sche zaken) liet zaterdag in een eerste reactie weten niet zwaar te tillen aan het door het NIPO voorspelde verlies voor zijn par ty. Hij zei dat D'66 in de week voor de verkiezingen zich altijd op een laagtepunt bevindt. In de laatste dagen komt er dan weer een opleving. Net als Meijer liet Terlouw weten dat de uitslag van de Statenver kiezingen geen gevolgen mag hebben voor de landelijke poli tiek. WD-fractieleider Wiegel daarentegen zag in de voorspel de uitslag een afkeuring van het beleid van het kabinet. Hij wees erop dat na landelijke verkiezin gen CDA en WD weer gezamen lijk over een meerderheid in het parlement zouden beschikken. Bureau Lagendijk heeft naast een onderzoek naar de politieke op vattingen ook onderzocht hoe groot de opkomst zal zijn op 26 maart. Het bureau schat dat het opkomstpercentage ongeveer 77 procent zal zijn. Daarvan is nu al 64 procent zeker van zijn of haar keuze, 10 procent twijfelt nog en 26 procent heeft nog geen voor keur. leider Betico Croes, gisteren in Den Haag verklaard bij de vie ring van de Aruba-dag 1982. Croes wees erop dat met de span ningsvelden El Salvador, Nicara gua en Cuba de garanties van Westerse landen onontbeerlijk zijn voor de handhaving van de veiligheid van het eilandgebied Aruba. "Aruba kan niet geïso- hebben gekocht. Het vorige kabinet had al een regi stratieplicht ingevoerd, waarbij kopers bij aankoop van een spaarbrief hun naam op moesten geven. Maar door het ontbreken van een identificatieplicht voor de banken, konden kwaadwilli gen door een valse naam toch nog hun zwarte geld op deze wij ze investeren. Kombrink wees er overigens op dat de maatregel niet voor niets was ingevoerd. SCHIPHOL - Het Nederlandse de tachement van de internationale Sinai-vredesmacht is nu com pleet in de woestijn aanwezig. Zaterdag vertrok de hoofdmacht van 78 man van Schiphol om de kwartiermakers achterna te rei zen naar het Egyptisch-Israëli- sche grensgebied. In totaal zijn 105 Nederlanders bij het Sinai-legertje betrokken: drie stafleden, 81 verbindings specialisten en 21 marechaus sees. Samen met meer dan 2000 militairen uit alle hoeken van de wereld, maar vooral Amerika nen, zullen ze een buffer vormen tussen Egypte en Israël nadat de Israëli's op 25 april het laatste stukje van de jaren geleden ver overde woestijn hebben terugge geven. De Nederlandse kwartiermakers, die twee weken geleden in de Si nai arriveerden, hebben het thuisfront positieve berichten gestuurd. Vooral over de accom modatie die in sneltreinvaart uit de grond wordt gestampt, zijn ze zeer tevreden. „De maaltijden UTRECHT (GPD) - Er wordt op dit moment in Nederland een be houdende politiek gevoerd, en geen progressieve. Ook de PvdA wordt daartoe gedwongen en verliest haar geloofwaardigheid als progressieve partij. Dat zei Frouke Stoeckart, voorzit ter van de Rooie Vrouwen in de PvdA, afgelopen zaterdag op een landelijke verkiezingsbijeen komst van de Rooie Vrouwen in Utrecht. Ze voegde eraan toe dat in deze tijd van economische moeilijkheden de bevoorrechten hun rechten zo goed verdedigen, dat iedereen houdt wat ze heb- leerd onafhankelijk worden om dat het dan overgeleverd is aan de krachten in dit gebied", aldus Croes. Hij zei er zeker van te zijn dat Nederland eieren voor zijn geld zal kiezen en Aruba niet op de geïsoleerde manier onafhan kelijk zal laten worden, omdat Suriname heeft getoond wat er dan met een maatschappij kan gebeuren. De aparte status van Aruba binnen het koninkrijk is volgens Croes niet haalbaar. "Het enige alterna tief voor onafhankelijkheid voor Aruba is de vrije geassocieerde staat, die gezien moet worden als overgangsfase van anderhalf twee jaar naar de onafhankelijk heid van het eiland", zei Croes. Volgens Croes moet deze over gangsfase zo spoedig mogelyk beginnen en wel met een ver sterkte decentralisatie van de be voegdheden van de centrale re gering in Willemstad naar de af zonderlijke eilanden. "In een dergelijke regeling moeten er sa menwerkingsverbanden komen van Aruba met Nederland en van Aruba met de andere eilanden van de Nederlandse Antillen". omdat de verkoop van deze spaarbrieven al fors was terugge lopen De bewindsman is voorts bezig met een onderzoek naar de mo gelijkheden om de zgn Cyprus- constructie te beeindigen. Hier onder wordt een belastingfacili- teit verstaan, die officieel alleen geldt voor werknemers die voor hun bedrijf in het Midden-Oos ten werken. Om te voorkomen dat zij twee keer belastingen moeten betalen, kan hun bedrijf een papieren dochteronderne ming oprichten, waarvan de zetel in Cyprus is gevestigd De staatssecretaris liet zaterdag voorts weten binnen een maand de Kamer een notitie te zullen zenden over de bestrijding van belastingfraude. Daarin zal hij ook een pakket van maatregelen aankondigen, waarbij de boetes fors verhoogd zullen worden. Ook zullen de administratieve ei sen voor bedrijven en particulie ren verscherpt worden. schijnen van grote klasse te zijn", aldus minister van defen sie Van Mierlo zaterdag bij het uitzwaaien van de 78 soldaten op Schiphol. In de woestijn zal het de eerste tijd nog improviseren geblazen zijn, doordat nog niet alle telefoon- en radioapparatuur aanwezig is die door de Nederlanders moet wor den bediend. Volgens majoor De Waart, een voorüchtingsofficier die alweer even terug was uit de Sinai, passen de met oranje ba retten getooide Hollanders zich gemakkelijk aan in het interna tionale gezelschap waaruit de vredesmacht is opgebouwd „Dat geeft ons al snel een bepaalde populariteit", zei De Waart zater dag op Schiphol. „Men heeft vooral veel waardering voor het improvisatietalent van de Neder landers". Volgens De Waart heeft het Nederlandse detachement veel profijt van onze ervaringen in de vredesmacht van de Ver enigde Naties die in Libanon opereert. Ook de uitvoerige in formatie over de situatie ter Kritiek Rooie Vrouwen op banenplan ben behalve de zwaksten: die verliezen. In een verklaring zeggen De Rooie Vrouwen blij te zijn met het werkgelegenheidsplan van de re gering, maar ze betreuren dat de emancipatiedoelstellingen niet Volgens Croes is de onhankelijk- heid van Aruba tussen Neder land en het eiland nog een moei lijke zaak. Hij trok wel uit de aan wezigheid van de Tweede Ka merleden Jabaay van de PvdA en Waltmans van de PPR de con clusie dat er een kentering in het denken van politici en bevolking in Nederland is opgetreden ten aanzien van de onafhankelijk heid van Aruba. Croes zei het te betreuren dat de commissie van zeven, onder leiding van oud premier Biesheuvel, die erkent dat Aruba "in beweging" is naar de onafhankelijkheid, ook meent dat de overige eilanden in een beweging moeten komen. "Want alleen in dat geval wil Nederland aan de eilanden van de Antillen optimale garanties geven op het gebied van de veiligheid van de eilanden", aldus Croes. Betico Croes zei dat het Arubaans plan voor een federatie met de ovenge eilanden door politieke onwil van politici van het groot ste eiland, Curacao, schipbreuk heeft geleden. plaatse die de Nederlanders ter voorbereiding hebben gekregen, geeft hun een voorsprong op de anderen, meent De Waart Dat neemt niet weg dat in de woes tijn nog het een en ander valt te leren. Zo hebben de kwartierma kers al ervaren dat je een auto daar niet in de schaduw van een acaciaboom moet parkeren. De scherpe stekels die de acacia ver liest perforeren de banden dui zendvoudig. Andere onverwach te gevaren die op de loer liggen in de Sinai zijn de witte schor pioen en een speciaal soort blad luis. Minister Van Mierlo hield de ver trekkende Sinaïgangers voor dat hun aanwezigheid in het grensgebied zal bijdragen aan het verwezenlijken van een alle somvattende vrede in het Mid den-Oosten. Hij noemde het van groot belang dat daar een einde komt aan het wapengekletter. „Je kunt wel een troon van bajo netten bouwen, maar daar kan je niet op zitten", citeerde hij een spreekwoord uit die omgeving. geintegreerd zijn opgenomen in hun plan. Als bezwaar brachten de vrouwen naar voren dat deel tijdarbeid in het plan als doel op zich wordt gezien en niet als tus senstap naar algemene arbeids tijdverkorting. De Rooie Vrou wen zijn fel voorstander van een vijf-urige werkdag. Daarnaast zyn de Rooie Vrouwen bezorgd dat alleen geregistreer de werklozen door het banen plan aan werk gehoipen zullen worden. Dat zou betekenen dat veel werkzoekende gehuwde vrouwen niet in aanmerking zul len komen. Schippers blij met plannen Van der Doef ROTTERDAM (ANP) - Staatsse cretaris Van der Doef (v. rk. r 8B waterstaat) wil voor de binnen vaart het zand- en grind vervoer over de schippersbeurs laten lo pen. Met deze overheidsregeling wil hy een eind maken aan de huidige (particuliere) bedrijfsre geling van de Organisatie van Grind- en Zandvervoer (OGZV). Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft dit zaterdag be kendgemaakt. Ook de vonge staatssecretaris, me vrouw Smit-Kroes, had de beursregeling willen invoeren. Een kamermeerderheid wilde echter dat zy de OGZV regeling een kans gaf. Dit heeft tot veel verzet geleid in kringen van par ticuliere binnenschippers, het geen vorig jaar augustus culumi- neerde tot blokkadeacties op Ne derlandse waterwegen. Staatssecretaris Van der Doef zegt van de huidige OGZV-regeling af te willen omdat hij vindt dat deze niet heeft gewerkt en omdat hy onder de huidige economische omstandigheden geen afzonder lijke regeling voor de zand- en gnndmarkt wil handhaven. De bedrijfsregeling leidt volgens hem niet tot een rechtvaardige verdeling van het beperkte la dingaanbod. Bovendien wentelt het de eigen overcapaciteit als het ware af op de algemene markt voor het beroepsvervoer, aldus de staatssecretaris in zyn beleidsvoornemen Woordvoerder Jan de Vries van de schippersbonden ONS'ASV, die met hun 1700 leden vong jaar achter de blokkade-acties ston den, zegt in een reactie byzonder gelukkig te zijn met de plannen van Van der Doef. Hij vindt het een verstandige regeling die heel wat onrust in de binnenscheep vaart kan wegnemen Het buiten het systeem van de evenredige vrachtverdeling laten van het zand en grind heeft jarenlang tot conflicten geleid die zowel de verladers als de schippers (finan ciële) schade heeft berokkend Heertje stapt naar rechter AMSTERDAM (ANP) - De eco noom prof. A. Heertje heeft een kort geding tegen de VARA aan gespannen omdat hy zich in eer en goede naam aangetast voelt door een uitzending van VARA's "Rooie Haan" op zaterdag 13 maart In dat radioprogramma is Heertjes nieuwste boek. "Werk loosheid, verwording en ver wachting", in een satirisch num mer tar sprake gebracht De eco noom laat in dit boek zijn licht schijnen over de economische crisis en bepleit als oplossing de instelling van een extra parle mentair kabinet Volgens Heertje is in het program ma echter de indruk gewekt als of hy "om de terugkeer van Hit- Ier vraagt", en de uitschakeling van de parlementaire democratie nastreeft. Betico Croes wil 'veilige' onafhankelijkheid ADVERTENTIE Pakketten aktie voor Polen Een wekelijkse stroom van het allernoodzakelijkste brengt ICS al vele maan den naar Polen. Help deze stroom op gang houden. Hulp blijft nodig! GilO INTERNATIONAAL A CHRISTELIJK #11# Cl I STEUNFONDS Postbus 300 3760 AH Soest t.n.v. ICS-Soest telefoon 02155-11344 ADVERTENTIE Ruzie en onderling wantrouwen hebben van het huidige kabinet een besluiteloze club gemaakt. Laat merken dat u van de politiek een duideli|ker beleid verwacht in het belang van ons land. Stem nu WD. Al is het voor de eerste keer in uw leven. 4 Word lid en bel vandaag m 070 614121 ot schri|« naar de VVD \J Antwoordnummer 1877. I jf 2500 WB Den Haag DEN HAAG (GPD) - De PvdA, in 1977 nog de grootste partij, zal bij de komende Staten verkiezingen opnieuw een fors verlies lijden. Dit resultaat hebben twee opinieonder zoekingen het afgelopen weekeinde onafhankelijk van elkaar voorspeld. Bij een slechte opkomst zou de PvdA zelfs door de WD als tweede party gepasseerd kunnen worden. De positie van het CDA lijkt sterker dan by voorgaande verkiezingen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7