Terugval SPD in Nedersaksen u 2324 252627 Saoedies beperken produktie Drie onderzoeken naar dood van IKON-medewerkers Techno-Beurs VAT'82 Absolute meerderheid CDU Bij machtsstrijd op Jordaanoever 1 dode Demonstraties rond inval in Afghanistan PAGWA6 fBuitenland maandag 22 maart i982 Kritiek op Nederlandse ambassadeur vanwege contacten met Salvadoriaanse autoriteiten (vervolg van pagina 1) SAN SALVADOR/DEN HAAG (GPD) - Naar de toedracht van de moord op de vier IKON-medewerkers in El Salvador worden nu drie on derzoeken ingesteld. Eén op last van de Nederlandse rege ring door de ambassadeur in Mexico, mr. J. C. P. baron Speyart van Woerden, één door de Amerikaanse ambas sade (voorlopige conclusie een bevestiging van de eerde re versie van de junta) en één dat de Salvardoriaanse presi dent Duarte hoogstpersoon lijk zal leiden, zoals hij zater dag zei. Dat was nodig om de achterdocht tegen de door het leger gegeven versie weg te nemen, aldus Duarte, die de pers uitnodigde met hem naar de plaats te gaan waar de Nederlanders zijn ver moord. Duarte verklaarde ook leger en politie te hebben gevraagd niet op journalisten te schie ten. De internationale pers in het land heeft inmiddels au to's en kleding van duidelijk zichtbare opschriften voor zien: „Journalist, niet schie ten". Het onderzoek van ambassa deur Van Woerden heeft in Nederland al kritiek gekre gen. Van Woerden laat zich in El Salvador door het leger be geleiden en dat. aldus de voorzitter van de Tweede-Ka mercommissie voor buiten landse zaken, mr. J. N. Schol ten, doet de vraag rijzen of hij wel de juiste informatie krijgt. Scholten, geïnter viewd door IKON-radio, meende dat de boerenbevol king, voorzover die iets weet, niet geneigd zal zijn de waar heid te vertellen wanneer mi litairen de ambassadeur be geleiden. Zwijgplicht De kamercommissie vergadert woensdag met minister Van der Stoel over de moord op de Nederlanders. Scholten vond het ook onjuist dat Van Woerden tegenover de pers verklaringen had afgelegd over zijn onderzoek. Hij meent dat Van der Stoel de ambassadeur zwijgplicht moet opleggen. De woordvoerder van buiten landse zaken reageerde ge prikkeld op deze kritiek: „Scholten is altijd voor open heid, en nu mag er ineens niets aan de pers worden ver teld". Dat Van Woerden zich IKON-journalist Hans van Gerven (links) en René de Bok van Elseviers Magazine na hun aankomst uit El Salvador op Schiphol: geen vuurgevecht maar moord. in verbinding had gesteld met de Salvadoraanse autori teiten en als eerste met presi dent Duarte ging prater., vond hij logisch. „Dat bete kent echter niet dat hij alleen afgaat op wat de autoriteiten vertellen. Hij praat ook met anderen. En het ligt voor de hand dat hij zich in dit land alleen kan laten vervoeren op een wijze die zijn veiligheid garandeert", aldus de woord voerder. Rouwdienst Ook familie en vrienden van Koos Koster en Joop Willem- sen hebben kritiek geuit op ambassadeur van Woerden. In een gisteren tijdens een rouwdienst in de Amster damse Mozes en Aaronkerk aan minister Van der Stoel overhandigde petitie stellen zij geen vertrouwen te heb ben in Van Woerden omdat hij zijn onderzoek in samen werking met de autoriteiten zou verrichten. „Hoe moeten wij vertrouwen hebben in een ambassadeur die al bij voorbaat zijn vertrouwen in een moordenaar uitspreekt", zeggen de briefschrijvers. In de petitie wordt de Neder landse regering gevraagd het verzet in El Salvador officieel te erkennen. „Dat is het enige geloofwaardige antwoord dat de regering op de gebeurte nissen kan geven", aldus de briefschrijvers. Bij de rouw dienst waren tussen de twee- en drieduizend mensen aan wezig. Relevant Ambassadeur Speyart van Woerden zelf verklaarde za terdag vertrouwen in te heb ben dat zijn onderzoek zo grondig als mogelijk kan zijn. Direct na zijn aankomst vrij dagavond had hij al gezegd de officiële versie van het ge beuren, gebaseerd op een rapport van het leger, „niet relevant" te vinden. „Mijn onderzoek zal wel relevante feiten aan het licht brengen", aldus Van Woerden. Giste ren, vóór hij met een legerhe- likopter vertrok naar de plaats waar de vier zijn ver moord, zei Van Woerden nog dat Duarte hem persoonlijk had getipt dat het leven van een Nederlandse journalist (kennelijk Jan Schmeitz) ge vaar liep. „Ik heb die journa list onmiddellijk het land uit kunnen helpen", aldus Van Woerden tegenover het NOS- journaal. Demonstraties In Hilversum en Den Haag is afgelopen weekeinde gede monstreerd naar aanleiding van de moord op de Neder landers. In Den Haag plant ten enkelen van naar schat ting vierhonderd demon stranten zaterdag een houten kruis voor de Amerikaanse ambassade. Een brief voor de ambassadeur werd niet aan genomen en werd toen maar in de brievenbus gestopt. Voor het gebouw werd een Amerikaanse vlag verbrand. De demonstratie was georga niseerd door de gezamenlijke Latijns-Amerikacomités. In Hilversum kwamen zaterdag 350 mensen, voornamelijk omroepmedewerkers en journalisten, bijeen uit pro test tegen de gebeurtenissen in El Salvador. Maurits Schmidt van de beroeps groep journalisten van Am nesty International, kondig de aan dat Amnesty inmid dels een grootscheeps onder zoek is begonnen naar de wa re doodstoedracht van de vier journalisten. Na een stil te van één minuut werd de manifestatie besloten met een demonstratieve mars naar het Hilversumse oor logsmonument. Enkele tien tallen demonstranten legden ter nagedachtenis aan de IKON-medewerkers bloe men neer bij dit momnu- ment. Premier Van Agt zei gisteren na zijn aankomst uit Thai land op het militaire vlieg veld Volkel dat het „diep gaande onderzoek dat wij in stellen naar wie schuldig is, de nodige consequenties kan hebben". Van Agt, die zei „verbijsterd" en „geschokt" te zijn, meende dat in een land „waar zulk een drama kan gebeuren, iets ernstig mis moet zijn". Bewijs Het ministerie van buitenland se zaken heeft aangekondigd op korte termijn een gesprek te zullen houden met IKON- journalist Hans van Gerven en Elsevier-redacteur René de Bok. Ook hun oordeel wil len wij laten meetellen, aldus de woordvoerder. De Bok en Van Gerven arri veerden gisteren uit El Salva dor op Schiphol. Er is geen sprake geweest van een veer tig minuten durend vuurge vecht tussen regerings- en guerrillatroepen, zo hadden beiden aan de hand van ge sprekken met boeren uit de omgeving vastgesteld. De Bok meende dat pogingen om de lijken onmiddellijk te begraven (waarvan een Ame rikaanse fotograaf getuige is geweest) het beste bewijs zijn dat de junta niet de waarheid heeft gesproken in zijn eerste verklaringen. (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - Bij de verkiezingen in de Westduitse deelstaat Nedersaksen heeft de regerende CDU de absolute meerderheid behaald. De partij van minister-president Ernst Albrecht kreeg 50,6 procent van de uitgebrachte stemmen, 1,9 procent meer dan vier jaar gele den. De SPD is de grote verliezer. De grootste regeringspartij in Bonn verloor niet minder dan 5,8 procent en bereikte slechts ruim 36 procent, waarmee, na de al evenzeer catastrofaal verlopen gemeenteraadsverkiezingen in de deelstaat Sleeswijk-Holstein, weer is aangetoond dat de partij van bondskanselier Helmut Schmidt en voorzitter Willy Brandt in een zeer diep dal verkeert. De liberale FDP in Nedersaksen slaagde er. na een afwezigheid van vier jaar, weer in in het deel staatparlement te komen. Zij kreeg 5,9 procent tegen 4,2 bij de vorige verkiezingen. Destijds was dat vanwege de kiesdrempel van 5 procent te weinig om door te dringen tot de Landdag. De milieupartij „Groenen" boekte een opmerkelijke winst en is nu met 6.8 procent groter dan de FDP. Het heeft er meer dan de schijn van dat de Groenen zich daadwerkelijk hebben ontwik keld tot de vierde politieke kracht in het sinds de oprichting van de Bondsrepubliek Duits land in 1949 door drie politieke groeperingen (CDU-CSU, SPD en FDP) beheerste land. Behalve in het parlement van Nedersak sen zijn de Groenen namelijk ook vertegenwoordigd in de deelstaatparlementen van Bre men, Baden-Wurttemberg en Berlijn. En er wordt dan ook van uit gegaan dat de Groenen bij de volgende Bondsdagverkiezingen geen moeite meer zullen hebben over de kiesdrempel te komen. Éen zetel (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Israël en de PLO vechten een gewelddadige machtsstrijd uit op de westelijke Jordaanoever. Het afgelopen weekeinde zijn bij demonstraties op de gehele Westoever een dode en tien gewonden ge vallen. De dode en zeven gewonden vielen aan Palestijnse kant twee Israëlische soldaten werden door stenen getroffen. De strijd begon toen minister van defensie Sharon donderdag burge meester Tauwil en de gemeenteraad van El Bire afzette. De overige pro-PLO-gezinde burgemeesters van de Westoever kondigden daarop een algemene staking af van drie dagen. Het Israëlische leger probeer de tevergeefs de staking te breken. In vrijwel alle steden op de Westoe ver werden zowel vrijdag als zaterdag en gisteren Israëlische soldaten geconfronteerd met jeugdige demonstranten. Er werd met stenen ge gooid, er werden barricades opgeworpen en er werden banden in brand gestoken. De Israëli's joegen de demonstraties met traangas uiteen en schoten ook op enkele plaatsen op de menigte in. Daarbij werd in El Bire zaterdag morgen een 17-jarige jongen gedood. Op verschillende plaatsen is een uitgaansverbod van kracht. De steden El Bire, Nablus en Ramalla zijn verder met een reisverbod over de bruggen naar Jordanië gestraft. Zowel op de Westoever als in Jorda nië wordt gevreesd dat Israël erop uit is de bruggen over de Jordaan voorgoed te sluiten, en daarmee de Westoever compleet te isoleren van de Arabische wereld. De Jordaanbruggen zijn sinds 1967 de enige ver binding tussen de bezette gebieden en de Arabische landen. De burgemeesters staan voor een moeilijk dilemma. Zij weigeren samen te werken met de vertegenwoordiger van het civiele bestuur prof. Mil- son, omdat zij daarin een voorbereiding zien van autonomie in de stijl van Begin. Zonder samenwerking met Milson komen zij echter in fi nanciële moeilijkheden, omdat zij Milson hun begroting moeten voor leggen. Aan de andere kant zou aftreden Sharon alleen maar in de kaart spelen. Burgemeester Khalaf van Ramalla kondigde gisteren aan dat hy desal niettemin zou aftreden, maar na ruggespraak met zijn collega's kwam hij daarop terug. Het is burgemeester Shaqa van Nablus die de toon aangeeft. En volgens Shaqa is een demonstratief en collectief ontslag voorlopig van de baan. De Israëlische regering heeft gisteren het optreden van het leger in de bezette gebieden goedgekeurd. Premier Begin prees het optreden van het leger. Opperbevelhebber Eitan zei dat de maatregelen die het leger genomen heeft ter handhaving van rust en orde 'minimaal' en niet 'ma ximaal' zijn. Voor Nedersaksen zelf verandert er door de verkiezingsuitslag van gisteren niet veel. Tegenstrijdig genoeg moet de CDU ondanks winst in de toekomst met minder zetels regeren dan in de afgelo pen vier jaar. Dat komt doordat FDP en Groenen toen niet boven de 5 procent kwamen en hun kie zers als het ware werden opge deeld tussen de CDU en de SPD. Minister-president Albrecht heeft nu maar één zetel meerderheid, tegen vijf in de afgelopen rege ringsperiode. Daar staat tegen over dat SPD, FDP en Groenen nauwelijks in staat moeten wor den geacht een voortdurend eensgezinde oppositie te vor- Het resultaat van de verkiezingen in Nedersaksen is, wat de SPD betreft, zeker voor een deel te verklaren door het aangeslagen beeld van de SPD-FDP-bondsre- gering in Bonn. Onderzoek heeft weliswaar aangetoond dat onge veer de helft van de kiezers zich bij de stemming heeft laten lei den door specifieke belangen in Nedersaksen, maar dat neemt niet weg dat het met name voor de SPD zo treurige resultaat con sequenties voor de hele Bondsre publiek zal hebben. Er worden immers nog drie deelstaatverkie zingen in dit jaar gehouden: in Hamburg, Hessen en Beieren. "Ongekende neder laag" Dat alle leidende sociaal-democra tische politici, onder wie de SPD-voorzitter in Nedersaksen, Raven, en vooral de SPD-voor zitter in Bonn, Willy Brandt, te recht hebben toegegeven dat sprake was van een „ongekende nederlaag" (het slechtste resul taat sinds bijna dertig jaar), bete kent ook dat zij meer dan be zorgd zijn voor de toekomst van de regering Schmidt-Genscher in Bonn. De CDU-minister-presi- dent van Nedersaksen, Albrecht, en de CDU-voorzitter en opposi tieleider in Bonn, Helmut Kohl, zeiden niet voor niets dat het ein de van de sociaal-liberale coalitie in de Bondsrepubliek nabij is. Albrecht: „Die coalitie is in feite dood". NEW DELHI (UPI/AFP/AP) - Ongeveer 200.000 anti-Ameri kaanse betogers hebben vol gens radio Kaboel voor de Amerikaanse ambassade in de Afghaanse hoofdstad de "Dag voor Afghanistan" van president Reagan veroor deeld. Het door de regering gecontroleerde radiostation veroordeelde gisteren tevens het "Amerikaanse imperialis me, het Chinese chauvinisme en het Pakistaanse militaris- De demonstranten beschuldig den Washington er volgens radio Kaboel van komplotten te smeden en steun te verle nen aan terroristen en contra revolutionairen. De demon stratie was een protest tegen de Verenigde Staten en ver scheidene Westeuropese lan den die gisteren, de dag van het Afghaanse nieuwjaar (het islamitische nieuwjaar), uit riepen tot Afghanistan-dag. In de Indiase hoofdstad New- Delhi demonstreerden giste ren ongeveer 500 Afghanen bij de Sowjet-ambassade (zie foto). Zij verbranden een Sowjet-Russische vlag, luis terden naar toespraken en riepen "weg met Brezjnjev". Er ontstond bij de Sowjet- ambassade echter onenig heid tussen de aanhangers van het islamitisch-funda- mentalistische verzet en de monstranten die een meer westerse socialistische rich ting wilden in het verzet te gen de aanwezigheid van Sowjet-troepen in Afghanis tan. China heeft zaterdag de Russi sche bezetting van Afghanis tan veroordeeld, de Sowjets beschuldigd van het aanrich ten van "een bloedbad" al daar en geëist dat de "nieuwe tsaren" al hun soldaten uit dit land terugtrekken. In verscheidene plaasen in de Verenigde Staten zijn giste ren in het kader van de "Dag voor Afghanistan" eveneens demonstraties gehouden. VS-minister verlaat Europa met lege handen BRUSSEL (Reuter/UPI) - De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken James Buckley heeft zaterdag in Brus sel zijn bezoek aan vijf Westeuro pese landen afgesloten. Zijn mis sie was bedoeld om steun te krij gen voor het Amerikaanse stre ven naar kredietbeperkingen ten opzichte van het Sowjet-blok na de afkondiging van de staat van beleg in Polen. Volgens diplomaten kreeg Buckley tijdens zijn besprekin gen in Bonn, Parijs, Londen, Ro me en Brussel een aandachtig gehoor maar bleven concrete re sultaten uit. Vóór zijn vertrek uit Brussel ont moette hij de Belgische minister van buitenlandse zaken, Leo Tin- demans, die ook voorzitter van de EG-ministerraad is. Een woordvoerder van het ministerie zei dat het overleg hartelijk en technisch was. Hij wilde geen verder commentaar kwijt dan dat was besproken over de hele reeks van economische betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en het westen. Rechts wint verkiezingen in Frankrijk (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - De tweede ronde van de Franse kantonale verkiezingen is uitgelopen op een ferme streep door de rekening van president Mitterrand en premier Mauroy. De beide oppositiepartijen UDF en RPR hebben 267 zetels ge wonnen, waarmee de tendens van vorige week zich voortzette. De socialisten verloren zeven ze tels, de communisten 45 zetels en de kleine groep van linksradica len 27 zetels. In deze nieuwe op stelling heeft de oppositie er ne gen departementen bij en bezit ze de meerderheid in 60 procent van de kantons. De regionale raden die na deze ver kiezingen worden geformeerd, worden voorgezeten door een president, die aanstaande woens dag door de gisteren gekozenen op zijn beurt wordt gekozen. De socialistisch-communistische re gering heeft door middel van de decentralisatiewetten van minis ter van binnenlandse zaken De- ferre deze regionale raden nieuw leven ingeblazen. Ze zullen voor taan - en met name hun presiden ten - aanzienlijk meer macht be zitten dan vroeger. Ook heeft de huidige regering een aantal grenzen van kantonale kiesdistricten verlegd en andere districten opgedeeld, waardoor voornamelijk dichtbevolkte slaapsteden een "eigen inbreng kregen. Vooral deze manoeuvre had het huidige bewind, naar men verwachtte, stemmenwinst moeten opleveren. Dat de nieu we macht van de regionale ra den, nóch de herverdeling van de kantongrenzen de huidige rege ringspartijen enige winst heeft opgeleverd, betekent een extra nederlaag voor het zittende be wind. De uitslag betekent echter wel een motie van wantrouwen voor het tot nu toe door de regering ge voerde beleid, dat in het teken stond van de „verandering". Het kan consequenties hebben voor de positie van premier Mauroy en het zal de bewindslieden ver plichten tot herziening van het gevolgde drastische beleid over te gaan. Reactie op daling olieprijzen WENEN (Reuter) - Saoedi-Arabië heeft besloten vanaf april nog maar zeven miljoen vaten olie per dag te produceren tegen 7,5 miljoen deze maand. Minister van olie Achmed Zaki Jamani heeft dit zaterdag meegedeeld in Wenen, waar een vergadering van de OPEC (Organisatie voor Olie-exporterende Landen) aan de gang was over de daling van de olieprijzen als gevolg van het overschot op de wereldmarkt. Jamani zei dat zijn land de produk tie desnoods nog verder zal ver minderen als dat nodig blijkt om de prijzen te stabiliseren. Vrijdag besloten de ministers de totale produktie van de dertien OPEC- landen tot maximaal achttien miljoen vaten per dag te beper ken. Door het Saoedische besluit wordt dat nu 17,5 miljoen vaten per dag. Een verlaging van de basisprijs van olie van standaardkwaliteit uit de OPEC, nu 34 dollar per vat van 159 liter, komt er niet. Vol gens Jamani is dat niet in het be lang van de olieverbruikende landen maar alleen in dat van de internationale oliemaatschappij en, die hun kleine concurrenten kwijt zouden raken doordat die aan de waardevermindering van hun olievoorraden failliet zou den gaan. De voorzitter van de OPEC, minis ter van olie Mana Said Al-Oteiba van de Verenigde Arabische Emiraten, heeft gezegd dat de OPEC haar produktie verder zal beperken als de prijzen blijven dalen. Voorlopig geldt het maxi mum van 17,5 miljoen vaten per dag tot de volgende ministerver gadering van de organisatie. Die is op 28 mei in de hoofdstad van Equador, Quito. Het akkoord treedt 1 april in werking. Oteiba sprak de hoop uit dat de in ternationale oliemaatschappijen er mee op zullen houden op hun voorwaarden in te teren. Hij noemde dat een campagne tegen de OPEC en haar prijsstructuur. Ik hoop dat ze met ons willen sa menwerken in het belang van de hele wereld, omdat we ervoor verantwoordelijk zijn dat de olie prijzen op een redelijk peil blij ven, aldus de minister. Hij zei dat zijn land, de Verenigde Arabische Emiraten, bereid is de produktie drastisch te beperken als de prijzen blijven dalen. "Ik ben zelfs bereid de produktie te staken", zo verklaarde hij. ADVERTENTIE machines en gereedschappen voor metaalbewerking, lastech niek. verbindingstechnieken van metalen e.d. BERNHARD-EN MARIJKEHAL Ma. 22 t/m wo 24/3 van 10 00 -18 00- Do 25/3 van 10 00 - 21 00 Vr 26/3 van 10 00 -18 OO Za. 27/310 00 -16 00 vakbeurs algemene toelevering Dagelijks van 10.00 -18 00 Do 25/3 van 10.00 - 21 00 Za 27/3 van 10 00 16 00. JULIANA- EN MERWEDEHAL

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6