actief in I vrije tijd 3 Rechtswinkel pleit voor onafhankelijke hulp bij belastingen C "Filmhuis kan in Gulden Vlies Homo-festival 'Roze Lente' in Waaggebouw volmacht 24 maart: Provinciale Staten verkiezingen MAANDAG 22 MAART 1982 Leiden i één van de bovenste (opgeknapte) etages is de toren van het stadhuis zichtbaar. Krakers: bewoonbaar maken bovenste etages niet duur LEIDEN De bewoners van "Het 'Gulden Vlies' aan de Breestraat 125 wonen niet alleen recht te genover het stadhuis. Ook hun ideeën staan recht tegenover wat het overgrote deel van 'het stad huis' tot nu toe wil. Vanavond beslist de gemeenteraad in het stadhuis wat er met het voormalige hotel "Het Gulden Vlies" moet gebeuren. De bewo ners van het pand dringen aan op uitstel van de beslissing. Woordvoerders van VVD, CDA, D'66 en PvdA hebben gekozen voor restauratie tot kantoorruim te. Alleen de PPR. PSP, CPN (sa men goed voor slechts vier ze tels) willen dat er woonruimte komt. Het CDA heeft moeite met de manier waarop het geld voor een kantoor bij elkaar wordt ge schraapt, maar de meerderheid in de raad (WD. PvdA en D'66) lijkt zonder meer akkoord te gaan met een kantoor van 1.8 miljoen. De huurprijs wordt na restauratie dermate hoog voor particulieren dat alleen de ge meente er zelf in terecht kan. De politieke partijen zouden er bij voorbeeld fractieruimtes kunnen krijgen. De bewoners van het Gulden Vlies (het pand is anderhalve maand geleden gekraakt) hebben de raadsleden gevraagd om zoveel geld niet te "verspillen" aan een kantoor. De benedenruimte ach ten zij uitstekend geschikt voor een filmhuis en de bovenruimtes zijn "ideaal" voor woongroepen. De bewoners vragen de gemeen teraad hen tijd te gunnen om met deskundigen een uitgewerkt plan met een prijskaartje eraan te maken voor het Gulden Vlies. Op het prijskaartje zal geen 1.8 mil joen gulden staan. Om het pand op te knappen voor de woon groep van zeven mensen die er nu zit, is voorlopig een bedrag genoemd van 2000 gulden door architect Ter Veer. woonruimte in het Galden Vlies nog meer zou kosten dan 18 mil joen gulden. "Gelul" vinden de bewoners, een stopwoord van Tesselaar gebruikend. 'Tesse- laar denkt bij woonruimte aan Van Dam-eenheden. Dan kom je inderdaad ontzettend duur uit Elke eenheid moet dan een eigen douche, toilet en keuken heb ben. Maar wij zitten hier in een oud hotel met alles erop en er aan; twee grote keukens en ver schillende toiletgroepen. Als de gemeente werkelijk aan woon groepen ruimte wil bieden, dan Ügt hier een enorme kans voor het oprapen. Met eenvoudige aanpassingen, zelfwerkzaamheid en hulp van bevriende bouwvak kers komen wy een heel eind met weinig geld". Een filmhuis op de begane grond van Het Gulden Vlies kost ook geen bergen geld. betogen de be woners. "Bouwkundige ingre pen zijn er niet voor nodig". In samenwerking met de filmhuis- groep van het Leids Vrijetijds Centrum hebben de bewoners hun plan getrokken. Het film huis dat nu onder de vleugels van het LVC zit, zou beter uit dit jongerencentrum kunnen ver trekken. naar Het Gulden Vlies. Nu bereikt het filmhuis slechts een beperkt (jongeren-)publiek en moet zijn programma noodge dwongen afstemmen op dit pu bliek. "Een zelfstandig filmhuis in Het Gulden Vlies staat open voor een algemeen publiek en kan een be langrijke stimulerende functie vervullen binnen het gemeente lijke cultuurbeleid", schrijven de bewoners aan de gemeenteraad. Een filmhuis in Het Gulden Vlies zou per voorstelling ongeveer 150 mensen kunnen ontvangen. Als de gemeenteraad vanavond voor het prijzige kantoor kiest en dus de mogelijkheden tot film huis cn woonruimte met wil la ten onderzoeken, dan zullen de bewoners "met zonder meer" het pand verlaten. leiden Zaterdag op Stadhuisplein LEIDEN - De afdeling belastingen van de Leidse rechtswinkel heeft zaterdag op het Stadhuisplein opnieuw gepleit voor gratis en onafhankelijke belastinghulp. Met sandwichborden maakten de rechtswinkeliers duidelijk dat de overheid geld beschikbaar moet stellen voor een belasting deskundige op het Buro voor Rechtshulp. "Het is immers ook de overheid die de mensen de moeilijke aangifte-formulieren geeft". De rechtswinkel vindt het een fou te zaak dat de lage inkomens groepen voor belastingproble men voornamelijk afhankelijk zijn van vrijwilligers bij de rechtswinkels. Als deze vrijwil ligers er mee kappen, kunnen de mensen met lage inkomens ner gens meer terecht". Men 'kan' weliswaar een belastingconsu lent inschakelen, maar de hulp van zo'n consulent kost al snel honderd gulden. "En dat is niet voor iedereen weggelegd", stelt de rechtswinkel vast. Sinds kort bieden de belastingkan toren in de helft van het land (on der andere in Leiden) ook gratis hulp. Maar de rechtswinkel vindt dat de hulp bij het invullen van belastingformulieren niet bij de zelfde instantie moet liggen die de formulieren ook controleert. De hulpverlener moet volledig partij kunnen kiezen voor de be lastingplichtige. De belastingambtenaar heeft twee hoeden op. Het gevaar is aldus volgens de rechtswinkel niet denkbeeldig dat geld blijft han gen bij de belastingen waarop de belastingplichtigen eigenlijk recht hebben. "Het is niet on waarschijnlijk dat de belasting ambtenaren niet voldoende doorvragen over mogelijke af trekposten. Vooral bij bejaarden en buitenlandse werknemers is het zoeken van aftrekposten vaak een kwestie van doorvra gen". De rechtswinkel merkt op dat hulp door de belastingdienst juist voor diezelfde dienst een voor deel is. Het is efficiënt: de voor gekookte aangifte kan zó de computer in. Voor de belasting plichtige kan het echter een na deel zijn. De rechtswinkel ver wacht minder bezwaarschriften of verzoeken om kwijtschelding van belastingen. "En van een ambtenaar kun je moeilijk ver wachten dat deze een bezwaar schrift opstelt tegen de aanslag die zijn collega heeft vastge steld", vindt de rechtswinkel. Dat zou dus ook op de bureaus voor rechtshulp moeten gebeu ren, zoals het nu overigens bij de rechtswinkel gebeurt. Het is een valse voorstelling van zaken, meent de rechtswinkel, als staatssecretaris Kombrink (fi nanciën) het wil doen voorko men alsof mensen nu kunnen kiezen tussen gratis hulp op het belastingkantoor of bij de rechts winkel. Mensen met lage inko mens kunnen slechts bij rechts winkels in Leiden, Rotterdam, Tilburg en Amsterdam terecht LEIDEN - De Kerkpleinbrug is vanochtend voor alle verkeer af gesloten. Dat betekent dat de doorgaande route Ir. Driessen- straat-Oosterkerkstraat voorlo pig niet kan worden gebruikt. De brug over de Herengracht (nabij Make Up VJV Troef begint een cursus ge zichtsverzorging en make up voor vrouwen. De cursus wordt gegeven door een schoonheidsspecialiste en voor inlichtingen en aanmel dingen kan men zich aanmel den onder tel. nummer 130494. De cursus begint 20 april en duurt tien weken. Koken Ook bij Troef wordt vanaf dins dag (om half zes) een kook cursus gehouden. "Voor wei nig geld toch een lekker ge zonde maaltijd", zo luidt het credo. De curus is bedoeld voor zelfstandig wonende jongeren. De duur is twaalf weken. Belangstellenden moeten zich wel even opgeven (tel. 130494). het gewestelijk arbeidsbureau) wordt gesloopt en vervangen door een nieuwe en bredere ver binding. De huidige Kerkplein- brug is vijf meter breed, de nieu we brug, die in dezelfde vorm zal worden gebouwd, wordt twaalf D'66 D'66 houdt vanavond een ver kiezingsmanifestatie in In den Bierdeghel II. het voor malige Parlement aan de Nieuwe Rijn. Gasten zijn de landelijk partijvoorzitter Jan van Berkom en twee sta tenleden die ook weer kandi daat staan voor de woensdag te kiezen provinciale staten. Zoeterwoudenaar Ton Smits, die zal spreken over verkeer en milieu, en speciaal over rijksweg 11. alsmede Oegst- geestenaar Hans Wessel die het onder meer zal hebben over de polderlasten in de Leidse Merenwijk. De mani festatie begint om half negen. Langegracht Ambtenaren van de gemeente hebben een plan gemaakt meter breed. De werkzaamheden zullen een jaar duren; bussen en auto's kunnen de Oosterkerk straat in deze periode niet via de Ir. Driessenstraat (en omge keerd) bereiken. voor een herindeling van de Langegracht tussen Korte Mare en Klokpoort. Dat plan wordt dinsdagavond bespro ken met omwonenden. De in formatiebijeenkomst wordt gehouden in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare en begint om acht uur. LEIDEN - De Leidse Werkgroep Homosexualiteit/COC begint vandaag met een cultureel en in formatief "Roze Lente" festival in het Waaggebouw aan de Aal markt. Met dit festival dat tot vrijdag duurt wil de werkgroep het the ma homosexualiteit op tal van manieren onder de aandacht van het Leidse publiek brengen Zo staat vanavond (aanvang 20 00 uur) de vrouwelijke homosexua liteit centraal en speelt toneel groep Passaat "De ondergang van zuster George", geschreven door Frank Marcus Daarna een optreden van het Leidse salonor kest "Pierrette". Morgen is er een discussie- en fo rumavond over standpunten van politieke partijen ten aanzien van homosexualiteit. Als belang rijkste discussiepunten zullen naar voren komen: Wil men voorlichting over homosexuali teit stimuleren en op welke ma nier kan dit gebeuren?; Hoe kan de positie van de homosexuele leerlingen en leerkrachten wor den verbeterd?; Wil men roldoor- bekend onderwijs bevorderen? Hierbij valt te denken aan het doorbreken van man-vrouw rol patronen en hcterosexualiteit als maatschappelijke norm. In het forum zitten Gys Kettelaar (homogroep PPR), Hennctte van Dongen (gemeenteraadscommis sie onderwijs), Jos van der Put ten (homogroep PSP), mevrouw Kort van Hemel (homogroep CDA), WD-wcthouder Schoute (maatschappelijke aangelegen heden en volksgezondheid), Jou- te Venhuizen (homogroep ABOP), René Egberink (homo groep PvdA). Woensdag en donderdag staan de optredens van theatergroep "Tante Trouth" met het stuk "Wat niet mag" en van de thea ter/muziekgroep "De softies" op het programma Dit laatste is een kritisch stuk over homo- en hote- rosexualiti it met muziek, mime en theater. Vragen over Vlietschans LEIDEN - Raadslid Jos van der Putten (PSP) heeft vragen ge steld over het niet toelaten van voorlichters van de Leidse Werk groep Homosexualiteit door di rectie en bestuur van de Christe lijke Scholengemeenschap de Vlietschans. Hy vraagt of het college van B en W met hem de mening deelt dat directie en bestuur van De Vliet schans de verdenking op zich la den van discriminatie En of zy de houding van directie en be stuur ook zo buitengewoon be tuttelend vinden ten opzichte van de leerlingen in het alge meen en daarnaast kwetsend ten opzichte van homosexuele leer lingen.? Naar aanleiding van eerdere ant woorden van Ben W, waann het college 'met enige lokale trots' meldde dat het standpunt van de Landelijke Besturenraad Prot- stants Christelijk Onderwijs over de anti discnminaticwet niet beschouwd kon worden 'als ook maar enigermate representa tief voor de de scholen in Lei den, vraagt van der Putten of de houding van de Vlietschans hier niet haaks op staat? Indonesië De bioloog Nooteboom, werk zaam bij het Rijksherbarium, geeft morgenatxmd een lezing met dia's over het bosbeheer in Indonesië. Dat is een van de lezingen utt een serie, die de Indonesië Werkgroep Lei den tn het Museum van Vol kenkunde (Steenstraat) houdt. Aan- vang acht uur. Kinderfilms Een reeks tekenfilms en een film uit de jeugdserie 'de Chiffy kids' staan woensdagmiddag op het programma bij K&O, Oude Vest 43 De Chiffy kids zijn een groep kinderen die voortdurend mensen de hel pende hand willen bieden, meestal met averechts resul taat De filmmiddag begint om half drie. Vechtpartij om woning in Hansenstraat Automobilist maakt brokken LEIDEN - Een 18-jarige Leidenaar, die onder invloed reed, heeft van nacht op de Zijlbrug een botsing veroorzaakt. Daarna reed hij in de Surinamestraat ook nog tegen twee geparkeerde wagens aan. Het ongeluk op de Zijlbrug onstond doordat de Leidenaar het ploseling in zijn hoofd kreeg om te draaien. De achterligger, een 25-jarige Lei derdorper, zag geen kans meer om uit te wijken en botste tegen de wagen van de 18-jarige. Laatst genoemde stopte echter niet, maar reed door. Pas in de Suriname straat kwam hij tot stistand; tegen twee geparkeerde auto's. Naar het ziekenhuis hoefde niemand te worden vervoerd; alle auto's waren wel flink vernield. Belastingplichtigen werden zaterdag in een dubbeldekker op het Stadhuisplein geholpen. bij het Bureau voor Rechtshulp in Groningen. De Leidse rechtswinkel aan het Noordeinde 2A helpt jaarlijks 1300 mensen met het invullen van belastingformulieren en het voeren van beroepsprocedures bijvoorbeeld tegen een te hoge aanslag. De tien medewerkers van de afdeling belastingen van de rechtswinkel kunnen het werk nauwelijks bijbenen. Tot eind volgende maand zit de rechtswinkel vol met afspraken. Zaterdag hielp de rechtswinkel belastingplichtigen volgens af spraak in een dubbeldekkerbus op het Stadhuisplein. De rechtswinkel houdt 21 mei een congres aan de Leidse universi teit om de discussie over de gra tis belastinghulp te stimuleren. Onder, andere staatssecretaris Kombrink, voorzitter Nobel van de Nederlandse Orde van Belas ting-adviseurs en Contijn van Marie van de Stichting De Om budsman voeren op het congres het woord. LEIDEN - In de Hansenstraat is zaterdagavond een vechtpartij uitgebroken tussen een 51-jari ge Leidenaar en een drietal men sen die zijn woning een tydje ge leden van hem hadden gehuurd. Beide partijen namen hun aan hang mee op het strijdtoneel. Een paar weken geleden verhuur de de man zijn woning aan twee meisjes en een jongen omdat hij bij z'n vriendin ging wonen. Vo rige week echter werd hij weer aangetroffen in zijn woning aan de Hansenstraat. Hij wilde weer terugkomen, meldde hij het drie tal, die terstond de politie inscha kelde. Agenten konden de zaak voorlopig weer in der minne schikken Zaterdagavond omstreeks half tien kwam de eigenaar weer terug; ditmaal vergezeld van z'n zoon. Over de drempel kwam hij ech ter niet, want zijn huurders had den een ongeveer twaalf man sterke ploeg gefgrmeerd, die en kele rake klappen uitdeelde. Ruim een uur later kwam de 51 -ja rige Leidenaar weer terug. Niet alleen met z'n zoon, ook hy had een aantal mensen opgetrom meld om hem terzijde te staan. Het resultaat was een vechtpartij waar de politie aan te pas moest komen. Op het bureau diende het drietal een klacht in tegen de man wegens huisvredebreuk. Beide partijen hebben aangifte gedaan van mishandeling. Woensdag 24 maart kunt U, tussen 8.00 en 19.00 uur uw stem uitbrengen voor het bestuur van de provincie Zuid- Holland. Op de oproepingskaart die U thuisgezonden kreeg staat ver meld waar uw stemburo zich bevindt. Als U Uw oproepings kaart kwijt bent, kunt U met een identiteitsbewijs (b.v. pas poort) toch in Uw stemburo terecht. Ook Uw stem bepaalt hoe sterk de verschillende partijen de komende vier jaar in Provinciale Staten zullen zijn. Provinciale Staten hebben een belangrijke invloed op de toekomst van Zuid-Holland: het belang van de stadsvernieu wing, van natuurbescherming, van aanleg van autowegen en/of fietspaden, planning van bedrijfsterreinen, enz. Bovendien werkt de uitslag van de statenverkiezingen door in de politieke verhoudingen van de Eerste Kamer. Laat dus de keuze niet aan anderen. Laat Uw stem niet verloren gaan. Bent U echt verhinderd te stem men, dan kunt U met een handte kening op Uw oproepingskaart een andere kiezer die is ingeschreven bij hetzelfde stembureau machtigen in Uw plaats te stemmen. Elke kiezer mag tegelijk met zijn eigen stem ten hoogste twee vol- machtstemmen uitbrengen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3