P/Leiden ook morele winnaar Zure" nederlaag (3-4) voor nerveus DIOK C "Altijd uit op herrie" !De Spartaan stelt orde |op zaken... 3- Aartsrivaal Den Bosch in verlenging verslagen: 92-83. Fansvan Den Bosch houden huis ViAANDAG 22 MAART 1982 BREDA - Na een jaar onderbre- king is de trofee die behoort bij IJ? de verovering van de nationale clubtitel gewichtheffen weer te- rug op de plaats waar die hoort: bij LKV De Spartaan in Leiden. De Sleutelstadbewoners, die het laatste decennium het patent hadden op het kampioenschap I!* in de 'zwaarste' tak van sport, IJS herstelden gisteren in Breda een traditie. Een foutje, een misrekening heette het vorig jaar te zijn toen Atlas :;S Nijmegen een plotseling einde lil maakte aan de achtjarige hege- monie van LKV De Spartaan. Gedesillusioneerd keerden de bewoners van de Groenesteeg destijds met lege handen terug IS* op het fraai verbouwde honk. Belust op wraak werd vervol- gens een weg uitgestippeld die zou moeten leiden tot herovering IIZ van de bokaal die eigelijk niet uit IJ* de rijke prijzenkast weg te den- ken is. Het sleutelwoord van trai- ner/coach Dirk van 't Riet heette: IJS veijonging. Volop toegestroomd de laatste ja- ren moest jong talent de oude garde (Zwagers, Sanders, Hols- ;;j wilder,Ten Brinke, Marijt, Zwart) gaan vervangen, alleen "2 veelvoudig nationaal kampioen 'li Herman Filippo zou als routinier nog het voorbeeld geven. Voor de opengevallen plaatsen kwa- men nationale jeugdkampioenen als Dio Deegenaars, Jan Klui- ::t vers, Len Zwaan en de broers li* Vein der Putten aanstormen. Teveel risico tegelijk nemen leek gisteren evenwel nog geen goede IJS zaak en daarom trok Dirk van 't Riet zelf voor deze speciale gele- genheid in Breda toch maar het trainingspak uit. Om voor 'vas- lis tigheid' te zorgen. Met zijn zes ItS goede beurten droeg Van 't Riet een belangrijk steentje bij aan de klap die LKV De Spartaan con- Sport LEIDEN - Daar zaten ze dan: zwaar teleurgesteld. De één was direct na afloop van het veld gelopen en had zich niet opgesteld in de traditionele rij, die na afloop van elk rugbyduel wordt gevormd om de tegenstander uitgeleide te doen. De ander had keihard de deur van de kleedkamer dichtgeschopt en bleef getergd staren, de derde mompelde maar wat voor zich uit. current Atlas toediende. Maar liefst 1156 kilo haalden de Leide- naars omhoog. Een nieuw re cord. Absolute uitblinker binnen de fan tastisch draaiende Leidse ploeg was Dio Deegenaars. Hij verbe terde het bijna legendarische na tionale stootrecord van Theo Sanders tot tweemaal toe en bracht het op 150 kilo. Een schit terende prestatie van deze jeug dige tiller voor wie grenzen blijk baar weinig betekenis hebben. Herman Filippo was met 125-147,5 kilo eveneens sterk op dreef en daarmee was het gat definitief geslagen. Hein van der Putten was wisselvallig bij het trekken (één goede beurt, 90-120) en Jan Kluivers deed met zijn 77,5-85 een duit in het zakje. De concur rentie, Atlas Nijmegen en Helios Simpel veld, had totaal geen ant woord op dit geweld. Orde op za ken stellen heet dit. Typerend beeld uit het duel DIOK-Hilversum. Bij de line-out van Hilversum ivordt de bal naar de tweede man gegooid, zodat Eric Jan Berendsen vierde van links, met snor) niet kan profiteren van zijn lengte en sprongkracht. (F Ho|VMt> Rond kwart over vier gistermiddag waren de rugbyers van DIOK woedend. Woedend, omdat ze de kans om het beslissende gat te slaan op weg naar de tweede na tionale rugbytitel op die manier hadden vergooid. Woedend, om dat ze het niet eerlijk vonden. Nog lang na het hypernerveuze treffen met Hilversum (3-4), mor den ze na Ze waren toch "ge woon beter" geweest? Dat Hil versum had toch alleen maar lo pen trekken en lopen provoceren om hun uit hun spel te halen? Vlak na afloop van het duel kreeg alles en iedereen de schuld, de scheidsrechter, de tegenstander, vrouwe Fortuna en wie al niet. Iedereen had het gedaan, behal ve zijzelf. Die ongenuanceerde uitingen van teleurstelling, zo veel sportlieden eigen op het mo ment dat de desillusie zich heeft aangediend, maakten echter op vallend snel plaats voor kwaad heid op zichzelf. Meer dan met wat anders toonde DIOK daar mee gistermiddag aan volwassen te zijn geworden. De zelfkritiek ("We kwamen op alle fronten wat tekort") schoof de kleedkamer in met de woorden van trainer Pe ter de Bruyn. "Het is niet leuk, maar het hoort erbij. Ook dit moet je accepteren", doceerde hij zijn verslagen vijftiental. "Kop op, ertegen aan. dan ko men we ze straks weer tegen in een beslissingswedstrijd". Hy trof de juiste toon. bracht met die woorden de bezinning terug, het besef dat er bepaald geen man overboord was door de schlemielige nederlaag. DIOK kan nog altijd landskampioen worden, al is de druk wel groter geworden. In verliespunten ach terhaald door de grote concur rent (Hilversum staat nog twee punten achter, maar heeft ook één wedstrijd minder gespeeld), moet de Leidse rugbyclub de laatste drie wedstrijden tegen KMD. Roosendaal en het nu in theorie ook nog niet kansloze AAC persé winnen, om niet af hankelijk te worden van ande ren. Lukt dat en wint ook Hilver sum de laatste vier partijen, o.m. tegen AAC..., dan volgt een be slissingsduel. waarin de Leide- naars wraak kunnen nemen. En dan niet zozeer op Hilversum, maar vooral op zichzelf. Zover waren de spelers al wel toen de eerste teleurstelling was weg- geebt. "Ze zijn nu alleen nog maar kwaad op zichzelf', wist De Bruyn later, "en dat is beter dan dat je kwaad bent op anderen. Want die kunnen er niets aan doen dat ze vandaag de zenuwen hadden, dat er spelers bij liepen LEIDEN De play-offs gaan dan weliswaar pas woensdag van start, het laatste competitieduel tussen Parker en Nashua bood alvast een aardig voorproefje van wat er straks ongetwijfeld komen gaat. Voorbij is dus de tijd van mooi en gestroomlijnd basketbal, afgelopen is het met het de lol. Seen vrije schoten meer, geen bal len achter de rug om, geen dunks meer over drie man heen. Van nu af aan gaat het weer hard tegen hard - buiten het veld werd ddt overigens door een aantal vech tersbazen typisch verkeerd opge vat - wordt er niemand meer ont zien en zijn punten belangrijker dan applaus. Dat beeld leverde zaterdag de wed strijd tussen de twee aartsrivalen op en de korte historie van de confrontaties tussen de top vier leert dat het in die beslissende ontmoetingen wel niet anders zal zijn. De zenuwen spelen name lijk weer een belangrijke rol, fou ten stapelen zich op, misverstan den alom. Spanning viert hoogtij en wie de druk kan weerstaan maakt een goede kans. Dat laat ste facet moet trouwens veel goedmaken. Want fraai zijn dit soort wedstrijden dus zelden of nooit. Alle bovengenoemde ingrediënten zorgden ervoor dat de prestige- pot tussen Leiden en Den Bosch zoals vanouds een boeiend spek takel opleverde met als toetje een verlenging waaruit de thuis club tenslotte als morele winnaar tevoorschijn kwam. Verdere conclusies zijn niet te trekken, want vanaf nu staat elke wed strijd op zichzelf. De 92-83 over winning (79-79 na twee keer twintig minuten) was in dit geval terecht omdat Leiden over de he le linie net iets minder fouten maakte dan Den Bosch dat het overigens zonder zijn Amerikaan Richardson (gebroken teen) moest doen. Gezicht Twee spelers bepaalden het ge zicht van de wedstrijd en een derde deed de balans uiteinde lijk net overslaan in het voordeel van Leiden. Waar de rest van de acteurs door spanning en nervo siteit ver verwijderd bleef van het normale prestatieniveau (Kragtwijk, Hagens, Bruinsma, maar ook Dekker, Barker en Es- veldt) groeiden Steve Puidokas en Kees Akerboom tot grote hoogte. Schitterend zoals die twee zowel in aanvallend als ver dedigend opzicht bezig waren. Het onderlinge duel tussen deze smaakmakers eindigde indirect in een kleine zege voor Aker boom (38 punten) die vanaf de ei gen helft met een enorme zwie per eerst de ruststand tot 39-30 beperkte om vervolgens met feil loze trefzekerheid één seconde voor tijd met een acht-meter- schot de verlenging voor zijn ploeg uit het vuur te slepen. Maar de man die uiteindelijk aan het langste eind trok heette toch Puidokas Goed voor 37 punten en een flinke hand rebounds kon hij, na tegenstander Barker vol- Scores Lelden - Puidokas 37 (7), Plaat 21, Dow ney 11 (10), Bruinsma 8 (7), Hagens 6 (6), Kragtwijk 5, Fopma 4 (7). Schotpercen tage 50. Rebounds 43. Den Bosch - Akerboom 38, Cramer 18, Esveldt 8, Barker 8, Dekker 6, Kuipers en Joustra 2 en Kropman 1. Schotper centage 45. Rebounds 40. ledig onder de vloer te hebben gespeeld, lachend de kleedka mer opzoeken. Maar in tegenstelling tot Aker boom had Puidokas dan ook hulp. Van Mitch Plaat, de andere Leiden-speler die overeind bleef waar anderen faalden. Plaat troefde zijn eeuwige rivaal Dan ny Cramer af en tesamen met de boomlange center was hij er ver antwoordelijk voor dat de thuis club het hele duel aan de goede kant van de score bleef. De voor sprong (17-11, 30-23) bedroeg tien minuten na rust een maximale elf punten, 64-53. Het was het moment van erop of eronder. Den Bosch-coach Bill Sheridan, die eerder in het duel al tegen een technische fout was aangelo pen na zijn zoveelste hinderlijke poging tot interruptie, nam op dat moment een time-out en wees zijn ploeg op het verdedi gen. Vanaf dat ogenblik stroop ten de Bosschenaren, die veel schoten nodig hadden, de mou wen op. Het had direct resultaat. Niet alleen kostte het Leiden na dien erg veel moeite om binnen de dertig toegestane seconden een aanval op te bouwen, maar onder de druk van de tegenpartij zakte bij spelers als Bruinsma, Hagens en Kragtwijk tevens het laatste restje zelfvertrouwen diep in de schoenen. Laatstge noemde liet in die fase tot twee maal zomaar de bal uit zijn han den vallen. En de anderen wisten niet hoe snel ze het leder bal aan Plaat of Puidokas moesten ge- Moe Het klasse-duo raakte door dat overwerk even in ademnood. De één vooral van het alles-doen, de ander mede ook door het gesjor waarmee Tom Barker enerzijds wanhopig poogde om hem 'gek' te maken, om daarmee ander zijds zijn eigen gezicht te redden. Akerboom kreeg, toen het ver schil door dit alles terugliep tot 69-63, plotseling hulp van Es veldt, Kuipers en Joustra en al worstelend werkte Den Bosch zich tot vlak naast Leiden. En, via Esveldt, dertig seconden voor tijd kwam Den Bosch zelfs op gelijke hoogte, 77-77. Wie an ders dan Puidokas raakte acht seconden voor tijd het net. Maar wie anders ook dan Kees Aker boom deed met nog één seconde te gaan exact hetzelfde. De rest is snel verteld. Op de aan- vangstreffer van opnieuw Aker boom na kwam Den Bosch er niet aan te pas. Het hoge tempo, het constante duw- en trekwerk in de verdediging en de extra-ar beid die gedaan moest worden om de achterstand te overbrug gen eiste in die beslissende fase zijn tol. Den Bosch had zijn re serves verbruikt. Leiden had met Fopma en Bruinsma fit van de bank nog wat over. "Dat", zo merkte Ton Boot na afloop op, "is onze winst. We hebben dit seizoen nog geen verlenging meegemaakt. En straks zal het op het eindschot aankomen." AD VAN KAAM i zijn totaal toevoegen Half verscholen achter Politie in burger contra een stelletje raddraaiers uit Den Bosch. Het heeft niets met basketbal te maken. LEIDEN Dezelfde figuren die een paar weken geleden in Den Bosch na afloop van bet duel tegen Leiden het ar bitrale duo trachtten te mo lesteren, zorgden ook zater dag in de Vijf Mei hal voor een aantal uiterst vervelen de incidenten. Een tiental als Nashua-supporters ver klede raddraaiers hield op de tribune achter de basket dermate huis dat de acht in burger aanwezige agenten na tien minuten besloten om in te grijpen. Hetgeen uitliep op een massa le vechtpartij waarbij rake klappen vielen. Nadat ver sterking was komen opda gen kreeg de politie de zaak onder controle en kon de wedstrijd, die gedurende vijf minuten was stilgelegd, worden hervat. Na afloop dreigde de boel. ditmaal bui ten de ha:, opnieuw te esca leren. Een handgemeen tus sen Bosschenaren en Leidse supporters kon echter door mensen van Parker en door de politie in de kiem worden gesmoord. De schade die is aangericht aan de tribune en de toiletten van de Vijf Mei- hal zal moeilijk te verhalen zijn. Het Bossche bestuurslid Hak man distancieerde zich van bet groepje oproerkraaiers. "Wij willen niks met die lui te maken hebben. Ze kopen een sjaaltje en scanderen de naam van de club. Maar sup porters zijn het niet, want ze zijn altijd uit op heme l)c zitten er zelf ook mee. Zijn ze liever kwijt dan rijk. Maar je kan ze moeilijk wei geren. want dan komen er echt problemen". die de hele wedstryd zo nerveus waren dat ze niet in hun spel konden komen. Er is hard ge werkt. maar je moet wel scoren Hij"toedoe 1de 1"ermee dat DIOK technisch en tactisch elke tegen stander in de ereklasse aankan, als de spelers dan op de beslis sende momenten het koppie er maar bijhouden Gistermiddag lukte dat de Kikkerpolderploeg minder goed dan de even strak gespannen opponent, voor wie het alles-of-niets principe gold in de Sleutelstad. De Leidse ploeg leek in elk geval overgeconcen treerd, begon met een briljante aanval, maar dwaalde af na die op het laatste moment misgelo pen actie. In het vervolg werden teveel eigen ballen verloren in de scrums en het losse werk en le verde de line-out, normaal het sterkste wapen, ook te vaak geen balwinst op. Uit spel Hilversum, dat ook het thuisduel al met één punt verschil had ge wonnen, weet als weinig andere ereklasseteams dan ook hoe het DIOK moet bestryden. Hoewel John van Altena, de trainer/spe ler die de enige en winnende try had gedrukt, dat naderhand ont kende, was er wel degelijk van alles aan gedaan om de geweldi ge springer" (kwalificatie van Van Altena) Eric Jan Berendsen in de line-outs uit zyn spel te ha len De Hilversummers zelf gooi den de bal altijd vóór de vToegere basketballer naar de tweede man en in het andere geval werd hij constant naar beneden gesjord. Het was referee Van Breukelen te verwijten dat hij er niet tegen optrad, maar meer nog kon DIOK zichzelf verwyten dat het er niet op had ingespeeld. "De variatie met een andere springer werd niet toegepast", gaf De Bruyn aan. "Berendsen had zich zelf moeten verplaatsen, of de man die de codes aangeeft (Barry van Dooren) had dat moeten doen". Het gebeurde niet. zoals ook nie mand anders werd aangewezen voor het nemen van de strafkicks toen was gebleken dat Ab Huis man zijn dag niet had Van de acht keer dat hij zich achter het ovaal kon zetten, mikte hii maar één keer raak (bij zyn zesde kick waarmee hy de achterstand van 4-0 naar 4-3 terugbracht). Niette min was er wel iets voor te zeg gen dat er geen wisseling van de wacht plaatsvond: tenslotte moet Huisman de volgende wed strijden weer aan de bak en als je hem laat staan kan dat goed zyn voor zyn zelfvertrouwen. Sterk genoeg "Ik voelde me ook sterk genoeg", sprak hij achteraf zelf. "Ik heb dan ook met het gevoel dat ik de wedstryd heb verloren Je hebt nou eenmaal van die dagen waar op je de richting mist. Vorig jaar won ik dne partyen met een kick. Nu kick ik er maar écn raak. maar voor hetzelfde geld maak ik die laatste ook en dan ben ik de held van het veld. Nu ik 'm heb gemist, moeten ze dat ook accepteren. En dat doen ze ook. want zo 'n wedstryd moetje niet door kicks winnen Als je MB try tegen krijgt, mod j< dMK een try tegenover zetten". Dat lukte DIOK niet, omdat de sterke driekwartlyn niet genoeg werd aangespeeld en er op een fataal moment teveel 'gevoet bald' werd. De veelvoudige inter national Van Altena profiteerde er vyf minuten na rust van door onweerstaanbaar op weg te gaan naar de winnende try Weliswaar werd de conversie gemist en scoorde Huisman uit een kick 3- 4, maar DIOK geloofde er in de slotfase niet meer in, al bewoog het zich veel op de helft van Hil- "Zenuwen", herhaalde Peter de Bruyn, "maar er is nog niets ver loren We moeten alleen hard blyven werken en de laatste drie duels winnen" "De gelukkigste heeft gewonnen", besefte zyn collega Van Altena. "Maar ik denk dat we binnenkort nog wel een keertje tegen elkaar spelen en dan net zo fair en clean als Citroenen Toevallig sprak hy die woorden in het byzyn van Will Rysdam. De oud international die nog een ap peltje te schillen had met Hilver sum (Vermeulen) was naar de kleedkamer teruggekeerd met een blessure Een fiks gat in zyn tong had hy aan de overigens fai re confrontatie overgehouden en hy kwam Van Altena vragen wat hy daarmee aan moest. "Niks aan doen", adviseerde de Hilver summer "Gewoon lekker een paar citroentjes eten" Zuur hoor. PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11