Aanwijzingen voor complot C Golf van arrestaties na rellen in Jakarta Mislukte coup in Spanje afgezwakt "Contact dissidenten en Nederlandse ambassade Ministers spreken elkaar weer tegen 3- Reagan betreurt dood van Nederlandse journalisten Laat de schilder het beschermen. In proces tegen hoofdverdachten ZATERDAG 20 MAART 1982 Buitenland (Van onze speciale verslaggever Ruud Kreutzer) PARAMARIBO - „Er zijn aanwij zingen dat er contacten bestaan tussen de Nederlandse ambassa de en dissidente groeperingen in Suriname". Dit zegt sergeant Chas Mijnals, secretaris van het Revolutionair Front in een vraaggesprek dat ik vrijdag met hem had. Volgens Mijnals waren er ook contacten voor de coup plaatsvond (vorige week donder dag) met de plegers van de coup met name met Surendre Rambo- cus. In een pamflet van het Revolutio nair Front, van woensdag jl. staat het nog iets duidelijker: „In de eerste plaats was men blij in kringen van de Nederlandse am bassade. die ook intensief con tact onderhield met de kazerne vanaf het begin van de coup. Verder was het natuurlijk feest in de Amerikaanse ambassade". Mijnals is een van de drie linkse militairen die in augustus 1980 door Bouterse gevangen werd gezet wegens een vermeende po ging tot een linkse coup; later Surinaamse sergeant Mijnals: (maart 1981) werd hij weer vrij plotseling vrijgelaten en opgeno men als een van de leiders van de revolutie. Volgens de 34-jarige sergeant eer ste klas is de Surinaamse pers volledig in handen van kapitalis ten die hun belangen aangetast zien door het revolutionaire pro ces. Maar dit is maar een middel, want „de werkelijke krachten die belang hebben bij het terug brengen van de situatie van voor februari 1980 (toen de militairen de macht grepen) zijn Amerika, en ook Nederland". De bestuursstructuur die teel in Suriname wordt opge bouwd heeft twee poten: het Re volutionair Front en de volksco mités. In november 1981 werd het Revolutionair Front opge richt. Het is een overlegorgaan van alle linkse groepen in Suri name die de revolutie steunen. De volkscomités zijn organisaties waarin de bevolking per woon wijk is ingedeeld en die moeten fungeren als basisorganen van de nieuwe democratie waar naar Suriname streeft. De overeen komst met de comités ter verde diging van de revolutie in Cuba zijn frappant maar voor Mijnals is dit toeval: „We hebben geen enkel voorbeeld genomen". Hoe vrij zijn deze volkscomités? Kunnen zij bijvoorbeeld een an der koers gaan dan de leiders van de revolutie willen'' Mijnals „De vryheid om een heel andere kant op te gaan'' Nee die hebben we niet. Dat zal heel naief zijn. Als algemeen in de organisatie (de volkscomités vormen de basis van een pyramide van bestuurs- comités) een bepaalde lijn volgt, dan zullen de comité's zich daar bij moeten aansluiten. Waarom geen referendum organi seren zodat de mensen zich kun nen uitspreken over het be stuurssysteem'' Mijnals „Dat is geen goed middel. Er kan heel gemakkelijk mee gemanipuleerd worden. Er zijn andere middelen die beter zijn Wij sturen mensen uit om met groepen mensen te praten en dat wordt dan bij el kaar gevoegd". Is dat dan niet nog eenvoudiger te manipuleren? „Bij een referen dum kan men alleen maar ja of nee zeggen. De argumentatie verdwijnt. Dat is bij onze metho de niet". WASHINGTON, SAN SALVADOR, DEN HAAG (GPD) - De Amerikaanse president Reagan heeft een diepgaand onderzoek gelast naar de moord op vier Nederlandse journalisten in El Salvador. Reagan liet gisteravond via een woordvoerder verklaren hij de dood van de vier Nederlanders „diep betreurde". Anders dan de Nederlandse rege ring, die, zoals minister van bui tenlandse zaken Van der Stoel vrijdagavond opmerkte, twijfels heeft over ware toedracht, houdt het Witte Huis vooralsnog vast aan de officiële lezing van de Sal- vadoriaanse autoriteiten. Die luidt, dat de vier Nederlanders zyn omgekomen bij een vuurge vecht tussen guerrilla-eenheden en legertroepen. De Salvado- riaanse minister van defensie heeft wel toegegeven dat de vier door legerkogels zijn getroffen. Hij koppelde daar tevens de waarschuwing aan buitenlandse journalisten aan geen contact te zoeken met guerrilla-eenheden. Het door Reagans woordvoerder aangekondigde onderzoek wordt verricht door de Amerikaanse ambassade in El Salvador. Het vindt volledig gescheiden plaats van een Nederlands onderzoek, dat op last van Van der Stoel ter plekke wordt ingesteld door de gevolmachtigd Nederlandse am bassadeur in El Salvador, mr. J. C. P. baron Speyart van Woer den, die Mexico City als stand plaats heeft. Hij arriveerde vrij dagavond in de Salvadoriaanse hoofdstad. Zijn eerste taak was het regelen van het transport van de vier lijken naar Nederland. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken is naar alle waarschijnlijk heid niet voor dinsdag resultaat te verwachten. Neergeschoten Zowel Nederlandse als buitenland se journalisten, die vrijdag de stoffelijke overschotten hebben gezien, verklaarden dat de vier van dichtbij zijn neergeschoten. Er wordt bovendien op gewezen dat de provincie Chalatenango het domein is van regeringstroe pen. Er zijn geen guerrillabases gevestigd en er vonden de afge lopen dagen ook geen vuurge vechten plaats tussen leger en verzetsstrijders. Inmiddels is er onder de meer dan 200 buitenlandse journalisten in San Salvador de nodige angst uitgebroken. Vrijwel niemand is vrijdag een kijkje buiten het Ca- mino Real Hotel gaan nemen, en dat is hoogst ongebruikelijk. Een reportageteam van het weekblad Panorama verklaarde gister avond tegenover het persbureau AP zo snel mogelijk El Salvador te zullen verlaten. De ploeg Maarschalk vreesde dat leger en veiligheids dienst het op Nederlandse jour nalisten hebben voorzien. Complot Sommige journalisten vrezen dat niet eens het leger direct voor de dood van Koster en zijn metge zellen verantwoordelijk is, maar de vroegere chef van de Salvado riaanse geheime politie, majoor Roberto d'Aubuisson, nu de poli tieke leider van ultra rechts. Koster heeft d'Aubuisson, die zelfs door juntaleider Jose Napoleon Duarte ervan wordt beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor de moord op de handen gedragen aartsbisschop Romero, de afge lopen maanden verschillende malen onder de loep genomen. Dat d'Aubuisson niet erg geluk kig is met gedetailleerde berich ten over zijn verleden is bekend, evenals het feit dat hij nog altijd een grote invloed in het leger heeft, en met name op zijn vroe gere post, de veiligheidspolitie. De dood van de vier Nederlanders heeft grote aandacht getrokken in de Amerikaanse nieuwsme dia. Zowel de Washington Post als de New York Times openden er vrijdag hun voorpagina's mee, met koppen over respectievelijk drie en twee kolommen. Verslag gever Warren Hoge van de New York Times schrijft onder meer, dat bekenden Koos Koster had den gesmeekt niet naar een af spraak met guerrillastrijders te gaan, nadat hij vorige week vrij dag was gearresteerd onder ver denking van contacten met re bellen. Volgens de relaties van Koster was een afspraak gemaakt met de guerrilla's dat Koster hun kam pementen kon filmen. „Wij wa ren zo opgewonden dat we niet meer met elkaar wilden praten", citeert de Times een van Kosters relaties. „Zij dachten dat ze alles met de politie hadden geregeld, maar ik denk dat ze naief wa ren". Bij het veronderstelde „vuurge vecht" tussen guerrilla's en rege ringstroepen zouden ook drie re bellen zijn omgekomen. Maar journalisten in El Salvador vra gen zich af hoe het komt dat de opstandelingen vrijwel alle kon den ontkomen, terwijl de hele tv- ploeg werd neergemaaid. De mi litairen die 's avonds naar San Salvador terugkeerden, hadden een filmcamera bij zich, een cas sette met film en enkele rugzak ken. De journalist Hans van Gerven rechtsvan IKON radio en Koen Steendijk (links), de Nederlandse honoraire consul in El Salvador na het identificeren van de lijken. JAKARTA (AFP/UPI/DPA) - De Indonesische politie heeft don derdag na de rellen bij een ver kiezingsbijeenkomst 240 mensen gearresteerd, zo heeft het hoofd van de veiligheidsdienst (Kop- kamtib), admiraal Sudomo, gis teren bekendgemaakt. De sfeer in Jakarta bleef ook vrij dag gespannen. De winkels wa ren gesloten op last van het stadsbestuur, het openbaar ver voer lag stil en op verscheidene plaatsen in de stad kwam het op nieuw tot uitbarstingen tussen militairen en betogers. Sudomo ontkende dat er bij de rel len doden waren gevallen. Wel is officieel bevestigd dat er onge veer 90 gewonden zijn. Welinge lichte kringen maken melding van elf doden. Volgens Sudomo heeft een van de arrestanten verklaard dat hij geld had gekregen om rellen aan te stichten. Onderzocht wordt nog van wie dat geld afkomstig is. De rellen van donderdag bra ken uit op een verkiezingsbijeen komst van de regeringsgetrouwe Golkar-blok, waar minister van voorlichting Ali Murtopo het woord zou voeren. Honderden jongeren begonnen onder het roepen van islamitische leuzen stenen in de menigte te gooien, staken het (lege) podium in brand en rukten partij-affiches weg. Militairen die in de lucht schoten verspreidden de menigte, maar tot diep in de nacht trokken groepjes door de stad, waar rui ten werden ingegooid en auto's in brand gestoken. Het was de eerste gewelddadige uitbarsting in de campagne voor de algeme ne verkiezingen van 4 mei Gisteren patrouilleerden overal in de stad gewapende militairen. Op verscheidene plaatsen wer den ze door betogers bestookt met stenen en soms met molo- to v-cocktails. Militairen met pantservoertuigen zetten de ach tervolging in van betogers die auto's in brand staken en zelfs probeerden een supermarkt in lichterlaaie te zetten. Volgens waarnemers zijn de meeste beto gers afkomstig uit de sloppen wijken van Jakarta. Ze kozen vooral de wijken van de kleine handelaren, onder wie veel Chi nezen, tot doelwit. Een deel van de betogers zou behoren tot de islamitische partij PPP, die ove rigens ontkent iets met de rellen te maken te hebben. ADVERTENTIE Chaotische OP EC-vergadering Tsjoeikow overleden MOSKOU (AP) - Maarschalk Wa- sili Tsjoeikow, de held van de verdediging van Stalingrad en de man die na de aanval van het Ro de Leger op Berlijn in 1945 de Duitse capitulatie in ontvangst nam, is op 82-jarige leeftijd overleden. Na de Russische overwinning bij Stalingrad, die de Duitse opmars tot staan bracht en een wending betekende in het verloop van de oorlog, leidde Tsjoeikow zijn troepen naar het Donjetsbekken, vervolgens naar de Krim en Wit- Rusland alvorens de laatste aan val op Berlijn in te zetten mm Uw huis is waarschijnlijk uw meest waardevolle bezit. Dus is het dubbel en dwars regelmatig onderhoud waard Natuurlijk, schilderen kost geld. Maar repareren is stukken duurder. Stel daarom samen met de schilder een onderhoudsplan voor uw huis op. Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk (ZH). WENEN (GPD) - De vergadering van de olieministers van de OPEC-landen is vrijdagavond laat chaotisch afgebroken met uitspraken en verklaringen van de olieministers, die elkaar op nagenoeg alle punten tegenspra ken. De Saoediarabische oliemi nister sjeik Yamani kwam het eerst uit de conferentiezaal op de 12e verdieping van hotel Inter continental in Wenen en vertelde de wachtende journalisten dat er een overeenkomst was bereikt die volgens sjeik Yamani in houdt dat de olieproduktie van de OPEC-landen tot 18 miljoen vaten per dag wordt terugge schroefd. De basisprijs zal vol gens de Saoediarabische minis ter blijven by 34 dollar per vat Tot de andere ministers, die de conferentiezaal en het hotel ver lieten. behoorde de Venezolaan se olieminister dr. Humberto Calderon Berti, die vertelde dat de vergadering zaterdagmorgen zou worden voortgezet in ver band met „technische moeilijk heden" en een „berg proble men", die na de bijeenkomst van vrijdag zijn blijven liggen Dat bleek ook inderdaad het geval te zijn. Hij verklaarde dat er geen overeenkomst was bereikt in de zin waarin de Saoediarabische olieminister Yamani zich had uitgesproken. Als er vrijdag al besloten is dat de totale produktie van de OPEC- landen omlaag moet, dan moeten de olieministers nog altijd onder ling uitmaken welk land zijn pro duktie terugsnoeit en met hoe veel De meeste landen zijn hele maal niet bereid hun produktie verder omlaag te brengen. De vergaderende olieministers zit ten verder nog voor het pro bleem wat er moet gebeuren met de olieprijzen van de OPEC-lan den, die hun prezen al hebben verlaagd omdat zij anders hun olie aan de straatstenen niet kwijt raken. Maandag gaat het geruchtma kende proces tegen de leiders van de mislukte coup in het Spaanse parlement op 23 fe bruari 1981 zijn vijfde week in. Na twee weken waarin de verveling hoogtij vierde, om dat het voorlezen van de (al bekende) aanklacht vrijwel geen nieuwe lichtpunten op leverde, zijn de laatste veer tien dagen alle kopstukken, luitenant-generaal Milans del Bosch, generaal Armada en overste Tejero. aan een per soonlijk verhoor onderwor pen. Die laatste fase van het proces biedt voldoende inte ressante elementen om een voorlopige tussenbalans op te maken. „Het is maar goed dat de bezet ting van het parlement op vi deobeelden is vastgelegd, an ders hadden de beklaagden zeker geprobeerd te bewijzen dat er nooit een staatsgreep had plaatsgevonden", schreef een Spaanse krant een dezer dagen in een sar castisch commentaar over de gang van zaken op het pro ces. En met ten onrechte. Een van de favoriete tactieken van de beklaagden en de ad vocaten is tot dusver geweest het bagatelliseren van de coup, door het gebruik van een afgezwakte terminologie. Zo wordt de staatsgreep stee vast aangeduid als 'de ge beurtenissen' of 'het incident van de 23e februari De over val op het parlement heet eu femistisch 'de onderbreking van de installatie van de rege ring'. De gegijzelde ministers en parlementariërs mogen geen 'gijzelaars' worden ge noemd; 'tijdelijk vastgehou den' is volgens generaal Ar mada, die aan dat thema een uitvoerige uitweiding be steedde, een juistere kwalifi catie Kolonel San Martin ontstak zelfs openlijk irt toorn toen de coup werd be- stempeld als 'rebellie'. "Borrelpraatje" In bepaalde opzichten herhaalt zich de geschiedenis. Net zo als bij Tejero's 'operatie Gala xia' (een plan daterend uit 1978 om het paleis van pre mier Suarez te overvallen) het geval was, probeert nu Armada zijn ontmoeting met Milans del Bosch op 10 janua ri 1981 in Valencia, waar zij hun eerste samenzwenngs plannen uitbroedden, af te schilderen als een simpel 'borrelpraatje\ Ook de bijeenkomst op 18 ja nuari in Madnd, waar de coup zijn definitieve beslag kreeg, noemde generaal Tor res Rojas niet meer dan 'een uitwisseling van ideeën'. Al leen bij die laatste opmerking kwam de militaire aanklager in actie: .Als er van een uit wisseling van ideeën sprake was, waarom dreigde Milans del Bosch dan iedereen die ook maar iets zou loslaten over die bijeenkomst, tot aan zijn dood te achtervolgen?" Lofuiting Het toppunt van persoonsver heerlijking van de beklaag den vormde de loftuiting van de advocaat van generaal Torres Rojas, Qum Tana, aan het adres van Tejero, waarin hij deze niet alleen zyn res pect en bewondering, maar zelfs zijn jaloezie betuigde. Maar de spil waar het proces tot nu toe om draait, is de po ging om koning Juan Carlos te compromitteren en mede verantwoordelijkheid voor de staatsgreep in de schoe nen te schuiven. Hoewel Armada na een langdu rig kruisverhoor van de advo caat van Tejero, Lopez Mon tero, schoorvoetend toegaf dat hij persoonlijk de indruk had dat de koning er zo over dacht, is dat toch wel een smalle basis gebleken om de koning medeplichtigheid te verwijten aan de coup. Het alibi van de beklaagden - aan vankelijk aangegrepen om de rest van het leger mee te kry- gen, in het proces gebruikt om zich te kunnen beroepen op gehoorzaamheid aan de opperbevelhebber van de Spaanse strijdkrachten - een soort 'Befehl ist Befehl' - is door allerlei tegenstrijdighe den volstrekt ongeloofwaar dig geworden. Zo legde Milans del Bosch, die prat gaat op zijn koningsge zindheid en hang naar disci pline. herhaalde oproepen van de koning naast zich neer om de staat van beleg in Va lencia te herroepen. Nadat Tejero het parlement was binnengestormd 'in naam der koning', weigerde hy op ver zoeken van Armada en Mi lans in te gaan om telefonisch contact op te nemen met het koninklijke paleis. Toen de secretaris van de koning, Sa- bino Fernandez. Tejero aan de lijn kreeg, gooide Tejero de hoorn op de haak Duel Ronduit teleurstellend is ech ter het verloop van het proces wat betreft de opheldering. Het proces heeft vaak meer weg van een duel of tweege vecht tussen Armada en Mi lans, die elkaar de schuld in de schoenen proberen te schuiven over de vraag wie van de twee nu precies de hoofdrol in het drama heeft gespeeld. Milans schuilt Ar mada de zwarte piet toe, met alleen vanwege diens ver trouwenspositie by de ko ning, maar ook omdat Arma da voorbestemd zou zijn de nieuwe premier te worden in de 'oplossing Armada": een nieuw kabinet met militai ren, dat onder Armada's lei ding het politieke proces in andere, meer autoritaire ba nen zou leiden, maar binnen het kader van de grondwet. Volgens eigen zeggen had Mi lans niet meer voor ogen dan te proberen een aantal radica lere komplotten te neutralise ren, die met geweld een einde aan de democratie wilden maken. Armada, volstrekt geïsoleerd in het proces, deed eigenlyk niets anders dan al le beschuldigingen van de hand wijzen. De zogenaamde operatie Armada was alleen maar een verzinsel van de pers Dat hij op de avond van de staatsgreep zich toch als premier had willen aandie nen (wat door Tejero verhin derd werd) was een besluit dat pas in de loop van de be wuste avond genomen was. zo beweerde Armada Waarheid Met tegenzin had hy deze op lossing geaccepteerd, zich opofferend om zodoende een eind aan de bezetting te ma ken. Een geste, waar hy ove rigens wel het fiat van zyn di recte superieur voor had ge kregen, na consult met de ko ning. maar waar duidelijk by gesteld was dat het aanbod om premier te worden zuiver 'a litre personnel was'. Alleen het aanbod aan Tejero om het land per vliegtuig te verlaten werd collectief gesteund door de legertop De verklaringen van Armada en Milans zyn op de meeste punten volstrekt tegenover gesteld. maar wie preci« (kt waarheid spreekt, dat blykt geen enkel moment. „Ik ge loof dat ik de waarheid spreek", luidde het verweer van Armada. „Maar liegen de anderen dan?", luidde de we dervraag van een van de ad vocaten. „En de repliek van Armada „Dat zou ik niet wil len beweren, dat is niet exact". Verwarring Op een groot aantal punten heeft het proces de verwar ring alleen maar vergroot. Zoals de vraag wat precies de rol is geweest van de majoor van de militaire inlichtingen dienst Cesid. wat er waar is van de omstreden ontmoe ting tussen Tejero en Armada twee dagen voor de coup Wie de militaire autoriteit is ge weest die de nieuwe regering zou komen aankondigen tn het parlement, is raadselach tiger dan voorheen, nu alle te kenen erop wyzen dat Arma da die autoriteit met geweest kan zijn. Te vrezen valt, gezien de sfeer op het proces, de tolerantie van de president en de wei nig diepgaande vraagstelling van de aanklager, dat de ont brekende stukjes van de gi gantische legpuzzel ook in het verdere verloop van het proces met op tafel zullen ko men 'GERRIT JAN HOEK

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9