Aftrek hypotheekrente lager Den Uyl niet voor loonstop Nederlands toerisme wil meer kwaliteit in beleid WERK OP AFSTAND. ofimüWBÜÜRT. „Liever wat extra pijn dan geen werk" -C Boven 430.000 gulden helft aftrekbaar Van Agt bepleit voor Nederlanders amnestie U kunt kiezen: CDA Uen wij. Samen verantwoordelijk. Hoogovens en de miljarden ZATERDAG 20 MAART 1982 Binnenland DEN HAAG (GPD) - De strategie van het Nederlandse toeristische beleid zal in de jaren '80 meer op kwaliteit moeten worden gericht dan op kwantiteit. Doordat Ne derland klein en vol is, zal meer aandacht moeten worden gege ven aan een langduriger verblijf van zowel buitenlandse als van Nederlandse toeristen, dan aan het aantrekken van zoveel moge lijk toeristen uit zoveel mogelijk landen. Zo vatte drs. J. A. T. Cor- nelissen, directeur van het Natio naal Bureau voor Toerisme, gis teren in Den Haag de voorlopige koersbepaling van het NBT sa men bij de presentatie van het lij vige rapport Nederland en het toerisme in de jaren '80. Uit deze studie is gebleken dat Ne derland in de jaren '70 achterop is geraakt vooral in vergelijking met andere, omringende landen. Weliswaar is in de laatste twee jaar een verbetering opgetreden, maar de voornaamste oorzaken daarvan vormen geen stevige ba sis voor de toekomst. Die facto ren zijn dat de trek van de Neder landers naar het buitenland is ge- buitenlanders naar Nederland kan afnemen, tenzy in de komen de jaren een gerichte inspanning wordt geleverd om een positieve binding met potentiële toeristen Specialisatie stabiliseerd doordat het vrij be steedbaar inkomen is vermin derd, en dat de daling van het in komend toerisme is omgezet in een lichte groei. Tekort Het Nederlandse aandeel in wat Europeanen aan toerisme uitga ven, steeg van 9.3 procent in 1970 tot 10,3 pet in 1979. Daar staat te genover dat de Nederlandse ont vangsten procentueel daalden van 5,5 in 1970 tot 3,3 in 1979. Dat leidde in 1980 tot een tekort van ongeveer 6 miljard gulden op de reisverkeersbalans en een tekort van 45.000 mensjaren (banen bij een normale, volle werkweek op jaarbasis, terwijl in de toeristi sche sector het aantal deeltijdba nen zeer groot is). Over 1981, aldus Cornelissen, liep het tekort terug tot 5,2 miljard en dat betekent „dat Nederland de tijd krijgt om een strategie tot uitvoer te brengen die gericht is op verbetering van haar positie op lange termijn". Hij acht dat te meer nodig omdat, als na 1985 de economische groei weer zou doorzetten, „de trek van Neder landers naar het buitenland kan toenemen, terwijl de trek van Cornelissen schetste de voorlopige koersbepaling als volgt: „Wy ver wachten dat de groei van het aantal toeristische overnachtin gen tot 1985 drie tot vijf procent per jaar zal zijn. Dat is dus hoger dan het gemiddelde in de jaren '70". Daarna moet zowel bij een stijgende als bij een voortzetten de daling in de economie worden gerekend op een afnemend toe risme. Om dat te vermijden „denken wij aan het bevorderen van vakanties uit de hogere inko mensgroepen, aan kort verblijf, aan semi-zakelijk en aan zeer ge specialiseerde Heroïnedealers in Thailand (Van onze speciale verslaggever Hans de Bruijn) BANGKOK - Minister-president Van Agt heeft bij de regering van Thailand een sterk pleidooi ge houden voor strafvermindering voor de vier in Thailand tot le venslang veroordeelde Neder landse heroïnehandelaren. Voor lopig ziet het er niet naar uit dat zij op meer kunnen rekenen dan op strafvermindering. Die strafvermindering wordt dan gegeven in de vorm van een alge hele amnestie voor alle gevange nen in Thailand, ongeacht hun nationaliteit, ter gelegenheid van de viering dat Thailand op 6 april 200 jaar door het Chakri-ko- ningshuis wordt geregeerd. Vrijlating zit er dus vrijwel zeker niet in, zo verklaarde premier Van Agt gisteravond in Bang kok. Ook over de mate van straf vermindering valt nog niets te zeggen. De vier Nederlanders zijn betrokken geweest bij een van de grootste heroinetransac- ties die ooit hebben plaatsgevon den. Tot voor kort zag het er naar uit dat de amnestie op 6 april alleen voor Thaise gevangenen zou gel den. Van Agt en staatssecretaris Van den Broek (buitenlandse za ken) die deze kwestie bij de Thai se regering aansneden, zeiden te vreden te zijn met de toezegging dat ook de buitenlandse gevan genen van de amnestie zullen profiteren. Van Agt zei zeer be hoedzaam te hebben moeten op treden. „Open diplomatie" helpt deze mensen niet, zei hij. ADVERTENTIE Kan alleen de regering voor meer werkgelegenheid zorgen? Wij - van het CDA - denken van niet. Het gaat om werkgelegenheid bij u in de stad of in het dorp waar u woont. Daarom speciale aandacht voor het midden- en kleinbedrijf in de stadsvernieuwingsgebieden. En voor voldoende bedrijfsterreinen in de regio. MILIEUBEHEER. OF MILIEUBEDERF. Het CDA streeft naar herstel van het natuurlijke evenwicht in het milieu. En dat vanuit de opvatting over het rentmeesterschap over natuur en schepping. Wij moeten samen in de strijd tegen stedelijk en industrieel afval, tegen vervuiling van water, bodem en lucht. IEDER VOOR ZICH. OF SAMEN VERANTWOORDELIJK. Het CDA streeft naar een verantwoordelijke maatschappij waarin mensen voor elkaar bestaan. Waar plaats is voor het eigen initiatief van burgers, voor gemeenten met een eigen karakter. Een nieuwe aanpak bij de herindeling. Getallen mogen niet de doorslag geven. Het gaat om een herkenbare en menselijke schaal. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft besloten de aftrek baarheid van hypotheekrente te beperken vanaf f 430.000. Boven dit bedrag is slechts de helft aftrekbaar. De grens zal elk jaar, te beginnen op 1 januari 1984, wor den aangepast aan de inflatie. Tegelijkertijd heeft het ka binet besloten de rente-aftrek van de overige schulden te beperken vanaf f 3500. Het kabinet heeft verder alsnog af- gezien van de voorgestelde inde xering van het huurwaarde-for fait. Dat is het bedrag dat een huiseigenaar bij zijn inkomen moet optellen als hy in dat huis woont. Het vertegenwoordigt de huurwaarde van het pand, minus de onderhoudskosten. Besloten is de indexering van het huur waarde-forfait weer aan de orde te stellen bij de behandeling van de nota „Het huurwaarde-forfait in de inkomstenbelasting" Vice-premier Den Uyl zei gisteren na afloop van het wekelijkse ka binetsberaad dat het voorstel van groot belang is voor de han del in onroerend goed Het maakt volgens hem een einde aan de onzekerheid, die was ont staan nadat het vorige kabinet had aangekondigd de rente-af trek te willen beperken. DEN HAAG (ANP) - Voor de Russische ambassade in Den Haag heeft een groep vrouwen gisteren betoogd voor vrijlating van de Russische dissidente Ida Nudel uit Siberië om haar ver volgens in de gelegenheid te stellen naar Israël te reizen. De demonstrantes werden toege sproken door rabbijn Soeten- dorp rechtsnadat tevergeefs was geprobeerd een petitie met handtekeningen bij de ambas sade af te leveren. Acties bij Amro UTRECHT (ANP) - Bij de Amro- bank beginnen maandag acties wanneer de directie niet ingaat op het ultimatum van de Dien stenbonden van FNV en CNV dat gisteren is verstuurd. De bonden verlangen dat de bank over een werkweek van 36 uur gaat onderhandelen. Ook zou een betere kostenregeling van het ziektegeld en een goed auto matiseringscontract op tafel moeten komen, aldus de bonden gisteren. verscherping Het kabinetsbesluit betekent een verscherping van het wetsont werp van het kabinet Van Agt I. Dit had -onder fel verzet van de WD- voorgesteld hypotheek rente vanaf f 540.000 niet langer aftrekbaar te maken. Overige renten zouden vanaf f5000 nog slechts voor de helft aftrekbaar zyn. De nu ingediende nota van wijziging past deze bedragen aan by de afspraken die daarover in het regeerakkoord zijn gemaakt. Het akkoord gaat uit van een jaar lijks aan te passen grens van f375.000. Per 1 januari van het komende jaar ligt de grens op f430.000. In het wetsontwerp worden erf pachtscanons gelijkgesteld met betaalde rente van geldleningen. Om de (fictieve) hoogte van de daarbij behorende lening te be palen moet de canon met acht vermenigvuldigd worden, vindt het kabinet. De voorgestelde ren temaatregelen zullen gelden voor het gezamenlijke bedrag van renten van schulden en erf pachtscanons. Beperking In tegenstelling tot het oorspron kelijke wetsontwerp kunnen hy pothecaire schulden, die niet ge bruikt zijn om een huis te kopen, niet langer tot 60 procent volle dig worden afgetrokken. Zij val len, indien zij na 19 maart 1982 zijn aangegaan, onder de algeme ne beperking van de rente-af trek. De in het bestaande wetsontwerp vastgelegde 'prikdatum' van 15 september 1979 wordt eveneens vervangen door 19 maart 1982. Dat betekent ook dat vanaf deze datum de voorgestelde maatre gelen van toepassing zijn, ook al is het wetsontwerp nog niet door de Staten-Generaal aanvaard. Dit is gedaan om speculatie te voorkomen. Fraude van IV2 miljoen RIJSWIJK (ANP) - Twee direc teuren van de Taxi Centrale Rys- wijk (TCR) zijn afgelopen week aangehouden in verband met een fraude van anderhalf miljoen gulden by dat bedrijf. Naar een derde directeur wordt gezocht. Dat heeft de politie van Rijswijk gisteravond bevestigd. In ver band met deze vervalsingen is de boekhouding van de TCR (het bedrijf bestaat uit vijf bv's) in be slag genomen. Snoeimes in uitkeringen DEN HAAG (GPD) - Vice-pre- mier Den Uyl (minister van so ciale zaken en werkgelegenheid) is geen voorstander van een alge mene inkomensstop per 1 juli. „Met ingrepen in de lonen moe ten we heel zuinig zijn", aldus Den Uyl gisteravond na de mi nisterraad. „Ik vind dat er op het ogenblik wel wat erg gemakke lijk over wordt gepraat" Den Uyl wees op internationale re gels die uiterste zorgvuldigheid voorschrijven bij het treffen van loonmaatregelen. Hoewel hij zelf jarenlang tot de gematigde voor standers van een geleide loonpo litiek behoorde, zei hij daarvan te zijn teruggekomen. In kringen van CDA en D'66 is de laatste dagen over de eventuele noodzaak van een algemene loonstop gesproken. Eerder deze weck keerde CDA-minister van financiën Van der Stee zich al te gen het idee, dat hij „onverstan dig en een tikkeltje gevaarlijk noemde. Aan de Sociaal-Economische Raad (SER) heeft Den Uyl advies ge vraagd over een eventuele per manente „aftopping" van de vakantiebijslag. Twee jaar achtereen is die bijslag bij loon maatregel op 7,5 procent gesteld In dezelfde adviesaanvraag stelt Den Uyl voor het maximum in de wet (het percentage over drie maal het minimumloon) te verla gen. Plannen voor een permanente af topping van de pryscompensatie heeft Den Uyl niet, verklaarde hij gisteravond. Dat zou grote problemen opleveren met inter nationale regels die de onderhan delingsvrijheid tussen werkge vers en werknemers waarbor gen. De komende Voorjaarsnota, waar aan het kabinet nu al wekenlang moeizaam werkt, zal bezuinigin gen op de sociale uitkeringen be helzen, zei Den Uyl. Daarbij zal echter nog niet worden getornd aan de grondslagen van het so ciale stelsel, door byvoorbeeld het kostwinnersprincipe in te voeren, zoals het CDA wil. Daar bij zou iemand die niet voor een gezin de kost verdient een lagere uitkering krijgen Den Uyl herhaalde zijn medede ling van donderdag in de Tweede Kamer, dat het kabinet langzaam maar zeker vorderingen maakt met de opstelling van de Voor jaarsnota. Hij relativeerde echter een opmerking van minister Van Thyn (binnenlandse zaken), dat premier Van Agt maandag by te rugkeer uit Thailand „een ge spreid bedje" zal aantreffen Er moet nog wel een paar weken worden gepraat, aldus Den Uyl De ministerraad heeft gisteren in gestemd met een wetsontwerp dat bedrijven verplicht om in vyf procent van de banen gehandi capte werknemers aan te stellen. Ze kunnen rekenen op MB t ij drage voor de aanpassing van ar beidsplaatsen. Bedryven die niet aan de nieuwe verplichting kun nen voldoen, hebben de moge lijkheid een „afkoopsom'' te be talen. „Reken maar dat er achter de schermen een keihard ge vecht gaande is tussen Hoog ovens en Hoesch over de ver deling van de Estel-schulden Laat ik daarover duidelijk zijn: als Hoogovens van die schulden een kwart betaalt, beschouw ik dat als het top punt van eerlijkheid. Meer moet men by Hoesch niet van ons verwachten". Joop Rose, voorzitter van de ondernemingsraad van Hoogovens, zegt het zonder een spoor van twijfel. Hij denkt alvast vooruit, aan een toekomst voor een Hoogo vens op eigen benen Rose, ambitieus, maar tegelyker- tijd resoluut: „Er moet een strategisch plan voor ons be drijf komen aan de hand waarvan de komende dertig jaar gewerkt kan worden, want in de volgende eeuw moet het nog steeds mogelyk zyn bij Hoogovens een goed belegde boterham te verdie- De steun die van overheidswe ge aan Hoogovens verstrekt moet worden, zal, zo wordt algemeen aangenomen, min stens rond de eën miljard gul den liggen. Rose kwam emge maanden geleden zelfs uit op anderhalf miljard en het PvdA-kamerlid Van der Hek verdubbelde dat bedrag afge lopen zaterdag nog eens. Kortom er staan grote din gen te gebeuren en die ple gen hun schaduw vooruit te werpen. Scheve verhouding Vandaar de discussie over de vraag hoe al dat geld gespen deerd moet worden. Rose heeft daarover duidelijke op vattingen „Ik denk aan het verstrekken van risicodra gend kapitaal door de over heid. Die moet dan wel meer controle en zeggenschap krij gen. Dat zelfde geldt overi gens ook voor de werkne mers. Kijk eens naar West- Duitsland, waar men werkt met de zogenoemde Mittbe- stimmung, daar hebben werknemers wel degelijk wat in de melk te brokkelen. Ik vind dat zij hier sterker verte genwoordigd moeten zyn in de raad van commissarissen. Nu is het nog zo dat tegen over een kilo verantwoorde lijkheid maar een onsje zeg genschap staat. Een scheve verhouding dus". Met de steun van de overheid en de werknemers en een ge degen strategisch plan kan Hoogovens volgens Rose de komende decennia vooruit. „Nu investeren is prima, maar dat moet wel in het ka der van een totaalplan gebeu ren Als het overzicht over de ontwikkeling van dit bedryf ontbreekt, heeft investeren weinig zin. Ik pleit voor of fensieve investeringen, niet gericht op het behoud van werk. maar op het verbeteren en waar mogelyk uitbreiden daarvan. En dat overwegen de kom ik uit op een over heidssteun die de één miljard gulden ver te boven gaat", zo vertelt Rose Cockerill Dat Hoogovens de vleugels uit moet slaan, erkent Rose vol mondig. Een verbreding van het produktieassortiment acht hy bijvoorbeeld noodza kelyk. En ook het samenwer ken met andere staalbedry- ven in Europa zou 3oelaas kunnen bieden. Let wel: zou, want de berichten over een inniger samenwerking met het Belgische Cockerill stem men de OR-voorzitter toch tot enige ongerustheid. „Ik heb erg te doen met de Bel gische staal werknemers, maar ik ben toch bang dat zo'n samenwerking in eerste instantie die Belgen ten goe de komt, terwyl wy primair knokken voor de werkgele genheid in IJmuiden Als zo'n samenwerking gaat ten koste van het ontwikkelen van ons eigen bedryf, zeg ik meteen 'nee', dan heeft het geen zin", zo betoogt Rose Maar zal het Hoogovens lukken de aanzienlijk modernere Ja panse staalindustrie bij te be nen? Daar wordt per slot van rekening - per ton staal - met minder werknemers gepro duceerd. Rose: „Nou, is dat wel zo? Dat wordt steeds ge zegd. maar ik geloof er geen flikker van De vaste bezet ting is misschien wat effi ciënter, maar worden al die ingehuurde krachten daar wel by opgeteld? Ik betwyfel dat ten zeerste". Extra pijn Voor de OR-voorzitter is het zo klaar als een klontje: het per soneelsbestand in IJmuiden dient op het huidige niveau gehandhaafd te blijven, de volop aanwezige kennis en ervaring mogen zyn inziens absoluut niet verloren gaan. „Nee, dan maar liever een paar jaar wat extra pyn lijden om er later toch weer goed uit te komen", aldus Rose. Maar terwyl in IJmuiden volop over de Hoogovens-toekomst gesproken wordt, is de schei ding van Estel-partner Hoesch bij lange na niet afge rond. Wat te denken van de schuld van minstens 1.2 mil jard gulden die nog verdeeld moet worden1 Ook op dat punt is Rose duide- lyk: „Ik denk dat die schuld nog wel hoger zal zyn. Kyk alleen al eens naar al die be dryven waar Hoogovens en Hoesch samen in zitten. Daar moet ook een regeling voor komen en die gaat geld kos ten. Maar goed, laten we het voor het gemak op 1.2 miljard houden. Ik zeg dan: als Hoog ovens daarvan een kwart op tafel legt. 300 miljoen gulden dus, beschouw ik dat als het toppunt van eerlykheid Meer mag men in Dortmund niet van ons verwachten". Voor Rose is niet duidelyk of in de één miljard gulden die Estel by de overheid ge vraagd heeft ook die 300 mil joen gulden opgenomen is. De OR-voorzitter: „De raad van bestuur zegt van wél, maar ik heb zo mijn twijfels" Terugblikkend op de laatste tien Estcl-jaren, stelt Rose voorop geen enkele behoefte tot natrappen te hebben. Dat weerhoudt hem echter niet van forse kntiek op het Estel- management. „Je moet je werkelijk afvragen of dege nen die in 1972 die füsie zyn aangegaan nou wel zulke ver schrikkelijk knappe mana gers waren. Mensen die der gelijke belangrijke beslissin gen nemen, moeten van een heel goed kaliber zyn. Alleen op die manier kunnen vergis singen voorkomen worden. Want het staat vast dan Jan met-de-pet daarvan in veel gevallen de dupe is". Belachelijk Zijn betoog even doortrekkend naar het landelijk vlak, ver volgt Rose „Als ik naar de Ogem, Volker Stevin. Van Gelder of Bruynzeel kyk, denk ik dan maar liever on der de aandelenparaplu van de overheid. Als je ziet hoe er bij die bedryven gemanipu leerd is, nou. gewoon bela- chelyk Rose verwijt het Estel-manage- ment te lang in de veronder stelling verkeerd te hebben dat de band met Hoesch - zy het in een gewyzigde vorm - behouden zou kunnen blij ven. „Er was een te groot op timisme. Ik vind het wat naief om te denken dat een deel van Hoesch met Krupp verder zou gaan, terwyl een ander deel binnen Estel zou blyven. Die constructie is weliswaar besproken, maar ik geloof daar niet in. Je blyft bij elkaar of je verbreekt de samenwerking volledig", al dus de OR-voorzitter Ten aanzien van de samenwer king tussen Nederlanders en Westduitsers heeft hy nog een aardige opmerking in petto. „De wil om echt samen te werken was by 99 procent van de mensen binnen Estel met aanwezig Iemand die in IJmuiden werkt, denkt het eerst aan het Hoogovens-be lang. daarna aan dat van Ne derland en dan pas aan dat van Hoesch. Zo werkt dat nou eenmaal Er zyn te veel barrières die een werkelyk 'Europees denken' in de weg staan" En hoe moet het nu verder met het Nederlandse deel van het Estel-management, zo luidt de vraag aan Rose. Zyn ant woord „Het is met gezegd dat daar straks nog steeds de zelfde poppetjes zitten. Het belang van het bedryf moet voorop staan en dus is het be palend by de vraag waar by voorbeeld een nieuw hoofd kantoor moet komen Je mag het nooit laten afhangen van mensen aan de top die nu er gens zitten en niet graag ver huizen. Als tegen zo laag mo gelijke kosten een kantoor in IJmuiden betrokken kan worden, moet dat ook gebeu ren. Dan bestaan er geen uit zonderingsposities. Het gaat per slot van rekening om de belangen van erg veel men sen en daar mag nooit mee gespeeld worden", zo besluit Rose JAAP SLUIS

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7