"Men wil graag een beetje griezelen" Directeur W. Helder verlaat Legermuseum Bedrijf hoeft geen boete te betalen Gemeente houdt ondernemersdag Schoolverlaters aan de slag dank zij cursus Rekencentrum LAAT ZIEN DAT PvdA STEMT! 3 PvdA De Partij die durft te kiezen. PvdA Lijst 1 2 ZATERDAG 20 MAART 1982 Leidon Helder "Leiden had het Leger museum kunnen behouden" dems gestudeerd, kortom: hu leek de personificatie van een profiel voor zo'n functionaris. Als burger aan het hoofd van een militair museum. Is dat niet de symbiose van een tweesporige loopbaan? "Mijn hart gaat toch meer uit naar de civiele musea. Zo'n legermu- seum is natuurUjk in zijn onder werp beperkt Ik ben nogal nau- tisch ingesteld. We hebben in ons land hele goeie scheepvaart musea. waar ik met minstens zo veel genoegen naar toe ga als naar myn eigen museum De aantrekkingskracht van dit mu seum was voor mij niet het mili taire, maar gewoon, het was een museum. De educatieve functie, dat boeit my. Dat je de geschie dems van een land kunt laten Als lid van de redactiecommissie van het jaarboek blijft Helder by het Legermuseum betrokki-n Niettemin neemt hij afstand Zijn huis in Woubrugge verruilt hij voor een onderkomen in Friesland. Op zoek naar nog meer water. En naar stille land schappen, om ze te schilderen. JOHN KROON LEIDEN - Opnieuw het graf opschudden waarin generaal Hoefer ligt, zal er niet door worden genoodzaakt. Per slot van rekening heeft hij het niet mogen meemaken, de verhuizing van het museum dat zijn naam draagt van Arnhem naar Leiden in de oor logsjaren. Maar spijtig blijft het dat het Leidse Pesthuys evenmin de eindbestemming blijkt te vor men van het Koninklijk Neder lands Leger- en Wapenmuseum "Generaal Hoefer", gewoonlijk kortweg met "Legermuseum" aangeduid. Over twee jaar wordt deze verzameling van tastbare herinneringen aan woeste tijden verplaatst naar het Armamentarium in Delft, het gebouw waarin het Leger museum al ten dele is onderge bracht. Het voert te ver om van schuld te spreken, maar verantwoordelijk voor deze verhuizing kun je hem wel noemen. Directeur W. Hel der kwam namelijk ten lange les te met het idee om het Legermu seum in Delft te concentreren. Hij móest eigenlijk wel. Want naarmate de geschiedenis steeds meer en vooral steeds zwaarder wapentuig aan het bezit van het landmacht-museum toevoegde, werden het Pesthuys en bijbeho rende gebouwen steeds onge schikter. Het besluit tot verhui zing dat in 1978 werd genomen en nadien, enkele pogingen van het Leidse gemeentebestuur ten spijt, niet meer werd ingetrok ken, mag als één van de opmer kelijkste beleidsdaden gelden uit de elfjarige loopbaan van Helder bij het Legermuseum. Niettemin ziet hij geen reden om op de uit voering daarvan te wachten. Waar stichter Hoefer pas op 88- jarige leeftijd in 1938 door de dood van het museum werd los gemaakt, kiest Helder voor een eigentijdsere weg: hij gaat vol gende maand de vut in. Eerlijk "Ik kan het me best voorstellen dat Leiden het jammer vindt dat het museum weggaat.. Tenslotte ben ik zelf enige jaren voorzitter ge weest van de stichting Leiden Museumstad. Maar als ik heel eerlijk ben, en tegen het einde van je ambtstperiode is dat altijd wat makkelijker, dan is het zo dat Leiden het museum had kun nen behouden. Als de gemeente had gezegd: we zullen het Pes thuys restaureren, als de ge meente had gezegd, we gaan er in elk geval mee beginnen, we maken er desnoods een tierya- renplan van, dan was het mu seum hier gebleven. Dan hadden we ons moreel aan deze stad ge bonden gevoeld". Dat heeft Leiden dus niet gezegd, althans niet in de periode waarin er letterlijk en figuurlijk spijkers met koppen moesten worden ge slagen tot behoud van het Pes thuys als museumgebouw, zo rond 1975. "Ik ben bij het ge meentebestuur geweest en de wethouders zyn hier geweest, maar de gemeente had er uitein delijk toch het geld niet voor. De gemeente Leiden heeft nu een maal aan de ene kant teveel mo numenten en aan de andere kant een tekort aan kasmiddelen". De wat gecompliceerde structuur rond het beheer van het museum heeft wellicht ook een negatieve rol gespeeld. Formeel is de Stich ting Koninklijk Nederlands Le- ger-en Wapenmuseum Generaal Hoefer eigenaresse van het mu- seumbezit. Het personeel (onge veer zestig mensen, van wie de helft in Leiden werkt) is in dienst bij het ministerie van defensie. De gebouwen worden van het rijk, in dit geval het ministerie van defensie, van de gemeente Leiden gehuurd. Het rijk zorgt zelf voor het onderhoud, maar stelt zich op het standpunt dat de gemeente als eigenaresse zelf voor restauratie hoort te zorgen. Gesloten In elk geval werd het Pesthuys, een monument uit de zeventien de eeuw, in 1975 grotendeels ge sloten en het museumbezit voor een deel in de bijgebouwen geë taleerd, maar voor een ander deel onzichtbaar opgeslagen. Aan vankelijk in de Doelenkazerne. Na de afbraak daarvan in Delft en in Bodegraven (Wiericke- schans). Het Pesthuys is sinds dien voorzien van het predikaat verboden toegang. "Je kunt met een lepel het turfmolm uit de ko zijnen scheppen", zegt Helder. Pogingen van de gemeente om het gebouw aan het ryk te slijten mislukten; berichten dat "nu spoedig met de restauratie zal worden begonnen" bleken nooit uit te komen. "We hebben elke keer maar halve toezeggingen gekregen", stelt directeur Helder gelaten vast. Zelf wordt hy daar niet somber on der, want uiteindelijk beschouwt hij de verhuizing van Leiden naar Delft als een vooruitgang. Als straks het Armamentarium is gerestaureerd (daar dus wel) knjgt het Legermuseum er 4500 vierkante meter by. Het huidige complex bij de Plesmanlaan is 1600 vierkante meter groot. Waar in Leiden foto's de "vooruit gang" van de wapenindustrie moeten demonstreren, staat in Delft straks de mechanische werkelijkheid te kijk. "In Leiden is het museum wel ontzettend beperkt in zijn ontwikkelings mogelijkheden. Er is geen ruim te meer, de toegang naar het mu seum is te smal, de zalen zijn te klein voor het steeds groter wor dend materieel, we zitten eigen lijk in een keurslijf opgesloten. Nogmaals: als het mogelijk was geweest zouden we uit morele overwegingen in Leiden zijn ge bleven, maar voor het museum is het achteraf beter dat het zo is gelopen". Effect Tydens een rondgang door de gan gen en zalen van het Pesthuys- complex benadrukt Helder het regelmatig; het museum zou nog veel meer kunnen tonen, maar grote delen van het bezit staan onzichtbaar opgeslagen voor de 40.000 bezoekers die jaarlijks de smalle oprijlaan naar het Leger museum betreden. Tussen haak jes: (voordat de berichten in de kranten verschenen dat het mu seum uit Leiden zou verdwijnen, lag het gemiddelde bezoekers aantal hoger: 65.000 per jaar). We lopen langs een wapenkamer, waarvan de inhoud stamt uit een tijd waarin kernbewapening nog een woord van Mars was. "Dit zyn de prachtigste produkten van handvaardigheid. Maar het publiek loopt er meestal snel aan voorby. Jammer. Het staal zich liever te vergapen aan de indus triële produkten van de Tweede Wereldoorlog, die wat handvaar digheid betreft niet in de scha duw hiervan kunnen staan. Dat noem ik het gevangen-poortef fect". "Ja daar zit iets van griezelen in, kijken naar die grote wapens en martelwerktuigen. Men wil graag een beetje griezelen". De rondgang wordt voortgezet. De vaderlandse geschiedenis trekt aan ons voorbij; wordt in het Le germuseum met bloed geschre ven. Niet zonder trots vertelt Helder over de prestaties van het personeel van het museum. Veel wordt in eigen beheer gemaakt: maquettes, schilderijen en ook de mensgrote poppen in legeru niform. Wie in het museum werkt, moet er op rekenen dat zijn handen model zullen staan ter vervolmaking van de een of andere militaire pop. Profiel Helder is niet het type van de mili taire houwdegen. Studeerde voor de oorlog kunstgeschiede nis, tot de Duitsers er een einde aan maakten. Werd gemobili seerd en later in 1945 andermaal geroepen de wapenrok om te gorten. Hy tekende by en was tot 1956 officier by de landmacht Studeerde en passant bouwkun de en elektronica Koos in 1956 voor een burgerbaan in het be drijfsleven en kwam terecht bij een technische groothandel in Amsterdam. Werd in de jaren die daarop volgden geconfronteerd met de ene fusie na de andere "Je vroeg je op een gegeven mo ment elke ochtend bij het wak ker worden af: door wie zullen we vandaag nu weer worden overgenomen?" Hy solliciteerde eind 1971 naar de functie van directeur Legermu seum. Een voormalig beroepsmi litair, een carrière in het zakenle ven achter de rug. kunstgeschie- LEIDEN - Zeven jonge waarvan zes enige tijd werkloos zyn geweest, kunnen dank zij een schoolverlaters-project van de gemeente weer aan de slag. Gistermiddag ontvingen zij uit handen van wethouder Borde- wijk (financiën), het in drie maanden tijd behaalde diploma voor programmeur. Allen heb ben een arbeidscontract van drie jaar aangeboden gekregen bij het Gemeentelijk Rekencentrum in Leiden aan de Langegracht, die ook de verdere opleiding van het zevental zal gaan verzorgen. Vorig jaar besloot de Leidse ge meenteraad tot een schoolverla ters-project bij het rekencen trum. Het rijk had hiervoor aan de gemeente een financiële bij drage toegezegd. In samenwer king met het gewestelijke ar beidsbureau zijn vervolgens de gegadigden geselecteerd. afgerond, bestaat uit een mede werker van het rekencentrum die "doorgroeit" naar program meur en zes mensen met een middelbare schoolopleiding die nog geen vaste betrekking heb ben gehad. Er is gekozen voor de computerop leiding omdat automatiserings deskundigen bijzonder schaars zijn op de arbeidsmarkt. De praktijk wijst uit dat de betref fende medewerkers met de erva ringen die ze de komende drie jaar op doen zonder veel proble men - na afloop van het arbeids contract - bij een software-bu reau of een andere organisatie met een eigen automatiseringsaf deling in dienst kunnen treden. Een voordeel voor het rekencen trum is dat de ontwikkelingsaf deling nu beter bezet is en een voordeel voor de gemeente is dat er minder werk zal hoeven wor den uitbesteed bij andere soft ware bureaus. Woensdag zijn er verkiezingen voor de Provinciale Staten. Die verkie zingen zijn erg belangrijk. De PvdA heeft een steuntje In de rug nodig. Om te blijven vechten voor eerlijk delen, om de strijd tegen de werk loosheid te kunnen blijven voeren, om de laagste Inkomens en uitke ringen te kunnen bll|ven beschermen. Laat zien dat U PvdA stemtI U kunt dat doen door een affiche voor Uw raam te hangen. Bel, 141656, 134363, of 149531 en U ontvangt zo snel mogelijk een raambiljet. Kunt U a.s. woensdag niet stemmen of hebt U problemen met vervoer naar de stembus bel dan ook bovenstaande nummers. Met staatssecretaris Dales V.l.n.r. Jan Depondt, Rob Verheijen, José Verdel, Ton v.d. Blom, Raymond van Gelder (directeur rekencentra- Ie), wethouder Paul Bordewijk, Willem v.d. Kerkhoff, Peter Goosen, Jan Verstraeten (opleider) en Marnix Ntj- Voor opslag oud papier LEIDEN - Oud papier- en me taalhandelaar De Nobel, geves tigd aan de Zoeterwoudseweg, hoeft voorlopig geen 1000 gulden boete per dag te betalen aan de gemeente Leiden als hij papier op zijn terrein heeft liggen. De af deling geschillen van de Raad van State heeft zijn verzoek om schorsing ingewilligd. Een tydje geleden legde de ge meente Leiden De Nobel een boete op van 1000 gulden per dag als hy buiten papier opsloeg. Tij dens de zitting van de afdeling geschillen van de Raad van State legde de gemeenteambtenaar Kettenis uit dat de gemeente dit besluit nam, omdat er met De Nobel in het begin al was afge sproken dat hij papier uitslui tend in de bedrijfshal zou ver werken. Daarom, zo verklaarde Kettenis, hebben onze ambtenaren elke dag even een kijkje genomen bij het bedrijf van De Nobel. Afgelo pen woensdag, de dag van de zit ting, had de handelaar voor de dertiende keer papier buiten lig gen. Dus zou hy de gemeente Leiden 13.000 gulden schuldig zijn. De Nobel verklaarde echter by monde van advocaat mr. Scha per dat hij de voorwaarde in de hinderwetvergunning, die be trekking heeft op de opslag van papier, heel anders uitlegde In de vergunning stond volgens Schaper dat er buiten geen los papier mag liggen, "en dat ligt er ook niet. Want op het terrein van De Nobel liggen alleen maar ge perste balen. En dat is heel wat anders". Schaper benadrukte ook nog eens dat het beleid van de gemeente Leiden schadelijk LEIDEN - Staatssecretaris Dales van sociale zaken en werkgele genheid komt in april naar Lei den. Zij zal de deelnemers aan de 'Ondernemersdag' toespreken en een toelichting geven op de faciliteiten die het landelijk werkgelegenheidsplan biedt. Deze Ondernemersdag wordt geor ganiseerd door de gemeente Lei den. De Kamer van Koophandel en de Leidse Vereniging voor In dustrie verlenen hun medewer king. Het stimuleren en aantrek ken van werkgelegenheid is voor de gemeente het doel van de bij eenkomst. De Ondernemersdag wordt op maandag 26 apnl in de Stadge- hoorzaal gehouden. Volgende week gaan de uitnodigingen de deur uit naar 1700 ondernemers De dag richt zich echter niet al leen op gevestigde ondernemers, maar ook op hen die een eigen bedryf willen opzetten. Eindexamen-kandidaten van be roepsonderwijs en werknemers en werklozen zyn aldus ook wel kom in de Stadsgehoorzaal. Het programma van de dag is in tweeën gesplitst met het oog op de verschillende groepen van deelnemers. Voor de gevestigde ondernemers zullen onderwerpen aan de orde gesteld worden als management bij groeiende bedryven, moge hjkheden van (technologische) vernieuwing, ervaringen met deeltijdarbeid en het splitsen van arbeidsplaatsen, huisvesting bij uitbreiding en verplaatsing en financiële ondersteuning bij stadsvernieuwing. Voor beginnende ondernemers is een afzonderlyk programma, waann wordt ingegaan op finan ciering. vergunningen en huis vesting. Voor beide groepen wordt de dag met een gemeen- schappelyk programma afgeslo ten Diverse bedryven en instellingen zullen in de Stadsgehoorzaal een stand inrichten en informatie verschaffen. De dag is gratis toe gankelijk. maar men moet zich wel van tevoren aanmelden bij het stadhuis of de Kamer van Kooph.ü. is voor zijn cliënt. Hy doelde met name op de zijns inziens belache lijke boetesom. Met deze schorsing is de zaak nog niet afgedaan. Binnenkort ver schijnen de strijdende partijen weer voor de Raad van State. Dan zal er op de inhoudelijke kanten worden ingegaan en een definitief oordeel worden geveld over de vraag mag het geperste papier nu wel of niet buiten lig gen? Is het inwilligen van de schorsing echter al geen vingerwijzing dat De Nobel ook tydens de behan deling van zyn beroep gelyk zal krygen? Gemeenteambtenaar Kettenis gelooft van niet. "Ik ben er vanzelfsprekend nog steeds van overtuigd dat wy het by het rechte eind hebben En ook argu menten bezitten, die sterk ge noeg zijn" El Salvador De Salvadortaanse schrijver Manlio Argueta houdt dins dagavond 23 maart om acht uur een lezing tn het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. Argueta kent vol gens de organisatoren de Sal- vadonaanse samenleving door en door en zal behalve over zijn u>erk ook spreken over de rol van de intellectu eel in het door zoveel onrust gekenmerkte El Salvador Ar gueta is onder meer de auteur van het werk Un Dia en la Vt- da (Een dag in El Salvador) Rozekruizers Dinsdagavond houdt het Rozer- kruizers Genootschap in de Vikingzaal van hotel Nieuw Minerva CVrouwesteeg II) een openbare lezing over 'De gnost leke vrijheidsdrang' Aanvang is acht uur en ieder een is welkom. Dichten Studentenvereniging SSR wil 2 april om negen uur een dich- tersfestival organiseren, le dereen met een gedicht aan boord, kan zich opgeven on der het tel nummer 120900 vragen naar iemand van het literair café). Hegt De Leids/Zoeterwoudse groep Hegt treedt woensdagavond op in The Jam (Tweede Bin- nenvestgracht IS). Men noemt zichzelf een spektakelgroep en zegt 'etalage pop te spe len Aanvang half elf

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3